Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τρόπος που δίνουμε αυγό;;


emanouela

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@little lamb σήμερα έδωσα πρώτη φορά αυγό. Προβληματίστηκα για το πώς θα της δώσω γιατί ενώ ήδη αφού έκλεισε τον ένατο μήνα τις δίνω κομμάτια, ωστόσο δεν τ θέλει καθόλου. Είναι στο παιδί. Τώρα σε αυτη τη φάση τρώει μεν κομμάτια, αλλά τσιμπολογαει δεν τρώει κανονικά ,τουλάχιστον όμως κόβει με τα δόντια. Τελικά το έδωσα κομμάτια και το έφαγε, αλλά ήταν μικρή ποσότητα. Αν θέλω όμως να φάει ολόκληρο αυγό ίσως αν δεν τρώει αλλιώς θα αναγκαστώ να το αλεσω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Αν θέλω όμως να φάει ολόκληρο αυγό ίσως αν δεν τρώει αλλιώς θα αναγκαστώ να το αλεσω 

 

Καταλαβα. Αν δεν της αρέσει λόγω γεύσης δεν θα αλλάξει κάτι με το άλεσμα πάντως. Το λέω γιατί κι η δικιά μας που έτρωγε κομματάκια, το αυγό παρόλα αυτά στη αρχή δεν το ήθελε και γι'αυτό το βάζαμε στο φαγητό (κομματάκια και το αυγό και το φαγητό)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

@little lamb σήμερα έδωσα πρώτη φορά αυγό. Προβληματίστηκα για το πώς θα της δώσω γιατί ενώ ήδη αφού έκλεισε τον ένατο μήνα τις δίνω κομμάτια, ωστόσο δεν τ θέλει καθόλου. Είναι στο παιδί. Τώρα σε αυτη τη φάση τρώει μεν κομμάτια, αλλά τσιμπολογαει δεν τρώει κανονικά ,τουλάχιστον όμως κόβει με τα δόντια. Τελικά το έδωσα κομμάτια και το έφαγε, αλλά ήταν μικρή ποσότητα. Αν θέλω όμως να φάει ολόκληρο αυγό ίσως αν δεν τρώει αλλιώς θα αναγκαστώ να το αλεσω 

Και η δικιά μου πάντως με το που μπήκε το ασπράδι δεν το έτρωγε εύκολα το αυγό. Τώρα που το σκέφτομαι ολόκληρο αυγό βραστό δε νομίζω να έχει φάει ποτέ έως σήμερα και είναι 3 ετών. Εγώ από την αρχή που είδα τα σκούρα το γύρισα σε ομελέτα και το δέχτηκε με μεγάλη χαρά. Αλλά έτρωγε κανονικά κομμάτια τότε οπότε ήταν απλό να φάει ομελέτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Και η δικιά μου πάντως με το που μπήκε το ασπράδι δεν το έτρωγε εύκολα το αυγό. Τώρα που το σκέφτομαι ολόκληρο αυγό βραστό δε νομίζω να έχει φάει ποτέ έως σήμερα και είναι 3 ετών. Εγώ από την αρχή που είδα τα σκούρα το γύρισα σε ομελέτα και το δέχτηκε με μεγάλη χαρά. Αλλά έτρωγε κανονικά κομμάτια τότε οπότε ήταν απλό να φάει ομελέτα. 

Το έφαγε αλλά πιο πολύ με την ποσότητα που τρώει είναι ο προβληματισμός μου. Τα κομμάτια τα τσιμπολογαει και χτες μισό κρόκο τον έφαγε σε διάρκεια όπως τρώει ένα γεύμα κανονικό αλεσμένο. Με τα αλεσμένα δεν έχει θέμα. Προσπάθησα να της τα λιώσω και με το πιρούνι και αναγουλιαζε . Το αυγό πάντως το έφαγε χτες

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Δεν είναι, εγώ κομμάτια έδωσα γύρω στον χρόνο. :)

Να σε ρωτήσω, το αυγό το έδωσες αλεσμένο αρχικά; Αν ναι , πώς το αλεθες; Μόνο του; Η έβαζες κάτι άλλο , ψωμί ή πατάτα;

Link to comment
Share on other sites

Του το εδωσα λιωμένο με πιρούνι αλλά δεν του άρεσε, οπότε το έβαζα μέσα στη φρουτόκρεμα. Όταν έδωσα και ασπράδι, γύρω στον χρόνο, πατημένο με πιρούνι κι ελάχιστο αλατοπίπερο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Να σε ρωτήσω, το αυγό το έδωσες αλεσμένο αρχικά; Αν ναι , πώς το αλεθες; Μόνο του; Η έβαζες κάτι άλλο , ψωμί ή πατάτα;

 

Επιτρέπεται ψωμί σε τόσο μικρό μωρό; Εμάς μας είχε πει όχι η παιδιατρος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Επιτρέπεται ψωμί σε τόσο μικρό μωρό; Εμάς μας είχε πει όχι η παιδιατρος.

Σε πόσο μωρό? Αν υποθέσουμε ότι θα είναι γύρω στους 9 μήνες μια χαρά επιτρέπεται. Εσάς η παιδίατρος θα σας είπε να μην δίνετε όχι για τυχόν αλλεργίες αλλά το ότι υπάρχουν διάφορες άλλες πιο θρεπτικές τροφές απ' το λευκό ψωμί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Ναι όχι για αλλεργίες, αλλά είχε πει ρητώς "δεν θα ήθελα να φάει ψωμί"

Οπότε ήταν η προσωπική της άποψη ως παιδίατρος. Υπάρχουν άλλοι παιδίατροι που λένε ώστε να αρχίσουν να τρώνε κομμάτια να δίνουν να μασάνε ψωμί για να μαθαίνουν

Link to comment
Share on other sites

Α εμάς μας είπε να κάνουμε κομματάκια το κανονικό φαγητό. Τελικά ο καθένας λέει άλλα, το λέγαμε και με μια φίλη που ο γιατρός τους είπε χαμομηλι για έξτρα ενυδάτωση ενώ εμάς μας είπε κανένα υγρό εκτός γάλακτος τους πρώτους έξι μήνες, τους είπε πιπίλα για να μη βάζει χέρια στο στόμα ενώ η δικιά μας είπε να την αφήνουμε να τα βάζει κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Α εμάς μας είπε να κάνουμε κομματάκια το κανονικό φαγητό. Τελικά ο καθένας λέει άλλα, το λέγαμε και με μια φίλη που ο γιατρός τους είπε χαμομηλι για έξτρα ενυδάτωση ενώ εμάς μας είπε κανένα υγρό εκτός γάλακτος τους πρώτους έξι μήνες, τους είπε πιπίλα για να μη βάζει χέρια στο στόμα ενώ η δικιά μας είπε να την αφήνουμε να τα βάζει κλπ

Καλά αυτό για το χαμομήλι το έχω ακούσει πολλές φορές κ το θεωρώ απλά τραγικό. Έχω ακούσει σε γυναίκα που θηλάζει να δίνει χαμομήλι ώστε να μάθει να μην είναι κάθε μισή ώρα στο στήθος κ να αραιώσει τα γεύμα. Κ στην κοπέλα αυτή την είπα ότι αν δεν πίνει τόσες φορές μπορεί να πάρει ελάχιστο βάρος κ μου απάντησε ότι ούτως η άλλως δεν το πίνει το μωρό, 5μλ με το ζόρι

Πάντως η δικιά σου παιδίατρος φαίνεται καλή στις συμβουλές της

Link to comment
Share on other sites

υδατανθρακες βαλαμε στους 7μ,μαζι κ ψωμι.εφτιαχνα εγω.φυσικα δ ειναι η καλυτερη λυση αλλα βοηθησε τον μικρο να μασαει,ενα πολυ κακοφαγο οαιδι.του εδινα κ απασχολιοταν σε βολτες το απογευμα στο καροτσι

κ σιγα σιγα βοηθησε να δοκιμαζει πραγματα.πχ μαφιν με φρουτα,η ψωμι με σπιτικη μαρμελαδα(απλα βρασμενα φρουτα κ αλεσμενα),τοστακι το απογευμα,κριτσινια.οχι απο 7μ ολα αυτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb said:

Α εμάς μας είπε να κάνουμε κομματάκια το κανονικό φαγητό. Τελικά ο καθένας λέει άλλα, το λέγαμε και με μια φίλη που ο γιατρός τους είπε χαμομηλι για έξτρα ενυδάτωση ενώ εμάς μας είπε κανένα υγρό εκτός γάλακτος τους πρώτους έξι μήνες, τους είπε πιπίλα για να μη βάζει χέρια στο στόμα ενώ η δικιά μας είπε να την αφήνουμε να τα βάζει κλπ

 

Κι αυτό με την πιπίλα είναι πολύ ξεπερασμένο, όπως και τα γάντια....το νεογέννητο πρέπει να μπορεί να βάζει τα χέρια στο στόμα του, είναι βασικό στάδιο της ανάπτυξης ως ένα από τα πρώτα ερεθίσματα....Το πιπιλα vs χερι έρχεται πολύ αργότερα, με τα δόντια....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

υδατανθρακες βαλαμε στους 7μ,μαζι κ ψωμι.εφτιαχνα εγω.φυσικα δ ειναι η καλυτερη λυση αλλα βοηθησε τον μικρο να μασαει,ενα πολυ κακοφαγο οαιδι.του εδινα κ απασχολιοταν σε βολτες το απογευμα στο καροτσι

κ σιγα σιγα βοηθησε να δοκιμαζει πραγματα.πχ μαφιν με φρουτα,η ψωμι με σπιτικη μαρμελαδα(απλα βρασμενα φρουτα κ αλεσμενα),τοστακι το απογευμα,κριτσινια.οχι απο 7μ ολα αυτα

Βίκυ μπορώ να δώσω θεωρείς ψωμί με κάτι αλειμμένο πάνω πχ ταχίνι ή μαρμελάδα δική μου;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Βίκυ μπορώ να δώσω θεωρείς ψωμί με κάτι αλειμμένο πάνω πχ ταχίνι ή μαρμελάδα δική μου;

θυμησε μου,ποσο ειναι;10μ;

κ εγω ειχα το οκ για ταχινι,φυστικοβουτυρο σε εκεινη την ηλικια

αν τρωει κομματια κ τα διαχειριζεται καλα,γτ οχι;

εγω για μαρμελαδα εβραζα μηλο με σταφιδες κ κανελα,κ το ελιωνα.φυσικα δ μπορουσα να την διατηρησω ετσι για πολυ

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

θυμησε μου,ποσο ειναι;10μ;

κ εγω ειχα το οκ για ταχινι,φυστικοβουτυρο σε εκεινη την ηλικια

αν τρωει κομματια κ τα διαχειριζεται καλα,γτ οχι;

εγω για μαρμελαδα εβραζα μηλο με σταφιδες κ κανελα,κ το ελιωνα.φυσικα δ μπορουσα να την διατηρησω ετσι για πολυ

Ναι δέκα μηνών! Πολύ ωραίες ιδέες, ευχαριστώ!!! :-) κάνουμε πειράματα μπας και τη δελεασουμε να φάει. Μα τα κομμάτια τα πάει μέτρια. Άρχισε να δαγκώνει, αλλά δεν τρώει μεγάλη ποσότητα. Δεν αποθαρρυνομαι όμως, έχει σίγουρα βελτίωση :-)

Just now, little lamb είπε:

Ταχίνι όχι απλά μπορείς αλλά είναι και πολύ θρεπτικό. Στο γιαούρτι το βάζουμε εμείς και τώρα τελευταία κα στα φρούτα.

Ναι θέλω να δοκιμάσω διάφορα. Στα φρούτα λες, ε;; Χαίρομαι που ανταλλάσσουμε ιδέες, δεν το είχα σκεφτεί.Σε ευχαριστώ πολύ!!!:grin:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, little lamb said:

Ναι όχι για αλλεργίες, αλλά είχε πει ρητώς "δεν θα ήθελα να φάει ψωμί"

Συγνώμη αλλά έχω σοκαριστεί λίγο. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει γενικά η άποψη κάνουμε ότι πει ο γιατρός (με την οποία δεν συμφωνώ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) , αλλά εάν μου έλεγε "δεν θα ήθελα να φάει ψωμί" θα πάθαινα ένα σοκ. Ο ρόλος του γιατρου δεν θα έπρεπε να είναι συμβουλετικος; τι πάει να πει δεν θα ήθελα, εσείς οι γονείς, εσείς θέλετε ή δεν θέλετε. Εσείς έχετε και την ευθύνη άλλωστε για το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Συγνώμη αλλά έχω σοκαριστεί λίγο. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει γενικά η άποψη κάνουμε ότι πει ο γιατρός, αλλά εάν μου έλεγε "δεν θα ήθελα να φάει ψωμί" θα πάθαινα ένα σοκ. Ο ρόλος του γιατρου δεν θα έπρεπε να είναι συμβουλετικος; τι πάει να πει δεν θα ήθελα, εσείς οι γονείς, εσείς θέλετε ή δεν θέλετε. Εσείς έχετε και την ευθύνη άλλωστε για το παιδί. 

Σοκ γιατί? επειδή ένας παιδίατρος προτείνει να μην τρώει ένα μωρό ψωμί το οποίο έχει ΚΑΙ αλάτι αλλά ΚΑΙ ζάχαρη και που υποτίθεται πως αυτά απαγορεύονται πριν κλείσει χρόνο? Ή μήπως κάθονται οι περισσότερες μαμάδες ανάμεσα στα άλλα να φτιάχνουν ΚΑΙ ψωμί για να το φέρνουν στα μέτρα του μωρού? 

Εγώ θα έλεγα μπράβο σε αυτόν τον γιατρό που δείχνει να είναι ενημερωμένος.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Σοκ γιατί? επειδή ένας παιδίατρος προτείνει να μην τρώει ένα μωρό ψωμί το οποίο έχει ΚΑΙ αλάτι αλλά ΚΑΙ ζάχαρη και που υποτίθεται πως αυτά απαγορεύονται πριν κλείσει χρόνο? Ή μήπως κάθονται οι περισσότερες μαμάδες ανάμεσα στα άλλα να φτιάχνουν ΚΑΙ ψωμί για να το φέρνουν στα μέτρα του μωρού? 

Εγώ θα έλεγα μπράβο σε αυτόν τον γιατρό που δείχνει να είναι ενημερωμένος.

Μα δεν ήταν ότι το πρότεινε. Είπε ρητά ότι δεν θα ήθελε. Και εκεί είναι το σοκ μου. Αυτή η απαγόρευση είναι που κάπως μου κάθεται, όπως είπα θεωρώ ότι οι γονείς συμβουλευονται, ενημερώνονται, κρίνουν, αλλά αυτοί αποφασίζουν. Έχει το ψωμί ζάχαρη; 

 

Επίσης οφείλω να παραδεχτώ ότι είμαι προκατειλημμενη με το θέμα γιατρός - διατροφή. BLW οπαδός που έχω βιώσει η ίδια και ακούσει πολλές ιστορίες και από όλες που δέχθηκαν επίθεση για το πως και τι θα δώσουμε στα παιδιά μας, οπότε ισως οι αντιδράσεις μου να είναι υπερβολικές και να μην τα βλέπω αντικειμενικά τα πραγματα, αλλά δεν μπορώ όταν ακούω ένας γιατρός να είναι απόλυτος για θέματα διατροφής, αντιδρώ. 

Link to comment
Share on other sites

 

1 ώρα πρίν, Annitamik είπε:

 θέλω να δοκιμάσω διάφορα. Στα φρούτα λες, ε;; Χαίρομαι που ανταλλάσσουμε ιδέες, δεν το είχα σκεφτεί.Σε ευχαριστώ πολύ!!!:grin:

Ούτε εγώ το ειχα σκεφτεί! Το έβαλε ο άντρας μου και δεν μπορούσα να καταλάβω τι ήταν αυτό το ζουμί (είχε ενωθεί με το ζουμί κάτω κάτω στο πιατακι) μέχρι που έφαγα!

 

@Chrysoum σιγά το σοκ καλέ! Πρώτον η γιατρός μας είναι επίσης του blw, σύμβουλος θηλασμού, ενημερωμένη γενικά σε όλα τα σύγχρονα, ούτε χαμομήλια, ούτε πιπίλες κλπ γι'αυτό την εμπιστευομαστε και τη ρωτάμε για όλα, ακόμα και για σωσίβιο τη ρωτήσαμε και πρότεινε φυσικά το swimtrainer. Επισης ούτε απόλυτη είναι, να σκεφτείς αν και σύμβουλος θηλασμού, επειδή όχι απλά δεν ανακτουσε το βάρος γεννησης για σχεδόν μήνα, αλλά έχανε ή έκανε σκαμπανεβάσματα, μας είπε ότι ενώ πρώτη πρώτη θα ήθελε τον αποκλειστικό θηλασμό το συγκεκριμένο μωρό έπρεπε αναγκαστικά να πάρει συμπλήρωμα (το οποίο πρότεινε -αν θέλαμε- να είναι αντλημενο δικό μου). Και το οποίο μειωναμε σταδιακά αφαιρώντας συγκεκριμένα ml ανά εβδομάδα μεχρι να πετύχουμε τον αποκλειστικό θηλασμό. Ευέλικτη είναι δηλαδή. Εμείς τη ρωτούσαμε για όλα αυτά, εφοσον είχαμε δει φυσικά ότι ακολουθούσε όσα είχα διαβάσει και δεν μας έλεγε κάτι με το οποίο δεν συμφωνούσαμε, πχ πιπίλα, χωριστό δωμάτιο, ξένο γάλα "για να χορτάσει", "για να κοιμάται" και τετοια.

Δεύτερον στη διατροφή επίσης ούτε απαγόρευσε ουτε επέβαλε κάτι. Εμείς ρωτήσαμε αν μπορεί να φάει και είπε "δεν θα ήθελα", όχι "απαγορεύεται". Στα "απαγορεύεται" είχαμε τα κλασικά που έχουν όλοι, μέλι, ζάχαρη, αλάτι κλπ. Επίσης όταν ρωτησαμε για χυμό πάλι είπε ότι δεν θα ήθελε ή δεν χρειάζεται, δεν το θυμάμαι ακριβώς, με τη λογική ότι είναι καλύτερα να φάει φρούτο παρά να πιει χυμό. Δεν σημαίνει ότι το απαγόρευσε! Φαντάζομαι πως κάποια πράγματα τα λένε και πάνω στην κουβέντα επειδή ο γονιός ρωτάει. Σε κάποιον που δεν θα ρωτούσε δεν θα έλεγε κάτι. Αφού όταν πήγαμε 14 μηνών και λόγω κάτι μπιμπικιων είπε να δοκιμάσουμε να κόψουμε το αυγό λίγες μέρες, όταν ρωτήσαμε με τι να αντικαταστήσουμε εκείνο το γεύμα είπε "ας φάει ένα τοστακι". Και όταν είπαμε ότι δεν έχει φάει ψωμί ακόμη είπε καλά κάνετε. Δεν θυμόταν δηλαδή για το συγκεκριμένο παιδί, άρα δεν είναι ότι απαγορεύει σε όλους, απλά το έφερε η κουβέντα και αφού το ρωτησαμε σκέφτηκε ότι δεν πολυθελουμε να δώσουμε ακόμα και με βάση αυτό απάντησε. Γενικά κανένας γιατρός δεν νομίζω ότι μπορεί να "απαγορεύσει" κάτι, συμβουλές είναι. Αν απαγορεύσει κάτι, θα σε τιμωρήσει που δεν το τηρησες; Όχι προφανώς! Συμβουλές είναι. Ο γονιός αποφασίζει, δεν θα του στείλει την πρόνοια! :-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...