Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Σε ποια πόλη μένεις; Ομάδες της La Leche υπάρχουν στην Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη, στο Βόλο και στη Μυτιλήνη.

Για τις συναντήσεις δες εδώ: http://www.llli.org/docs/greece/greece2.pdf

Μπορείς να παρακολουθήσεις ελεύθερα τις συναντήσεις και χωρίς να γίνεις μέλος (ως μέλος πληρώνεις συνδρομή).

 

Για πιστοποιημένους συμβούλους θηλασμούς (IBCLC) κάποιοι από τους οποίους είναι και παιδίατροι δες εδώ: http://www.thilasmosonline.info/lista.pdf

ή εδώ που έχει και τις ειδικότητές του καθενός http://pediatros-thes.gr/?page_id=653

 

 

Πως τοεξηγείς ότι ένας σύμβουλος θηλασμού και παιδίατρος προτείνει 2ή3 γεύματα στερεών και 2 ή 3 γεύματα θηλασμού μετά τους 7 μήνες και αντικατάσταση γευμάτων; Και πως εγώ θα ξέρω ότι το παιδί ήπιε τα 500 μλ; Και μίλιστα μου λέει για να γίνει αντικατάσταση γευμάτων να μη δίνω μετά γάλα. Γιατί έχω και το επιχείρημα να αντικρούσω ότι δεν ακούω τους γιατρούς.

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πως τοεξηγείς ότι ένας σύμβουλος θηλασμού και παιδίατρος προτείνει 2ή3 γεύματα στερεών και 2 ή 3 γεύματα θηλασμού μετά τους 7 μήνες και αντικατάσταση γευμάτων; Και πως εγώ θα ξέρω ότι το παιδί ήπιε τα 500 μλ; Και μίλιστα μου λέει για να γίνει αντικατάσταση γευμάτων να μη δίνω μετά γάλα. Γιατί έχω και το επιχείρημα να αντικρούσω ότι δεν ακούω τους γιατρούς.

 

Τα 3 γεύματα, είναι ο απώτερος στόχος. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι γίνεται αυτοσκοπός, σημαίνει ότι η μαμά τα προσφέρει και το μωρό επιλέγει τι και πόσο θα φάει. Το μητρικό γάλα παραμένει η κύρια τροφή (ΠΟΥ, ΑΑΠ, La Leche).

 

Αν το μωρό δεν πιεστεί να φάει περισσότερο από όσο θέλει, λογικά θα αντικαταστήσει λίγους θηλασμούς και θα παίρνει και επαρκές γάλα. Το τελευταίο κρίνεται κατά περίπτωση, βλέποντας πόσες φορές θηλάζει το μωρό μετά την εισαγωγή των στερεών σε συνάρτηση και με το πόσο θήλαζε πριν.

 

Όσο γι' αυτό "ένας σύμβουλος θηλασμού και παιδίατρος προτείνει 2ή3 γεύματα στερεών και 2 ή 3 γεύματα θηλασμού μετά τους 7 μήνες και αντικατάσταση γευμάτων;" πού το έχεις δει;

Link to comment
Share on other sites

Τα 3 γεύματα, είναι ο απώτερος στόχος. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι γίνεται αυτοσκοπός, σημαίνει ότι η μαμά τα προσφέρει και το μωρό επιλέγει τι και πόσο θα φάει. Το μητρικό γάλα παραμένει η κύρια τροφή (ΠΟΥ, ΑΑΠ, La Leche).

 

Αν το μωρό δεν πιεστεί να φάει περισσότερο από όσο θέλει, λογικά θα αντικαταστήσει λίγους θηλασμούς και θα παίρνει και επαρκές γάλα. Το τελευταίο κρίνεται κατά περίπτωση, βλέποντας πόσες φορές θηλάζει το μωρό μετά την εισαγωγή των στερεών σε συνάρτηση και με το πόσο θήλαζε πριν.

 

Όσο γι' αυτό "ένας σύμβουλος θηλασμού και παιδίατρος προτείνει 2ή3 γεύματα στερεών και 2 ή 3 γεύματα θηλασμού μετά τους 7 μήνες και αντικατάσταση γευμάτων;" πού το έχεις δει;

Σου έστειλα προσωιπκό μήνυμα σχετικά με αυτό.

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πολλά (όχι όμως απαραίτητα και υπερβολικά), αν σκεφτείς ότι είναι φυσιολογικό για πολλά μωρά να τρώνε μόνο 1-2 κουταλάκια του γλυκού τη μέρα κι αν...

Αλλά τι είναι φυσιολογικό για το δικό σου μωρό, είναι σχετικό!

Πόσους θηλασμούς κάνει το μωρό σου τώρα το 24ωρο και πόσους έκανε πριν την εισαγωγή των στερεών;

 

Έχει ελαττωσει τους ημερησιους σε διαρκεια, σε πληθος αντε να κάνει εναν λιγοτερο... το βραδυ παλιοτερα ξυπνουσε μια ή δυο φορες, τωρα μαλλον παραπανω δεν ξερω γιατι πλεον κοιμομαστε μαζι και λόγω νύστας χανω το λογαριασμο... παντως μετα το γευμα σχεδον παντα πινει κ γαλα - ακομα κι οταν τρωει 250ml (πραγματικα αναρωτιεμαι που τα βαζει!)

Hv9jp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει ελαττωσει τους ημερησιους σε διαρκεια, σε πληθος αντε να κάνει εναν λιγοτερο... το βραδυ παλιοτερα ξυπνουσε μια ή δυο φορες, τωρα μαλλον παραπανω δεν ξερω γιατι πλεον κοιμομαστε μαζι και λόγω νύστας χανω το λογαριασμο... παντως μετα το γευμα σχεδον παντα πινει κ γαλα - ακομα κι οταν τρωει 250ml (πραγματικα αναρωτιεμαι που τα βαζει!)

Πολύ χαίρομαι που υπάρχουν τόσο καλόφαγα παιδάκια:lol:!

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει ελαττωσει τους ημερησιους σε διαρκεια, σε πληθος αντε να κάνει εναν λιγοτερο... το βραδυ παλιοτερα ξυπνουσε μια ή δυο φορες, τωρα μαλλον παραπανω δεν ξερω γιατι πλεον κοιμομαστε μαζι και λόγω νύστας χανω το λογαριασμο... παντως μετα το γευμα σχεδον παντα πινει κ γαλα - ακομα κι οταν τρωει 250ml (πραγματικα αναρωτιεμαι που τα βαζει!)

 

 

Το σημαντικό είναι το μωρό να μην τρώει τόσο πολλές στερεές ώστε να μειώσει "δραματικά" τους θηλασμούς. Ο λόγος είναι γιατί και μέχρι το έτος το μωρό πρέπει πέρα από τις στερεές να πίνει και 500ml περίπου γάλα. Αν οι θηλασμοί παραγκωνιστούν λόγω των στερεών, το μωρό μπορεί να μην παίρνει αρκετό γάλα.

Το δικό σου μωρό μπορεί να τρώει ποσότητες αλλά αφού θηλάζει εξίσου ή σχεδόν εξίσου συχνά, μάλλον πίνει και όσο γάλα χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε ειναι υποχρεωτικο να μπει το 3ο γευμα στερεων??

τρωμε φρουτοκρεμα 180-200 γμ το απογευμα γιαουρτακι 150μλ η φαρινα 150 μλ νερο +σκονη,αλλα την χορτοσουπα εχει 20 μερεσ που μας ειπε να την ξεκινησουμε και με τιποτα δεν μπορουμε να την φαμε, μονο μια φορα εφαγε 25 κουταλιες τωρα 5 με το ζορι

να ανησυχω?? θα παμε την μηνιαια επισκεψη και φοβαμαι τι θα μου πει ο γιατρος...επρεπε μεχρι τωρα να τρωει και χορτοσουπα και κρεατοσουπες

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποτε ειναι υποχρεωτικο να μπει το 3ο γευμα στερεων??

τρωμε φρουτοκρεμα 180-200 γμ το απογευμα γιαουρτακι 150μλ η φαρινα 150 μλ νερο +σκονη,αλλα την χορτοσουπα εχει 20 μερεσ που μας ειπε να την ξεκινησουμε και με τιποτα δεν μπορουμε να την φαμε, μονο μια φορα εφαγε 25 κουταλιες τωρα 5 με το ζορι

να ανησυχω?? θα παμε την μηνιαια επισκεψη και φοβαμαι τι θα μου πει ο γιατρος...επρεπε μεχρι τωρα να τρωει και χορτοσουπα και κρεατοσουπες

 

Απαπαπα! Να πας στη γωνία και να ντρέπεσαι! Και ο σωστός παιδίατρος πρέπει να σε μαστιγώσει :lol::lol::lol: (φυσικά αστειεύομαι)

 

Σοβαρά, τώρα, σκέφτηκες ότι με τέτοιες ποσότητες το μωρό μπορεί απλά να μην μπορεί ή να μην θέλει να φάει άλλο; Στη θέση σου θα δοκίμαζα να δώσω τη χορτόσουπα στη θέση της φαρίνας που δεν προσφέρει και κάτι ουσιαστικό (μην σου πω και το αντίθετο). Θα τη δοκίμαζα σε διάφορες ώρες και με διαφορετικά λαχανικά κάθε φορά (όσο το δυνατόν της εποχής).

 

Μωρό που τρώει τέτοιες ποσότητες με όρεξη, δεν είναι για να σε ανησυχεί. Εσύ προσφέρεις όσο το δυνατόν όσο καλύτερες και φρεσκότερες τροφές κι εκείνο αποφασίζει τι ακριβώς θέλει να φάει και φυσικά ΠΟΤΕ δεν πρέπει να πιέζουμε ένα μωρό να φάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Εμένα ο μικρός είναι 6 μηνών και 3 εβδομάδων. Τίποτα όμως από στερεά δε θέλει να φάει. Στην αρχή πίεζα και κάτι έτρωγε αλλά μετά ενημερώθηκα και δεν πιέζω αλλά δεν τρώει και τίποτα. Ουσιαστικά θηλάζω αποκλειστικά σχεδόν εκτός από καμιά κουταλιά στερεές καμιά φορά. Ο παιδίατρος μου λέει ότι πρέπει να βιαστώ και ήδη έπρεπε να τρώει 3 γεύματα. Ολοι γύρω μου τα παρουσιάζουν σα να πρόκειται να πάθει κάτι το παιδί. Μεχρί πότε λέτε να αρνείται τις στερεες; Μεχρι πότε έχω περιθώριο να δίνω μόνο γάλα; Τα φωτα σας κοπέλες...

2D7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Εμένα ο μικρός είναι 6 μηνών και 3 εβδομάδων. Τίποτα όμως από στερεά δε θέλει να φάει. Στην αρχή πίεζα και κάτι έτρωγε αλλά μετά ενημερώθηκα και δεν πιέζω αλλά δεν τρώει και τίποτα. Ουσιαστικά θηλάζω αποκλειστικά σχεδόν εκτός από καμιά κουταλιά στερεές καμιά φορά. Ο παιδίατρος μου λέει ότι πρέπει να βιαστώ και ήδη έπρεπε να τρώει 3 γεύματα. Ολοι γύρω μου τα παρουσιάζουν σα να πρόκειται να πάθει κάτι το παιδί. Μεχρί πότε λέτε να αρνείται τις στερεες; Μεχρι πότε έχω περιθώριο να δίνω μόνο γάλα; Τα φωτα σας κοπέλες...

 

Κάθε μωρό έχει το ρυθμό του. Αν ο παιδίατρος σου είπε "να βιαστείς" κι ότι "ήδη έπρεπε να τρώει 3 γεύματα" :shock: καλό είναι να πας σε άλλο παιδίατρο...

 

Το μωρό μπορεί να θηλάζει αποκλειστικά και ως τους 8 ή 10 μήνες απλά τότε ίσως χρειαστεί να εκτιμηθεί από κάποιον ειδικό περί θηλασμού για να αποκλείσει κάποια αίτια (σχεδόν κανένα μωρό και τότε δεν έχει κάποιο πρόβλημα, αλλά καλό είναι να το επιβεβαιώσει ο ειδικός).

 

Το σημαντικό είναι να προσφέρεις στερεές τροφές, διάφορες (κατάλληλες για την ηλικία του), σε διάφορες ώρες, με διάφορες υφές (λεπτόρευστες στην αρχή) χωρίς άγχος και να αφήνεις το μωρό να επιλέξει αν θα φάει, πόσο και πότε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μια σύμβουλο θηλασμού ρώτησα, η οποία συμφώνησε με τον παιδίατρο μου και μου έδωσε και μια στατιτική σύμφωνα με την οποία το μητρικό γάλα μετά τον 6ο καλύπτει μόνο ένα μικρό μέρος από τις ανάγκες του μωρού σε σίδηρο και ένα μονο μέρος από τις ενεργειακές του ανάγκες.

2D7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και μια σύμβουλο θηλασμού ρώτησα, η οποία συμφώνησε με τον παιδίατρο μου και μου έδωσε και μια στατιτική σύμφωνα με την οποία το μητρικό γάλα μετά τον 6ο καλύπτει μόνο ένα μικρό μέρος από τις ανάγκες του μωρού σε σίδηρο και ένα μονο μέρος από τις ενεργειακές του ανάγκες.

 

Ως προς τον σίδηρο, ναι όντως το μητρικό είναι "φτωχό" σε σίδηρο ο οποίος όμως είναι απορροφήσιμος σε πολύ μεγάλο ποσοστό, τόσο μάλιστα όσο καμμία άλλη τροφή δεν είναι (ακόμα και ο σίδηρος από το κόκκινο κρέας δεν έχει την ίδια απορροφησιμότητα όπως το μητρικό γάλα, με αποτέλεσμα το μωρό ουσιαστικά να πρέπει να τρώει σημαντικές ποσότητες στερεών ώστε να καλυφθεί για το σίδηρο κλπ. από εκείνες). Ο σίδηρος είναι πολύ μεγάλη συζήτηση ωστόσο.

 

Όσο για το αν το μητρικό καλύπτει τις ενεργειακές ανάγκες του μωρού... πολύ θα ήθελα να δω τη στατιστική που επικαλέστηκε η σύμβουλος. Απ' όσο γνωρίζω αυτό δεν ισχύει έτσι γενικά τουλάχιστον.

Ενδεικτικά δες εδώ:

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/solids-when.html#nutrition όπου ξεκάθαρα λέει "Some babies thrive on breastmilk alone until 12 months or later - as long as your baby is continuing to gain weight and grow as he should, your milk is meeting his needs well." δηλαδή "κάποια μωρά αναπτύσσονται καλά μόνο με μητρικό γάλα ως τους 12 μήνες ή και περισσότερο - όσο το μωρό σας συνεχίζει να παίρνει βάρος και να μεγαλώνει καλά, το γάλα σας καλύπτει καλά τις ανάγκες του".

 

Το ίδιο αναφέρουν και πηγές της La Leche (ενδεικτικά αναφέρω το φυλλάδιο για την εισαγωγή στις στερεές), το My child won't eat του παιδιάτρου Gonzales κλπ.

 

Είναι άλλο να τονίζουμε την αξία των στερεών τροφών ώστε μια μαμά που θηλάζει να μην "επαναπαυτεί" λόγω της υπεροχής του μητρικού γάλακτος και περιμένει να ζητήσει το μωρό της στερεά όταν πιάσει το ίδιο πηρούνι και μαχαίρι (το λέω λίγο τραβηγμένα) και άλλο να τρομοκρατούμε τους γονείς για την "ανάγκη" και μάλιστα για "ιατρικούς λόγους" να τρώει το μωρό τους 3 γεύματα στερεών πριν καν γίνει 7 μηνών, με μόνο αποτέλεσμα κατά την άποψή μου, οι γονείς από το άγχος τους ουσιαστικά να πιέζουν με χίλιους δυο τρόπους ένα μωρό να φάει, πριν εκείνο είναι έτοιμο ή σε ποσότητες που δεν μπορεί να διαχειριστεί το σώμα του...

 

POST EDIT: Κι ας υποθέσουμε χάριν συζήτησης ότι έχουν δίκιο και ο παιδίατρος και η σύμβουλος(; ): τι προτείνουν να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Πο πο! Ολοκληρη επιχειρηματολογία... Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Αυτο που προτείνουν είναι να μη δίνω γάλα μετα το "γευμα", να αφήνω το μωρό για να δούμε πόσο θα αντέξει...

2D7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πο πο! Ολοκληρη επιχειρηματολογία... Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Αυτο που προτείνουν είναι να μη δίνω γάλα μετα το "γευμα", να αφήνω το μωρό για να δούμε πόσο θα αντέξει...

 

Οι επίσημες οδηγίες μιλούν για θηλασμό πριν και μετά τη στερεά εκτός αν η μαμά θέλει να αποθηλάσει σύντομα, οπότε δεν προσφέρει πριν.

Ακόμα κι η αρχή του "δεν προσφέρω δεν αρνούμαι" δεν πρέπει να εφαρμόζεται πριν γίνει το μωρό ενός έτους.

Για όλο το πρώτο έτος το μητρικό γάλα είναι η ΚΥΡΙΑ τροφή του μωρού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά και αν δώσουμε γάλα πριν δίνουμε αμέσως πριν ή πριν καμιά ώρα τουλάχιστον για να έχει πεινάσει λίγο το μωρό.

 

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη οδηγία που να ταιριάζει σε όλα τα μωρά.

Το σίγουρο είναι ότι ένα πολύ πεινασμένο μωρό δεν θα δεχτεί καλά τις στερεές γιατί ακόμα δεν έχει μάθει ότι μ' αυτές μπορεί να ικανοποιήσει την πείνα του. Άρα δοκιμάζουμε μετά το θηλασμό και πριν τον επόμενο, πειραματιζόμενες στο πόση ώρα μετά θα προσφέρουμε στερεά τροφή, ανάλογα με το παιδί και ενδεχομένως και την ώρα της ημέρας.

Το σίγουρο επίσης είναι ότι στην αρχή κι εσύ κι ο σκουπιδοντενεκές θα φάτε ποολυυυ πουρέ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα20, θα σου δώσω τη συμβουλή που μου έδωσε η Paros σε παρόμοιο πρόβλημά μου: Να ακούς το παιδί σου και να κάνεις υπομονή (προσθέτω εγώ).

 

Κορίτσια, χρειάζομαι κι εγώ λίγη βοήθεια, παρακαλώ!

 

Στη μικρή μου άρχισα τα φρούτα στους 6μιση μήνες κι έτρωγε 2 με 3 κουταλάκια. Στους 7 μήνες έβαλα τα λαχανικά που τα δέχτηκε καλύτερα κι έτρωγε λίγο περισσότερο. Στο μεταξύ άρχισε να τρώει πολύ περισσότερη φρουτόκρεμα. Στους 7μιση μήνες βάλαμε και το κρεατάκι. Μέχρι τότε θήλαζε κανονικά κι έπαιρνε καλό βάρος, απ'το γάλα μου, πιστεύω. Όμως 8μιση μηνών που πήγαμε στον παιδίατρο η μικρή πήρε μόνο 100 γρ. για πρώτη φορά τόσο λίγο. Τον προηγούμενο μήνα είχε βάλει 250γρ. Έτσι ο παιδίατρος μου πρότεινε να βάλω και τρίτο γεύμα γιαουρτάκι. Δηλαδή, του λέω, έχει πιο πολλές θερμίδες το γιαούρτι απ'το γάλα μου; Μου απαντάει, "μάλλον ναι". Φυσικά και δεν πιστεύω κάτι τέτοιο γιατί είναι άσχετος με το θηλασμό. Πρόσθεσα όμως και τρίτο γεύμα, κατσικίσιο γιαουρτάκι με μπανάνα (που τρώει γύρω στις 6 κουταλιές) και εναλλάξ κομπόστα μήλου-αχλαδιού με κουάκερ που της αρέσει πολύ και τρώει 100-120 μλ. Αυτές είναι οι ποσότητες που τρώει και στα άλλα γεύματα. Συνολικά κάνουμε περίπου 8 θηλασμούς την ημέρα. Δυστυχώς δεν κατόρθωσα να τους αυξήσω παρόλο που προσπάθησα. Το βράδυ κοιμάται σερί 9 ώρες. Έχει κολλήσει η ζυγαριά όμως. Τι προτείνετε να κάνω για να πάρει λίγο βάρος;

Δε θέλω να δώσω κρέμες του εμποριου, κάτι που ο παιδίατρος σέβεται, προς το παρόν.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Νατάσα20, μήπως να έβραζες το μήλο και το αχλάδι (με λίγο νεράκι και καθόλου ζάχαρη); Γίνεται πολύ ωραίο και, μου φαίνεται, και εύπεπτο για το στομαχάκι των μωρών. Δεν ξέρω αν σου το επιτρέψει ο παιδίατρος σου.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Στους 7μιση μήνες βάλαμε και το κρεατάκι. Μέχρι τότε θήλαζε κανονικά κι έπαιρνε καλό βάρος, απ'το γάλα μου, πιστεύω. Όμως 8μιση μηνών που πήγαμε στον παιδίατρο η μικρή πήρε μόνο 100 γρ. για πρώτη φορά τόσο λίγο. Τον προηγούμενο μήνα είχε βάλει 250γρ. Έτσι ο παιδίατρος μου πρότεινε να βάλω και τρίτο γεύμα γιαουρτάκι.

 

εχετε περασει το βαρος σας στις καμπυλες του βιβλιαριου?

ο πινακας του βαρους για τα θηλαζοντα μωρα δειχνει οτι το ελαχιστο για την ηλικια σας ειναι 168..

# 1ος – 4ος μήνας: 113-227 γρ. την εβδομάδα δηλαδή 453-906 γρ. το μήνα

# 4ος – 6ος μήνας: 85-142 γρ. την εβδομάδα (περίπου 340-568 γρ. το μήνα)

# 6ος – 12ος μήνας: 42-85 γρ. την εβδομάδα (περίπου 168-340 γρ. το μήνα)

σαν καμπυλη πως τα πατε? μηπως να εβαζες και λιγους υδατανθρακες στην διατροφη της? πατατουλα, τραχανα (εαν σας επιτρεπει) μακαρονια που δινουν λιγο παραπανω θερμιδες?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τη συμβουλή σας γαρυαλλάκι. Αλήθεια στη χορτόσουπα δίνουμε στην αρχή ένα ένα τα λαχανικά όπως και στη φρουτόκρεμα;

 

ριξε μια ματια εδω να δεις ενα ενδεικτικο προγραμμα

http://pediatros-thes.gr/?page_id=218

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, paros

 

από καμπύλη είμαστε μια χαρά, στο μέσο όρο. Απλά θα θέλαμε λίγο παραπάνω. Μια χαρά είναι το παιδί, ζωηρό ζωηρό. Απλά ψήλωσε 2 πόντους και ξαφνικά έδειξε πιο αδύνατη. Είναι 8 κιλά και 71 εκ. Εδώ και 10 μέρες περίπου που έβαλα το τρίτο γεύμα η ζυγαριά μας δείχνει μόνο 10 γρ. πιο πολύ. Θα βάλω μακαρονάκια καλά λες.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, paros

 

από καμπύλη είμαστε μια χαρά, στο μέσο όρο. Απλά θα θέλαμε λίγο παραπάνω. Μια χαρά είναι το παιδί, ζωηρό ζωηρό. Απλά ψήλωσε 2 πόντους και ξαφνικά έδειξε πιο αδύνατη. Είναι 8 κιλά και 71 εκ. Εδώ και 10 μέρες περίπου που έβαλα το τρίτο γεύμα η ζυγαριά μας δείχνει μόνο 10 γρ. πιο πολύ. Θα βάλω μακαρονάκια καλά λες.

 

παραμενετε στην καμπυλη γεννησης σας?

η μικρη μου -15 μηνων- αρχιζει κανει κοιλιτσα,ξαφνικα μεσα σε μια εβδομαδα φευγει η κοιλιτσα και μαζι με αυτην φευγουν και τα ρουχα!!! μετα απο καποιο διαστημα ,ξανακανει κοιλιτσα..μεσα σε καμια εβδομαδα ξανααλλαζουμε ρουχα καθως ψηλωνει!!!εχει γινει αρκετες φορες αυτο και εχει πολυ γελιο..απο την μια μερα στην αλλη τα παντελονια της ειναι κοντα..τωρα ειμαστε στην φαση της κοιλιτσας...

μην ζυγιζεις καθημερινα και μην σε πιανει αγχος..

κοιταμε ολη την αναπτυξη του παιδιου απο την γεννηση μεχρι τωρα και οχι καθε εβδομαδα ξεχωριστα.. εφοσον παραμενει στην ιδια καμπυλη ειστε μια χαρα..εμενα να σκεφτεις ανεβοκατεβαινε καμπυλες και παρολ' αυτα ειναι μια χαρα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

μην ζυγιζεις καθημερινα και μην σε πιανει αγχος..

κοιταμε ολη την αναπτυξη του παιδιου απο την γεννηση μεχρι τωρα και οχι καθε εβδομαδα ξεχωριστα.. εφοσον παραμενει στην ιδια καμπυλη ειστε μια χαρα..εμενα να σκεφτεις ανεβοκατεβαινε καμπυλες και παρολ' αυτα ειναι μια χαρα..

 

Έχεις δίκιο. Έτσι λέει και ο άντρας μου. Είναι που είναι λιγόφαγο το μωρό και αγχώνομαι. Ευτυχώς που υπάρχει ο θηλασμός και είμαι σίγουρη για τις βιταμίνες της, αλλιώς θα είχα πολύ άγχος.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Έτσι λέει και ο άντρας μου. Είναι που είναι λιγόφαγο το μωρό και αγχώνομαι. Ευτυχώς που υπάρχει ο θηλασμός και είμαι σίγουρη για τις βιταμίνες της, αλλιώς θα είχα πολύ άγχος.

 

Πέρα από όσα αναφέρθηκαν ήδη υπολόγισε και το εξής: στο τέλους του έτους το μωρό πρέπει να έχει τριπλασιάσει (περίπου) το βάρος του. Υπολόγισε αν με το ρυθμό αυτό το μωρό θα έχει τριπλασιάσει το βάρος του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...