Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

Ελπίζω να μην πέσετε να με φάτε με αυτό που θα πω.

 

στο εξωτερικό οι γυναίκες δεν πληρώνουν δεκάρα αλλά δεν έχουν ένα γιατρό. Πάνε στο κέντρο-μαιευτηριο και παρακολουθούνται από όποιον γιατρό έχει βάρδια. Στις εγκυμονούσες μάλιστα σε παρακολουθούν κυρίως μαίες. Και εδώ αν πάμε σε εφημερία να γενησουμε δεν μας ζητάνε χρήματα.

 

Προσωπικά σκέφτομαι τα χρήματα που θα δώσω στον γιατρό, αλλά θεωρώ άδικο να μην του τα δώσω όταν εν γνώση μου πάω και του ζητάω να με αναλάβει. τον πέρνω ότι ώρα θέλω και να τον ενοχλώ και εκείνος τρέχει. και ακομα κα αν γεννήσω στις 3 τα ξημερώματα θα τον υποχρεώσω να έρθει από που και αν είναι γιια να γεννησω μαζί του.

 

Εχω επιλογή να πάω στο δημόσιο νοσοκομείο στα εξωτερικά να κάνω εξετάσεις και να με βλέπει γυναικολόγος χωρίς να πληρώνω και να γεννησω σε εφημερία αλλά επιλέγω να έχω έναν γιατρό. Κάνουμε μια συμφωνία σαν να πάω σε ιδιωτη και είναι εν γνώση μου. Δεν τίθεται θέμα ότι αρνείτε να με ξεγεννήσει ή να με παρακολουθήσει εφόσον έχει βάρδια εκείνη την ώρα ή ότι θα κάτσει λίγο παραπάνω από το ωραριο του.

 

νομίζω ότι και μεις δεν είμαστε σωστες. δεν γίνεται να θέλουμε ένα γιατρό "δικο"μας, να τον έχουμε stand by αλλά να μην μας πάρει και χρήματα.

Συμφωνω απολυτα!!!

Εδω την Ελλαδα ειμαστε υπερβολικοι σε ολα.Θελω τον γιατρο που θα με ξερει απεξω κι ανακατωτα, να μιλαει στο τηλεφωνο μαζι μας οποτε μας καπνισει, να γεννησουμε 40 ωρες και να ειναι απικο και ολα αυτα τζαμπα!!! ε βριστε με αν ειμαι παραλογη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κι εγώ γέννησα στο Έλενα με γιατρό που επέλεξα (Διευθυντή). Πήγαινα στο απογευματινό του ιατρείο και πλήρωνα τα νόμιμα 60 ? που έπαιρνε το νοσοκομείο. Όταν ήρθε η ώρα και του έθιξα το οικονομικό (μετά τον 6ο μήνα) με ενημέρωσε για τις τιμές του νοσοκομείου λόγω διαφοράς θέσης και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πληρώσω κάτι ως αμοιβή ιατρού, όταν έρθει η ώρα να γεννήσω θα με αναλάβει ο εφημερεύων και δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αν πάλι θελήσω να είναι αυτός παρών θα του δώσω το ποσό των 850? και να πω την αλήθεια δεν μου φάνηκε παράλογο, αντιθέτως.

Αλλά στην Ελλάδα οι έγκυες θεωρούν ότι είναι δικαίωμά τους να γεννούν αν θέλουν με καισαρική και τα ταμεία να χρεώνονται όλα τα έξοδα, να κάνουν επισκληρίδιο όποτε και αν θέλουν και πάλι το δημόσιο σύστημα να είναι υποχρεωμένο να τους τα καλύψει όλα, να έχουν το δικό τους γιατρό (από Διευθυντή και πάνω εννοείται) ότι ώρα θέλουν και πάλι χωρίς χρέωση.

 

οταν μας τα κρατανε απο το μισθο μας !τι πρεπει να τ α κανουν δηλαδη!να τα καταθετουν στην ελβετια?ειναι υποχρεωμενοι να μας καλυψουν οτι μας καπνισει!αλλιως να μην κανουν κρατησεις να παμε ολοι στις ιδιωτικες!

Link to comment
Share on other sites

οταν μας τα κρατανε απο το μισθο μας !τι πρεπει να τ α κανουν δηλαδη!να τα καταθετουν στην ελβετια?ειναι υποχρεωμενοι να μας καλυψουν οτι μας καπνισει!αλλιως να μην κανουν κρατησεις να παμε ολοι στις ιδιωτικες!

 

Δηλαδή αν πας στο νοσοκομείο και πεις "θέλω να μου βγάλετε τη σκωληκοειδή απόφυση, γιατί έτσι μου κάπνισε" πρέπει ο γιατρός, το νοσοκομείο και το ασφαλιστικό ταμείο να σε καλύψουν?? Μην ξεχνάς ότι η καισαρική πρόκειται για πολύ σοβαρό χειρουργείο. Μην κοιτάς που εδώ στην Ελλάδα γίνεται για ψύλλου πήδημα. Και για το ότι έχουν φαληρήσει τα ταμεία εννοείται φταίνε αυτοί που διαχρονικά τα φάγανε, αλλά φταίει και η νοοτροπία μας. Γιατί ο τοκετός πλέον δεν αντιμετώπιζεται σαν μια φυσιολογική διαδικασία, αλλά σαν ιατρική πράξη. Όσο ήμουν έγκυος δεν υπήρχε έστω και μία φίλη μου που να μη με ρώτησε πως σκοπεύω να γεννήσω, λες και η επιλογή της καισαρικής επιβάλλεται από την έγκυο και όχι από ιατρικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ποιός ευθύνεται για το ότι γίνεται καισαρική για ψύλλου πήδημα; Μάλλον το ιατρικό κατεστημένο που σου τα παίρνει χοντρά στην καισαρική και σε 10 λεπτά εχει τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως έσυ αυτό έχεις καταλάβει για τα ασφαλιστικά ταμεία? Ότι έχουν πλεόνασμα και το καταθέτουν στην Ελβετία? Γιατί εγώ έχω καταλάβει ότι σε λίγο αν δεν έχεις να τους τα σκάσεις σε μετρητά θα σε πετάνε έξω να ψοφήσεις σαν το σκυλί. Κι επειδή εγώ δεν έχω λεφτά για ιδιωτική ασφάλεια που θα μου καλύπτει ότι θα μου καπνίσει, επιθυμώ και διεκδικώ δημόσια δωρεάν υγεία για όλους.

Link to comment
Share on other sites

οταν μας τα κρατανε απο το μισθο μας !τι πρεπει να τ α κανουν δηλαδη!να τα καταθετουν στην ελβετια?ειναι υποχρεωμενοι να μας καλυψουν οτι μας καπνισει!αλλιως να μην κανουν κρατησεις να παμε ολοι στις ιδιωτικες!

 

 

Περλίνα δεν μας αρνούνται να μας τα παρέχουν. Αν πάμε στο νοσοκομείο να γεννησουμε με τον γιατρό και τις μαίες που θα είναι εκεί φυσικά και θα μας τα καλύψουν σαν ασφλισμένες που είμαστε. η διαφορά είναι ότι δεν μπορούμε από την μια να απαιτούμε να έχουμε έναν συγκεκριμένο γιατρό, να μας παρακολουθεί και να γεννησουμε έχοντας αυτόν οποτε και αν έρθει η ώρα να γεννησουμε και να μην τον πληρώσουμε. Δεν είναι υποχρεωμένος αν δεν έχει βάρδια, αν βρίσκετε στις διακοπές τους ή εκτός υπηρεσίας, να τα αφήσει όλα και να έρθει να γεννησουμε εμείς γιατί εμείς θέλουμε σων και ντε αυτόν.

 

Η κοπέλα πιο πάνω είπε ότι πρέπει να το κάνει με βάση άγγραφο καθηκοντολόγιο. Να το δεχτώ αλλά και πάλι ο καθένας μπορεί να επικαλεστεί ότι βρισκόταν μακρυα και δεν μπορούσε να είναι παρόν. επίσης δεν νομίζω ότι μπορούν να υποχρεώσουν τους γιατρούς να έχουν ανοιχτά τα κινητα τους όταν θα βρίσκονται εκτός υπηρεσίας. αρα ουσιαστικά κανεις δεν θα ενημερωνόταν σε μια τέτοια περίπτωση και θα γεννούσαμε με τον όποιο γιατρό είχε βάρδια.

 

Το θέμα είναι ότι και εμείς έχουμε λάθος νοοτροπία. να αλλάξουν οι γιατροι και να μην ζητάνε φακελάκια αλλά να αλλάξουμε και μεις και να μην θέλουμε τον συγκεκριμένο γιατρό ανα πάσα ώρα και στιγμή και να τον θέλουμε τσάμπα.

 

Δεν μαρέσει που θα πληρώσω για να γεννησω αλλά φταίω πρώτα εγώ και μετά εκείνος.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός ευθύνεται για το ότι γίνεται καισαρική για ψύλλου πήδημα; Μάλλον το ιατρικό κατεστημένο που σου τα παίρνει χοντρά στην καισαρική και σε 10 λεπτά εχει τελειώσει.

 

Σ' αυτό που λες έχεις δίκιο, αλλά είναι μία παράμετρος από τις πολλές που υπάρχουν. Σίγουρα οι γιατροί επωφελούνται από την κατάσταση, αφού σε προγραμματίζουν και ξεμπερδεύουν. Για το οικονομικό όφελος δεν είμαι τόσο σίγουρη, τουλάχιστον στα Δημόσια νοσοκομεία δεν πιστεύω ότι διαφέρει τόσο πολύ η αμοιβή. Αλλά και οι ίδιες οι εγκυμονούσες δεν θεωρείς ότι συμβάλουν σε αυτή την κατάσταση? Γνωρίζω ένα σωρό περιπτώσεις που η καισαρική επιλέγχθηκε "για να μην πονέσω", "για να μην διακινδυνεύσω", "για να είμαι σίγουρη". Λες και με τον φυσιολογικό τοκετό παίζεις κορώνα γράμματα τη ζωή του παιδιού. Δεν πιστεύεις ότι και εμείς οι ίδιοι αν αλλάζαμε στάση και ενημερωνόμασταν θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε να αλλάξουν τα πράγματα? Με έπιασαν οι πόνοι νύχτα και στο ελενα στην αίθουσα τοκετού είμασταν δύο άντε τρεις. Όταν τελικά γέννησα το πρωί στο μαιευτήριο γινόταν χαμός από τους προγραμματισμένους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ οτι πρέπει να αλλάξουν στάση οι γυναίκες και να γίνουν περισσότερο διεκδικητικές, όμως οταν έχεις να αντιμετωπίσεις τους γιατρούς οι οποίοι θα σε τρομοκρατήσουν με ιατρικές γνώσεις για τις οποίες εμείς δεν μπορούμε να αντιπαρατεθούμε, τότε η μάχη είναι άνιση. Κατά τη γνώμη μου, πάντως, πιστεύω οτι εκεί που θα πρέπει να είμαστε αμείλικτες, είναι στα φακελάκια των δημόσιων νοσοκομείων. Πρέπει να τελειώσει αυτή η τρομοκρατία των γιατρών προς τους ασθενείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεννησα στα γιαννενα στο χατζηκωστα και πληρωσα το νοσοκομειο 872ευρω παρακαλω για 3 διανυκτερευσεις σε ενα απο τα δωματια τους.ειναι ολα τα ιδια(αθλια)ασφαλεια δημοσιου!μας εσωσε

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια απλή ενημέρωση, η απλή απογευματινή επίσκεψη σε οποιονδήποτε Διευθυντή γιατρό-μαιευτήρα στο Έλενα δεν κοστίζει πια 60 ευρώ όπως έγραψε η φίλη παραπάνω αλλά ...75 ευρώ παρακαλώ. Για τα 15 λεπτά που γίνεται η μηνιαία επίσκεψη! και χωρίς να διαθέτει υπέρηχο στο ιατρείο να βλέπει το μωράκι - ξέρω πχ ιδιωτικό γιατρό που παρακολουθείς την πορεία του μωρού κάθε μήνα με υπερηχο και για την επίσκεψη πληρώνεις 60 ευρώ.

FRV7p2.pngu9z0p3.png
Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια απλή ενημέρωση, η απλή απογευματινή επίσκεψη σε οποιονδήποτε Διευθυντή γιατρό-μαιευτήρα στο Έλενα δεν κοστίζει πια 60 ευρώ όπως έγραψε η φίλη παραπάνω αλλά ...75 ευρώ παρακαλώ. Για τα 15 λεπτά που γίνεται η μηνιαία επίσκεψη! και χωρίς να διαθέτει υπέρηχο στο ιατρείο να βλέπει το μωράκι - ξέρω πχ ιδιωτικό γιατρό που παρακολουθείς την πορεία του μωρού κάθε μήνα με υπερηχο και για την επίσκεψη πληρώνεις 60 ευρώ.

εμενα ο ιδιωτης γιατρος μου με υπερυχο κ 4D μου παιρνει 30 ευρω!!!!!! πολυ αερα εχουν παρει στο δημοσιο!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω να το ξανασκεφτομαι για παιδι,μηπως να το αφησω...??Δεν τα καταφερα πριν αφου απεβαλλα αλλα ειναι πολλα τα χρηματαααα.Ποια κοπεκα ξερει για την κυστικη νοσος?Την κανει το νοσοκομειο ή πρεπει να παει εξω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχιζω να το ξανασκεφτομαι για παιδι,μηπως να το αφησω...??Δεν τα καταφερα πριν αφου απεβαλλα αλλα ειναι πολλα τα χρηματαααα.Ποια κοπεκα ξερει για την κυστικη νοσος?Την κανει το νοσοκομειο ή πρεπει να παει εξω?

 

Δες αυτό το θέμα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=98509.

 

Δεν ξερω για Πατρα αλλά στην αθήνα την κάνουν στο Λαικό αλλά τα ραντεβού αργούν πολύ, και στο Χωρέμειο στο Παίδων με κόστος γύρω στα 200 ευρώ για το 90% των μεταλλάξεων.

Φυσικά και γίνεται και σε ιδιωτικά κέντρα, αλλά θα πρεπει να ρωτήσεις τι ποσοστό μεταλλάξεων καλύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Καθηγητής 90 ευρώ, Αναπληρωτής καθηγητής 75, Επίκουρος Καθηγητής 60 ευρώ, Λέκτορας 45 ευρώ, Διευθυντής ΕΣΥ 75, Επιμελητής Α 60, Επιμελητής Β 45.

 

Αυτές οι τιμές ισχύουν σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία για απογευματινό ραντεβού. Στο Παίδων το καλοκαίρι έδωσα 80 ευρώ για παιδοδερματολόγο. Φυσικά πρωινά ραντεβού δεν είχε για το επόμενο 4μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι τιμές ισχύουν σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία για απογευματινό ραντεβού. Στο Παίδων το καλοκαίρι έδωσα 80 ευρώ για παιδοδερματολόγο. Φυσικά πρωινά ραντεβού δεν είχε για το επόμενο 4μηνο.

 

αυτό πάλι να μην μπορείς ποτέ να κλείσεις ραντεβού το πρωί πουθενα σε κανένα νοσοκομείο?ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Χθές πήγα στο Έλενα για την πρώτη επίσκεψη σε έναν γυναικολόγο εκεί. Ο γυναικολόγος μου ξεγεννάει στο ΡΕΑ το οποίο έχει υψηλό κόστος και έτσι θεώρησα καλύτερο να αναζητήσω κάποιον γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο προκειμένου να με παρακολουθεί από την αρχή της εγκυμοσύνης για να νιώθω κι εγώ καλύτερα, καθώς δεν μου είναι ευχάριστο να αλλάξω γιατρό στον πέμπτο πχ μήνα. Να σας πώ ότι στον γιατρό μου δίνω 50 ευρώ την επίσκεψη, όπου μέσα είναι ο κολπικός υπέρηχος με τελευταιας τεχνολογιας μηχανημα, ψηλάφιση, ζυγιση, πιεση και 2ωρη κουβέντα μαζί του, κατα την οποία θα σου λύσει ότι απορία έχεις, ακόμα και την πιό χαζή. Εχθές λοιπόν πήγα στο Έλενα...πλήρωσα 75 ευρώ ζεστά και μετρητά...είχα ραντεβού στις 5 και ΄τελικά με είδε ο γιατρός στις 6μιση. Υπέρηχο μου έκανε όχι ο γυναικολόγος αλλά ένας τύπος ο οποιός μας φώναζε μέσα μία μία σαν να είμαστε γίδια....για τα μηχανήματα τι να σχολιάσω??? οι υπήρηχοι της μάνας μου όταν με κυοφορούσε είχαν πολύ πιο καθαρή εικόνα!! ο δε γιατρός μας δέχτηκε για 10 λεπτά και επί της ουσίας δεν συζητήσημε τίποτα, εκτ΄΄ος από το ότι για την γέννα θέλει 1200 ευρώ! Αν πήγα μιά φορά αγχωμένη εκεί (καθόι είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη) έφυγα 10 φορές πιο αγχωμένη και πραγματικά δεν ξέρω τελικά τί θα κάνω.

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θα σου έλεγα να μείνεις στο γιατρο σου. Η καλη ψυχολογία είναι το Α και το Ω για μια μέλλουσα μαμά. Μεινε στο γιατρο σου και δεν θα το μετανιωσεις.

Και εγω τον ίδιο προβληματισμό είχα στην πρώτη μου εγγυμοσυνη. Το συζητησα μαζι του και τελικά δεν μας έπαιρνε επισκέψεις, μόνο τις 3 μεγάλες εξετάσεις που εκανα στο μαιευτήριο πλήρωσα και στη γέννα, με φυσιολογικό και 10και ώρες + ένα 2ωρο για ανανηψη μου πήρε 1000? με απόδειξη!

Ποτε δεν περίμενα, πάντα συζητούσαμε τα πάντα και ψυχολογική υποστήριξη, διότι είχα πρόβλημα.

Και απο το μαιευτήριο πολυ ευχαριστημένη. Και αυτα που λένε ότι δεν έχουν μονάδες, αν συμβεί κάτι, είναι μύθος. Απλά στα ιδιοτικα, το κόστος είναι μεγάλο και επιλέγουν να πανε στα δημόσια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συζητούσαμε και με τον άντρα μου χθές...Όταν φεύγουμε από τον ιδιώτη γυναικολόγο μου είμαστε μεσα στην χαρά και χθές από το έλενα φύγαμε απογοητευμένοι και πολύ αγχωμένοι. Δεν το συζητώ ότι προτιμώ τον γιατρό μου αλλά στο ρεα δεν με καλύπτει καθόλου το ταμείο που έχω και είναι κρίμα να τα πληρώσουμε όλα από την τσέπη μας γιατί δεν μας περισσεύουν. Δεν ξέρω τί θα κάνω.... είμαι πολύ μπερδεμένη και πάρα πολύ αγχωμένη με το θέμα του γιατρού. Σκέφτηκα και το άλλο...να με παρακολουθεί ο γιατρός μου μέχρι τέλους και να πάω να γεννήσω όταν με πιάσουν οι πόνοι σε όποιο μαιεύτηριο εφημερεύει και να δώσω κανένα φακελάκι για να με προσέξουν...αλλά κι αυτό δεν μου αρέσει σαν ιδέα. Είναι και η πρώτη εγκυμοσύνη και το άγχος είναι τεράστιο

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συζητούσαμε και με τον άντρα μου χθές...Όταν φεύγουμε από τον ιδιώτη γυναικολόγο μου είμαστε μεσα στην χαρά και χθές από το έλενα φύγαμε απογοητευμένοι και πολύ αγχωμένοι. Δεν το συζητώ ότι προτιμώ τον γιατρό μου αλλά στο ρεα δεν με καλύπτει καθόλου το ταμείο που έχω και είναι κρίμα να τα πληρώσουμε όλα από την τσέπη μας γιατί δεν μας περισσεύουν. Δεν ξέρω τί θα κάνω.... είμαι πολύ μπερδεμένη και πάρα πολύ αγχωμένη με το θέμα του γιατρού. Σκέφτηκα και το άλλο...να με παρακολουθεί ο γιατρός μου μέχρι τέλους και να πάω να γεννήσω όταν με πιάσουν οι πόνοι σε όποιο μαιεύτηριο εφημερεύει και να δώσω κανένα φακελάκι για να με προσέξουν...αλλά κι αυτό δεν μου αρέσει σαν ιδέα. Είνμερα!!Ειναι και η πρώτη εγκυμοσύνη και το άγχος είναι τεράστιο

Κοπελα μου καλημερα!Ετσι οπως τα περιγραφεις , εγω θα πηγαινα στον γιατρο του ιδιωτικου.Βαλε κατω να δεις οτι με 75 ευρω επισκεψη στον εναν στο δημοσιο νοσοκομειο, και 50 στον αλλο στο ιδιωτικο θα σου ερθουν μια η αλλη και εσυ θα εισαι πιο σιγουρη για εσενα κ το μπεμπε σου...

Αν μπορεις πες 2 κουβεντες στον ιδιωτη γιατρο σου να σου κοψει απο καπου και να δεις που ολα θα πανε καλα!!!

Εγω δεν ειχα δικο μου γιατρο οταν εμεινα 1η φορα εγκυος.Πηγαινα στης αδελφης μου καθε χρονο για παπ τεστ .Του μιλησα στο τηλ οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος , μου εκλεισε ραντεβου αλλα δεν καταφερα να παω ποτε μιας και απεβαλα νωριτερα.Πηγα τελικα σε εκεινον για αποξεση σε ιδιωτικο μαιευτηριο και εδωσα 600 ευρω.

Επειτα μου προτειναν 2-3 γνωστοι μου μια αλλη γιατρο, γυναικα που ειναι σε δημοσιο.Ετσι λοιπον ειπα να παω να την γνωρισω (αφου ειχα αποβαλει κ δεν ημουν εγκυος ακομη παλι).Πηγα στο Ελενα την γνωρισα μου εκανε υπερηχο με εξετασε και της εδωσα 50 ευρω επισκεψη (μαυρα).Μου αρεσε παρα πολυ και ειπα αυτην μορω να την εμπιστευτω.Τελικα οταν εμεινα παλι εγκυος την πηρα τηλ και με ανελαβε...Ετσι κανω λοιπον , κλεινω ραντεβου μαζι της, της δινω 50 ευρω επισκεψη αλλα μπορω να την ενοχλησω ανα πασα ωρα κ στιγμη.Την ρωτησα για το ποσο παιρνει για την γεννα και μου ειπε ενα σχετικα μεγαλο ποσο(το ιδιο που επαιρνε κ ο αλλος γιατροα της αδελφης μου) και ειπαμε οκ...

Ωστοσο οταν παω εκει μου κανει εκεινη υπερηχο, βλεπουμε το μωρο , και το ραντεβου διαρκει μιση ωρα.Οποια απορια και αν εχω μου την λυνει!!!!

Για τις μεγαλες εξετασεις με στελνει εξω και τα χρυσοπληρωνω αλλα το ιδιο θα εκανα και αν πηγαινα σε ιδιωτικο.Εν τελει εκατσα και υπολογισα οτι αν παω σε σουιτα στο δημοσιο + ο γιατρος θα κοστιζει 1000 ευρω λιγοτερο απο οτι σε τρικλινο σε ιδιωτικο + ο γιατρος...

Εμανα με συμφερει να παω στο δημοσιο..Εσυ ετσι οπως τα λες θα επρεπε να διαλεξεις το ιδιωτικο ή αλλον γιατρο στο δημοσιο...

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή ιδιωτικού ή δημοσίου έχει να κάνει με πολλά πραγματα.

Εγώ γεννησα σε Πανεπιστημιακό. Ο γιατρός μου είχε νομιμο ιατρείο, στο οποίο πήγαινα με ραντεβου και μου έκοβε και απόδειξη. Του υπέρηχους τους έκανα έξω, αλλά μου τους κάλυπτε το ταμείο μου. Τους μεγάλους υπέρηχους τους πλήρωσα αφου δεν τους καλύπτει κανενα μεγάλο ταμείο.

Καποιες εξετάσεις τις έκανα και στο νοσοκομείο, οπού φυσικά το κοστος ήταν πολύ μικρό.

Πλήρωσα 600 ευρώ για μονόκλινο, και τα χρήματα του γιατρου. Εμένα με συνέφερε το δημόσιο, γιατί εννοείται ότι με αυτά τα χρήματα (γιατρος και νοσοκομείο) θα είχα πληρώσει μόνο τη διαμονή σε 3κλινο σε ιδιωτικό.

 

Πλεον νομίζω ότι το οικονομικό είναι πολύ σημαντικός παράγοντας. Αλλά από την άλλη, αν ο γιατρός δεν σου εμπνεει εμπιστοσύνη, τότε δεν θα έχεις την ηρεμία σου και το κεφάλι σου ήσυχο.

Βεβαια επειδή είσαι ακόμα στην αρχή, μπορείς να δεις και γιατρούς άλλων δημόσιων νοσοκομείων.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αναφέρει παραπάνω ο δικός μου γιατρός είναι στο έλενα. Είναι Διευθυντής και έχει απογευματινό ιατρείο στο νοσοκομείο Τετάρτη καθώς και Σάββατο πρωί. Την Τετάρτη πληρώνεις ή 75€ στο ταμείο του νοσοκομείου ή 30€ απευθείας στον ίδιο (χωρίς απόδειξει εννοείται). Το Σάββατο δεν λειτουργούν τα ταμεία οπότε είναι 30€ μαύρα. Όταν σε βλέπει κοιτάζει τις εξετάσεις, κρατάει το ιστορικό, σε εξετάζει (βάρος, πίεση, ακούει το μωρό με doppler) και δίνει συμβουλές - απαντάει σε απορίες. Μη φανταστείς ότι κρατάει ώρα η κουβέντα - είναι λακωνικός. Υπερήχους (εκτός από τους μεγάλους) και εξετάσεις αίματος έκανα στη βιοιατρική γιατί είναι συμβεβλημένη με την ασφάλειά μου. Τους μεγάλους πάλι έξω αλλά αλλού, οπότε δεν μπορώ να σου πω για τιμές. Ο γιατρός μου πήρε 850 € για τη γέννα, είναι συνεχώς διαθέσιμος στο κινητό και αν τυχόν δεν τον βρεις σε παίρνει πίσω να δει ποια είσαι και τι πρόβλημα έχεις, νομίζεις ότι με τις άπειρες εγγύους που έχει δε δε γνωρίζει αλλά θυμάται μια χαρά (για να καταλάβεις πρόσεξε όταν έκανα ανταύγειες στα μαλλιά πριν τη γέννα), κρατάει ιστορικό (ένα παλιόχαρτο είναι όπου τα σημειώνει όλα κωδικοποιημένα και πρέπει οπωσδήποτε να το χεις μαζί σου), όσες μέρες έμεινα στο μαιευτήριο ερχόταν οπωσδήποτε κάθε μέρα (σε αντίθεση με άλλους). Σε λουξ μονόκλινο αντίστοιχο ή και καλύτερο των ιδιωτικών μου στοίχισε επιπλέον ο φτ 780€, οπότε τα έβαλα κάτω και είδα ότι με συμφέρει και πολύ μάλιστα. Αν θές στείλε μου μηνυμα για τηλ. (σημειώνω ότι είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού και δεν κάνει επισκληρίδιο)

Link to comment
Share on other sites

ο δε γιατρός μας δέχτηκε για 10 λεπτά και επί της ουσίας δεν συζητήσημε τίποτα, εκτ΄΄ος από το ότι για την γέννα θέλει 1200 ευρώ!

Συγγνώμη..σου'πε ταρίφα απ'την 1η συνάντηση; Τον ρώτησες εσύ ή στο'πε μόνος του; Έλεος! Μ'άρεσε που πρόσφατα συνέλαβαν γιατρό απ'το Έλενα για φακελάκι αλλά βλέπω δεν τους πτόησε!

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...