Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

ντρεπομαι αλλα το αναψα το ριμαδι,ψεμματα δεν θα πω γιατι δεν μπορω.

Με πηρε ο αντρας μου τηλεφωνο και μου ειπε να ετοιμαζομαι για μεταθεση και μετακομιση!!!!!φρικαρα!!!!το περασμενο καλοκαιρι εκανα μετακομηση απο την τιμημενη Ξανθη,παλιιιιιιιιι?????????

βεβαια μου μιλησε για ιδιαιτερη μετακομιση που θα σας πω οταν οριστικοποιηθει.Παντως μου ηρθε σαν τουβλο στο κεφαλι και αναστατωθηκα!!!σημερα βρηκε γμτ!!!!!

το καλο ειναι ομως οτι το ξερω καλα μεσα μου οτιεχω μπει στο σωστο δρομο,το νιωθω και θα το κανω.

οι υπολοιπες συναγωνιστριες θεωρειστε με κακο παραδειγμα.

Αυριο αρχιζω παλι ......και παντα με αληθεια.

Μου κανει καλο να εξομολογουμαι και να δινω λογο σε καποιον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εεεε αυτο σηκωνει τσιγαρο !!!! :) δεν πειραζει κοριτσακι και να μην αισθανεσαι ασχημα σε καμια περιπτωση , εδω μια γνωστη μου 52 ετων σημερα , ειχε κοψει το καπνισμα στα 38-39 και φετος το ξαναρχισε . Αφου το εκοψες μια φορα θα το ξανακανεις οταν θα εισαι ποιο ετοιμη .

Link to comment
Share on other sites

Ματούλα μπράβο κοριτσάκι μου ! Πόσες μέρες μετράς τώρα ? Είδες και με την ταβέρνα τα κατάφερες !

Jean μπράβο και σε σένα ! Μaria70 δεν πειράζει το ότι άναψες ένα τσιγάρο , το θέμα είναι να μην σε πάρει απο κάτω και πεις αφού άναψα το ένα ας πάμε και στο επόμενο !

Κορίτσια πείτε καιμιά ιδέα τον δικό μου τον άντρα πως τον πείθω ? Ευκαιρία είναι τώρα !!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι δεν έγινε τίποτα!!!Το πάν είναι να μην νοιώθεις ότι θα εκραγείς σε κάποιες περιπτώσεις! Είσαι και θα είσαι η συναγωνίστρια μας!!Σου προτείνω τις εξής λύσεις:

1) Καπνίζεις σήμερα κάποια λίγα τσιγάρα την ώρα που σκέφτεσαι την μετακόμιση και από αύριο συνεχίζεις την προσπάθεια σου σαν να μην κάπνισες σήμερα (τώρα που την έχεις και ζεστή την απόφαση σου)

2)Αρχίζεις σε 2-3 μέρες ξανά την προσπάθεια όταν θα σου έχει φύγει η μεγάλη σύγχυση από το νέο που άκουσες

3) Η τρίτη λύση δεν θα αλλάξει κάτι με την μετακόμιση. Εκτός κι αν η μάρκα τσιγάρων που καπνίζεις έχει κανένα βύσμα και βοηθήσει στο να μην γίνει η μετακόμιση όσο καπνίζεις! :wink:

Και μην ξανακούσω αυτό το "ντρέπομαι"γιατί θα σε μαλώσω! :D Για δες τη δήλωση μου στην προηγούμενη προσπάθεια..που είχα ξεσηκώσει και τόσο κόσμο και μετά τα παρατησα!Σε ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα σχετικά με το κάπνισμα, είναι πάρααααααααααα πολύυυυυυυυυυυυ μικρό το ποσοστό που το κόβει αμέσως! Οπότε ποτέ ξανά ντροπή!!! Εϊμαστε εδώ για σένα!!!!!

ΜΑΡΙΑ ΘΥΜΙΣΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελενάκι thank you!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Του άντρα σου να του πείς ότι από εδώ και πέρα, που θα υπάρχουν 2 παιδιά, θα πρεπει να έχει περισσότερο χρόνο για να αφιερώνει κι εκείνος στα παιδιά, οπότε να μην το σπαταλάει στο κάπνισμα και επιπλέον βάλ'τον να διαβάσει ότι βρει σχετικό μπας και το απομυθοποιήσει. Καν'του δώρο το βιβλίο του Αλεν Καρ με τίτλο Ο εύκολος τρόπος να κόψετε το κάπνισμα. Θα του δώσει εξήγηση στο γιατί καπνίζει και θα καταριφθούν κάποιοι μύθοι. Υπάρχει και το ηλεκτρονικό βιβλίο, το οποιο είναι άλλου συγγραφέα, αλλά συχνά κάνει αναφορά στον Αλεν Καρ γιατί θεωρείται από όλους κορυφαίος στο είδος μια που κατάφερε να κόψει το κάπνισμα μετά από 5 πακέτα που κάπνιζε την ημέρα! Πες του ότι όσο το διαβάζει δεν χρειάζεται να το κόψει.Ίσα ίσα που πρέπει να καπνίζεις για να είσαι συγκεντρωμένος όσο διαβάζεις. Παρ'του το εσύ και μην τον ρωτάς! Κάποια στιγμή θα μπει στην περιέργεια να το διαβάσει! :wink::D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΚΑΠΝΙΖΑ ΑΠΟ ΤΑ 18 ΠΕΡΙΠΟΥ. ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΠΝΙΖΑ ΑΡΚΕΤΑ :oops: ΜΕ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΜΑΧΑΙΡΙ. ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΠΑΘΕ ΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΚΑΘΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ 10ΓΡΜ. ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΨΑΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΦΥΔΑΤΩΣΗ. 8 ΗΜΕΡΩΝ ΤΟΝ ΒΑΛΑΜΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΜΟΝΗ. ΟΤΑΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΟΜΩΣ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΤΟ ΞΑΝΑΑΝΑΨΑ! ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ Η ΣΥΝΗΘΕΙΑ :oops: ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ

Link to comment
Share on other sites

Ματα γυμναστική κανω καπως αργα, συνηθως εκει κατα τις 10 ξεκιναω με ασκησεις εδαφους, κοιλιακους, ραχιαιους, διατασεις και βαρακια. Μετα κανω και κανα 30λεπτο διαδρομο. Τρωω τα καροτακια μου και μπαινω για ντους. Καθομαι λιγακι στο ιντερνετ και μετα για υπνο. Υπερενταση δεν παρατηρησα, ισα ισα που μετα το ντους κοιμαμαι σαν πουλακι.

Οσο για τον αντρα μου γυμναζεται κι αυτος αρκετα, αλλα ο ατιμος μολις τελειωσει βαζει ποτακι και καθεται για καμια ταινια και φυσικα κανει κι ενα δυο τσιγαρα. Αν και δεν καπνιζει πολυ. 4 με 6 τσιγαρα τη μερα κανει λογω του οτι στη δουλεια του απαγορευεται το καπνισμα. και στο σπιτι καπνιζει αφου κοιμηθει το παιδι και ανοιξουμε μπαλκονοπορτα.

Link to comment
Share on other sites

Irene- Stathis, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις. Ο λόγος που το πιστεύω είναι ότι οι καπνιστές που προσπαθούν εστω και μια φορά να το κόψουν σημαίνει ότι ένιωσαν άσχημα γι'αυτό που κάνουν και θέλησαν να το αλλάξουν. Μπορεί να μην τα καταφεραν αλλά συνήθως το ξαναπροσπαθούν. Εδώ ο πατέρας μου, που κάπνιζε από τα 20 έως τα 59 το έκοψε πέρυσι και τα κατάφερε με την πρώτη!

Όποτε νιώσεις έτοιμη μπορείς να το ξαναπροσπαθησεις. Μπορείς να ανατρέξεις σε προηγούμενα ποστ που έχουμε αναφέρει διάφορα ενημερωτικά λινκ. Έχω βάλει κάπου παραπάνω και ένα ηλεκτρονικό βιβλίο που μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν. Για κανέναν δεν είναι αργά και όσες φορές κι αν αποτυχεις δεν σημαίνει ότι στο τέλος δεν θα τα καταφέρεις. :wink::D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ματα γυμναστική κανω καπως αργα, συνηθως εκει κατα τις 10 ξεκιναω με ασκησεις εδαφους, κοιλιακους, ραχιαιους, διατασεις και βαρακια. Μετα κανω και κανα 30λεπτο διαδρομο. Τρωω τα καροτακια μου και μπαινω για ντους. Καθομαι λιγακι στο ιντερνετ και μετα για υπνο. Υπερενταση δεν παρατηρησα, ισα ισα που μετα το ντους κοιμαμαι σαν πουλακι.

Οσο για τον αντρα μου γυμναζεται κι αυτος αρκετα, αλλα ο ατιμος μολις τελειωσει βαζει ποτακι και καθεται για καμια ταινια και φυσικα κανει κι ενα δυο τσιγαρα. Αν και δεν καπνιζει πολυ. 4 με 6 τσιγαρα τη μερα κανει λογω του οτι στη δουλεια του απαγορευεται το καπνισμα. και στο σπιτι καπνιζει αφου κοιμηθει το παιδι και ανοιξουμε μπαλκονοπορτα.

Αχ βρε παιδί μου δεν ξέρεις πόσο ανακουφίστηκα μόλις διάβασα το ποστ σου!!!!! Νόμιζα ότι θα με πιάνει υπερένταση αν κάνω γυμναστική αργά. Μάλιστα εγώ υπέθεσα ότι και κατά τις 9 να κάνω, πάλι μπορεί να με πιάνει. Αφού μου λές ότι κάνεις κατά τις 10 και μετά το ντουζ είσαι χαλαρή και κοιμάσαι σαν πουλάκι, τότε θα το εφαρμόσω. Αυτό με το απογευματινό μετά τη δουλειά, με ψιλοάγχωνε η αλήθεια. Με διέκοπτε πολλές φορές και ο μικρός του στυλ: Μαμά δεν βρίσκω το σπαθί από τον Ρωμαίο, μαμά θέλω κακά, μαμα έλα να μου φτιαξεις το κάστρο κτλ. Και αν ήταν ο άντρας μου στο σπίτι εντάξει την γλίτωνα, αλλά όταν ΄δεν είναι κατέβαινα από το στέπερ ή διέκοπτα το dvd και μου έσπαζαν τα νεύρα. Και γενικώς δν είχα αυτοσυγκέντρωση. Βλέπανε τηλεόραση αθλητικά με δυνατή ένταση, παίζανε και κουντούρντιζαν και τις περισσότερες φορές δεν μπορούσα να είμαι απερίσπαστη! Οπότε Jean μου, μ'έσωσες με την ιδέα σου! :D:wink:

Όσο για τον άντρα σου, εντάξει πολύ λίγα είναι αυτά που καπνίζει. Κάποια στιγμή ίσως τα κόψει όπως τα έκοψες κι εσύ! Τον βλέπω πάντως χαλαρό!Δεν είναι και μανιώδης ο άνθρωπος!Πάλι καλά και που γυμνάζεται!!!

Στέλνω πολλούς αθλητικούς και αγωνιστικούς χαιρετισμούς και φιλιά!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

να λοιπον ενας καλος τροπος για να μην καπνισεις , να μενεις εγκυος :)

 

Στα 5 καλα ειναι να σταματησω? :lol::lol: Σαν την Βουγιουκλακη ενα πραγμα. Για να μην τραγουδαει.... :lol:

 

:lol::lol::lol::lol: Καλόοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!

Εσύ πώς πας κορίτσι μου καλό; Τρώς ακόμα ότι δεν κινείται και δεν μιλάει; :lol::lol::lol: Αλήθεια, πώς είναι τα πράγματα; Κόπασε λίγο η λιγούρα;

 

Εχω βρει μια ωραια λυση αλλα δεν κανει για την δουλεια. Αυτο το παιχνιδι που ειναι σαν ελατηριο. Απασχολω ωραιοτατα τα χερια μου και δεν μασουλαω.

Στην δουλεια ομως.... τρωωω :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρά elenik μου!!!!Το πάν είναι να απασχολήσεις τα χέρια και.....το μυαλό!!!!Μετά τα κατάφερες!!!!! Ε, κι όσο για το μασούλημα αν είναι λίγο δεν πειράζει. Μην γίνει βέβαια και υπερβολικό. Με μέτρο. Λίγο υπομονή να έρθει η εποχή του αγγουριού και της ντομάτας και τότε θα γίνει χαμός!!!!¨οχι ότι και τώρα δεν τρώω σαλάτες αλλά μετά τα τσακίζω!!!!!!!!!Α...καιπίνω και κάθε βράδυ γάλα!Φρέσκο και κρύο από το ψυγείο!

 

ΥΓ Χθες βράδυ έφαγα σαλάτα μαρούλι, προχθές πάλι μαρούλι, πριν 2 μέρες μπρόκολο και σήμερα ραδίκια!Στο τέλος θα με ρωτάνε:έκοψες το κάπνισμα; και θα απαντάω:μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Χθες βράδυ έφαγα σαλάτα μαρούλι, προχθές πάλι μαρούλι, πριν 2 μέρες μπρόκολο και σήμερα ραδίκια!Στο τέλος θα με ρωτάνε:έκοψες το κάπνισμα; και θα απαντάω:μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

με άκουσε όλο το γραφείο και μου χρωστάς και μια οθόνη για τον καφέ που έφτυσα πάνω της :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Χθες βράδυ έφαγα σαλάτα μαρούλι, προχθές πάλι μαρούλι, πριν 2 μέρες μπρόκολο και σήμερα ραδίκια!Στο τέλος θα με ρωτάνε:έκοψες το κάπνισμα; και θα απαντάω:μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

με άκουσε όλο το γραφείο και μου χρωστάς και μια οθόνη για τον καφέ που έφτυσα πάνω της :lol::lol::lol:

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

καλά έχετε απίστευτο γέλιο

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=TtKchm4KyVY

 

Ένα βιντεάκι σχετικά με το τσιγάρο και τι "προσφέρει"...

 

Είχα ακούσει κάτι καλό κάποια στιγμή:

 

"Το κάπνισμα; Το κόβω πολύ εύκολα. Ήδη το έχω κόψει 20 φορές."

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά όλα τα βίντεο που υπάρχουν Θοδωρή αλλά από όσο έχω διαβάσει τον τελευταίο χρόνο σχετικά με το κάπνισμα οτιδήποτε βλέπει και ακούει ένας καπνιστής σχετικά με τα μειονεκτήματα και τις συνέπειες του τσιγάρου, του προκαλεί άγχος και φόβο. Μετά το άγχος και τον φόβο αυτό που θέλει κάποιος είναι να ανάψει τσιγάρο.

Σκέψου πόσοι γιατροί υπάρχουν που έχουν δει απειρα πνευμόνια καπνιστών και άπειρους ανθρώπους με βλάβες, και οι ίδιοι καπνίζουν. Είναι δυνατόν να μην έχουν δει και να μην γνωρίζουν τις συνέπειες;

Τα καλύτερα βιβλία που έχουν γίνει και μπεστ σέλερ σχετικά με το κάπνισμα δεν απαριθμούν τις συνέπειες του τσιγάρου. Ούτως ή άλλως το 99% των καπνιστών τις γνωρίζει. Αυτό που προσπαθούν είναι να κάνουν πλύση εγκεφάλου στον καπνιστή το τί θα κερδίσει κόβοντας το. Η αντίθετη δηλαδή πλύση εγκεφάλου από αυτή που μας έχει γίνει για να καπνίσουμε.

Οι καπνιστές αποφασίζουν να το κόψουν από προσωπική επιλογή, δική τους απόφαση, προβλήματα υγείας, απώλεια αγαπημένου προσώπου από κάπνισμα και κάποιους ακόμα λόγους. Ελάχιστοι είναι που το έκοψαν μόλις ενημερώθηκαν για τις συνέπειες. Δυστυχώς βέβαια!!! :wink:

Όσο για το ανεκδοτάκι.... :wink: καλόοοοοο

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάτα έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Κι εγώ που κάπνιζα για 8 χρόνια, το έκοψα από προσωπική επιλογή. Απλά το βιντεάκι ήταν κάτι που μου είχαν στείλει και το βρήκα ενδιαφέρον.

 

Αυτό που λέω συνήθως όταν με ρωτάνε πως το έκοψα και πως μπορούν και αυτοί να το κόψουν, είναι ότι χρειάζεται 2 πράγματα:

1) Να βρεις ένα λόγο για να το κόψεις

2) Να το πάρεις απόφαση

 

Και αυτά τα δύο πρέπει να υπάρχουν μαζί. Το καθένα από μόνο του δεν είναι τόσο αποτελεσματικό.

 

Αυτά

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

:wink::wink::wink: Ναι Θοδωρή όντως!! :wink: Μπράβο σου πάντως που είσαι τόσα χρόνια άκαπνος !!!Έχεις βρει άλλο πάθος τώρα και αυτό είναι η γυμναστική από ότι έχω καταλάβει!!!Την καλύτερη δουλειά έκανες!!!! :wink::D:D:D

Να μας φιλήσεις το ζουζουνάκι σου, γιατί φαίνεται ένα κουκλί!!!!!! :D:D:D Να σας ζήσει!!Να είναι γερό!!! :D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Mατούλα μου ολα καλά βλέπω ε ? Δεν μου έρχεται ενημέρωση ρε γμτ για τις απαντήσεις και έχω χάσει λίγο το θέμα με την δουλειά !

Οι σαλατούλες κάνουν πολύ καλό ! Εγώ εχθές βγήκα με κάτι φίλες μου για φαγητό οι οποίες καπνίζαν σαν φουγάρα ! Κάποια στιγμή μου μπήκε η ιδέα να καπνίσω ένα μετά το φαγήτό , αλλά φυσικά και δεν το έκανα , πρώτον για το μωρό που έχω στην κοιλιά μου , δεύτερον για τους 4 σχεδόν μήνες που έχω να καπνίσω και σκεπτόμενη τι έχω να κερδίσω κάνοντας ένα τσιγάρο ?

Αχ μακάρι όλη αυτή η αντικαπνιστική μου διάθεση να διατηρηθεί για πάντα !!! :roll::D:roll:

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά Ελενάκι μου! Όλες αυτές τις μέρες έχω κάνει κανα 2 τσιγάρα κάποιες στιγμές που ήθελα, αλλά αυτό είναι όλο. Έχω πει στον εαυτό μου ότι αν αισθάνομαι κάποιες φορές ότι θέλω πάρα πολύ, θα κάνω, χωρίς να το ερμηνεύω ότι σημαίνει κάτι αυτό. Και έτσι ξεαγχώθηκα ακόμη περισσότερο. Σε κάποιους λειτουργεί αυτό όπως λειτούργησε σ'εμένα. Σε κάποιους άλλους δεν λειτουργεί καλά και είναι πιθανόν να τους κάνει να ξανακυλήσουν. Εγώ πάντως με το που άφησα αυτό το "παράθυρο" ανοιχτό και λέγοντας έτσι στον εαυτό μου μπορώ και διατηρώ την διακοπή.

Πάντως οτιδήποτε δροσερό κάνει καλό. Μπράβο σου που στάθηκες βράχο τη μέρα με τις φίλες σου!!! Κι εγώ το ελπίζω να μείνει αυτή σου η διάθεση! Μην το σκέφτεσαι με άγχος και φόβο. Το μυστικό είναι να περνάει από το μυαλό σου χαλαρά και σχεδόν να το ξεχάσεις!! :wink::D:D Φιλάκια στη γλυκιά φουσκωμένη κοιλίτσα σου!!! :D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, η γυμναστική είναι πάρα πολύ σημαντική στην όλη προσπάθεια και νομίζω ότι αυτό ισχύει για όλους. Γιατί εκεί βλέπεις έντονα πόσο διαφορά έχουν οι αντοχές σου!!! Και νοιώθεις πραγματικά καλά!!! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κάθε ένας μας έχει φτιάξει τη δική του θεωρία περί καπνίσματος. Υπάρχει όμως ένας άνθρωπος που (όπως λέει τουλάχιστον) έχει αφιερώσει 2 χρόνια από τη ζωή του Χ 9 ώρες τη μέρα για να βρει την απόλυτη λύση στο θέμα.

 

ΚΑΙ ΤΗ ΒΡΗΚΕ!

 

Τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ. Μάλλον είναι ο παγκόσμιος "γκουρού" επί του θέματος. Επίσης είναι και πολύ καλό παιδί που δίνει συμβουλές στο φόρουμ του ένας προς έναν σε όσους δυσκολεύονται να το κόψουν το βρωμοτσίγαρο. Όσοι και όσες δεν έχετε διαβάσει το δωρεάν βοήθημα που δίνει στη σελίδα http://www.skeftomai.gr κατεβάστε το. Εγώ αφιερώνω κάθε εβδομάδα λίγο από το χρόνο μου για να διαφημίζω αυτή την προσπάθεια, γιατί έχω ωφεληθεί πολύ.

 

Ήδη έχω "χρεωθεί" τη διακοπή του καπνίσματος αρκετών γνωστών μου ! :D

 

Μάτα, είπα και εγώ να διαβάσω το θέμα που άνοιξες, αλλά γίνεται πανικός!! Εκατοντάδες δημοσιεύσεις! Μπράβο που ασχολείσαι και βοηθάς τον κόσμο. Όταν βρω χρόνο θα ρίξω μια ματιά σε όλα όσα έχουν γραφτεί.

Link to comment
Share on other sites

Χαμός από τις δημοσιεύσεις στο τόπικ ε;; :lol:

Ναι ο συγγραφέας είναι πολύ καλός, όπως επίσης ήταν και ο Αλεν Καρρ ο οποίος κάπνιζε 100 τσιγάρα την ημέρα!!!!!Και μετά αφιέρωσε την υπόλοιπη ζωή του στο να βοηθήσει και άλλους να το κόψουν και μέσα από τα βιβλία του αλλά και μέσα από τα ομαδικά σεμινάρια που γίνονται σε όλο τον κόσμο μεταξύ των οποίων και στην Αθήνα.

Το πιο σημαντικό και στα 2 βιβλία είναι ότι δεν αναφέρονται όλα εκείνα τα αρνητικά που αναφέρονται οπουδήποτε αλλού κοιτάξεις με αποτέλεσμα να γεμίζες άγχος για αυτό που κάνεις και να καπνίζεις πιο πολύ!!!!Είναι πολύ έυχάριστη η αναγνωση τους!!!

Μπράβο σου για όσους βοήθησες. Εγώ δεν έπεισα και τοσους :( . :? Δεν πειράζει όμως υπάρχε το θέμα για όσυς το σκέφτονται ή για όσους το αποφασίζουν.

Συνέχισε έτσι!!!!!Τα θερμά μου συγχαρητήρια για τα επιτεύγματα σου, γιατί΄είναι όντως αξιόλογο αυτό που έχεις καταφέρει!!!! :D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω το εχω ξαναγραψει απειρες φορες,σε παμπολλες ενοτητες και σε δεκαδες topics: πριν μεινω εγκυος καπνιζα περι τα 2 με 2μιση πακετα τη μερα,στην εγκυμοσυνη το εκοψα σχεδον μαχαιρι και με απιστευτη ευκολια,αλλα απο τον 6ο μηνα και μετα μου ελειπε πολυ. Με το που γεννησα,την αλλη μερα κατεβηκα στο κυλικειο του μαιευτηριου και καπνισα 2 απανωτα,χωρις να ζαλιστω καθολου. Τωρα,3 μηνες μετα,αν και θηλαζω αποκλειστικα,κανω μεχρι 4 την ημερα και μαλιστα με την αδεια της παιδιατρου,που τυχαινει να ειναι και μητερα μου!!!

Στην αρχη ειχα πολλες ενοχες γι' αυτα τα 4 τσιγαρα,αλλα απ' ο,τι μου ειπε και η μητερα μου αλλα και η Αγλαια,η συμβουλος θηλασμου του forum,μεχρι 5 τσιγαρα η νικοτινη δεν ενιχνευεται καν στο μητρικο γαλα. Οποτε αφου δε βλαπτω το μωρο μου,γιατι να στερηθω το τσιγαρο;

Βεβαια φροντιζω να μην ξεπερναω ποτε τα 4 (το πολυ 4μιση) τσιγαρα την ημερα,αλλα και παλι,για μια τοσο φανατικη της νικοτινης οπως εγω,ακομη κι αυτα τα λιγα κατι ειναι!!!

Οσο για το αν σκοπευω να το κοψω ποτε; Η απαντηση ειναι ΟΧΙ!!!

Μονο αν τυχει να ξαναμεινω εγκυος,θα το κοψω κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. Γενικα ομως ειμαι συνειδητοποιημενη κι αποφασισμενη καπνιστρια και δεν ντρεπομαι να το δηλωσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Joe αν κατάλαβα καλά ισχυρίζεσαι ότι το κάπνισμα είναι επιλογή σου. Ακριβώς αυτό πίστευα κι εγώ όσο κάπνιζα. Το ίδιο και κάθε λογικός άνθρωπος που καπνίζει...

 

Επειδή δε βλέπω να διαβάζεις το ψηφιακό βιβλίο, σου παραθέτω ένα μικρό απόσπασμά του που για εμένα ήταν πολύ αποκαλυπτικό. Σε αυτό διακρίνεται καθαρά πόσο ανατρεπτικό είναι για όσα πιστεύουμε:

 

«Το κάπνισμα είναι επιλογή μου»

Μια από τις μεγαλύτερες ΕΜΜΟΝΕΣ των καπνιστών είναι η ανάγκη να νιώθουν ότι έχουν τον ΕΛΕΓΧΟ της «συνήθειάς» τους. Πιο εύκολα μπορούν να στερηθούν τα τσιγάρα τους για μερικές ώρες παρά να παραδεχτούν ότι είναι σκλάβοι της νικοτίνης. Κάποιοι αναγνώστες διαβάζοντας αυτό ίσως σκέφτονται:

 

«Όσο και να με βλάπτει, όσο κι αν με εξαπατά,

τουλάχιστον είναι κάτι που είναι ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ!»

 

Από αυτήν την ψευδαίσθηση πάσχουν οι λεγόμενοι «συνειδητοποιημένοι» καπνιστές.

 

Επιλέγουμε να επισκεφτούμε ένα ωραίο πάρκο. Δεν περνάμε όμως όλη μας τη ζωή σε αυτό το πάρκο! Ίσως όντως επιλέξαμε να καπνίσουμε εκείνα τα πρώτα τσιγάρα με τα οποία πρωτοεισήλθε η νικοτίνη στο σώμα μας. Σίγουρα όμως δεν επιλέγαμε εκείνη τη στιγμή να γίνουμε καπνιστές για όλη μας τη ζωή! Αναρωτηθείτε, είχατε φανταστεί όταν ανάβατε τα πρώτα σας τσιγάρα ότι τελικά θα καπνίσετε για τόσα πολλά χρόνια;

 

Επιλογή είναι η δοκιμή του τσιγάρου.

Επιλογή είναι η διακοπή του καπνίσματος.

Δεν είναι όμως επιλογή να είμαστε επί χρόνια συστηματικοί καπνιστές!

 

Το τσιγάρο δεν είναι επιλογή, είναι παγίδα. Πολλοί άνθρωποι λόγω έλλειψης ενημέρωσης επέλεξαν να δοκιμάσουν το τσιγάρο. Κανένας όμως δεν επέλεξε να φτάσει εκεί που είναι σήμερα.

 

Ας σοβαρευτούμε.

 

Είναι δυνατόν να ισχυριστεί κάποιος αντικειμενικά ότι συνεχίζει να καπνίζει επειδή είναι επιλογή του; Δηλαδή τι επιλέγει; Να βάζει και να βγάζει βρώμικους καρκινογόνους καπνούς μέσα από τα πνευμόνια του; Ποιος τρελός θα επέλεγε αυτό το σιχαμερό, μονότονο, ηλίθιο, πανάκριβο, θανατηφόρο «χόμπι»;

 

Κανένας. Κανείς δεν καπνίζει επειδή το θέλει,

καπνίζει επειδή δε μπορεί να κάνει αλλιώς.

 

Όσοι λένε ότι είναι «επιλογή τους», ψεύδονται ακούσια στους άλλους και κυρίως στον εαυτό τους, προκειμένου να έχουν πιο ευχάριστη και αξιοπρεπή διαβίωση στη φυλακή του καπνίσματος.

 

Φυσικά μέσα στο βιβλίο γράφονται και πολλά ακόμα που αποδεικνείουν ότι το κάπνισμα είναι παγίδα κι όχι επιλογή, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...