Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

Χαλάρωσε λεχώνα είναι η γυναίκα μόλις γέννησε, δικαιούται να πει και 5 βλακείες (εγώ είπα στον άντρα μου μπόλικες στο μαιευτήριο).

Αλήθεια η ξαδέρφη γέννησε σε λουξ, μονόκλινο ή στο τρίκλινο του λαού;

 

 

 

κοιτα κ εγω ημουν λεχωνα(2 φορες) κ δεν προσβαλα κανενα....αφησα 2 παιδια στη μαμα μου, καναμε 1 ωρα με το αυτοκινητο να παμε να την δουμε, κ αντι να εκτιμησει κατι αντιθετως ανοιγει η ιδια κουβεντα κ αρχισε να με κατηγορει οτι δεν ειχα εγω λεφτα κ πηγα στο νοσοκομειο κ να κατηγορει το νοσοκομειο χωρις να εχει καποια εμπειρια(ενω εγω ειχα) κ ενω της ειχα εξηγησει τους λογους μου.

σε τετρακλινο του ιασω με το μπερντε στη μεση που λεει κ η μαμα μου(ειχαν παραβαν )

κοιτα αν εγω της ελεγα κατι, αντε να πω, αλλα μονη της εκει που καθομασταν λεει πως μονο ενα δωματιο ειχε κοπελες (το δικο της) κ εκεινη τη μερα απο 4 ειχαν γινει 3 μαλιστα!σε ολο τον οροφο....κ συνεχιζει κλπκλπκπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μολις τελειωσω και το β επιπεδου θα κλεισω ραντεβου.Ελπιζω να μην απογοητευτω απο το γιατρο γιατι δεν εχω πολλες επιλογες,συγκεκριμενα δεν εχω αλλη επιλογη γιατι την αλλη γιατρο δεν την θελω και γιατι μου εχουν πει τα χειροτερα αλλα και εγω απο τη φατσα και μονο δεν την γουσταρω!!!!!!!

 

 

σου ευχομαι οτι καλυτερο!με το καλο.ελπιζω να ειναι ολα καλα με το γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ρε κοριτσια... προς τι ολη αυτη η διαμαχη?

εδω ειμαστε για να λεμε τις εμπειριες μας κ οχι να κατακρινουμε ποιος γεννησε σε ιδιωτικο κ ποιος σε δημοσιο... ο καθενας βασει την τσεπη του κ τις αποψεις του επιλεγει που θα γεννησει...

εγω για παραδειγμα γεννησα το πρωτο σε κλινικη (μονοκλινο για την ακριβεια) κ το δευτερο σε δημοσιο... οτι βολευει τον καθενα κανει... γι αυτο υπαρχουν κ οι 2 λυσεις! οσο για το φακελακι δεν παιρνουν μονο οι γυναικολογοι των δημοσιων ... αλλα ολες οι ειδικοτητες δυστυχως....

 

 

 

αυτο λεω κ εγω.η καθεμια κανει την επιλογη της κ ειναι απολυτα σεβαστη.

κ εγω το πρωτο σε κλινικη το γεννησα.οχι για να κοκορευομαι, αλλα επειδη απο λαθος γυναικολογου(μαλλον), εχασα τα διδυμακια μου.οταν αλλαξα γυναικολογο ηταν αργα....στο ιατρειο της απεβαλλα.(ειχα αιμα, αλλα εκει βγηκε...)

με ηξερε κ την εμπιστευομουν απολυτα κ ετσι πηγα στην κλινικη χωρις να το ψαξω ιδιαιτερα απλα ηθελα γερο το παιδακι μου. κ με διαβεβαιωνε οτι η κλινικη ηταν ασφαλης....

στο δευτερο παιδι, στην ιδια γυναικολογο ξεκινησα, παλι κλινικη θα πηγαινα, μεχρι που στο τελος του εβδομου μου σκαει τη βομβα.....φοβαται για την κλινικη κλπ δεν ειναι εξοπλισμενη(μην τα ξαναγραφω απο την αρχη)

κ στραβωσα κ με τη γιατρο, κ φοβομουν στην κλινικη μην τυχον γινει κατι, κ πηγα κατευθειαν στο νοσοκομειο αρκετα αργα αλλα ολα πηγαν καλα!

 

ουτε εγω το περιμενα, αλλα τα βρηκα ολα μια χαρα.ο γιατρος πολυ καλος ηρεμος, οι μαιες πολυ καλες κ βοηθουσαν αρκετα σε ολα τα θεματα κ ευγενικες πολυ...κ εγω σε τετρακλινο, αλλα μου αρεσε η παρεα(2 εγκυες με προωρες συσπασεις κ αλλη μια μαμα κ μωρο) κ απο καθαριοτητα 2 φορες τη μερα καθαριζαν κλπ

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω κ εγω.η καθεμια κανει την επιλογη της κ ειναι απολυτα σεβαστη.

κ εγω το πρωτο σε κλινικη το γεννησα.οχι για να κοκορευομαι, αλλα επειδη απο λαθος γυναικολογου(μαλλον), εχασα τα διδυμακια μου.οταν αλλαξα γυναικολογο ηταν αργα....στο ιατρειο της απεβαλλα.(ειχα αιμα, αλλα εκει βγηκε...)

με ηξερε κ την εμπιστευομουν απολυτα κ ετσι πηγα στην κλινικη χωρις να το ψαξω ιδιαιτερα απλα ηθελα γερο το παιδακι μου. κ με διαβεβαιωνε οτι η κλινικη ηταν ασφαλης....

στο δευτερο παιδι, στην ιδια γυναικολογο ξεκινησα, παλι κλινικη θα πηγαινα, μεχρι που στο τελος του εβδομου μου σκαει τη βομβα.....φοβαται για την κλινικη κλπ δεν ειναι εξοπλισμενη(μην τα ξαναγραφω απο την αρχη)

κ στραβωσα κ με τη γιατρο, κ φοβομουν στην κλινικη μην τυχον γινει κατι, κ πηγα κατευθειαν στο νοσοκομειο αρκετα αργα αλλα ολα πηγαν καλα!

 

ουτε εγω το περιμενα, αλλα τα βρηκα ολα μια χαρα.ο γιατρος πολυ καλος ηρεμος, οι μαιες πολυ καλες κ βοηθουσαν αρκετα σε ολα τα θεματα κ ευγενικες πολυ...κ εγω σε τετρακλινο, αλλα μου αρεσε η παρεα(2 εγκυες με προωρες συσπασεις κ αλλη μια μαμα κ μωρο) κ απο καθαριοτητα 2 φορες τη μερα καθαριζαν κλπ

 

 

Καλησπέρα και να σου ζήσουν τα παιδάκια σου…

Να σου κάνω μια ερώτηση όταν λες ότι στο δεύτερο πήγες κατευθείαν σε δημόσιο μπορείς να μου πεις ποσό ήσουν ακριβώς η μήπως εννοούσες πως γεννούσες???

Προσπαθώ να διαλέξω που θέλω να γεννήσω και η αλήθεια είναι πως έχω καταλήξει στο νοσοκομείο που θα εφημερεύει ( Ιπποκράτειο η Παπανικολάου ) και με τον γιατρό που θα εφημερεύει…

Ο λόγος που θέλω να γεννήσω στον νοσοκομείο είναι αυτός που σου είπε και ι δίκια σου γυναικολόγος ότι έχουν όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό κτλ…

Όσο για τον γιατρό που θα έχει εφημερία αυτό θα το ψάξω λίγο ακόμη δηλαδή τι ακριβώς γίνεται και αν είναι καλύτερο να διαλέξω κάποιον και να τον κρατήσω σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια της εγκυμοσύνης και να γεννήσω με αυτόν η απλά να με ξεγεννήσει ο γιατρός που θα έχει εφημερία…

Αυτό που θα ήθελα εσύ να μου πεις είναι τι ακριβώς έκανες δηλαδή απλά πήγες όταν γεννούσες και αν ναι τι έγινε??? Η μήπως σε παρακολουθούσε προς το τέλος κάποιος γιατρός εκεί και σε ξεγέννησε ο ίδιος???

Όποια άλλη κοπέλα με πρόσφατη εμπειρία μπορεί να μου εξήγηση θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα...

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω την ιδια απορια γιατι κι εγω στο νοσοκομειο θα παω (δυστυχως εδω που μενω δεν εχω την πολυτελεια να διαλεξω νοσοκομειο ενα εχουμε)Αλλα ρε κοριτσια αν παμε σε ενα γιατρο εκεινη την ωρα να μας ξεγεννησει που δεν μας εχει ξαναδει ποτε στη ζωη του δεν ειναι λιγο επικινδυνο?Γιατι δεν θα ξερει το ιστορικο μας και δεν νομιζω να προλαβει να το διαβασει εκεινη την ωρα οτι χαρτια και να του παμε!!!!Ειναι το πρωτο μου οποτε καταλαβαινετε οτι οι αποριες μου ειναι πολλες γι αυτο το θεμα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και να σου ζήσουν τα παιδάκια σου…

Να σου κάνω μια ερώτηση όταν λες ότι στο δεύτερο πήγες κατευθείαν σε δημόσιο μπορείς να μου πεις ποσό ήσουν ακριβώς η μήπως εννοούσες πως γεννούσες???

Προσπαθώ να διαλέξω που θέλω να γεννήσω και η αλήθεια είναι πως έχω καταλήξει στο νοσοκομείο που θα εφημερεύει ( Ιπποκράτειο η Παπανικολάου ) και με τον γιατρό που θα εφημερεύει…

Ο λόγος που θέλω να γεννήσω στον νοσοκομείο είναι αυτός που σου είπε και ι δίκια σου γυναικολόγος ότι έχουν όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό κτλ…

Όσο για τον γιατρό που θα έχει εφημερία αυτό θα το ψάξω λίγο ακόμη δηλαδή τι ακριβώς γίνεται και αν είναι καλύτερο να διαλέξω κάποιον και να τον κρατήσω σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια της εγκυμοσύνης και να γεννήσω με αυτόν η απλά να με ξεγεννήσει ο γιατρός που θα έχει εφημερία…

Αυτό που θα ήθελα εσύ να μου πεις είναι τι ακριβώς έκανες δηλαδή απλά πήγες όταν γεννούσες και αν ναι τι έγινε??? Η μήπως σε παρακολουθούσε προς το τέλος κάποιος γιατρός εκεί και σε ξεγέννησε ο ίδιος???

Όποια άλλη κοπέλα με πρόσφατη εμπειρία μπορεί να μου εξήγηση θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα...

 

 

Ευχαριστω κ εσυ με το καλο!!!!!!!

ειχα κλεισει τον εβδομο!μου τα λεει κ πηγα στο νοσοκομειο.με ολες τις εξετασεις κ τους υπερηχους. ανοιξα καρτελα, ευτυχως με ανελαβε ο γιατρος(ηταν αργα), μου εκανε αμεσως υπερηχο, κ ειδαμε κ διπλη περιτυλιξη λωρου στο λαιμο του παιδιου(ευτυχως που ειχα παει στο νοσοκομειο αισθανομουν πιο ασφαλης φαινοταν κ μικρο κ αν χρειαζοταν θερμοκοιτιδα υπηρχαν τα μεσα!-ευτυχως δεν χρειαστηκε!)

ο γιατρος που με ανελαβε, με ξεγεννησε(μου ειχε δωσει κινητο αν εβλεπα κατι κ φοβομουν να του μιλησω-ευτυχως δεν χρειαστηκε να τον παρω ολα ηταν μια χαρα)

με ξεγεννησε ο ιδιος.δεν τον καλεσα, αλλα την προηγουμενη μερα(ειχα κλεισει κ τις 40 εβδομαδες μου λεει εισαι τυχερη.αυριο εχω εφημερια.ελα το απογευμα να κανουμε εισαγωγη για προκληση.κ δεν τον πληρωσα(δεν τον ειχα καλεσει εγω δουλευε εκει ηδη.)

το δικο μας νοσοκομειο ειναι στην επαρχια (με 5 γυναικολογους)κ λιγο πολυ γνωριζα κ ειχα ακουσει για τους γιατρους, ολοι καλοι, οποτε κ οι πονοι να με επιαναν μαλλον δεν θα καλουσα το γιατρο.ηταν κ δευτερο παιδι, ειχα ξεψαρωσει:)

παντα εφημερευει το νοσοκομειο(ενα εχουμε!)

 

εσυ εισαι θεσσαλονικη να υποθεσω(εμεις ειχαμε πλαστικη στο χερι του αντρα μου στο παπαγεωργιου κ ηταν καλυτερα απο κλινικες!φοβερος ο πλαστικος, ολα υπεροχα, νοσοκομες, παροχες, καθαριοτητα, σε δικλινο με μπανιο ειμασταν με μεταφορα εκαβ κ δεν πληρωσαμε τιποτα-εργατικο ατυχημα) οποτε κ καλυτερα-μεγαλυτερα νοσοκομεια κ καλοι γιατροι.κ εγω πηγα στο γιατρο εφημεριας π ηταν ο γιατρος μου κ ολα καλα. οι γιατροι στα νοσοκομεια, στην πλειοψηφια τους ειναι πολυ καλοι.

με το καλο σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω την ιδια απορια γιατι κι εγω στο νοσοκομειο θα παω (δυστυχως εδω που μενω δεν εχω την πολυτελεια να διαλεξω νοσοκομειο ενα εχουμε)Αλλα ρε κοριτσια αν παμε σε ενα γιατρο εκεινη την ωρα να μας ξεγεννησει που δεν μας εχει ξαναδει ποτε στη ζωη του δεν ειναι λιγο επικινδυνο?Γιατι δεν θα ξερει το ιστορικο μας και δεν νομιζω να προλαβει να το διαβασει εκεινη την ωρα οτι χαρτια και να του παμε!!!!Ειναι το πρωτο μου οποτε καταλαβαινετε οτι οι αποριες μου ειναι πολλες γι αυτο το θεμα!!!!!!!

 

 

 

 

γι αυτο το λογο εχουν τη καρτελα σου με ολο σου το ιστορικο.μην αγχωνεσαι γι αυτο.κ οι μαιες τα διαβαζουν κ τον ενημερωνουν.αλλωστε εχουν τοση εμπειρια......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κ εσυ με το καλο!!!!!!!

ειχα κλεισει τον εβδομο!μου τα λεει κ πηγα στο νοσοκομειο.με ολες τις εξετασεις κ τους υπερηχους. ανοιξα καρτελα, ευτυχως με ανελαβε ο γιατρος(ηταν αργα), μου εκανε αμεσως υπερηχο, κ ειδαμε κ διπλη περιτυλιξη λωρου στο λαιμο του παιδιου(ευτυχως που ειχα παει στο νοσοκομειο αισθανομουν πιο ασφαλης φαινοταν κ μικρο κ αν χρειαζοταν θερμοκοιτιδα υπηρχαν τα μεσα!-ευτυχως δεν χρειαστηκε!)

ο γιατρος που με ανελαβε, με ξεγεννησε(μου ειχε δωσει κινητο αν εβλεπα κατι κ φοβομουν να του μιλησω-ευτυχως δεν χρειαστηκε να τον παρω ολα ηταν μια χαρα)

με ξεγεννησε ο ιδιος.δεν τον καλεσα, αλλα την προηγουμενη μερα(ειχα κλεισει κ τις 40 εβδομαδες μου λεει εισαι τυχερη.αυριο εχω εφημερια.ελα το απογευμα να κανουμε εισαγωγη για προκληση.κ δεν τον πληρωσα(δεν τον ειχα καλεσει εγω δουλευε εκει ηδη.)

το δικο μας νοσοκομειο ειναι στην επαρχια (με 5 γυναικολογους)κ λιγο πολυ γνωριζα κ ειχα ακουσει για τους γιατρους, ολοι καλοι, οποτε κ οι πονοι να με επιαναν μαλλον δεν θα καλουσα το γιατρο.ηταν κ δευτερο παιδι, ειχα ξεψαρωσει:)

παντα εφημερευει το νοσοκομειο(ενα εχουμε!)

 

εσυ εισαι θεσσαλονικη να υποθεσω(εμεις ειχαμε πλαστικη στο χερι του αντρα μου στο παπαγεωργιου κ ηταν καλυτερα απο κλινικες!φοβερος ο πλαστικος, ολα υπεροχα, νοσοκομες, παροχες, καθαριοτητα, σε δικλινο με μπανιο ειμασταν με μεταφορα εκαβ κ δεν πληρωσαμε τιποτα-εργατικο ατυχημα) οποτε κ καλυτερα-μεγαλυτερα νοσοκομεια κ καλοι γιατροι.κ εγω πηγα στο γιατρο εφημεριας π ηταν ο γιατρος μου κ ολα καλα. οι γιατροι στα νοσοκομεια, στην πλειοψηφια τους ειναι πολυ καλοι.

με το καλο σου ευχομαι.

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες… θα πάω μου φαίνετε τους επομένους μήνες να ανοίξω μια καρτέλα και στα δυο νοσοκομεία με τα έως τότε στοιχειά τουλάχιστον να υπάρχει και θα κάνω και από ένα υπέρηχο στον κάθε νοσοκομείο έτσι ώστε να έχουν και στα δυο τα στοιχειά μου και προς το τέλος θα πηγαίνω μια στο ένα και μια στο άλλο… αφού θα πηγαίνω που θα πηγαίνω για υπέρηχο... Τώρα αν στην πορεία συναντήσω κανένα γιατρό εκεί και αποφασίσω πως μου κάνει και θέλω αυτόν θα τον κρατήσω… Θα δούμε…

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 6 χρόνια στα 7 παντρεμένη, έχω κάνει 5 εξωσωματικές λόγω αφαίρεση σαλπίγγων. Από την τρίτη προσπάθεια και μετά ο σύζυγος άρχισε να με στηρίζει. Τώρα έχω φτάσει σε ένα σημείο και να θέλω να κάνω ένα παιδί και να μην θέλω. Φυσικά θέλω πολύ και να υιοθετήσω ένα παιδάκι. Έχω στείλει τα χαρτιά μου στο μητέρα αλλά πίκρα η κατάσταση θέλει 4 - 5 χρόνια. Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σχετικά με τις υιοθεσίες;; Επιπλέον η πεθερά μου μου είπε ότι για εμάς δεν νοιάζεται που δεν έχουμε παιδί γιατί ο άλλος της γιος έχει αποκτήσει το 2ο παιδί. Νιώθω φοβερά θυμωμένη και ζηλεύω πάρα πολύ!!! Μπορείτε λίγο να με βοηθήσετε;;; δεν ξέρω πλέον τι να κάνω δεν πιστεύω στους γιατρούς τους θεωρώ άντε να μην πω!!! Ευχαριστώ περιμένοντας απάντησή σας!!!

Θα ήταν εφικτό να λάβω την απάντησή σας στο e- mail μου;;;

 

Βαλάντα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες… θα πάω μου φαίνετε τους επομένους μήνες να ανοίξω μια καρτέλα και στα δυο νοσοκομεία με τα έως τότε στοιχειά τουλάχιστον να υπάρχει και θα κάνω και από ένα υπέρηχο στον κάθε νοσοκομείο έτσι ώστε να έχουν και στα δυο τα στοιχειά μου και προς το τέλος θα πηγαίνω μια στο ένα και μια στο άλλο… αφού θα πηγαίνω που θα πηγαίνω για υπέρηχο... Τώρα αν στην πορεία συναντήσω κανένα γιατρό εκεί και αποφασίσω πως μου κάνει και θέλω αυτόν θα τον κρατήσω… Θα δούμε…

 

 

 

Καλημερα!εδω σε εμας(στο βολο), με το ανοιγμα της καρτελας σου κλεινουν κ υπερηχο(η ζωνες στο τελος) κ φυσικα ραντεβου με το γιατρο που επιλεγεις...θα σε πΑρακολουθει ενας γιατρος φυσικα αυτος θα σου κανει κ υπερηχο κ μετα θα συζυτατε οτι σε απασχολει,καλο ειναι να πας πιο νωρις, να μιλησεις με τις αλλες εγκυουλες στο νοσοκομειο(που θα ειναι για το ραντεβου τους) κ να σου μιλησουν για τους γιατρους(αποψεις, εμπειριες κλπ) για να επιλεξεις κ εσυ το γιατρο σου.εδω στην επαρχια ενα ειναι το νοσοκομειο, παντα εφημερευει κ εγω ειχα μιλησει με τις κοπελες κ ειχα ακουσει καλα λογια για ολους τους γιατρους, οποτε δεν φοβομουν να παω στην εφημερια κ οποιος ειναι...ολοι τους καλοι....

σε εσας το θεμα ειναι οτι καποια νοσοκομεια εφημερευουν(οχι ολα τη στιγμη που θα γεννας), αλλα η γνωμη μου ειναι οτι τα νοσοκομεια εκει ειναι καλα, κ καλοι γιατροι.

κ να σου πω κ κατι?

απο την εμπειρια μου....

στο δικο μας νοσοκομειο, αν πας στη παθολογικη πχ θα δεις νοσοκομες αδιαφορες κλπ...

αλλα στη μαιευτικη, σε προσεχουν, βλεπεις να νοιαζονται κ οι γιατροι κ οι μαιες....ειναι πιο ευαισθητοποιημενοι....γι αυτο ενιωθα ασφαλεια....κ κατι που παρατηρησα.....οταν γεννησα τον ιουνιο(2011) ολα τα κρεβατια ηταν γεματα (χαμος γινοταν), οταν ηθελες κατι την μαια, ετρεχαν....σου λεω κ σωστοι επαγγελματιες κ πανω απ ολα ανθρωποι!

να σου πω κ το αλλο.....τον πρωτο μου γιο στην κλινικη τον γεννησα, κ αν ηξερα οτι ειναι ετσι το νοσοκομειο, εκει θα πηγαινα με χιλια....το μετανιωσα, εδωσα κ τοσα λεφτα (στα 3.500) κ οι παροχες, προσωπικο, ασφαλεια, υποδομες, σαφως ηταν καλυτερα στο νοσοκομειο!μονο που στην κλινικη ειχα καλυτερο δωματιο, αλλα 3 μερες ειναι κ να σου πω κ κατι?καλυτερα να εχεις κ παρεα!!ειδικα μαμαδοπαρεα!

κ παλι με το καλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απότι ξέρω από άλλη φίλη που γέννησε στο ελενα και ζήτησε μονοκλινολουξ δεν λάδωσε.
δεν τιθεται θεμα λαδωματος!!!
εγω επελεξα απλο μονοκλινο και οχι δεν λαδωσα. οσες γνωστες μου διαλεξαν λουξ ουτε και αυτες ειχαν θεμα,βρηκαν χωρις λαδωμα....
Οχι δεν λαδωνεις και να μην το εχεις αυτο υποψιν σου! Με το καλο!

Σας ευχαριστώ πολύ για όλα! :P

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι....στο νοσοκομειο που θα γεννησω δεν κανουν επισκληριδιο.Ουτε για τα ραμματα(σε φ.τ.) χρησιμοποιουν καποιο αναισθητικο?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι....στο νοσοκομειο που θα γεννησω δεν κανουν επισκληριδιο.Ουτε για τα ραμματα(σε φ.τ.) χρησιμοποιουν καποιο αναισθητικο?

 

 

εμενα μου εκαναν ενεση ξυλοκαινης.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω !εμενα ξυλοκαινη μου εκανε η γιατρος μου,και στην φιλη μου το ιδιο που γεννησε χωρις επισκληριδιο σε αλλο νοσοκομειο.γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου?;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να σου πω !εμενα ξυλοκαινη μου εκανε η γιατρος μου,και στην φιλη μου το ιδιο που γεννησε χωρις επισκληριδιο σε αλλο νοσοκομειο.γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου?;)

Εχω ιδιωτη γιατρο που με παρακολουθει αλλα τον αλλο μηνα(μετα το β επιπεδου) θα παω να δω για γιατρο του νοσοκομειου.Δστυχως λογο οικονομικων θα παω στο νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι....στο νοσοκομειο που θα γεννησω δεν κανουν επισκληριδιο.Ουτε για τα ραμματα(σε φ.τ.) χρησιμοποιουν καποιο αναισθητικο?

 

 

 

 

Εμενα μου εριχναν ενεσεις στον ορο....δεν ρωτησα τι ηταν.....παντως στα ραμματα δεν πονεσα πολυ.....ισως επειδη εβλεπα το μωρο μου....δεν με ενοιαζε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι....στο νοσοκομειο που θα γεννησω δεν κανουν επισκληριδιο.Ουτε για τα ραμματα(σε φ.τ.) χρησιμοποιουν καποιο αναισθητικο?

 

 

 

κ κατι αλλο....εισαι σιγουρη πως δεν κανουν?πρωτα βρες το γιατρο, μιλησε μαζι του κ βλεπεις τι θα σου πει .....αλλα να σου πω την αληθεια....στο πρωτο παιδι εκανα(δεν το ειχα πολυψαξει, φοβομουν κιολας), αλλα στο δευτερο, στο δημοσιο, μιλουσα κ με τις μαιες κ το γιατρο κ ζητησα τη γνωμη τους....το νοσοκομειο κανει(το πληρωνεις ), αλλα μου ειπαν πως μερικες φορες εχει κ παρενεργειες...

οποτε ειπαμε με το γιατρο ξεκιναμε την προκληση, με περπατημα κ αν δεν αντεχα θα εκανα.

αντεξα δεν ηταν τοσο τρομερο οπως το ειχα στο μυαλο μου...\

τη δευτερη φορα καταλαβα γεννα.

 

πηγαινε νωρις στο νοσοκομειο, μιλα με το γιατρο(νωρις μηπως χρειαστει να τον αλλαξεις) κ δες τι θα σου πει....κ για το δικο μας νοσοκομειο λεγαν δεν κανει ομως δεν ισχυε κατι τετοιο...ο γιατρος θα σου πει.

Link to comment
Share on other sites

κ κατι αλλο....εισαι σιγουρη πως δεν κανουν?πρωτα βρες το γιατρο, μιλησε μαζι του κ βλεπεις τι θα σου πει .....αλλα να σου πω την αληθεια....στο πρωτο παιδι εκανα(δεν το ειχα πολυψαξει, φοβομουν κιολας), αλλα στο δευτερο, στο δημοσιο, μιλουσα κ με τις μαιες κ το γιατρο κ ζητησα τη γνωμη τους....το νοσοκομειο κανει(το πληρωνεις ), αλλα μου ειπαν πως μερικες φορες εχει κ παρενεργειες...

οποτε ειπαμε με το γιατρο ξεκιναμε την προκληση, με περπατημα κ αν δεν αντεχα θα εκανα.

αντεξα δεν ηταν τοσο τρομερο οπως το ειχα στο μυαλο μου...\

τη δευτερη φορα καταλαβα γεννα.

 

πηγαινε νωρις στο νοσοκομειο, μιλα με το γιατρο(νωρις μηπως χρειαστει να τον αλλαξεις) κ δες τι θα σου πει....κ για το δικο μας νοσοκομειο λεγαν δεν κανει ομως δεν ισχυε κατι τετοιο...ο γιατρος θα σου πει.

Οτι δεν κανουν επισκληριδιο μου το ειπε η ξαδερφη του αντρα μου που ειναι μαια στο νοσοκομειο.Βεβαια θα ρωτησω κι εγω γιατι σκεφτηκα οτι μπορει να κανουν αν την πληρωσεις.Δεν εχω πολλες επιλογες για γιατρο και να μην μου αρεσει σε αυτον θα κατσω που υπαρχει.Υπαρχουν 2 μια γυναικα και ενας αντρας η γυναικα ειναι αχρηστη επομενως μονο αυτος μου μενει.Βεβαια ουτε γι αυτον λενε τα καλυτερα αλλα δεν ειναι τοσο πολυ οπως η γυναικα.Υπηρχε και ενας αλλος πολυ καλος αλλα δυστυχως,για εμας,ιδιωτικοποιηθηκε.Σε ευχαριστω πολυ παντως για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εριχναν ενεσεις στον ορο....δεν ρωτησα τι ηταν.....παντως στα ραμματα δεν πονεσα πολυ.....ισως επειδη εβλεπα το μωρο μου....δεν με ενοιαζε.

 

Επειδή σε μια εβδομάδα θα γεννήσω κι εγώ στο νοσοκομείο του Βόλου με καισαρική, έχω μια ερώτηση: τον ορό και τον καθετήρα σε πόσες μέρες σου τα έβγαλαν;

Έχω ακούσει ότι τα κρατάνε 4 μέρες, άρα δεν σε ταΐζουν, άρα πώς να ξεκινήσει καλά ο θηλασμός;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα !εγώ έχω την εξής αποροία πόσο στοιχίζει τελικά σε νοσοκομείο με το νέο ασφαλιστικό η γεννηση ενός παιδιού???στο Βόλο π.χ τί σου είπαν θα πληρώσεις????

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε μια εβδομάδα θα γεννήσω κι εγώ στο νοσοκομείο του Βόλου με καισαρική, έχω μια ερώτηση: τον ορό και τον καθετήρα σε πόσες μέρες σου τα έβγαλαν;

Έχω ακούσει ότι τα κρατάνε 4 μέρες, άρα δεν σε ταΐζουν, άρα πώς να ξεκινήσει καλά ο θηλασμός;;;

Δεν εχει σημασια ποτε θα σου βγαλουν ορο κ καθετήρα, ο θηλασμός μπορεί να ξεκινησει από τα πρωτα λεπτα γεννησης ,Αν υποστηριζουν το θηλασμο!συνηθως, την επομενη μερα, στα περισσοτερα νοσοκομεία ,βγαζουν ορο κ καθετηρα.απλά ο θηλασμος σε περιπτωση καισαρικης είναι λιγάκι δύσκολος στην αρχή κ θελει καποιον να σε καθοδηγησει σωστά,διοτι πρεπει να χρησιμοποιείς στασεις θηλασμου που να μην σου τραβαν τα ραματα κ πονας

Καλη Λευτεριά

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε μια εβδομάδα θα γεννήσω κι εγώ στο νοσοκομείο του Βόλου με καισαρική, έχω μια ερώτηση: τον ορό και τον καθετήρα σε πόσες μέρες σου τα έβγαλαν;

Έχω ακούσει ότι τα κρατάνε 4 μέρες, άρα δεν σε ταΐζουν, άρα πώς να ξεκινήσει καλά ο θηλασμός;;;

 

 

 

τον καθετηρα αμεσως μετα τη γεννα.ορο, νομιζω για να παω στο δωματιο τον ειχαν βγαλει.ναι δεν ειχα στο δωματιο.θυμαμαι ειχα βαλει το μωρο στο στηθος α[πο την αρχη.φαγητο αν δεν κανω λαθος την αλλη μερα κανονικα(απο πρωινο κλπκλπκπ)

για καισαρικη δεν ξερω, αλλα η διπλανη μου που ειχε κανει καισαρικη δεν ειχε τιποτα ουτε ορο ουτε καθετηρα (την δευτερη η τριτη μερα που με εβαλαν στο δωματιο) κ κανονικα ετρωγε.

με το καλο σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια ποτε θα σου βγαλουν ορο κ καθετήρα, ο θηλασμός μπορεί να ξεκινησει από τα πρωτα λεπτα γεννησης ,Αν υποστηριζουν το θηλασμο!συνηθως, την επομενη μερα, στα περισσοτερα νοσοκομεία ,βγαζουν ορο κ καθετηρα.απλά ο θηλασμος σε περιπτωση καισαρικης είναι λιγάκι δύσκολος στην αρχή κ θελει καποιον να σε καθοδηγησει σωστά,διοτι πρεπει να χρησιμοποιείς στασεις θηλασμου που να μην σου τραβαν τα ραματα κ πονας

Καλη Λευτεριά

 

 

 

υποστηριζουν πολυ τον θηλασμο, αυτο ειναι αληθεια.

παντως για να ειμαι ειλικρινης, η διπλανη μου (με καισαρικη -2 μερες νομιζω ειχαμε διαφορα) θηλαζε αποκλειστικα το μπεμπη της, εγω (φυσιολογικα κ δευτερο παιδι) ενα μπουκαλακι το βραδυ το εδινα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...