Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρουσία του μπαμπά στο δωμάτιο των ωδίνων - στο τοκετό


Recommended Posts

Καλημερα! Ουτε στο σταδιο της εξωθησης αφηνουν απ'εξω τον συζυγο,εκτος κι αν ο ιδιος δεν θελει να μπει..Ειναι δικαιωμα του ζευγαριου αυτο.Τι θα πει δεν αφηνουν?Να το διεκδικησετε.Επισης απ'οσο ξερω σε ολα τα ιδιωτικα μαιευτηρια δεν υπαρχει τετοιο θεμα,προβλημα τιθεται στα δημοσια.Συζητηστε το και με το γιατρο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια, όπως είπε και η Evang ούτε στο στάδιο της εξώθησης δεν βγαίνει ο σύζυγος έξω. Εγώ στο Ρέα που γέννησα ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος μέσα στην αίθουσα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στο ΡΕΑ γεννησα, εκει βεβαια ειμαστε στο ιδιο δωματιο εξαρχης και δεν εχει αλλο δωματιο ωδινων και αλλο εξωθησεων. Σε καθε περιπτωση ο συζυγος ηταν μεσα, μπαινοεβγαινε να ενημερωνει και τους υπολοιπους. Απλα αυστηρα επιτρεπεται μονο ο συζυγος ενω σε καποια δημοσια οπως στης περιοχης μου μπορει να μπει οποιος θελει.. Μια φιλη μου ειχε μεσα τη μαμα της και την αδερφη της.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στο ΡΕΑ γεννησα, εκει βεβαια ειμαστε στο ιδιο δωματιο εξαρχης και δεν εχει αλλο δωματιο ωδινων και αλλο εξωθησεων. Σε καθε περιπτωση ο συζυγος ηταν μεσα, μπαινοεβγαινε να ενημερωνει και τους υπολοιπους. Απλα αυστηρα επιτρεπεται μονο ο συζυγος ενω σε καποια δημοσια οπως στης περιοχης μου μπορει να μπει οποιος θελει.. Μια φιλη μου ειχε μεσα τη μαμα της και την αδερφη της.

 

Ωχ, ωχ... Και μένα που ο άντρας μου φοβάται και εγώ θέλω τη μαμά μου δηλαδή, δεν θα μας αφήσουν στο ΡΕΑ; Μόνη μου θα τη βγάλω;;; Δεν υπάρχει περίπτωση!! Θέλω τη μανούλα μου να μου κρατάει το χεράκι!! :mrgreen:

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω που γεννησα στο δημοσιο νοσοκομειο της δραμας απαγορευεται η εισοδος του συζυγου δια ροπαλου, ευτυχως ομως ειχα διπλα μου 2 υπεροχους γιατρους και μια μαια να με κατευθυνουν (αν και δεν χρειαστηκε γιατι γεννησα με 4 εξωθησεις μεσα σε ουτε 20 λεπτα), αλλα δεν μπορω με τιποτα να ξεχασω την στηριξη και την ανακουφιση (με τα λογια τους) που μου προσεφεραν καθολη τη διαρκεια του τοκετου μεχρι να ολοκληρωθει (13μιση ωρες).

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. ρώτησα στο δημόσιο της Καβάλας και στο ιασώ θεσσαλίας. και στα δύο η απάντηση ήταν όχι....επειδή προτιμώ το δημόσιο για πολλούς λόγους (ασφάλεια, οικονομικό, κτλ) ξέρει μήπως κανείς εαν επιτρέπουν σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο να είναι ο πατέρας μέσα?

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

koalaki μολις είδα τη συνομιλία μας ξανά και τα τελευταία μηνύματα που μου είχες στείλει (που δεν τα είχα δει)! Όντως τότε γέννησα, και έκανα αρκετό καιρό να ξαναμπώ στο φόρουμ! :)

Στο ιδιωτικό της Δράμας πάντως τελικά μας άφησαν να είναι μέσα και ο μπαμπάς. Και στην αίθουσα ωδινών και στην αίθουσα τοκετού. Και μετά πήγε δίπλα με τη παιδίατρο και βιντεοσκόπησε το πρώτο μπανάκι και την εξέταση της κόρης του!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,είναι να γεννήσω πρώτα ο Θεός μέχρι 10 Ιουλίου:D.Ο γιατρός μου είναι στο Αρεταίειο,στο Ρέα και στο Μητέρα. Από άλλες μαρτυρίες άκουσα ότι ζητάει υπέρογκα ποσά της τάξης των 2000?. Δεν τον έχω ρωτήσει ευθέως αλλά για να μειώσω το κόστος σκέφτομαι να γεννήσω στο Αρεταίειο. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν θα επιτρέπεται ο άντρας μου.Ξέρετε αν αυτό έχει αλλάξει ή αν μπορούμε να κάνουμε κάτι ώστε να μπορεί να είναι κάτι παραπάνω από ένας απλός επισκέπτης;Ακόμη ήθελα να ρωτήσω αν έχετε ιδέα από τιμές στο Ρέα και στο Αρεταίειο με ΙΚΑ και χωρις. Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω αρχίσει να αγχώνομαι με το πόσα θα μου πάρει,ακόμη και να αλλάξω γιατρό σκέφτομαι αν και ο άντρας μου είναι αρνητικός λόγω του ρίσκου:?.

Link to comment
Share on other sites

koalaki μολις είδα τη συνομιλία μας ξανά και τα τελευταία μηνύματα που μου είχες στείλει (που δεν τα είχα δει)! Όντως τότε γέννησα, και έκανα αρκετό καιρό να ξαναμπώ στο φόρουμ! :)

Στο ιδιωτικό της Δράμας πάντως τελικά μας άφησαν να είναι μέσα και ο μπαμπάς. Και στην αίθουσα ωδινών και στην αίθουσα τοκετού. Και μετά πήγε δίπλα με τη παιδίατρο και βιντεοσκόπησε το πρώτο μπανάκι και την εξέταση της κόρης του!

 

Το καταλαβα οτι γεννησες γιατι μετα το false alarm δεν ξαναμπηκες και υπεθεσα οτι προεκυψε τοκετος αμεσα. Ελπιζω και ευχομαι να ειστε καλα, θα τα λεμε πλεον παλι απο εδω :P.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας. μεταφέρω τις πληροφορίες που έμαθα ψάχνοντας, σε περίπτωση που ενδιαφέρει το θέμα και κάποια άλλη κοπέλα. Αν παρακολουθήσει ο σύζυγος μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής στο έλενα, τότε θα πάρει μια βεβαίωση η οποία θα του επιτρέψει να είναι παρών στον τοκετό. είμαστε πολύ χαρούμενοι! επίσης νομίζω θα πρέπει να πάει να ανοίξει η έγκυος μία καρτέλα 2 μήνες πριν την ΠΗΤ όπου θα σημειωθεί μέσα η πορεία της κύησης, και αυτό θα τους χρησιμεύσει στον τοκετό.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. ξέρω μόνο για το έλενα και τα άλλα δύο που προανέφερα. για την παρουσία του μπαμπα. για την καρτέλα το ξέρω για την Καβάλα, αλλά έχω την εντύπωση ότι ισχύει για όλα (?)

Γενικά απ ότι ξέρω δεν αφήνουν στα δημόσια γιατί "δε γίνεται αμα λιποθυμήσει ο μπαμπας να παρατήσουν την ετοιμόγεννη και να ασχοληθούν με τον μπαμπα".

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. ξέρω μόνο για το έλενα και τα άλλα δύο που προανέφερα. για την παρουσία του μπαμπα. για την καρτέλα το ξέρω για την Καβάλα, αλλά έχω την εντύπωση ότι ισχύει για όλα (?)

Γενικά απ ότι ξέρω δεν αφήνουν στα δημόσια γιατί "δε γίνεται αμα λιποθυμήσει ο μπαμπας να παρατήσουν την ετοιμόγεννη και να ασχοληθούν με τον μπαμπα".

χαχα σωστο:mrgreen::mrgreen::mrgreen: επισης για τον ιδιο λογο οταν παμε για υπερηχο τον μπαμπα τον βαζουν μεσα αφου πρωτα ο γιατρος δει οτι ειναι καλα το εμβρυο! Και οταν τον ρωτησω γιατι δε βαζει αμεσως τον αντρα μου μεσα μου ειχε πει "ξερεις ποσους εχω μαζεψει απο το πατωμα οταν εχει χρειαστει να ανακοινωσω κατι ασχημο?" αλλα και με φιλη μου που εχω παει για υπερηχο ουτε εκεινη την εβαζε αμεσως!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχα σωστο:mrgreen::mrgreen::mrgreen: επισης για τον ιδιο λογο οταν παμε για υπερηχο τον μπαμπα τον βαζουν μεσα αφου πρωτα ο γιατρος δει οτι ειναι καλα το εμβρυο! Και οταν τον ρωτησω γιατι δε βαζει αμεσως τον αντρα μου μεσα μου ειχε πει "ξερεις ποσους εχω μαζεψει απο το πατωμα οταν εχει χρειαστει να ανακοινωσω κατι ασχημο?" αλλα και με φιλη μου που εχω παει για υπερηχο ουτε εκεινη την εβαζε αμεσως!

 

Δικαιολογιες των γιατρων..και μαλιστα χαζες..Σε μια απο τις εγκυμοσυνες μου πηραμε πολυ ασχημα νεα.Ευτυχως που ο αντρας μου δεν εχασε ποτε ραντεβου κι ηταν παντα μαζι μου.Κι ευτυχως που ηταν και πιο ψυχραιμος απο μενα, τουλαχιστον ετσι εδειχνε, οταν εγω ειχα ηδη πανικοβληθει.

Τωρα οσον αφορα το Ελενα,ξερω κι εγω απο φιλη μου οτι ισχυει αυτο με την παρακολουθηση και τη βεβαιωση.Ομως εχε υποψιν σου οτι για καποιο λογο στο Ελενα δεν καλοβλεπουν την επισκληριδιο.Η φιλη μου που τελικα κατεληξε σε καισαρικη την εκανε με ολικη, δυστυχως!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό με τους υπερήχους!!!!δε μας έχει τύχει μέχρι τώρα. πάντως έχουμε πολύ γέλιο με το σύζυγο στους υπέρηχος γιατί λέμε βλακείες και γελάει και ο γιατρός (βέβαια μερικές φορές μας λέει να σταματήσουμε γιατί κουνιέται η κοιλιά μου από τα γέλια ή δεν τον αφήνουμε να συγκεντρωθεί τον άνθρωπο.....)

Για την επισκληρήδιο να σου πω την αλήθεια, ούτε κι εγώ είμαι οπαδός. θα προσπαθήσω να γεννήσω τελείως φυσικά. οπότε μου κάνει και σ αυτό το κομμάτι το "έλενα".

Αν δούμε ότι το πάμε για καισαρική - εννοώ αν φανεί κάτι τέτοιο πριν τον τοκετό - θα γεννήσω στην Καβάλα που είναι όλα τα σόγια, γιατί ο μόνος λόγος που επιλέξαμε το ελενα είναι το να είναι μέσα και ο άντρας μου!!!!!!!!:cool:

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογιες των γιατρων..και μαλιστα χαζες..Σε μια απο τις εγκυμοσυνες μου πηραμε πολυ ασχημα νεα.Ευτυχως που ο αντρας μου δεν εχασε ποτε ραντεβου κι ηταν παντα μαζι μου.Κι ευτυχως που ηταν και πιο ψυχραιμος απο μενα, τουλαχιστον ετσι εδειχνε, οταν εγω ειχα ηδη πανικοβληθει.

Τωρα οσον αφορα το Ελενα,ξερω κι εγω απο φιλη μου οτι ισχυει αυτο με την παρακολουθηση και τη βεβαιωση.Ομως εχε υποψιν σου οτι για καποιο λογο στο Ελενα δεν καλοβλεπουν την επισκληριδιο.Η φιλη μου που τελικα κατεληξε σε καισαρικη την εκανε με ολικη, δυστυχως!

οχι βρε δεν ειπα οτι δεν ερχοταν στο ραντεβου, απλα εμπαινα πρωτη να με ετοιμασει η μαια, και μολις ξεκινουσε ο υπερηχος και εβλεπαν οτι χτυπουσε η καρδια τον εφερναν μεσα.. οχι οτι αν πηγαινε κατι στραβα δε θα τον φωναζαν μεσα... εγω παντως δε τη βρηκα χαζη δικαιολογια, τι διαφορα εχει για τον γιατρο να τον βαλει μεσα ενα λεπτο αργοτερα?? μια κοπελα στη δουλεια μου ειπε οτι ο αντρας της εβαλε τα κλαματα στην αυχενικη οταν τους ειπαν κατι ασχημο και λιποθυμησε και ενω επρεπε να ανεβουν στον αλλο οροφο για ληψη τροφοβλαστη, επρεπε να συνεφερουν τον μπαμπα. Οχι οτι θα αλλαζε κατι αν τον εβαζαν μεσα μετα απο λιγο αλλα πιθανον να του το εφερναν πιο με το μαλακο... σημειωση, τελικα το μωρακι ηταν υγιεστατο, παει σχολειο τωρα:D:D

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό με τους υπερήχους!!!!δε μας έχει τύχει μέχρι τώρα. πάντως έχουμε πολύ γέλιο με το σύζυγο στους υπέρηχος γιατί λέμε βλακείες και γελάει και ο γιατρός (βέβαια μερικές φορές μας λέει να σταματήσουμε γιατί κουνιέται η κοιλιά μου από τα γέλια ή δεν τον αφήνουμε να συγκεντρωθεί τον άνθρωπο.....)

Για την επισκληρήδιο να σου πω την αλήθεια, ούτε κι εγώ είμαι οπαδός. θα προσπαθήσω να γεννήσω τελείως φυσικά. οπότε μου κάνει και σ αυτό το κομμάτι το "έλενα".

Αν δούμε ότι το πάμε για καισαρική - εννοώ αν φανεί κάτι τέτοιο πριν τον τοκετό - θα γεννήσω στην Καβάλα που είναι όλα τα σόγια, γιατί ο μόνος λόγος που επιλέξαμε το ελενα είναι το να είναι μέσα και ο άντρας μου!!!!!!!!:cool:

ναι εμας και ο γιατρος και ο εμβρυολογος ετσι μας κανει στον υπερηχο.. εννοειται καλε οτι δε χανει υπερηχο ο μπαμπας! αν ειναι μαζι στο ραντεβου τον βαζουν μεσα, το πρωτο λεπτο "χανει".Δε νομιζω να υπαρχει γιατρος που να μην αφηνει μεσα στον υπερηχο το μπαμπα... Μακαρι να τα καταφερετε στο Ελενα και ακριβως οπως τα ονειρευεστε!!! Με το καλο!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ αγοροmummy για τις ευχές σου!! μακάρι να πάνε όλα καλα για όλες μας!!!!!:wink:

εμείς πάλι είμαστε το αντίθετο... εγώ τέρας πανικού και αυτός τέρας ψυχραιμίας:rolleyes: πάλι καλα..........

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ αγοροmummy για τις ευχές σου!! μακάρι να πάνε όλα καλα για όλες μας!!!!!:wink:

εμείς πάλι είμαστε το αντίθετο... εγώ τέρας πανικού και αυτός τέρας ψυχραιμίας:rolleyes: πάλι καλα..........

παρακαλω!!! κι εγω ημουν πολυυυ φοβιτσιαρα οταν εμεινα εγκυος, μετα απο λιγο χαλαρωσα και πηγα στον τοκετο σαν σε εκδρομη! μπηκε και ο αντρας μου μαζι και το απολαυσε οσο τιποτα, συμμετειχε εντελως στον τοκετο, τα ειδε οοοολα και δε τον πειραξε καθολου, αντιθετα με βοηθησε παρα πολυ επειδη εσπρωχνα λαθος. Τωρα που ειμαι εγκυος στο δευτερο μου λεει ποσο πολυ ανυπομονει να ειναι μαζι μου στον τοκετο! Αααα, και μεχρι τελευταια στιγμη ελεγε οτι μαλλον δε θα μπει αλλα δεν αντεξε να μην ερθει!!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Τι καλά! είμαστε τυχερές που δε μασανε οι σύζυγοι χεχε:D:D

Λένε ότι δένεται και πιο πολύ το ζευγάρι μετά από αυτήν την εμπειρία.

Κι εγώ έχω πολύ άγχος για τον τοκετό, δεν ξέρω τι να περιμένω δεν ξέρω τι να κάνω εκείνη την ώρα.. Θέλω να πιστεύω πως η φύση θα κανει τη δουλειά της και θα μου δείξει..

να σου πω την αλήθεια είχα τους δισταγμούς μου σχετικά με το κομμάτι του πώς θα με βλέπει μετά, μη χαθεί ο ερωτισμός, αλλά τον βλέπω ότι γενικά με έχει δει στις πιο τρισάθλιες καταστάσεις και δεν έχει πτοηθεί οπότε..

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Τι καλά! είμαστε τυχερές που δε μασανε οι σύζυγοι χεχε:D:D

Λένε ότι δένεται και πιο πολύ το ζευγάρι μετά από αυτήν την εμπειρία.

Κι εγώ έχω πολύ άγχος για τον τοκετό, δεν ξέρω τι να περιμένω δεν ξέρω τι να κάνω εκείνη την ώρα.. Θέλω να πιστεύω πως η φύση θα κανει τη δουλειά της και θα μου δείξει..

να σου πω την αλήθεια είχα τους δισταγμούς μου σχετικά με το κομμάτι του πώς θα με βλέπει μετά, μη χαθεί ο ερωτισμός, αλλά τον βλέπω ότι γενικά με έχει δει στις πιο τρισάθλιες καταστάσεις και δεν έχει πτοηθεί οπότε..

συνηθως ο γιατρος μιλα με τον μπαμπα για την παρουσια του στον τοκετο. Εμενα ο δικος μου δεν ειχε μιλησει με το γιατρο γιατι στα 2 τελευταια ραντεβου οπου θα τα συζητουσαν δε μπορουσε ο αντρας μου να ερθει γιατι δυστυχως ειχε πεθανει ο πεθερος μου εκεινες τις μερες.. Οποτε κατα τη διαρκεια των ωδινων δε τον αφηναν να με βλεπει απο κατω και οποτε μου μετρουσαν τη διαστολη τον εβγαζαν εξω οι μαιες. Οταν μετα ομως ηρθε ο γιατρος τον αφησε να βλεπει και κατω γιατι γενικα ειχαν γνωριστει και τον ειχε κοψει για ψυχραιμο. Βεβαια με το που γεννησα ο αντρας μου βγηκε εξω να ανανκοινωσει τα ευχαριστα στους υπολοιπους και δεν ειδε τα ραμματα κλπ, οποτε ο γιατρος με εβγαζε φωτογραφιες απο κατω και τις εδειχνε μετα στον αντρα μου και του εξηγουσε για την αποκατασταση του πεδιου μαχης σε περιπτωση που μετα τον επιανε καμια σιχαμαρα τον αντρα μου, αλλα ευτυχως κανενα θεμα. Προσπαθησε να διαβαζεις πολλα για τον τοκετο και αν εχεις δικια σου μαια θα σε βοηθησει πολυ στην προετοιμασια σου, να πας χωρις αγχος. Η σωστη ενημερωση ειναι η καλυτερη προετοιμασια θεωρω. Οταν μου εσπασαν τα νερα δε θυαμαι να αγχωθηκα λεπτο... Αν θελεις λεπτομερειες για τοκετο κλπ θα διαβασεις πολλα εδω που θα σε βοηθησουν! Αν θελεις μου στελνεις και π.μ. για να μη χαλαμε το ποστ να σου πω λεπτομερειες να παρεις θαροος!!! :)

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε δεν ειπα οτι δεν ερχοταν στο ραντεβου, απλα εμπαινα πρωτη να με ετοιμασει η μαια, και μολις ξεκινουσε ο υπερηχος και εβλεπαν οτι χτυπουσε η καρδια τον εφερναν μεσα.. οχι οτι αν πηγαινε κατι στραβα δε θα τον φωναζαν μεσα... εγω παντως δε τη βρηκα χαζη δικαιολογια, τι διαφορα εχει για τον γιατρο να τον βαλει μεσα ενα λεπτο αργοτερα?? μια κοπελα στη δουλεια μου ειπε οτι ο αντρας της εβαλε τα κλαματα στην αυχενικη οταν τους ειπαν κατι ασχημο και λιποθυμησε και ενω επρεπε να ανεβουν στον αλλο οροφο για ληψη τροφοβλαστη, επρεπε να συνεφερουν τον μπαμπα. Οχι οτι θα αλλαζε κατι αν τον εβαζαν μεσα μετα απο λιγο αλλα πιθανον να του το εφερναν πιο με το μαλακο... σημειωση, τελικα το μωρακι ηταν υγιεστατο, παει σχολειο τωρα:D:D

Ναι, το καταλαβα οτι αυτο εννοουσες. Το θεωρω χαζη δικαιολογια γιατι δεν εχουν να κανουν με ανηλικα,ετσι δεν ειναι? Και φυσικα δεν αναφερομαι σε εσας,αλλα υποθετω οτι ο καθενας απο μας ξερει τα ορια του, το πως ενδεχομενως θα αντιδρασει σε δυσκολες καταστασεις ή απαιτητικες οπως ειναι και μια γεννα και θα μπορουσε μονος του να κρινει εαν θα συμμετεχει ή οχι σε εξετασεις, ωδινες και τοκετους. Το θεωρω απαραδεκτο οι γυναικες που γεννουν σε δημοσια νοσοκομεια,ειτε για οικονομικους ειτε για αλλους λογους να βιωνουν ολην αυτην την εμπειρια μονες τους, χωρις τον αντρα τους ή οποιο αλλο ατομο θα ηθελαν π.χ. μαμα, αδελφη, φιλη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...