Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερηχογενές έντερο...


Recommended Posts

Η εξέταση για κυστική ίνωση είναι αιματολογική και είναι πολύ εύκολη. Μπορείς να την κάνεις μόνο εσύ και αν βγεί θετική να την κάνει και ο σύζυγος σου γιατί η κυστική ίνωση είναι κληρονομική ασθένεια και πρέπει να έχουν το γονίδιο και οι δύο γονείς για να υπάρχουν πιθανότητες να κληρονομηθεί στο παιδί. Εμείς που την κάναμε στο ΙΑΣΩ μας είπε ο γιατρός που μας έκανε το β επιπέδου να την κάνουμε και οι δύο, αλλά δεν υπήρχε λόγος να την κάνει ο σύζυγος εφόσον η δική μου έβγαινε θετική. Απλά μέσα στον πανικό εκείνης της ώρας δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήταν αυτό που κάναμε και την πάτησα. (Θα γλιτώναμε και 50 ευρώ)

Θα σου πρότεινα να προσπαθείς να είσαι ήρεμη όσο αυτό είναι δυνατό βέβαια γιατί καταλαβαίνω την αγωνία σου. Εμένα με είχε παρηγορήσει το γεγονός ότι σε πολλα έμβρυα εμφανίζεται χωρίς να είναι τίποτα.

Στον υπέρηχο ο γιατρός τσέκαρε φαντάζομαι και άλλους δείκτες για down που είναι εντάξει, έτσι δεν είναι; Γιατί, τώρα θυμήθηκα, εμένα από την στιγμή που το είδε, τσέκαρε και μερικά πραγματάκια επιπλέον τα οποία δεν είχαν πρόβλημα.

Εγώ δεν ήθελα να κάνω άμνιο γιατί έχει μεγάλο ρίσκο ως εξέταση και γιατί έτσι και αλλιώς θα το κράταγα..

 

Αφού έτσι κι αλλιώς θα πάω για αιματολογικές εξετάσεις, θα την κάνω και για την κυστική ίνωση. Τουλάχιστον να αποκλείσω αυτό το ενδεχόμενο.

 

Ναι, έχεις δίκιο. Ο γιατρός τσέκαρε όλους τους δείκτες (7 στο σύνολο) για σύνδρομο down και μόνο το υπερηχογενές έντερο βρέθηκε παρόν. Και γιαυτό το λόγο μου είπε οτι δεν προχωράμε σε άμνιο. Είπε οτι για να γίνει άμνιο πρέπει να βρεθούν τουλάχιστον 2 δείκτες θετικοί και το γεγονός οτι έχω μόνο έναν και είμαι 26 ετών, δεν αποτελούν παράγοντες ώστε να προχωρήσει...

Μακάρι να πάνε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παραμυθένια μου καταρχήν ψυχραιμία και θετική σκέψη! Το μωρό σε καταλαβαίνει και στενοχωριέται.

Κατά δεύτερον, αν εγώ βρισκόμουν στη θέση σου θα έκανα τα εξής: υπομονή 1-2 εβδομάδες μέχρι τον επόμενο υπέρηχο με τον γιατρό μου. Αν δεν έβλεπα κάποια βελτίωση και ο γιατρός συνέχιζε να κρατάει σθεναρά τη στάση που έχει τώρα ο δικός σου ότι είναι πιο επικίνδυνη η άμνιο για το μωρό παρά το εύρημα που παρουσίασε, τότε θα τον εμπιστευόμουν και θα ηρεμούσα...αν τον έβλεπα όμως προβληματισμένο θα επέμενα για άμνιο γιατί καρδούλα μου είναι πολλοί μήνες μέχρι τη γέννηση της μπουμπούκας σου για να κλαις και να στενοχωριέσαι και να την επηρεάζεις...

 

Θα πάνε όλα καλά θα δεις...να είσαι δυνατή μανούλα :)

 

Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και να σκέφτομαι μόνο οτι όλα θα πάνε καλά...

Με καθησύχασε αρκετά το γεγονός οτι ο γιατρός μου επιμένει οτι δε χρειάζεται άμνιο και μου είπε οτι τον άλλο μήνα που θα ξαναπάω μπορεί να έχει εξαφανιστεί αυτό...μακάρι...

Πάντως σε άμνιο δεν προχωράω γιατί οτι κι αν έβγαινε, εγώ το παιδάκι μου θα το κρατήσω...οπότε γιατί να πάρω το ρίσκο?

 

Εν τω μεταξύ η μπέμπα μου έχει τρελαθεί στις κωλοτούμπες μέσα στην κοιλιά μου!!! λέτε να προσπαθεί να μου φτιάξει τη διάθεση???

 

Σας ευχαριστώ πάντως πολύ για το κουράγιο που μου δίνετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και να σκέφτομαι μόνο οτι όλα θα πάνε καλά...

Με καθησύχασε αρκετά το γεγονός οτι ο γιατρός μου επιμένει οτι δε χρειάζεται άμνιο και μου είπε οτι τον άλλο μήνα που θα ξαναπάω μπορεί να έχει εξαφανιστεί αυτό...μακάρι...

Πάντως σε άμνιο δεν προχωράω γιατί οτι κι αν έβγαινε, εγώ το παιδάκι μου θα το κρατήσω...οπότε γιατί να πάρω το ρίσκο?

 

Εν τω μεταξύ η μπέμπα μου έχει τρελαθεί στις κωλοτούμπες μέσα στην κοιλιά μου!!! λέτε να προσπαθεί να μου φτιάξει τη διάθεση???

 

Σας ευχαριστώ πάντως πολύ για το κουράγιο που μου δίνετε!!!

 

Εαν ξερεις οτι θα κρατησεις το μωρο σου ουτως η αλλως, πραγματι η αμνιο δεν εχει νοημα και πραγματι πολλα μπορει να αλλαξουν στον επομενο υπερηχο. Απο μονο του αυτο το ευρημα δεν ειναι βεβαιοτητα για νταουν.

 

Δεν μπορω να σου πω ποσο σε θαυμαζω που λες οτι θελεις το μωρο οπως και να ειναι. Δυστυχως δεν ειχα το κουραγιο σου κι αυτο ειναι κατι που θα με βασανιζει παντα, αλλα δεν μπορουσα να κανω αλλιως.

 

Ευχομαι ολα να πανε καλα :)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ...

 

Και πιστεύω οτι δεν πρέπει να σε βασανίζει η επιλογή που έκανες. Οι συνθήκες σε κάθε περίπτωση αλλάζουν...

Να σου πάνε όλα καλά με τον μπέμπη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σου ευχηθω να πανε ολα καλα και στην επανληπτικη εξεταση το "προβλημα" να εχει εξαφανισθει...

 

και εγω οπως η Κασσιανη δεν ειχα το κουραγιο και τη δυναμη να πω ΔΕΝ κανω την εξεταση (ληψη τροφοβλαστης λογω αυξημενης αυχενικης)

δεν μπορουσα καν να διανοηθω να ειμαι 5-6 μηνες στην αναμονη και στην αγωνια...

 

φυσικα εχεις τις γνωμες των γιατρων σου που ειναι ολοι ΥΠΕΡ στο να μην προχωρησεις στην αμνιο! :)

 

το μονο που εχω να σου πω ειναι...

οτι οταν υπαρχει καποια ενδειξη για καποια παθηση, η ηλικια δεν παιζει πλεον κανενα ρολο!

η ηλικια παιζει ρολο στο να κανεις διαγνωστικες εξετασεις ειτε βρεθει κατι "παθολογικο" ειτε οχι...

επισης οι πιθανοτητες αποβολης απο τετοιου ειδους εξετασεις ειναι μηδαμινες εως ανυπαρκτες πλεον...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια θα ηθελα απεγνωσμενα να ρωτησω αν σε καποια διαγνωστικε ηπιο υπερηχογενες εντερο στην β'επιπεδου!!!!Μου ειπανε να κανω αμνιοπαρακεντηση αλλα δεν ειμαστε και τοσο καλα οικονομικα για αυτην την εξεταση,μου ειπανε 700 ευρω με εκπτωση στο συγκεκριμενο κεντρο και εκτος την αμνιοπαρακεντηση να κανω και υπερηχο καρδιας...αν και με βεβαιωσανε οτι ειναι για προληπτικους λογους γιατι συνηθως καταπινουνε λιγο αιματακι και φαινετε λεει ετσι ,τον υπερηχο καρδιας μου ειπανε γιατι της βρικανε 3 χιλιοστα υγρο στην δεξια μερια της καρδουλας της αλλα μου ειπαν οτι μπορει να οφειλετε στο οτι ημουν λιγο αρρωστη εγω!!!!Ξερω και γω τι να πω...βασικα θα ηθελα να ρωτησω αν εχει τυχει σε καμμια!!!!!!!!!!!!!Ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τιποτα για αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω. Μηπως κανουν καποια δημοσια νοσοκομειο αμνιοπαρακεντηση? ή καποιο αλλο κεντρο με λιγοτερα χρηματα ? ευχομαι να πανε καλα και σε λιγες εβδομαδες να κρατας την κορουλα σου αγκαλια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ιλιανα,δυστυχως δεν ειδα εγκαιρως το μηνυμα σου.δεν ξερω αν εχεις ηδη γεννησει,παντως αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι το ιδιο ακριβως ειχαν βρει και στην κορη μου,με κατααγχωσαν,δεν ευχαριστηθηκα καθολου την εγκυμοσυνη,τελικα δεν ηταν απολυτως τιποτα και ειμαι απολυτα βεβαιη οτι ουτε στη δικη σου περιπτωση ειναι.εγω δεν εκανα συνειδητοποιημενα αμνιοπαρακεντηση γιατι οι πιθανοτητες να ειχε κατι το μωρο ηταν πολυ λιγοτερες απο την πιθανοτητα αποβολης.ολα ειναι καλα,πιστεψε με.ολα για τα λεφτα γινονται σημερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας. Ενώ όλα έβαιναν καλώς στην εγκυμοσύνη μου, στον υπέρηχο των 19 εβδομάδων κι ενώ κατά τα άλλα είναι όλα καλά ως προς την ανάπτυξη του εμβρύου, βρέθηκε υπερηχογενές έντερο (χαρακτηρισμός: ήπιος). Διάβασα τα σχόλια σας. Ο φόβος μου να κάνω αμνιοπαρακέντηση είναι μεγάλος (έχω και ιστορικό αποβολής β΄τριμήνου με διάρρηξη υμένων) αλλά είχα και αιμορραγία στο πρώτο τρίμηνο αυτής της εγκυμοσύνης. Εχω κάνει και περίδεση λόγω ανεπάρκειας τραχήλου και παρόλο που είμαι 37, φοβάμαι μήπως μία αμνιοκέντηση αποβεί μοιραία για το παιδάκι μου. Επιπλέον, από τους παράγοντες που μπορεί να ευθύνονται, η αυχενική μου ήταν πολή καλή και το PAPPA-A επίσης. Εχω κάνει και εξετάσεις για κυστική ίνωση και τώρα έβαλα και το σύζυγο να κάνει το διευρυμένο τεστ που πιάνει το 99% των περιπτώσεων. Για CMV έκανα τεστ, όλα εντάξει, από κυτταροϊό δεν κινδυνέυω γιατί έχω τα αντισώματα πριν από την εγκυμοσύνη. Τι στο καλό να συμβαίνει;Όμως δε μπορώ να αγνοήσω τον κίνδυνο ούτε τον φόβο μου για ο,τιδήποτε. Θα επαναλάβω τον υπέρηχο (συγκεκριμένα θα κάνω β επιπέδου στον Μαλιγιάννη γιατί τον εμπιστεύομαι από παλιά για αντίστοιχο πρόβλημα), ωστόσο φοβάμαι πως ίσως τώρα και λόγω ηλικίας να πρέπει να προχωρήσω σε αυτήν την εξέταση. Το πιο πιθανό όμως κατα τα λεγόμενα ειδικών που ρώτησα είναι το παιδί να είναι απολύτως υγιές, άρα μήπως το "σκοτώσω" τζάμπα;

 

Είμαι σε τρελλό δίλημμα και αύπνη δυο μέρες. Το ξέρω ότι αυτά τα περνάνε πολλές μανούλες και είναι απίστευτο μαρτύριο, αλλά τι λέτε να κάνω; Δεδομένου και του ιστορικού μου. Αποβολές, αποξέσεις, αιμορραγίες...

ΜΕτά σκέφτομαι άραγε με την αμνιοκέντηση (και παρά το ρίσκο) είναι κανείς σίγουρος, ή πάλι μπορεί να βρεθώ προ εκπλήξεως;

Μακάρι σε κανέναν να μην τυχαίνουν ανάλογες διαγνώσεις, είναι και οι γιατροί ήξεις - αφίξεις, δε σου προτείνουν τίποτα και δεν αναλαμβάνουν τίποτα...

Τελος πάντων, ευχαριστώ που με ακούσατε...

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα!markar θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι αλλά ξέρω ότι δεν γίνεται και καταλαβαίνω τον λόγο..στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου στο β' επιπέδου μου βρήκαν ακριβώς το ίδιο και ενώ όλα τα άλλα ήταν μια χαρά(αυχενική κ.τλ.) εν ολίγοις με πίεσαν για άμνιο..πανικοβλήθηκα!αυτός που μου έκανε την εξέταση γύρισε και μου είπε ευθέως ότι ο χρόνος πιέζει και αν το παιδί έχει πρόβλημα δεν θα μπορώ να κάνω έκτρωση.:shock:και μιλάμε ότι είχα υπέρταση και ενδείξεις προεκλαμψίας απο την 17η εμδομάδα!!τέλος πάντων αφού γλίτωσα το εγκεφαλικό..έκανα όλες τις εξετάσεις για κυστική ίνωση,τοξόπλασμα,παρβοιό και έρπη και ήταν μια χαρά!παράλληλα επανέλαβα το β'επιπέδου και αλλού και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να ασχοληθώ περαιτέρω!ο γυναικολόγος μου επέμεινε εξαρχής ότι δεν είναι τίποτα και να μην ανησυχώ και όλοι οι γιατροί με τους οποίους μίλησα, με ρωτούσαν αν είχα αιμορραγίες στο α' τρίμηνο διότι η ήπια ηχογένια εντέρου συνήθως οφείλεται εκει!!!εγώ βέβαια δεν είχα, αλλά εκ υστέρων καταλήξαμε ότι οφειλόταν στην αιμορραγία των ούλων μου!!μιλάμε για πολύ αίμα καθημερινά!τελικά ανήμερα του σταυρού γέννησα ενα καταπληκτικό μπέμπη και υγιέστατο πάνω απο όλα!!

μην στεναχωριέσαι δεν θα είναι τίποτα, θα σου πρότεινα όμως να πας και αλλού για επανάληψη!αλήθεια αρχικά που το έκανες το β'επιπέδου? διότι ο απαράδεκτος που έκανε σε μένα την ίδια μέρα είχε βγάλει σε 4 κοπέλες το ίδιο πρόβλημα:evil:

εύχομαι απο καρδιάς όλα να πάνε τέλεια και με το καλό το μωράκι σου!!

oMNmp2.pngJrEhp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ, despoinagar, για την άμεση απάντηση. Παπαγιάννη τη λένε τη γιατρό που μου έκανε τον υπέρηχο. Κι εμένα με τρόμαξε και μου είπε να βιαστώ να κάνω την αμνιοπαρακέντηση και ήθελε να μου την κάνει μάλιστα εκείνη τη στιγμή πριν προλάβω να μιλήσω με το γιατρό μου γιατί λέει μετά θα ήταν βιώσιμο το παιδί, γιατί αργεί και η απάντηση. Τι να σου πω, με όλα αυτά εν ολίγοις φρίκαρα. Μετά είπε ότι δε νομίζει ότι είναι κάτι σοβαρό, μπορεί να είναι από την αιμορραγία, και μπορεί να φύγει η ένδειξη στη β' επιπέδου. Ο γιατρός είπε να περιμένουμε να δούμε στη β' επιπέδου και εφόσον είναι μόνο μία ένδειξη και όχι δύο τουλάχιστον δε μπορούν να επιμείνουν για αμνιο. Από την άλλη άφησε σε μένα την πρωτοβουλία γιατί είμαι και πάνω από 35.

Ομως είμαι έτσι κι αλλιώς σε αναμμένα κάρβουνα. Δε θα ήθελα να γεννήσω κι ένα άρρωστο παιδί, αλλ΄όλο αυτό μου ήρθε απότομα, πάνω που ήμουν μέσα στη χαρά κι ετοίμαζα και το δωμάτιο του μπέμπη... Θα πάω τώρα στο Μαλιγιάννη, που τον θεωρώ κορυφαίο για τη β επιπέδου και αναλογα με τα αποτελέσματα να πάω και κάπου αλλού για τριπλοτσεκάρισμα. Ωστόσο η αμφιβολία μπήκε μέσα μου και έχω εφιάλτες.

 

Τι να κάνουμε; Αυτά τραβάμε... οι μάνες. Να είσαι καλά κι εσύ και να χαίρεσαι τα αγγελούδια σου...

 

 

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας! Τελικά ξαναγράφω γιατί ήθελα για ένα τόσο σοβαρό θέμα να μην αφήσω κενά. Ευτυχώς λοιπόν, αγαπητές μου, υπάρχουν και "αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια" (ο νοών νοείτο). Πέρασα ένα μαύρο Πάσχα αλλά ΤΡΙΠΛΟτσέκαρα και με υπέρηχο αλλά και με β επιπέδου την κατάσταση και διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε υπερηχογενές έντερο, ούτε μάλιστα πρέπει να υπήρξε και ποτέ. Και όλα αυτά ενώ ήμουν έτοιμη ψυχολογικά για αμνιοκέντηση και επισης άρχισα να σκέφτομαι ότι το παιδί μπορεί να μην είναι καλά και ότι θα πρέπει να εξαναγκαστώ σε διακοπή αν τα αποτελέσματα δεν ήταν καλά.

Δε θέλω να κάνω κανένα περαιτέρω σχόλιο, απλά για τόσο σοβαρά θέματα, ψάξτε το καλά και σε άλλους.

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμας χτες 32+6 μασ ειπαν πρωτη φορα για το υπερηχογενες εντερο.βεβαια μεχρι τωρα ειχαμε πολυ καλες εξετασεισ και υπερηχουσ οποτε μασ ηρθε ξαφνικο.........μασ ειπε οτι υπαρχει αιμα ή κακακια στο αμνιακο υγρο οποτε μαλλον ειναι αυτο......οπωσ και να εχει εγω τρομαξα.....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κάναμε και εμείς β' επιπέδου στην 22+1 εβδομάδα και όλα καλά αλλά ο γιατρός βρήκε ήπια υπερηχογενές έντερο. Δεν είχα ιδέα τι ήταν αυτό και από μία ματιά στο ιντερνετ είδα ότι συνδέεται με σύνδρομο down, με κυστική ίνωση και διάφορες χρωματοσωμικές ανωμαλίες. Ο γιατρός μας λέει ότι δεν είναι τίποτα αλλά θα προχωρήσουμε σε άμνιο στις 20/6 όταν θα είμαι 24 εβδομάδων. Έτσι κι αλλιώς είμαι 37 οπότε σκεφτόμασταν για άμνιο απλά όλες οι εξετάσεις ήταν τόσο καλές που ο γιατρός μας είχε πει ότι δεν υπήρχε ανάγκη. Δεν ξέρω πως θα περάσουν αυτές οι δύο εβδομάδες και ενώ είπα ναι για την αμνιο τώρα το σκέφτομαι συνέχεια και φοβάμαι μήπως πάει κάτι στραβά. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

αχχχχ....ενα τεραστιο αχχχχχ...εχω βιωσει το ιδιο πραγμα στην β επιπεδου με την κορη μου,φρικαρα εντελως,ολη την υπολοιπη εγκυμοσυνη την περασα στο internet να ψαχνω τι μπορει να παει στραβα.η κορακλα μου γεννηθηκε υγιεστατη,εγω αμνιο δεν εκανα γιατι οι πιθανοτητες αποβολης ειναι περισσοτερες απο τις πιθανοτητες να εχει κατι το μωρο.η συμβουλη μου?πηγαινε στο λαικο νοσοκομειο,δωσε αιμα κι εσυ και ο αντρας σου να σας κανουν ΔΩΡΕΑΝ την εξεταση για την κυστικη ινωση γιατι με αυτην την ασθενεια συνδεεται περισσοτερο το υπερηχογενες εντερο ,και αν αυτη η εξεταση ειναι αρνητικη,κοιμησου ησυχη.αιματακι εχει καταπιει το παιδακι σου και τωρα το χωνευει.μην καταστρεψεις τον εγκεφαλο σου με αηδιες και μη δηλητηριαζεις την υπεροχη εγκυμοσυνη σου.ειμαι απολυτα βεβαιη οτι ολα ειναι τελεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

GeorgiaS γιατί αφήνει να περάσουν κι άλλες μέρες αφού θα την κάνεις

έτσι κι αλλιώς;Εγώ την έκανα στην 18 βδομάδα.Πάντως μην πανικοβάλεσαι.Έκανα και λήψη τροφοβλάστη και αμνιοπαρακέντηση στην ίδια εγκυμοσύνη.

Οι πιθανότητες για να πάνε όλα καλά είναι 99,5 % μαζί σου.

Μια ιδέα είναι όλα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Κάναμε χθες τη Β' επιπέδου και ενώ όλα μας τα βρήκε πολύ καλά, είδε στον υπέρηχο οτι το μωράκι μας έχει υπερηχογενές έντερο, το οποίο είναι ένας απο τους δείκτες της τρισωμίας 21 (σύνδρομο down).

Δε μου συνέστησε αμνιοκέντηση λόγω μικρής ηλικίας (26) και λόγω του οτι για να προχωρήσουμε σε αμνιοκέντηση θα έπρεπε να βρει τουλάχιστον ένα ακόμη δείκτη της τρισωμίας θετικό.

Έχει τύχει σε κάποια άλλη κοπέλα αυτό? και κυρίως σε κάποια που να της έτυχε και να έχει γεννήσει το μωράκι της υγιές?

Έχω καταστεναχωρηθεί απο την ώρα που μας το είπε...οτι μπορέσετε να μου πείτε θα με βοηθήσει πολύ.:(

 

Εχει τυχει σε φιλη μου αυτο ακριβως. Τιποτα τελικα δεν ειχε το μωρακι ειναι υγιεστατο. Απλα και σε εκεινη την περιπτωση αυτος ηταν ο μοναδικος υποπτος δεικτης. Ανησυχουν οι γιατροι οταν το υπερηχογενες εντερο συνδυαζεται και με κατι αλλο. Κατι θα ξερει ο γιατρος σου για να σε καθησυχαζει. Ολα θα πανε καλα. Με το καλο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλημέρα!

να σας πω κι εγώ την ιστορία μου. Πριν 1 βδομάδα έκανα την εξέταση Β επιπέδπου στον Μαλιγιάννη. Και όλα βγήκαν πολύ καλά, μετρήσεις κλπ κι έμεινα πολύ ευχαριστημένη γιατί τον εμπιστεύομαι σαν γιατρό. Επειδή όμως είναι σοβαρή εξέταση αποφάσισα να την επαναλάβω σε έναν επίσης καλό γιατρό που έχω διαβάσει και εδώ και μου τον σύστησαν φίλες για να είμαστε σίγουροι. Ο γιατρός μου φάνηκε όντως πολύ καλός και αξιόπιστος, φανταστείτε ότι η εξέταση κράτησε περίπου 1.45 λεπτά! Προσπαθούσε να γυρίσει το μωρό για να δει καθαρά τη σπονδυλική του στήλη και άλλες ανατομικές λεπτομέρειες. Εκεί μου είπε για το υπερηχογενές έντερο. Ο Μαλιγιάννης μία βδομάδα πριν δεν είχε δει κάτι και ήταν όλα τέλεια ( στην εξέταση και το μυαλό μου). Φυσικά στενοχωρήθηκα πολύ με αυτά που μου είπε ο δεύτερος γιατρός και μάλιστα μου είπε από την αρχή της εξέτασης οπότε δεν μπόρεσα καθόλου να χαλαρώσω και να ευχαριστηθώ με όλα τα υπόλοιπα καλά που άκουσα. Μου πρότεινε τις εξετάσεις κυστικής ίνωσης στο Λαϊκό Νοσοκομείο για να αποκλείσουμε διάφορα πράγματα. Εγώ πήρα τηλέφωνο εκεί και μου δίνουν από τώρα ραντεβού για Νοέμβριο!! Στις οικογένειες βέβαια τέτοιο νόσημα δεν είχαμε, αλλά είπα να την κάνω την εξέταση για να αποκλείσουμε πιθανότητες. Κατά τα άλλα μου κατέβασε τις πιθανότητες για Down από 1 προς 9000 που ήταν στην αυχενική σε 1 προς 3.500 λόγω αυτού του πράγματος στο έντερο. Έτσι είπα να σας τα γράψω γιατί με έχει πιάσει μεγάλη στενοχώρια. Θέλω να ρωτήσω για Κυστική Ίνωση γίνεται πουθενά αλλού η εξέταση γιατί μέχρι τον Νοέμβριο θα έχω γεννήσει και δεν έχει νόημα να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Θέλω να ρωτήσω αν το υπερηχογενές έντερο μπορεί κανείς να το παρακολουθήσει με απλό υπέρηχο ή οι μόνοι που μπορούν να διαπιστώσουν αν η κατάσταση βελτιώθηκε είναι οι ειδικοί γιατροί που κάνουν τις αυχενικές και τη β΄επιπέδου. Οι απλοί γυναικολόγοι με τα μηχανήματά τους και την πείρα τους μπορούν να δουν τέτοιες λεπτομέρειες ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Μου πρότεινε τις εξετάσεις κυστικής ίνωσης στο Λαϊκό Νοσοκομείο για να αποκλείσουμε διάφορα πράγματα. Εγώ πήρα τηλέφωνο εκεί και μου δίνουν από τώρα ραντεβού για Νοέμβριο!!

 

Να πας στο Χωρέμειο, στο Παίδων Αγ. Σοφίας. Η αναμονή είναι μια βδομάδα, αλλά ελέγχουν για το 90% των μεταλλάξεων ενώ στο Λαικό για το 75%. Βέβαια στο Χωρέμειο πληρώνεις 200 ευρώ ενώ στο Λαικό είναι δωρεάν. Ενημερώσου από το σχετικό τόπικ που υπάρχει στο φόρουμ. Η Κυστική Ινωση είναι πολύ σοβαρό νόσημα και το δεύτερο πιο συχνό κληρονομικό νόσημα στην Ελλάδα. (60 γεννήσεις το χρόνο στην Ελλάδα, ενώ μόνο 2-5 για τη Μεσογειακή Αναιμία.)

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Οι ελπίδες μου να πάω στο Λαϊκό για την εξέταση της κυστικής ίνωσης εξαφανίστηκαν γιατί μου το ξέκοψαν ότι για ραντεβού μετά τον Νοέμβριο. Επικοινώνησα με το Χωρέμειο, και είδα και την ιστοσελίδα τους. Αρχικά σκέφτηκα να πάω εκεί, μάλιστα μου είπαν ότι μπορώ να πάω και άμεσα αλλά τα αποτελέσαμτα κάνουν έναν μήνα να βγουν!!! που είναι πολύ αργά. Μίλησα με μια φίλη και μου είπε για μια κλινική Intergenetics με επικεφαλής τον γενετιστή κύριο Πάγκαλο ( όχι τον "μαζί τα φάγαμε"). Έχει ακούσει καμία κάτι για αυτή την κλινική; Δεν έχω ιδέα πώς πάνε από τιμές, πάντως εκείνης της το σύστησε ο γιατρός της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Οι ελπίδες μου να πάω στο Λαϊκό για την εξέταση της κυστικής ίνωσης εξαφανίστηκαν γιατί μου το ξέκοψαν ότι για ραντεβού μετά τον Νοέμβριο. Επικοινώνησα με το Χωρέμειο, και είδα και την ιστοσελίδα τους. Αρχικά σκέφτηκα να πάω εκεί, μάλιστα μου είπαν ότι μπορώ να πάω και άμεσα αλλά τα αποτελέσαμτα κάνουν έναν μήνα να βγουν!!! που είναι πολύ αργά. Μίλησα με μια φίλη και μου είπε για μια κλινική Intergenetics με επικεφαλής τον γενετιστή κύριο Πάγκαλο ( όχι τον "μαζί τα φάγαμε"). Έχει ακούσει καμία κάτι για αυτή την κλινική; Δεν έχω ιδέα πώς πάνε από τιμές, πάντως εκείνης της το σύστησε ο γιατρός της.

 

Η εξέταση που ζητάς μπορεί να γίνει με ασφάλεια σε ολα τα ιδιωτικά (και δημόσια) κέντρα γενετικής (βλ. http://www.sige.gr/newgr/index.php?option=com_weblinks&catid=33&Itemid=23) .

Οι τιμές παίζουν από κέντρο σε κέντρο και βέβαια εξαρτώνται από το ποσοστό των μεταλλάξεων της κυστικής ίνωσης που θέλεις να καλύψεις(πχ 75%, 90% κλπ). Εξέταση που να καλύπτει το 100% των μεταλλάξεων δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας!!

 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και μελλοντική μανούλα για πρώτη φορά!!

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημά μου. Πριν 2 εβδομάδες στο Β' Επιπέδου και ενώ όλα πήγαν καλά, ο γιατρός μου βρήκε ελαφριά υπερηχογένεια εντέρου. Δεν μου συνέστησε αμνιοκέντηση, αλλά παρακολούθηση με υπέρηχο σε 2 εβδομάδες.Χτες που πήγα για τον επαναληπτικό υπέρηχο είδαμε ότι η υπερηχογένεια συνεχίζει να υπάρχει σε μικρό βέβαια βαθμό. Ο γιατρός συνεχίζει να επιμένει ότι δεν χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση αφού όλοι οι υπόλοιποι δείκτες μου είναι πάρα πολύ καλοί και το Α'Τεστ επίσης. Παρόλα αυτά εγώ δεν μπορώ να ηρεμήσω. Έχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία;Ευχαριστώ.

vD6rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μενα..

 

Μετα από 4 προσπαθειες εξωσωματικης ειμαι εγκυος σε διδυμα..Έπίσης στη 10 εβδομάδα έκανα κ επιλεκτική μείωση γιατί ειχα τρίδυμα..Ολα πηγαν καλά ευτυχώς γιατί εχει και αυτό τους κινδύνους..Ειμαι 30 χρονών και πηγα χαλαρή σημερα για τον υπερηχο στις 19 εβδομαδες..Η γιατρος βρηκε υπερηχογενες εντερο..Η αυχενικη μου ειναι πολυ καλη καθώς και η Αλφα τεστ.Επισης δεν υπαρχει αλλη ενδειξη για συνδρομο νταουν.Εξετασεις για κυστική ινωση εχω κανει στο Μητερα και ηταν αρνητικη.Επίσης και ο αντρας μου εχει ελεχθει και δεν βρεθηκε γονιδιο..Ο γιατρος που με παρακολουθει(πολυ γνωστος σε εξωσωματικες)με καθησυχασε λεγοντας μου οτι ο κινδυνος αποβολης ειναι μεγαλυτερος απο το να εχει κατι το παιδί..και ειδικα μετα τη μειωση ο κινδυνος ειναι μεγαλυτερος.Βεβαια η αποφαση ειναι δικη μου..Η γιατρος που μου εκανε τον υπερηχο με φοβισε πολυ και ολη μερα σημερα κλαιω γιατι δεν μπορω να τ

ο βγαλω απο το μυαλο μου.βεβαια απο αυτα που διαβασα καθησυχαστικα γιατι ειδα παρομοιες περιπτωσεις που ηταν ολα καλα.

Σκεφτηκα να κανω την κανονικη Β επιπεδου κ μετα να βγαλω συμπερασματα αλλα θελω να το τσεκαρω με αλλον γιατρό.Σκεφτηκα να παω στον Μαλιγιαννη η στον Παπαπαναγιωτου.Ειναι στο ιδιο κεντρο..Γνωρίζετε σχετικα με αυτους??

 

Οποια κοπελα εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο να μας πει εαν θελει...να ησυχασουμε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

και εγω αγχωθηκα πολύ όταν μου το είπαν στον υπέρηχο αν και οφείλω να ομολογήσω ότι ο γιατρος που μου έκανε τον υπέρηχο αλλά και ο γιατρός που με παρακολουθεί ήταν πολύ καθησυχαστικοί..βέβαια μια ανησυχία υπάρχει..ελπίζω όλα να μας πάνε καλά!!

vD6rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...