Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

Δυστυχώς επισκληρίδιο δεν κάνουν σε δημόσιο νοσοκομείο...Εγώ πέθαινα επί 12 ώρες και οι μαίες ήταν στο γραφείο τους με τον καφέ και το τσιγαράκι τους...Με είχαν πετάξει στην αίθουσα ωδινών μόνη και περνουσαν μονο για να βάλουν "χέρι" και να ελέγξουν τον καρδιοτοκογράφο...Τον άντρα μου και τη μαμά μου τους άφηναν μέχρι να κάνω 5-6 πόντους διαστολη...Κατα τα άλλα ήμουν μόνη,φώναζα,ζητούσα βοήθεια από τους πόνους και όταν και αν ήθελαν ερχόταν και μου΄έλεγαν "έτσι είναι,τί νόμιζες?"...Απαράδεκτο...

Όταν έκανα τελεία διαστολή,ενώ δεν μπορούσα να κουνηθώ από τους πόνους,τους ζήτησα βοήθεια για να πάω στην αίθουσα τοκετού...Ξέρετε τί μου είπαν?Σήκω τώρα αμέσως και πάνε...".Και με άφησαν μόνη μου να κατέβω από εκείνο το κρεβάτι(υψους 1 μέτρου),να περπατάω για να πάω στο πιο κάτω δωμάτιο και να ανέβω μόνη μου στην καρέκλα...

Και όταν γέννησα επιτέλους και τελείωσε αυτό το μαρτύριο,ήρθε το μαρτύριο του ραψίματος..Εκτός από τα εξωτερικά και τα εσωτερικά σχισίματα,εμένα μου σκίστηκε και ο τράχηλος...Και πριν ξεκινήσουν τα ράμματα ξέρετε τί μου είπε η γιατρός?"Τώρα μη σε ακούσω καθόλου...Τον ρήμαξες τον τράχηλό σου..Έτσι όπως τα έκανες,έτσι να τα φας τώρα...".Και φυσικά με έραψαν χωρίς νάρκωση.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πώς ένοιωσα...Αφού η μόνη μαία που συμπάθησα- και που δυστυχώς δεν ήταν την ώρα τον ωδυνών γιατί δεν είχε βάρδια νωρίτερα-καθόταν σε μια καρέκλα απέναντί μου και κόντευε να βάλει τα κλάμματα... :cry::cry::cry:

Κι όμως,η ασφάλειά μου τους πλήρωνε 85€ περίπου την ημέρα επί 3 μέρες που έμεινα εκεί....Αυτά είναι τα δημόσια νοσοκομεία....Ελλάς το μεγαλείο σου!...Και κάτι ακόμα...Είχα προεκλαμψία και κινδυνευα να "μείνω στον τόπο"....Φανταστείτε να μην είχα και πρόβλημα... :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χριστε μου αυτο ειναι απαραδεκτο :x:x:x:x

επρεπε να τους μηνύσεις ολους (αλλα που να βρεις το δικιο σου???)

χαιρομαι που ολα πηγαν καλα για σενα και το μωράκι σου. αλλα θα πρεπει να ηταν μια τραυματικη εμπειρια. αυτη ειναι συμπεριφορα και η στηριξη στη νεα μητερα???

Καλώς ήρθες μωρό μου!!!!!!!!!

babas+mama

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Στέλλα σοβαρολογείς τώρα;;;;; :shock::shock::shock: Και δεν τους τράβηξες μια ξεγυρισμένη καταγγελία σε κάθε μεριά να μην ξέρουν που να κρυφτούν;;;; Ο άντρας σου μετά δε την σάπισε σε κανένα βρωμόξυλο την κ@$#&*α τη γιατρό;;;; Και εσύ ψάχνεσαι να ξαναμείνεις έγκυος και να τα περάσεις πάλι;;;; Την δεύτερη φορά μπορεί όμως να μην είσαι τόσο τυχερή, να κερδίσει η προεκλαμψία και να μη δεις ποτέ το αγγελάκι που θα φέρεις στον κόσμο :evil::evil:

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕ ΦΟΒΗΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΕΞΑΡΤΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕΙ. ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ "ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ " ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΑΘΩ ΥΣΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ ΦΩΝΑΞΑΝ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΦΩΝΑΞΑΝ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟ. ΠΑΝΤΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ Η' ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ Η' ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ.

ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΠΕΤΥΧΑ ΚΑΙ 2 ΒΑΡΔΥΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΧΕΡΙ ΟΟΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρότατα κορίτσια.Και το θέμα είναι ότι δεν πρόλαβα να τα πω στον Κώστα και τους μοίραζε εικοσαευρα!Ο γιατρός που με παρακολουθούσε(εκτος της γυναικολογου μου) ήταν εκεί,αλλά το μονο που έκανε ήταν να μου βάλει χερι λιγο πριν γεννησω για να δει πως πηγαινε η διαστολη και να τους πει τι θα εκαναν και εφυγε και όταν με ειδε τυχαια στο διαδρομο του νοσοκομειου την επομενη μερα απλα μου ειπε οτι εμαθε οτι γεννησα καλα...Έπρεπε να του τα χωσω,αλλά αφού είχα το μωρακι μου,ειπα να μη το κανω θεμα...Η γιατρος που με ξεγεννησε ηταν ειδικευομενη( :?: ) και μέσα ηταν και μια μαια και μια ειδικευομενη μαια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Τώρα μη σε ακούσω καθόλου...Τον ρήμαξες τον τράχηλό σου..Έτσι όπως τα έκανες,έτσι να τα φας τώρα...".

 

:shock::shock::shock:

 

Eχω μείνει.... τι συμπεριφορά είναι αυτή και τι λόγια!!!

 

Από που κι εως που φταις κιόλας... τι να πω παναγία μου τι άλλο θα ακούσουμε...στεναχωρήθηκα... νέεοι άνθρωποι ακαλλιέργητοι, συμπεριφέρονται σαν χασάπηδες...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμε κοριτσακια μου ετσι ομως ακριβως ειναι τα πραγματα στα περισσοτερα (οχι ολα)τα νοσοκομεια της Ελλαδος.

Εγω για να ακριβολογω εχω εμπειρεια μονο απο θεσσαλονικη αλλα δεν ηθελα να τα γραψω για να μην φοβηθουν οι κοπελες που προκειτε να γεννησουν..

Επικρατει αθλιοτητα ...πολλες ανθρωπους του ιατρικου προσωπικου τους εχω δει και εξω σε ταβερνες να διασκεδαζουν ,να χορευουν και σκεφτομουν ποσο υποκριτες και αθλιοι ειναι οταν εγω εχω δει με τα ματια μου να συμπεριφερονται ελεεινα σε νεαρες μελλουσες μανουλες..

καποια κοπελα μου ειχε πει "δεν θελω να το περασω αλλη φορα αυτο "και οντως εμεινε με ενα παιδακι μονο και μονο απο φοβο......

Πριν λιγο καιρο την ιδια κουβεντα ειχα με μια νεαρη κοπελα εγκυμονουσα που δεν ειχε τα χρηματα να παει σε ιδιωτικη κλινικη..Οταν της ειπα τι ηταν πιθανο να αντιμετωπισει μαζεψαμε ολη η παρεα λεφτα και γεννησε σε εναν νεαρο γιατρο(ανθρωπο ομως)σε μια φτηνη κλινικη της θεσσαλονικης...με επισκληριδιο βεβαια και με της μαιες να της συμπεριφερονται αψογα..

 

Τελικα επειδη τα επαγγελματα αυτα ειναι οντως λειτουργημα πρεπει να τα αγαπας πολυ για να τα ακολουθησεις..να αγαπας τους ανθρωπους και να σεβεσαι τον πονο τους.

 

πιστεψτε με επειδη ανηκω στο παραιατρικο προσωπικο ποτε μου δεν εχασα οταν βοηθουσα τους συνανθρωπους μου.

ακομα και σημερα ενω εχουν περασει 10 χρονια μου παιρνουν τηλεφωνο στη γιορτη μου και οταν γεννησα κανεις μα κανεις δεν με ξεχασε..μεγαλειο ψυχης να βοηθας εναν ανθρωπο οταν εχει την αναγκη σου..

τι να πω?το προβλημα ειναι βεβαια βαθυτερο γιατι με το συστημα των πανελλαδικων πολλες φορες περνας σε διαφορες σχολες απο τυχη και οχι απο συνειδητη επιλογη.

πολλε ςφορες ακουγα συμφοιτητριες μου να αναθεματιζουν την ωρα που περασαν φυσικοθεραπευτες ενω ειχαν χασει το μεγαλο ονειρο να γινουν γιατροι........

ισως φταιει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Demi συμφωνώ!

 

...θα σας πω μια μικρή ιστορία και θα καταλάβετε τι θέλω να πώ!

Όταν γέννησα(Ιδ.Κλινική-Πάτρα) στο δωμάτιο μαζί μου ήταν η Γ......... μητέρα ήδη 4 παιδιών και την ιδια μέρα με εμένα γέννησε την 5ή!!! κόρη της.Τα οικονομικά τους σε δυσκολη κατάσταση , πολύτεκνη οικογένεια και ό σύζηγος απλός υπάλληλος. Τώρα θα μου πείτε και ....ήρθαν στο ιδιωτικό;;;; Καπότιν συμφωνία της με την γιατρό της ΔΕΝ της πήρε καθόλου χρήματα και μάλιστα βοήθησε στο να πληρωθεί ένα μέρος απο τα έξοδα της κλινικής, γιατί όλα αυτά;;; Πολύ απλά η κοπέλα ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ, KAI ΤΗΝ 5η ΚΟΡΗ ΤΗΣ , κατω απο τις ΑΘΛΙΕΣ συνθήκες που επικρατούν στο Δημόσιο Νοσοκ. της επαρχιακής πόλης του Νομού Ηλείας που μένουν! Απλα δεν το άντεχε για 5η φορά!

Δυστηχώς έτσι πιστευω πως είναι στα περισσότερα νοσοκομεία ειδικά στις επαρχιακές πόλεις!

υ.γ: Ευτηχώς που υπάρχουν και κάποιο γιατροί με Γ κεφαλαίο, μακάρι να μπορούσα να αναφέρω το όνομα της!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, έχω πάθει σοκ μ'αυτά που διάβασα...

Στέλλα, πέρασες μαρτύριο κοπέλα μου! Aπορώ πώς ο άντρας σου δεν τους έπιασε όλους απ'το γιακά, όταν έμαθε τί πέρασες!

Πίστευα ότι τα δημόσια νοσοκομεία είναι πιο "ανθρώπινα" απ'τα ιδιωτικά. Ξέρω ότι όλες οι σοβαρές περιπτώσεις συνήθως μεταφέρονται σε δημόσια μαιευτήρια γιατί στα ιδιωτικά δεν έχουν ούτε τον εξοπλισμό ούτε τις γνώσεις να τα αντιμετωπίσουν.

Kαι μάλιστα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να βρω κάποιο άλλο γιατρό, για να μπορώ να γεννήσω σε κάποιο δημόσιο.

Mετά από αυτά....ούτε για αστείο!

Mπορεί να το είχα πληρώσει ακριβά, αλλά τουλάχιστον είχα μια αξιοπρεπέστατη αντιμετώπιση στο IAΣΩ. Προτιμώ να ξαναπληρώσω.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα η εμπειρία σου ήταν πραγματικά πολύ δύσκολη.

 

Παρ'όλα αυτά εγώ επέλεξα δημόσιο μαιευτήριο.Η επιλογή όμως έγινε με τη διαβεβαίωση φίλης νοσηλεύτριας που γέννησε εκεί:διαβεβαίωση που αφορά και στις συνθήκες αλλά και στη γιατρό.

Νομίζω πως αν δεν γνώριζα κάποιο συγκεκριμένο γιατρό στο νοσοκομείο ή αν δεν είχα ακούσει για της συνθήκες και τις πρακτικές που ακολουθούνται,δεν θα το αποφάσιζα να γεννήσω εκεί.

 

Δε νομίζω πως όσες από εσάς έχετε παρόμοιες εμπειρίες πρέπει να τις αποκρύπτετε για να μην τρομάζετε εμάς που διαλέξαμε νοσοκομείο,αλλά αντιθέτως να τις περιγράφετε για να γνωρίζουμε τι υπάρχει περίπτωση να συμβεί, ώστε γνωρίζοντας όλα τα ενδεχόμενα να είμαστε καλύτερα προετοιμασμένες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xazomama κάπου εδώ πρέπει νομίζω να καταρριφθεί ο μύθος οτι τα δύσκολα περιστατικά πάνε στα δημόσια νοσοκομεί λόγω καλύτερου εξοπλισμού, γιατρών κα.. Τα ιδιωτικά και τον εξοπλισμό έχουν και ό,τι γιατρό μπορεί να χρειαστείς, και την εμπειρία να αντιμετωπίσουν το οτιδήποτε. Απλά δεν καλύπτονται νομικά για να το κάνουν. ( :evil: ) Τόσο απλά....... Αν μαθευόταν πόσες γυναίκες θα ζούσαν τώρα αν δεν τις είχαν μετακινήσει, και πόσες ζούν τώρα επειδή οι δικοί τους πήραν την ευθύνη πάνω τους και τις κρατήσαν στο ιδιωτικό, νομίζω οτι θα είχαμε επανάσταση...

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΚΗ ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΝΕΟΓΝΩΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΜΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΑΔΕΛΦΙΚΟ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Mε το ΓΝ Καβαλας δεν τα παω καλα...

 

Κοντεψα να αρπαχτω πολλες φορες με τους σεκιουριταδες στην πυλη,διοτι δεν με αφηναν να μπω!!! Τους ελεγα οτι ειμαι ο αντρας εγκυμονουσας και τις εφερα αλλαξιες. Μαλιστα ο ενας ελεγε πως αν δεν παει 5 το απογευμα δεν μ'αφηνει να περασω και πως δεν κανει διακρισεις...τοσος κοσμος περιμενει απ'εξω για επισκεπτηριο,εμενα θα αφηνε μονο? Η ωρα ηταν 16:40. Αποτελεσμα? Βγαζω το κινητο μου απο την τσεπη και κανω πως τηλεφωνω (και καλα) σε εναν γνωστο του διευθυντη του Νοσοκομειου....μιλαω με εντονο ρυθμο: "Τι πραγματα ειναι αυτα ρε Γιωργο? Δεν με αφηνουν να μπω...μπλα μπλα....παρε τον διευθυντη και πες του να το ρυθμισει...."

Δεν περασε ενα λεπτο και μας αφησε ολους να μπουμε!!!!! Κερδισαν ολοι 20' επιπλεον επισκεπτηριου,εξ αιτιας μου!!!

 

Ο καφες και ολα τα συναφη ειδη μεσα στο κυλικειο πωλουνται ΧΡΥΣΑΦΙ.... :x Οποτε οτι ηθελε το μωρο μου,το εφερνα απο το σπιτι!!! 8) Δεν τους κανω την χαρη.... (σ'αυτο δεν φταιει το νοσοκομειο,βεβαια...αλλα πρεπει καποιος να τους ελεγξει)

 

Και τωρα εδω ποναμε...

Οταν εμαθα οτι η γυναικα μου μπηκε στο νοσοκομειο για να γεννησει (ειχαμε μπει αλλες 3 φορες πριν για νοσηλεια,λογω οιδηματων και ειχαμε αποκτησει καρτα μελους!!!) τελικα,εφυγα απο την υπηρεσια μου και αφου πηγα σπιτι,αλλαξα,πηρα τα πραγματα που ειχαμε ετοιμα (η λεγομενη βαλιτσα) και εφυγα για το νοσοκομειο.

Μαρτυρησα να βρω παρκινγκ,κι αφου το εχωσα μεσα σε μια πιλωτη,ετρεξα στον 4ο οροφο....Εκει ηταν τα πεθερικα μου....τα ποδια μου τα ενοιωθα κομμενα...ηθελα να μπω να δω την γυναικα μου και να της δωσω τις καραμελες Ηalls που μου ειπε να της παρω! Οταν μπηκα στην αιθουσα τοκετου,ηταν μεσα στην υποαιθουσα ωδινων,ξαπλωμενη σε ενα κρεβατι σε κατασταση λες και την εδειραν!!! Της χαιδεψα το κεφαλι και δεν ηξερα τι να πω....ετρεμα ολοκληρος!!! Εκατσα λιγα λεπτα,μεχρι που ηρθε μια μαια και της εβαλε εναν ορο...μετα βγηκα και μπηκε η πεθερα μου (οσο να'ναι σε δυσκολες στιγμες ολοι μας ζηταμε την μαμα μας). Εξω εκοβα βολτες πανω κατω...καλουσα τα ασανσερ διχως λογο και αιτια,ηθελα να καπνισω αλλα απο την αλλη δεν ηθελα...ηρθε και η μανα μου....η κουνιαδα μου και η πολυαγαπημενη θεια μου (που την παω με 10000000000000000000000000)! Οταν βγηκε η πεθερα μου,μπηκε η μανα μου....μετα μπηκε η αδερφη της για λιγο και την εδιωξαν....Βγηκε μετα ενας γιατρος (που δεν τον κατονομαζω γιατι θα βρισω και δεν θελω) και μας ειπε να στειλουμε καθαρα εσωρουχα και πανες (σερβιετες δηλαδη). Της πηγε η πεθερα μου και βγηκε κι αυτη γρηγορα.

Ο γιατρος και οσοι ηταν εκει μεσα δεν μας αφηναν να μπουμε και μας μιλουσαν λες και ημασταν ζητιανοι. Ξαναμπηκα να την δω,και μονο που δεν με δειρανε...δεν μιλησα,εκανα τον μ^*$%& και βγηκα....απο εκεινη την ωρα και μετα αρχισε και ο "εξορκιστης" (η γυναικα μου να ωρυεται και να σφαδαζει στους πονους).

Σε μια φαση ακουσα την ειδικευομενη (οπως εμαθα αργοτερα) γιατρο να της λεει: "Σταματα ρε Στελλα πια..." και το πηρα ως αστειο. Εβλεπα απο τα κενα των περσιδων οτι μπορουσα...σε μια φαση (που ηταν και η πεθερα μου μεσα,πριν την βγαλουν εξω) ειδα την γυναικα μου σαν μια 80αρα παλιογρια που την πηγαινανε για τσισα....ετοιμος ημουν να φυγω να βρω μια αλλη,αλλα επειδη την αγαπω σταθηκα στο υψος των περιστασεων και παρεμεινα στην ολη διαδικασια του "εξορκισμου". Ο πεθερος μου,δεν αντεξε και εφυγε. Ο μπαμπας μου δεν ηρθε παρα μονο εφοσον γεννησε. Η θεια μου εφυγε και ξαναηρθε αργοτερα. Η κουνιαδα μου επισης. Μειναμε στο νοσοκομειο εγω,η πεθερα μου,η μανα μου και μετα ηρθε και ο πεθερος μου.

Οταν βγηκε ο δοκτορας,τον ρωτησα "πως παει,γιατρε?" εννοωντας την κατασταση της γυναικας μου και μου ειπε χαρακτηριστικα με ενα βλαμενο χαμογελο,λες και τον ζοριζες να παει στην τουαλετα: "Μια χαρα,εσεις?"

Απο εκεινη την ωρα και μετα,ειχα μια ακαταμαχητη επιθυμια να τον δειρω,αλλα επειδη ειμαι ψυχραιμος (ασχετα κι αν δεν ειχα αλλα νυχια για να "φαω") δεν μιλησα και το σχολιασα εντονα με την πεθερα μου. "Και για να μας πουν την κατασταση της συζυγου μηπως θελουν φακελακι??" :evil:

Εν τελει....ενημερωση μηδεν. Στις 16:00 μαθαμε τον ερχομο της κορης μας...αφου καταλαβαμε πως ο "εξορκισμος" ελαβε τελος,πατησε η πεθερα μου το κουδουνι και μια μαια μας ειπε: "Της κυριας *****???? Κοριτσακι ειναι,να σας ζησει...!!!" :oops::shock::lol:

Εκει εβαλα τα κλαματα και αγκαλιαζομασταν ολοι μαζι,οπως οταν ειχε παρει η εθνικαρα το πρωταθλημα Ευρωπης!!!! :P

Ομως,δεν τελειωσαμε εδω....επεται και συνεχεια:

Ειχαμε και ραμματα για την γουνα μας!!! Αυτο διηρκησε 45 λεπτα περιπου,ακουγοντας την παλι να ουρλιαζει. Ολος ο 4ος οροφος ακουγε την γυναικα μου και αυτο με εκανε περηφανο που εχω παντρευτει τελικα μια τενορο!!!!!!!!!!!!!!!! :wink: Λιγο φαλτση,αλλα συνηθιζεις!!!

Οταν μας αφησαν να μπουμε,πηγα κατ'ευθειαν στο πλασματακι που ειχαν απεναντι απο την γυναικα μου,το οποιο ζοριζοταν να κλαψει!!! Ειχε πλακα...τα ματια του ακομα ηταν κλειστα...σαν να κρυωνε ενα πραμα...ετρεμε...εκανε μικρες απαλες κινησεις....βουρκωσα και αρχισα παλι να κλαιω,ενω τα ποδια μου δεν πατουσαν στο εδαφος (στα πλακακια συγκεκριμενα). Μετα πηγα αγκαλιασα την γυναικα μου,η οποια επανηλθε απο τον "εξορκισμο" τον οποιο ειχε υποστει απο τις 7 το πρωι περιπου μεχρι και τις 5 το απογευμα!!! Αφου την ειχαν βαλει σε ενα καροτσακι απ'αυτα που βαζουν οσους εχουν σπασμενα πλευρα και ποδια για να την πανε στο δωματιο,ειχα δει την γιατρο που την ξεγεννησε σε μια φαση νιρβανας!!!! Σαν να πηρε ισχυρη δοση ηρωινης,ενα πραγμα!!! :lol::lol::lol:

 

Οταν πηγε στο δωματιο της,και βολευτηκαν μαζι με το μωρο (το οποιο ανοιγε σιγα σιγα τα ματακια του),αρχισαν να ερχονται σχεδον οι στενοι συγγενεις και εγινε ενας ψιλοπανικος στον οροφο. Εγω σε μια φαση χρειαστηκε να ξαναπαω στο σπιτι για να φερω κατι πραγματα και επ'ευκαιρια να παρω και γλυκα για να κερασω τον κοσμο. Μπηκα στην αιθουσα τοκετων οπου και βρηκα την γιατρο που ξεγεννησε την γυναικα μου και την μια μαια απο τις δυο (η μια δεν την παλεψε και την εκανε μαλλον). Τις εδωσα απο 20€ (ειχα κεφια και μοιραζα...παρτε κοσμεεε) και πηγα να φερω τα πραγματα. Αν ηξερα οτι συμπεριφερθηκαν ετσι στην γυναικα μου οχι 20€ θα παιρνανε,αλλα κατι αλλο!!!! (ξερετε τι....λουκουμι!!!)

 

Εν τω μεταξυ η γιατρος που την ξεγεννησε ηταν ακομα σε κατασταση μεθης...... :lol: Φανηκε εκνευρισμενη και δεν μιλησα γιατι εκεινη την ωρα ημουν σε αλλη φαση.

 

Το μενου της παλι αν και απαισιο,επρεπε να το φαει για να καρδαμωσει και να κατεβασει γαλα....κατι που δεν καταφερε μετα απο λιγες ημερες (τα αποτελεσματα του καπνισματος ειναι πιστευω κι αν θελετε το πιστευετε....).

 

Οπως και να εχει η ολη ιστορια,ορισμενοι εκει μεσα το προισταμενιλικι το εχουν εμφυτο μεσα τους και νομιζουν πως ολοι εχουμε τα κεφια τους για τα κρυα αστεια που λενε ορισμενες φορες. Αυτους τους πληρωνουμε μεσα απο τους φορους μας και οριστε το ευχαριστω τους....Αισχος,ντροπη και αηδια....θα μας ξαναδουνε!!!!!??????!!!!!!!!!!!!! Οχι βεβαια!!!!! :evil:

 

Αφθονα φιλακια τους στελνω και την αγαπη μου!!! Τους ευχαριστουμε για την εξυπηρετηση...θα την θυμωμαστε για παντα!!! :P

Eπειτα απο πιεσεις που δεχτηκα απο την δχση,αφησα ελευθερη την αγελαδιτσα μουυυ να βοσκει στα λιβαδια.Οποιος χασαπης ενδιαφερθει ας επικοινωνησει πριβε μαζι μου για να κανονισουμε τα δεοντα!

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστεισ οτι εγω εκανα 11 ωρεσ να γεννησω και επειδη επρεπε να τελειωνω ως τις 3 το μεσημερι μου εβαλαν ορο στο φουλ και γεννησα τελικα 2.30 η ωρα. Ειχε τελειωσει η εφημερια τους και δεν μπορουσαν να περιμενουν

 

Μια χαρά μπορούσαν να περιμένουν! Απλά δεν ήθελαν να περιμένουν! Έχει τεράστια διαφορά! Δεν υποχρεώνει κανένας το γιατρό να φύγει. Απλά όταν δεν υπάρχει εφημερία δεν μπορείς να κάνεις εισαγωγή. Αν έχεις μπει στην εφημερία πχ με υψηλή πίεση, θα κάνουν εισαγωγή αν είναι απαραίτητο και θα γεννήσεις όποτε σου έρθει, μπορεί και 10 μέρες μετά, έχουν δεν έχουν εφημερία....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς επισκληρίδιο δεν κάνουν σε δημόσιο νοσοκομείο...

 

Κάνουν αν υπάρχει ιατρική ένδειξη. Πχ καισαρική ή αν ο γιατρός το κρίνει απαραίτητο.

 

Επίσης κάνουν αν συννενοηθείς με τον αναισθησιολόγο (με το ανάλογο φακελάκι εννοείται για τις έξτρα υπηρεσίες)

 

Εγώ πέθαινα επί 12 ώρες και οι μαίες ήταν στο γραφείο τους με τον καφέ και το τσιγαράκι τους...Με είχαν πετάξει στην αίθουσα ωδινών μόνη και περνουσαν μονο για να βάλουν "χέρι" και να ελέγξουν τον καρδιοτοκογράφο...Τον άντρα μου και τη μαμά μου τους άφηναν μέχρι να κάνω 5-6 πόντους διαστολη...Κατα τα άλλα ήμουν μόνη,φώναζα,ζητούσα βοήθεια από τους πόνους και όταν και αν ήθελαν ερχόταν και μου΄έλεγαν "έτσι είναι,τί νόμιζες?"...Απαράδεκτο...

 

Απαράδεκτο αλλά όσο δεν καταγγέλουμε συνεχίζουν να συμβαίνουν...

 

Και οι καταγγελίες θα πρέπει να είναι από τον τύπο μέχρι τους δικηγόρους. Παραβιάζονται τα Δικαιώματα του Έλληνα Ασθενούς όπως ψυφίστηκαν από την Ελληνική Βουλή. Και αν δεν θέλετε να πληρώνεται δικηγόρους και να τρέχετε για να βρείτε το δίκιο σας, τότε να καταγγείλετε επώνυμα με ονόματα γιατρών και μαιών στον τοπικό τύπο και στα τοπικά κανάλια. Επίσης να περάσετε από το διευθυντή της κλινικής και να πείτε τα παράπονά σας.

 

Δεν σας λέω σίγουρα ότι θα αλλάξει η κατάσταση από τη μια στιγμή στην άλλη αλλά όσο πληθαίνουν οι καταγγελίες τόσο μεγαλώνουν οι ελπίδες...

 

Εκτός από τα εξωτερικά και τα εσωτερικά σχισίματα,εμένα μου σκίστηκε και ο τράχηλος...Και πριν ξεκινήσουν τα ράμματα ξέρετε τί μου είπε η γιατρός?"Τώρα μη σε ακούσω καθόλου...Τον ρήμαξες τον τράχηλό σου..Έτσι όπως τα έκανες,έτσι να τα φας τώρα...".Και φυσικά με έραψαν χωρίς νάρκωση.

 

Αυτό τουλάχιστον έπρεπε να το καταγγείλεις και να το βάλεις σε αφίσα σε όλη την πόλη...

 

 

Δυστυχώς παλεύουμε για τα αυτονόητα, αλλά αν δεν παλέψουμε δεν πρόκειται να γίνει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη μπορει να με εχουν με τις ωρες να ποναω και αμα δουν οτι τελειωνει η εφημερια τους τοτε θα τους πιασουν οι φουριες?

 

εξαρτάται μόνο από το γιατρό.

 

 

κι αμα αργησω πολυ μπορει να μου κανουν καισαρικη μονο και μονο για να τελειωσουν στην ωρα τους χωρις αυτο να ειναι απαραιτητο? :x:x

 

δύσκολα θα γίνει αυτό στο δημόσιο νοσοκομείο. Στην ιδιωτική κλινική είναι πιθανότερο. Πάλι όμως εξαρτάται αποκλειστικά από το γιατρό.

 

 

δεν γινεται να τους πω απο την αρχη πως ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ :?::?:

 

Αν δεν έχεις ιατρική ένδειξη για επισκληρίδιο δεν θα σου κάνουν. Εκτός και αν καταφέρεις να συννενοηθείς με τον αναισθησιολόγο.

 

Αν υπάρχει ένδειξη για καισαρική θα σου κάνουν ανεξάρτητα από την επιθυμία σου και καλά θα κάνουν. Αν ο γιατρός που εφημερεύει κάνει 80% καισαρικές (λίγο σπάνιο για το νοσοκομείο αλλά όχι απίθανο) έχεις μικρές πιθανότηες να ξεφύγεις... :?

 

 

μπορω να ζητητσω να εχω το μωρό μου ολη την ωρα μαζι μου γιατι θελω μονο εγω να το θηλασω και να μην του δινουν αλλο γαλα?

 

Στο Παπαγεωργίου ναι, στο Ιπποκράτειο όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι όλες οι σοβαρές περιπτώσεις συνήθως μεταφέρονται σε δημόσια μαιευτήρια γιατί στα ιδιωτικά δεν έχουν ούτε τον εξοπλισμό ούτε τις γνώσεις να τα αντιμετωπίσουν.

 

Είναι ακριβώς έτσι.

 

Kαι μάλιστα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να βρω κάποιο άλλο γιατρό, για να μπορώ να γεννήσω σε κάποιο δημόσιο.

 

Αν έχεις το δικό σου γιατρό που τον πληρώνεις δεν θα είναι μόνο αυτός άψογος στο δημόσιο νοσοκομείο αλλά θα κάθονται σούζα και όλοι του προσωπικού.

 

Mετά από αυτά....ούτε για αστείο!

 

Όταν πας με δικό σου γιατρό είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα. Όταν πας μόνη χωρίς καν να ξέρουν ότι θα τους φακελώσεις σου φέρονται σαν σκουπίδι λες και δεν πληρώνονται για να είναι εκεί...

 

 

Mπορεί να το είχα πληρώσει ακριβά, αλλά τουλάχιστον είχα μια αξιοπρεπέστατη αντιμετώπιση στο IAΣΩ. Προτιμώ να ξαναπληρώσω.

 

Οι γιατροί στα δημόσια νοσοκομεία πληρώνονται από τους φόρους μας και έχουμε κάθε δικαίωμα σε σωστή συμπεριφορά...

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλα αυτά εγώ επέλεξα δημόσιο μαιευτήριο.Η επιλογή όμως έγινε με τη διαβεβαίωση φίλης νοσηλεύτριας που γέννησε εκεί:διαβεβαίωση που αφορά και στις συνθήκες αλλά και στη γιατρό.

 

Πολύ καλά έκανες Έλλη. Ειδικά στο Βόλο υπάρχει μια φήμη για δυο ιδιώτες γυναικολόγους που κάνουν σχεδόν αποκλειστικά προγραμματισμένες καισαρικές....

 

 

Δε νομίζω πως όσες από εσάς έχετε παρόμοιες εμπειρίες πρέπει να τις αποκρύπτετε για να μην τρομάζετε εμάς που διαλέξαμε νοσοκομείο,αλλά αντιθέτως να τις περιγράφετε για να γνωρίζουμε τι υπάρχει περίπτωση να συμβεί, ώστε γνωρίζοντας όλα τα ενδεχόμενα να είμαστε καλύτερα προετοιμασμένες.

 

Ακριβώς έτσι είναι.

 

Επίσης να διευκρινίσουμε ότι ακόμη και αν το μισό προσωπικό φέρεται απαίσια δε σημαίνει ότι και το υπόλοιπο προσωπικό είναι έτσι...

 

Πάντως συχνά φταίνει οι διευθυντές των κλινικών που τα επιτρέπουν αυτά αλλά μερικές φορές φταίμε κι εμείς που δεν λέμε τίποτα σε κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί στα δημόσια νοσοκομεία πληρώνονται από τους φόρους μας και έχουμε κάθε δικαίωμα σε σωστή συμπεριφορά...

 

Aglaia, έχεις απόλυτο δίκιο! Δε θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου.

Όμως τελικά είναι θέμα τύχης αν θα σου συμπεριφερθούν ανθρώπινα.

Όντως, έχω κάθε δικαίωμα σε σωστή συμπεριφορά, αλλά μετά πού θα βρω το δίκιο μου; Kαι δεν είναι μόνο αυτό τελικά. Δεν θέλω να περάσω ένα τέτοιο γολγοθά, με την προοπτική ότι KAΠOIA στιγμή θα δικαιωθώ. Kαι ποιά θα είναι η δικαίωση; Aποζημίωση ή η φυλάκιση των υπευθύνων;

Όπως και να'ναι, εγώ θα έχω ταλαιπωρηθεί και μπορεί μετά να μη θέλω να κάνω άλλο παιδί, όπως πολλές κοπέλες λένε.

Mια τέτοια ταλαιπορία, δεν ξεπληρώνεται με TIΠOTA!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΙΟ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΣΥ ΦΤΑΙΣ ΠΟΥ ΠΟΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΠΝΟΕΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΝΑ ΤΙΣ ΠΝΙΞΩ! ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ, ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ! ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΕΞΥΠΝΟΙ? ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ 'ΑΝΘΡΩΠΟΙ' ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα και τα δυο παιδιά μου σε δημόσιο νοσοκομείο

Ο πρώτος τοκετός ήταν περίπου όπως περιγράφει η Στελλα τον δικό της.Είμου με σπασμένα νερά και με δυνατούς πόνους δώδεκα ώρες στην αίθουσα ωδινών μόνη μου και κατα καιρούς ερχότανκαι κάποιος να βάλει χέρι.Ζητούσα νερό γιατί με τις αναπνοές τόσες ώρες είχε στεγνώσει το λαρύγγι μου και είχαν σκιστεί τα χείλια μου και δε μου έδιναν για να μην κάνω λέει εμετό!Δεν φώναζα είμουν πολύ συνεργάσιμη παρ΄ολη την ταλαιπωρία μου,έβγαλαν το μωρό με βεντούζα γιατί ήταν μεγάλο και σκίστηκα πάρα πολύ με αποτέλεσμα να έχω ράματα μέχρι μέσα στο έντερο για πολλές μέρες δεν μπορούσα να περπατήσω,να καθίσω να παω τουαλέτα.Με έραψαν χωρίς αναισθησία κι εκεί ήταν που έσκουζα.Είχα αιμοραγία και χρειάστηκε να μου βάλουν 2 φιάλες αίμα και να παω στο δωμάτιο μετά απο 6 ώρες.΄Μετά τη γέννα ερχόταν ο διευθυντής της μαιευτικής συνέχεια και με ρωτούσε πως είμαι έλεγε στου άλλους πως εδω έχουμε ενα πολύ υπομονετικό κορίτσι και μου εξήγησε πως έχασα πολύ ίμα και πανικοβλήθηκαν γιατί κάπως έτσι λέει χάνονατι οι γυναίκες στη γένναshock: Εγώ νομίζοντας πως έτσι είναι φυσιολογικό να γίνει δεν είπα τίποτα

Ο δευτερος τοκετός μου ευτυχώς ήταν πολύ καλύτερος.Ολα εξελίχθηκαν γρήγορα και δεν ταλαιπωρήθηκα πολύ.Εκνευριζόμουν όταν εγώ είχα έντονους πόνους και ήθελα στα ενδιάμεσα να ηρεμήσω και να συγκεντρωθώ και οι γιατροί και μαίες απο το απέναντι γραφείο μιλούσαν και γελούσαν τόσο δυνατά που μου ερχόταν να φωνάξω ΣΚΑΣΜΟΣ!Όταν με έραβε η μαια της ζητούσα να μου κάνει κι άλλη αναισθησία γνωρίζοντας απο την πρώτη φορά,και παλι πονούσα ειδικά στα εξωτερικά ράματααλλά μπορούσα να το υποφέρω.Και πάλι είχα αιμοραγια ευτυχώς οχι τόσο πολύ.Τα ράματα ήταν λιγότερα και μπορούσα να κινηθώ πιο ευκολα μετά τη γέννα.

Χωρίς επισκληρίδιο και τις δυο φορές.

 

Δυστυχώς τα δημόσια νοσοκομεία είναι σαν εργοστάσια κι εμείς σαν προιόντα,άλλη μια γέννα να τελειώνουμε.Δεν υπάρχει πρωσοπική σχέση με τον γιατρό μιας και θα σε ξεγεννήσει όποιος τυχει να έχει εφημερία μπορεί να είναι και ειδικευόμενος μπορεί και μια μαία.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Elen τι να πω... :cry: Μπράβο σου πάντως που βρήκες κουράγιο να κάνεις και δεύτερο παιδάκι. Έχω καταστεναχωρηθεί και σοκαριστεί μ' αυτό το θέμα των Δημοσίων. Δεν το περίμενα.. Ξέρετε τίποτα για το Αλεξάνδρα που γεννάει αδελφική μου φίλη..?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΙΟ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΣΥ ΦΤΑΙΣ ΠΟΥ ΠΟΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΠΝΟΕΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΝΑ ΤΙΣ ΠΝΙΞΩ! ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ, ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ! ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΕΞΥΠΝΟΙ? ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ 'ΑΝΘΡΩΠΟΙ' ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.

 

Πες τα κοπέλα μου.Μα να μου το λένε αυτό για τις αναπνοές εμένα που έκανα στο ίδιο νοσοκομείο μαθήματα ανώδυνου τοκετού?Και ναι λοιπόν,μας έμαθαν λάθος αναπνοές και μετά το ρίχνουν σε εμάς...Τί να πώ? :?:

Link to comment
Share on other sites

.... Ξέρετε τίποτα για το Αλεξάνδρα που γεννάει αδελφική μου φίλη..?

 

Eγώ γέννησα στο Αλεξάνδρα αλλά ήμουν ιδιάζουσα περίπτωση και έτσι δεν μπορώ να συγκρίνω με άλλες νορμάλ εγκυμοσύνες. Αυτό που έχω να πω είναι ότι αν έχει δικό της γιατρό εκει σίγουρα τα πράγματα σε αυτήν την περίπτωση θα πάνε καλά. Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη και από τους υπόλοιπους γιατρούς ( σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις ) , και από το νοσηλευτικό προσωπικό και τις μαίες. Αν και έκανα καισαρική ήταν πρόθυμες να με συμβουλέψουν όποτε τις χρειαζόμουν .

 

Μόνο η συμπεριφορά μιας μαίας ήταν απαράδεκτη σε σημείο που αν μπορούσα θα της είχα ρίξει μπουνιά αλλά και τι να κάνεις ... έχεις την ανάγκη τους εκείνες τις ώρες και το ξέρουν !!!!!

 

Να πεις στην φίλη σου να επιμείνει για δίκλινο ... αν και δεν είναι σίγουρο ότι μπορεί να το έχει έτσι και αλλιώς ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...