Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ


blossom

Recommended Posts


Διαφημίσεις


στο αρεταιειο δεν πεθανε η 21 χρονη κοπελα?θα ηταν απο αυτες που αρνηθηκαν να δωσουν φακελακι...

πολυ στεναχωρεθηκα.......

Στο Ελενα

 

Οπως κ να'χει δεν σημαίνει ότι αν δεν δίνεις φακελάκι πεθαίνεις... στο πρωτο παιδί δεν ειχα χρήματα κ δεν έδωσα, ήξερα το γιατρό μονο 3 μέρες (αφού με παρατησε ο δικος μου τελευταια στιγμή) κ μου φέρθηκαν άψογα

Link to comment
Share on other sites

gennisa ekei prin apo 2 mines kai i aderfi mou prin apo 1 mina opote to xero kala pleon.

 

apo kathariotita de leei tpt! katsarides kai agios o theos.

skoteina domateia. oti prepei gia mora me iktero. ta alla pou einai foteina pernaei 10 mfores ti mera kapoios pou kouvlaei skpoupidia se mia terasteia karotsa kai xesikonei ton topo.

sentonia kai maxilarothikes an eisai tucheri mono 1 set kai an ta leroseis...den peirazei koimasai pano sta aimmata. pantos stin aderfi mou eipa kai peire extra sentonia.

 

aparadekti stasi sta mora (ta taizoun stin archi meglukozi akouson akouson)

kai an genissei vradi sou to dinoun tin ali mera to mesimeri

 

exei kati aparxeomena protokola se sxesi me ta mora!

den exei arketa thilastra gia autous pou theloun na vgaloun gala me to thilastro.

 

oi maies einai polu kales ektos apo tin vradini ston kato orofo.

gia ton pano den gnorizo tpt.

 

oi toualetes vromikes, suxenesai na kaneis mpanio kai ta diaforon logio zoifia voltaroun pano apo ta mora.

 

sugnomi an se stenochorisa omos kalutera na pas proetoimasmeni!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pantos i ethousa toketou einai ontos katapliktiki kai polu kathari!

 

prepei na einai to mono meros se olo to nosokomeio pou itan katharo.

 

to teleutaio ximeroma eimoun etoimi na paro sta kanalia Papadaki kai autia kai den xero ego pion allo ....alla itan Savvato

 

gurisa sto spiti mou kai meta iremisa

 

olla mporo na ta xanaanexto kai na pao proetoimasmeni

 

ena den tous sugxoro

...den mou edosan to moraki mou na to agkaliaso afou gennisa, den me afisan na pao liges ores meta na to do kai para tis entoles mou na me fonaxoun na to thilaso tou edosan 2 gevmata glukozi kai 1 gala skoni.

 

A! kai efaga mia episkliridio tsampa kai verese 3 lepta prin genniso

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

 

 

ena den tous sugxoro

...den mou edosan to moraki mou na to agkaliaso afou gennisa, den me afisan na pao liges ores meta na to do kai para tis entoles mou na me fonaxoun na to thilaso tou edosan 2 gevmata glukozi kai 1 gala skoni.

 

A! kai efaga mia episkliridio tsampa kai verese 3 lepta prin genniso

Είναι σαν να αναφέρεσαι σε άλλο νοσοκομείο... γέννησα πριν ένα χρονο εκεί κ αυτή η κατάσταση που περιγράφεις είναι σχεδόν εξωπραγματική, δεν αμφισβητώ τα λεγομενά σου αλλά αυτό που βίωσα εγώ ήταν τελείως διαφορετικό.

 

Και τις δυο φορές που γέννησα μου έδωσαν αμέσως να κρατήσω το μωρό μου κ όταν ήταν να το θηλάσω επειδή ήμουν στον κατω όροφο καλούσαν στο τηλ του δωματίου για να πάω.. όλες τις κοπέλες δλδ μέσα στο θάλαμο, αν κάποια δεν ήθελε να πάει να θηλάσει απλά το έλεγε. Για τα πάνω δωμάτια δεν ξέρω να πω κάτι αλλά στον κάτω όροφο ήταν καθαρά (σίγουρα δεν έγλυφες το πάτωμα αλλά δεν σιχαινόσουν κιόλας)

 

Την κόρη την γέννησα στις 11 το βράδυ κ τα ξημερώματα νωρίς πήγα να την θηλάσω

Link to comment
Share on other sites

teleftaia i katstasi sta dimosia nosokomeia me tin krisi einai athlia.

 

den uparchoun lefta opote i katharistria prepei na katharisei olo to nosokomeio (1 katharistria gia olo to nosokomeio, oxi mono to maieutirio)

 

den uparxoun lefta den uparxoun sentonia

den uparxoun lefta den uparxoun maies na prolavainoun na asxolithoun

 

kai go prin genniso theorousa pos ekana tin kaliteri epilogi kai isos kapoies fores ethelotiflousa!

 

kalitera na xereis kai na'sai proetoimasmenos.

 

omos mi mou peis pos an gennises vradi den tou edosan glukozi?

 

einai pagia ilithia taktiki tous!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

 

omos mi mou peis pos an gennises vradi den tou edosan glukozi?

 

einai pagia ilithia taktiki tous!

Αυτο δεν μπορώ να το ξέρω αφού ήμουν στο χειρουργείο μέχρι τις 1:30 λόγω μικρής αιμοραγίας ... θα μπορούσαν να είχαν δώσει γλυκόζη κ όταν γέννησα το γιο στις 5:30 το απόγευμα που πήγα κοντά τους στις 9 το βράδυ. Από τη στιγμή

που δεν το θηλάζεις το παιδί από την πρώτη στιγμή που γεννιέται δεν μπορώ να ξέρω.

 

Το σίγουρο ειναι ότι παρόλα αυτά καλό ειναι να είναι κάποιος προετοιμασμένος για το τί μπορεί να αντιμετωπίσει είτε σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό νοσοκομείο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχω φρικαρει τελειως......ο κατω οροφος δεν ειναι αυτος που ανακαινηστηκε?

και πως την παλευεις τοσες μερες?τα μωρα δεν κινδυνευουν? τι λετε ρε κοριτσια και κανεις δεν κανει τιποτα?Τι να πω γενναω σε 2 μηνες εκει τι να περιμενω δεν ξερω πλεον....

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω φρικαρει τελειως......ο κατω οροφος δεν ειναι αυτος που ανακαινηστηκε?

και πως την παλευεις τοσες μερες?τα μωρα δεν κινδυνευουν? τι λετε ρε κοριτσια και κανεις δεν κανει τιποτα?Τι να πω γενναω σε 2 μηνες εκει τι να περιμενω δεν ξερω πλεον....

με το καλό το μωράκι σου, καλό θα ειναι να ακούσεις απόψεις και από άλλες κοπέλες για να αποκτήσεις μια σφαιρική άποψη στο θέμα πριν πανικοβληθείς

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να πω εγώ την δική μου εμπειρία που νοσηλευτικα πριν 2 εβδομάδες στο Αρεταίειο λόγω αφυδάτωσης απο τους πολλούς εμετούς....

 

Με είχαν στο εισόγειο στον Θαλαμο 3 δίπλα σε μια κοπέλιτσα που είχε μόλις γεννήσει και άλλη μια που είχε πάθει αποκολληση!!! (4 κληνο το δωμάτιο)

 

 

Τα μωράκια τα έχεις μαζί σου απο την αρχή στο πυρεξάκι τους...Οι μαίες απο ότι είδα παροτρύνουν τις μανούλες να βάλουν τα μωράκια τους στο στήθος παρόλο που μερικές μανούλες ζητούσαν ξένο γαλα να τους δώσουν....

 

Οι μαίες επίσης ήταν πολύ καλές και πολύ εξυπηρετικές σε όλες τις μανούλες...

 

Ζωήφια έχουν το είδα και εγώ και ρώτησα και είπαν ότι η απολύμανση ζωηφίων αποφεύγετε λόγω των μωρών...

 

Καθαρήστρια περνάει κάθε πρωί και καθαρίζει με χλωρίνη το μπάνιο...

 

Σεντόνια όντως δεν αλάζουν καθόλου μέχρι να φύγεις και τα μαξιλάρια τους είναι αθλια, όταν πάς πάρε δικά σου....

 

Το επισκεπτήριο πρέπει να τηρήτε ΡΗΤΩΣ απο τις 12:00 - 14:00 και απο τις 18:00 - 22:00....

Το βράδυ μπορεί να μείνει μαζί σου μόνο μια γυναίκα (ο άνδρας σου ούτε κατα δοιάνοια)

 

Αυτο που καμία όμως δεν έχει αναφέρει είναι ότι έχει παρα πολύ φασαρία εν καιρώ επισκεπτηρίων και φυσικά μερικά βράδυα όταν πιάνουν συνγχωρδίες γύρω στα 10 μωράκια μαζί και κλένε ανελέητα γιατι πινάνε τα άμοιρα και δεν υσηχάζουν ούτε ηρεμούν τα κακόμοιρα.....

 

"Μπορεί να πείς άχουτα μωρέ" Αλλά αμα τα ακούς ΟΛΑ ΜΑΖΙ συνεχόμενα για κανα 3ωρο και σου ξυπνάνε και το δικό σου το μωράκι που είναι ήρεμο (το είδα απο την διπλανή μου αυτό) αρχίζεις και τρελένεσε...

 

Μονόκλινο είναι πολύ πολύ δύσκολο να βρείς....

Όσες κάνουν καισαρική δεν πληρώνουν διαμονή δωματίου αλλά μόνο τον γιατρό τους.

Εμενα ο δικός μου παίρνει 1000? συν του αναισθησιολόγου αλλα 200?.

 

Αυτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα τωρα το δεκεμβριο το δευτερο παιδακι μου..και δεν ειδα ολα αυτα που λετε τα σεντονια μετα την πρωτη νυχτα μου τα αλλαξαν και ερχοταν καθε μερα και τα ελενγχε αν ηταν βρομικα... το προσωπικο καλο και εγω αμεσως ειδα το μωρο μετα το τοκετο απλα δεν ηθελα παραπανω γιατι ημουν με πυρετο και φοβομουν μη κολλησει κα ζητησα να το παρουν μου το εφεραν ομως μολλης ηρθα στο δωματιο μετα απο μιση ωρα ισα ισα εκανα το μπανιο και ηρθε.την νυχτα μπορει να μεινει και ο συζυγος (μονο μονοκλινο) το μονοκλινο ειναι δυσκολο να βρεις γιατι ειναι μονο δυο και τα παιρνουν αμεσως...εγω οταν περιμενα να με ετοιμασουν, πριν απο μενα μπηκε μια αλλη κοπελα και ο συζυγος ηθελε μονοκλινο και τους ειπαν δεν υπαρχει, σε 15 λεπτα πηγε ο συζυγος να παρει και για μενα δωματιο και θελαμε μονοκλινο και πηραμε μας ειπαν οτι υπαρχει ελευθερο... τοτε κιολας ο γιατρος ελεγε΄ (δεν εχω δωματια καθολου τι θα κανω)...εννοωντας τετρακλινα μαλλον..τωρα οταν στην πρωτη γεννα ημουν κατω τοτε το δυσολο ηταν το μπανιο ημασταν 3 και το μπανιο ηταν λιγο ανω κατω...και το κακο οι επισκεπτες...αλλα τα αλλα καλα να παρεις πανω δωματιο και να ζηταν αν θελεις κατι...

Link to comment
Share on other sites

με το καλό το μωράκι σου, καλό θα ειναι να ακούσεις απόψεις και από άλλες κοπέλες για να αποκτήσεις μια σφαιρική άποψη στο θέμα πριν πανικοβληθείς

Σ ευχαριστω.

 

Μα επειδη το λενε και αλλες πανικοβληθηκα. Τελικα ποιος οροφος ειναι καλυτερος ο πανω ή ο κατω?γιατι σε καποια δωματια απ οτι ακουσα δεν εχει μπανιο μεσα. Δικλινα ποσα εχει?

 

Stellinula νομιζω εχουμε τον ιδιο γιατρο. Χρησιμες οι πληροφοριες σου.

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω δεν εχω παει ποτε εκει ουτε εχω εμπειρια απλα σε μια συζητηση που ειχα με ατομο που δουλευει εκει μου ειπε ευτυχως που δε γεννας σε μας λογω καθαριοτητας και μονο οχι για αλλο λογο. σαν μαιευτηριο κατα τα αλλα πρεπει να ναι καλο και δε ξερω τι γινεται απο αποψη συμπεριφορας γι αυτο και δεν αναφερομαι σε τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μονοκλινο ειναι δυσκολο να βρεις γιατι ειναι μονο δυο και τα παιρνουν αμεσως...εγω οταν περιμενα να με ετοιμασουν, πριν απο μενα μπηκε μια αλλη κοπελα και ο συζυγος ηθελε μονοκλινο και τους ειπαν δεν υπαρχει, σε 15 λεπτα πηγε ο συζυγος να παρει και για μενα δωματιο και θελαμε μονοκλινο και πηραμε μας ειπαν οτι υπαρχει ελευθερο... τοτε κιολας ο γιατρος ελεγε΄ (δεν εχω δωματια καθολου τι θα κανω)...εννοωντας τετρακλινα μαλλον..

Καλα πως γινεται να μην εχει και μετα απο 15 λεπτα να εχει? Δεν καταλαβα?Πρεπει δηλαδη να πηγαινεις συνεχεια να ρωτας?Αν πας σε 4κλινο μετα μπορεις να αλλαξεις?Μηπως παιζει ρολο και ο γιατρος?

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα πως γινεται να μην εχει και μετα απο 15 λεπτα να εχει? Δεν καταλαβα?Πρεπει δηλαδη να πηγαινεις συνεχεια να ρωτας?Αν πας σε 4κλινο μετα μπορεις να αλλαξεις?Μηπως παιζει ρολο και ο γιατρος?

 

ο ανθρωπος ηταν ξενος και δεν μιλαγε αρκετα καλα ημασταν μπροστα και ακουγαμε τι ελεγαν. μαλλον δεν θα καταλαβε η αλλη ξερω και εγω,,, . και οταν πηγε ο αντρας μου μας ειπαν ναι...οταν βγηκε με τα χαρτια...αυτο ειπα και εγω πως γινεται αυτο...μαλλον τοτε αδειασε τι να πω?:shock: μπορεις να πεις οταν αδειασει να σε μεταφερουν μετα,,,αν δεν θα εχει εκεινη την στιγμη...

δεν νομιζω να παιζει ρολο ο γιατρος δεν του ειπα τι θελω...και δεν ηταν μπροστα εκεινη την στιγμη

Link to comment
Share on other sites

ο ανθρωπος ηταν ξενος και δεν μιλαγε αρκετα καλα ημασταν μπροστα και ακουγαμε τι ελεγαν. μαλλον δεν θα καταλαβε η αλλη ξερω και εγω,,, . και οταν πηγε ο αντρας μου μας ειπαν ναι...οταν βγηκε με τα χαρτια...αυτο ειπα και εγω πως γινεται αυτο...μαλλον τοτε αδειασε τι να πω?:shock: μπορεις να πεις οταν αδειασει να σε μεταφερουν μετα,,,αν δεν θα εχει εκεινη την στιγμη...

δεν νομιζω να παιζει ρολο ο γιατρος δεν του ειπα τι θελω...και δεν ηταν μπροστα εκεινη την στιγμη

 

Α!!καλα εννοειται οτι μονοκλινο θα ζητησω αλλα δεν ειμαι αισιοδοξη οτι θα βρω(σαν και σενα τυχερουλα)εγω να τους το πω αυτοι θα το θυμουνται ή θα πρεπει να ειμαστε stand by? Να ρωτησω και κατι αλλο το νοσοκομειο μπορουμε να το δουμε (πριν τον τοκετο εννοω)δεν εχω παει ποτε και θα θελα να δω τι θα αντιμετωπισω. Πρεπει να μιλησω στον γιατρο μου γι αυτο?

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι μιλα στο γιατρο ..εμενα μου ειχε πει στην πρωτη εγκυμοσηνη αν θελω να το δω...

τωρα αν πεις οτι θελεις μονοκλινο μολης αδειασει πιστευω θα το εχουν σαν προτεραιοτητα....αλλα μιλα και με το γιατρο αν πας με ραντεβου για γεννα ειναι πιο ευκολα...εγω πηγα για επισκεψη ρουτινας και τελικα μου ειχαν σπασει τα νερα μερες η ωρες ξερω και εγω δεν το πηρα πρεφα..και μπηκα αμεσως μεσα για τοκετο...

Link to comment
Share on other sites

η φίλη μου πάντως που γεννάει τώρα της ειπε ο γιατρός της να πάει αύριο για εισαγωγή γιατί εχουν μεγάλο πρόβλημα με τα κρεβάτια και αν ειναι θα της κάνει καισαρική την Πέμπτη ή Παρασκευή :(

 

Καισαρική γιατι το παιδί δεν εχει μπει στη λεκάνη....ουτε εμένα ειχε μπεί αλλα τουλάχιστον η γιατρός μου το πάλεψε για Φ.Τ και το έκανε να μπει...παλι καλά που δεν ηταν καθηγήτρια να με πετσοκόψει για να μην ταλαιπωρείται!!! γκρρρρρρρρρρρρρρ

Link to comment
Share on other sites

η φίλη μου πάντως που γεννάει τώρα της ειπε ο γιατρός της να πάει αύριο για εισαγωγή γιατί εχουν μεγάλο πρόβλημα με τα κρεβάτια και αν ειναι θα της κάνει καισαρική την Πέμπτη ή Παρασκευή :(

 

Καισαρική γιατι το παιδί δεν εχει μπει στη λεκάνη....ουτε εμένα ειχε μπεί αλλα τουλάχιστον η γιατρός μου το πάλεψε για Φ.Τ και το έκανε να μπει...παλι καλά που δεν ηταν καθηγήτρια να με πετσοκόψει για να μην ταλαιπωρείται!!! γκρρρρρρρρρρρρρρ

 

καλε γιατι τετοια αποψη για τους καθηγητες,ας αλλαξει γιατρο αν δεν της αρεσει(με αυτα που τις κανει) και εγω δεν θα συμφωνουσα για καισαρικη με τιποτα...τι ειναι αυτο επειδη δεν εχει κρεβατια παμε για καισαρικη καινουργια μοδα?:shock:... μην συμφωνησει δεν εχει αποψη η ιδια? εμενα παντως ο γιατρος ουτε επισκληριδιο δεν ηθελε να κανω(καθηγητης), μου λεει καλυτερα μονη σου και ειχε δικιο....το δοκιμασα και με δυο τροπους και οντως πιο ευκολα χωρις επισκλ...τεσπα παντως μην παει... μαλλον ο γιατρος εχει πολλες δουλειες:evil: και οχι επειδη εχουν μεγαλο προβλημα... μιλα της και εσυ...:eek: ενα μωρο οταν ειναι ετοιμο να γεννηθει τοτε πρεπει να γεννηθει και οχι οταν θελει ο καθε γιατρος...αντε...:evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

εγω την προειδοποιησα αλλα που να αλλαξει τωρα γιατρό...ειναι και ρισκο να συστήνεις γιατρό πάντως. Η γνώμη μου βασίζεται πάντως και σε προσωπική εμπειρία απο τους καθηγητάδες εκει γιατι οταν ημουν έγκυος με παρακολουθούσε για λιγο ο κ. Μπότσης. Δεν μου εξηγουσε τιποτα, με ζύγιζε τσιμπουσε το πενηντάρικο και γειά σας! Ηθελε και 1500!...και οταν του ειπα οτι δεν θελω επισκληρίδιο μου ειπε "καλα θα παρακαλάς", για τα μαθηματα ψυχοπροφυλακτικής οτι ειναι βλακειες κτλ

 

Φιλη μου που την ξεγέννησε πηγαινε καθε μέρα και της ζητουσε τα χρήματα πανω απο το κρεβάτι!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω την προειδοποιησα αλλα που να αλλαξει τωρα γιατρό...ειναι και ρισκο να συστήνεις γιατρό πάντως. Η γνώμη μου βασίζεται πάντως και σε προσωπική εμπειρία απο τους καθηγητάδες εκει γιατι οταν ημουν έγκυος με παρακολουθούσε για λιγο ο κ. Μπότσης. Δεν μου εξηγουσε τιποτα, με ζύγιζε τσιμπουσε το πενηντάρικο και γειά σας! Ηθελε και 1500!...και οταν του ειπα οτι δεν θελω επισκληρίδιο μου ειπε "καλα θα παρακαλάς", για τα μαθηματα ψυχοπροφυλακτικής οτι ειναι βλακειες κτλ

 

Φιλη μου που την ξεγέννησε πηγαινε καθε μέρα και της ζητουσε τα χρήματα πανω απο το κρεβάτι!!!!

 

απαπα οχι παλι καλα τετοια δεν ειχα,και να ειχα ο συζυγος μου θα τον εβαζε στην θεση του...οταν γεννησα ερχοταν και με εβλεπε πως ειμαι αν ποναω!!

και τον πληρωσα στην δευτερη γεννα την τριτη μερα και αυτο επειδη οπως ειπα δεν περιμενα να γεννησω εκεινη την ημερα δεν ειχαμε το ποσο μαζι μας και με ολη την χαρα το αφησαμε για λιγο ...και αυτος ουτε κουβεντα...γιαυτο και πηγαινω σε αυτον και δεν θελω να αλλαξω γιατρο με τιποτα...μαλλον εχει να κανει με το ανθρωπο...παντως αυτους τους γιατρους πρωτη φορα τους ακουω καινουργιοι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα πανω και μονο πανω το μωρο θα ειναι μαζι σου και αν μπορεις παρε μονοκλινο η διαφορα ειναι μικρη...

 

Elena auti i pliroforia den einai sosti.

 

ta mora ta eixame mazi mas kai emeis ston kato orofo. ola ta mora pou den uparxei logos na vriskontai epano ta exoune oi mamades.

 

episeis oses mpainoun pio prin nomizo pane panta kato giati theoritika ekei einai gia tis egkumosimes upsilou kindinou.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...