Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts

kassiani μ αρεσουν κι εμενα πολυ τα καροτσια της bebe confort αλλα το mura που διαλεξες ειναι το πιο βαρυ απ ολα...

δεν σ αρεσει το τριροδο???

 

ξερει καμια τι διαφορα εχει το LOOLA απο το LOOLA-UP???

 

Επειδή εχω το loola και το γνωρίζω η διαφορά των δύο ειναι στο σκελετό , το ενα έχει χερούλια μπαστούνι και το άλλο ενιαίο. Κλείνουν βέβαια το ίδιο (ομπρέλλα). Το ενιαίο χερούλι το προτιμούν οι ψηλοί λόγω οτι το άλλο τους έρχεται χαμηλό σε ύψος.:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως κάποιος μπορεί να μας πει αν πρέπει να εμπιστευτούμε το Inglesina zippy περιπάτου ακόμη και για νεογέννητο; Πέφτει - λένε - η πλάτη τελείως αλλά ακούσαμε ότι δεν πρέπει να΄ χει καθόλου κλίση η πλάτη του νεογέννητου ως 3 μηνών. Ούτε 30 μοίρες. (Γιατί βέβαια το καρότσι δεν γίνετα ''πλάκα'' όπως το πορτ- μπεμπέ.) Δεν θέλουμε όμως να δώσουμε 700 για ένα καρότσι από τη στιγμή που το πορτ-μπεμπέ θα το χρειαστούμε 2 μήνες. (Το βρεφικό κάθισμα αυτοκινήτου μας το χαρίζουν, οπότε τό΄χουμε κι αυτό). Έχουμε καταλήξει σ'αυτό λόγω βάρους και σχεδιασμού που μας αρέσει πολύ. Τό΄χει χρησιμοποιήσει κανείς για βρέφος ή δεν γλιτώνω το πορτ-μπεμπέ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος μπορεί να μας πει αν πρέπει να εμπιστευτούμε το Inglesina zippy περιπάτου ακόμη και για νεογέννητο; Πέφτει - λένε - η πλάτη τελείως αλλά ακούσαμε ότι δεν πρέπει να΄ χει καθόλου κλίση η πλάτη του νεογέννητου ως 3 μηνών. Ούτε 30 μοίρες. (Γιατί βέβαια το καρότσι δεν γίνετα ''πλάκα'' όπως το πορτ- μπεμπέ.) Δεν θέλουμε όμως να δώσουμε 700 για ένα καρότσι από τη στιγμή που το πορτ-μπεμπέ θα το χρειαστούμε 2 μήνες. (Το βρεφικό κάθισμα αυτοκινήτου μας το χαρίζουν, οπότε τό΄χουμε κι αυτό). Έχουμε καταλήξει σ'αυτό λόγω βάρους και σχεδιασμού που μας αρέσει πολύ. Τό΄χει χρησιμοποιήσει κανείς για βρέφος ή δεν γλιτώνω το πορτ-μπεμπέ?

 

 

Eμεις ναι το χρησιμοποιησαμε απο 40 ημερων και ηταν μια χαρά...η κλιση ειναι ελαχιστη. Πηγαινε να το δεις και απο κοντα αι ρωτα και τον γιατρο σας.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eμεις ναι το χρησιμοποιησαμε απο 40 ημερων και ηταν μια χαρά...η κλιση ειναι ελαχιστη. Πηγαινε να το δεις και απο κοντα αι ρωτα και τον γιατρο σας.

 

Σ΄ευχαριστούμε πολύ. Έχεις μείνει ευχαριστημένη? Είναι αρκετά ελαφρύ και εύκολο να το ανοιγοκλείνεις για συχνή χρήση? Μη χρειάζομαι τον άντρα μου δίπλα συνέχεια. Να μπορώ να βγω για ψώνια...

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το zippy από τον Ιούλιο του 08, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα είναι σκυλί,και τι δεν του έχω κάνει! Εγώ το ανοιγοκλείνω με το ένα χερι με την μικρή αγκαλία μου στο άλλο χέρι και ζυγίζει 11,500γρ!!! Είναι πάρα πολύ έυκολο και άνετο καρότσι, εγώ το μετάνιωσα το πορτμπεμπέ μόνο και μονο γιατι έιδα ότι η κλιση του καροτσιού ήταν απειροελάχιστη(στο επόμενο παιδί δεν πρόκειτε να το χρησιμοποιήσω)....αλλά κατά τα άλλα το χρησιμοποίησα στα ταξίδια μας και στις διαδρομές μας μέσα στην πόλη γιατί στο καθισματάκι αυτοκινήτου καθόταν σαν στραβοχυμένος λουκουμάς.

Καλύτερα να πας να το δεις από κοντά και να πειστείς , εγώ πείστηκα όταν στον 9 μήνα το ανοιγόκλεισα μόνη μου με την κοιλιά τούρλα!

Και δεν χρειάζεται να δώσεις 700ευρώ ακόμα και αν το πάρεις όλο το σύστημα μπορείς να το παραγγείλεις από το http://www.bimbomarket.it όπου θα το βρεις κοντά στα 200? φθηνότερο από Ελλάδα, αξιόπιστο σαιτ όλες μας έχουμε αγοράσει από εκεί στο συνιστώ με κλειστά μάτια,και θα σε καλύψει και η dionic(επίσημος έλληνας αντιπρόσωπος της Inglesina) για την εγγύηση σου άσχετα αν το πήρες από το εξωτερικό.

πάρε μια ιδέα zippy system στα 560? με 50? μεταφορικά http://www.bimbomarket.it/gr/en/trio-zippy-free-marina-P16572.htm

και σκέτο το καρότσι zippy στα 319? με 38? μεταφορικά http://www.bimbomarket.it/gr/en/zippy-free-stroller-felce-P16873.htm

ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε!!:D

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπήκα στο bimbomarket και δεν καταλαβαίνω πώς θα κάνω την παραγγελία. Λέει με κόκκινα γράμματα ότι είναι διαθέσιμο μετά παραγγελίας σε 25 εργάσιμες μέρες, παρόλα αυτά δεν επιτρέπει να συνεχίσεις. Όταν βγαίνει χεράκι προς τα κάτω σημαίνει πως δεν μπορείς να παραγγείλεις κι όποτε έρθει? Έβαλα να με ειδοποιήσουν όταν θα είναι διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν σου επιτρέπει να συνεχίσεις? εγώ που μπηκα με αφήνει να το βάλω στο καλάθι,να διαλέξω μεταφορικά,να κάνω log in γιατί πρέπει να είσαι μέλος για να αγοράσεις και μετά μου ζητάει τα στοιχεία της κάρτας μου.... και μου λέει οτι θα είναι διαθέσιμο σε 25μέρες

 

Link to comment
Share on other sites

πάντως μεταξύ μας αν κάνεις λίγο υπομονή τον Νοέμβριο βγάινουν τα νέα χρώματα για το zippy αυτα που έχει στην ιστοσελίδα του. Γιατί αυτά που έχει αυτή τη στιγμή το bimbomarket είναι χρώματα 09 ενώ σε ένα μήνα το πολύ σου λεώ θα βγάλει bimbomarket για πώληση τα νέα χρώματα του 2010 όπως εδώ http://www.inglesina.com/en/content/zippy

Για αυτο σου λέει σε 25μέρες γιατί δεν το έχει και θα το ψάξει στην εταιρεια!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! Είστε πολύ κατατοπιστικές όλες σχετικά με τις αγορές από internet! Δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ, αλλά με όσα διάβασα για τις διαφορές τιμών αποφάσισα να πάρω όλα τα μωρουδιακά έτσι! Κόιταζα αυτές τις μέρες για καρότσι και καταλήγω στο p3 pliko completo της peg perego. Το βρήκα στο pingpong 303? (απ' ότι κατάλαβα δεν έχει μεταφορικά!?) με την έκπτωση 5% που θα έχει ως το τέλος του μήνα... Επειδή είναι λίγο νωρίς ακόμη για τέτοιες αγορές, θα ήθελα να το πάρω αργότερα αλλά δεν ξέρω πότε ανανεώνονται τα προϊόντα. Στο τέλος του χρόνου τα αποσύρουν όλα και βγάζουν τις καινούργιες συλλογές; Ή θα το βρω και από τη νέα χρονιά; Γνωρίζει κάποια; Και κάτι άλλο: Κατάλαβα σωστά; Αν πληρώσεις με οποιαδήποτε prepaid card που δέχονται σου κάνουν ένα επιπλέον 2% έκπτωση;

Πολλές ερωτήσεις! :shock:

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! σήμερα έκανα την πρώτη μου βόλτα στα μαγαζιά και πελάγωσα! με το maclaren υπάρχει πρόβλημα μετά τον σάλο που έγινε στην Αμερική. Μάλιστα κάποια μαγαζιά έχουν σταματήσει να το πουλάνε μέχρι να δουν τι θα αποφασιστεί.

Πάντως βρήκα το bugaboo bee και σε γενικές γραμμές μου κάνει. Το έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει?

όταν κλείνει γίνεται μικρό, ελαφρύ, μπορώ να γυρίσω το μωρό να το βλέπω, τσουλάει έυκολα, έχει μεγάλη κουκούλα και μπορώ να βάλω το καθισματάκι αυτοκινήτου της ξαδέρφης με 2 επιπλέον εξαρτήματα. κλπ κλπ

μπορείτε να μου πείτε τπτ παραπάνω?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! σήμερα έκανα την πρώτη μου βόλτα στα μαγαζιά και πελάγωσα! με το maclaren υπάρχει πρόβλημα μετά τον σάλο που έγινε στην Αμερική. Μάλιστα κάποια μαγαζιά έχουν σταματήσει να το πουλάνε μέχρι να δουν τι θα αποφασιστεί.

Πάντως βρήκα το bugaboo bee και σε γενικές γραμμές μου κάνει. Το έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει?

όταν κλείνει γίνεται μικρό, ελαφρύ, μπορώ να γυρίσω το μωρό να το βλέπω, τσουλάει έυκολα, έχει μεγάλη κουκούλα και μπορώ να βάλω το καθισματάκι αυτοκινήτου της ξαδέρφης με 2 επιπλέον εξαρτήματα. κλπ κλπ

μπορείτε να μου πείτε τπτ παραπάνω?

ευχαριστώ

 

Kαλησπερα... καλη η επιλογη σου.

Λοιπον......

1. Οταν κλεινει γινεται 88x43x31 cm

kleisto.jpg

2. Ειναι αρκετα ελαφρυ, ζυγιζει μονο 9,6 κιλα.

3. Το καθησμα γυρναει και απο τις δυο πλευρες.

4. Ειναι πολυ ευκινητο και παει σουπερ στο δρομο.

5. Η κουκουλα ειναι αρκετα μεγαλη.

6. Με αυτους του ανταπτορες μπορεις να βαλεις επανω το maxi cosi

antaptor.jpg

7. Μεσα στο Baby Kokon μπορεις να βαλεις το νεογεννητο.

cocoun.jpg

Γραψε λαθος, νομιζα οτι ολα τα παταπανω τα ρωτουσες αλλα εσυ τα ηξερες ηδη.

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι τα ειδα το πρωι

το βάρος ειναι πιο λίγο 7,7 και οχι 9,6 που μου εγραψες.

το εχεις χρησιμοποιήσει?

 

Eχεις δικιο λαθος πληροφορια χαχαχα.

Οχι δεν το χρησιμοποιω, αλλα το εχω κανει test-drive χεχε...

Εχω αλλαξει πολλα καροτσακια μεχρι να καταληξω σε ενα και εχω παει παρα πολλες φορες σε καποιο συγκεκριμενο καταστημα που μπορω και τα κανω τεστ.

Το μονο κακο που εχει ειναι οτι ειναι αρκετα χαμηλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

http://www.pramworld.co.uk/product/4211/Baby_Jogger_City_Mini_Swivel_Stroller_RedGrey

εγω εχω αυτο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.ειναι μονο 7 κιλα και κλεινει με μια κινηση.Κοστιζει 200 περιπου εβρω.http://www.youtube.com/watch?v=8ksK4NXnEsk

Μπορετε να το δειτε εδω.

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εμάς ήρθε σήμερα το quinny buzz που παραγγείλαμε από αυτό το site: http://www.samueljohnston.co.uk/ Ρίξτε μια ματιά. Ήρθε μέσα σε μια βδομάδα και το service τους ήταν πολύ καλό. Τις τιμές θα τις δείτε και μόνες σας. Εμείς το καρότσι, το κάθισμα του αυτοκινήτου και το port bebe μαζί με τα μεταφορικά το πήραμε 630 ευρώ.

GhvGp2.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

kardoula μονο σε rakoon το εχουν?

να σε ρωτήσω κ κατι αλλο?τι αυτοκινητo εχεις και σου χωράει το buzz?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

tha alaksoume tora autokinito opote kai tha paroume megalo opote den me peiraze to megethos alla episis gia na xoresi apo oti to ida vgenoun kai oi troxoi tou an xreiastei. emeis to quinny to peirame se iron. mporeis na tous steileis ena email na sou poun ti exoun se stock kai ti tha feroun an se endiaferei kati sigkekrimeno. einai poly eksipiretiki kai apantane grhgora:)

GhvGp2.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες,

ειναι το πρωτο μου μηνυμα αν και σας διαβαζω κανα χρονο. Σας ευχαριστω πολυ γιατι αφου μελετησα καλα αυτο το θεμα, αγορασα τελικα το Quinny Trio Buzz 3 Ρόδες Car Cot Breen, απο το ebaby.gr ( http://www.ebaby.gr/quinny-1/duo-buzz-3-nuaeaao-car-cot-breen-quinny.html ), τον περασμενο Ιουνιο. Μεχρι στιγμης εχουμε χρησιμοποιησει το πορτ μπεμπε και το Maxi cosi καθισματακι αυτοκινητου και ειμαστε κατενθουσιασμενοι. Σας το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Μαλιστα συνιστω να παρετε το Car Cot πορτ μπεμπέ διοτι είναι κατάλληλο για χρήση στο αυτοκίνητο ως μέσο μεταφοράς του μωρού. Εμεις ακομα με αυτο την μεταφερουμε στο αυτοκινητο (το καθισματακι αυτοκινητου μονο στο καροτσι το εχουμε χρησιμοποιησει προς το παρον) και αυτο διοτι:

- η παιδιατρος μας ειπε μεχρι τους 3 μηνες να μην την βαλουμε σε καθισματακι αυτοκινητου ή ριλαξ (δλδ. σε οτιδηποτε με κλιση)

-οταν βρισκεται στο πορτ μπεμπε, το οποιο ασφαλιζει στο πισω καθισμα με τις ζωνες, μπορουμε να εχουμε οπτικη επαφη ενω οδηγω και

-για τον ιδιο λογο ειναι ανετο για μεγαλα ταξιδια. Το μωρο δεν κανει να κοιμαται στο καθισματακι αυτοκινητου. Εμεις ηδη πηγαμε στην Αθηνα ετσι.

Οσο για το μεγεθος, μια χαρα χωραει στο Golf, ενω στο Corsa πρεπει να βγαλουμε τη μια ροδα.

Το βαρος δεν παιζει και πολυ μεγαλο ρολο για μενα, γιατι το εχω μονιμως στο αυτοκινητο και νομιζω οτι ετσι βολευει καλυτερα.

Καλες αγορες σε ολες!!

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

΄Mlne καλως μας ηρθες!Δυστυχως πολλοι παιδιατροι στην Ελλαδα δεν κατεχουν καλα το θεμα ασφαλεια μωρου.Εχω δει βιντεακι με crash test port bebe και απορησα πως το εχουν βγαλει στην αγορα αυτο το συστημα για το λογο του οτι δεν στηριζετε καλα το κεφαλι.Σε περιπτωση τρακαρισματος ναι μεν ειναι σταθερο αλλα κινδυνευει απο τρανταγμα αυχενα.

Τα βρεφικα καθισματακια ειναι σχεδιασμενα απο παιδιατρους για αυτο το λογο.Εγω πχ εχω το cabriofix maxi cosi και δεν θεωρω οτι το μωρο καθεται σ αυτο.Εχουμε κανει ταξιδια με πολλες στασεις κ τα μωρα δεν ζοριστηκαν καθολου.Ξερω οτι σε περιπτωση ταξιδιου επιβαλλεται να σηκωνεις το μωρο στην μιαμιση ωρα.Αν δεν κανω λαθος σε καποιες χωρες απαγoρευεται η μεταφορα βρεφους με port bebe.

Σιγουρα ειναι στην κριση καθε γονεα τι θα κανει κ ειδικα αν εχει συμβουλευτει τον παιδιατρο του, εγω προσωπικα δε ρωρησα καν τhν γιατρο μας πως θα κυκλοφορω το παιδι γιατι ειχα ενημερωθει απο μονη μου.

Oσο για την οπτικη επαφη στο πισω καθισμα, συνηθεια ειναι.Απο τη στιγμη που αρχισα να εχω 2 καθισματακια πισω, τοποθετησα ενα ειδικο καθρεφτακι στο πισω τζαμι για να το βλεπω.Απλα πλεον δεν ακουγα δυνατα ραδιοφωνο:)

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα να το βαλω πριν καν γραψω το μαιλ, το θεμα ειναι οτι δεν το βρισκω..Το ειχα δει πριν γεννησω τον μικρο γιατι το ειδα το καρ κιτ σε μια φιλη μου κ μ αρεσε.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ πήρα Iglesina (zippy) από το Ήρα και έμεινα πολύ πολύ ευχαριστημένη, ήταν ακριβό αλλά τα άξιζε τα λεφτά του. Μέγαλο πλεονέκτημα ότι έκανε από νεογέννητο και κοιμόμασταν μέσα σε αυτό όλο το καλοκαίρι, στο μπαλκόνι ή όπου αλλού θέλαμε.....! Ειλικρινά ήταν η καλύτερη αγορά. Με βροχή του σκοτωμού και δεν περνάει ούτε σταγόνα μέσα στο καρότσι (άλλο πλεονέκτημα). Είναι όμως λιγάκι βαρύ οπότε θέλει προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα Iglesina (zippy) από το Ήρα και έμεινα πολύ πολύ ευχαριστημένη, ήταν ακριβό αλλά τα άξιζε τα λεφτά του. Μέγαλο πλεονέκτημα ότι έκανε από νεογέννητο και κοιμόμασταν μέσα σε αυτό όλο το καλοκαίρι, στο μπαλκόνι ή όπου αλλού θέλαμε.....! Ειλικρινά ήταν η καλύτερη αγορά. Με βροχή του σκοτωμού και δεν περνάει ούτε σταγόνα μέσα στο καρότσι (άλλο πλεονέκτημα).Είναι όμως λιγάκι βαρύ οπότε θέλει προσοχή.

 

Φαντάσου να έπαιρνες κανένα peg perego....Επειδή και εγώ το zippy 08 έχω... Το zippy απο δική μου έρευνα στο λεω για να μην νομίζεις..είναι πολύ ποιο έλαφρύ, από οποιοδήποτε της κατηγορίας του λέω πάντα! Το peg perego είναι ασήκωτο!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...