Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σύμβαση ορισμένου χρόνου και αποζημίωση


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι σε μια επιχείρηση με σύμβαση ορισμένου χρόνου που κάθε φορά που λήγει μου ξανά κάνουν ανανέωση. Τώρα στις γιορτές όταν έληγε δεν με ξανά ανανέωσαν κατευθείαν αλλά μετά από μια εβδομάδα. Χθες που μπήκε η μισθοδοσία ο μισθός μου ήταν περίπου 300 ευρώ πάνω. 

Εγώ νόμιζα ότι όταν λήγει η σύμβαση ορισμένου χρόνου δεν παίρνεις αποζημίωση αλλά τλκ τι ισχύει? Μήπως όταν γίνεται συνεχόμενη ανανέωση κ μετά απόλυση δικαιούται αποζημίωση ο εργαζόμενος? Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει που είναι πχ λογιστής ή εργοδότης?

 

Δεν θέλω να ρωτήσω, γιατί σε τυχόν λάθος δεν μου κακοπεφτουν τα επιπλέον χρήματα!! 😂

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όχι, στις ορισμένου χρόνου δεν δικαιούσαι αποζημίωση με τη λήξη τους. Σε επαναλαμβανόμενες βέβαια συμβάσεις ορισμένου χρόνου, θεωρείται ότι καλύπτεις πάγιες ανάγκες και μπορείς να διεκδικήσεις τα ίδια με τους αορίστου χρόνου. Αν πας βέβαια δικαστικά. 

Μήπως είχες υπόλοιπο άδειας του 2022 και σου έδωσαν αποζημίωση με τη λήξη του έτους; Μήπως κάποια στιγμή είχες πάρει αναρρωτική που δεν πληρώθηκε και έγινε τώρα η εκκαθάριση;

Να ξέρεις ότι μπορείς να δεις όλες τις συμβάσεις που έχουν υποβάλει οι εργοδότες σου online στο myergani. Δες μήπως έχει γίνει κάποια αλλαγή 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Zuchi είπε:

Όχι, στις ορισμένου χρόνου δεν δικαιούσαι αποζημίωση με τη λήξη τους. Σε επαναλαμβανόμενες βέβαια συμβάσεις ορισμένου χρόνου, θεωρείται ότι καλύπτεις πάγιες ανάγκες και μπορείς να διεκδικήσεις τα ίδια με τους αορίστου χρόνου. Αν πας βέβαια δικαστικά. 

Μήπως είχες υπόλοιπο άδειας του 2022 και σου έδωσαν αποζημίωση με τη λήξη του έτους; Μήπως κάποια στιγμή είχες πάρει αναρρωτική που δεν πληρώθηκε και έγινε τώρα η εκκαθάριση;

Να ξέρεις ότι μπορείς να δεις όλες τις συμβάσεις που έχουν υποβάλει οι εργοδότες σου online στο myergani. Δες μήπως έχει γίνει κάποια αλλαγή 

Οκ σε ευχαριστώ για την απάντηση, συνεχόμενες συμβάσεις μου κάνουν. Όχι άδεια δεν είχα επιπλέον και αναρρωτική είχα μόνο για μια εβδομάδα απο κορωνοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αποζημίωση δεν είναι σίγουρα. Μήπως καμιά αναλογία επιδομάτων αδείας ή εορτών?

 

Να ζητήσεις μηνιαία εκκαθάριση μισθοδοσίας, κανονικά η επιχείρηση οφείλει να σου δίνει εκκαθαριστικό κάθε μήνα.

 

Να ρωτήσεις οπωσδήποτε για να ξέρεις, αν έχει γίνει λάθος κάποια στιγμή θα το πάρουν χαμπάρι και θα είναι χειρότερα αν δεν έχεις πει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Deena είπε:

Αποζημίωση δεν είναι σίγουρα. Μήπως καμιά αναλογία επιδομάτων αδείας ή εορτών?

 

Να ζητήσεις μηνιαία εκκαθάριση μισθοδοσίας, κανονικά η επιχείρηση οφείλει να σου δίνει εκκαθαριστικό κάθε μήνα.

 

Να ρωτήσεις οπωσδήποτε για να ξέρεις, αν έχει γίνει λάθος κάποια στιγμή θα το πάρουν χαμπάρι και θα είναι χειρότερα αν δεν έχεις πει τίποτα.

Επειδή υπάρχουν κ άλλοι συμβασιούχοι όπως εγώ όλοι πήραν επιπλέον χρήματα. Οπότε μάλλον είναι από επιδόματα όπως είπες κ εσύ, αυτό είπαν κ οι μόνιμοι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Μήπως ανέβηκες κλιμάκιο; Ή είναι μόνο στο δημόσιο αυτό;

Ούτε που ξέρω που είναι αυτό αλλά όχι. Ίδιο μισθολόγιο έχω που υπέγραψα πάλι σύμβαση. Από επιδόματα πρέπει να είναι 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...