Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρουσία του μπαμπά στο δωμάτιο των ωδίνων - στο τοκετό


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Αν θελει πολυ και θελεις και εσυ και σας επιτρεπει ο γυναικολογος γιατι να μην ειναι?Απο εσας εξαρταται.Εμενα ας πουμε ηταν στο δωματιο οδεινων,αλλα τελικα μπηκα για καισαρικη που εννοειται οτι δεν επιτεπεται αν και θελαμε πολυ να ειναι μεσα σε περιπτωση φυσιολογικου τοκετου.Της κουμπαρας μου ο συζηγος ηταν και στις δυο γεννες μεσα και το περιγραφει ως την ωραιοτερη εμπειρια ever.Αν και στην ελλαδα δυσκολα βρισκεις γιατρο να το επιτρεψει.Τι ακριβως σε προβληματιζει???

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία του τοκετού είναι οτι καλύτερο για το ζευγάρι να το ζούνε μαζί! Και πολύ περισσότερο για τον πατέρα που συμμετέχει στη γέννηση του παιδιού του και δεν απλά θεατης και για τη σχέση του με τη γυναίκα μετά. Την εκτιμά πολύ περισσότερο!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το επετρεπε η γυναικολογος μου και το ηθελε πολυ ο αντρας μου η γυναικολογος μου ητνα πολυ διακριτικη δεν τον αφηνε να βλεπει απο κατω καθοταν μονο διπλα στο κεφαλι μου και οποτε ηθελε να με εξετασει τον εβγαζε εξω η εμπειρια οταν βγηκε το μωρο ακια εκεινος ηταν διπλα μου και το ειδαμε μαζι ταυτοχρονα και οι δυο για πρωτη φορα ητνα ανεπαναλυπτη επισης με στηριξε πολυ κατα την διαρκεια των οδινων οποτε αν κανω και 2 τοτε θα ξαναμπει στο συστηνω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

και τις 2 φορές ο άντρας μου ήταν μέσα. το θέλαμε κι οι 2. εγώ για να έχω έναν δικό μου άνθρωπο κοντά κι αυτός για να με στηρίζει. εγώ βέβαια δεν του έδωσα καθόλου σημασία, με τους πόνους και τα συναφή που περνούσα εκείνη την ώρα. αυτός ήταν όμως δίπλα στο κεφάλι μου, δεν είδε τίποτα από αυτά που γινόταν από "κάτω".

στην 1η γέννα που προέκυψε και πρόβλημα για τη ζωή του μωρού, δε θα ξεχάσω τη στιγμή που αφού είχαν όλα τελειώσει επιτυχώς, έσκυψε και με φίλησε και κλαίγαμε κι οι 2 με λυγμούς από χαρά και ανακούφιση. στη 2η γέννα του κρατούσα το χέρι όταν με έπιαναν οι δυνατοί πόνοι. ήταν πολύ αστείος με τα ρούχα του χειρουργίου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ θα γεννήσω στο Έλενα και με τον άντρα μου παρακολουθήσαμε τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού και πήραμε τη βεβαίωση με την οποία επιτρέπεται στο σύζυγο να είναι παρών κατά τη διάρκεια του τοκετού. Ο γιατρός όμως που το συζήτησα μαζί του μου είπε ότι δεν θα τον αφήσει να είναι μέσα όλη την ώρα αλλά κατά διαστήματα. Τι να κάνω που θα τον ήθελα μαζί μου συνέχεια;:-(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ θα γεννήσω στο Έλενα και με τον άντρα μου παρακολουθήσαμε τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού και πήραμε τη βεβαίωση με την οποία επιτρέπεται στο σύζυγο να είναι παρών κατά τη διάρκεια του τοκετού. Ο γιατρός όμως που το συζήτησα μαζί του μου είπε ότι δεν θα τον αφήσει να είναι μέσα όλη την ώρα αλλά κατά διαστήματα. Τι να κάνω που θα τον ήθελα μαζί μου συνέχεια;:-(

 

 

Να επιμείνεις! εφόσον έχει την βεβαίωση από τα μαθήματα, δικαιούται να είναι παρών σε όλη τη διάρκεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακούσει οτι στα δημόσια νοσοκομεία δε αφήνουν το σύζυγο να είναι μαζί με την επιτόκο. Ισχύει??? αν γνωρίζει καποια ς μου απαντήσει παρακαλώ γιατί γενναω το Μάρτιο στο Δημόσιο Νοσοκομείο Αγρινίου και πολύ θα ηθελα τον αντρα μου μαζί μου έστω και στο δωμάτιο των ωδυνών.

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα κ τα δυο παιδια μου στην γενικη οχι μονο ηταν μεσα ηταν κ απο μπροστα κ μου ελεγε τη βλεπει κ στο τελος εκοψε κ τους λορους του εδωσε ο γιατρος το ψαλιδακι οταν συζηταμε λεει οτι ειναι απιστευτη εμπηρια βεβαια ειναι κ θεμα γιατρου εγω ειχα γιατρο ψυχουλα

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ που γέννησα την κόρη μου στο δημόσιο νοσοκομείο του νησιού δεν υπάρχει και επιλογή να γεννήσεις αλλού όταν ζείς σε επαρχία και μάλιστα πριν δέκα χρόνια ο άντρας μου ήταν δίπλα μου στο κρεβάτι και μου κρατούσε το χέρι έτσι άντεξα τους λίγους πόνους που είχα.Δεν μπορεί βέβαια να βοηθήσει σε κάτι άλλα και μόνο ότι τον βλέπεις και σου δίνει κουράγιο είναι αρκετό.Ηταν καθ'ολη την διάρκεια των ωδυνών μόνο στο χειρουργείο δεν τον άφησαν να μπεί αν και το ήθελε αλλά μάλλον καλύτερα γιατί δεν ξέρω αν το άντεχε.Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα να έχεις τον άντρα σου δίπλα σου αυτές τις στιγμές να σε εμψυχώνει συζητησέ το με το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
εγω γεννησα κ τα δυο παιδια μου στην γενικη οχι μονο ηταν μεσα ηταν κ απο μπροστα κ μου ελεγε τη βλεπει κ στο τελος εκοψε κ τους λορους του εδωσε ο γιατρος το ψαλιδακι οταν συζηταμε λεει οτι ειναι απιστευτη εμπηρια βεβαια ειναι κ θεμα γιατρου εγω ειχα γιατρο ψυχουλα

στη ΓΕΝΙΚΗ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΛΕΣ Ε? ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ??

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στο νερο και ηταν διπλα μου αν και ουτε ο ιδιος το περιμενε οτι θα εμενε ως το τελος.εμεις ειμαστε τελικα που εμπνεουμε η οχι την εμπιστοσυνη στις δυναμεις μας και την ψυχραιμια με τη συμπεριφορα μας.Πιστευω πως ειναι υπεροχο και πιστεψτε με υπαρχει πολυ μεγαλος σεβασμος αργοτερα

 

ΣΥΓΝΩΜΗ?? ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ?ΕΛΛΑΔΑ??? ΑΝ ΝΑΙ, ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΣΕ?? ΠΩΣ ΗΤΑΝ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ?? ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο Ελενα θα παω να κανω ναθηματα ανωδυνου τοκετου και στα δυο θα πρεπει να ειναι και ο συζηγος για να μπορει να ειναι μεσα οταν θα γεννησω!!!

εμεις δυστηχως δεν προλαβαμε να πάμε:( μας είπαν οτι επρεπε να γραφτούμε πιο νωρίς, τώρα δεν υπάρχουν θέσεις..αν ειναι δυνατόν! εαν υπαρχει κοσμος που θελει να παρακολουθήσει τα μαθηματα αυτα, γιατι δεν μπορουν να φτιάξουν ενα επιπλεον τμημα? τωρα δηλαδη ο αντρας μου δεν μπορει να ειναι μαζι μου την ωρα Χ? ουτε στην αίθουσα ωδινων??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Αλεξάνδρας πάντως που γέννησα εγώ ούτε στις ωδίνες επιτρεπόταν να είναι ο άντρας μου αλλά ούτε και στο δωμάτιο μετά τη γέννα, μόνο στο επισκεπτήριο.

Always look on the bright side of life ....

 

XjByp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Αλεξάνδρας πάντως που γέννησα εγώ ούτε στις ωδίνες επιτρεπόταν να είναι ο άντρας μου αλλά ούτε και στο δωμάτιο μετά τη γέννα, μόνο στο επισκεπτήριο.

 

Και ποιός ήταν μαζί σου όλες αυτές τις ώρες...? Τον δε άντρα σου τον είδες, ώστε να σε αγκαλιάσει και το μωράκι σας..? Γεννάω και εγώ στο Αλεξάνδρα και καταλαβαίνεις το άγχος μου....

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο νοσοκομείο 01:00 τη νύχτα γιατί μου έσπασαν τα νερά. Το βράδυ το πέρασα μόνη μου γιατί απαγορεύονται άντρες συνοδοί. Το πρωί ήρθε η πεθερά μου. Οι πόνοι άργησαν να με πιάσουν. Ο άντρας μου ήρθε στο πρώτο επισκεπτήριο το πρωί κ στο δεύτερο το απόγευμα. Τότε με έπιασαν και οι έντονοι πόνοι. Ο γιατρός μου είπε όταν δεν αντέχω να με πάνε στις ωδίνες αλλά θα ήμουν μόνη μου. Οπότε κρατήθηκα όσο μπορούσα. μετά τη γέννα πάλι με κράτησαν καμμιά ώρα για να συνέλθω οπότε τον άντρα μου άργησα πάλι να τον δω. Γενικα άντρες επιτρέπονται μόνο στα επισκεπτήρια στο Αλεξάνδρας.

Always look on the bright side of life ....

 

XjByp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
εμεις δυστηχως δεν προλαβαμε να πάμε:( μας είπαν οτι επρεπε να γραφτούμε πιο νωρίς, τώρα δεν υπάρχουν θέσεις..αν ειναι δυνατόν! εαν υπαρχει κοσμος που θελει να παρακολουθήσει τα μαθηματα αυτα, γιατι δεν μπορουν να φτιάξουν ενα επιπλεον τμημα? τωρα δηλαδη ο αντρας μου δεν μπορει να ειναι μαζι μου την ωρα Χ? ουτε στην αίθουσα ωδινων??

 

Επειδή είμαστε και μεις στο Έλενα και διανύουμε την 9η εβδομάδα, ήθελα να σε ρωτήσω σε ποια περίοδο της κύησης είναι καλό να πάμε για εγγραφή ώστε να προλάβουμε θέσεις;

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Η μονη ειμαι που δε θελω τον αντρα μου εκεινη την ωρα διπλα μου????? :confused::rolleyes:

Βεβαια ουτε και εκεινος το θελει(ασχετα που αν του το ζητουσα μπορει και να ερχοταν).

Δεν ξερω...απλα πιστευω εκεινη την ωρα θα θελω μονο το γιατρο και τη μαια. δεν μπορω να νιωθω οτι θα πιεζομαι και θα ακουω 3 ανθρωπους να μου μιλανε!! Και οι 2 πολλοι μου φαινονται!!

Ισως ομως στο δευτερο παιδακι να ειμαι πιο ανετη και να τον δεχτω μαζι μου. Για την ωρα ομως σε καμια περιπτωση!!! Και χαιρομαι πολυ που δε το θελει και ο ιδιος γιατι δε θα ηθελα να του το στερησω αν το ηθελε...

Link to comment
Share on other sites

εμενα θέλει να μπει μέσα την ώρα του τοκετού...το θέμα είναι οτι φρικάρει με ενέσεις κλπ, φανταστείτε τι έχει να γίνει αμα με δει να γεννάω....προβλέπω να λιποθυμάει,να με παρατήσουν εμενα πάνω στη γέννα, να τρέχουν όλοι να τον συνεφέρουν, γιατροί, μαίες κλπ κ εγω εκει...με ανοιχτά τα πόδια να γεννάω....χεχεχεχεε....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα θέλει να μπει μέσα την ώρα του τοκετού...το θέμα είναι οτι φρικάρει με ενέσεις κλπ, φανταστείτε τι έχει να γίνει αμα με δει να γεννάω....προβλέπω να λιποθυμάει,να με παρατήσουν εμενα πάνω στη γέννα, να τρέχουν όλοι να τον συνεφέρουν, γιατροί, μαίες κλπ κ εγω εκει...με ανοιχτά τα πόδια να γεννάω....χεχεχεχεε....

 

 

ΧΑΧΑΧΑ!!!Μην αγχώνεσαι....είναι τέτοια η αδρεναλίνη λέει που έχουν εκείνη την ώρα που δεν παθαίνουν τίποτα....μετά το πέρας του τοκετού μπορεί να καταρρεύσουν....:oops::oops::oops::oops:αλλά ακόμη και αν πέσουν κανείς δεν ασχολείται μαζί τους.....:P:p:p

[

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...