Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

Σύνδρομο τρόμου από το εμβόλιο

 

Η Ανθή Γαϊτάνου ανήκει στις ευπαθείς ομάδες, στις οποίες δόθηκε προτεραιότητα για να εμβολιαστούν τις πρώτες ημέρες για τον ιό Η1Ν1. Η 62χρονη πήγε στο Λαϊκό νοσοκομείο, προκειμένου να εμβολιαστεί, έχοντας όλα τα απαραίτητα χαρτιά και τις γνωματεύσεις γιατρών που έδειχναν ό,τι πρόβλημα υγείας έχει καθώς και ποιες φαρμακευτικές αγωγές ακολουθεί. Οι αρμόδιοι γιατροί τα ήλεγξαν, της έδωσαν το παραπεμπτικό και της είπαν ότι δεν υπάρχει κανέναν πρόβλημα και μπορεί κανονικά να κάνει το εμβόλιο για τη γρίπη Η1Ν1. Όλα αυτά, χωρίς να τις κάνουν κάποιες περαιτέρω εξετάσεις, όπως μας αναφέρει η κα Γαϊτάνου.

 

Μετά από δύο ημέρες από τον εμβολιασμό της γρίπης Η1Ν1, ξαφνικά άρχισε να παρουσιάζει συμπτώματα σπαστικότητας και έντονου τρόμου και να τραυλίζει. Αμέσως απευθύνθηκε στον ΕΟΦ, στο τηλέφωνο δηλαδή που αναγράφεται στο δελτίο εμβολιαζόμενου που αναφέρει χαρακτηριστικά : «Σε περίπτωση εμφάνισης ανεπιθύμητων ενεργειών επικοινωνήστε με τον ΕΟΦ στο 2109904034 ή [email protected]». Όταν κάλεσε η κα Γαϊτάνου, η κοπέλα που σήκωσε το τηλέφωνο της είπε ότι δεν είναι ο ΕΟΦ και δεν μπορούν να τη βοηθήσουν γιατί δε γνωρίζουν τι γίνεται σε περίπτωση ανεπιθύμητων ενεργειών μετά τον εμβολιασμό.

....

 

Πηγή/+Πληροφορία: http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=83324&cid=4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

Σαφως και ειναι ετσι! Αλλα οταν υπαρχει τοση πλυση εγκεφαλου για να κανουμε το εμβολιο, κανεις δεν πρεπει να μενει απραγος οταν βλεπει τετοια περιστατικα. Πρεπει να δημοσιοποιουνται.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά το έχω τονίσει και σε άλλο τοπικ με παρόμοιο θέμα, ότι συμμερίζομαι την ανησυχία για πιθανές παρενέργειες ενός οποιουδήποτε φαρμάκου και μάλιστα εγώ η ίδια δεν πρόκειται να κάνω το εμβόλιο στα παιδιά μου καθώς δεν πιστεύω ότι το χρειάζονται.

 

Συμφωνώ επίσης ότι για να γίνει το συγκεκριμένο εμβόλιο, καλό είναι να σταθμιστούν οι δύο κίνδυνοι κατά περίπτωση ασθενή. Για παράδειγμα, η μητέρα μου ζει με εισπνεόμενα, ανήκει στις ομάδες υψηλού κινδύνου και κάνει κάθε χρόνο και το εμβόλιο της απλής γρίπης. Φέτος τα έκανε και τα δύο εμβόλια αναγκαστικά. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που θα της πρότεινε να μην κάνει το ένα από τα δύο, κάτω από αυτές τις συνθήκες...

 

Αλλά διαφωνώ κάθετα με την συνωμοσιολογική προσέγγιση ότι το εμβόλιο είναι "φονικό" και η οποία περιλαμβάνει ιλουμινάτι, CIA, εξωγήινους, νανοτσιπς :shock:, σκοτεινές δυνάμεις, κλπ. (αλήθεια η ίδια η άποψη αυτοακυρώνεται όταν μιλάει για νανοτσιπς, αφού αν με το εμβόλιο μας εξοντώσουνε, τι θα προσφέρουν τα νανοτσιπς στους νεκρούς;)

 

Φίλη Dimitrali έχω συμφωνήσει άπειρες φορές με τα γροφόμενά σου όταν αυτά περιέχουν επιχειρήματα και ορθολογική σκέψη. Ωστόσο όταν παραθέτεις αυτή την άποψη, στην ουσία ακυρώνεις όλα τα υπόλοιπα ορθολογικά επιχειρήματα. Γιατί αν όντως είναι φονικό, αν όντως όποιος το κάνει πεθαίνει ή αρρωσταίνει και σκοτώνει και τους ανθρώπους που έρχονται σε επαφή μαζί του, τότε δεν πρέπει να το κάνουν ούτε όσοι ανήκουν στις ομάδες υψηλού κινδύνου. Ποιος μπορεί να πάρει αυτή την ευθύνη και να θέσει σε τέτοιο κίνδυνο ανθρώπους που έχουν σοβαρά προβλήματα με την υγεία τους και κινδυνεύουν πραγματικά από τον ιό Η1Ν1;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Αφου σας αρεσουν τα σεναρια συνομωσιολογιας,να ρωτησω κατι:

Ποιος επωφελειται άμεσα αν δεν γινουν εμβολιασμοι;

Η απαντηση ειναι ευκολη και κυριως ακρως λογικη :

Οι εταιρειες που πουλανε tamiflu & relenza.

Link to comment
Share on other sites

οχι Vagos789 εφόσον εχουν πει οτι τα δυο αυτα φάρμακα δεν μπορουν να αντιμετωπισουν τον ιο! Επισης ας μην ξεχνάμε οτι οι φαρμακοβιομηχανίες ειναι μετρημενες στα δάχτυλα και ολες παραγουν το εμβόλιο! Το ταμιφλου ειναι της Roche Και το Relenza της GSK.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ επίσης ότι για να γίνει το συγκεκριμένο εμβόλιο, καλό είναι να σταθμιστούν οι δύο κίνδυνοι κατά περίπτωση ασθενή. Για παράδειγμα, η μητέρα μου ζει με εισπνεόμενα, ανήκει στις ομάδες υψηλού κινδύνου και κάνει κάθε χρόνο και το εμβόλιο της απλής γρίπης. Φέτος τα έκανε και τα δύο εμβόλια αναγκαστικά. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που θα της πρότεινε να μην κάνει το ένα από τα δύο, κάτω από αυτές τις συνθήκες...

 

Tα εμβόλια αυτά δεν προφυλάσουν σημαντικά και ειδικά αυτό της εποχικής γρίπης. Για τον απλούστατο λόγο ότι ο υιός της γρίπης μεταλλάσεται τόσο γρήγορα που μόλις βγει το εμβόλιο απ' το εργαστήριο έχει ήδη μεταλλαχτεί και άρα είναι αναποτελεσματικό για το καινούριο στέλεχος του ιού που προκύπτει.

 

Αλλά διαφωνώ κάθετα με την συνωμοσιολογική προσέγγιση ότι το εμβόλιο είναι "φονικό" και η οποία περιλαμβάνει ιλουμινάτι, CIA, εξωγήινους, νανοτσιπς :shock:, σκοτεινές δυνάμεις, κλπ. (αλήθεια η ίδια η άποψη αυτοακυρώνεται όταν μιλάει για νανοτσιπς, αφού αν με το εμβόλιο μας εξοντώσουνε, τι θα προσφέρουν τα νανοτσιπς στους νεκρούς;)

 

Είναι δλδ απίθανο να έχει ξεκινήσει μία αρρώστια απ' τα εργαστήρια βιολογικών όπλων; Πού είναι το παράξενο και το περίεργο; Πρώτη φορά στην ιστορία της ανθρωπότητας συμβαίνει;

 

Μήπως είναι περίεργο οι άνθρωποι που ανέχονται τα καρτέλ των ναρκωτικών, το παγκόσμιο εμπόριο όπλων, την πείνα που εξαφανίζει κάθε χρόνο κράτη ολόκληρα να χρησιμοποιούν οτιδήποτε τους περνά απ' το χέρι για έλεγχο του παγκόσμιου πληθυσμού;

 

Δεν υιοθετώ την άποψη για τα νανοτσίπς, αλλά αν λάβω υπόψη μου τις κάμερες που μας ακολουθούν παντού, την παρακολούθηση των ανθρώπων μέσω των κινητών, τους κατασκοπευτικούς δορυφόρους κλπ. και με βάση τη γνώση που έχω για τη νανοτεχνολογία, δε μου φαίνεται και εξωφρενικά φαντασιόπληχτο σενάριο...

 

Δεν υιοθετώ τις απόψεις κανενός άρθρου στο σύνολό τους. Τα άρθρα που δε σχολιάζω τα παραθέτω απλά για προβληματισμό.

 

Φίλη Dimitrali έχω συμφωνήσει άπειρες φορές με τα γροφόμενά σου όταν αυτά περιέχουν επιχειρήματα και ορθολογική σκέψη. Ωστόσο όταν παραθέτεις αυτή την άποψη, στην ουσία ακυρώνεις όλα τα υπόλοιπα ορθολογικά επιχειρήματα.

Η ορθολογική σκέψη δεν ακυρώνεται απ' τον προβληματισμό και την ανίχνευση πίσω απ' τους πλασματικούς τοίχους που μας περιβάλουν. Απλά συμπληρώνεται!:wink:

 

Γιατί αν όντως είναι φονικό, αν όντως όποιος το κάνει πεθαίνει ή αρρωσταίνει και σκοτώνει και τους ανθρώπους που έρχονται σε επαφή μαζί του, τότε δεν πρέπει να το κάνουν ούτε όσοι ανήκουν στις ομάδες υψηλού κινδύνου. Ποιος μπορεί να πάρει αυτή την ευθύνη και να θέσει σε τέτοιο κίνδυνο ανθρώπους που έχουν σοβαρά προβλήματα με την υγεία τους και κινδυνεύουν πραγματικά από τον ιό Η1Ν1;

 

Κανένας δεν παίρνει την ευθύνη. Ο ΠΟΥ έχει φροντίσει να εξασφαλιστεί και να μην αποζημιώσει οικογένειες για τυχόν βλάβες όπως έγινε το 1976. Άραγε για ποιο λόγο;

 

Οι επιπτώσεις των εμβολίων δεν είναι πάντα άμεσα ορατές. Μπορεί να περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα ώσπου να εκδηλωθεί κάποια παρενέργεια και τότε κανένας δεν παραδέχεται πως πρόκειται για παρενεργεια εμβολίου. Επίσης δεν εκδηλώνονται σε όλους τους ανθρώπους. Κάτι που για εμένα είναι ουδέτερο για σένα μπορεί να είναι φονικό. Και το αντίστροφο.

 

Αν τα πράγματα είχαν όπως ισχυρίζονται ο ΠΟΥ και οι υποστηρικτές του εμβολίου, γιατί δεν διενεργεί τον έλεγχο για τις παρενέργειες μια ανεξάρτητη αρχή αλλά οι ίδιες οι εταιρείες;

 

Αυτό από μόνο του δεν είναι από ύποπτο έως σκανδαλώδες;

 

Ξαναγράφω τα στοιχεία που είχα γράψει επροχτές. Εκτιμάται πως έχουν νοσήσει ήδη τουλάχιστον 800.000 άνθρωποι. Από αυτούς έχουν καταλήξει περίπου 20 με σοβαρά προβλήματα υγείας στο παρελθόν δλδ. 1/40.000. Η αναλογία αυτή είναι μικρότερη από αυτήν που ο ΠΟΥ διακηρύττει ανά την υφήλιο.

 

Δεν είναι από μόνο του αυτό η αιτία να προβληματιστεί κανείς για το τι είδους συμφέροντα εξυπηρετούνται;

 

6 στα 10 παιδια που φτάνουν στα νοσοκομεία έχουν τον ιό Η1Ν1. Πόσα ωστόσο θανατηφόρα περιστατικά υπάρχουν;

 

Γιατί λοιπόν έχουν σπείρει τόσο πανικό; Δεν είναι από μόνος του αυτός λόγος για να προβληματιστούμε για τη σκοπιμότητα του όλου φαινομένου; Υπάρχουν άνθρωποι πανικόβλητοι που κλαίνε γιατί πιστεύουν ότι ήρθε η συτνέλεια του κόσμου. Δεν έχουν όλοι ούτε τη γνώση ούτε τη λογική να ανταπεξέλθουν στο κλίμα ανασφάλειας που απ' την άνοιξη καλλιεργείται συστηματικά. Ποιοι έχουν το δικαίωμα να στήνουν τις επιχειρήσεις τους πάνω στο φόβο;

 

Κοίτα κι εδώ

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1406879&postcount=564

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Αφου σας αρεσουν τα σεναρια συνομωσιολογιας,να ρωτησω κατι:

Ποιος επωφελειται άμεσα αν δεν γινουν εμβολιασμοι;

Η απαντηση ειναι ευκολη και κυριως ακρως λογικη :

Οι εταιρειες που πουλανε tamiflu & relenza.

 

Βαγγέλη καλημέρα. Η yogini ήδη σου απάντησε:

 

οχι Vagos789 εφόσον εχουν πει οτι τα δυο αυτα φάρμακα δεν μπορουν να αντιμετωπισουν τον ιο! Επισης ας μην ξεχνάμε οτι οι φαρμακοβιομηχανίες ειναι μετρημενες στα δάχτυλα και ολες παραγουν το εμβόλιο! Το ταμιφλου ειναι της Roche Και το Relenza της GSK.

 

Βλέπεις λοιπόν; Και οι δύο εταιρείες που παράγουν tamiflu & relenza κατασκευάζουν εμβόλια. Κερδίζουν άρα απ' όλες τις μεριές...

 

Και ξαναγράφω αυτό που είπα πριν. Δε σε προβληματίζει το γεγονός πως ο ΠΟΥ που τόσο εκτιμάς έχει αφήσει την διερεύνηση των παρενεργειών του εμβολίου στις ίδιες τις εταιρείες που το κατασκευάζουν;:confused:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Στις σύγχρονες (δημοκρατικές) κοινωνίες, λέει ο καθηγητής Κοινωνιολογίας της Υγείας Δημοσθένης Aγραφιώτης, «η Δημόσια Yγεία είναι ουσιαστικά η κοινωνική αλληλεγγύη. H διαφύλαξη βασικών κοινωνικών λειτουργιών όπως της εκπαίδευσης, της εργασίας και της δικαιοσύνης είναι σημαντικές προτεραιότητες. Kι εφόσον με την αρχή της “προνοητικότητας” πρέπει να λάβουμε υπόψη όχι το πιο πιθανό αλλά και το πιο “καταστροφικό σενάριο” οι κοινωνίες μας πήραν μια πολιτική απόφαση: Tον εμβολιασμό. Tο τονίζω αυτό: Δεν ήταν ιατρική η απόφαση, αλλά απόφαση για τη δημόσια υγεία, δηλαδή ήταν πολιτική απόφαση».

 

Mε την υιοθέτησή της, πρωτίστως εκφράζεται η κοινωνική αλληλεγγύη μιας κοινωνίας. Δεν υπάρχω μόνο για να μην ασθενήσω, αλλά και για να μη μεταδώσω και σε άλλους.

«Δυστυχώς», σημειώνει ο Δ. Aγραφιώτης, «επιστήμη και πολιτική, εκλαϊκευόμενες, υπόσχονται λαγούς και πετραχήλια. Διότι και η Iατρική γνωρίζει ότι πάντα υπάρχει, σε όλα, μια γκρίζα ζώνη πέρα από τη γνώση, και η πολιτική υποσχέθηκε πράγματα που την ξεπερνούν. Στην Iατρική, σε όλες τις επιστήμες, ουδέποτε γνωρίζαμε από πριν όλες τις πιθανές συνέπειες μιας εφαρμογής. H γνώση δεν είναι απόλυτη, άλλωστε τέτοιοι διάλογοι γίνονται και πρέπει να γίνονται εντός της κοινότητας. Aλλά το επιχείρημα δημοσίως, σε ένα κοινό που δεν γνωρίζει πόσο συνήθεις είναι τέτοιες διαφωνίες, ότι δεν “ξέρουμε όλες τις επιπτώσεις” είναι μάλλον αποπροσανατολιστικό».

 

(Φίλος, γιατρός, μου διευκρίνιζε και κάτι ακόμη: «Αλλο η κλινική ιατρική και άλλο η επιδημιολογία. O γιατρός χρειάζεται κλινική εικόνα για να κάνει γνωμάτευση - ή κλινική εμπειρία. O γιατρός δεν είναι εκπαιδευμένος, δεν μπορεί να κάνει επιδημιολογική αξιολόγηση ή προληπτική ιατρική τέτοιας κλίμακας»).

 

Τα τελευταία χρόνια, καταγράφονται αιρετικές φωνές στον χώρο της Yγείας, που λένε ότι η Iατρική και η Eπιδημιολογία αλλάζουν. «Στις μέρες μας», λέει ο Γιώργος Nικολαΐδης (διευθυντής του Kέντρου Ψυχικής Yγείας του Παιδιού), «η Iατρική και η Eπιδημιολογία μεταλλάσσονται. Aπό θεραπευτικές και με σημασία στον άρρωστο γίνονται όλο και περισσότερο προφυλακτικού χαρακτήρα. Tώρα, ο στόχος των υπηρεσιών υγείας δεν είναι ο άρρωστος, αλλά ο υγιής. Πολλά προϊόντα και ιατρικές υπηρεσίες προσφέρονται πλέον αποκλειστικά για το σύνολο του γενικού πληθυσμού, τους υγιείς. H “ασφάλεια” κυριαρχεί πλέον και στον τομέα της Yγείας. Προϊόντα που διασφαλίζουν και τον γενικό πληθυσμό και τον καθένα ατομικά. Σε λίγο θα ξεχάσουμε και την ύπαρξη της ασθένειας. H πρόληψη θεωρείται περίπου “πανάκεια”. Bεβαίως και είναι σημαντική. Aλλά μη λησμονούμε πως υπάρχουν τεκμηριωμένες αποδείξεις ότι αυτή δεν επαρκεί. Οτι τα ψυχοκοινωνικά βάρη σε άτομα χαμηλού εισοδήματος ή φτωχά είναι σημαντικοί νοσογόνοι παράγοντες».

 

Eίναι μάλλον προφανές το συμπέρασμα πως η αντιμετώπιση μιας (ενδεχόμενης) επιδημίας είναι κατʼ εξοχήν πολιτική πράξη. Δηλαδή σύνθετη και καθολική.

 

H επιδημιολογία μπορεί να μας βεβαιώσει πως η πιθανότητα μεσογειακής αναιμίας π. χ. στις HΠA είναι 1/1.000.000, ενώ στην Eλλάδα 1/10.000. Aλλά μόνο η πολιτική μπορεί να εξηγήσει γιατί αν ο ασθενής από τη συγκεκριμένη νόσο είναι μάρτυρας του Ιεχωβά, τότε κινδυνεύει.

 

όλο το άρθρο μπορείτε να το διαβάσετε εδώ Απολίτιστο Στέκι

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναγράφω αυτό που είπα πριν. Δε σε προβληματίζει το γεγονός πως ο ΠΟΥ που τόσο εκτιμάς έχει αφήσει την διερεύνηση των παρενεργειών του εμβολίου στις ίδιες τις εταιρείες που το κατασκευάζουν;:confused:

 

Πηγη: http://www.boston.com/news/health/articles/2009/10/09/swine_flu_vaccine_passes_safety_test/?page=1

 

“We have cut no corners,ʼʼ Frieden said. “This flu vaccine is made as flu vaccine is made each year, by the same companies, in the same production facilities, with the same procedures, with the same safety safeguards.ʼʼ

 

Additionally, clinical trials are being conducted, even though drug companies were not technically required to conduct additional research because they have standing licenses to produce flu vaccine.

Link to comment
Share on other sites

 

Βλέπεις λοιπόν; Και οι δύο εταιρείες που παράγουν tamiflu & relenza κατασκευάζουν εμβόλια. Κερδίζουν άρα απ' όλες τις μεριές...

 

Δεν ειμαι βεβαιος, αλλα νομιζω οτι αυτο δεν ισχυει.

Πχ η roche φτιαχνει το tamiflu,η GlaxoSmithKaine το εμβόλιο.

 

Επισης δια στοματος Τριχοπουλου, μεχρι σημερα τα δυο πιο αποτελεσματικα φαρμακα θεωρουνται τα tamiflu & relenza εκτος απο καποιες μεταλλαξεις (διαφοροποιησεις ειναι πιο σωστη εκφραση,μεταλλαξη του ιου δεν εχει γινει ακομα) οπου το tamiflu βγαινει αχρηστο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου σας αρεσουν τα σεναρια συνομωσιολογιας,να ρωτησω κατι:

 

Είναι σενάριο συνωμοσιολογίας ότι το καινούργιο εμβόλιο δεν είναι επαρκώς δοκιμασμένο?

Και μη μου πεις ότι είναι γιατί απλά δεν είχανε το χρόνο...... έπρεπε να κυκλοφορήσει... και τώρα καταγράφουν τις παρενέργειες που απλά δεν είχαν χρόνο να τις ξέρουν από την αρχή.

Εμένα εκεί είναι η ένστασή μου, κι επειδή κι εγώ και η κόρη μου είμαστε αλλεργικές, σου λέω ότι αν η εταιρεία ή το Υπουργείο ή ΠΟΥ, μου δώσουν επίσημο έγγραφο ότι δεν θα πάθω κάτι, θα πάω να το κάνω.

 

Και αν μου το δώσουν... εγώ θα κάτσω να μου περάσουν χαλκά στη μύτη.

 

Επίσης γιατί έχεις τον Τριχόπουλο για Θεό? Και τους άλλους γιατρούς που ενίσταται τους λες κινδυνολόγους?

Ποιός από τους 2 λες να τα παίρνει από τις φαρμακευτικές?

Link to comment
Share on other sites

Πηγη: http://www.boston.com/news/health/articles/2009/10/09/swine_flu_vaccine_passes_safety_test/?page=1

 

“We have cut no corners,ʼʼ Frieden said. “This flu vaccine is made as flu vaccine is made each year, by the same companies, in the same production facilities, with the same procedures, with the same safety safeguards.ʼʼ

 

Additionally, clinical trials are being conducted, even though drug companies were not technically required to conduct additional research because they have standing licenses to produce flu vaccine.

 

Tώρα δλδ εσύ με αυτή τη δήλωση ησύχασες πως όλα γίνονται όπως πρέπει;:shock::shock::shock:

 

Ξαναδιάβασε αυτό από προηγούμενο ποστ στην ίδια σελίδα:

Εμείς επικοινωνήσαμε με το σταθερό τηλέφωνο του ΕΟΦ όπως αναγράφεται στο δελτίου εμβολιαζόμενου έναντι πανδημίας γρίπης Η1Ν1 και μας είπαν ότι ανήκει στην εταιρεία NOVATRIA με το εμβόλιο FOCETRIA όπου λειτουργούν Δευτέρα μέχρι Παρασκευή 09.00 με 17.00. Ο τηλεφωνητής μας παρέπεμψε σε ένα κινητό τηλέφωνο που το σηκώνει μια γιατρός που ούτε καν έχει πάρει ειδικότητα που μας ενημερώνει ότι το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να καταγράψει τις παρενέργειες. Επίσης παραδέχτηκε ότι δεν είναι ο ΕΟΦ αλλά μία από τις δύο εταιρείες που εισάγουν ένα από τα δύο εμβόλια για τη γρίπη Η1Ν1 και δεν μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι βεβαιος, αλλα νομιζω οτι αυτο δεν ισχυει.

Πχ η roche φτιαχνει το tamiflu,η GlaxoSmithKaine το εμβόλιο.

 

Επισης δια στοματος Τριχοπουλου, μεχρι σημερα τα δυο πιο αποτελεσματικα φαρμακα θεωρουνται τα tamiflu & relenza εκτος απο καποιες μεταλλαξεις (διαφοροποιησεις ειναι πιο σωστη εκφραση,μεταλλαξη του ιου δεν εχει γινει ακομα) οπου το tamiflu βγαινει αχρηστο.

 

Τι είδους διαφοροποιήσεις δλδ; Πώς μπορεί να διαφοροποιηθεί ένας ιός κατά τη γνώμη σου; Μετάλλαξη του ιού και βέβαια έχει γίνει ήδη.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους διαφοροποιήσεις δλδ; Πώς μπορεί να διαφοροποιηθεί ένας ιός κατά τη γνώμη σου; Μετάλλαξη του ιού και βέβαια έχει γίνει ήδη.

 

 

Δεν εχει να κανει με την δικη μου γνωμη αλλα με το τι λεει η ιατρικη κοινοτητα.Μεταλλαξη δεν εχει γινει ακομα αλλα κάποιες αποκλίσεις του ιου που δεν λογίζονται ως μετάλλαξη και αντιμετωπίζονται επιτυχως από το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σενάριο συνωμοσιολογίας ότι το καινούργιο εμβόλιο δεν είναι επαρκώς δοκιμασμένο?

Και μη μου πεις ότι είναι γιατί απλά δεν είχανε το χρόνο...... έπρεπε να κυκλοφορήσει... και τώρα καταγράφουν τις παρενέργειες που απλά δεν είχαν χρόνο να τις ξέρουν από την αρχή.

Εμένα εκεί είναι η ένστασή μου, κι επειδή κι εγώ και η κόρη μου είμαστε αλλεργικές, σου λέω ότι αν η εταιρεία ή το Υπουργείο ή ΠΟΥ, μου δώσουν επίσημο έγγραφο ότι δεν θα πάθω κάτι, θα πάω να το κάνω.

 

Και αν μου το δώσουν... εγώ θα κάτσω να μου περάσουν χαλκά στη μύτη.

 

Επίσης γιατί έχεις τον Τριχόπουλο για Θεό? Και τους άλλους γιατρούς που ενίσταται τους λες κινδυνολόγους?

Ποιός από τους 2 λες να τα παίρνει από τις φαρμακευτικές?

 

Το εμβολιο της γριππης καθε χρονο αλλαζει στελεχος,το εχω πει πολλες φορες και το ξαναλεω,καθε χρονο γιατι αν περιμενανε καθε φορα πχ 5 χρονια να κανουν ερευνες δεν θα ειχε κανενα νοημα.Το επιχειρημα λοιπον οτι δεν ειναι επαρκως δοκιμασμενο θα το ακουσετε μονο απο οσους δεν ξερουν τι ειναι εμβολιο γριππης,αν ειναι και γιατροι κριμα.

 

Αν ειστε πχ αλλεργικες στο αυγο ειναι σαφες οτι δεν πρεπει να κανετε το εμβολιο και οποιος σας πει το αντιθετο ειναι για φυλακη.

 

Ο Τριχοπουλος ειναι διακεκριμενος επιδημιολογος και τα λεφτα τα εχει γραμμενα εκει που δεν πιανει μελανι,ειναι επιστημονας και οχι συνταγογράφος του ΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το εμβολιο της γριππης καθε χρονο αλλαζει στελεχος,το εχω πει πολλες φορες και το ξαναλεω,καθε χρονο γιατι αν περιμενανε καθε φορα πχ 5 χρονια να κανουν ερευνες δεν θα ειχε κανενα νοημα.Το επιχειρημα λοιπον οτι δεν ειναι επαρκως δοκιμασμενο θα το ακουσετε μονο απο οσους δεν ξερουν τι ειναι εμβολιο γριππης,αν ειναι και γιατροι κριμα.

 

Αν ειστε πχ αλλεργικες στο αυγο ειναι σαφες οτι δεν πρεπει να κανετε το εμβολιο και οποιος σας πει το αντιθετο ειναι για φυλακη.

 

Ο Τριχοπουλος ειναι διακεκριμενος επιδημιολογος και τα λεφτα τα εχει γραμμενα εκει που δεν πιανει μελανι,ειναι επιστημονας και οχι συνταγογράφος του ΙΚΑ!

 

Το επιχείρημα ότι δεν είναι επαρκώς δοκιμασμένο είναι ολόδικό μου και αφορά το εμβόλιο της γουρουνόγριπης και όχι της απλής. Και όπως ξανα-είπα, αν μου υπογράψουν ότι δεν πάθω τίποτε εγώ θα πάω να το κάνω.

Αλήθεια γιατί δεν υπογράφουν? Γιατί απλά δεν μπορούν να το εγγυηθούν.

Εμένα εκεί είναι η ένστασή μου (καταντάω κουραστική το ξέρω).

 

Και όσο για τον Τριχόπουλο (ή τον κάθε Τριχόπουλο, χρησιμοποιώ και το όνομα του ανθρώπου αυτού για παράδειγμα, μην παρεξηγηθώ κιόλας), μην βάζεις το χέρι σου στην φωτιά για κανέναν Βάγγο.

Συνήθως οι πιο επιφανείς και σοβαροί είναι και οι πιο "αρπαχτοχέρηδες" (και πάλι δεν εννοώ τον Τριχόπουλο).

Και επίσης όλες οι φαρμακοβιομηχανίες είτε αυτές που βγάζουν το tamiflu είτε αυτές που βγάζουν τα εμβόλια, για μένα είναι ένα και το αυτό. Δεν θέλουν το καλό μου, την τσέπη τους θέλουν να γεμίσουν.

 

Και για να γίνω ακόμα πιο γραφική έχει δει την ταινία Επικίνδυνες Αποστολές που δημιούργησαν ένα ιό την Χίμαιρα και τον εμβόλιό της τον Βελερεφόντη.

 

Πες με χαζή πες με ηλίθια, αλλά εγώ πιστεύω ότι έχει αλήθεια μέσα της.

Link to comment
Share on other sites

Το εμβολιο της γριππης καθε χρονο αλλαζει στελεχος,το εχω πει πολλες φορες και το ξαναλεω,καθε χρονο γιατι αν περιμενανε καθε φορα πχ 5 χρονια να κανουν ερευνες δεν θα ειχε κανενα νοημα.Το επιχειρημα λοιπον οτι δεν ειναι επαρκως δοκιμασμενο θα το ακουσετε μονο απο οσους δεν ξερουν τι ειναι εμβολιο γριππης,αν ειναι και γιατροι κριμα.

 

Τι δουλειά εχει τώρα η γρίπη η κοινή με τον Η1Ν1;

Και, ω, ναι! Έχει γίνει μετάλλαξη σύμφωνα με τον ΠΟΥ!

 

http://news.pathfinder.gr/health/594297.html

 

Τώρα αυτό που λές για "αποκλίσεις του ιού" δεν τα καταλαβαίνω. Οποιαδήποτε μεταβολή του γενετικού υλικού ενός ιού (δλδ του DNA του ή του RNA ανάλογα με το τι είδους ιός είναι) είναι μετάλλαξη.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το γεγονός πως ισχυρίζονται διάφοροι πως το εμβόλιο αντιμετωπίζει επιτυχώς τις αποκλίσεις=μεταλλάξεις, είναι ενδεικτικό της κοροιδίας που μας απευθύνουν (κοινώς μας έχουν τρελάνει στο δούλεμα)

 

Εξηγώ. Κάθε ιός (το περιορίζω εκεί γιατί για ιό μιλάμε) έχει στην επιφάνειά του κάποιες ουσίες (αντιγόνα) τις οποίες ανιχνεύει ο οργανισμός με τη βοήθεια των λεμφοκυττάρων και στη συνέχεια παράγει τα κατάλληλα αντισώματα. Τα αντισώματα συνδεονται με τα αντιγόνα του ιού και αποβάλονται απ' τον οργανσμό. Έτσι ξεφορτωνόμαστε τον ιό και είμαστε πλέον υγιείς. Ταυτόχρονα παράγονται λεμφοκύτταρα μνήμης ώστε όταν ξαναέρθουμε σε επαφή με τον ιό να αναγνωριστεί αμέσως να παράγει τα αντισώματα αμέσως και να μη νοσήσουμε.

 

Όταν κάνουμε το εμβόλιο, ο οργανισμός παράγει αντισώματα και λεμφοκύτταρα μνήμης για το συγκεκριμένο στέλεχος του ιού που περιέχεται στο εμβόλιο.

 

Όταν όμως ο ιός μεταλλάσεται, αλλάζουν τα αντιγόνα του. Συνεπώς όταν έρθουμε σε επαφή με τον μεταλλαγμένο ιό τα λεμφοκύτταρα μνήμης δεν μπορούν να τον αναγνωρίσουν γιατί νομίζουν ότι πρόκειται για καινούριο ιό και άρα είναι σα να μην έχουμε εμβολιαστεί.

 

Αυτά τα ολίγα διδάσκονται πλέον στο Λύκειο.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορα το θεμα της μεταλλαξης,επαναλαμβάνω οτι ειδικος δεν ειμαι,εχω λαβει αυτες τις πληροφοριες:

 

"Δεν ξέρουμε αν έχει προκύψει μεταλλαγμένος κλώνος, δηλαδή ένας μεταλλαγμένος ιός που διαδίδεται πλάι στον αρχικό, ή αν πρόκειται για τυχαίες μεταλλάξεις που δεν πρόλαβαν/κατάφεραν να “κυκλοφορήσουν” στον πληθυσμό.

 

Απʼότι φαίνεται μάλλον η μετάλλαξη αυτή δεν έχει αλλάξει πολύ τον ιό ώστε το εμβόλιο να μην είναι αποτελεσματικό. Το ίδιο λένε και οι Νορβηγοί στην ανακοίνωσή τους. Σημειώστε οτι το πιο πιθανό (χωρίς βέβαια να είναι και εγγυημένο) είναι οτι ο όποιος μεταλλαγμένος ιός τυχόν προκύψει, να έχει έναν ικανό βαθμό ομοιότητας με τον αρχικό ιό της νέας γρίπης ώστε το τωρινό εμβόλιο να προσφέρει έναν επαρκή βαθμό ανοσίας.

 

Ακριβώς γιʼαυτό λέμε οτι η γρίπη είναι απίστευτα απρόβλεπτη. Μπορεί να κρύβει εκπλήξεις, άλλοτε ευχάριστες άλλοτε δυσάρεστες!"

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορα το θεμα της μεταλλαξης,επαναλαμβάνω οτι ειδικος δεν ειμαι,εχω λαβει αυτες τις πληροφοριες:

 

"Δεν ξέρουμε αν έχει προκύψει μεταλλαγμένος κλώνος, δηλαδή ένας μεταλλαγμένος ιός που διαδίδεται πλάι στον αρχικό, ή αν πρόκειται για τυχαίες μεταλλάξεις που δεν πρόλαβαν/κατάφεραν να “κυκλοφορήσουν” στον πληθυσμό.

 

Απʼότι φαίνεται μάλλον η μετάλλαξη αυτή δεν έχει αλλάξει πολύ τον ιό ώστε το εμβόλιο να μην είναι αποτελεσματικό. Το ίδιο λένε και οι Νορβηγοί στην ανακοίνωσή τους. Σημειώστε οτι το πιο πιθανό (χωρίς βέβαια να είναι και εγγυημένο) είναι οτι ο όποιος μεταλλαγμένος ιός τυχόν προκύψει, να έχει έναν ικανό βαθμό ομοιότητας με τον αρχικό ιό της νέας γρίπης ώστε το τωρινό εμβόλιο να προσφέρει έναν επαρκή βαθμό ανοσίας.

 

Ακριβώς γιʼαυτό λέμε οτι η γρίπη είναι απίστευτα απρόβλεπτη. Μπορεί να κρύβει εκπλήξεις, άλλοτε ευχάριστες άλλοτε δυσάρεστες!"

 

Toνίζω τις ασάφειες αυτού του τόσο προσεχτικά διατυπωμένου κειμένου. Απ' ότι φαίνεται (μπορεί και να μην ισχύει), μάλλον(δεν είμαστε και σίγουροι), το πιο πιθανό(χωρίς να αποκλείεται και το αντίθετο), χωρίς βέβαια να είναι και εγγυημένο (χα χα), τυχόν προκύψει (μπορεί και να προκύψει κάτι άλλο), απίστευτα απρόβλεπτη κλπ κλπ.

 

Αυτό σημαίνει πως δεν είναι απολύτως σίγουρο τίποτα. Εικασίες κανουμε...

 

 

Στο θέμα της ασφάλειας των εμβολίων τώρα, στο λινκ που παρέθεσα πριν διάβασα:

 

"...Η ΕΜΕΑ σημειώνει ότι έχει αναφερθεί «ένας πολύ μικρός αριθμός» περιπτώσεων συνδρόμου Γκιγιέν-Μπαρέ, μια σπάνια ασθένεια του περιφερικού νευρικού συστήματος, και θάνατοι εμβρύων. Η υπηρεσία αυτή τη στιγμή «αποτιμά αυτές τις περιπτώσεις» και δηλώνει ότι «σύμφωνα με τις παρεχόμενες πληροφορίες δεν υπάρχει απόδειξη ότι συνδέονται με τα εμβόλια».

 

Είχα παραθέσει αρκετά λινκ για το συγκεκριμένο σύνδρομο. Επίσης σε άλλο τόπικ έχουμε εκτενώς μιλήσει για τον κίνδυνο αποβολών και βλαβών του εμβρύου αν μια έγκυος εμβολιαστεί. Αλλά φυσικά δεν υπάρχει απόδειξη ότι συνδέονται με τα εμβόλια!!!!!!!!!!:shock::shock::shock::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Τόσες μέρες μιλάμε για αυτές ακριβώς τις παρενέργειες, πριν δλδ βγει οποιοδήποτε στοιχείο! Απλή λογική χρειάζεται για να καταλάβει κάποιος το δούλεμα!! Τίποτα παραπάνω. Ούτε να είναι επιρρεπής σε σενάρια συνομωσιολογίας ούτε τίποτα. Απλή, καθαρή λογική.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ διαβάστε τι είδους "τυχούσες" παρενέργειες καλούνται να σημειώσουν στην Ελλάδα οι επαγγελματιες Υγείας. Και δεν πρόκειται για σενάριο συνομωσίας.

 

 

Παρακολούθηση της Ασφάλειας των πανδημικών Α(Η1Ν1)ν εμβολίων μετά την κυκλοφορία τους

 

 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΦΑΡΜΑΚΩΝ

 

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΥΓΕΙΑΣ

 

Ο ΕΟΦ ενημερώνει ότι το εμβόλιο Focetria της εταιρείας Novartis Vaccines & Diagnostics καθώς και το εμβόλιο Pandemrix της εταιρείας GlaxoSmithKline Biologicals είναι τώρα διαθέσιμα για τον εμβολιασμό έναντι της γρίπης Α(Η1Ν1)ν στη χώρα μας, σύμφωνα με το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμού.

 

Τα πληροφοριακά στοιχεία των εμβολίων συμπεριλαμβανομένων της Περίληψης Χαρακτηριστικών του Προϊόντος (ΠΧΠ) και του Φύλλου Οδηγιών Χρήσης (ΦΟΧ) είναι διαθέσιμα από την ιστοσελίδα του ΕΟΦ http://www.eof.gr/ καθώς και του ΕΜΕΑ http://www.emea.europa.eu/ . Ο ΕΟΦ συνιστά στους επαγγελματίες υγείας να διαβάσουν με προσοχή τα παραπάνω έγγραφα δεδομένου ότι περιέχουν σημαντικές πληροφορίες για τη χρήση των εμβολίων. Επίσης ο ΕΟΦ συνιστά οι επαγγελματίες υγείας να παρακολουθούν σε τακτά διαστήματα την ιστοσελίδα του ΕΟΦ και του ΕΜΕΑ δεδομένου ότι νέα δεδομένα ασφάλειας και αποτελεσματικότητας μπορεί να προκύψουν με την ευρεία χρήση των εμβολίων που πιθανόν να οδηγήσουν σε τροποποίηση των πληροφοριακών τους στοιχείων.

Εφιστάται ιδιαίτερα η προσοχή των επαγγελματιών υγείας στον σωστό τρόπο προετοιμασίας των εμβολίων πριν την χορήγηση τους. Σημειώνεται ότι ο τρόπος προετοιμασίας και χορήγησης των εμβολίων είναι διαφορετικός για κάθε προϊόν και αναφέρεται αναλυτικά στην ΠΧΠ του κάθε εμβολίου.

Επίσης επισημαίνεται ότι δε θα πρέπει να γίνει αλλαγή εμβολίου κατά το δεύτερο εμβολιασμό και ότι θα πρέπει να χορηγηθεί το ίδιο προϊόν με αυτό που χορηγήθηκε κατά τον πρώτο εμβολιασμό.

Ο ΕΟΦ υπογραμμίζει ότι είναι σημαντικό οι επαγγελματίες υγείας να αναφέρουν άμεσα στον ΕΟΦ τις ανεπιθύμητες ενέργειες από τα πανδημικά εμβόλια σύμφωνα με τα αναγραφόμενα στο 58171/5.8.2009 έγγραφό του (διαθέσιμο επίσης στο: http://www.eof.gr/web/guest/newflu).

Επισημαίνεται ότι ειδικά για τα εμβόλια θα πρέπει να καταγράφεται πέραν του ονόματος του εμβολίου, ο αριθμός παρτίδας όπως και ο προσδιορισμός 1ης ή 2ης δόσης. Τα στοιχεία αυτά είναι σημαντικά προκειμένου να καταστεί δυνατή η ιχνηλασιμότητα των χορηγηθέντων εμβολίων. Για το λόγο αυτό το όνομα του εμβολίου και ο αριθμός παρτίδας/δόσης θα χορηγούνται σε κάθε εμβολιαζόμενο.

Επισημαίνεται ότι οι επαγγελματίες υγείας καλούνται να αναφέρουν άμεσα και κατά προτεραιότητα τις ανεπιθύμητες ενέργειες των εμβολίων ως εξής:

 

• Θανατηφόρες ή απειλητικές για τη ζωή ανεπιθύμητες ενέργειες

• Σοβαρές[1] Μη Αναμενόμενες[2] Ανεπιθύμητες Ενέργειες

• Ανεπιθύμητες Ενέργειες Ειδικού Ενδιαφέροντος.

 

Ως τέτοιες προσδιορίζονται οι:

  • Νευρίτιδα
  • Σπασμοί
  • Αναφυλακτική αντίδραση
  • Εγκεφαλίτιδα
  • Αγγειίτιδα
  • Σύνδρομο Guillain-Barre
  • Παράλυση του Bell (Bell's Palsy)
  • Απομυελινωτικές νόσοι
  • Αποτυχία του εμβολιασμού, τεκμηριωμένη εργαστηριακά

Επίσης υπενθυμίζεται ότι θα πρέπει να αναφέρονται άμεσα στον ΕΟΦ τα ακόλουθα περιστατικά:

  • Διαταραχές κατά τη διάρκεια της κύησης και παρακολούθηση τυχόν διαταραχών σε νεογνά μητέρων στις οποίες χορηγήθηκε το εμβόλιο κατά τη διάρκεια της κύησης ή του θηλασμού.
  • Οποιαδήποτε ανεπιθύμητη ενέργεια σε παιδιά και πιθανή αλληλεπίδραση με άλλα συγχορηγούμενα εμβόλια.

Ο ΕΟΦ ενημερώνει τους επαγγελματίες υγείας ότι στον ΕΟΦ υπάρχουν σε λειτουργία οι απαραίτητες υποδομές για την αξιολόγηση των αναφορών καθώς και την ενημέρωση της βάσης δεδομένων φαρμακοεπαγρύπνησης του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Φαρμάκων -ΕυαϊανίαΝαηοβ- με εσπευσμένη διαδικασία και σύμφωνα με τις προβλεπόμενες διαδικασίες.

Για την ταχύτερη υποβολή πιθανών ανεπιθύμητων ενεργειών προς τον ΕΟΦ, λειτουργεί ήδη η ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής της Κίτρινης Κάρτας, διαθέσιμη στην:

http://eof3.eof.gr/web/guest/yellowcard

Εναλλακτικά μπορείτε να εκτυπώσετε την Κίτρινη Κάρτα από το: http://eof3.eof.gr/assets/AnepEnerg.pdf και να την αποστείλετε με fax στο: 210 6549585.

Για τυχόν σχόλια/παρατηρήσεις επί των ως άνω παρακαλείσθε όπως απευθύνεστε στο Τμήμα Ανεπιθύμητων Ενεργειών του ΕΟΦ τηλ.: 2106507337, fax: 210 6549585.

Σε περίπτωση που χρειάζεστε οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με το Focetria, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Κέντρο Ιατρικής Ενημέρωσης της εταιρείας Novartis στο τηλ.: 210 9904034.

Σε περίπτωση που χρειάζεστε οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με το Pandemrix, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Κέντρο Ιατρικής Ενημέρωσης της εταιρείας GlaxoSmithKline στο τηλ.: 210

6882244.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ημουν με μια γνωστη μου που δουλευει στον ΕΟΦ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΛΙΓΟ....ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΥΓΙΕΙΝομικο προσωπικο, απο οτι καταλαβα ειναι στον τομεα που καταγραφουν τις παρενεργειες που δηλωνει τηλεφωνοντας ο κοσμος.......

 

Την ρωταω λοιπον αν εχει ακουσει για σοβαρες παρενεργειες......μου πε πως επειδη την ενδιαφερει ρωτησε και αλλους συναδερφους και ως τωρα δεν ακουσε κατι πολυ ανησυχητικο και μη αναστρεψιμο.....βεβαια αυτοι καταγραφουν τις παρενεργειες που δηλωνουν οι ιδιοι εμβολιασμενοι ........υποθετω οτι τα σοβαρα περιστατικα που εχω ακουσει, πανε κατευθειαν στο νοσοκομειο, δεν παιρνουν τηλεφωνο στον ΕΟΦ.....ΤΗς ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΥΤΑ που ακουσα κι εχουν δει οι δικοι μου, οπως και τα οσα συμβαινουν στην αμερικη.....

 

Μου πε οτι κανει αρκετες παρενεργειες αυτο το εμβολιο, το 10% του κοσμου σιγουρα, περισσοτερες απο καθε αλλο εμβολιο.

 

Να σημειωσω οτι η συγκεκριμενη ειναι τρομοκρατημενη με την γριπη ( εχουν βλεπετε ενημερωσεις απο την γιαμαρελου) και με πιεζε εδω και δυο μηνες να κλειδωθω σπιτι μου και να μη βγαινω.........το περιεργο λοιπον ειναι πως ενω φοβαται παρα πολυ δεν εχει κανει το εμβολιο ουτε αυτη ουτε στο παιδι της που ανηκει σε ευπαθη ομαδα........οταν την ειχα ρωτησει πριν απο μηνα τα μασουσε κι ελεγε οτι δεν ανηκε η ιδια σε ευπαθη ομαδα...

Σημερα την πιεσα λιγο και ελεγε παλι τα ιδια, οταν ανεφερα τα οσα περιεχει το εμβολιο, συμφωνησε πως ειναι επικινδυνα αλλα κατι μουρμουριζε για αντισταθμιση κινδυνων ...της ειπα οτι απο την μια εχεις να κανεις με το ρισκο να κολλησεις την γριπη κι επειτα με ενα αλλο ρισκο να την περασεις βαρια.......απο την αλλη εχεις να κανεις με την βεβαιοτητα οτι βαζεις επικινδυνα πραγματα στον οργανισμο σου.......

 

Συμφωνησε, ειπε οτι αυτη δεν συστηνει το εμβολιο σε κανενα εκτος ισως απο τους βαρια αρρωστους που ηδη παιρνουν βαρια φαρμακα........και μαλιστα της εκανε μεγαλη εντυπωση πως μια συναδερφος της ουσα εγκυος εκανε το εμβολιο ενω ξερει αυτα που ξερει..........αυτη δεν θα το τολμουσε ποτε........απο οτι καταλαβα στον τομεα της κανεις δεν το εχει κανει......την ρωτησα πως και δεν τους υποχρεωνουν αφου πλεον ειναι για ολους ο εμβολιασμος ......τα μασησε παλι και ειπε οτι δεν ανημουν στο υγιεινομικο προσωπικο και μπλα μπλα...γενικως ουτε να το δει το εμβολιο αυτο........

 

Της ειπα οτι στην αυστραλια δεν το δεχθηκαν και δεν αφανιστηκε ο πληθυσμος και κατι ελεγε οτι καθε λαος ειναι διαφορετικος (!) μετα της κολλησε αλλη οτι τα θυματα της εποχικης γριπης ειναι πολυ περισσοτερα αλλα δεν τα ακουμε καθημερινα και δεν ηξερε τι να πει........κι αυτοι μπερδεμενοι ειναι γιατι τους πανικοβαλουν με διαφορα αλλα ως προς το εμβολιο ειναι πολυ αρνητικοι......

 

Na συμπληρωσω πως το εμβολιο που κανουν στην Ελλαδα περιλαμβανει ζωντανο στελεχος ιου (εξασθενημενου) και πως καποιοι εμβολιασθεντες νοσησαν απο την νοσο και την μετεδωσαν στο περιβαλλον τους....αυτα απο αναφορες που εκαναν στον εοφ.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καμία παρενέργεια από το εμβόλιο

Τελευταία ενημέρωση: Πέμπτη, 3 Δεκεμβρίου 2009, 15:42

 

 

Η Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Φαρμάκων (ΕΜΕΑ) διαβεβαίωσε σήμερα ότι δεν έχει παρατηρηθεί καμία σοβαρή και απρόβλεπτη παρενέργεια σε κάποιον από τα 10 εκατομμύρια Ευρωπαίους που έχουν μέχρι στιγμής εμβολιαστεί κατά του ιού Η1Ν1.

 

«Ενώ οι εκστρατείες εμβολιασμού συνεχίζονται στην Ευρωπαϊκή Ενωση, εκτιμάμε ότι 10 εκατομμύρια άνθρωποι έχουν εμβολιαστεί μέχρι στιγμής», αναφέρει η ΕΜΕΑ -η οποία έχει την έδρα της στο Λονδίνο- στην πρώτη εβδομαδιαία έκθεση φαρμακοεπαγρύπνησης για τον ιό Η1Ν1.

 

Σύμφωνα με την ΕΜΕΑ, «μέχρι στιγμής δεν έχει παρατηρηθεί καμία σοβαρή απρόβλεπτη παρενέργεια όσον αφορά στην ασφάλεια (του εμβολίου)» και «το ποσοστό κινδύνων/πλεονεκτημάτων των πανδημικών εμβολίων και των φαρμάκων που χρησιμοποιούνται για την καταπολέμηση του ιού Η1Ν1 παραμένει ευνοϊκό».

 

Οι πιο συχνές παρενέργειες που έχουν διαπιστωθεί μέχρι στιγμής είναι «ελαφρές και σύμφωνες με τις προβλέψεις» και «επιβεβαιώνουν το προφίλ ασφάλειας» των τριών εμβολίων που έχουν εγκριθεί από την ΕΜΕΑ, προσθέτει η Υπηρεσία.

 

Αυτή η έκθεση βασίστηκε σε δεδομένα που συλλέχθηκαν από τις χώρες - μέλη της ΕΕ από την EudraVigilance, την υπηρεσία φαρμακοεπαγρύπνησης της ΕΜΕΑ.

 

 

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=83967&cid=5

Link to comment
Share on other sites

E συμφωνα με τις προβλεψεις τους ειναι και οι εγκεφαλοπαθειες και τα νευρολογικα συνδρομα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...