Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αφηνεις το παιδι σου σε σπιτι 'αγνωστων'?


Recommended Posts

Κοριτσια κανετε καλα που δεν αφηνετε τα παιδια σας να πανε πουθενα χωρις εσας. Διαβασα ιστοριες με θυτες πρωτα ξαδερφια, αδερφια, κλπ, και καποιες απο εσας τρομοκρατηθηκαν και σιγουρα καλα εκανανΚαποιες φορες ομως δεν μπορουμε να αποφυγουμε καποιες καταστασεις.Για παραδειγμα, οταν ο πατερας της κορης μου ζουσε στην Ελλαδα την πηρε το καλοκαιρι, 3ετων, μια βδομαδα διακοπες και στο ιδιο σπιτι ηταν η μανα του, η αδερφη του και οι 3γιοι της αδερφης του, ηλικιας δημοτικου. Ημουν υποχρεωμενη απο τον νομο να την δωσω στον πατερα λιγες μερες. Πειτε μου, εσεις δεν θα κανατε το ιδιο;

 

Εδω υπαρχουν 2 περιβαλλοντα, αυτο της μαμας και αυτο του μπαμπα, οποτε αν μι τι αλλο ζειτε ξεχωριστα (αν καταλαβα καλα) οποτε δεν υπαρχει αλλη επιλογη, απλα και σε αυτην την περιπτωση ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ.....!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εδω υπαρχουν 2 περιβαλλοντα, αυτο της μαμας και αυτο του μπαμπα, οποτε αν μι τι αλλο ζειτε ξεχωριστα (αν καταλαβα καλα) οποτε δεν υπαρχει αλλη επιλογη, απλα και σε αυτην την περιπτωση ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ.....!!!!!!!!

 

Καλα καταλαβες, εχουμε παρει διαζυγιο. Και εννοειται οτι ειχα πει στον μπαμπα να εχει οντως τα ματια του δεκατεσσερα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά που έζησα εγώ τουλάχιστον, συνέβησαν με μια μαμά υπερπροστατευτική που δεν μας άφηνε πουθενά. Γιαυτό το μόνο που βοηθάει ουσιαστικά είναι να είναι ενημερωμένα τα παιδιά και να γνωρίζουν τι επιτρέπεται να δεχτούν στο σώμα τους και τί όχι. Και το βασικό να σας εμπιστεύονται και να σας μιλάνε.

Συμφωνώ μαζί σου. Η υπερπροστασία και η αδιαφορία έχουν παρόμοια αποτελέσματα. Χρειάζεται μέτρο. Τα παιδιά κάποια στιγμή θα μείνουν χωρίς εμάς. Μπορεί όχι στη βρεφική και νηπιακή ηλικία αλλά αργότερα στο Δημοτικό και στο Γυμνάσιο θα θέλουν....

 

Υπάρχει ένα χρήσιμο άρθρο http://parents.org.gr/psych/a201

κι αυτο http://parents.org.gr/psych/a200

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...