Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρουσία του μπαμπά στο δωμάτιο των ωδίνων - στο τοκετό


Recommended Posts

εμεις το σκεφτομαστε...εγω ειμαι πιο διστακτικη,ο αντρας μου θελει αλλα αν εγω οχι, δεν θα με πιεσει...

δεν το εχω συζητησει ακομα με τον γιατρο για να ρωτησω την διαδικασια στο συγκεκριμενο μαιευτηριο...

αν και εχω μια υποψια οτι πρεπει να κανω καισαρικη κι ετσι δεν θα γινει τιποτα απ ολα αυτα...(δυστυχως)

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε καθε περιπτωση πιστευω οτι κανενας απο τους δυο δεν πρεπει να πιεζεται για κατι τετοιο.

Αν η μητερα δε θελει και πολυ ασχημα θα νιωσει και πιθανον να μην μπορει και να συγκεντρωθει σωστα σ' αυτο που πρεπει να κανει.

Απο την αλλη και ο αντρας αν δε θελει, πιθανον να ειναι μεχρι και τραυματικη η εμπειρια για εκεινον.

Παντως καποιοι γιατροι επιτρεπουν και στην καισαρικη την παρουσια του μπαμπα.

Μαλιστα ενας θειος μου που πληρωνει αδρα, το ειχε θεσει ως ορο στο γιατρο να ειναι μεσα. Ο παραδοπιστος ο ανθρωπος, ενω αλλους δεν τους αφηνε, το θειο μου τον ειχε πρωτο και καλυτερο:P

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα τον αφηνα με τιποτα να ειναι μεσα την ωρα που γενναω, οπως και αυτος δεν θα ηθελε (καθοτι φοβιτσιαρης με τα νοσοκομεια και τα σχετικα). Εδω αμαν εκανα να τον πισω να φυγουμε απο την κλινικη και να γεννησω στο νοσοκομειο και οποτε πηγαιναμε για εξεταση αυτος κοιτουσε ποτε θα φυγουμε. Οταν γεννησα δε στο νοσοκομειο δεν πολυερχοταν ενω στο σπιτι ηταν μπαστακας μετα. Απλα δεν επαιζε και σε δημοσιο νοσοκομειο να ειναι μεσα ο πατερας. Το μονο ομως που θα ηθελα ηταν να τον ειχα για λιγο στο δωματιο των επιτοκων γιατι αν δεν γεννουσα γρηγορα θα με αφηναν ολο το βραδυ εκει και ηθελα μια παρεα δικια μου.....

Παντως μπραβο καποιους αντρες που μπορουν και καθονται μεσα

Link to comment
Share on other sites

Εγω (γνωστη τρελλη) θα ειχα τρελλαθει στο δωματιο ωδινων, αν δεν ειχα τον αντρα μου για παρεα.

20 ωρες δεν βγαινανε αλλιως με τιποτα. Κι ας ειχαμε κουτσομπολεψει με τη μαια ολο το ιασω:oops:(τι ακουσα δε λεγεται...)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

γεννησα τον αυγουστο στο μητερα με προγραμματισμενη καισαρικη.ο αντρας μου ηταν διπλα μου στην προετοιμασια, μου κρατουσε το χερι οταν εκανα επισκληριδιο κ εκλαιγα απ το πονο εμεινε μεχρι να με πιασει η επισκληριδιος και να μπω στο χειρουργειο.κ φυσικα ηταν ο πρωτος που ειδα μετα απ αυτο.δε ξερω την πολιτικη του νοσοκομειου αλλα βοηθησε πολυ ο γιατρος μου στο να ειναι διπλα μου οσο γινοταν κ τον ευχαριστω πολυ γ αυτο.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

κ ο δικος μου αντρας ηταν μεσα κ στις 2 γεννες κ εκοψε κ τον ομφαλιο λωρο. ηταν τελεια εμπειρια γιαυτον ακομα το λεει :lol: εδω παντως αφηνουν να εχει η μητερα οποιον θελει οταν αυτο το ατομο την κανει να αισθανεται ωραια.στην πρωτη γεννα ειχα τον αντρα κ την θεια μου.στη 2η μονο τον αντρα μου.μια φιλη μου εδω που γεννησε ηθελε να εχει τον αντρα την πεθερα της κ την κουμπαρα της κ τους ειχε κ τους 3 τελικα.αυτο δεν ηταν γεννα αυτο ηταν λες κ μαζευτικανε για καφε :lol::lol: παντως μαρεσει αυτο γιατι καποια αλλη μπορει εκτος απο τον αντρα της να θελει κ καποιο αλλο ατομο που να της δινει δυναμη.πχ τη μανα της την αδερφη της κλπ

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τη μανα μου δεν θα την ηθελα με τιποτα. αφου φαντασου καθυστερουσαμε να τους παρουμε τηλεφωνο κι εγω ήμουν ήδη στις ωδινες. Τελικα ηρθαν μιση ωρα πριν γεννησω.

Εγω παντως εχω μια απορια και ας μου απαντησει οποια κοπελα ξερει.

Γεννησα στο Ελενα. Ο άντρας μου παρακολουθησε τα 2 μαθηματα που χρειαζονται και μπηκε μεσα στον τοκετο. Αν παμε για δεύτερη γεννα, θα πρεπει να ξαναπαρακολουθησει τα μαθηματα για να ξαναμπει ή αν το θυμισουμε στο γιατρό μου, μπορει να τον αφησει να μπει και χωρις τη βεβαιωση? Εχει γεννήσει καποια κοπελα στο Ελενα 2 φορες για να μου πει?

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

emena sto mitera o antras mou itan mazi mou ! Kai den dimiourgithike kanens thema ! Sto domatio odinon itan ekso alla apo dikia mas thelisi ( tis giatrou mou kai dikia mou ) ! Den ithela na dei tipota :-) alla ston toketo itan kanonika mesa apla den eblepe kato :-) piso mou itan :-)))

Smile !

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! εγώ γέννησα στο μητέρα και ο αντρας μου ήταν μαζί μου ως το τέλος.. και είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό γιατί απο ψυχολογικής πλευράς ήταν ο μόνος που είχα ανάγκη εκείνες τις ώρες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΓΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΕΛΑΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΩΝ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΤΑ ΜΑΣΑΓΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ. ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΕΙΝΗ Η ΩΡΑ, ΗΤΑΝ ΒΡΑΔΥ, ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΓΕΝΝΕΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ. ΠΙΑΝΕΙ ΚΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΗ ΜΑΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΕΧΩ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΩ, ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΩΔΙΝΕΣ (ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΚΡΑΤΗΣΑΝ 10 ΩΡΕΣ!) ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΜΕ ΞΕΓΕΝΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟ ΓΙΑΤΡΟ (ΚΟΥΚΛΟΣ!!!). Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΛΑΒΕ ΙΣΑ ΙΣΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΡΑΨΕΙ. ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΕΝΝΑΩ ΣΤΟ ΤΖΑΝΝΕΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΕΠΙΚΡΟΤΕΙ, ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αν και είναι νωρίς που το σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω αν θέλω να είναι παρών την ώρα της γέννας. Σε Φ.Τ. μιλάω βέβαια γιατί σε καισαρική δεν θα τον αφήσουν ούτως ή άλλως. Από την μια σκέφτομαι πως άν θέλει βεβαια δεν μπορώ να του στερήσω αυτήν την στιγμή, αλλά από την άλλη έχω ακούσει μερικές περιπτώσεις για το πως επιδρά στην ψυχολογία του άντρα όλη αυτή η δοκιμασία. Μην γυρίσει το μυαλό του και δυσκολεύεται να με δει μετά ως γυναίκα. Τι λέτε; Όσες έχουν γεννήσει θα ξέρουν να μας πουν αντιδράσεις των αντρών τους μετά την γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μου είναι ένα θέμα που με απασχολεί κι εμένα... δεν το έχουμε συζητήσει σε βάθος... και ειλικρινά δεν ξέρω τι ακριβώς θέλω... από τη μια θέλω να είναι δίπλα μου... να μου δίνει δύναμη.. να δει τον ερχομό του παιδιού του.. από την άλλη φοβάμαι μήπως κάτι αλλάξει... δεν ξέρω... ειλικρινά...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της γνώμης πλέον να αφήσεις τον άντρα σου να επιλέξει. Είχα τους ίδιους ενδοιασμούς αλλά όταν ήρθε η ώρα να γεννήσω τον ρώτησε ο γιατρός αν θέλει να είναι παρόν, απάντησε θετικά και είδε τη Νεφέλη μας να έρχεται στον κόσμο. Αν εξαιρέσεις την αρχή που του έδειξε η μαία τα μαλλάκια που μόλις που φαίνονταν στη συνέχεια στάθηκε στο πλάι και όχι από κάτω ώστε να έχει πλήρη θέα! Ήταν η πρώτη φορά που τον είδα να κλαίει και είναι κάτι που δεν θα ξεχάσω ποτέ! Άσε που εν μέρη ένιωσε τον πόνο μου εκείνη τη στιγμή αλλά και το μεγαλείο που του προσέφερη η γυναίκα που είχε διαλέξει για μάνα των παιδιών του. Στο δεύτερο βέβαια που ήταν σε δημόσιο νοσοκομείο ούτε καν να το συζητήσουν ο γιατρός και οι μαίες.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

εγω παντα ημουν κατα στο να ειναι ο αντρας παρων στη γεννα, οσο αγαπημενοι κ δεμενοι κ να ειμαστε.κ....το σκυλομετανιωσα!!!

ουτε κ αυτος ηθελε πολυ γιατι δεν τα παει καλα με ολα τα χειρουργικά κλπ κ εγω φοβομουν σε τι κατασταση θα ημουν κ δεν ηθελα να με δει κλπ κλπ.

οτα τελικα γεννησα σε 2 ωρες, χωρις φωνες κλπ κ μαλιστα οταν με ραβαν οι νοσοκομες μου ειπαν οτι μου παει πολυ να γενναω...το σκυλομετανιωσ απου δεν ηταν κ ο μπαμπας μεσα! κ να μοιραστουμε αυτη τη στιγμη που τελικα ηταν μοναδική αλλά κ για να καταλάβει τη...δυνατή γυναίκα έχει!!:rolleyes::rolleyes:

παντως το καλυτερο ειναι να εκφρασετε τη θέληση σας κ απο κει κ περα να αφησετε τους ιδιους να αποφασισουν.δεν μπορεις να "αναγκασεις" κανεναν να ειναι παρων σε κατι τετοιο κ ειδικα ενας αντρας που οπως κ αν το κανουμε δεν ειναι κ τοσο εξοικιωμενος με τη γεννα κ το τοκετο οσο μια γυναικα που ειναι απ τη φυση της.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω για Αθήνα ή οπουδήποτε αλλού αλλά στην Πάτρα πρέπει να είσαι κολλητός κάποιου (γιατρού ή μαίας) για να στο επιτρέψουν

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

ναι ε?η αληθεια ειναι πως δεν το εχω συζητησει καθολου με τον γιατρο μου (που βρισκεται σε δημοσιο) αλλα το θεωρουσα δεδομενο . οχι οτι ειχα παρει βεβαια και την οριστικη αποφαση να ειναι μεσα ο μπαμπας. τι να πω, τι διαχωρισμος ειναι αυτος???οι μπαμπαδες αυτοι που διαλεγουν δημοσιο, δεν εχουν το δικαιωμα επιλογης?

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη σε δημοσιο νοσοκομειο δεν αφηνουν τους μπαμπαδες μεσα ???

αυτο καταλαβα:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Αρεταιειο και Αλεξανδρας δεν αφηνουν. Στο Ελενα αφηνουν μονο αν ο αντρας παρακολουθησει τα 2 απο τα 5 μαθηματα ανωδυνου τοκετου και παρει τη βεβαιωση.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι νωρίς που το σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω αν θέλω να είναι παρών την ώρα της γέννας. Σε Φ.Τ. μιλάω βέβαια γιατί σε καισαρική δεν θα τον αφήσουν ούτως ή άλλως. Από την μια σκέφτομαι πως άν θέλει βεβαια δεν μπορώ να του στερήσω αυτήν την στιγμή, αλλά από την άλλη έχω ακούσει μερικές περιπτώσεις για το πως επιδρά στην ψυχολογία του άντρα όλη αυτή η δοκιμασία. Μην γυρίσει το μυαλό του και δυσκολεύεται να με δει μετά ως γυναίκα. Τι λέτε; Όσες έχουν γεννήσει θα ξέρουν να μας πουν αντιδράσεις των αντρών τους μετά την γέννα.

 

Άποψη μου είναι πως η ώρα που έρχεται στον κόσμο ένα μωρό,ανήκει όχι μόνο στη μαμά αλλά και στο μπαμπά,εφόσον φυσικά ο ίδιος το επιθυμεί.

Εγώ γέννησα το αγοράκι μου με τον μπαμπά του να είναι παρών και ήταν συγκλονιστική εμπειρία και για τους δυο μας!

Όσο για την ψυχολογία που αναφέρεις,δεν είμαι βέβαια ειδική,πιστεύω όμως πως όταν η επιλογή του μπαμπά να είναι παρών στη γέννα είναι συνειδητή,δεν σκέφτεται τίποτα από αυτά που σε αγχώνουν.Το μόνο που βλέπει και βιώνει εκείνη τη στιγμή είναι η ίδια η ζωή!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι το ήθελα πολύ να είναι μαζί μου ο άντρας μου στον τοκετό, αλλά δεν ήθελα να τον επιρρέασω και έτσι δεν του το ζήτησα ποτέ. Πάντα πίστευα, και ακόμα το πιστεύω, οτι μια γυναίκα όσο δύσκολο τοκετό και αν περάσει, έχει τη δύναμη να ξεχάσει τα πάντα, ενω ο άντρας.... Δεν ξέρω πώς μπορεί να είναι να βλέπεις τη γυναίκα σου να υποφέρει και να μη μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

Λίγο πριν μπω στο μήνα μου, μόνος του αποφάσισε οτι ήθελε να είναι δίπλα μου σε όλη τη διαδικασία. Πέταξα απο τη χαρά μου!!!! Το μόνο που του είχα ζητήσει ήταν να κάθεται δίπλα μου και όχι μπροστά... Δεν ένοιωθα άνετα να βλέπει όλο αυτό το σκηνικό.... Δεν βλέπω κανένα όφελος απο αυτό... Το σημαντικό για εμάς ήταν οτι τις στιγμές της γέννας είμασταν μαζί, τις ζήσαμε μαζί και μαζί πρωτοαντικρίσαμε τον γιο μας. Και έτσι έγινε.

Ο άντρας μου μέχρι σήμερα λεει οτι ήταν η καλύτερη εμπειρία της ζωής του και οτι θα έδινε τα πάντα για να το ξαναζήσει. Βέβαια είχα τοκετό... παιχνιδάκι... αν τα πράγματα ήταν ζορικα... δεν νοιμίζω να έλεγε τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

εγώ που κοντεύω να γεννήσω, ακόμα δεν έχω αποφασίσει το που θα γεννήσω, για αυτόν τον λόγο......

θέλω την στήριξη του άνδρα μου, αλλά για το νοσοκομείο θέλω το αρεταίειο... βέβαια υπάρχει δυνατότητα να με ξεγεννήσει ο γιατρός μου και στο μητέρα - άρα θα είναι μέσα μαζί μου.

έλα όμως τώρα που η διαφορά στο οικονομικό είναι αρκετά μεγάλη, και γενικά είμαι λίγο κατά των "μαιευτηρίων-ξενοδοχίων"........

κορίτσια, εσείς τι θα κάνατε????

Link to comment
Share on other sites

Μέσα με τα χίλια!!!!!!Δεν το συζητώ, ήταν και για αυτόν μια απερίγραπτη εμπειρία και έχει να το λέει!Δεν του άφησε κανένα...κουσούρι και δεν τον παρεμπόδισε στο να με βλέπει ως...γυναίκα!Μάλλον με αγάπησε πιο πολύ!Ήταν όμως και πολύ ομαλός τοκετός, γέννησα γρήγορα και χωρίς πολυ...κόπο, αλλά ήταν εκεί σε όλη τη διάρκεια και με στήριζε!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμένα βρισκόταν μέσα και τις 20 ώρες!!! Από την πρόκληση τοκετου μέχρι τα ράμματα που μου έκανε ο γιατρος μετά τη γέννα! Βέβαια του είχε πει γελώντας πως αν νομιζει οτι δε θα αντέξει, εκείνος δεν ήταν διατεθειμένος να του δώσει το φιλί της ζωής αλλά θα έβαζε τον παιδίατρο που ήταν και αυτός εκεί, ο οποίος παρεπιπτώντος ήταν ντερέκι!!!!!!!

Μπορώ να πω οτι ο άντρας μου ηταν ψυχραιμότατος.Βέβαια τα χρειάστηκε όταν βγήκε ο μπέμπης και δεν έκλαψε αμέσως!!!!Έβλεπε όμως τον παιδίατρο ατάραχο να του βάζει σωληνάκια στο στόμα με μια άνεση και σκέφτηκε οτι για να είναι όλοι ήρεμοι καλά πάνε τα πράγματα!!!! Μετά έλεγε ανεκδοτα με τον γυναικολόγο μου ενώ με έραβε!Εγώ δυστυχώς τις έχασα όλες αυτές τις φάσεις γιατι μόλις βγήκε το μωρό λιποθύμησα από την εξάντληση!!! Ούτε το κλάμα του δεν άκουσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...