Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρουσία του μπαμπά στο δωμάτιο των ωδίνων - στο τοκετό


Recommended Posts

εμενα θέλει να μπει μέσα την ώρα του τοκετού...το θέμα είναι οτι φρικάρει με ενέσεις κλπ, φανταστείτε τι έχει να γίνει αμα με δει να γεννάω....προβλέπω να λιποθυμάει,να με παρατήσουν εμενα πάνω στη γέννα, να τρέχουν όλοι να τον συνεφέρουν, γιατροί, μαίες κλπ κ εγω εκει...με ανοιχτά τα πόδια να γεννάω....χεχεχεχεε....

 

Μην σε προβληματίζει... Έτσι ήταν κ ο δικός μου ( δεν τον ενοχλούσαν οι ενέσεις, αλλά είναι αγχώδης σε θέματα υγείας γενικά) κ στον τοκετό καμία σχέση! Έκοψε κ τον ομφάλιο λώρο! Ήταν λες κ το είχε ξανακάνει χίλιες φορές. :lol: Τέτοια άνεση δεν την φανταζόμουν με τίποτα αν με ρώταγες πριν τη γέννα.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια σας καμαρωνω! εγω δε θα την παλευα!!!! δεν μπορω να σκεφτομαι τον αντρα μου να κοβει κ τον ομφαλιο!!! ισως με εχει τρομοκρατησει κ ο ιδιος που δε το θελει καθολου. παντως ειμαι η μονη αποτι φαινεται που θα γεννησω χωρις τον αντρα μου μεσα!! χιχι!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγετε πληγες!! χαχα!!

Εγω επειδη σκεφτομαι να προσπαθησω ενα φυσικο τοκετο, τον θελω διπλα μου να μου συμπαραστεκεται και να με βοηθαει αλλα εχω δυο αλλα θεματα:

1. μηπως ετσι απομυθοποιουμαστε πληρως?

2. ηταν μεσα και τη γεννα της πρωην του και η σκεψη με αηδιαζει. ασυναισθητα ο εγκεφαλος δεν θα φερνει εικονες συγκρισης?

 

αχχχχχχ!2012.png

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγετε πληγες!! χαχα!!

Εγω επειδη σκεφτομαι να προσπαθησω ενα φυσικο τοκετο, τον θελω διπλα μου να μου συμπαραστεκεται και να με βοηθαει αλλα εχω δυο αλλα θεματα:

1. μηπως ετσι απομυθοποιουμαστε πληρως?

2. ηταν μεσα και τη γεννα της πρωην του και η σκεψη με αηδιαζει. ασυναισθητα ο εγκεφαλος δεν θα φερνει εικονες συγκρισης?

 

αχχχχχχ!2012.png

 

 

στελλινα μου για το πρωτο ερωτημα σου νομιζω πως δεν απομυθοποιουμαστε. καθε αλλο!!!

 

οσο για το δευτερο ερωτημα...μμμμμ....ειναι στον ανθρωπο!!! εγω επειδη ειμαι αρκετα ζηλιαρα δε θα του επετρεπα ΕΠΟΥΔΕΝΙ να ειναι μεσα ακριβως για το λογο που ανεφερες, μη συγκρινει. αλλες κοπελες σιγουρα θα εχουν αντιθετη αποψη ισως κ καλυτερη!!

 

με το καλο το νινι σας!

Link to comment
Share on other sites

εμένα με είδε μέχρι και στα 4 να προσπαθώ να γεννήσω το γιό ΤΟΥ.

Δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό.

Ούτε στο σπάσιμο νερών πάνω στην μπάλα και την καθαρίστηρια που μπαινόβγαινε να τα σφουγγαρίζει.

Εκείνη έκανε τη δουλειά της, εγώ τη δική μου, κι ο άντρας μου τη δική του, να είναι εκεί για μας...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Γεννησα στις 21/09/12 και ο αντρας μου ηταν μεσα στην γεννα και ηταν κ εκεινος που εκοψε τον ομφαλιο λωρο του παιδιου κ μετα το πηρε κ το ανεβασε πανω στις μαιες για να την πλυνουν..η παρουσια του ηταν πολυτιμη εκεινη την ωρα(αν κ δεν πολυηθελα στην αρχη)τελικα κ τα συναισθηματα ειναι απεριγραπτα..!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το περιέγραψες θέλω να συμμετέχω και γω. Σε λίγες μέρες γεννάμε.

Που γέννησες;

soch καλησπερα κ με το καλο να ερθει το παιδακι σας κ να ειναι γερο:D!!

εγω γεννησα σε ιδιωτικη στην κρητη(απο κρητη ειμαστε)..!εσυ προφανως αναφερεσαι για αθηνα..απο οπου ομως κ να ειναι ο αλλος η στιγμη αυτη ειναι μοναδικη για ολους.!! αν θες να εισαι μεσα στην γεννα να το κανεις..!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αντεύχομαι για σένα και την οικογένειά σου.

Εμείς θα γεννήσουμε στο Έλενα. Θέλω να είμαι μέρος όλης της διαδικασίας γιαυτό παρακολούθησα τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού, ώστε να μπορώ και τυπικά να είμαι παρών. Έστω να της κρατώ το χέρι και να την κοιτάω στα μάτια.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αντεύχομαι για σένα και την οικογένειά σου.

Εμείς θα γεννήσουμε στο Έλενα. Θέλω να είμαι μέρος όλης της διαδικασίας γιαυτό παρακολούθησα τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού, ώστε να μπορώ και τυπικά να είμαι παρών. Έστω να της κρατώ το χέρι και να την κοιτάω στα μάτια.

 

soch μπραβο σου που παρακολουθησες τα μαθηματα του τοκετου κ ησουν διπλα της σε αυτα..!!στον τοκετο εστω κ να την κοιτας κ να βρισκεσαι μεσα ειναι πολυτιμο γιατι την στιγμη αυτην γινετε η ενωση κ των 3ων σας..!! το χερι πιστεψε με δεν νομιζω να στο κραταει γιατι κρατιομαστε απο τα σιδερα οι περισσοτερες εκεινη την στιγμη των πονων αλλα αν θελει να στο κραταει προετοιμασου καλα γιατι η δυναμη μας δεν ελεγχεται..!!:lol:

με το καλο να ερθει το νεο σας μελος με υγεια κ με μισο πονο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ο άντρας μου έλεγε ότι δε θα μπει, κι εγώ δε τον πίεσα ποτέ, ήθελα να κάνει όπως αισθανόταν! Τελικά μπήκε από την αρχή με σκοπό να βγει στην τελική φάση αλλά κύλησαν όλα τόσο ήρεμα και φυσιολογικά που δεν υπήρχε λόγος να βγει!! Η βοήθειά του ήταν πολύτιμη και ο ερχομός του μωρού μας ήταν μοναδικός και για τους δυο μας!! Είναι πολύ διαφορετικά όταν περνάει ο καιρός και περιγράφουμε μαζί σε φίλους τη διαδικασία του τοκετού... Μας έδεσε ακόμα περισσότερο αυτή η εμπειρεία!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

εμεις περιμενουμε το 1ο μας παιδακι και απο το λιγο που εχουμε συζητησει με τον αντρα μου,εγω θα τον ηθελα μαζι μου ο ιδιος λεει οχι προς το παρον...εγω θα γεννησω σε κλινικη οποτε δεν υπαρχει προβλημα απο την μερια του γιατρου μου,ειναι καθαρα δικη μας επιλογη!!!παντως απο αυτα που μου λεει ο αντρας μου εχω καταλαβει πως ψιλοφοβαται να ειναι μεσα για να μην φρικαρει....δεν ειναι και ευκολο εδω που τα λεμε!οταν ερθει η ωρα θα δειξει...οπως νιωθει ο καθενας!!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

εμεις περιμενουμε το 1ο μας παιδακι και απο το λιγο που εχουμε συζητησει με τον αντρα μου,εγω θα τον ηθελα μαζι μου ο ιδιος λεει οχι προς το παρον...εγω θα γεννησω σε κλινικη οποτε δεν υπαρχει προβλημα απο την μερια του γιατρου μου,ειναι καθαρα δικη μας επιλογη!!!παντως απο αυτα που μου λεει ο αντρας μου εχω καταλαβει πως ψιλοφοβαται να ειναι μεσα για να μην φρικαρει....δεν ειναι και ευκολο εδω που τα λεμε!οταν ερθει η ωρα θα δειξει...οπως νιωθει ο καθενας!!!

Ετσι έλεγε και ο δικός μου αλλά όταν με έβαλαν μέσα και εκείνος ήταν έξω είχε χάσει 10 χρόνια από την ζωή του.Οταν τον ρωτησαν αν θέλει να μπει(εγώ τους είχα στείλει να τον ρωτήσουν:lol:) έτρεξε.Από ότι μου είπε μετά , δεν θα άντεχε 7 ωρες έξω και δεν το μετανιωσε καθόλου.Του είχα πει οτι θα ήμουν πολύ τρομαγμένη χωρίς εκείνον και μπήκε για να δει πως είμαι.Μεχρι τοτε βλεπετε!! Με το καλό

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα....και απο εμενα...εγω αν και ηθελα τον ανδρα μου μεσα στον τοκετο αλλα και ο ιδιος του ηθελε να βρισκεται μεσα δεν μας επιτραπηκε.....οι λογοι??? 1) καθαρα για λογους ψυχολογικους...οτι δλδ μετα μπορει ο ανδρας να μην θελει να πλησιασει την γυναικα του ερωτικα αλλα να την βλεπει μονο σαν μανα του παιδιου τους και 2) υπηρχαν πολλα περιστατικα λιποθυμηκα στους ανδρες και εκ των οποιων ενα ειχε σαν αποτελεσμα ο ανδρας μετα τον τοκετο και ενω ολα πηγαν καλα....λιποθυμησε και εν τελει επαθε καρδιακο επεισοδιο, ανακοπη δλδ....σιγουρα οι λογοι ειναι αρκετα σημαντικοι....αλλα εγω θα τον ηθελα διπλα μου παρα να ξερω οτι ειναι απο εξω και εχει φτασει σε σημειο να πηγαινει 20 φορες τουαλετα απο την αγωνια και κακα τα ψεματα.....δενεται πολυ περισσοτερο εκεινη την στιγμη εαν ειναι μεσα στον τοκετο....και με το μωρο αλλα και με την συζυγο που πλεον ειναι χιλιες φορες πιο αξια σεβασμου με το να φερει στον κοσμο μια ψυχουλα.....εναν ανθρωπο....τοσο ιδιο σαν και εμας.....στην ουσια την ιδια την ζωη....

 

 

ΥΓ γεννησα στο νοσοκομειο δραμας.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....και απο εμενα...εγω αν και ηθελα τον ανδρα μου μεσα στον τοκετο αλλα και ο ιδιος του ηθελε να βρισκεται μεσα δεν μας επιτραπηκε.....οι λογοι??? 1) καθαρα για λογους ψυχολογικους...οτι δλδ μετα μπορει ο ανδρας να μην θελει να πλησιασει την γυναικα του ερωτικα αλλα να την βλεπει μονο σαν μανα του παιδιου τους και 2) υπηρχαν πολλα περιστατικα λιποθυμηκα στους ανδρες και εκ των οποιων ενα ειχε σαν αποτελεσμα ο ανδρας μετα τον τοκετο και ενω ολα πηγαν καλα....λιποθυμησε και εν τελει επαθε καρδιακο επεισοδιο, ανακοπη δλδ....σιγουρα οι λογοι ειναι αρκετα σημαντικοι....αλλα εγω θα τον ηθελα διπλα μου παρα να ξερω οτι ειναι απο εξω και εχει φτασει σε σημειο να πηγαινει 20 φορες τουαλετα απο την αγωνια και κακα τα ψεματα.....δενεται πολυ περισσοτερο εκεινη την στιγμη εαν ειναι μεσα στον τοκετο....και με το μωρο αλλα και με την συζυγο που πλεον ειναι χιλιες φορες πιο αξια σεβασμου με το να φερει στον κοσμο μια ψυχουλα.....εναν ανθρωπο....τοσο ιδιο σαν και εμας.....στην ουσια την ιδια την ζωη....

 

 

ΥΓ γεννησα στο νοσοκομειο δραμας.....

 

Koalaki εγώ θα γεννήσω στο ιδιωτικό μαιευτήριο της Δράμας εντός των επόμενων ημερών, και αν ο τοκετός είναι φυσιολογικός (αυτό επιδιώκουμε) η γιατρός μου προτρέπει τον άντρα μου όχι μόνο να είναι μέσα, αλλά και να βοηθήσει από ένα σημείο και μετά να ξεγεννήσει την κόρη του! Μακάρι να πάνε όλα καλά και να μπορέσει να το κάνει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ τι καλααααα.....χαιρομαι πολυ που θα ειμαστε μαζι...μεσα και χαιρομαι επισης που εισαι απο ταμερη μου.....σε ποιοθα γεννησεις???? στο υγεια???? οοοοολα να σου πανε καλα......σου ευχομαι....καθε ευτυχια......

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, κι εσύ να χαίρεσαι την οικογένειά σου! Στο Υγιεία θα γεννήσω, σήμερα μάλιστα είχαμε και false alarm, και πέρασα όλη την ημέρα μου εκεί. Τελικά μας έστειλαν πίσω στο σπίτι, δε γεννάμε σήμερα!

Εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη, ο άντρας μου όμως είναι από τα μέρη σου και μένουμε μόνιμα στη Δράμα εδώ και πέντε χρόνια. Και να σου πω την αλήθεια δεν φεύγω από δω!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ....Κοιτα να δεις.....εγω παλι και ο ανδρας μου ειμαστε απο εδω αλλα ο συζυγος δουλευει θεσσαλονικη...συμπτωση ε???? με το καλο να γεννησεις και με εναν πονο....το πρωτο σου λογικα παιδακι ειναι??? ναι οντως σαν πολη η δραμα εχει σαφως και τα κακα της αλλα ομολογουμενως εχει και τα καλα της......

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πρώτο μας είναι, και είμαστε και οι δυο πολύ χαρούμενοι και έχουμε πολλή αγωνία! Και μακάρι ο μπαμπάς μας να συμμετέχει στη γέννα, νομίζω ότι θα είναι πολύ ιδιαίτερη εμπειρία γι' αυτόν!

Όσο για τη Δράμα, δεν αλλάζω την ησυχία και τους ήρεμους ρυθμούς με τίποτα!

Να είσαι καλά! :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα....σε καταλαβαινω πως νιωθεις.....την αγωνια σου, την προσμονη σου....ολα τα περασα πριν 7 μηνες που γεννησα την κορη μου.....και δεν αλλαζω με τπτ εκεινες τις στιγμες.....με γεμιζουν, με κανουν χαρουμενη....

 

Αγορακι η κοριτσακι περιμενεις????

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ο άντρας μου από τους πιο φοβιτσιάρηδες ήταν μαζί μου από την αρχή μέχρι το τέλος δλδ 13 ώρες και δηλώνει οτι θα το ξανακάνει και στο επόμενο πρώτα ο θεός!ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα και με το καλό τα μωράκια μας.

Είμαστε πολύ στεναχωρημένοι γιατί δεν μπορούμε να βρούμε νοσοκομείο που να επιτρέπεται να είναι μέσα ο πατέρας την ώρα του τοκετού. Το θεωρώ προσωπική στιγμή και ότι αφορά και εκείνον εκτός από εμένα. Θα ήθελα πολύ να είναι και αυτός παρόν.

Ρώτησα και στο ιασω Θεσσαλίας και πάλι όχι μου είπανε....

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται που ζητήσατε να είναι! Στο δωμάτιο ωδινών σε περίπτωση ΦΤ δεν πιστευω πως δέν μπορεί να είναι ! Στο Ιασώ στην Αθήνα τουλάχιστον επιτρέπεται! Στο τελευταιο στάδιο της εξώθησης- βγάζουν το μπαμπά έξω- ε δεν το βρίσκω παράλογο αυτό- και μόλις βγει το μωρό τον φωνάζουν.

Τωρα αν μιλάμε για Κτ, στα χειρουργεία δεν επιτρέοεται η είσοδος κανενός παρα μόνο ιατρικού κ νοσηλευτικού προσωπικού

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...