Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ


blossom

Recommended Posts

episeis oses mpainoun pio prin nomizo pane panta kato giati theoritika ekei einai gia tis egkumosimes upsilou kindinou.

Θεωρητικά!

 

Εγώ και τις δύο φορές ήμουν κάτω κ σίγουρα δεν ήμουν κύηση υψηλού κινδύνου, απλά δεν υπήρχαν διαθέσιμα πάνω δωμάτια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βρε κοριτσια, κι εγω εκει μαλλον θα γεννησω(εμεις επειδη δεν εχουμε δε θα δωσουμε τιποτα στο γιατρο...τι να κανουμε..ειχαμε σκοπο να δωσουμε αλλα δε βγαινουν τα ατιμα..) αλλα ετσι οπως τα περιγραφετε εχω απογοητευτει πολυ...ειδικα με το θεμα κατσαριδας (ειμαι ικανη ετσι κ δω μια να κυκλοφορει στο δωματιο να μη κοιμηθω καμμια μερα ή να καθομαι εξω απο το δωματιο:? )

bV6Dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tο ζαχαρόνερο παίζει στάνταρ και η ηλίθια πολιτική στο θηλασμό. Πέρασα τα ίδια με την νατασα123 ως προς το πότε είδα το μωρό. Μετά το χειρουργείο (Σάββατο μεσημέρι) το ξαναείδα την Κυριακή το βράδυ που κατάφερα και πήγα (για δεύτερη φορά γιατί όταν κατάφερα να πρωτοπερπατήσω με έδιωξαν), χωρίς να μου λένε τι συμβαίνει. Μία φορά την ημέρα καθαρίστρια όντως και σεντόνια τσεκάρισμα κάθε μέρα.

 

Ζωύφια και τέτοια δεν είδα πάντως.

Στο νεογνολογικό θέλει τσαμπουκά, αυτό είναι όλο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Elena auti i pliroforia den einai sosti.

 

ta mora ta eixame mazi mas kai emeis ston kato orofo. ola ta mora pou den uparxei logos na vriskontai epano ta exoune oi mamades.

 

episeis oses mpainoun pio prin nomizo pane panta kato giati theoritika ekei einai gia tis egkumosimes upsilou kindinou.

 

δεν ξερω αν τα μωρα και τωρα αν εισαι κατω ειναι μαζι σου ειχα την εντυπωση πως οχι (διοτι οταν ο μπεμπης ειχε μπει στο παιδων μετα το μαιευτηριο,εκει ηταν και μια κοπελα που γεννησε την ιδια μερα μαζι μου στο αρεταιειο και μου ειπε πως τα μωρα αν εισαι κατω δεν τα εχεις μαζι σου),,,τωρα το αν εισαι κατω δεν εχει να κανει με την επικινδινοτητα αλλα με το ποσα θελεις να δωσεις γιατο δωματιο το ικα σε καλυπτει μονο για κατω αν θελεις πανω πληρωσε παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Μετά το χειρουργείο (Σάββατο μεσημέρι) το ξαναείδα την Κυριακή το βράδυ που κατάφερα και πήγα (για δεύτερη φορά γιατί όταν κατάφερα να πρωτοπερπατήσω με έδιωξαν), χωρίς να μου λένε τι συμβαίνει. Μία φορά την ημέρα καθαρίστρια όντως και σεντόνια τσεκάρισμα κάθε μέρα.

 

Ζωύφια και τέτοια δεν είδα πάντως.

Στο νεογνολογικό θέλει τσαμπουκά, αυτό είναι όλο.

 

καλα και πως το αφησες τοσες μερες:shock:...κατω ησουν? γιατι στην πρωτη γεννα ημουν κατω και μολης μπορεσα να περπατισω πηγα με το συζυγο να δουμε την μικρουλα..στο δευτερο δεν προλαβα να συνελθω και μου εφερε η μαια το μπεμπακο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

exontas diavasei kai ego sxolia edo prin genniso zitisa domateio epano alla den upirxe, opote den exei na kanei me ta lefta.

 

epipleon den eipa mono oi kuiseis upsilou kindinou pane kato, alla autes pane sigoura kato. kai ego espeusmena gennisa fusiologika den piga noritera.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

1,5 ora meta pou me katevasan (dld stis 3:00 ta ximeromata) prospathisa na pao epano alla i ilithia xontri nuxterini pou vriskotan sto isogeio den me afise. telika stis 5 xanavgeika klegontas stous diadromous (i xontri afanti eutixos) kai vrika mia kopela pou pigaine epano kai mou edeixe pou einai giati den eixa idea pos na pao.

 

mesa 2 maies taizan ta mora kai me klammata tous eipa pos ithela na do to paidi mou. den mou to arnithikan kai etsi ton kratisa aggalia!!!!

 

i mia malista eixe erthei ligo meta pou gennisa kai itan auti pou tis eixa pei pos thelo na ton thilaso kai na ton do kai mou eipe apo avrio. etsi otan me eide eipe: to pes kai to kanes esu! irthes.

 

fantazomai pos de ftaiei auti mias kia itan i ilithia taktiki tou nosokomeiou.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη γιατι θα τρελαθω! Δηλαδη αμα το απαιτησω να μου το φερουν υπαρχει περιπτωση να το αρνηθουν? Τι παει να πει πολιτικη του νοσοκομειου? Εγω παω εκει για να με ξεγεννησουν οχι για να μου προσεχουν το παιδι λες και ειναι παιδοτοπος. Καπου νομιζω εχουν μπερδευτει τα πραγματα....

ποια η διαφορα του πανω με του κατω οροφου για να καταλαβω?

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

1,5 ora meta pou me katevasan (dld stis 3:00 ta ximeromata) prospathisa na pao epano alla i ilithia xontri nuxterini pou vriskotan sto isogeio den me afise. telika stis 5 xanavgeika klegontas stous diadromous (i xontri afanti eutixos) kai vrika mia kopela pou pigaine epano kai mou edeixe pou einai giati den eixa idea pos na pao.

 

mesa 2 maies taizan ta mora kai me klammata tous eipa pos ithela na do to paidi mou. den mou to arnithikan kai etsi ton kratisa aggalia!!!!

 

i mia malista eixe erthei ligo meta pou gennisa kai itan auti pou tis eixa pei pos thelo na ton thilaso kai na ton do kai mou eipe apo avrio. etsi otan me eide eipe: to pes kai to kanes esu! irthes.

 

fantazomai pos de ftaiei auti mias kia itan i ilithia taktiki tou nosokomeiou.

 

δεν ξερω πολυ παραξενα μου ακουγονται ολα αυτα που λες και η αληθεια ειναι ο δυσκολευομαι να το πιστεψω μετα απο δυο γεννες που εχω κανει εκει:(...να μην σε αφηνουν να δεις το παιδι:shock:...δεν ξερω:roll:...αν δεν το δεις εσυ ποιος θα το δει:-(...τελος παντων πολυ υπερασπιζομαι το μαιευτηριο αυτο ουτε δικο μου να ηταν:lol:..... σε ποια εποχη ζουμε ακου να μην σε αφησουν να το δεις. μετα την γεννα...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση, που ειναι σχετικα ασχετη με το θεμα, αλλα διαβαζω τοσα πολλα εδω μεσα, που εχω αγχωθει. Εγκυος δεν ειμαι ακομη, αλλα επειδη δεν το βλεπω να αργει, ηθελα να αναφερθω στο οικονομικο θεμα. Εννοειται οτι θα παω σε δημοσιο νοσοκομειο, και ο βασικος λογος που θα το κανω ειναι ο οικονομικος. Δεν υπαρχει μια κοινως. Δεν σκοπευω να δωσω τπτ επιπλεον στον γιατρο, εφοσον θαναι δημοσιο το νοσοκομειο, λογικα δεν θα πληρωθει απο αυτο; Γιατι δινετε επιπλεον χρηματα; Ειλικρινα, δεν υπαρχει φραγκο περισσευουμενο, οποτε και να ηθελα (λεμε τωρα) παλι δεν θα μπορουσα. Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση; Δεν σε αναλαμβανει κανεις; Εχω διαβασει τοσα εδω και εχω καταστεναχωρηθει, γιατι πραγματικα, αν καταφερουμε να μαζεψουμε κατι, θα παει καθαρα στο νεο μπεμπε και στο δωματιο του. Οχι φακελακι στον γιατρο...

Συγνωμη για το οφ τοπικ, αν πιστευουν οι αντμιν οτι πρεπει να γινει καινουριο θεμα, ας το κανουν :).

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μινουλα οταν με το καλό θα μείνεις έγκυος θα πας στα εξωτερικά ιατρεία του μαιευτηρίου πο υ θα επιλέξεις και θα κλείσεις ραντεβου να σε παρακολουθήσει κάποιος γιατρός. Το αν θα εχεις την πολυτελεια να τον επιλέξεις δεν νομιζω αλλα δεν ειμαι και σίγουρη. Εφόσον πας εκει δεν νομιζω να σου κάνει κανείς κουβέντα για λεφτά αλλα και να σου κάνει γράψε το τηλέφωνο που εχω στην υπογραφή μου, κράτα το και ΑΦΟΥ σε ξεγεννήσει (γιατι ευτυχως ακόμα τα λεφτά τα δίνεις μετά τη γέννα) παιρνεις τηλέφωνο και το καταγγελεις και δεν δίνεις και μια. Η αλήθεια ειναι ομως οτι επειδή γίνεται χαμός στα δημόσια νοσοκομεία να επιλέξεις κάποιο όχι τοσο πολυσύχναστο οσο πχ το ΕΛΕΝΑ ή το ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ....

Link to comment
Share on other sites

με το συγκεκριμενο νοσοκομειο εχω αναπτυξει ...δεσμουσ μιασ κ στν εγκυμοσυνη εμεινα 2 μηνεσ κ βεβαια εκει γεννησα...εχω επισησ χειρουργηθει 2 φορεσ εχω κανει βιοψια κ τουσ τελευταιουσ 6 μηνεσ πηγαινω συνεχεια για θεραπεια εχω να πω τα καλυτερα κ για τουσ πιο πολλουσ γιατρουσ κ για το προσωπικο τα λεφτα που εδωσα ηταν αστεια κ δεν τα επαιρναν μεχρι σημερα σασ λεω τα καλυτερα βεβαια κουσουρια υπαρχουν αλλα τα προτιμω απο τη χλιδη στα ιδιωτικα που ομωσ στην πρωτη στραβη τισ φερνανε να τισ σωσουν στο αρεταιειο κ παρακαλουσαν....[κ ειδα πολλεσ τετοιεσ περιπτωσεισ]:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

αλλα τα προτιμω απο τη χλιδη στα ιδιωτικα που ομωσ στην πρωτη στραβη τισ φερνανε να τισ σωσουν στο αρεταιειο κ παρακαλουσαν....[κ ειδα πολλεσ τετοιεσ περιπτωσεισ]:P:p:p

Συμφωνώ 1000%

Επίσης μου ακούγεται παράλογο να θες να δεις το μωρό κ να μην σε αφήνουν, στην πρωτη μου επίσκεψη στην κόρη έκανα 2,5 ώρες στην αίθουσα θηλασμού με το μωρό κ δεν μου είπαν κουβέντα

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω μαζι σας κοριτσια...

οσο για το θεμα γιατρου αν δεν θελεις να δωσεις φακελακι στο γιατρο που θα σου αφιερωνει χρονο στην εγκυμοσυνη σου και θα κατσει μαζι οσες ωρες χρειαστει ακομα και 15 ωρες...δεν υπαρχει λογος να πηγαινεις τοτε σε αυτων..πηγαινε στα εξωτερικα ιατρεια και οποιος εφημερευει ας σε εξεταζει καθε φορα και οταν ερεθει η ωρα με το καλο πας στο νοσοκομειο και παλι οποιος γιατρος εφημερευει τοτε θα σε ξεγενναει το θεμα ειναι αν θα γεννας αρκετες ωρες θα αλλαξεις και αρκετους γιατρους .γιατο λογο αυτο και δινεις φακελακι(οχι 1500-1800 ομως οσα θελεις εσυ η γιανα μην βρεθεις σε ασχημη θεση μετα και να σου ζηταει τοτε το συζυτας στην αρχη)...λοιπον οπως ελεγα φακελακι δινεις για να σε προσεξει παραπανω και να κατσει μαζι οσες ωρες χρειαστει....και οχι αυτο που λες μετα την γεννα κανε καταγγελεια για φακελακι...γιατι μετα την γεννα θα εχεις το μωρο και δεν θα θελεις να εχεις τρεξματα με καταγγελειες και τετοια...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω μαζι σας κοριτσια...

οσο για το θεμα γιατρου αν δεν θελεις να δωσεις φακελακι στο γιατρο που θα σου αφιερωνει χρονο στην εγκυμοσυνη σου και θα κατσει μαζι οσες ωρες χρειαστει ακομα και 15 ωρες...δεν υπαρχει λογος να πηγαινεις τοτε σε αυτων..πηγαινε στα εξωτερικα ιατρεια και οποιος εφημερευει ας σε εξεταζει καθε φορα και οταν ερεθει η ωρα με το καλο πας στο νοσοκομειο και παλι οποιος γιατρος εφημερευει τοτε θα σε ξεγενναει το θεμα ειναι αν θα γεννας αρκετες ωρες θα αλλαξεις και αρκετους γιατρους .γιατο λογο αυτο και δινεις φακελακι(οχι 1500-1800 ομως οσα θελεις εσυ η γιανα μην βρεθεις σε ασχημη θεση μετα και να σου ζηταει τοτε το συζυτας στην αρχη)...λοιπον οπως ελεγα φακελακι δινεις για να σε προσεξει παραπανω και να κατσει μαζι οσες ωρες χρειαστει....και οχι αυτο που λες μετα την γεννα κανε καταγγελεια για φακελακι...γιατι μετα την γεννα θα εχεις το μωρο και δεν θα θελεις να εχεις τρεξματα με καταγγελειες και τετοια...

Μα δεν ειναι υποχρεωμενος ο γιατρος να σε προσεξει ετσι και αλλιως; Αυτη δεν ειναι η δουλεια του; Δεν θα πληρωθει ετσι και αλλιως απο το νοσοκομειο (ή απο το κρατος) ; Αυτο που θα του δωσω δεν θα ειναι εξτρα; Γιατι να του δωσω κατι επιπλεον, εφοσον ειναι ετσι και αλλιως υποχρεωμενος να με κοιταξει, αφου θα με αναλαβει; (υποθετικες ερωτησεις παντα)

Και αν οντως δεν εχεις μια, πρεπει να ταλαιπωρεισαι με διαφορετικο γιατρο καθε φορα;

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα δεν ειναι υποχρεωμενος ο γιατρος να σε προσεξει ετσι και αλλιως; Αυτη δεν ειναι η δουλεια του; Δεν θα πληρωθει ετσι και αλλιως απο το νοσοκομειο (ή απο το κρατος) ; Αυτο που θα του δωσω δεν θα ειναι εξτρα; Γιατι να του δωσω κατι επιπλεον, εφοσον ειναι ετσι και αλλιως υποχρεωμενος να με κοιταξει, αφου θα με αναλαβει; (υποθετικες ερωτησεις παντα)

Και αν οντως δεν εχεις μια, πρεπει να ταλαιπωρεισαι με διαφορετικο γιατρο καθε φορα;

 

ναι αν πηγαινεις σε εφημερευοντα γιατρο ο οποιος μπορει να ειναι και αυτος που θελεις να σε παρακολουθει αλλα συγκεκριμενες ωρες παντα τοτε δεν δινεις τιποτα αλλα ουτε τον εννοχλεις εκτος βαρδιας και ουτε παιρνεις τηλ αν εχεις καποιο προβλημα,,,το να σε παρακολουθει γιατρος σημαινει πηγαινεις μονο σε αυτων και σε ξεγενναει μονο αυτος..δηλαδη αφιερωνει χρονο σεενα ιδιωτικα.απλα εγω τουλαχιστων πηγαινα στο γυναικολογο μου οταν ηταν στο νοσοκομειο επειδη ημουν πιο κοντα ενω το ιατρειο του ηταν μακρια... το νοσοκομειο τον πληρωνει για το 8ωρο του κανονικα..και για τα ραντεβου που κλεινει το νοσοκομειο στους ασθενεις,και οχι για σενα που θελεις να πας οποτε θελεις και να σε δεχτει οποτε θελεις...εγω π.χ στην πρωτη γεννα πηρα την στις 5.00 το πρωι επειδη ειχα συσπασεις καθε 1.5 λεπτο και εκεινος ηρθε αμεσως εκει και με παρακολουθουσε...γιαυτο και το φακελακι....

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα πρειπει να καταγγειλεις αν καποιος που δεν ζητησες να σε ξεγννησει...σε ξεγενναει στην βαρδια του και μετα ζηταει φακελακι... αλλα οχι αυτων που ζητας να σου αφιερωσει χρονο και να σε ξεγεννησει και να μεινει μαζι οσο χρειαστει....

Link to comment
Share on other sites

ναι αν πηγαινεις σε εφημερευοντα γιατρο ο οποιος μπορει να ειναι και αυτος που θελεις να σε παρακολουθει αλλα συγκεκριμενες ωρες παντα τοτε δεν δινεις τιποτα αλλα ουτε τον εννοχλεις εκτος βαρδιας και ουτε παιρνεις τηλ αν εχεις καποιο προβλημα,,,το να σε παρακολουθει γιατρος σημαινει πηγαινεις μονο σε αυτων και σε ξεγενναει μονο αυτος..δηλαδη αφιερωνει χρονο σεενα ιδιωτικα.απλα εγω τουλαχιστων πηγαινα στο γυναικολογο μου οταν ηταν στο νοσοκομειο επειδη ημουν πιο κοντα ενω το ιατρειο του ηταν μακρια... το νοσοκομειο τον πληρωνει για το 8ωρο του κανονικα..και για τα ραντεβου που κλεινει το νοσοκομειο στους ασθενεις,και οχι για σενα που θελεις να πας οποτε θελεις και να σε δεχτει οποτε θελεις...εγω π.χ στην πρωτη γεννα πηρα την στις 5.00 το πρωι επειδη ειχα συσπασεις καθε 1.5 λεπτο και εκεινος ηρθε αμεσως εκει και με παρακολουθουσε...γιαυτο και το φακελακι....

Ελενα, δεν την ειπα ουτε σε εσενα , ουτε σε αλλη κοπελα για τα φακελακια, απορια το ειχα γιατι τα δινετε, και αγχος γιατι εγω οοοταν ερθει αυτη η στιγμη, δεν θα εχω, αρα τι θα κανω;; Δεν συνεχιζω εδω, μη χαλασω και το τοπικ της κοπελας.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελενα, δεν την ειπα ουτε σε εσενα , ουτε σε αλλη κοπελα για τα φακελακια, απορια το ειχα γιατι τα δινετε, και αγχος γιατι εγω οοοταν ερθει αυτη η στιγμη, δεν θα εχω, αρα τι θα κανω;; Δεν συνεχιζω εδω, μη χαλασω και το τοπικ της κοπελας.

 

οχι οχι δεν το γραφω με υφος συγνωμη αν φαινεται ετσι την γνωμη μου γραφω δεν θελω να μιλαω ασχημα προς θεου,,,, οταν δεν βλεπεις των αλλων να μιλαει ειναι δυσκολα να καταλαβεις πως το εννωει..:D

Link to comment
Share on other sites

otan leo den me afisan ennoo den me afisan, dld i xonbtri nuxterini! 2 meres meta i proini proistameni mas eipe pos auto den epitrepete. omos egine. to katatheto etsi oste an sumvei xana se kamia alli na min to dextei.

 

 

de sunisto ta idiotika gia diaforous logous omos prepei na gnorizoume ti sumvainei kai pia einai i pragmatikotita. einai logiko i xenodoxiaki upodomi tou nosokomeiou na usterei POLY, alloste gia to nosokomeio plirosa telika mono 300?. omos auto me ta mora pou den ta fernoun amesos kai den ta dinoun sti mana an gennisei meta tis 20:30 tha me kanei na skefto pou tha genniso to 2o otan erthei ekeini i ora.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

pou den ta fernoun amesos kai den ta dinoun sti mana an gennisei meta tis 20:30 tha me kanei na skefto pou tha genniso to 2o otan erthei ekeini i ora.

το ξαναέγραψα, δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις, γέννησα 11το βράδυ κ το είδα το παιδί μου αφού μπορεσα να σηκωθω νωρίς μέσα στη νύχτα

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα κάποια πράγματα μου ακούγονται "ξένα". Ισως είναι, τελικά, σε ποιον από το προσωπικό θα πέσεις, ποιος θα είναι εκείνη τη στιγμή στη βάρδια, αλλά και πως θα είναι τα δικά μας "νεύρα", διότι, εγώ τουλάχιστον, ήμουν αρκετά "ευερέθιστη" μετά τη γέννα και οι ορμόνες μου με είχαν τρελάνει.

Το δεύτερο παιδάκι μου το γέννησα στο Αρεταίειο το περασμένο φθινόπωρο, όταν ακομη δεν είχε γίνει η ανακαίνιση στον κάτω όροφο. Στον πρώτο, εκεί που είναι τα μωρά, δεν βρήκα και ήμουν στην πτέρυγα που είχε "δανειστεί" τότε η μαιευτική κλινική. Εκεί δεν είχαμε τα μωρά μαζί μας (τώρα τα έχουν, αν δεν συντρέχει κάποιος λόγος, οι μητέρες μαζί τους σε πάνω και κάτω όροφο).

Γέννησα Σάββατο γύρω στις 6:30 το απόγευμα και πήγα στο δωμάτιό μου κατά τις 8 και κάτι. Σχεδόν αμέσως σηκώθηκα και ύστερα από ελάχιστη ώρα πήγα να δω το μωρό μου. Δεν με σταμάτησε κανείς (τότε περνούσαμε, κυρίως, μέσα από τις αίθουσες τοκετών, για να μην βγαίνουμε στην αυλή για να μπούμε από την είσοδο της μαιευτικής κλινικής) και η μαία που είχα βάρδια μου το έδωσε αμέσως. Μάλιστα μου είπε καλά που πήγα και με ρώτησε αν ήθελα να το θηλάσω, γιατί δεν είχε φάει ακόμη κάτι και ετοιμαζόταν να του δώσει ζαχαρόνερο (από ότι ρώτησα αυτό το κάνουν σε όλα σχεδόν τα μωρά, διότι, όπως διαπίστωσα και εγώ τις τέσσερις ημέρες που έμεινα εκεί πολλές μητέρες, ίσως ταλαιπωρημένες από τη γέννα και ειδικά αν είναι βράδυ, πηγαίνουν στο μωρό πολλές ώρες μετά). Ενημέρωσα πως θέλω αποκλειστικό θηλασμό και πήγαινα μόνη μου κάθε τρίωρο (έπρεπε υποχρεωτικά να τρώει το αργότερο κάθε τρεις ώρες, σύμφωνα με την οδηγία των παιδιάτρων, γιατί είχε χαμηλό βάρος), ενώ αν έκλαιγε νωρίτερα με έπαιρναν τηλέφωνο να ανεβώ.

Η καθαριότητα δεν είναι "τρελή" και εγώ ένοιωσα "άσχημα" ορισμένες φορές, αν και κατσαρίδα δεν πέτυχα, αλλά έλεγα μέσα μου πως είναι λίγες ημέρες, σε λίγο θα φύγω και θα πάω στο σπίτι μου με το μωρό μου. Σεντόνια μου έβαλαν καινούργια στο κρεβάτι όταν πήγα, αλλά δεν θυμάμαι καλά αν μου άλλαξαν -μάλλον όχι- όσες ημέρες κάθισα. Πάντως, δεν τα λέρωσα, είχα βάλει υποσέντονο (ή πώς αλλιώς το λένε) μην τυχόν και γεμίσω αίμα. Αλλά, για να μην ξεχνάμε και τους εαυτούς μας, είδα και κοπέλες που είχαν γεννήσει να μην νοιάζονται και αυτές, να αφήνουν το μπάνιο εντελώς βρώμικο (εκεί που τρελάθηκα ήταν όταν από κάποια της είχαν... ξεφύγει στην ντουζιέρα, ξέρετε τι και τα είχε αφήσει εκεί. Σκέτη αηδία...). Και, το χειρότερο για εμένα, σύζυγοι, συγγενείς και παρατρεχάμενοι πήγαιναν στην τουαλέτα των θαλάμων. Κάτι που έγινε αφορμή για να "μαλώσω", καθώς δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από κοινή λογική για να σκεφτείς πως δεν μπορείς να χρησιμοποιείς την τουαλέτα που χρησιμοποιούν και οι λεχώνες και δεν είναι τόσο κουραστικό να κάνεις δέκα βήματα παραπάνω, να βγεις εκτός και να πας στις τουαλέτες που υπάρχουν έξω για τους επισκέπτες, όπως έκανε ο δικός μου σύζυγος, η μητέρα μου ή όποιος άλλος ερχόταν...

Δεν γέννησα με γιατρό βάρδειας (άλλωστε αυτό είναι πολύ δύσκολο να συμβεί, διότι, από όσο γνωρίζω, η μαιευτική του Αρεταίου εφημερεύει πολύ λίγες φορές, αντίθετα με το Ελενα και το Αλεξάνδρα που είναι εναλλάξ ανά μέρα), αλλά είχα το δικό μου. Το μωρό μού το έδωσαν αμέσως αγκαλιά και, μάλιστα, η μαία με προέτρεψε να το βάλω και στο στήθος, όπως και έκανα. Μάλλον και αυτό, το αν θα σου δώσουν αμέσως το μωρό ή όχι -αν δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που να επιβάλει κάτι διαφορετικό- είναι θέμα γιατρού και όχι πολιτικής του νοσοκομείου.

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα...

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου είχε μπει στη θερμοκοιτίδα από το Σάββατο το βράδυ, χωρίς κανένας να μου πει τίποτα (το είδαμε τυχαία). Επισήμως ενημερωθήκαμε τη Δευτέρα το πρωί στις 11; 12; μετά την επίσκεψη των παιδιάτρων, μέχρι τότε εμένα μου έλεγαν σε 10 λεπτά σε μισή ώρα θα το φέρουμε (είχα μονόκλινο και ζήτησα να το έχω μαζί) και την Κυριακή το βράδυ που κατάφερα να φτάσω μέσα στη μονάδα μας είπε κάτι μισόλογα ο ειδικευόμενος που εφημέρευε. Η στάση τους αυτή ήταν απαράδεκτη και πραγματικά με έφτασε στα όρια της τρέλας, γιατί δεν καταλάβαινα τι συμβαίνει, ούτε αν κινδυνεύει το παιδί μου ούτε τίποτα. Για το θήλαστρο εγώ έκανα νύξη εκείνοι τίποτα.

 

Μέσα στο χειρουργείο μου το έδωσαν κι εμένα το μωρό πάντως.

Την πρώτη φορά δεν με άφησαν να μπω γιατί και καλά κάνανε εξετάσεις στα μωρά εκείνη την ώρα, αλλά ο τ΄ροπος τους ήταν απαράδεκτος. Άλλες κοπέλες που ήταν στην πτέρυγα που λέει η cleo τις έφερναν με καροτσάκι για να δουν και να θηλάσουν τα παιδιά τους. Εμένα που ήμουν απέναντι ακριβώς από το θάλαμο των νεογνών και τα κατάφερα να φτάσω υποβασταζόμενη με έστειλαν.

 

Το λάθος μου ήταν ότι δεν γκάριξα εκείνη την ώρα (γιατί αργότερα όταν έβαλα τα κλάματα κλπ ερχόταν ο καθηγητής από το χειρουργείο για να δει τι έχω, να τους πήγε) και ότι δεν κινητοποίησα το γιατρό μου εγκαίρως. Βασίστηκα στο ότι τα σ/κ τα πράγματα κυλάνε λίγο πιο αργά στο δημόσιο. Κακώς κάκιστα έπρεπε να κοιτάξω την πάρτη μου και να μη δείξω καμιά κατανόηση σε τίποτα.

 

Το ξαναλέω τα όποια παράπονα τα έχω από το νεογνολογικό, το μαιευτικό ήταν άψογο, με πολύ κατανόηση και άριστη συμπεριφορά (εκτός από ένα χαμένο πιτσιρίκι μαία, την οποία την περιποιήθηκα όμως καταλλήλως, καταγγέλοντάς της στην Προϊσταμένη της.)

 

Επίσης στις μαιευτικές κλινικές πάντα υπάρχει εφημερεύων, αν πας και πεις γεννάω δε θα σε διώξουν λόγω μη εφημερίας.

Επεξεργάστηκαν by miriki
προσθήκη
FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι και εμενα με ενημερωνε η παιδιατρος μονο, για την κατασταση του παιδιου καθε πρωι...εμεις μπηκαμε να κανουμε φωτοθεραπεια για ικτερο αλλα την δευτερη μερα ομως, και το μωρο ηταν μαζι μου και ηρθε η κοπελιτσα που με προσεχε μετα το τοκετο και μου λεει θα το βαλουμε κατω απο την λαμπα οποτε μπορεις θηλασετο και φερτ...κλαμα εγω τι το μωρο μου κατω απο την λαμπα...αστα τελικα δεν γλυτωσαμε και μπηκαμε στο παιδων αγια σοφια εκαι λαχταρα που πηρα 4 ημερες.... εμενα αυτο που δεν μου αρεσε δεςν ξερω αν ετυχε σε καμια σας μια παιδιατρος ξανθια πιτσιρικα μαλλον! μιλαγε πολυ ασχημα σε νεες μητερες και δεν ηθελε να την αποκαλουμε κοπελια αλλα ΄΄κυρια η γιατρε΄΄ εφερε και μια κοπελα σε σημειο να κλαιει η καιμενη....πολυ η@@@.α......αναρωτιεμαι τι κοσμο θα εχει αυτη στο ιατρειο της αν μιλαει ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...