Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος παιδικών σταθμών


Recommended Posts

Ποιο ειναι το κόστος περιπου για την φοίτηση σε παιδικό σταθμό; Πήρα σε ενα στην γειτονιά μου Αθηνα κεντρικός τομέας και μου ειπαν στα 400 ευρώ τον μήνα συν 200 η εγγραφή με τα υλικά. Να επιχειρήσω να ρωτήσω και σε άλλους ή πάνω κάτω τοσο κοστίζει; Δεν σας κρύβω οτι αιφνιδιαστηκα , ο μικρός θα ειναι 13 μηνών και μιλάμε για 9-1 ωράριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 hours ago, Κάντι said:

Ποιο ειναι το κόστος περιπου για την φοίτηση σε παιδικό σταθμό; Πήρα σε ενα στην γειτονιά μου Αθηνα κεντρικός τομέας και μου ειπαν στα 400 ευρώ τον μήνα συν 200 η εγγραφή με τα υλικά. Να επιχειρήσω να ρωτήσω και σε άλλους ή πάνω κάτω τοσο κοστίζει; Δεν σας κρύβω οτι αιφνιδιαστηκα , ο μικρός θα ειναι 13 μηνών και μιλάμε για 9-1 ωράριο.

Τα χρήματα τα θεωρώ πάρα πολλά , πάνω κάτω όλες οι τιμές εκεί κυμαίνονται όμως για πλήρες ωράριο όχι 9-1.  Δεν ξέρω και σε τι περιοχή είσαι να σου προτείνω τίποτα, εγώ ήμουν Νότια. Γενικά πρέπει να το ψάξεις αρκετά.

Επίσης καλύτερη λύση θεωρώ αυτή της @λουκουμαδάκι, δες αν μπορείς να το κάνεις έτσι. Εγώ όταν είχα πάει τον γιο μου παιδικό ήταν 9-10 μηνών, παραπάνω από τον μισό χρόνο το φάγαμε σπίτι και πλήρωνα τον παιδικό κανονικά, και ήμουν τυχερή γιατί από την δουλειά  μου δεν είχα πρόβλημα είτε να λείψω με άδεια είτε να δουλέψω από το σπίτι, σκέψου πως άδεια κανονική κατάφερα να πάρω μετά τα 3 του γιου μου, μέχρι τότε όλες οι ημέρες αδείας μου χρησιμοποιούνταν για όταν ήταν άρρωστος.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Κάντι said:

Ποιο ειναι το κόστος περιπου για την φοίτηση σε παιδικό σταθμό; Πήρα σε ενα στην γειτονιά μου Αθηνα κεντρικός τομέας και μου ειπαν στα 400 ευρώ τον μήνα συν 200 η εγγραφή με τα υλικά. Να επιχειρήσω να ρωτήσω και σε άλλους ή πάνω κάτω τοσο κοστίζει; Δεν σας κρύβω οτι αιφνιδιαστηκα , ο μικρός θα ειναι 13 μηνών και μιλάμε για 9-1 ωράριο.

Πιστεύω θα βρεις πιο φτηνά. Η αδερφή μου έδινε 320 στα βόρεια προάστια , με φαγητό και πιο πολλές ώρες. Επίσης κανά 50άρικο για την εγγραφή.

Αν όμως ψάχνεις για τις ώρες αυτές, η πρόταση της @λουκουμαδάκι είναι ό,τι καλύτερο, δεδομένης της κατάστασης και της ηλικίας του μικρού.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Ποιο ειναι το κόστος περιπου για την φοίτηση σε παιδικό σταθμό; Πήρα σε ενα στην γειτονιά μου Αθηνα κεντρικός τομέας και μου ειπαν στα 400 ευρώ τον μήνα συν 200 η εγγραφή με τα υλικά. Να επιχειρήσω να ρωτήσω και σε άλλους ή πάνω κάτω τοσο κοστίζει; Δεν σας κρύβω οτι αιφνιδιαστηκα , ο μικρός θα ειναι 13 μηνών και μιλάμε για 9-1 ωράριο.

 

Θα βρεις λογικά και πιο φθηνά.

 

Εγώ έδινα 480 στα ΒΠ με φαγητό, σχολικό και ωράριο έως τις 17.00, πριν 4 χρόνια βέβαια, αλλά δεν νομίζω ότι έχουν αλλάξει και πολύ οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Κάντυ άρα μιλάμε να πάει από Γενάρη; Σου δίνω μια εναλλακτική (μάλλον το έχεις σκεφτεί αλλά θα το πω και γω γιατί ιδιωτικά φαντάζομαι κάτω από 350 Αθήνα δεν θα βρεις όπως είναι και Θεσσαλονίκη σε εμάς) με τα 400€ βρες μια κοπέλα να στον κρατάει το πρωί και κάνε εγγραφή αφού το ψάξεις το θέμα του σχολείου τον Απρίλη για την καινούργια χρονιά 2022-2023 όπου αν μπορείς να πάρεις ΕΣΠΑ με κριτήρια για ιδιωτικά εργαζόμενες μητέρες και μητέρες του δημοσίου και να γλιτώσεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό θα είναι πολύ καλύτερα. Στο γράφω μόνο και μόνο για τις ασθένειες φέτος. Μια εβδομάδα θα πηγαίνει μια θα κάθεται και θα πρέπει να έχεις μεριμνήσει για άτομο όταν θα είναι σπίτι. Από το να δίνεις τζάμπα λεφτά για λίγους μήνες που θα τους κουτσοπάει (γιατί αρρωσταίνουν και καλοκαίρι) δες μήπως τον γράψεις να πάει μια και καλή από Σεπτέμβρη. Για τιμές θα σου γράψουν οι υπόλοιπες νομίζω είναι πολλές που τα πήγαιναν ιδιωτικά. 

Δίκιο εχεις αλλα και πάλι δεν εχουμε τα 400 τον μήνα για κοπελα. Το πλάνο μας ηταν οτι ο συζηγος θα δουλεύει δεύτερη βάρδια 3-10 και θα τον κρατάει το πρωί. Ειχε ομως τωρα 4 μερες άδεια που δεν πήγαμε πουθενά και ζορίστηκε τωρα κατάλαβε πως θα περνάει τα πρωινά του και του ηρθε η ιδέα οτι πρεπει να τον στείλουμε παιδικό. Με τις ιώσεις λοιπόν σίγουρα θα δούλευε ο ίδιος απογευμα οποτε χρειαζεται αν πήγαινε σχολειο.

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Τα χρήματα τα θεωρώ πάρα πολλά , πάνω κάτω όλες οι τιμές εκεί κυμαίνονται όμως για πλήρες ωράριο όχι 9-1.  Δεν ξέρω και σε τι περιοχή είσαι να σου προτείνω τίποτα, εγώ ήμουν Νότια. Γενικά πρέπει να το ψάξεις αρκετά.

Επίσης καλύτερη λύση θεωρώ αυτή της @λουκουμαδάκι, δες αν μπορείς να το κάνεις έτσι. Εγώ όταν είχα πάει τον γιο μου παιδικό ήταν 9-10 μηνών, παραπάνω από τον μισό χρόνο το φάγαμε σπίτι και πλήρωνα τον παιδικό κανονικά, και ήμουν τυχερή γιατί από την δουλειά  μου δεν είχα πρόβλημα είτε να λείψω με άδεια είτε να δουλέψω από το σπίτι, σκέψου πως άδεια κανονική κατάφερα να πάρω μετά τα 3 του γιου μου, μέχρι τότε όλες οι ημέρες αδείας μου χρησιμοποιούνταν για όταν ήταν άρρωστος.

Βρήκα εναν σημερα με 220 ευρώ αλλα ωράριο 7.30-12 , στις 12 ομως σίγουρα δεν υπάρχει η δυνατοτητα να τον παίρνουμε. Και αν βάλουμε γυναίκα για μια ώρα πάλι μιλάμε για 140 τον μήνα οποτε η μια ή η αλλη έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Κάντι said:

Δίκιο εχεις αλλα και πάλι δεν εχουμε τα 400 τον μήνα για κοπελα. Το πλάνο μας ηταν οτι ο συζηγος θα δουλεύει δεύτερη βάρδια 3-10 και θα τον κρατάει το πρωί. Ειχε ομως τωρα 4 μερες άδεια που δεν πήγαμε πουθενά και ζορίστηκε τωρα κατάλαβε πως θα περνάει τα πρωινά του και του ηρθε η ιδέα οτι πρεπει να τον στείλουμε παιδικό. Με τις ιώσεις λοιπόν σίγουρα θα δούλευε ο ίδιος απογευμα οποτε χρειαζεται αν πήγαινε σχολειο.

Βρήκα εναν σημερα με 220 ευρώ αλλα ωράριο 7.30-12 , στις 12 ομως σίγουρα δεν υπάρχει η δυνατοτητα να τον παίρνουμε. Και αν βάλουμε γυναίκα για μια ώρα πάλι μιλάμε για 140 τον μήνα οποτε η μια ή η αλλη έρχεται.

Πραγματικά αυτά τα ποσά μου φαίνονται πολύ υψηλά, εγώ όταν έψαχνα έβρισκα για πλήρες ωράριο 350-400 με πρωινό δεκατιανό μεσημεριανό και απογευματινό, χωρίς σχολικό, σε συζητήσεις που κάνω με μητέρες που έχουν παιδιά σε παιδικό αυτές οι τιμές ισχύουν ακόμα. Είχα βρει θυμάμαι και με 500-550 ευρώ, αλλά ήταν η εξαίρεση. Αφού έχεις χρόνο ψάξε περισσότερο, θα βρείς κάτι που θα πληροί τις προυποθέσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Πιστεύω θα βρεις πιο φτηνά. Η αδερφή μου έδινε 320 στα βόρεια προάστια , με φαγητό και πιο πολλές ώρες. Επίσης κανά 50άρικο για την εγγραφή.

Αν όμως ψάχνεις για τις ώρες αυτές, η πρόταση της @λουκουμαδάκι είναι ό,τι καλύτερο, δεδομένης της κατάστασης και της ηλικίας του μικρού.

 

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Θα βρεις λογικά και πιο φθηνά.

 

Εγώ έδινα 480 στα ΒΠ με φαγητό, σχολικό και ωράριο έως τις 17.00, πριν 4 χρόνια βέβαια, αλλά δεν νομίζω ότι έχουν αλλάξει και πολύ οι τιμές.

Αυτο που κατάλαβα ειναι οτι αν περασει απο 12 σερβίρουν μεσημεριανο, οποτε τα δίδακτρα ειναι ολόκληρα.

πηρα και στο δήμο μου ειπαν να κανω εγγραφή ηλεκτρονικά ως εκπρόθεσμη αν ανοίξει καποια θεση.

 

τελος κοιτάζω για δραστηριότητες. Για κολυμβητήριο δεν ψήνομαι. Καναμε δοκιμαστικό στο Gymboree και θα κάνουμε και στον νακα, οικονομικά απέχουν παρά πολυ μεταξυ τους. Θα δω και επι τις ουσίας.

επισης θα φροντίσω να τον πάω στο x-plore του Golden που δεν εχει δέσμευση πληρώνεις καθε φορα που πας. Εχετε να μου προτείνετε κατι στις γύρω περιοχές;

 

σας ευχαριστω ολες κοριτσια για τις απαντήσεις!

πρίν από 13 λεπτά , kotsifikos είπε:

Πραγματικά αυτά τα ποσά μου φαίνονται πολύ υψηλά, εγώ όταν έψαχνα έβρισκα για πλήρες ωράριο 350-400 με πρωινό δεκατιανό μεσημεριανό και απογευματινό, χωρίς σχολικό, σε συζητήσεις που κάνω με μητέρες που έχουν παιδιά σε παιδικό αυτές οι τιμές ισχύουν ακόμα. Είχα βρει θυμάμαι και με 500-550 ευρώ, αλλά ήταν η εξαίρεση. Αφού έχεις χρόνο ψάξε περισσότερο.

Το θεμα ειναι οτι στο σταθμό που τηλεφωνηςα δεν τους απασχολεί ποσες ωρες θα τον αφηνω το ωράριο τους ειναι 7:30-4:30 και τιμη φιξ. Θέλουν 400 και μου λένε τον αφήνετε και όλη την μερα αν θέλετε.

Επεξεργάστηκαν by Κάντι
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Κάντι said:

 

Αυτο που κατάλαβα ειναι οτι αν περασει απο 12 σερβίρουν μεσημεριανο, οποτε τα δίδακτρα ειναι ολόκληρα.

πηρα και στο δήμο μου ειπαν να κανω εγγραφή ηλεκτρονικά ως εκπρόθεσμη αν ανοίξει καποια θεση.

 

τελος κοιτάζω για δραστηριότητες. Για κολυμβητήριο δεν ψήνομαι. Καναμε δοκιμαστικό στο Gymboree και θα κάνουμε και στον νακα, οικονομικά απέχουν παρά πολυ μεταξυ τους. Θα δω και επι τις ουσίας.

επισης θα φροντίσω να τον πάω στο x-plore του Golden που δεν εχει δέσμευση πληρώνεις καθε φορα που πας. Εχετε να μου προτείνετε κατι στις γύρω περιοχές;

 

σας ευχαριστω ολες κοριτσια για τις απαντήσεις!

Συνήθως 9-1 είναι χωρίς φαγητό. Ψάξε παράλληλα για πιο οικονομικό παιδικό ή για κοπέλα που παίρνει 4 ευρώ την ώρα, ώστε να σου έρθει κανά 300άρι το μήνα. Αν παίρνατε κοπέλα για 3 φορές τη βδομάδα και τις υπόλοιπες μέρες τον κρατούσε ο σύζυγος? Ή δεν μπορεί να έχει ελαστικό ωράριο?

Για τις δραστηριότητες που αναφέρεις, προσωπικά μου φαίνεται πολύ νωρίς. Άσε που στην ηλικία αυτή, θα απέφευγα να τον φέρνω σε επαφή με πολλά παιδάκια σε κλειστούς χώρους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

36 minutes ago, Deena said:

Sorry  προκαταβολικά για το θάρρος, αλλά ας κάνει υπομονή για κάποιους μήνες ο σύζυγος, δεν είναι και πολλές οι ώρες, αν επρόκειτο για μαμά δεν θα γινόταν καν συζήτηση για παιδικό.

Καταλαβαίνω πώς το λες και σίγουρα ο παιδικός δεν είναι ό,τι καλύτερο στην ηλικία αυτή, αλλά σίγουρα το να δουλεύεις 3-10 και το πρωί να κρατάς και ένα παιδάκι της ηλικίας αυτής, το οποίο δεν μπορείς να αφήσεις ούτε 2 λεπτά χωρίς επίβλεψη, δεν είναι τόσο απλό. Δεν γνωρίζουμε τις αντοχές του καθενός. Όπως και να χει, όταν ο ένας γονιός ζορίζεται, είναι λογικό να σκέφτονται εναλλακτικές. Έίναι και στον άνθρωπο, ο άντρας μου πχ δεν θα είχε θέμα, εγώ θα είχα σίγουρα. Σίγουρα το παιδί και η υγεία του είναι προτεραιότητα , αλλά πρέπει να είναι και οι γονείς καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικία του μωρού, θα πρέπει να προετοιμαστείτε ότι πολλές μέρες δε θα μπορεί να παει. Από όσες φίλες τα έστειλαν τόσο μικρά αυτο έχωδι, εγω τα κατάφερα να μεγαλώσουν λίγο και δεν είχαμε τόσα προβλήματα υγείας. Δηλαδή αν δεν υπάρχει γιαγιά να βοηθήσει και ο μπαμπάς δεν μπορεί, πάλι θα την πληρώσετε την κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Για τον ΝΑΚΑ δεν ξέρω, τα gymboree είναι πολύ ωραία, μπορει να τον πηγαίνει και ο σύζυγος κάποιο πρωινό να περνάει και η ώρα του :-P

 

Για την επιλογή του παιδικού, πραγματικά υπό τις συνθήκες που περιγράφεις μου φαίνεται τελείως παράλογο να πάει τόσο μικρό μωρό παιδικό μέσα στον χειμώνα και μέσα στον covid από την στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα να μείνει σπίτι με κάποιον από τους γονείς.

 

Sorry  προκαταβολικά για το θάρρος, αλλά ας κάνει υπομονή για κάποιους μήνες ο σύζυγος, δεν είναι και πολλές οι ώρες, αν επρόκειτο για μαμά δεν θα γινόταν καν συζήτηση για παιδικό.

Συμφωνω μαζι σου, απλα δεν θελω να τον ζορίζω πολυ γιατι θα ηθελα και αλλο παιδακι, δεν ξερω αν με πιάνεις; Ήδη προσφέρει πολυ σε σχέση με το τι έκανε προ παιδιού.

11 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Συνήθως 9-1 είναι χωρίς φαγητό. Ψάξε παράλληλα για πιο οικονομικό παιδικό ή για κοπέλα που παίρνει 4 ευρώ την ώρα, ώστε να σου έρθει κανά 300άρι το μήνα. Αν παίρνατε κοπέλα για 3 φορές τη βδομάδα και τις υπόλοιπες μέρες τον κρατούσε ο σύζυγος? Ή δεν μπορεί να έχει ελαστικό ωράριο?

Για τις δραστηριότητες που αναφέρεις, προσωπικά μου φαίνεται πολύ νωρίς. Άσε που στην ηλικία αυτή, θα απέφευγα να τον φέρνω σε επαφή με πολλά παιδάκια σε κλειστούς χώρους.

Δεν ξερω αν θα συμφωνούσε καποια κοπελα  σε τέτοιου είδους εργασία.

επισης γαι τις δραστηριότητες τις συγκεριμενες και στα δυο εχει 6 παιδια το τμήμα και σε δέχονται μονο με πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νοσησης. Τους βρήκα ασφαλείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Η αλήθεια είναι ότι όχι, αυτή την λογική δεν την καταλαβαίνω.

Σε περίπτωση δεύτερου παιδιού το ζόρι δεν θα είναι διπλάσιο απλά, θα είναι πολλαπλάσιο, καλύτερα να το ξέρετε και οι δύο αυτό πριν πάρετε οποιαδήποτε απόφαση.

Κάνει το αυτονόητο δηλαδή και αυτό που θα έπρεπε να αξιώνουμε όλες οι μητέρες από τους πατέρες των παιδιών μας και όχι να είμαστε ευχαριστημένες με το απλά κάτι παραπάνω.

Σε θεωρητικό επίπεδο συμφωνω μαζι σου, επι της ουσίας ομως οταν παντρευομαστε εναν άνδρα ξέρουμε ποια ειναι τα όρια του και τι διατίθεται να προσφέρει. Ειτε αυτο αφορα σε συναισθηματικό επίπεδο ειτε σε πρακτικό.

 Ο ερχομός ενός δεύτερου παιδιού απο την πλευρά μας δεν θα ειναι επιπολαιότητα , ουτε θα τύχει. Το μωρο που εχουμε το αποκτήσαμε με την όγδοη εξωσωματική.

Το ζόρι λοιπόν που εχουμε τραβήξει και οι δυο μας το ξέρουμε εμεις και όσοι απέκτησαν παιδί μετα απο τόσα χρόνια και τόσες δυσκολίες. Και ο σύζυγος μου ηταν ο χαλαρός σε αυτην την διαδικασία αν κάνουμε παιδί, αν όχι δεν πειραζει καλα ειμαστε και οι δυο μας. Παρ ολα αυτα με ακολούθησε σε ολα μου τα θελω. Γιατι αυτο ειναι τα σημαντικα και η ουσία. Οποτε ναι ειμαι ευχαριστημένη και με το κατι παραπανω.

12 ώρες πρίν, irin είπε:

Εσύ δεν κάνεις πολλά περισσότερα απ'ότι έκανες προ παιδιού; Όλοι αυτό δεν κάνουμε όσοι έχουμε παιδιά; τί εννοείς κάνει περισσότερα από πρίν!

Δηλαδη εσύ μπορείς να δουλεύεις το πρωί και μετά να κρατάς το παιδί, αλλά εκείνος δεν μπορεί να κρατάει το παιδί και να δουλεύει μετά; 

Που φαντάζομαι ότι μαγείρεμα και δουλειές θα κάνεις εσύ.. μαζι με δουλεία και παιδί..

Αν μπορείτε να βρείτε λύση να είναι πιο χαλαρός, καλά θα κάνετε! Απλά μην το θεωρούμε και λογικό να μη μπορεί ο μπαμπάς να κρατήσει το παιδί, ενώ η μαμά τα μπορεί όλα... Στην τελική, να έχει ο μπαμπάς λίγες χαλαρές ώρες στο σπίτι, αλλά να έχεις κι εσύ! Πώς θα εξασφαλιστεί αυτό;

Αν κανω περισσότερα;;; Εγω ειμαι αυτοκόλλητη με το παιδί. Δεν εχουμε παππούδες κοντα ή αλλη βοήθεια. Αλλα ζω το όνειρο μου!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα ότι είχαν πει ότι θα ξεκινούσε πιλοτικά στην Ελλάδα ένα πρόγραμμα που τρέχει πολλά χρόνια στην Αγγλία.Οι νταντάδες της γειτονιάς.Μηπως Κάνει να ρωτούσε στο Δήμο αν υπάρχει κάτι τέτοιο?

 

Link to comment
Share on other sites

@Κάντι πιστεύω ότι μπορείς σίγουρα να βρεις και οικονομικότερους παιδικούς σταθμούς. χρειάζεται αρκετό ψάξιμο.

'Οσο για τις ιώσεις, σίγουρα θα περάσετε αρκετές μέρες στο σπίτι, είναι βέβαια κ αναλόγως το παιδί, αλλά εγώ δεν ξέρω και καμμία μητέρα που να μην το έχει αντιμετωπίσει αυτό. Θα μπορεί να το κρατάει ο σύζυγός σου εκείνες τις ημέρες ? 

 

Εάν πάλι προτιμήσετε νταντά, εμένα πάλι μου φαίνεται "κάπως" να είναι δύο άτομα στο σπίτι για ένα παιδί. Από την άποψη του "κρίμα τα λεφτά". Εκτός και βρείτε για κάποιες ώρες, κάποιες μέρες την εβδομάδα, ώστε να αποδεσμεύεται για κάποιες ώρες ο σύζυγος.  

 

Συγχαρητήρια για τα κουράγια σας με τις εξωσωματικές, μπράβο και στον σύζυγό σου που σε στήριξε σε αυτό. 

 

Να πω κ εγώ ως μητέρα δύο παιδιών, ηλικίας δημοτικού, ότι με το δεύτερο παιδί δημιουργείται "εκθετική" αύξηση σε όλα (όχι διπλάσια), σε κούραση, σε δουλειές, σε υποχρεώσεις... Δεν το είχα συνειδητοποιήσει κ εγώ πριν έρθει το δεύτερο. Δεν θα το άλλαζα με την καμμία εννοείται. Πάντα ήθελα δύο παιδάκια. Και είναι απίστευτη η ευτυχία (και αυτή με εκθετική αύξηση :)) που έχεις στα δύο παιδιά. 

Πρέπει να είστε προετοιμασμένοι για κόπωση, σε όλες τις ηλικιακές βαθμίδες του παιδιού.

 

Εύχομαι να σου έρθουν όλα όπως τα είχες ονειρευτεί. Υγεία να έχετε πάνω απ' όλα.  

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, annoulen said:

@Κάντι πιστεύω ότι μπορείς σίγουρα να βρεις και οικονομικότερους παιδικούς σταθμούς. χρειάζεται αρκετό ψάξιμο.

'Οσο για τις ιώσεις, σίγουρα θα περάσετε αρκετές μέρες στο σπίτι, είναι βέβαια κ αναλόγως το παιδί, αλλά εγώ δεν ξέρω και καμμία μητέρα που να μην το έχει αντιμετωπίσει αυτό. Θα μπορεί να το κρατάει ο σύζυγός σου εκείνες τις ημέρες ? 

 

Εάν πάλι προτιμήσετε νταντά, εμένα πάλι μου φαίνεται "κάπως" να είναι δύο άτομα στο σπίτι για ένα παιδί. Από την άποψη του "κρίμα τα λεφτά". Εκτός και βρείτε για κάποιες ώρες, κάποιες μέρες την εβδομάδα, ώστε να αποδεσμεύεται για κάποιες ώρες ο σύζυγος.  

 

Συγχαρητήρια για τα κουράγια σας με τις εξωσωματικές, μπράβο και στον σύζυγό σου που σε στήριξε σε αυτό. 

 

Να πω κ εγώ ως μητέρα δύο παιδιών, ηλικίας δημοτικού, ότι με το δεύτερο παιδί δημιουργείται "εκθετική" αύξηση σε όλα (όχι διπλάσια), σε κούραση, σε δουλειές, σε υποχρεώσεις... Δεν το είχα συνειδητοποιήσει κ εγώ πριν έρθει το δεύτερο. Δεν θα το άλλαζα με την καμμία εννοείται. Πάντα ήθελα δύο παιδάκια. Και είναι απίστευτη η ευτυχία (και αυτή με εκθετική αύξηση :)) που έχεις στα δύο παιδιά. 

Πρέπει να είστε προετοιμασμένοι για κόπωση, σε όλες τις ηλικιακές βαθμίδες του παιδιού.

 

Εύχομαι να σου έρθουν όλα όπως τα είχες ονειρευτεί. Υγεία να έχετε πάνω απ' όλα.  

Αχ, εγώ, όταν έκανα το πρώτο, όντας καλομαθημένη, έπαθα μεγάλο σοκ , περνούσα χάλια και σκεφτόμουν μάλιστα μήπως έκανα βλακεία και κατέστρεψα τη ζωή μου! Όσο περνούσε ο καιρός, βελτιωνόταν η κατάσταση, αλλά και πάλι ένιωθα πιεσμένη, χαιρόμουν τρομερά να κάνω πράγματα χωρίς το παιδί, και πραγματικά αναρωτιόμουν γιατί κάποιος να θέλει δεύτερο! Μέχρι που μεγάλωσε και τώρα στα 4, έχω πάθει λαλά και τον θέλω παντού μαζί μου, δεν θέλω να κανονίζω πράγματα χωρίς αυτόν, όταν δεν είμαι μαζί του , πέρα από τη δουλειά , με πιάνει μελαγχολία, και ενώ ονειρευόμουν παλιότερα , ταξίδια χωρίς εκείνον , τώρα δώρο να μου το έκαναν, δεν πάω χωρίς αυτόν! Και το κυριότερο, αν ήξερα πώς θα είναι μετά, θα το πάλευα σίγουρα και για δεύτερο (λέω θα το πάλευα γιατί με δυσκολία και εξωσωματικές τα καταφέραμε), παρότι ο γιατρός μου σχεδόν μου το ξέκοψε , αλλά τώρα είναι πλέον πολύ αργά. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Σκέφτηκα ότι είχαν πει ότι θα ξεκινούσε πιλοτικά στην Ελλάδα ένα πρόγραμμα που τρέχει πολλά χρόνια στην Αγγλία.Οι νταντάδες της γειτονιάς.Μηπως Κάνει να ρωτούσε στο Δήμο αν υπάρχει κάτι τέτοιο?

 

Θα το δω, thanks!

8 ώρες πρίν, annoulen είπε:

@Κάντι πιστεύω ότι μπορείς σίγουρα να βρεις και οικονομικότερους παιδικούς σταθμούς. χρειάζεται αρκετό ψάξιμο.

'Οσο για τις ιώσεις, σίγουρα θα περάσετε αρκετές μέρες στο σπίτι, είναι βέβαια κ αναλόγως το παιδί, αλλά εγώ δεν ξέρω και καμμία μητέρα που να μην το έχει αντιμετωπίσει αυτό. Θα μπορεί να το κρατάει ο σύζυγός σου εκείνες τις ημέρες ? 

 

Εάν πάλι προτιμήσετε νταντά, εμένα πάλι μου φαίνεται "κάπως" να είναι δύο άτομα στο σπίτι για ένα παιδί. Από την άποψη του "κρίμα τα λεφτά". Εκτός και βρείτε για κάποιες ώρες, κάποιες μέρες την εβδομάδα, ώστε να αποδεσμεύεται για κάποιες ώρες ο σύζυγος.  

 

Συγχαρητήρια για τα κουράγια σας με τις εξωσωματικές, μπράβο και στον σύζυγό σου που σε στήριξε σε αυτό. 

 

Να πω κ εγώ ως μητέρα δύο παιδιών, ηλικίας δημοτικού, ότι με το δεύτερο παιδί δημιουργείται "εκθετική" αύξηση σε όλα (όχι διπλάσια), σε κούραση, σε δουλειές, σε υποχρεώσεις... Δεν το είχα συνειδητοποιήσει κ εγώ πριν έρθει το δεύτερο. Δεν θα το άλλαζα με την καμμία εννοείται. Πάντα ήθελα δύο παιδάκια. Και είναι απίστευτη η ευτυχία (και αυτή με εκθετική αύξηση :)) που έχεις στα δύο παιδιά. 

Πρέπει να είστε προετοιμασμένοι για κόπωση, σε όλες τις ηλικιακές βαθμίδες του παιδιού.

 

Εύχομαι να σου έρθουν όλα όπως τα είχες ονειρευτεί. Υγεία να έχετε πάνω απ' όλα.  

Ναι οταν αρρωσταίνει ο μπαμπάς θα μπορει να πηγαίνει απογευμα στην δουλειά.

Δεν μιλάμε για δυο άτομα ταυτόχρονα σε καμια περιπτωση, αν παιρναμε γυναίκα ή πήγαινε σχολειο θα δουλεύαμε και οι δυο πρωί και θα τον ειχαμε και οι δυο μαζι το απογευμα.

5 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Αχ, εγώ, όταν έκανα το πρώτο, όντας καλομαθημένη, έπαθα μεγάλο σοκ , περνούσα χάλια και σκεφτόμουν μάλιστα μήπως έκανα βλακεία και κατέστρεψα τη ζωή μου! Όσο περνούσε ο καιρός, βελτιωνόταν η κατάσταση, αλλά και πάλι ένιωθα πιεσμένη, χαιρόμουν τρομερά να κάνω πράγματα χωρίς το παιδί, και πραγματικά αναρωτιόμουν γιατί κάποιος να θέλει δεύτερο! Μέχρι που μεγάλωσε και τώρα στα 4, έχω πάθει λαλά και τον θέλω παντού μαζί μου, δεν θέλω να κανονίζω πράγματα χωρίς αυτόν, όταν δεν είμαι μαζί του , πέρα από τη δουλειά , με πιάνει μελαγχολία, και ενώ ονειρευόμουν παλιότερα , ταξίδια χωρίς εκείνον , τώρα δώρο να μου το έκαναν, δεν πάω χωρίς αυτόν! Και το κυριότερο, αν ήξερα πώς θα είναι μετά, θα το πάλευα σίγουρα και για δεύτερο (λέω θα το πάλευα γιατί με δυσκολία και εξωσωματικές τα καταφέραμε), παρότι ο γιατρός μου σχεδόν μου το ξέκοψε , αλλά τώρα είναι πλέον πολύ αργά. 

Τι σου ξέκοψε ο γιατρος;

ποσο χρόνων εισαι; Με ποια προσπαθεια ηρθε ο μικρός;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Κάντι said:

Τι σου ξέκοψε ο γιατρος;

ποσο χρόνων εισαι; Με ποια προσπαθεια ηρθε ο μικρός;

Το να προσπαθήσουμε για δεύτερο. Δεν του είπα εγώ κάτι, μου το είπε εκείνος όταν ξαναπήγα στο ιατρείο του, ότι καλύτερα να μην μπούμε σε διαδικασία για δεύτερο. Είχα μια αποτυχημένη διέγερση με φάρμακα, μετά μία αποτυχημένη εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα από φυσικούς κύκλους και μετά ήρθε ο μικρός, με μάζεμα από φυσικούς κύκλους πάλι. Είμαι 44. Ήμουν με τον Σφακ. αν θυμάσαι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Κάντι είπε:

Δεν μιλάμε για δυο άτομα ταυτόχρονα σε καμια περιπτωση, αν παιρναμε γυναίκα ή πήγαινε σχολειο θα δουλεύαμε και οι δυο πρωί και θα τον ειχαμε και οι δυο μαζι το απογευμα.

Α! Ναι, αυτό είναι οκ, νόμιζα οτι ο σύζυγος θα ήταν σπίτι μαζί με την νταντά, γι αυτό παραξενευτηκα. Νομίζω ότι είναι καλύτερο αυτο το πρόγραμμα. 

@Yovanna, τα 44 χρόνια δεν είναι πολύ αργά, εχω ακούσει τόσες πολλές ιστορίες.... Αν το άφηνες στη τύχη.... Ποτε δεν ξέρεις... Όπως κ να εχει, έχεις (και έχουμε) μέλλον μπροστά μας με τα παιδάκια μας, η αλήθεια είναι ότι όταν σκέφτομαι ταξίδια, πάντα ο στόχος είναι να δείξω τον κόσμο στα παιδιά μου! 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, annoulen said:

Α! Ναι, αυτό είναι οκ, νόμιζα οτι ο σύζυγος θα ήταν σπίτι μαζί με την νταντά, γι αυτό παραξενευτηκα. Νομίζω ότι είναι καλύτερο αυτο το πρόγραμμα. 

@Yovanna, τα 44 χρόνια δεν είναι πολύ αργά, εχω ακούσει τόσες πολλές ιστορίες.... Αν το άφηνες στη τύχη.... Ποτε δεν ξέρεις... Όπως κ να εχει, έχεις (και έχουμε) μέλλον μπροστά μας με τα παιδάκια μας, η αλήθεια είναι ότι όταν σκέφτομαι ταξίδια, πάντα ο στόχος είναι να δείξω τον κόσμο στα παιδιά μου! 

 

Όχι, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στα σχέδια μας! Ποτέ δεν υπήρξε, απλά τώρα εύχομαι να είχαν γίνει όλα νωρίτερα, ώστε να είχαμε κάνει και ένα δεύτερο. Όχι όμως ότι θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία τώρα πια!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Το να προσπαθήσουμε για δεύτερο. Δεν του είπα εγώ κάτι, μου το είπε εκείνος όταν ξαναπήγα στο ιατρείο του, ότι καλύτερα να μην μπούμε σε διαδικασία για δεύτερο. Είχα μια αποτυχημένη διέγερση με φάρμακα, μετά μία αποτυχημένη εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα από φυσικούς κύκλους και μετά ήρθε ο μικρός, με μάζεμα από φυσικούς κύκλους πάλι. Είμαι 44. Ήμουν με τον Σφακ. αν θυμάσαι. 

Ναι θυμαμαι αλλα μου κανει πολυ εντύπωση που ο συγκεκριμένος σε αποπειρε στο να προσπαθήσεις για δεύτερο. Σίγουρα η δυσκολία θα ειναι μεγαλη λόγω ηλικίας, αλλα ειμαι σιγουρη οτι εχει πολλές κοπέλες σε αυτην την ηλικία που προσπαθούν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...