Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

την καναμε χτεσ στο παιδων ευτυχωσ ολα καλα απλα ουρολοιμωξη.απλα πολυ ταλαιπωρια ο μπεμπησ 7.5 μηνων απο το σφιξιμο καο απο το κλαμα πεταγε τον καθετηρα απο το πουλακι του 5 φορεσ το εβαζαν και τιποτα με αποτελεσμα μετα απο 1 ωρα και προσπαθεια και απιστευτη ταλαιπωρια για το μωρο και για μασ ψυχολογικα ηρθαν ειδικοι ουρολογοι 4 παρακαλω μασ εβγαλαν εξω και του εβαλαν τον καθετηρα.τωρα τι του εκαναν δε ξερω μπηκαμε οταν του εκαναν ακτινογραφια και ολα καλα κανεναπροβλημα στισ βαλβιδεσ και τα νεφρα.το πουλακι του κατακοκκινο και τωρα κατουραει και μαλλον τον τσουζει και κλαει, αλλα σταδιακα υποχωρει.απιστευτη εξεταση και μαλλον κοριτσια ποναει δυστυχωσ τα καυμενα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σας κε Μαρινοπουλε

 

Οπως εχω ξαναγραψει εμεις εχουμε ΚΟΠ 2ου βαθμού. Η μικρη χρονισε πριν 2 βδομαδες περίπου. Δεδομενου πως η 2ου βαθμου ΚΟΠ θεραπευεται σε 2 χρόνια δεν θα ηταν επιπλεον ταλαιπωρια στο παιδί να το υποβαλω ξανα σε ουρηθογραφια στο 1ο ετος? Δεν εχω καταλαβει σωστα, υπαρχει η πιθανοτητα να διορθωθει η παλινδρομηση απο το 1 ετος εαν ειναι μικρού βαθμου???

 

Και κατι αλλο για την εμφυτεμψη Deflux που αναφερετε απαιτειται ολικη αναισθησια στο παιδί ?

 

Σας ευχαριστω και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κε Μαρινοπουλε

 

Οπως εχω ξαναγραψει εμεις εχουμε ΚΟΠ 2ου βαθμού. Η μικρη χρονισε πριν 2 βδομαδες περίπου. Δεδομενου πως η 2ου βαθμου ΚΟΠ θεραπευεται σε 2 χρόνια δεν θα ηταν επιπλεον ταλαιπωρια στο παιδί να το υποβαλω ξανα σε ουρηθογραφια στο 1ο ετος? Δεν εχω καταλαβει σωστα, υπαρχει η πιθανοτητα να διορθωθει η παλινδρομηση απο το 1 ετος εαν ειναι μικρού βαθμου???

 

Και κατι αλλο για την εμφυτεμψη Deflux που αναφερετε απαιτειται ολικη αναισθησια στο παιδί ?

 

Σας ευχαριστω και πάλι.

 

Αγαπητή Κα

 

Η ΚΟΠ ελέγχεται οπωσδήποτε το πρώτο έτος με ραδιοισοτοπική κυστεογραφία. Σε περίπτωση που επιμένει δεν χάνουμε πλέον άδικα χρόνο περιμένοντας. Προχωρούμε σε κυστεοσκοπική εμφύτευση Deflux. Η μέθοδος είναι ελάχιστα επεμβατική και εκτελείται με μια ελαφρά αναισθησία.

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας γιατρέ,

στο πρώτο μου παιδάκι σε ηλικία πέντε μηνών ανακαλύψαμε διάταση πυελοκαλυκικού συστήματος αριστερού νεφρού περίπου 6mm τυχαία με υπέρηχο και με τη βοήθεια τη ραδιοισοτοπικής κυστεογραφίας αποκλείσαμε την Κ.Ο.Π. Εκτοτε κάθε χρόνο απλώς παρακολουθούμε την εξέλιξη αυτού με υπέρηχο, που βέβαια τις τελευταίες δύο φορές το εύρημα είναι οχι διάταση πυελοκαλυκικού συστήματος, αλλά εξωνεφρική πύελος άμφω με ήπια προβολη που αυξάνεται περίπου 2-3 χιλιοστά κάθε χρονο (άρχισε με π-ο διαμετρο πυέλου δεξιά 6mm και αριστερά 7mm και προχθές που κάναμε ήταν 13mm δεξιά και αριστερά 11mm). Τώρα κάναμε υπέρηχο και στην οκτώ μηνών κορούλα μου, χωρίς συμπτώματα, προληπτικά και στα ευρήματα αναφέρεται ότι δεν υπάρχει διάταση πυελοκαλυκικού συστήματος αριστερά, αλλά είναι ορατή η πύελος του δεξιού νεφρού (π-ο διαμετρος πυέλου 6 mm). Τώρα πάλι πρέπει να κάνουμε τη ραδιοισοτοπική για να αποκλείσουμε την Κ.Ο.Π.; Μπορεί κάτι τέτοιο να είναι απλά θέμα ανατομίας κληρονομικής ίσως αιτιολογίας κι όχι κάτι παθολογικό;

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!!

Πρέπει να κάνω στην κόρη μου ραδιοισοτοπική κυστεογραφία, έχει ΚΟΠ 3ου βαθμού. Γνωρίζει κάποιος να μου πει που μπορώ να την κάνω και αν υπάρχει κάποιο νοσοκομείο ιδιωτικό ή δημόσιο που είναι συμβεβλημένο με τα ασφαλιστικά ταμεία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!

Πρέπει να κάνω στην κόρη μου ραδιοισοτοπική κυστεογραφία, έχει ΚΟΠ 3ου βαθμού. Γνωρίζει κάποιος να μου πει που μπορώ να την κάνω και αν υπάρχει κάποιο νοσοκομείο ιδιωτικό ή δημόσιο που είναι συμβεβλημένο με τα ασφαλιστικά ταμεία;

 

Αγαπητή georgistai

 

Μπορείτε να καλέσετε την Ιατρική Απεικόνιση στο 2106743865 και 2106713433.

Συμβουλευθείτε με κατόπιν με τα αποτελέσματα και μάθετε για τη νέα ελάχιστα επεμβατική μέθοδο θεραπείας της ΚΟΠ με Deflux.

 

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας κε Μαρινοπουλε, εγω κλεισει ραντεβου να κανω την κορη μου ραδιοσοτοπικη κυστογραφια, ομως εχω κ ενα μωρακι 2 μηνων που το θηλαζω , πειραζει να ειμαι παρον στην εξεταση κ μετα να θηλασω?

τα 2 μου παιδια για ενα 24 δεν πρεπει να ρθουν σε επαφη?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Κοριτσια ιναι να κανουμε συτη την εξεταση τελος του μηνα.θα παιρνουμε και αντιβιωση μεχρι τοτε και 2 μερες μετα την εξεταση.θελω να ρωτησω οσες κοπελες εχουν κανει στα μωρακια τους, επαθαν ουρολοιμωξη μετα λογω καθετηρα;εκανε ενας γνωστος μου και 5 μερες μετα το μωρακι επαθε ουρολοιμωξη και εχω φρικαρει λιγο.μην παμε να γλιτωσουμε τις ουρολοιμωξεις και παθουμε λογω της εξετασης.η εμπειρια σας τι λεει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Κοριτσια ιναι να κανουμε συτη την εξεταση τελος του μηνα.θα παιρνουμε και αντιβιωση μεχρι τοτε και 2 μερες μετα την εξεταση.θελω να ρωτησω οσες κοπελες εχουν κανει στα μωρακια τους, επαθαν ουρολοιμωξη μετα λογω καθετηρα;εκανε ενας γνωστος μου και 5 μερες μετα το μωρακι επαθε ουρολοιμωξη και εχω φρικαρει λιγο.μην παμε να γλιτωσουμε τις ουρολοιμωξεις και παθουμε λογω της εξετασης.η εμπειρια σας τι λεει;

Την έκανε και μενα ο γιος μου όταν ηταν περίπου 2 μηνών. Μια χαρα πήγαν ολα, τίποτα δεν έπαθε. Εξάλλου νομιζω πως καλύπτεται ενα μωράκι για το ενδεχόμενο της ουρολοιμωξης απο την αντιβίωση που του δίνουν. Ολα καλα να πάνε και καλα αποτελέσματα να έχετε!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maria_tweety είπε:

Κοριτσια ιναι να κανουμε συτη την εξεταση τελος του μηνα.θα παιρνουμε και αντιβιωση μεχρι τοτε και 2 μερες μετα την εξεταση.θελω να ρωτησω οσες κοπελες εχουν κανει στα μωρακια τους, επαθαν ουρολοιμωξη μετα λογω καθετηρα;εκανε ενας γνωστος μου και 5 μερες μετα το μωρακι επαθε ουρολοιμωξη και εχω φρικαρει λιγο.μην παμε να γλιτωσουμε τις ουρολοιμωξεις και παθουμε λογω της εξετασης.η εμπειρια σας τι λεει;

Εμεισ δεν παθαμε τιποτε απο τοτε που την καναμε..τωρα η κοτη μου ειναι 21 μηνων

Link to comment
Share on other sites

Just now, Littlestar1 είπε:

Την έκανε και μενα ο γιος μου όταν ηταν περίπου 2 μηνών. Μια χαρα πήγαν ολα, τίποτα δεν έπαθε. Εξάλλου νομιζω πως καλύπτεται ενα μωράκι για το ενδεχόμενο της ουρολοιμωξης απο την αντιβίωση που του δίνουν. Ολα καλα να πάνε και καλα αποτελέσματα να έχετε!!! 

Και μενα 2 μηνων ειναι.θυμασαι,πονεσε;το εχω πολυ αγχος αυτο δεν μπορω να τον βλεπω να ποναει αλλο.φανταζομαι η αντιβιωση δεν καλυπτει ολα τα μικροβια,βακτηρια η ξερω γω πως λεγονται

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Και μενα 2 μηνων ειναι.θυμασαι,πονεσε;το εχω πολυ αγχος αυτο δεν μπορω να τον βλεπω να ποναει αλλο.φανταζομαι η αντιβιωση δεν καλυπτει ολα τα μικροβια,βακτηρια η ξερω γω πως λεγονται

Κοριτσι μην τρομαζεισ τοσο..κ γενικα να μαθεισ να μην αγχωνεσαι τοσο με θεματα που αντιμετωπιζονται..υπαρχουν αλλα που δεν λυνονται ουτε θεραπευονται...

μακαρι η ουρολοιμωξη που περασαν τα μωρακια μασ να ειναι το πιο σοβαρο που τουσ συνεβη σε ολη υουσ τη ζωη...εχουμε να περασουνε πολλεσ λαχταρεσ..αλλα ευχομαι ολεσ να θεραπευονται κ να αντιμετωπιζονται..

Κ να νιωσει μια ενοχληση δεν πειραζει..τα μωρακια ξεχνανε αμεσωσ..εξαλλου για καλο το κανεισ..για να προστατευσεισ τα νεφρα..

Να εισαι δυνατη κ να μην νιωσει το μωρο σου το αγχοσ σου..ολα τα καταλαβαινουν..

Περαστικα σασ!!! Αντε να ξεμπερδευεται απο ολο αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Κοριτσι μην τρομαζεισ τοσο..κ γενικα να μαθεισ να μην αγχωνεσαι τοσο με θεματα που αντιμετωπιζονται..υπαρχουν αλλα που δεν λυνονται ουτε θεραπευονται...

μακαρι η ουρολοιμωξη που περασαν τα μωρακια μασ να ειναι το πιο σοβαρο που τουσ συνεβη σε ολη υουσ τη ζωη...εχουμε να περασουνε πολλεσ λαχταρεσ..αλλα ευχομαι ολεσ να θεραπευονται κ να αντιμετωπιζονται..

Κ να νιωσει μια ενοχληση δεν πειραζει..τα μωρακια ξεχνανε αμεσωσ..εξαλλου για καλο το κανεισ..για να προστατευσεισ τα νεφρα..

Να εισαι δυνατη κ να μην νιωσει το μωρο σου το αγχοσ σου..ολα τα καταλαβαινουν..

Περαστικα σασ!!! Αντε να ξεμπερδευεται απο ολο αυτο!!!

Το ξερω δικιο εχεις αλλα μου εχει μεινει τετοιο ψυχολογικο απο το νοσοκομειο που τον τρυπησαν 7 φορες για να βαλουν την πεταλουδα κ αυτος ετρεμε που δεν μπορω να το ξεπερασω.το σκεφτομαι συνεχεια και τρεμω μηπως ξαναπαθει ουρολοιμωξη,οχι γιατι ειναι κατι σοβαρο,για τη διαδικασια με τα τρυπηματα(κοιλια,σπονδυλικη στηλη,αιμα,πεταλουδες κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Το ξερω δικιο εχεις αλλα μου εχει μεινει τετοιο ψυχολογικο απο το νοσοκομειο που τον τρυπησαν 7 φορες για να βαλουν την πεταλουδα κ αυτος ετρεμε που δεν μπορω να το ξεπερασω.το σκεφτομαι συνεχεια και τρεμω μηπως ξαναπαθει ουρολοιμωξη,οχι γιατι ειναι κατι σοβαρο,για τη διαδικασια με τα τρυπηματα(κοιλια,σπονδυλικη στηλη,αιμα,πεταλουδες κτλ).

Κ εμεισ τα ιδια περασαμε..βεβαια δεν την τρυπησαν τοσεσ φορεσ..αλλα ακομη θυμαμαι το κλαμμα τησ..κ ημουν κ μπροστα οταν την τρυπουσαν καποιεσ φορεσ..

Αλλα ηταν για το καλο τησ..

Απο τοτε εχω ετοιμη μια τσαντα με προσωπικα μου ειδη για το νοσοκομειο..για να φυγω σφαιρα αν τυχει κατι..ολεσ μασ φοβομαστε βλεπεισ..δεν εισαι η μονη..αλλα να εισαι δυνατη κ να μην το δειχνεισ στο παιδι..αν εισαι εσυ ηρεμη θα ηρεμει κ αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικα η εξέταση δεν ποναει. Ούτε κρατάει και πολυ. Μονο όταν του έβαλαν τον καθετήρα έκλαψε λιγο αλλα μετά ηταν ήρεμος. Ειναι βέβαια και στο μωρο... Εμείς είμασταν μεσα στην εξέταση και αυτο ειναι πολυ βοηθητικό για το μωράκι και για τους γονείς πιστεύω. Λογικά θα σας πουν να ειςτε μεςα. Στο Παιδων την κάναμε. Μονο αν εισαι έγκυος δεν επιτρέπεται να μπεις...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...