Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες έχουν βιώσει μια παλίνδρομη κύηση;


Recommended Posts

πανε τρεις μηνες απο την αποξεση.στις 8 εβδομαδες 4 ημερεςπαει το μωρο..πανε σχεδον δυο μηνες απο το λαπαρασκοπικο χειρουργειο..και δεν ησυχαζω ξεκινησα να κανω ολες τις εξετασεις ..πηγα σε ενδοκρινολογο να μου γραψει οτι υπαρχει και δεν υπαρχει..καμπυλη ζαχαρου θηροειδη ορμονολογικες ..εκανα εξετασεις θρομβοφιλιας θελω να παω σε αιματολογο να τις δει..το μουδιασμα δεν φευγει κοριτσια..Δεν μπορω να ξαναπροσπαθησω πριν τον Ιουλιο λογω χειρουργειου αλλα εχω ''κρυωσει''..δεν ξερω αν με καταλαβαινετε..Πεταγα στα συννεφα με μια εγκυμοσυνη που ηρθε αμεσως και καμαρωνα γιατι ειμαι 36 και δεν ζοριστηκα καθολου..εχω προσγειωθει πολυ..συνειδητοποιωντας ποσα πραγματα μπορουν να πανε στραβα σε μια εγκυμοσυνη και καταλαβαινοντας οτι επισης πολλα μπορουν να πανε στραβα στην αυχενικη στη Β επιπεδου και παει λεγοντας..Πως το ξεπερασατε ολες εσεις που τωρα κρατατε μωρα στα χερια σας? εχω γραψει την εμπειρια μου στο φορουμ απλα περναει ο καιρος κι αντι να το ξεπερναω τεινω ολο και πιο πολυ να φοβαμαι περισσοτερο..Μη μου πειτε να συζητησω με το συντροφο, εχει γινει κουβεντα αυτος θεωρει οτι δινω πολλη σημασια στο γεγονος.να το κλεισω σ ενα κουτακι και τελος...Δεν ξανασυζητηθηκε το θεμα γιατι δεν βλεπω φως..:-(

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 454
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια!Δέσποινa μου,δεν έκανα κάποια εξέταση γιατί μου είπε η γιατρός,όπως έχω πει και σε άλλο post,πως στις 3 αποβολές το ψάχνουμε!είδαμε μόνο ό,τι ειχα καθαρίσει καλά...ήμασταν τυχεροί και μετά από 2 μήνες έμεινα έγκυος και όλα πήγαν καλά,πέρα απο μια αποκόλληση που με κράτησε στο κρεβάτι!ακόμα με πονάει αυτό που έγινε αλλα το ό,τι έχω τώρα το μωράκι μου απαλύνει τον πόνο μου!Να'σαι καλά και σύντομα με ευχάριστα!

Blue moon,υπομονή,κουράγιο και θετική σκέψη!στην ερώτηση σου έχω να σου πώ ό,τι μέχρι να πάρω το κοριτσάκι μου αγκαλιά,δεν ξεπέρασα τον φόβο μου ό,τι όλα μπορεί να πάνε στραβά και να το χάσουμε και είναι λογικό!αυτό που σκεφτόμουν τότε και με βοηθούσε είναι ό,τι ήμασταν τυχεροί μέσα στην ατυχία μας γιατί έγινε νωρίς,ό,τι υπάρχουν πολύ πιο άσχημες καταστάσεις!σου εύχομαι να πάνε όλα καλά την επόμενη φορά και ένα μωράκι να γεμίσει την αγκαλιά σου και να απαλύνει τον πόνο σου!

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!Δέσποινa μου,δεν έκανα κάποια εξέταση γιατί μου είπε η γιατρός,όπως έχω πει και σε άλλο post,πως στις 3 αποβολές το ψάχνουμε!είδαμε μόνο ό,τι ειχα καθαρίσει καλά...ήμασταν τυχεροί και μετά από 2 μήνες έμεινα έγκυος και όλα πήγαν καλά,πέρα απο μια αποκόλληση που με κράτησε στο κρεβάτι!ακόμα με πονάει αυτό που έγινε αλλα το ό,τι έχω τώρα το μωράκι μου απαλύνει τον πόνο μου!Να'σαι καλά και σύντομα με ευχάριστα!

Blue moon,υπομονή,κουράγιο και θετική σκέψη!στην ερώτηση σου έχω να σου πώ ό,τι μέχρι να πάρω το κοριτσάκι μου αγκαλιά,δεν ξεπέρασα τον φόβο μου ό,τι όλα μπορεί να πάνε στραβά και να το χάσουμε και είναι λογικό!αυτό που σκεφτόμουν τότε και με βοηθούσε είναι ό,τι ήμασταν τυχεροί μέσα στην ατυχία μας γιατί έγινε νωρίς,ό,τι υπάρχουν πολύ πιο άσχημες καταστάσεις!σου εύχομαι να πάνε όλα καλά την επόμενη φορά και ένα μωράκι να γεμίσει την αγκαλιά σου και να απαλύνει τον πόνο σου!

ευχαριστω πολυ ....δεν με παρηγορει αλλα το μονο που χει μεινει ανεπηρεαστο απο αποξεση και χειρουργειο ειναι η περιοδος..καθε 28-30 μερες..Μαλλον το σωμα δεν πενθει..μονο εγω πενθω?? :shock: να χαιρεστε τα μωρα σας! ολες!

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!Δέσποινa μου,δεν έκανα κάποια εξέταση γιατί μου είπε η γιατρός,όπως έχω πει και σε άλλο post,πως στις 3 αποβολές το ψάχνουμε!είδαμε μόνο ό,τι ειχα καθαρίσει καλά...ήμασταν τυχεροί και μετά από 2 μήνες έμεινα έγκυος και όλα πήγαν καλά,πέρα απο μια αποκόλληση που με κράτησε στο κρεβάτι!ακόμα με πονάει αυτό που έγινε αλλα το ό,τι έχω τώρα το μωράκι μου απαλύνει τον πόνο μου!Να'σαι καλά και σύντομα με ευχάριστα!

Blue moon,υπομονή,κουράγιο και θετική σκέψη!στην ερώτηση σου έχω να σου πώ ό,τι μέχρι να πάρω το κοριτσάκι μου αγκαλιά,δεν ξεπέρασα τον φόβο μου ό,τι όλα μπορεί να πάνε στραβά και να το χάσουμε και είναι λογικό!αυτό που σκεφτόμουν τότε και με βοηθούσε είναι ό,τι ήμασταν τυχεροί μέσα στην ατυχία μας γιατί έγινε νωρίς,ό,τι υπάρχουν πολύ πιο άσχημες καταστάσεις!σου εύχομαι να πάνε όλα καλά την επόμενη φορά και ένα μωράκι να γεμίσει την αγκαλιά σου και να απαλύνει τον πόνο σου!

 

 

Καλο υπολοιπο Κυριακης σεβολες κοριτσια!

Afro σου εστειλα ενα προσωπικο μηνυμα με καποιες αποριες μου αν μπορεις να μου δωσεις τα φωτα σου

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πριν 11 μήνες έκανα απόξεση στις 9 βδομάδες..Όση χαρά πήρα και βίωνα καθημερινά τόση στενοχώρια και πόνο βίωσα μετα. Απο τον Αύγουστο προσπαθούμε αλλά δυστυχώς ακόμα τίποτα. Κάθε μήνα απογοήτευση και τίποτα άλλο. Δεν χάνω τις ελπίδες μου μιας και ο Θεός αποφασίζει αλλά δεν γίνεται να είμαι και στα πάνω μου συνέχεια. Όλοι ρωτάνε τα κουτσομπολιά δίνουν κ παίρνουν και όλες μα όλες στον κύκλο μου ειναι έγκυες και πανε μια χαρά, μια σιγουριά τι στο καλό ... τόση γκαντεμιά πια!!!!! Εγω βέβαια το παίζω άνετη και πιστέψτε με ειναι οτι χειρότερο.Να θες κάτι τόσο πολύ και την ίδια στιγμή να το αναιρείς και να το παίζεις κουλ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μην απογοητευεστε εγω μετα απο τρεις συνεχομενες παλινδρομες και αποξεισεις στις 9 εβδομαδες τωρα εχω 2 παιδακια!!!ο πονος αβασταχτος ειδικα οταν ειναι η μια πισω απο την αλλη καταραιει ο κοσμος μπροστα σου οι γιατροι ειναι ψυχροι συμβαινει σου λεει και κανονιζει το ραντεβου για την αποξεση και πας στο νοσοκομειο με τον πονο σου και βλεπεις αλλες να περιμενουν την σειρα τους για να κανουν εκτρωση!!!σου ρχεται να ουρλιαξεις!!!!κουραγιο υπομονη σκεφτητε ποσο το θελετε και μην σταματατε πουθενα!!!Στο τελος η δικαιωση αξιζει καθε θυσια ενα μωρο στην αγκαλια σας που θα σας κανει μια υπεροχη μαμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, εγώ μετά από μια απόξεση στην 7 εβδομάδα (όπως έχω ήδη πει σε παλαιότερη ανάρτηση) αδιαθέτησα, πήγα στο γιατρό όπου μου είπε οτι όλα είναι καλά και μου έδωσε το πράσινο φως για καινούριες προσπάθειες..Ανέβηκα κάπως ψυχολογικά αλλά φοβάμαι μη πάθω τα ίδια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα. Είμαι καινούρια στο φορουμ και ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την αρνητική αυτή εμπειρία της παλινδρόμησης. Μέσα σε έξι μηνες εχω 2 παλινδρομες στο ιστορικό μου, εχω κάνει 2 φορες αναρρόφηση και αποξεση και τώρα θα ξεκινήσουμε κάποιες ειδικές εξετάσεις μπας και βγάλουμε άκρη. Τι να πω είμαι κι εγώ απο τις άτυχες που με δυσκολία θα φέρουν στον κόσμο το μωράκι τους. Ο Θεός μαζί μας.

Έλενα μην απογοητεύεσαι η πρώτη ειναι και τυχαίο γεγονός. Η επόμενη σου ευχομαι να ειναι επιτυχής και σύντομα να γίνουνε μανούλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα. Είμαι καινούρια στο φορουμ και ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την αρνητική αυτή εμπειρία της παλινδρόμησης. Μέσα σε έξι μηνες εχω 2 παλινδρομες στο ιστορικό μου, εχω κάνει 2 φορες αναρρόφηση και αποξεση και τώρα θα ξεκινήσουμε κάποιες ειδικές εξετάσεις μπας και βγάλουμε άκρη. Τι να πω είμαι κι εγώ απο τις άτυχες που με δυσκολία θα φέρουν στον κόσμο το μωράκι τους. Ο Θεός μαζί μας.

Έλενα μην απογοητεύεσαι η πρώτη ειναι και τυχαίο γεγονός. Η επόμενη σου ευχομαι να ειναι επιτυχής και σύντομα να γίνουνε μανούλες!

 

Δέσποινα από ηλικία φαίνεται να είσαι 28? από το όνομα το φαντάζομαι...αν ναι μην απογοητεύεσαι γιατί έχεις πολύ καιρό μροστά σου. οι γιατροί τι σκέφτονται;

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ.... Δυστυχώς πριν από 2 εβδομάδες έφαγα και εγώ αυτό το χαστούκι που ονομάζεται παλινδρομη κύηση.... Ήμουν 10 εβδομάδων και ένιωθα πολύ χαρούμενη και τυχερή που πιάσαμε εύκολα μωράκι με τον άντρα μου... Αυτό που μου έλεγαν ότι "εγώ το ενιωσα αμέσως το παιδί!!!" και τις κοροιδευα, το ένιωσα και εγω η ίδια πολύ πριν έχω καθυστέρηση.... Δεν μπορώ να το εκφράσω αλλά πιστεύω όλες το έχετε νιώσει αυτό το "δέσιμο" και ξαφνικά να μην έχει τίποτα άλλο σημασία παρά μόνο αυτό το πλασματακι...

Έτσι ένιωσα ξαφνικά και ότι κάτι δεν πήγαινε καλά... Ενώ είχαμε ακούσει την καρδούλα του και όλα πήγαιναν ρολοι, ένα πρωί παίρνω τον γιατρό τηλέφωνο και του λέω: "Νιώθω πως κάτι δεν πάει καλά... Έχω ένα κακό προαίσθημα..."

Μου είπε: "Μην ανησυχείς ολα πάνε καλά αλλά αν θες να σου φύγει η ιδέα έλα από το ιατρείο". Δυστυχώς το ένστικτό μου για ακόμα μία φορά ήταν σωστό... Κάνουμε υπέρηχο και βλέπουμε ότι η καρδούλα του σταμάτησε να χτυπάει... Την διαδικασία που ακολούθησε την ξερετε οι περισσότερες.. Ξύπνησα από τη νάρκωση και ένιωσα τόσο άδεια μέσα μου... Ενα κενό που μέχρι τότε δεν υπήρχε...μέχρι να γευτώ έστω και για λίγο την μητρότητα... Εδώ και 2 βδομάδες ξυπνάω τα βράδια κλαίγοντας γιατί στα όνειρά μου ακούω τον ήχο της καρδούλας του.... Θέλω να πιστεύω πως θα καταφέρω με τον καιρό να το ξεπεράσω και να πάω παρακάτω... Εύχομαι καμία άλλη γυναίκα στον κόσμο να μην πάθει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ.... Δυστυχώς πριν από 2 εβδομάδες έφαγα και εγώ αυτό το χαστούκι που ονομάζεται παλινδρομη κύηση.... Ήμουν 10 εβδομάδων και ένιωθα πολύ χαρούμενη και τυχερή που πιάσαμε εύκολα μωράκι με τον άντρα μου... Αυτό που μου έλεγαν ότι "εγώ το ενιωσα αμέσως το παιδί!!!" και τις κοροιδευα, το ένιωσα και εγω η ίδια πολύ πριν έχω καθυστέρηση.... Δεν μπορώ να το εκφράσω αλλά πιστεύω όλες το έχετε νιώσει αυτό το "δέσιμο" και ξαφνικά να μην έχει τίποτα άλλο σημασία παρά μόνο αυτό το πλασματακι...

Έτσι ένιωσα ξαφνικά και ότι κάτι δεν πήγαινε καλά... Ενώ είχαμε ακούσει την καρδούλα του και όλα πήγαιναν ρολοι, ένα πρωί παίρνω τον γιατρό τηλέφωνο και του λέω: "Νιώθω πως κάτι δεν πάει καλά... Έχω ένα κακό προαίσθημα..."

Μου είπε: "Μην ανησυχείς ολα πάνε καλά αλλά αν θες να σου φύγει η ιδέα έλα από το ιατρείο". Δυστυχώς το ένστικτό μου για ακόμα μία φορά ήταν σωστό... Κάνουμε υπέρηχο και βλέπουμε ότι η καρδούλα του σταμάτησε να χτυπάει... Την διαδικασία που ακολούθησε την ξερετε οι περισσότερες.. Ξύπνησα από τη νάρκωση και ένιωσα τόσο άδεια μέσα μου... Ενα κενό που μέχρι τότε δεν υπήρχε...μέχρι να γευτώ έστω και για λίγο την μητρότητα... Εδώ και 2 βδομάδες ξυπνάω τα βράδια κλαίγοντας γιατί στα όνειρά μου ακούω τον ήχο της καρδούλας του.... Θέλω να πιστεύω πως θα καταφέρω με τον καιρό να το ξεπεράσω και να πάω παρακάτω... Εύχομαι καμία άλλη γυναίκα στον κόσμο να μην πάθει κάτι τέτοιο...

Καλη σου μερα ψυχη μου..οσο καλη μπορει να ειναι. Δυστυχως σε καταλαβαινω. Αυτο το ρημαδι το ενστικτο, το προαισθημα που ξαφνικα καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα, κατι σου πλακωνει την ψυχη και θες για καποιο λογο να κλαψεις ενω εισαι μια ευτυχισμενη εγκυουλα, που κατι σου μαυριζει την καρδουλα, δυστυχως το εχω νιωσει κι εγω και μαλιστα δυο φορες. Οτι και να σου πω ειναι λιγο δεν υπαρχει παρηγορια. Ο πονος ειναι μεγαλος αλλα η λαχταρα μας να γινουμε μανουλες ειναι τοσο μεγαλη και αυτο μας κραταει, μας κανει δυνατες!

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μερα ψυχη μου..οσο καλη μπορει να ειναι. Δυστυχως σε καταλαβαινω. Αυτο το ρημαδι το ενστικτο, το προαισθημα που ξαφνικα καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα, κατι σου πλακωνει την ψυχη και θες για καποιο λογο να κλαψεις ενω εισαι μια ευτυχισμενη εγκυουλα, που κατι σου μαυριζει την καρδουλα, δυστυχως το εχω νιωσει κι εγω και μαλιστα δυο φορες. Οτι και να σου πω ειναι λιγο δεν υπαρχει παρηγορια. Ο πονος ειναι μεγαλος αλλα η λαχταρα μας να γινουμε μανουλες ειναι τοσο μεγαλη και αυτο μας κραταει, μας κανει δυνατες!

Αχ βρε κορίτσια πόσο σας καταλαβαίνω...Υπομονή θέλει τώρα και ψηλά το κεφάλι..Κ εγώ δεν έχω σταματήσει μέρα που να μη το σκέφτομαι..Θα ήμουν 4 μηνών τώρα...Αλλά πρέπει να κοιτάμε μπροστά!Όλα θα φτιάξουν!Αισιοδοξία κορίτσια και ΟΧΙ αγχος!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ.... Δυστυχώς πριν από 2 εβδομάδες έφαγα και εγώ αυτό το χαστούκι που ονομάζεται παλινδρομη κύηση.... Ήμουν 10 εβδομάδων και ένιωθα πολύ χαρούμενη και τυχερή που πιάσαμε εύκολα μωράκι με τον άντρα μου... Αυτό που μου έλεγαν ότι "εγώ το ενιωσα αμέσως το παιδί!!!" και τις κοροιδευα, το ένιωσα και εγω η ίδια πολύ πριν έχω καθυστέρηση.... Δεν μπορώ να το εκφράσω αλλά πιστεύω όλες το έχετε νιώσει αυτό το "δέσιμο" και ξαφνικά να μην έχει τίποτα άλλο σημασία παρά μόνο αυτό το πλασματακι...

Έτσι ένιωσα ξαφνικά και ότι κάτι δεν πήγαινε καλά... Ενώ είχαμε ακούσει την καρδούλα του και όλα πήγαιναν ρολοι, ένα πρωί παίρνω τον γιατρό τηλέφωνο και του λέω: "Νιώθω πως κάτι δεν πάει καλά... Έχω ένα κακό προαίσθημα..."

Μου είπε: "Μην ανησυχείς ολα πάνε καλά αλλά αν θες να σου φύγει η ιδέα έλα από το ιατρείο". Δυστυχώς το ένστικτό μου για ακόμα μία φορά ήταν σωστό... Κάνουμε υπέρηχο και βλέπουμε ότι η καρδούλα του σταμάτησε να χτυπάει... Την διαδικασία που ακολούθησε την ξερετε οι περισσότερες.. Ξύπνησα από τη νάρκωση και ένιωσα τόσο άδεια μέσα μου... Ενα κενό που μέχρι τότε δεν υπήρχε...μέχρι να γευτώ έστω και για λίγο την μητρότητα... Εδώ και 2 βδομάδες ξυπνάω τα βράδια κλαίγοντας γιατί στα όνειρά μου ακούω τον ήχο της καρδούλας του.... Θέλω να πιστεύω πως θα καταφέρω με τον καιρό να το ξεπεράσω και να πάω παρακάτω... Εύχομαι καμία άλλη γυναίκα στον κόσμο να μην πάθει κάτι τέτοιο...

κουφετουλα θα σου περασει γρηγορα ευχομαι το συναισθημα της λυπης και το κλαμα ..κι εγω μια απο τα ιδια ευκολη συλληψη και παλινδρομησε στην ενατη εβδομαδα..ολες οι εξετασεις καθαρες..κλαψε αλλα προσπαθησε σιγα σιγα να κανεις πραγματα που σ ευχαριστουν γυμναστικη ,ζωγραφικη δεν ξερω τι..η ζωη συνεχιζεται..παρα πολλες γυναικες εχουν περασει αυτη την εμπειρια και εχουν τα μωρα τους τωρα..και με μια φιλη που συζηταγα σημερα στο δρομο δυο παλινδρομες πριν την κορη της..κανε τις εξετασεις σου οταν ηρεμησεις και θα δεις θα πανε ολα πολυ καλα και συντομα θα χεις εγκυμοσυνη τελειομηνη :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια!Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ μαζί σας τις εμπειρίες μου στο θέμα αυτό...Είμαι τώρα 31 και με τον άντρα μου πριν 2 μήνες ξεκινήσαμε να προσπαθούμε πρώτη φορά.Έμεινα αμέσως έγκυος(:D) και ήμασταν όλοι πάρα πολύ χαρούμενοι.Στην αρχή μάλιστα είχα και πάρα πολλούς εμετούς που πααααρα πολύ με ταλαιπωρούσαν και μετά από λίγες μέρες σταμάτησαν.Γενικά από την αρχή,απ'ότι διαβάζω το έχετε βιώσει και άλλες γυναίκες το ένστικτό μου μου έλεγε ότι κάτι δεν πάει καλά.Πήγαμε στο γιατρό μετά από 7 περίπου εβδομάδες για να ακούσουμε την καρδια και δυστυχώς δεν ακούσαμε τίποτα...Η συνέχεια ήταν απόξεση και τα υπόλοιπα τα ξέρετε...Το θέμα είναι ότι έχω στο ιστορικό μου 2 εκτρώσεις,μία στα 19 μου και μία πριν 3 χρόνια και έχω αρχίσει τώρα να ανησυχώ..Ο γιατρός μου μου είπε να μην ανησυχώ,οτι είχα 2 καλές εγκυμοσύνες και μία όχι καλή,ότι είναι τυχαίο και συμβαίνει χωρίς να σημαίνει κάτι κακό ιατρικά.Πριν λίγο καιρό ανακάλυψα ότι έχω και το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού,έκανα και θεραπεία ,τώρα πρέπει να πάω να δω αν έφυγε.Και έχω και τον ιο hpv.Εν τω μεταξυ σε όλες τις εγκυμοσύνες είχα πάρα πολλόυς εμετούς και τον πρώτο καιρό ημουν πολύ χάλια δεν άντεχα.Παροοοοοολα αυτά έχω βρει τον άνθρωπο μου και θέλω πάρα πολύ να δημιουργήσουμε μία όμορφη οικογένεια...Θέλω πολύ να γίνω μανούλα.Θέλω να είμαι αισιόδοξη,όμως φοβάμαι λίγο με ό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πανε τρεις μηνες απο την αποξεση.στις 8 εβδομαδες 4 ημερεςπαει το μωρο..πανε σχεδον δυο μηνες απο το λαπαρασκοπικο χειρουργειο..και δεν ησυχαζω ξεκινησα να κανω ολες τις εξετασεις ..πηγα σε ενδοκρινολογο να μου γραψει οτι υπαρχει και δεν υπαρχει..καμπυλη ζαχαρου θηροειδη ορμονολογικες ..εκανα εξετασεις θρομβοφιλιας θελω να παω σε αιματολογο να τις δει..το μουδιασμα δεν φευγει κοριτσια..Δεν μπορω να ξαναπροσπαθησω πριν τον Ιουλιο λογω χειρουργειου αλλα εχω ''κρυωσει''..δεν ξερω αν με καταλαβαινετε..Πεταγα στα συννεφα με μια εγκυμοσυνη που ηρθε αμεσως και καμαρωνα γιατι ειμαι 36 και δεν ζοριστηκα καθολου..εχω προσγειωθει πολυ..συνειδητοποιωντας ποσα πραγματα μπορουν να πανε στραβα σε μια εγκυμοσυνη και καταλαβαινοντας οτι επισης πολλα μπορουν να πανε στραβα στην αυχενικη στη Β επιπεδου και παει λεγοντας..Πως το ξεπερασατε ολες εσεις που τωρα κρατατε μωρα στα χερια σας? εχω γραψει την εμπειρια μου στο φορουμ απλα περναει ο καιρος κι αντι να το ξεπερναω τεινω ολο και πιο πολυ να φοβαμαι περισσοτερο..Μη μου πειτε να συζητησω με το συντροφο, εχει γινει κουβεντα αυτος θεωρει οτι δινω πολλη σημασια στο γεγονος.να το κλεισω σ ενα κουτακι και τελος...Δεν ξανασυζητηθηκε το θεμα γιατι δεν βλεπω φως..:-(

Και εγω θα σου πω να το κλεισεις σε ενα κουτακι και να κοιταξεις μπροστα.. Εχασα ενα μωρο στις 6 εβδομαδες και αλλο ενα στις 37 εβδομαδες και πραγματικα τα εκλεισα και εγω σε ενα κουτακι το οποιο ανοιξε μολις γεννησα το επομενο παιδι. Τωρα απ'οτι φαινεται θα πρεπει να βαλω στο ιδιο κουτακι και το τριτο μωρο μου γιατι ειμαι στην 7η εβδομαδα και δεν παμε πολυ καλα. Ομως δεν θα το βαλω κατω, οπως δεν πρεπει να το βαλεις ουτε εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα σου πω να το κλεισεις σε ενα κουτακι και να κοιταξεις μπροστα.. Εχασα ενα μωρο στις 6 εβδομαδες και αλλο ενα στις 37 εβδομαδες και πραγματικα τα εκλεισα και εγω σε ενα κουτακι το οποιο ανοιξε μολις γεννησα το επομενο παιδι. Τωρα απ'οτι φαινεται θα πρεπει να βαλω στο ιδιο κουτακι και το τριτο μωρο μου γιατι ειμαι στην 7η εβδομαδα και δεν παμε πολυ καλα. Ομως δεν θα το βαλω κατω, οπως δεν πρεπει να το βαλεις ουτε εσυ.

 

Καλη μου κοπελα τι εχεις περασει κι εσυ! Παρηγορια σου ομως ειναι το μονακριβο αγγελουδι σου αυτο σου δινει ευτυχια ελπιδα κουραγιο και δυναμη!

Παναγια μου βαλε ενα χερι σου επανω στις κοιλιτσες μας και βοηθησε μας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα σου πω να το κλεισεις σε ενα κουτακι και να κοιταξεις μπροστα.. Εχασα ενα μωρο στις 6 εβδομαδες και αλλο ενα στις 37 εβδομαδες και πραγματικα τα εκλεισα και εγω σε ενα κουτακι το οποιο ανοιξε μολις γεννησα το επομενο παιδι. Τωρα απ'οτι φαινεται θα πρεπει να βαλω στο ιδιο κουτακι και το τριτο μωρο μου γιατι ειμαι στην 7η εβδομαδα και δεν παμε πολυ καλα. Ομως δεν θα το βαλω κατω, οπως δεν πρεπει να το βαλεις ουτε εσυ.

τι να σου ευχηθω κοπελα μου..απο την καρδια μου να πανε τελικα καλα τα πραγματα με αυτη την εγκυμοσυνη σου και να χεις υγεια..πολυτιμο αγαθο..

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια. Η αληθεια ειναι πως λεω οτι δεν μπορει να χασω και αλλο μωρο, δεν θα μου το κανει αυτο ο θεος. Αλλα απο την αλλη εμαθα πια να μην ενθουσιαζομαι και να περιμενω το χειροτερο για να ειμαι προετημασμενη. Βεβαια δεν θα το βαλω κατω, θα προσπαθησω ξανα και ξανα. Την τριτη θα μαθω τι θα γινει τελικα, μακαρι να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια. Η αληθεια ειναι πως λεω οτι δεν μπορει να χασω και αλλο μωρο, δεν θα μου το κανει αυτο ο θεος. Αλλα απο την αλλη εμαθα πια να μην ενθουσιαζομαι και να περιμενω το χειροτερο για να ειμαι προετημασμενη. Βεβαια δεν θα το βαλω κατω, θα προσπαθησω ξανα και ξανα. Την τριτη θα μαθω τι θα γινει τελικα, μακαρι να πανε ολα καλα!

 

Δυστυχως θα τολμησω να πω πως σε καταλαβαινω, αν κι εγω τα δικα μου τα εχασα νωρις στην 7η και στην 11η εβδομαδα. Ομως το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Οπως λες μονο το κακο σκεφτομαστε για την τριτη φορα αλλα δεν πρεπει. Εγω δεν εχω παιδακι ακομα. Ο πονος ειναι μεγαλος αλλα η λαχταρα μου μεγαλυτερη και αυτο με κανει δυνατη. Ευχομαι να χαμογελασει κι εμας η ψυχουλα μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετραω 47 βασανιστικες μέρες κ νύχτες από τότε πού έχασα το κοριτσάκι μου...εκανα διακοπή κύησης στις 26 εβδομαδες..είχα μια πολύ δυσκολη εγκυμοσύνη ως μου λείπουν πολύ αυτές οι δυσκολίες κ τα άγχη πού είχα για το κοριτσάκι μου...ήμουν 21 εβδομάδων κ νοσηλεύτηκα 5 μέρες στη κλινική απο τον ιο του Η1Ν1 όλα πήγαν καλά γλιτωσα το Θάνατό μιας που οι έγκυες ανήκουν στις ευάλωτες ευπαθείς ομάδες στις 22 εβδομάδες είχα το β επιπέδου βρήκαν ήπια κοιλιομεγαλια στον εγκέφαλο της όλες οι εξαιτασεις για τοξόπλασμα κυτταρομεγαλοϊό καθαρές κ η αναπτυξη της κ όλα της τα οργανα ηταν φυσιολογικά εκανα αμνιο παρακέντηση έπειτα απο μια πολύ βασανιστική εβδομαδα πήρα τις απαντήσεις όλα ηταν καθαρά δεν είχε κάποιο σύνδρομο να σημείωσω οτι είχα κ κυστική ίνωση των 92% των μεταλλάξεων κ ηταν καθαρη..έπειτα από 2 εβδομάδες εκανα επαναληπτικό υπέρηχο κ είδαμε οτι η κοιλιομεγαλια αυξήθηκε κ πήγε κ στην αλλη κοιλιά του εγκεφάλου αφού πριν την ειχαμε μονο στη μια... Ο γιατρός μου ζήτησε μαγνητική εγκεφάλου εμβρύου την εκανα βασανιστική διαδικασία να φανταστείτε ακόμα Άκου τον ήχο της μαγνητικής...την αλλη μερα είχα την απάντηση το αποτέλεσμα;; δεν δημιουργήθηκε ο φλοιός του εγκεφάλου έχασα τη γη απο τα πόδια μου γκρεμίστηκε όλος μ ο κόσμος δεν είχα ελπίδες πήγα κ στη κορυφη στη κυρια Σκουτελη δεν υπηρχαν ελπίδες...πέρασα 17 βασανιστικες,εφιαλτικες ώρες στο χειρουργείο.. Εκεί τελειωσε το δικό μου ταξίδι είχα κάνει τοσα όνειρα... Δεν την είδα δεν την φιλησα δεν την αγκάλιασα...σκέφτομαι το κακο που της εκανα μισώ τον εαυτό μου..ζητάω χίλια συγνώμη για το μεγάλο κείμενο δεν έχουν σταματήσει τα δάκρυα μου αυτή τη στιγμή... Εχω ανάγκη να μιλήσω κ να πω τον πόνο μου σε κάποιον που με καταλαβαίνει..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως θα τολμησω να πω πως σε καταλαβαινω, αν κι εγω τα δικα μου τα εχασα νωρις στην 7η και στην 11η εβδομαδα. Ομως το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Οπως λες μονο το κακο σκεφτομαστε για την τριτη φορα αλλα δεν πρεπει. Εγω δεν εχω παιδακι ακομα. Ο πονος ειναι μεγαλος αλλα η λαχταρα μου μεγαλυτερη και αυτο με κανει δυνατη. Ευχομαι να χαμογελασει κι εμας η ψυχουλα μας.

Θα τα καταφερεις σιγουρα.υπομονη και επιμονη χρειαζονται. Εισαι μικρη ακομα μην το βαλεις ποτε κατω οτι και αν συμβει στη ζωη σου.

Link to comment
Share on other sites

Dimitras2367, αλλά και στα υπόλοιπα κορίτσια, καλημέρα

Ανήκω σε αυτές που είχαν παλίνδρομη κύηση, αλλά είμαι από τις "τυχερές" που απέβαλλαν αυτόματα στις πρώτες εβδομάδες της κύησης.

Δεν ξέρω αν μπορώ να καταλάβω τον πόνο της απώλειας της κάθε μίας από εσάς, γιατί σίγουρα οι εβδομάδες της εγκυμοσύνης, αλλά και το πώς το βιώνει τελικά η καθεμιά μας είναι υποκειμενικό και σχετικό.

Θέλω να σας πω πως μόλις περάσει το πρώτο δύσκολο διάστημα και ανασυγκροτηθείτε και ξεκινήσετε προσπάθειες για μια νέα εγκυμοσύνη, κι όταν αυτή έρθει με το καλό, τίποτα δε θα είναι σίγουρα το ίδιο με την πρώτη εγκυμοσύνη. Δεν υπάρχει «ενθουσιασμός», γιατί απλά, όλες εμείς που έχουμε χάσει κάποιο μωρό, ξέρουμε ότι είναι πάρα πολύ εύκολο κάτι να μην πάει καλά. Είναι γεγονός ότι τις πρώτες εβδομάδες της δεύτερης εγκυμοσύνης μου ήμουν πάααρα πολύ «μαγκωμένη», αλλά με την πάροδο του καιρού κάπως χαλάρωσα, καταλαβαίνοντας ότι το να έχω «μαυρίλα» στο μυαλό μου δε με ωφελεί. Βέβαια, πάντα, στο πίσω μέρος του μυαλού υπάρχει ο φόβος.

Όσες προβήκατε σε διακοπή κύησης μην κατηγορείτε τους εαυτούς σας. Δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά τα πράγματα στη ζωή. Μέσα στο πρόγραμμα είναι και τα καλά και τα άσχημα.

Θέλω να σας ευχηθώ, σε όλες σας, από καρδιάς να ανασυγκροτηθείτε όσο πιο σύντομα μπορείτε, να φανείτε δυνατές για να προχωρήσετε και στο τέλος να αποκτήσετε ένα υγιές μωρό, το οποίο θα σας βοηθήσει να αφήσετε πίσω σας ό,τι σας συνέβη.

Με το καλό σε όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Dimitras2367, αλλά και στα υπόλοιπα κορίτσια, καλημέρα

Ανήκω σε αυτές που είχαν παλίνδρομη κύηση, αλλά είμαι από τις "τυχερές" που απέβαλλαν αυτόματα στις πρώτες εβδομάδες της κύησης.

Δεν ξέρω αν μπορώ να καταλάβω τον πόνο της απώλειας της κάθε μίας από εσάς, γιατί σίγουρα οι εβδομάδες της εγκυμοσύνης, αλλά και το πώς το βιώνει τελικά η καθεμιά μας είναι υποκειμενικό και σχετικό.

Θέλω να σας πω πως μόλις περάσει το πρώτο δύσκολο διάστημα και ανασυγκροτηθείτε και ξεκινήσετε προσπάθειες για μια νέα εγκυμοσύνη, κι όταν αυτή έρθει με το καλό, τίποτα δε θα είναι σίγουρα το ίδιο με την πρώτη εγκυμοσύνη. Δεν υπάρχει «ενθουσιασμός», γιατί απλά, όλες εμείς που έχουμε χάσει κάποιο μωρό, ξέρουμε ότι είναι πάρα πολύ εύκολο κάτι να μην πάει καλά. Είναι γεγονός ότι τις πρώτες εβδομάδες της δεύτερης εγκυμοσύνης μου ήμουν πάααρα πολύ «μαγκωμένη», αλλά με την πάροδο του καιρού κάπως χαλάρωσα, καταλαβαίνοντας ότι το να έχω «μαυρίλα» στο μυαλό μου δε με ωφελεί. Βέβαια, πάντα, στο πίσω μέρος του μυαλού υπάρχει ο φόβος.

Όσες προβήκατε σε διακοπή κύησης μην κατηγορείτε τους εαυτούς σας. Δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά τα πράγματα στη ζωή. Μέσα στο πρόγραμμα είναι και τα καλά και τα άσχημα.

Θέλω να σας ευχηθώ, σε όλες σας, από καρδιάς να ανασυγκροτηθείτε όσο πιο σύντομα μπορείτε, να φανείτε δυνατές για να προχωρήσετε και στο τέλος να αποκτήσετε ένα υγιές μωρό, το οποίο θα σας βοηθήσει να αφήσετε πίσω σας ό,τι σας συνέβη.

Με το καλό σε όλες σας!

 

 

 

 

Ο πόνος είναι πολύ μεγαλος πέρασα μια πολύ δυσκολη εγκυμοσύνη όμως παρόλα αυτά μου λείπουν αυτές οι δυσκολίες κ τα άγχη...ακόμα κ αυτά τα είχα αγαπήσει πολύ...μου λείπει το παιδι μου πιστεύω πως κανένα παιδι δεν θα καταφέρει να μου γεμίσει τη δική της απώλεια γιατί της έκανα κακό εγώ η ίδια. Το κοριτσάκι μου είναι ενα αγγέλου δι στον ουρανό είναι κοντά στη μητέρα ολων μας τη Παναγία κ τη προστατεύει είμαι σίγουρη... Ο ως δεν έχω σταματήσει να παρακαλάω το παιδι μου να με συγχωρέσει... Κ την παρακαλάω να ερθει στο όνειρο μου να δω τη μορφή της να τη δω θέλω μονο μια φορά να της πω δυο λογια κ μετα να πεθάνω δεν με νοιάζει...είμαι μαμα με άδεια αγκαλιά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...