Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αφηνεις το παιδι σου σε σπιτι 'αγνωστων'?


Recommended Posts

Λοιπον με απασχολει το θεμα και μπορει τελικα νε ειμαι υπερβολικη. πειτε μου ομως την γνωμη σας.

το τελευταιο 4μηνο ,για να βοηθησω τον 5 χρονο γιο μου με την κοινωνικοποιηση του αρχισα να καλω παιδακια απο το νηπιαγωγειο. Τους γονεις δεν τους ηξερα μονο τα παιδακια βεβαια αφου τα βλεπω καθε μέρα. απο την πρωτη στιγμη λοιπον που αρχισαν να ερχονται τα παιδακια σπιτι, οι γονεις μου τα αφηναν στην πορτα μου εδιναν και το κινητο τους σε περιπτωση που χρειαζομουν κατι, και εφευγαν. ειναι σωστο αυτο, να αφηνεις το παιδ σου καπου χωρις να ξερεις τι σοι οικογενεια ειναι αυτή? μηπως τα 5χρονα ειναι αρκετα ωριμα και ανεξαρτητα ? αν καλεσουν τον γιο μου, μηπως και εγω πρεπει να κανω το ιδιο για να μην σκεφτουν οτι δεν τους εμπιστευομαι? μηπως ειμαι υπερπροστατευτική ?

τι θα κανατε εσεις? ειμαι λαθος?

Popi

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προσωπικα....δεν θα το εκανα ποτε.

Γιατι αν γίνει "κατι" (στο "κατι" βαλε οτι ασχημο θες) μπλεκουν πολυ τα πραγματα.

Καλυτερα να ειμαι στο διπλανο δωματιο και να πινουμε καφε.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θέλουν και αυτοί οι γονείς να κάνουν το ίδιο με σένα; Δηλαδή να τονώσουν την κοινωνικότητα των παιδιών τους.

 

Αν ξέρεις ότι θα είναι η μητέρα του παρούσα και υπάρχει εποπτεία, γιατί όχι; Βέβαια πριν από αυτό θα πρέπει να προηγείται μια γνωριμία με τους γονείς, γιατί έτσι όπως το περιγράφεις να το αφήνουν σε κάποιον που δεν το ξέρουν είναι λίγο ζόρικο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το κανω,δηλαδη την αφηνω να πηγαινει σε αλλα σπιτια και ερχονται και στο σπιτι μου.Εννοειτε οτι προσεχω τα παιδια αλλα δεν γινεται καθε φορα να ερχονται και οι γονεις μαζι τους.Εκτος αν προκειτε για γονεις που κανουμε και οι ιδιοι παρεα και ταιριαζουμε.Διαφορετικα θα προτιμουσα να βρισκομαστε σε εξωτερικο χωρο.Αλλωστε ταπαιδια καλουνται να παιξουν και να ευχαριστηθουν .Δεν βλεπω το περιεργο..

Link to comment
Share on other sites

Στο νηπιαγωγείο δεν θυμάμαι να την άφηνα μονη της αλλά θυμάμαι σε πάρτι που είχα κάνει μου είχαν αφήσει λίγοι γονείς τα παιδιά τους και είχαν φύγει.... με είχαν ξαφνιάσει.

 

Από την Α΄δημοτικού ξεκινήσαμε και πάμε σε σπίτια, αλλά μη φανταστείς σε όλη τη τάξη, πάει σε 2-3 παιδιά που έχει κανει περισσότερη παρέα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιος μου είναι μικρός ακόμη για να τον αφήσω σε ξένο σπίτι και να φύγω αλλά κι αν μεγαλώσει πάλι δεν θα τον αφήσω. Ακούγονται γενικότερα διάφορα και δεν θα ήθελα το παιδί μου να ζήσει κάποια δύσκολη κατάσταση. Εννοείται ότι δεν θα δεχτώ και ξένα παιδιά στο σπίτι μου, ούτε βέβαια να τα μεταφέρω με το αμάξι μου. Υπάρχουν ωραιότατοι παιδότοποι, κούνιες, goody's με παιδότοπους που μπορείς άνετα να πιεις τον καφέ σου και να επιβλέπεις το παιδί σου ανά πάσα στιγμή.

Δεν πιστεύω ότι το παιδί θα νοιώσει εγκλωβισμένο ή αποκομμένο από το σύνολο των άλλων παιδιών αν του προσφέρεις εναλλακτικούς τρόπους διασκέδασης με τους φίλους του. Τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε και να είναι σε ξένα χέρια ή σε ξένο αυτοκίνητο. Υπόψη δεν τον έχω αφήσει ούτε ένα λεπτό στην πεθερά μου γιατί δεν πιστεύω ότι είναι σε θέση να τον προσέξει πόσο μάλλον σε έναν ξένο. Ίσως να είναι ακραία η άποψή μου αλλά εγώ έτσι νοιώθω και έτσι θα πράξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας. Κι εμένα η κόρη μου είναι 5 χρονών και τα παιδάκια που έρχονται σπίτι μας έρχονται με τις μαμάδες τους. Αντιστοίχως κι εκείνη όταν πηγαίνει σε σπίτια φίλων της, πηγαίνω κι εγώ μαζί. Στην περίπτωση που δεν γνωρίζεις τους γονείς των άλλων παιδιών και πιθανώς να αισθανόσασταν όλοι αμήχανα σε μια συνάντηση σε σπίτι ίσως να ήταν σκόπιμο οι πρώτες συναντήσεις σας να γινόντουσαν σε έναν παιδότοπο.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το παιδί μας δεν θα έπρεπε να το εμπιστεύομαστε σε τρίτους εάν δεν τους ξέρουμε πολύ καλά (εννοώ συγγενείς ή οικογενειακούς φίλους), όπως επίσης θεωρώ μεγάλη ευθύνη να έχω έστω και μέσα στο σπίτι μου μου την εποπτεία τρίτων παιδιών που σαφώς δε μπορώ να γνωρίζω τις ιδιοτροπίες τους και τα όρια τους.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Προτεινες στην μαμα να καθησει για καφε και ειπε οχι? Γιατι αν καθησεις 3-4 φορες οσο να ναι καποια αποψη θα σχηματισεις για το σπιτι και το περιβαλλον. Πιστευω οτι στην αρχη καλεις τη μαμα για καφε με το προσχημα να παιξουν τα παιδακια σας και στην πορεια μπορει να ερχονται και μονα τους.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ προχθές πήγα τη μικρή μου σε μια φίλη της που μαζί με τη μαμά της με πήραν τηλέφωνο να πάμε για να παίξουν τα κορίτσια μας. Τη μαμά την έβλεπα πρώτη φορά, γιατί την κόρη μου την παίρνει από το σχολείο η μαμά μου. Ξέρω βέβαια ότι τα κορίτσια είναι πολύ φίλες, κάθε μέρα είναι μαζί΄κ.τ.λ.Πήγα λοιπόν κι εγώ μαζί, ήπιαμε καφέ με τη μαμά, τα είπαμε, όλα καλά.Την επόμενη φορά που θα θελήσουμε να ξαναβρεθούμε δεν θεωρώ κακό να αφήσω την κόρη μου μόνη της να παίξει για καμιά ωρίτσα ή να έρθει το αλλο κοριτσάκι σε μας.Τι λέτε;

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Παντα καλω τους γονεις να μπουν ,αλλα με το που ερχονται στην πορτα, μου λενε οτι κατι εχουν κανονισει ή οτι εχουν δουλειες στο σπιτι, οποτε δεν μπορουν να κατσουν.Φανταστειτε οτι μετα το παρτυ τον Οκτωβριο οπου ηρθαν 3 φιλοι του και μονο μια μαμα έκατσε ,μετα ξανακαλεσα αλλα 3 παιδακια (ενα την φορα) και στις 3 περιπτωσεις εφυγαν οι γονεις.

ειναι περιεργο που δεν με ξερουν καθολου και μου εμπιστευονται τα παιδια τους. με τον ανδρα μου αποφασισαμε οτι καλυτερα να μην τα ξανακαλεσουμε γιατι η ευθυνη ειναι μεγαλη, ειναι μικρα τα παιδια και μπορει να συμβει οτιδηποτε. αλλα απο την αλλη στερω απο τον γιο μου την επαφη εκτος σχολειου με τους φιλους του και θα πρεπει να αρκεστει στους φιλους που εχω ηδη σχεση με την οικογενεια τους.

τον περιοριζω ετσι ομως.. δεν ξερω βρε κοριτσια ειναι δυσκολο

Popi

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι ακουμε τοσα...και βλεπουμε αλλα τοσα απο ατομα που δεν πηγαινε ο νους μας....και καθως εχω και κοριτσακια...απλα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.Ειναι πολυ μικρα ακομα...

 

Παντως σε καποιες περιπτωσεις παιζει και ο γκομενος..αφηνεις το παιδι να παιξει....και ο αντρας ειναι ησυχος :?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σύστημα, να αφήνουν δηλ. οι γονείς το παιδί σε ξένο σπίτι και να φεύγουν, το γνωρίζω από την Γερμανία.

Εκεί σηνήθως έτσι γίνεται, αφήνουν το παιδί και ένα τηλέφωνο, ενημερώνουν τι ώρα θα γηρίσουν να το πάρουν και φεύγουν.

Για να σας πω την αλήθεια εγω δεν τολμώ να το κάνω….μόνο ίσως αν τύχει σε κάποιον πολύ γνωστό που κάνουμε παρέα και γνωριζόμαστε καλά.

Μέχρι στιγμής πάντως ούτε να το σκευτώ….

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βλέπω την ώρα να μεγαλώσει λίγο για να καλεί φίλους σπίτι, να κλείνονται στο δωμάτιο και να παίζουν (εγώ κάθε 15 λεπτά θα μπαίνω μέσα για να τους ... φέρνω πορτοκαλάδες, σάντουιτς κλπ. κάτι και να παρακολουθώ διακριτικά :wink: ). Αλλά θεωρώ δεδομένο ότι θα έχω ήδη φροντίσει να συναντήσω και να γνωρίσω κάπως τους γονείς τους. Γενικά νομίζω ότι πρέπει να γνωρίζουμε τις οικογένειες των φίλων των παιδιών μας, ανεξάρτητα από το πού θα βλέπουν τους φίλους τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βλέπω την ώρα να μεγαλώσει λίγο για να καλεί φίλους σπίτι, να κλείνονται στο δωμάτιο και να παίζουν (εγώ κάθε 15 λεπτά θα μπαίνω μέσα για να τους ... φέρνω πορτοκαλάδες, σάντουιτς κλπ. κάτι και να παρακολουθώ διακριτικά :wink: ). Αλλά θεωρώ δεδομένο ότι θα έχω ήδη φροντίσει να συναντήσω και να γνωρίσω κάπως τους γονείς τους. Γενικά νομίζω ότι πρέπει να γνωρίζουμε τις οικογένειες των φίλων των παιδιών μας, ανεξάρτητα από το πού θα βλέπουν τους φίλους τους.
συμφωνω...βρε μανουλες μηπως ετσι εγκλωβιζετε τα παιδια στο σπιτι παρα ασφαλεια τους παρεχετε;ειναι πολυ καλο πιστευω να νιωθουν ανεξαρτητα καποιες μικρες στιγμες και πιστευω οτι το θελουν.Εγω σαν παιδι θυμαμαι πολυ καλα ποση χαρα ειχα που πηγαινα σε "ξενα" σπιτια και επαιζα με τις φιλες μου.Ητανπολυ γεματα τα σαββατα μου ετσι.οι μικρες μου αποδρασεις!δεν θα το στερησω απο τα παιδια μου αυτο.το εχουν κι αυτο αναγκη. :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βλέπω την ώρα να μεγαλώσει λίγο για να καλεί φίλους σπίτι, να κλείνονται στο δωμάτιο και να παίζουν (εγώ κάθε 15 λεπτά θα μπαίνω μέσα για να τους ... φέρνω πορτοκαλάδες, σάντουιτς κλπ. κάτι και να παρακολουθώ διακριτικά :wink: ). Αλλά θεωρώ δεδομένο ότι θα έχω ήδη φροντίσει να συναντήσω και να γνωρίσω κάπως τους γονείς τους. Γενικά νομίζω ότι πρέπει να γνωρίζουμε τις οικογένειες των φίλων των παιδιών μας, ανεξάρτητα από το πού θα βλέπουν τους φίλους τους.
συμφωνω...βρε μανουλες μηπως ετσι εγκλωβιζετε τα παιδια στο σπιτι παρα ασφαλεια τους παρεχετε;ειναι πολυ καλο πιστευω να νιωθουν ανεξαρτητα καποιες μικρες στιγμες και πιστευω οτι το θελουν.Εγω σαν παιδι θυμαμαι πολυ καλα ποση χαρα ειχα που πηγαινα σε "ξενα" σπιτια και επαιζα με τις φιλες μου.Ητανπολυ γεματα τα σαββατα μου ετσι.οι μικρες μου αποδρασεις!δεν θα το στερησω απο τα παιδια μου αυτο.το εχουν κι αυτο αναγκη. :)

 

Και σαφως θα πανε σε φιλους-φιλες...αλλα μιλαμε για τελειως ξενα σπιτια που δεν ξερεις τι σοι ειναι :?

Αλλο να τους ξερεις και να εχεις πιει και 5-10 φορες καφε κι αλλο καποιον που καλα καλα δεν ξερεις τ ονομα του...να του εμπιστευεσαι το παιδι σου :?

Σε φιλους που εχουν ιδιες ηλικιας παιδια και κανουμε κολλητη παρεα εχει τυχει λογο δουλειων να τ αφησω.

 

Αλλα επισης γιατι ειναι τοσο κακο σ αυτες τις τοσο μικρες ηλικιες να παιζουν τα παιδακια στο δωματιο τους και να πινουν το καφεδακι τους οι μαμαδες? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι δεν θα αφηνα ποτε το παιδι μου μονο του σε ενα σπιτι που δεν ξερω τους γονεις του....

 

Μιλαμε σε ηλικιες που μπορεις να επιβληθεις στο παιδι :lol::lol::lol: γιατι για τις αλλες ουτε που θα σε ρωτησει

 

Πιστευω οτι και τα παιδια χαιροντε οταν οι μαμαδες τους κανουν παρεα...

Αυριο λοιπον και εγω καλεσα 2 φιλες την μικρη μου με συνοδια φυσικα των μαμαδων τους :lol::lol::lol:

 

 

Αλλα εδω θελω να αναφερω κατι που μου ελεγε μια φιλη

Ο γιος της πηγαινε δευτερα δημοτικου και εκανε παρεα με ενα παιδακι. καποια στιγμη της λεει να τον καλεσουν σπιτι. Ε φυσικα με την μαμα του. Ε δεν την πηγε μια.... περιμενε πως και πως τα παιδια να τελειωσουν το παιχνιδι για να φυγουν....

 

Τι κανεις σε αυτες τις περιπτωσεις που δεν αντεχεις τον γονιο και τα παιδια ειναι κολλητοι φιλοι και θελουν να κανουν παρεα?????

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κορίτσια το έχω σκεφτεί αρκετά το θέμα μιας και μου έτυχε η μαμά ενός συμμαθητή της μεγάλης μου να μου ζητήσει να στείλω την κόρη μου σπίτι της χωρίς εμένα. Μου φάνηκε κατ' αρχήν παράξενο να κάλει το παιδί κι όχι την μαμά, έπειτα δεν την ήξερα σχεδόν καθόλου εκτός από τα κλασικά γειά όταν παίρναμε τα παιδιά μας και τέλος κάτι δεν μού άρεσε από μια ιστορία που μου είπε για τον σύζυγό της, φεύγοντας ένα μεσημέρι από το σχολείο. Βέβαια δεν της απάντησα αμέσως γιατί ΄ενιωθα ότι ίσως έτσι να την προσβαλα. Αλλά όταν με πήρε τηλέφωνο για να το κανονίσουμε της είπα όχι πάρα πολύ ευγενικά και ότι αν θέλει να βρεθούμε σ' ένα παιδότοπο και να παίξουν τα παιδιά.

Με τίποτα δεν θα άφηνα το παιδί μου σε ένα σπίτι που ελάχιστα ξέρω τους γονείς. Σε πολύ φίλες μου και πολύ συγγενικά μου πρόσωπα δεν έχω πρόβλημα. Και α' αυτήν την περίπτωση όμως θα πρέπει να είναι πάντα και η γυναίκα του σπιτιού παρούσα και όχι μόνο ο άντρας (εκτός βεβαια από τον αδερφό μου και τον μπαμπά μου και πεθερό μου). Ίσως είμαι λίγο καχύποπτη αλλά με τόσα που γίνονται βρε κορίτσια πρέπει να φυλάμε τα παιδάκια μας σαν πολύτιμους θησαυρούς

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε πως ουτε θα τον αφηνα ουτε και θα δεχομουν στο σπιτι μου παιδια χωρις τους γονεις τους. Πιστευω ομως πως αυτο πρεπει να ξεκαθαριζετε εξαρχης.. Δηλαδη να το λεμε "ελατε να πιουμε εναν καφε και να παιξουν και τα παιδια"

Και αφου γινει η γνωριμία και εφοσον η συγκεκριμενη μαμα με καλεσει και αυτη στο σπιτι της και κοψω κινηση, τοτε μονο θα ξανακαλεσω το παιδι ή θα επιτρεψω στο δικομου να παει.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση....απορια.....αντε και ακομη να κοψουμε κινηση ξερουμε πραγματαικα μεσα απο ενα καφε ή δυο ή τρεις οτι ειναι καλοι ή οχι????και βασικα μπορει να μη ταιριαζουν οι γονεις....γιατι να μου κατσικωθει καποια στο σπιτι δηλαδη που δε μπορω να πω μια κουβεντα μαζι της????για τι ηλικιες μιλαμε βρε παιδια???γιατι καπου στη τριτη δημοτικου αποκλειεται να μας θελουν μαζι και νομιζω οτι ειναι και λιγο πιεστικο να ειμαστε συνεχεια διπλα τους......γιαιτ να λεμε στα παιδια οχι μη ξανακαλεσεις αυτον στο σπιτι μονο και μονο επειδη δε μπορουμε να τα βρουμε με τους γονεις......α...παντως αν θελετε να κοψετε κινηση υπαρχει και το αλλο....μετα τη προσευχη πειτε στην αλλη μαμα παμε για ενα καφε....μια δυο τρεις γνωρισοζαστε και τουλαχιστον ξερετε τι γινετε.....

 

 

παντως και εγω θυμαμαι οτι πηγαινα και ερχοντανε φιλες μου......χωρις γονεις ......με πηγαινανε και φευγανε....το ιδιο και αυτες...ερχονταν και φευγανε οι γονεις....δηλαδη τοτε δε θα μπορουσαμε να παθουμε πολλα?????τι διαφορα εχει τωρα.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

yasemi για ποιά ηλικία μιλάς? Και μένα οι γονείς μου μ΄αφήνανε σε φίλες μου και όντως ερχόταν και φίλες μου στο δικό μου σπίτι, αλλά ήμουν σε ηλικία 9-10 χρονών και ίσως και μεγαλύτερη. Συν ότι οι γονείς μου ξέραν τους άλλους γονείς. Πότέ δεν μ' αφησανε σε σπίτι που δεν γνωρίζαν τους γονείς, πρώτον γιατί ντρεπόταν να αφήσει το παιδι της σε αγνώστους με την έννοια του ότι φορτώνει το παιδί και την ευθύνη του σε κάποιους άγνωστους και δεύτερον γιατί φοβόταν.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν εχει σημασια η ηλικια, βεβαια οσο πιο μικρο τοσο το χειροτερο, αλλα πρεπει παντα να γνωριζουμε οσο μπορουμε καλυτερα τουλαχιστον, τις οικογενειες που αφηνουμε τα παιδια μας.

Δεν με πειραζει να πιω καφε με καποια που δεν εχω κατι κοινο, αλλωστε τα παιδια μας ειναι αρκετο θεμα για συζητηση. Μου φτανει που το παιδι μου περναει καλα.

 

αλλα το αφηνεις το παιδι μονο του οταν δεν τον γνωριζεις καθολου τον αλλον?

Popi

Link to comment
Share on other sites

...για τι ηλικιες μιλαμε βρε παιδια???γιατι καπου στη τριτη δημοτικου αποκλειεται να μας θελουν μαζι και νομιζω οτι ειναι και λιγο πιεστικο να ειμαστε συνεχεια διπλα τους......

 

προσωπικά μιλώντας και αν δεν με θέλουν τα παιδιά μου, πρόβλημά τους! εγώ είμαι αυτή που είμαι υπεύθυνη για την ακεραιότητά τους.

Αν θέλουν παιδότοπο καλώς αλλιώς σπίτι.

 

παντως και εγω θυμαμαι οτι πηγαινα και ερχοντανε φιλες μου......χωρις γονεις ......με πηγαινανε και φευγανε....το ιδιο και αυτες...ερχονταν και φευγανε οι γονεις....δηλαδη τοτε δε θα μπορουσαμε να παθουμε πολλα?????τι διαφορα εχει τωρα.....

 

εγώ είμαι 30, δεν γνωρίζω την ηλικία σου και τον τόπο κατοικίας σου, αλλά να σου πω κάτι, τότε δεν ακούγαμε για βιασμούς, κακοποιήσεις, πορνογραφία γενικότερα.... άλλοι καιροί. Απλά δεν θα πρέπει να εμπιστευόμαστε τους άλλους τόσο εύκολα. Εδώ ακούμε για κακοποιήσεις και βιασμούς από τον ίδιο τον γονέα ή τον πατριό και θα πάω το κοριτσάκι μου αύριο μεθαύριο στον κάθε τυχάρπαστο και θα το αφήσω 2 ώρες...... ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!

Link to comment
Share on other sites

...για τι ηλικιες μιλαμε βρε παιδια???γιατι καπου στη τριτη δημοτικου αποκλειεται να μας θελουν μαζι και νομιζω οτι ειναι και λιγο πιεστικο να ειμαστε συνεχεια διπλα τους......

 

προσωπικά μιλώντας και αν δεν με θέλουν τα παιδιά μου, πρόβλημά τους! εγώ είμαι αυτή που είμαι υπεύθυνη για την ακεραιότητά τους.

Αν θέλουν παιδότοπο καλώς αλλιώς σπίτι.

 

παντως και εγω θυμαμαι οτι πηγαινα και ερχοντανε φιλες μου......χωρις γονεις ......με πηγαινανε και φευγανε....το ιδιο και αυτες...ερχονταν και φευγανε οι γονεις....δηλαδη τοτε δε θα μπορουσαμε να παθουμε πολλα?????τι διαφορα εχει τωρα.....

 

εγώ είμαι 30, δεν γνωρίζω την ηλικία σου και τον τόπο κατοικίας σου, αλλά να σου πω κάτι, τότε δεν ακούγαμε για βιασμούς, κακοποιήσεις, πορνογραφία γενικότερα.... άλλοι καιροί. Απλά δεν θα πρέπει να εμπιστευόμαστε τους άλλους τόσο εύκολα. Εδώ ακούμε για κακοποιήσεις και βιασμούς από τον ίδιο τον γονέα ή τον πατριό και θα πάω το κοριτσάκι μου αύριο μεθαύριο στον κάθε τυχάρπαστο και θα το αφήσω 2 ώρες...... ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!

 

 

με την ιδια λογικη δε θα στελνουν τα παιδια τους και οι αλλοι σε σενα γιατι δε θα σε ξερουνε οποτε ειναι ενας φαυλος κυκλος.....δυο χρονια μικροτερη σου ειμαι αλλα και τοτε γινοτανταν αυτα απλα τοτε δεν ακουγονταν......δε σου ειπα να το αφησεις ντε και καλα αλλα δηλαδη μεχρι να παει γυμνασιο εσυ θα εισαι μαζι ????οταν ειναι μικρα οκ....αλλα μετα τα 8-9 δε γινεται να πας μαζι τους.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

yasemi για ποιά ηλικία μιλάς? Και μένα οι γονείς μου μ΄αφήνανε σε φίλες μου και όντως ερχόταν και φίλες μου στο δικό μου σπίτι, αλλά ήμουν σε ηλικία 9-10 χρονών και ίσως και μεγαλύτερη. Συν ότι οι γονείς μου ξέραν τους άλλους γονείς. Πότέ δεν μ' αφησανε σε σπίτι που δεν γνωρίζαν τους γονείς, πρώτον γιατί ντρεπόταν να αφήσει το παιδι της σε αγνώστους με την έννοια του ότι φορτώνει το παιδί και την ευθύνη του σε κάποιους άγνωστους και δεύτερον γιατί φοβόταν.

 

 

θυμαμαι αυτο γινοτανε καπου στη τριτη δημοτικου....πιο πριν δε θυμαμαι.....δε γινεται αν ξερεις ολους τους γονεις γιατι αντε εσυ μπορει να θελεις να τους γνωρισεις ο αλλος ομως μπορει να μη θελει ...τι κανεις σε αυτη τη περιπτωση ενω τα παιδια σου ειναι αυτοκολλητα????

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν πρέπει να φροντίσουμε, μέχρι την τρίτη δημοτικού να έχουμε γνωρίσει τους γονείς των φίλων των παιδιών μας? Ακόμα και αν δεν κάνουμε παρέα, να ξέρουμε ποιοι είναι?

όσο για τους βιασμούς, και τις κακοποιήσεις, ξέρετε εσείς ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που το παιδάκι πήγε σε παιδικό πάρτυ συμμαθητή και το ... βιάσανε? Μην τρελαθούμε κιόλας! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...