Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρεά Οργάνων


Sam

Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?  

302

  1. 1. Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?

    • ναι - είμαι ήδη δωρητής οργάνων
      74
    • ναι θα ήθελα αλλά δεν έχω προλαβει να ασχοληθώ/δεν εχω ενημερωθει για την διαδικασια
      209
    • το σκέφτομαι, δεν έχω αποφασίσει ακόμα
      104
    • όχι δεν θα το ήθελα
      112


Recommended Posts

ηθελα να πω κατι στη φιλη soevan07

και φυσικα οι Ελληνες γιατροι οταν προκυψει μια τετοια περιπτωση,αμεσως ενημερωνουν τους συγγενεις για την κατασταση και ρωτουν αν επιθυμουν να γινει δωρεα.σε καθε περιπτωση γινεται.οσο και μακαβριο να ειναι αυτο ειναι ευκαρια ζωης για αλλους συναθρωπους.προσωπικα ξερω μια τετοια περιπτωση και οι γονεις αρνηθηκαν την δωρεα γιατι ηθελαν την κασα ανοικτη!!! και μετα τα σκουλικια εκαναν παρτυ....τι να πεις ειναι προσωπικο το θεμα και αναλογα πως το βλεπει κανεις.....

 

Εγώ φοβάμαι οτι εκείνη τη στιγμή οι συγγενείς

οι οποίοι θα είναι σε άθλια ψυχολογική κατάσταση

δεν θα θέλουν να δεχτούν οτι ο συγγενής τους "έφυγε"......

 

Θα ελπίζουν σε κάποιο ιατρικό λάθος........

 

Κάποια κοπέλα είπε σε προηγούμενο post

για τον χαμό του πατέρα της

οτι όταν τον είδε νεκρό

δεν το πίστευε

και οτι ήλπιζε να κουνηθεί !!!

 

Είναι μια πολύ δύσκολη απόφαση! :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ φοβάμαι οτι εκείνη τη στιγμή οι συγγενείς

οι οποίοι θα είναι σε άθλια ψυχολογική κατάσταση

δεν θα θέλουν να δεχτούν οτι ο συγγενής τους "έφυγε"......

 

Θα ελπίζουν σε κάποιο ιατρικό λάθος........

 

Κάποια κοπέλα είπε σε προηγούμενο post

για τον χαμό του πατέρα της

οτι όταν τον είδε νεκρό

δεν το πίστευε

και οτι ήλπιζε να κουνηθεί !!!

 

Είναι μια πολύ δύσκολη απόφαση! :?

εξαρταται το χαρακτηρα καθε ανθρωπου και ποσο το εχει δουλεψει αυτο στο μυαλο.

προσωπικα πιστευω οτι ειναι πολυ εγωιστικο εκεινη την ωρα να μην δινεις τα οργανα υποστηριζοντας οτι εισαι σοκαρισμενος με το γεγονος και πιστευεις σε θαυμα. αλλωστε ειναι τρομερα ματαιοδοξο να θαβεις τον δικο σου με κοστουμι και γραβατα ενω ολα θα τα φανε τα σκουλικια...

την διαφημιση την εχεις δει???? τα λεει ολα.....:wink:

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα, αλλά έχω μια προσωπική εμπειρία που με κάνει να σκέφτομαι πολλά.

 

Βασικά της είπαν να το σκέφτεται πολύ σοβαρά, γιατί το παιδί είναι άσχημα και μάλλον δεν θα τα καταφέρει, οπότε καλό θα ήταν όσο είναι καιρός και το παιδί είναι σε μηχανική υποστήριξη να παρθεί η απόιφαση.

 

Το παιδί παρέμενε στην εντατική, σε κωματώδη κατάσταση, με μηχανική υποστήριξη....

Πάνω στις 10 μέρες νοσηλείας, το παιδί συνήλθε. Οι γιατροί κατέβασαν το κεφάλι και είπαν στη μαμά "δεν το περιμέναμε".....

 

 

 

Υ.Γ. Εγώ είμαι δότρια.....

 

μαλλον καποιος σκεφτηκε να προετοιμασει την μητερα για το χειροτερο ....

πολλοι υπαλληλοι στα νοσοκομεια λειτουργουν παρορμητικα και με αφελεια ...πολλοι δεν προσεγγιζουν τους ασθενεις και τους συγγενεις με σωστο τροπο γιατι απλα δεν το εχουν διδαχτει ποτε .........

αλλα η αποφαση να βγει το παιδι απο την μηχανικη υποστηριξη ειναι ομαδικη ,οποτε δεν θα τον ειχαν αποσυνδεσει ετσι κιαλλιως εαν δεν ηταν σιγουροι οτι ειναι εγκεφαλικα νεκρος

 

 

 

και κατι αλλο δεν ειναι μια φοβερη ανακουφιση το να δωρισεις τα οργανα ,λες τουλαχιστον δεν πηγε χαμενος ο ανθρωπος ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eιμαι ληπτης μοσχευματος εδω και τριαντα χρονια σχεδον....καποιο παιδακι μου δωρισε τον κερατοιδη του ...ειμαι δωρητης οργανων εδω και ενα χρονο επισημα.....το εχω συζητησει με τους δικους μου και εχω θεσει ορια ...σε περιπτωση θανατου και εγκεφαλικου θανατου να δωρηθουν τα οργανα μου ...

η διαδικασια για την καρτα ειναι πολυ απλη ...απλα επισκεφτειτε ενα ΚΕΠ...

Καλια στα ορη αρχοντας παρα στον καμπο δουλος .

Νατονε θωρεις απο ψηλα ειναι δικος σου ουλος .

Link to comment
Share on other sites

εγκεφαλικα νεκρος σημαινει νεκρος και οχι ετοιμοθανατος.

αμπυ όμως στον εγκεφαλικά νεκρό για να πάρουν τα όργανα του κάνουν κανονικά νάρκωση.... κάτι που δεν χρειάζεται στον νεκρό - νεκρό (αυτόν του ψυγείου)

Link to comment
Share on other sites

Εγκεφαλικός θάνατος (brain death) σημαίνει μη αναστρέψιμη βλάβη του εγκεφάλου, με μόνιμη απώλεια όλων των λειτουργιών του εγκεφαλικού στελέχους (brain stem death). Έχει γίνει αποδεκτό, ότι θάνατος του εγκεφάλου σημαίνει θάνατος του ατόμου, δηλαδή, το βιολογικό τέλος κάθε ατόμου. Αν και η έννοια του εγκεφαλικού θανάτου είχε διατυπωθεί από το 1959 στη Μ. Βρετανία, ωστόσο το 1968, στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου του Ηarvard, ΗΠΑ, καθιερώθηκε ο ορισμός του εγκεφαλικού θανάτου και καθορίστηκαν όλες εκείνες οι δοκιμασίες, με τις οποίες ο κλινικός γιατρός θα μπορεί να τον διαπιστώσει με ασφάλεια. Ο εγκεφαλικός θάνατος θεωρείται ως η διαχωριστική γραμμή μεταξύ ζωής και θανάτου του ατόμου. Έτσι, άνθρωποι με εγκεφαλικό θάνατο δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται θεραπευτικά ως ζώντες. Αυτοί υποβάλλονται σε κατάλληλη υποστήριξη προκειμένου να διατηρηθούν τα όργανα τους στην καλύτερη δυνατή βιολογική κατάσταση, ώστε να μπορούν να προσφέρουν ζωή σε άλλους ανθρώπους

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ο εγκεφαλικός θάνατος εκφράζει το θάνατο του ατόμου και όχι την παρουσία ενός νεκρού εγκεφάλου μέσα σε ένα ζωντανό ακόμη σώμα. Η ζωή εξασφαλίζεται με τον κεντρικό ρυθμιστικό ρόλο συστημάτων, όπως του κεντρικού νευρικού, ενδοκρινικού και ανοσιακού, επί όλων των ζωντανών κυττάρων του οργανισμού. Όμως, ενώ η διακοπή της λειτουργίας του ενδοκρινικού και ανοσιακού συστήματος δεν συνεπάγεται άμεσα το θάνατο, η παύση της λειτουργίας της καρδιάς και του κεντρικού νευρικού συστήματος συνεπάγονται την άμεση διακοπή της επικοινωνίας μεταξύ του ρυθμιστικού κέντρου και των περιφερικών κυττάρων, με αποτέλεσμα το θάνατο του οργανισμού. Η παύση της καρδιακής λειτουργίας μπορεί, αν αντιμετωπισθεί άμεσα με τον αλγόριθμο της καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης, να επανακτηθεί και πάλι. Οι προσπάθειες της καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης εγκαταλείπονται μόνον όταν η καρδιακή παύση είναι πλέον μόνιμη και έχει προκαλέσει μη αντιστρεπτή βλάβη στον εγκέφαλο. Έτσι, η αποδοχή του εγκεφαλικού θανάτου αφορά μόνον την μόνιμη παύση της λειτουργίας του εγκεφάλου και όχι της καρδιάς

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Οι ανώτερες ψυχικές και γνωστικές λειτουργίες, όπως σκέψη, αντίληψη, μνήμη, που έχουν ως κέντρο το φλοιό του εγκεφάλου, εξαρτώνται κυρίως από το δικτυωτό σχηματισμό του εγκεφαλικού στελέχους. Η βλάβη του εγκεφαλικού στελέχους συνεπάγεται διαταραχή της λειτουργίας του δικτυωτού σχηματισμού και συνεπώς, δυσλειτουργία ολοκλήρου του εγκεφάλου. Γι αυτό, αποδεχόμαστε ότι η ανεπανόρθωτη βλάβη του εγκεφαλικού στελέχους είναι ικανή και αναγκαία προϋπόθεση για να θεωρηθεί ο εγκέφαλος νεκρός. Αυτό διατυπώνεται και στο μνημόνιο της Βρετανικής Ιατρικής Ακαδημίας, το 1976, για τον προσδιορισμό της έννοιας του εγκεφαλικού θανάτου, που έχουν υιοθετήσει και οι χώρες της Δ. Ευρώπης. Στις ΗΠΑ, εκτός από την απώλεια των λειτουργιών του εγκεφαλικού στελέχους, συμπληρώνεται απαραίτητα και η απώλεια των λειτουργιών του φλοιού, η οποία επέρχεται σε πολύ σύντομο χρόνο μετά την παύση λειτουργίας του εγκεφαλικού στελέχους.

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αμπυ όμως στον εγκεφαλικά νεκρό για να πάρουν τα όργανα του κάνουν κανονικά νάρκωση.... κάτι που δεν χρειάζεται στον νεκρό - νεκρό (αυτόν του ψυγείου)

 

 

Σε ένα φυσιολογικό σώμα, τα όργανα (η καρδιά, οι πνεύμονες, το ήπαρ, οι νεφροί κλπ.) και ο εγκέφαλος είναι κόκκινα σε χρώμα και τροφοδοτούνται με αίμα. Ο εγκέφαλος έχει τον έλεγχο όλου του σώματος και χρειάζεται καλή παροχή αίματος εμπλουτισμένου με οξυγόνο για να κάνει σωστά τη δουλειά του.

Αν ο εγκέφαλος υποστεί μια σοβαρή βλάβη ή αν διακοπεί η παροχή αίματος στον εγκέφαλο δεν μπορεί πλέον να «φροντίσει» το υπόλοιπο σώμα. Για να συνεχιστεί η λειτουργία των άλλων οργάνων οι γιατροί χρησιμοποιούν έναν αναπνευστήρα.

Τα όργανα παύουν να λειτουργούν όταν νεκρώσει ο εγκέφαλος. Ένας αναπνευστήρας μπορεί να κρατήσει κάποια ζωτικά όργανα εν ζωή για λίγο όμως χρονικό διάστημα.

 

πηγη http://www.eom.gr/article_detail.asp?e_cat_id=5&e_article_id=31

 

το αν γινεται ναρκωση ή οχι ειναι κατι που σχετιζεται με το πρωτοκολλο του νοσοκομειου, και δεν ειναι κατι που γινεται παντα. Ο αναισθσιολογος ειναι παρων γιατι η αφαιρεση οργανων ειναι χειρουργικη επεμβαση. Στις χειρουργικες επεμβασεις ειναι παρων ενας αναισθησιολογος γιατι εχει και αλλες αρμοδιοτες. Για παραδειγμα, οταν το δικο μου παιδι πηγαινει χειρουργειο, ο αναισθησιολογος ειναι αυτος που συζηταει μαζι μας τα τυπικα για την μεταγγιση (μιας και καθε φορα που κατεβαινει το παιδι, εχουν αιμα ετοιμο στο χειρουργειο μηπως χρειαστει)

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος είναι σε κώμα για 2 χρόνια(!) και υποστηρίζεται μηχανικά, τότε θεωρείται αναστρέψιμη κατάσταση ή όχι; Έχω γνωρίσει άνθρωπο που συνήλθε σε άψογη κατάσταση.

Επίσης έχω ακούσει περιπτώσεις που η καρδιά χτύπαγε τόσο σιγά που έγινε λανθασμένη εκτίμηση θανάτου. Γι' αυτό νομίζω ότι αφού διαγνωσθεί ο θάνατος, ο νεκρός πρέπει να παραμείνει κάποιο διάστημα εκτός ψυγείου.

 

Όλα αυτά που δε γνωρίζω με σιγουριά συν πόσα ακόμα που με κάνουν να αμφιβάλω για το ήθος όλων των γιατρών, με κάνουν να μην εμπιστεύομαι τη Δωρεά Οργάνων.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος είναι σε κώμα για 2 χρόνια(!) και υποστηρίζεται μηχανικά, τότε θεωρείται αναστρέψιμη κατάσταση ή όχι;

αλλο σημαινει κωμα και αλλο εγκεφαλικα νεκρος.αυτο τουλαχιστον καταλαβα και κατανοησα απο διαφορα που διαβασα. οποτε μετα απο κωμα ποτε δε ξερεις, εχουν ακουστει πολλα....''θαυματα''

 

 

 

Όλα αυτά που δε γνωρίζω με σιγουριά συν πόσα ακόμα που με κάνουν να αμφιβάλω για το ήθος όλων των γιατρών, με κάνουν να μην εμπιστεύομαι τη Δωρεά Οργάνων.

ακραιο αλλα ναι θα συμφωνησω μαζι σου σε αυτο, ειναι το μονο που με κραταει ωστε να μη γινω και με χαρτια δοτης. εννοητε ομως οτι εχω ενημερωσει τους δικους μου για την επιθυμια μου

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόνο όσοι από εμάς θα έχουν εκφράσει την αντίθεσή τους, όσο ζουν, με δήλωση στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, δεν θα είναι εν δυνάμει δότες.

 

 

Εν δυνάμει δότες οργάνων για να χρησιμοποιηθούν σε μεταμόσχευση θα είμαστε όλοι στο εξής, σύμφωνα με όσα προβλέπει το νέο προσχέδιο νόμου για τις μεταμοσχεύσεις που δόθηκε στη δημοσιότητα.

 

Συγκεκριμένα, το προσχέδιο νόμου αναφέρει ότι η αφαίρεση ενός ή περισσοτέρων οργάνων από ενήλικο, θανόν πρόσωπο, πραγματοποιείται εφόσον δεν είχε εκφράσει την αντίθεσή του (εικαζόμενη συναίνεση).

 

Όπως αναφέρεται στο προσχέδιο κάθε πολίτης που έχει ενηλικιωθεί, μπορεί να δηλώνει την αντίθεσή του στην αφαίρεση οργάνων του μετά θάνατον, σε ειδικό αρχείο που θα τηρείται στον ΕΟΜ. Η σχετική δήλωσή του θα πρέπει να φέρει βεβαιωμένο το γνήσιο της υπογραφής.

 

Σε ό,τι αφορά τις τράπεζες βλαστοκυττάρων (αιμοποιητικών κυττάρων) θα ιδρύονται στο εξής με απόφαση του υπουργού Υγείας και σύμφωνη γνώμη του ΕΟΜ και θα λειτουργούν αποκλειστικά μόνο σε νοσηλευτικά ιδρύματα, στον Δημόκριτο και στο Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών.

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=71208&catid=5

 

 

"Δημοκρατικά" πράγματα δηλαδή..........γουστάρεις δεν γουστάρεις θα είσαι δότης.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το διάβασα εχτές και ως πρώτη εντύπωση ήταν θετική..αλλά νόμιζα ότι όσοι το δηλώσουν από πριν...το αντίθετο δεν μου αρέσει γιατί βασίζεται στην άγνοια κάποιων ή στην παράλειψή τους......

 

τι να το κάνεις βρε Harlow..άμα βρίσκομαι στον άλλο κόσμο ας με κάνουν και παϊδάκια ;)

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι υπέρ της δωρεάς.............αλλά το τσαμπουκαλίδικο ότι "βάσει" νόμου" θα μπορεί ο άλλος να με κάνει ότι θέλει μετα θάνατον είναι απαράδεκτο.

Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν τους το επιτρέπει η θρησκεία τους αυτό.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα είναι προσωπική επιλογή και δεν μπορεί να μου επιβάλλει κανένας τι θα κάνω. Η πράξη αυτή είναι αλτρουιστική, θεάρεστη αλλά εντελώς ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ.

 

Και αν εγώ έχω σκοπό να δηλώσω πως δεν θέλω να γίνω δωρητής οργάνων αλλά το αμελώ και με πατήσει φορτηγο?

 

Και αν εγώ που δεν έχω ενδοιασμούς ή είμαι απελπισμένη, χρειάζομαι ένα νεφρό και είμαι το Νο 3 στη λίστα γιατί να περιμένω να πεθάνουν 3? Δεν τους σκοτώνω καλύτερα? Τσαφ μπαμ θα έρθει η σειρά μου.

 

(μη με παρεξηγήσετε, είμαι υπέρ της δωρεάς οργάνων και οι συγγενείς μου το ξέρουν όταν έρθει η ώρα).

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα εχθές και δεν το πίστευα...

Γενικά βρίσκω τη δωρεά οργάνων μια αλτρουιστική πράξη, όταν όμως το έχεις αποφασίσει εσύ κι όχι όταν σου το επιβάλλει ο νομοθέτης, το βρίσκω αδιανόητο. Πόσοι άνθρωποι θα ενημερωθούν, πόσοι θα πάνε να κάνουν δήλωση (με γνήσιο υπογραφής !) και πόσοι συγγενείς θα πληροφορηθούν ότι αφαίρεσαν όργανα από νεκρό συγγενή τους επειδή δεν είχε κάνει δήλωση ....!!!

Υπάρχει και κάτι που λέγεται ανθρώπινη αξιοπρέπεια δεν είναι το σώμα μου ιδιοκτησία του κράτους για να αποφασίζει γι αυτό ούτε ο υπουργός ούτε κανείς.

Όπως δεν μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον να δώσει αίμα το ίδιο δεν μπορείς να τον υποχρεώσεις να γίνει "δωρητής" (καταργείται η έννοια της δωρεάς αφού δεν υπάρχει βούληση, μάλλον κατάσχεση οργάνων είναι) οργάνων. Φαντάζεστε ένα νόμο που θα έλεγε όλοι είναι εθελοντές αιμοδότες εκτός αν κάνουν δήλωση με γνήσιο υπογραφής, διαφορετικά μπορεί να σου πάρουν αίμα αναγκαστικά???

Το βρίσκω αισχρό σα σκέψη. Πραγματικά φοβάμαι γιατί κάθε μέρα αυτό το κράτος μου επιβεβαιώνει ότι μας βλέπει σαν κρέας και ιδιοκτησία του, ζώα, κτήνη δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι υπέρ της δωρεάς.............αλλά το τσαμπουκαλίδικο ότι "βάσει" νόμου" θα μπορεί ο άλλος να με κάνει ότι θέλει μετα θάνατον είναι απαράδεκτο.

Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν τους το επιτρέπει η θρησκεία τους αυτό.

 

Εμένα πάντως με βρίσκει σύμφωνη εφόσον αφήνει το περιθώριο σε όσους δεν θέλουν να το δηλώσουν. Όσο για το αν θα το κάνουν ή όχι... δεν ανησυχώ... ειδικά οι θρησκευτικές κοινότητες είναι πολύ καλά οργανωμένες σε τέτοια θέματα και θα φροντίσουν οι ίδιες να ενημερωθούν και να διευκολυνθούν όσοι δεν θέλουν και να το κάνουν έγκαιρα.

 

Αυτό που εμένα με προβλημάτισε από χθες που το διάβασα είναι η συνταγματικότητά του σε σχέση με την αυτοδιάθεση.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με το γεγονός ότι η μη έκφραση αντίρρησης θα αποτελεί και συναίνεση... Επίσης είναι δεδομένο ότι με το μπάχαλο που επικρατεί στην Ελλάδα, ακόμη και να δηλώσει κάποιος την αντίρρησή του υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην τη λάβουν υπόψη (βλ.γραφειοκρατία και ανοργανωσιά)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πριν θεωρειτο δεδομενο οτι δεν θελω να δωρισω τα οργανα μου και αν ηθελα επρεπε να το δηλωσω, ενω τωρα θεωρειται δεδομενο οτι θελω να τα δωρισω και αν δεν θελω πρεπει να το δηλωσω?

γενικα δεν μου αρεσει τιποτα να θωρειται δεδομενο, αλλα μεταξυ των δυο προτιμω το δευτερο...

μακαρι να σωθουν οσο περισσοτεροι ανθρωποι γινεται μεσω της δωρεας οργανων

 

οσο για τον εαυτο μου, αμα τα τιναξω δεν μου καιγεται καρφακι το τι θα γινουν τα οργανα μου. ισα ισα, μακαρι να μπορεσουν να δωσουν ζωη σε καποια ψυχη...

Link to comment
Share on other sites

γενικα δεν μου αρεσει τιποτα να θωρειται δεδομενο, αλλα μεταξυ των δυο προτιμω το δευτερο... ????

μακαρι να σωθουν οσο περισσοτεροι ανθρωποι γινεται μεσω της δωρεας οργανων

 

Και αν, λέω αν, αρχίζουν να εξαφανίζονται άνθρωποι ???

Αρχίζουν να χάνονται περισσότερα μωρά στα μαιευτήρια ???

Ποιός μας βεβαιώνει ότι δεν θα υπάρχει εμπόριο οργάνων???

Μπορεί ο σημερινός υπουργός να εγγυηθεί προσωπικά ότι δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο ?? Και να το εγγυηθεί, ποιός τον πιστεύει ??

 

Νομίζω ότι καλύτερα ο καθένας να επιλέγει μόνος του τι θα κάνει με τα όργανά του και να μας αφήσουν να έχουμε τον έλεγχο τουλάχιστον του εαυτού μας ! Αν θέλει ο υπουργός να βοηθήσει στη δωρεά οργάνων να βρει άλλο τρόπο, που να προστατεύει το δωρητή !

Link to comment
Share on other sites

Και αν, λέω αν, αρχίζουν να εξαφανίζονται άνθρωποι ???

Αρχίζουν να χάνονται περισσότερα μωρά στα μαιευτήρια ???

Ποιός μας βεβαιώνει ότι δεν θα υπάρχει εμπόριο οργάνων???

Μπορεί ο σημερινός υπουργός να εγγυηθεί προσωπικά ότι δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο ?? Και να το εγγυηθεί, ποιός τον πιστεύει ??

 

Γιατι μηπως σημερα που μιλαμε δεν γινεται, παρανομα, αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...