Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νοσοκομείο και σύνοδος


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , Super.mum είπε:

Αχ απαράδεκτο. Για μένα αυτό είναι απαράδεκτο. Λογικά για να πας σε αυτό το νοσοκομείο δεν θα έχεις και άλλη επιλογή ; Η ήταν επιλογή σου ; 

Ηηηη απαράδεκτα όλα. Σας δώσαν χαρτί αξιολόγησης στο τέλος πριν βγείτε ; Έπρεπε να τους ξεκάνεις 

Ναι δεν έχουμε άλλο νοσοκομείο ένα είναι και μια κλινική που δεν μας ήταν δυνατόν να πάμε λόγο οικονομικών.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

Εμάς το αντίθετο .. τις ώρες που είχα επισκεπτήριο έδινα το πρώτο μου γιο θυμάμαι στις νοσοκόμες 

Κανονικά έτσι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Γεωργίαj είπε:

Ναι δεν έχουμε άλλο νοσοκομείο ένα είναι και μια κλινική που δεν μας ήταν δυνατόν να πάμε λόγο οικονομικών.  

Ελπίζω πάντως παρόλα αυτά που σου λένε να έχεις μια ωραία εμπειρία και ενα υγιές μωράκι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κανονικά έτσι πρέπει.

Δεύτερη μέρα, ουσιαστικά πρώτη απόπειρα θηλασμού γιατί την προηγούμενη ήταν ληθαργικό, στο δωμάτιο μέσα τουλάχιστον πέντε δικοί μου συν άλλοι τόσοι της διπλανής, η μαία από πάνω μου κ παραδίπλα η γιαγιά μου να κοιτάει μ αυτό το ύφος «μα γιατί παιδεύονται έτσι τώρα οι μαμάδες» και κάποιος άλλος να αναρωτιέται πού βάλαμε το χρυσό κωνσταντινάτο που έφερε κάποιος δώρο κ ένας τρίτος να ρωτάει αν προλαβα να ανοίξω το δικό του δώρο, η μαμα μου να ψάχνει πού είναι τα κεράσματα, και μια πλασιέ μου χώνει στη μούρη χαρτι κ στιλό για να της γράψω το μειλ μου. Δεν υπερβάλλω, έτσι ήταν όντως. Τραγική κατάσταση. Δίκλινο δωμάτιο μια σταλιά με δεκαπέντε άτομα μέσα συν τα μωρά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Super.mum είπε:

Ελπίζω πάντως παρόλα αυτά που σου λένε να έχεις μια ωραία εμπειρία και ενα υγιές μωράκι. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ... Εγώ το νόμο που σκέφτομαι είναι να πάνε όλα καλά και να την έχω στην αγκαλιά μου. 

Τώρα για την σύνοδο στην ουσία τους ταλεπορουμε αντε 2-3 μέρες αν είμαι χάλια κ δεν μπορώ γτ πονούσα στην πρώτη μου οκ μετά μπορώ να συκωθω,  με αγχοσε το γεγονός ότι μου είπαν πως σε περίπτωση επιπλοκων δεν θα είμαι με υο μωρό μου κ η φίλη μου πανικοβληθηκε,  ευτυχώς όμως θα έχω αυτή κ μόνο δίπλα μου γιατί με τα επισκεπτηρια που είμασταν 4 άτομα μαμάδες συν συνοδούς και όλο το σόι οποίας ερχόταν τώρα είμαστε καλύτερα, πιο ήσυχα πιο ασφαλή.  

Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντήσεις σου!!! Και όλων των κοριτσιών!!!  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεύτερη μέρα, ουσιαστικά πρώτη απόπειρα θηλασμού γιατί την προηγούμενη ήταν ληθαργικό, στο δωμάτιο μέσα τουλάχιστον πέντε δικοί μου συν άλλοι τόσοι της διπλανής, η μαία από πάνω μου κ παραδίπλα η γιαγιά μου να κοιτάει μ αυτό το ύφος «μα γιατί παιδεύονται έτσι τώρα οι μαμάδες» και κάποιος άλλος να αναρωτιέται πού βάλαμε το χρυσό κωνσταντινάτο που έφερε κάποιος δώρο κ ένας τρίτος να ρωτάει αν προλαβα να ανοίξω το δικό του δώρο, η μαμα μου να ψάχνει πού είναι τα κεράσματα, και μια πλασιέ μου χώνει στη μούρη χαρτι κ στιλό για να της γράψω το μειλ μου. Δεν υπερβάλλω, έτσι ήταν όντως. Τραγική κατάσταση. Δίκλινο δωμάτιο μια σταλιά με δεκαπέντε άτομα μέσα συν τα μωρά. 

Χαχα Εμένα αν ήταν εκεί ο άντρας μου θα τους είχε βγάλει όλους έξω με τις κλοτσιές. Τι τράβηξες και εσυ γιατί δεν μιλάτε ... μιλήστε ρε κορίτσια ότι δεν σας αρέσει πείτε το :/ όχι ότι θα αλλάξει κάτι αλλά τέλος πάντων .. είναι άσχημο αυτές τις μέρες παρά να χαιρόμαστε με το γεγονός να ταλαιπωρούμαστε πιο πολύ .. και να σας πω και κάτι .. για μένα έτσι όπως είναι τώρα με COVID καλύτερα πας και γεννάς με την ησυχία σου 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Super.mum είπε:

Χαχα Εμένα αν ήταν εκεί ο άντρας μου θα τους είχε βγάλει όλους έξω με τις κλοτσιές. Τι τράβηξες και εσυ γιατί δεν μιλάτε ... μιλήστε ρε κορίτσια ότι δεν σας αρέσει πείτε το :/ όχι ότι θα αλλάξει κάτι αλλά τέλος πάντων .. είναι άσχημο αυτές τις μέρες παρά να χαιρόμαστε με το γεγονός να ταλαιπωρούμαστε πιο πολύ .. και να σας πω και κάτι .. για μένα έτσι όπως είναι τώρα με COVID καλύτερα πας και γεννάς με την ησυχία σου 

Όπως το είπες μιλήσαμε αλλά δεν άλλαξε κάτι. 

Ναι λόγο κοβιτ τώρα καλύτερα θα είμαστε!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Ilaeira είπε:

Στο μεταξύ, ήμουν μεγάλη υπέρμαχος του δημόσιου μαιευτηρίου, για ιδεολογικούς λόγους. Ίσως έπεσα στην περίπτωση και δεν είναι όλα έτσι, τι να πω. Αλλά το πρώτο πράγμα που είπα στον σύζυγο μόλις βγήκαμε ήταν "το επόμενο στο Ρέα". Και στο ιδιωτικό rooming in θα έκανα, αλλά τουλάχιστον εκεί δεν θα μου βαρούσαν τις αντιπηκτικές λες και είμαι στον στρατό. Ή, αν μπέρδευαν τις αντιβιώσεις και μου έδιναν αυτή στην οποία είμαι εξαιρετικά αλλεργική, ελπίζω ότι η προϊσταμένη δεν θα μου ελεγε με στόμφο ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΛΑΘΟΣ (τι αποκλείεται χριστιανή μου, κρατάω ένα χαπάκι που γράφει το όνομα που σας είπα ότι πρέπει να αποφύγετε) ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ (έχω μερικές ιδέες, αλλά καμία δεν είναι απ' αυτές που τις λες μεγαλόφωνα).

τραγικη εμπειρια

ευτυχως δ ειναι παντου ετσι,αλλα δ θα επρεπε να ειναι πουθενα

1 hour ago, Γεωργίαj είπε:

Γεννάς εκεί απλά θα είναι αγκαρια απ όσο κατάλαβα κι εγώ για τις νοσοκομες, γιαυτό κ μου είπαν ότι υπάρχουν νοσοκομες επί πληρωμεις!  

τα λεμε κ πμ.δ ειναι αγγαρεια,ειναι η δουλεια τους.δ εχουν ολες την δυνατοτητα να πληρωσουν αποκλειστικη,κ μπορει κ να μην θελουν κιολας

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

Δεν το ηξερα οτι σε καποια μαιευτηρια αλλαζεις και πλενεις εσυ το μωρο. Φιλες μου που εκαναν rooming in σε ιδιωτικο, μου ειπαν οτι τα εκαναν οι μαιες αυτα. Δεν ξερω αν ηταν μπροστα τους ή οχι. Εγω που δεν ειχα rooming in δεν ηταν μπροστα μας, μονο φευγοντας το επλυναν μπροστα μας για να μας δείξουν, μεχρι τοτε δεν ειχα δει ποτε το μωρο χωρις ρουχα! Μια φιλη που γεννησε σε ιδιωτικο τον Απριλη μου ειπε οτι ηταν υποχρεωτικο το rooming in λογω covid και μου εκανε μεγαλη εντυπωση. Αλλα ουτε αυτη εκανε πλυσιματα και αλλαγματα. Στα δημοσια γινεται αυτο;

 

Στο γαλα σε τι να βοηθησει ο συνοδος; Μη μου πεις οτι φτιαχνουν οι λεχωνες και οι συνοδοι γαλα βραζοντας και αναμειγνυοντας σκονη-νερο κλπ; Στο Ρεα που ημουν, οταν χρειαστηκε λιγο ξενο, ηταν κατι ετοιμα μπουκαλακια συσκευασμενα, δεν το ειχαν φτιαξει καν δηλαδη οι μαιες, ηταν ετοιμο απο την εταιρεια.

 

Παντως αυτο που λετε οτι στον φυσιολογικο τοκετο τα μπορεις ολα μια χαρα, δεν ισχυει. Αν εχεις ραμματα δεν μπορεις. Εγω δεν μπορουσα να σηκωθω να παρω το μωρο απο το κουνακι,μου το εδιναν στα χερια. Και στο σπιτι για κανα μηνα πονουσα οταν ημουν καθιστη. Αυτο που ισχυει ειναι οτι σε σηκωνουν την πρωτη μερα. Ενιωθα φοβο στο περπατημα ομως επι δυο μερες.

 

Παντως αυτη τη λογικη οτι οι αντρες δεν επιτρεπονται (ή οπου επιτρεπονται δεν τους θελουν οι συγκατοικοι) ποτε δεν την καταλαβα. Ειναι δυνατον να μην ειναι ο αντρας μας και πατερας του παιδιου μας, ο πιο στενος μας ανθρωπος δηλαδη (και του μωρου), και να ειναι φιλες, κουμπαρες, γιαγιαδες και καθε ασχετη; (Αν προκειται και χρειαζεται να ειναι καποιος λογω δυσκολιας της μητερας ή σε περιπτωση rooming in. Αλλιως πιστευω δεν χρειαζεται κανενας.) Η διπλανη μου ειχε μια φιλη, προσωπικη μαια, δεν ξερω τι ηταν, που κοιμηθηκε στις καρεκλες στο δωματιο και δεν μου αρεσε καθολου, ενιωθα οτι ειναι καποιος τριτος στο δωματιο μας κι οταν κοιμομαστε μας παρακολουθει. Αν ηταν ο πατερας του παιδιου δεν θα με πειραζε, πιο λογικο θα μου φαινοταν να βρισκεται κοντα στη γυναικα του και το παιδι αυτος-αν οντως χρειαζοταν να βρισκεται καποιος. (Θα μου πειτε μπορει να μην υπηρχε πατερας. Το λεω για την περιπτωση που υπαρχει επιλογη και πολλες θεωρουν οτι πρεπει να ειναι μονο γυναικες, που το εχω διαβασει παλιοτερα εδω).

 

παραλληλο συμπαν.εννοειται η λεχωνα η ο συνοδος της αλλαζει το μωρο,το πλενει,αποστειρωνει μπουκαλια,κανει γαλα κλπ.κ μαλιστα βοηθανε στο πρωτο μπανιο απλα για να δειξουν

οσο για τον πατερα το χουμε ξαναπει.εννοειται στο πρωτο κ εγω εκεινον θα ηθελα,αλλα στα περισσοτερα δημοσια νοσοκομεια το πρωτοκολλο λεει οχι αντρα σε λεχωνες,επι το πλειστον χειρουργημενες.δ συμφωνω, αλλα δ θα το αλλαζανε για μενα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ilaeira είπε:

Στο μεταξύ, ήμουν μεγάλη υπέρμαχος του δημόσιου μαιευτηρίου, για ιδεολογικούς λόγους. Ίσως έπεσα στην περίπτωση και δεν είναι όλα έτσι, τι να πω. Αλλά το πρώτο πράγμα που είπα στον σύζυγο μόλις βγήκαμε ήταν "το επόμενο στο Ρέα".

 

Στο Ρεα εμεινα πολυ ευχαριστημενη. Και αλλες φιλες μου επισης. Πολυ βοηθητικες στον θηλασμο. Οταν χρειαστηκε συμπληρωμα (που δεν σε εσπρωχναν προς αυτο) ελεγαν πρωτα να θηλασω τουλαχιστον 20 λεπτα και μετα να το δωσω, και δεν το εδιναν αυτες καπου στην αιθουσα νεογνων ξερω'γω, αλλα το εφερναν να το δωσουμε εμεις. Και ελεγαν να μην το δωσω ολο (70 μλ ηταν). Τουλαχιστον σε εμενα ολα αυτα. Δεν ξερω αν ηταν ετσι επειδη εβλεπαν οτι δεν πολυψηνομουν για συμπληρωμα και αν σε αλλες ειναι αλλιως. Επισης εφερναν το μωρο οταν εκλαιγε (το εφεραν αρκετες φορες -φυσικα δεν μπορω να ξερω αν ηταν παντα) και τηρουσαν απολυτα τα ωραρια, δεν συνεπιπτε ποτε μωρο με επισκεπτηρια (πχ μωρα στις 9, επισκεπτηριο 10-12, μωρα 12) κι αν εφερναν καποιο μωρακι που εκλαιγε σε ωρα επισκεπτηριου ελεγαν στους επισκεπτες να βγουν και να μεινει μονο ενας ανα κρεβατι. Θυμαμαι χαρακτηριστικα να τελειωνει το επισκεπτηριο και να επαναλαμβανει ο υπευθυνος στο διαδρομο "το επισκεπτηριο εχει ληξει. Αν δεν φυγει κι ο τελευταιος επισκεπτης, μωρα δεν βγαινουν". Εγκαταστασεις σουπερ, φαγητο σουπερ, το μονο αρνητικο που θυμαμαι ειναι οτι δεν ειχε παραβαν αναμεσα στα κρεβατια και το οτι δεν μας αφηναν να κοιμηθουμε (οχι λογω μωρων) αλλα αυτο απ'ο,τι εχω καταλαβει ισχυει παντου.

 

1 hour ago, Super.mum είπε:

Όχι όχι. Σε αυτό που γέννησα εγώ το rooming in σημαίνει ότι από την πρώτη μέρα όλες οι υποχρεώσεις είναι δικές σου. Εγώ το έπλενα το έκανα μπάνιο , εγώ το άλλαζα , εγώ περιποιόμουν τον ομφάλιο λώρο , εγώ το έντυνα κλπ όλα εγώ το μωρό το παίρνανε μόνο για εξετάσεις και το ξανά φέρνανε πίσω μόλις τελείωναν. Τώρα για το φαγητό δεν ξέρω ... γιατί εγώ θήλαζα όποτε και αυτό το έκανα εγώ χαχα ..φαντάσου ότι σου φέρνουν ένα τραπεζάκι που έχει όλα τα απαραίτητα πάνω , πάνες , φορμάκια , φυσιολογικό όρο , γάζες όλα 

 

Ιδιωτικο εσυ; Μπερδευτηκα τοσες που γραφουμε. Αν ναι, σημαινει οτι δεν εχει να κανει με το αν ειναι ιδιωτικο ή δημοσιο. Το αλλο που μου ειπαν οτι τωρα με τον κορωνοιο ειναι υποχρεωτικο το rooming in και στα ιδιωτικα το ξερατε; Για το Μητερα ή το Ιασω μου το ειπαν, δεν ειμαι σιγουρη ποιο γιατι δεν επισκεφθηκα λογω covid.

 

πρίν από 40 λεπτά , Super.mum είπε:

και να σας πω και κάτι .. για μένα έτσι όπως είναι τώρα με COVID καλύτερα πας και γεννάς με την ησυχία σου 

 

 Εγω αυτο το φερω πολυ βαρεως. Θελουμε να κανουμε δευτερο, δεν ειμαι ακομα εγκυος, και απο τωρα σκεφτομαι μακαρι να επιτρεπονται τα επισκεπτηρια ως τοτε! Ηταν η καλυτερη ωρα της μερας. Φιλοι, συγγενεις, αγαπη, δωρακια και μετα πηγαιναμε να δουν το μωρο απο το τζαμι! Ενα απογευμα ετυχε και δεν ηρθε κανεις και ειχα στενοχωρηθει, ολο το τριωρο περιμενα να μπει καποιος! Ηταν με τις συνθηκες που περιεγραψα ομως, γι'αυτο μου αρεσε. Την αλλη μερα που ηταν και η τελευταια ηρθαν πολλοι ομως και αποζημιωθηκα!

 

πρίν από 6 λεπτά , vicky86 είπε:

τραγικη εμπειρια

ευτυχως δ ειναι παντου ετσι,αλλα δ θα επρεπε να ειναι πουθενα

τα λεμε κ πμ.δ ειναι αγγαρεια,ειναι η δουλεια τους.δ εχουν ολες την δυνατοτητα να πληρωσουν αποκλειστικη,κ μπορει κ να μην θελουν κιολας

παραλληλο συμπαν.εννοειται η λεχωνα η ο συνοδος της αλλαζει το μωρο,το πλενει,αποστειρωνει μπουκαλια,κανει γαλα κλπ.κ μαλιστα βοηθανε στο πρωτο μπανιο απλα για να δειξουν

οσο για τον πατερα το χουμε ξαναπει.εννοειται στο πρωτο κ εγω εκεινον θα ηθελα,αλλα στα περισσοτερα δημοσια νοσοκομεια το πρωτοκολλο λεει οχι αντρα σε λεχωνες,επι το πλειστον χειρουργημενες.δ συμφωνω, αλλα δ θα το αλλαζανε για μενα

 

Δηλαδη αυτα τα ετοιμα γαλατακια δεν υπαρχουν παντου; Και σε οσα μαιευτηρια δεν το ετοιμαζει η λεχωνα/ο συνοδος, το βραζουν οι μαιες; Ουτε εκει ειναι ετοιμο; (Δεν λεω οτι θα επρεπε να ηταν, απλα το ειχα ως δεδομενο επειδη ετσι ηταν σε εμας). Και οταν το κανει η λεχωνα/ο συνοδος πού το κανουν; Στο δωματιο ή πανε σε καποια κουζινα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Super.mum είπε:

Χαχα Εμένα αν ήταν εκεί ο άντρας μου θα τους είχε βγάλει όλους έξω με τις κλοτσιές. Τι τράβηξες και εσυ γιατί δεν μιλάτε ... μιλήστε ρε κορίτσια ότι δεν σας αρέσει πείτε το :/ όχι ότι θα αλλάξει κάτι αλλά τέλος πάντων .. είναι άσχημο αυτές τις μέρες παρά να χαιρόμαστε με το γεγονός να ταλαιπωρούμαστε πιο πολύ .. και να σας πω και κάτι .. για μένα έτσι όπως είναι τώρα με COVID καλύτερα πας και γεννάς με την ησυχία σου 

Ήταν σε ώρα που ήταν στο ληξιαρχείο ο άντρας μου. Εγω απογοητεύτηκα τόσο που μετά αποθάρρυνα τις επισκέψεις κ ήρθαν μόνο κάποιοι στενοί συγγενείς κ 1-2 φίλες, όμως μετά δεν ήταν εργάσιμη κ δεν είχε πλασιέ, οπότε ήταν πιο ήρεμα και μετάνιωσα που δεν ήρθαν κι άλλοι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

εγω στο μεγάλο ιδιωτικό της Κηφισιας, δεν θα έλεγα ότι ένιωσα ανθρώπινη εμπειρία. Στο κομμάτι της προσωπικής φροντίδας, ναι ήταν καλά, ήρθαν εγκαίρως να με σηκώσουν κλπ, αν εξαιρέσεις αυτό το βάρβαρο που έρχονται στις 12 το βράδυ κ μετά ξανά στις 5 για ορούς κλπ κ δν μπορείς να κοιμηθείς. Στο κομμάτι των μωρών όμως, δεν έμεινα ικανοποιημένη. Όποτε τις ζητουσα να το πάρουν γιατί έκλαιγε, αργούσαν ή δυσανασχετούσαν, περίμενα ώρες να φέρουν το θήλαστρο ή τις ψευδοθηλες κ τελικά σηκωνόμουν κ πήγαινα εγω κ τετοια (ξεκινώντας βέβαια από την ευκολια με την οποία έδωσαν ψευδοθηλες). Και καμία δν είχε υπομονή να ασχοληθεί με τον θηλασμό ούτε είχαν επιτήρηση στο επισκεπτήριο συν τους πλασιέ και μια ειδικά διαφημιστρια βρεφοζυγών κ θήλαστρων που μπαινόβγαινε με αέρα γιατρού κ γινόταν φορτική. Απαράδεκτη εικόνα έχω από αυτό το μαιευτήριο. 

Συνυπογράφω! Για το ίδιο μαιευτήριο μιλάω. Με σήκωσαν με τη μία από το κρεβάτι 5 ώρες μετά την καισαρική (οδηγία του γιατρού μου να σηκωθώ αμέσως δε λέω και ορθή οδηγία αν σκεφτώ πόσο ταχεία ανάρρωση είχα ), αλλά το έκαναν τόσο άγαρμπα και χωρίς να με βάλουν να καθίσω πρώτα, όπου λυποθύμισα και με μαζεύανε. Καμία διάθεση για βοήθεια στο θηλασμό από τις μαίες, αν δεν ήταν η μαία του γιατρού μου να ασχοληθεί μαζί μου ακόμα θα τις έψαχνα. Αν δεν ήμουν τόσο ενθουσιασμένη με το μωρό θα είχα διαμαρτυρηθεί σίγουρα αλλά ημουν σε φάση ζεν και τα έβλεπα όλα ροζ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω λιποθυμησα θυμαμαι κι εκανα κι εμετο, αλλα μου ειχαν πει να μη σηκωθω για καποιες ωρες και σηκωθηκα νωριτερα γιατι ηθελα τουαλετα... Μου ειχαν πει επισης μολις θελησω να σηκωθω  να ερθει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , little lamb είπε:

 

Στο Ρεα εμεινα πολυ ευχαριστημενη. Και αλλες φιλες μου επισης. Πολυ βοηθητικες στον θηλασμο. Οταν χρειαστηκε συμπληρωμα (που δεν σε εσπρωχναν προς αυτο) ελεγαν πρωτα να θηλασω τουλαχιστον 20 λεπτα και μετα να το δωσω, και δεν το εδιναν αυτες καπου στην αιθουσα νεογνων ξερω'γω, αλλα το εφερναν να το δωσουμε εμεις. Και ελεγαν να μην το δωσω ολο (70 μλ ηταν). Τουλαχιστον σε εμενα ολα αυτα. Δεν ξερω αν ηταν ετσι επειδη εβλεπαν οτι δεν πολυψηνομουν για συμπληρωμα και αν σε αλλες ειναι αλλιως. Επισης εφερναν το μωρο οταν εκλαιγε (το εφεραν αρκετες φορες -φυσικα δεν μπορω να ξερω αν ηταν παντα) και τηρουσαν απολυτα τα ωραρια, δεν συνεπιπτε ποτε μωρο με επισκεπτηρια (πχ μωρα στις 9, επισκεπτηριο 10-12, μωρα 12) κι αν εφερναν καποιο μωρακι που εκλαιγε σε ωρα επισκεπτηριου ελεγαν στους επισκεπτες να βγουν και να μεινει μονο ενας ανα κρεβατι. Θυμαμαι χαρακτηριστικα να τελειωνει το επισκεπτηριο και να επαναλαμβανει ο υπευθυνος στο διαδρομο "το επισκεπτηριο εχει ληξει. Αν δεν φυγει κι ο τελευταιος επισκεπτης, μωρα δεν βγαινουν". Εγκαταστασεις σουπερ, φαγητο σουπερ, το μονο αρνητικο που θυμαμαι ειναι οτι δεν ειχε παραβαν αναμεσα στα κρεβατια και το οτι δεν μας αφηναν να κοιμηθουμε (οχι λογω μωρων) αλλα αυτο απ'ο,τι εχω καταλαβει ισχυει παντου.

 

 

Ιδιωτικο εσυ; Μπερδευτηκα τοσες που γραφουμε. Αν ναι, σημαινει οτι δεν εχει να κανει με το αν ειναι ιδιωτικο ή δημοσιο. Το αλλο που μου ειπαν οτι τωρα με τον κορωνοιο ειναι υποχρεωτικο το rooming in και στα ιδιωτικα το ξερατε; Για το Μητερα ή το Ιασω μου το ειπαν, δεν ειμαι σιγουρη ποιο γιατι δεν επισκεφθηκα λογω covid.

 

 

 Εγω αυτο το φερω πολυ βαρεως. Θελουμε να κανουμε δευτερο, δεν ειμαι ακομα εγκυος, και απο τωρα σκεφτομαι μακαρι να επιτρεπονται τα επισκεπτηρια ως τοτε! Ηταν η καλυτερη ωρα της μερας. Φιλοι, συγγενεις, αγαπη, δωρακια και μετα πηγαιναμε να δουν το μωρο απο το τζαμι! Ενα απογευμα ετυχε και δεν ηρθε κανεις και ειχα στενοχωρηθει, ολο το τριωρο περιμενα να μπει καποιος! Ηταν με τις συνθηκες που περιεγραψα ομως, γι'αυτο μου αρεσε. Την αλλη μερα που ηταν και η τελευταια ηρθαν πολλοι ομως και αποζημιωθηκα!

 

 

Δηλαδη αυτα τα ετοιμα γαλατακια δεν υπαρχουν παντου; Και σε οσα μαιευτηρια δεν το ετοιμαζει η λεχωνα/ο συνοδος, το βραζουν οι μαιες; Ουτε εκει ειναι ετοιμο; (Δεν λεω οτι θα επρεπε να ηταν, απλα το ειχα ως δεδομενο επειδη ετσι ηταν σε εμας). Και οταν το κανει η λεχωνα/ο συνοδος πού το κανουν; Στο δωματιο ή πανε σε καποια κουζινα;

οχι αυτα τα ετοιμα γαλατακια μονο απο περιγραφες τα εχω ακουσει.σιγουρα δ εχουμε στα δημοσια εδω πανω.ξερω οτι εχει κοινοχρηστο χωρο,με αποστειρωτες,μπουκαλια,γαλα σκονη,αλλα επειδη οπως εγραψε κ η γεωργια εχει κ ρομα κ γενικα δ ειναι σε καλη κατασταση,δ ειναι να τα χρησιμοποιεις.οι περισσοτερες κουβαλανε δικα τους,μεχρι κ αποστειρωτες.εγω ουτε που πηγα,η μανα μου μου το ειπε.ευτυχως δ χρειαστηκα κτ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Γεωργίαj είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ... Εγώ το νόμο που σκέφτομαι είναι να πάνε όλα καλά και να την έχω στην αγκαλιά μου. 

Τώρα για την σύνοδο στην ουσία τους ταλεπορουμε αντε 2-3 μέρες αν είμαι χάλια κ δεν μπορώ γτ πονούσα στην πρώτη μου οκ μετά μπορώ να συκωθω,  με αγχοσε το γεγονός ότι μου είπαν πως σε περίπτωση επιπλοκων δεν θα είμαι με υο μωρό μου κ η φίλη μου πανικοβληθηκε,  ευτυχώς όμως θα έχω αυτή κ μόνο δίπλα μου γιατί με τα επισκεπτηρια που είμασταν 4 άτομα μαμάδες συν συνοδούς και όλο το σόι οποίας ερχόταν τώρα είμαστε καλύτερα, πιο ήσυχα πιο ασφαλή.  

Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντήσεις σου!!! Και όλων των κοριτσιών!!!  

Έχεις δίκαιο που λες πως θα χρειαστείς σύνοδο,γέννησα σε δημόσιο μαιευτήριο,ότι είχε σχέση με την φροντίδα του μωρου ήτανε δικιά μου ευθύνη ή του συνόδου(στη δικιά μου περίπτωση ήτανε η μαμά μου)το μόνο που κανανε οι νοσοκόμες στα νεογνά ήτανε μπάνιο.Γεννησα με καισαρική στης 10 το πρωί,στης 6 το απόγευμα ήρθανε να με σηκώσουνε,δεν τα κατάφερα διότι έκανα ολική νάρκωση και είχα πολλές ζαλάδες.Την επόμενη ημέρα πρωί πρωί με σηκώσανε,ομολογώ πολύ ήπια πρώτα με βάλανε να καθήσω και μετά από κάνενα πεντάλεπτο με σηκώσανε όρθια.Θυμαμαι είχα πάρει μαζί μου βραστηρα και τα σχετικά για γάλα,τα είχα μέσα στο δωμάτιο γιατι είχα μονοκλινο αλλά υπήρχε ειδικος χωρος με ψυγείο βραστηρα κτλ.Λογο του ότι είχα μονοκλινο επιτρεπότανε να μείνει μαζί μου ο σύζυγος αλλα γενικά νομίζω πως απαγορεύεται στα δίκλινα και τρικλινα.Παντως εαν αποφασισω να κάνω δεύτερο παιδί θα πάω σε ιδιωτικό.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

 

Στο Ρεα εμεινα πολυ ευχαριστημενη. Και αλλες φιλες μου επισης. Πολυ βοηθητικες στον θηλασμο. Οταν χρειαστηκε συμπληρωμα (που δεν σε εσπρωχναν προς αυτο) ελεγαν πρωτα να θηλασω τουλαχιστον 20 λεπτα και μετα να το δωσω, και δεν το εδιναν αυτες καπου στην αιθουσα νεογνων ξερω'γω, αλλα το εφερναν να το δωσουμε εμεις. Και ελεγαν να μην το δωσω ολο (70 μλ ηταν). Τουλαχιστον σε εμενα ολα αυτα. Δεν ξερω αν ηταν ετσι επειδη εβλεπαν οτι δεν πολυψηνομουν για συμπληρωμα και αν σε αλλες ειναι αλλιως. Επισης εφερναν το μωρο οταν εκλαιγε (το εφεραν αρκετες φορες -φυσικα δεν μπορω να ξερω αν ηταν παντα) και τηρουσαν απολυτα τα ωραρια, δεν συνεπιπτε ποτε μωρο με επισκεπτηρια (πχ μωρα στις 9, επισκεπτηριο 10-12, μωρα 12) κι αν εφερναν καποιο μωρακι που εκλαιγε σε ωρα επισκεπτηριου ελεγαν στους επισκεπτες να βγουν και να μεινει μονο ενας ανα κρεβατι. Θυμαμαι χαρακτηριστικα να τελειωνει το επισκεπτηριο και να επαναλαμβανει ο υπευθυνος στο διαδρομο "το επισκεπτηριο εχει ληξει. Αν δεν φυγει κι ο τελευταιος επισκεπτης, μωρα δεν βγαινουν". Εγκαταστασεις σουπερ, φαγητο σουπερ, το μονο αρνητικο που θυμαμαι ειναι οτι δεν ειχε παραβαν αναμεσα στα κρεβατια και το οτι δεν μας αφηναν να κοιμηθουμε (οχι λογω μωρων) αλλα αυτο απ'ο,τι εχω καταλαβει ισχυει παντου.

 

 

Ιδιωτικο εσυ; Μπερδευτηκα τοσες που γραφουμε. Αν ναι, σημαινει οτι δεν εχει να κανει με το αν ειναι ιδιωτικο ή δημοσιο. Το αλλο που μου ειπαν οτι τωρα με τον κορωνοιο ειναι υποχρεωτικο το rooming in και στα ιδιωτικα το ξερατε; Για το Μητερα ή το Ιασω μου το ειπαν, δεν ειμαι σιγουρη ποιο γιατι δεν επισκεφθηκα λογω covid.

 

 

 Εγω αυτο το φερω πολυ βαρεως. Θελουμε να κανουμε δευτερο, δεν ειμαι ακομα εγκυος, και απο τωρα σκεφτομαι μακαρι να επιτρεπονται τα επισκεπτηρια ως τοτε! Ηταν η καλυτερη ωρα της μερας. Φιλοι, συγγενεις, αγαπη, δωρακια και μετα πηγαιναμε να δουν το μωρο απο το τζαμι! Ενα απογευμα ετυχε και δεν ηρθε κανεις και ειχα στενοχωρηθει, ολο το τριωρο περιμενα να μπει καποιος! Ηταν με τις συνθηκες που περιεγραψα ομως, γι'αυτο μου αρεσε. Την αλλη μερα που ηταν και η τελευταια ηρθαν πολλοι ομως και αποζημιωθηκα!

 

 

Δηλαδη αυτα τα ετοιμα γαλατακια δεν υπαρχουν παντου; Και σε οσα μαιευτηρια δεν το ετοιμαζει η λεχωνα/ο συνοδος, το βραζουν οι μαιες; Ουτε εκει ειναι ετοιμο; (Δεν λεω οτι θα επρεπε να ηταν, απλα το ειχα ως δεδομενο επειδη ετσι ηταν σε εμας). Και οταν το κανει η λεχωνα/ο συνοδος πού το κανουν; Στο δωματιο ή πανε σε καποια κουζινα;

Εγώ ναι σε ιδιωτικό στο λητω 

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Ήταν σε ώρα που ήταν στο ληξιαρχείο ο άντρας μου. Εγω απογοητεύτηκα τόσο που μετά αποθάρρυνα τις επισκέψεις κ ήρθαν μόνο κάποιοι στενοί συγγενείς κ 1-2 φίλες, όμως μετά δεν ήταν εργάσιμη κ δεν είχε πλασιέ, οπότε ήταν πιο ήρεμα και μετάνιωσα που δεν ήρθαν κι άλλοι. 

Μόνο εγώ δεν θέλω κανέναν εκείνες τις μέρες ; :p 

1 ώρα πρίν, Anna3011 είπε:

Συνυπογράφω! Για το ίδιο μαιευτήριο μιλάω. Με σήκωσαν με τη μία από το κρεβάτι 5 ώρες μετά την καισαρική (οδηγία του γιατρού μου να σηκωθώ αμέσως δε λέω και ορθή οδηγία αν σκεφτώ πόσο ταχεία ανάρρωση είχα ), αλλά το έκαναν τόσο άγαρμπα και χωρίς να με βάλουν να καθίσω πρώτα, όπου λυποθύμισα και με μαζεύανε. Καμία διάθεση για βοήθεια στο θηλασμό από τις μαίες, αν δεν ήταν η μαία του γιατρού μου να ασχοληθεί μαζί μου ακόμα θα τις έψαχνα. Αν δεν ήμουν τόσο ενθουσιασμένη με το μωρό θα είχα διαμαρτυρηθεί σίγουρα αλλά ημουν σε φάση ζεν και τα έβλεπα όλα ροζ.

Και εγώ Λυποθημαγα στην πρώτη καισαρικη .. αλλά δεν φταίγαν οι νοσοκόμες δεν ξέρω τι έφταιγε .. λυποθημαγα και από το άγχος μου πριν ξεκινήσει η καισαρικη στο χειρουργείο αφού έλεγα πάει θα με πάνε με ολική αναισθησία 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , irin είπε:

Εγω ειχα τη μανα μου να λεει: βαψου λιγακι, εχουν ερθει επισκεψεις!

Εγώ είχα πάει βαμμένη να γεννήσω το πρώτο παιδί και όταν μου το δώσανε αγκαλιά άρχισαν να τρέχουν τα δάκρυα ποτάμι .. έλεγε η μαία έχει φύγει όλη η μάσκαρα έχεις γίνει μαύρη θα κανείς μαύρο και το μωρό χαχα :p

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Super.mum είπε:

Εγώ είχα πάει βαμμένη να γεννήσω το πρώτο παιδί και όταν μου το δώσανε αγκαλιά άρχισαν να τρέχουν τα δάκρυα ποτάμι .. έλεγε η μαία έχει φύγει όλη η μάσκαρα έχεις γίνει μαύρη θα κανείς μαύρο και το μωρό χαχα :p

Α εμένα έσπασαν τα νερα νωρίτερα κ είχα βαμμένα νύχια που δεν έπρεπε λόγω καισαρικής και τα ξέβαφα στο ταξί που μας πήγαινε!!! 

1 ώρα πρίν, irin είπε:

Εγω ειχα τη μανα μου να λεει: βαψου λιγακι, εχουν ερθει επισκεψεις!

Εμένα με κυνηγούσε από πριν για το τι σετ θα φοράω στο μαιευτήριο κ αν θα πάρω ρόμπα κ πασουμακια ασορτί, κι επειδή δεν ήμουν ιδιαίτερα θερμή, μου τα έκανε δώρο. Όχι πασουμακια, παντόφλες κανονικές που ήθελα μια ανανέωση με την ευκαιρία. Τελικά το νυχτικό κ οι πιτζάμες που αγόρασα που υποτίθεται ήταν με κουμπιά βολικά για θηλασμό, κάθε άλλο παρα βολικά ήταν. Τα φόρεσα πολύ κ τα φοράω ακόμα, αλλά όχι τότε, που τελικά δεν είχα τίποτα να βολεύει παρα μόνο κάτι ξεχειλωμένα φανελάκια… 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Έσπερος said:

Α εμένα έσπασαν τα νερα νωρίτερα κ είχα βαμμένα νύχια που δεν έπρεπε λόγω καισαρικής και τα ξέβαφα στο ταξί που μας πήγαινε!!! 

Εμένα με κυνηγούσε από πριν για το τι σετ θα φοράω στο μαιευτήριο κ αν θα πάρω ρόμπα κ πασουμακια ασορτί, κι επειδή δεν ήμουν ιδιαίτερα θερμή, μου τα έκανε δώρο. Όχι πασουμακια, παντόφλες κανονικές που ήθελα μια ανανέωση με την ευκαιρία. Τελικά το νυχτικό κ οι πιτζάμες που αγόρασα που υποτίθεται ήταν με κουμπιά βολικά για θηλασμό, κάθε άλλο παρα βολικά ήταν. Τα φόρεσα πολύ κ τα φοράω ακόμα, αλλά όχι τότε, που τελικά δεν είχα τίποτα να βολεύει παρα μόνο κάτι ξεχειλωμένα φανελάκια… 

Και εγώ βαμμένα νύχια είχα, δεν μου είπαν τίποτα!

Δεν έπρεπε να αφήσεις τη μαμά να τα πάρει, αλλά να τα διαλέξεις μόνη σου. Εγώ είχα πάρει 2 νυχτικά θηλασμού με ασορτί ρομπάκια , πολύ βολικά και όμορφα και 2 φανελάκια θηλασμού από mothercare με άνετα πυτζαμάκια από κάτω. Τα  μόνα που δεν βολεύτηκα καθόλου, και πήρα και 3 , ήταν τα σουτιέν θηλασμού. Δεν τα φόρεσα ποτέ και πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα με ειχε φαει για ρομπακι. Η ιστορια ειχε ξεκινησει απο τον γαμο, να παρω ρομπακι για οταν θα με φτιαχνει η κομμωτρια. Τελος παντων της εκανα τη χαρη και πηρα τοτε ενα πολυ ωραιο που ετυχε και βρηκα, με δαντελενια μανικακια αλλα οχι ασπρο, σμαραγδί :-D Αυτο της ειπα οτι θα βαλω και στο μαιευτηριο, αλλα επειδη τοτε ημασταν μετακινουμενοι σε δυο σπιτια και γεννησα λιγο νωρις, ξεμεινε στο αλλο σπιτι κι ετσι στο μαιευτηριο ημουν με νυχτικο (και σαγιοναρες, ειχε ζεστη για τις κανονικες παντοφλες που ειχα παρει καινουργιες). Ειχα παρει ενα τελειο μακρυμανικο νυχτικο κι ενα μετριο κοντομανικο, απλα με κουμπακια και τα δυο,οχι θηλασμου, αλλα δυστυχως ειχε πολλη ζεστη για το μακρυμανικο. Με το αλλο ημουν συνεχεια. Και οταν ερχονταν επισκεψεις με αυτο, και οταν περνουσαμε απο το σαλονακι για να δουμε το μωρο απο το τζαμι με το νυχτικο πηγαινα, και τα βραδια πριν κοιμηθω που εβγαινα στο διαδρομο για να παρω τηλ τον αντρα μου παλι με το νυχτικο ημουν. Δεν το'χω με τους τυπους σε αυτα, και στην εστια οταν εκανα ερασμους κυκλοφορουσα με τις πιτζαμες στους διαδρομους οταν πηγαινα σε δωματια φιλων!

 

 

Το σουτιεν θηλασμου δεν πηγε καλα σε εμενα. Δεν ειχα παρει απο πριν, για να δω μετα τι θα με βολευει, ουτως ή αλλως στο μαιευτηριο δεν θα φορουσα, ουτε στο σπιτι φοραω ποτε. Ηρθε λοιπον η υπευθυνη του καταστηματος του μαιευτηριου και μας ειπε για ενα σουπερ υποτιθεται σουτιεν που πουλιεται μονο εκει, που ειναι βαμβακερο και που ανοιγει με καπως ιδιαιτερο τροπο,στο κεντρο καπως σταυρωτα, οχι απο πανω, και βολευει πολυ. Η διπλανη μου το ειχε παρει στο πρωτο παιδι κι ετσι το πηρα κι εγω. Οντως ηταν πολυ βολικο το ανοιγμα, οντως ηταν βαμβακερο, αλλα πρωτον ξεχειλωσε παρα πολυ (λαθος που πηρα μονο ενα αλλα και παλι θα ξεχειλωνε) και ειχε κατι ραφες που με καλοκαιρινα ρουχα φαινονται χαλια, καο δευτερον για μηνες ειχα μια απιστευτη δερματιτιδα στη θηλαια αλω που ισως οφειλοταν στη ραφη αυτη. Σχεδον το εγκατελειψα μετα απο καποιους μηνες, αντε χρονο, και φορουσα ρουχα που δεν χρειαζονταν σουτιεν. Προσφατα αρχισα να φοραω τα παλια μου με τις μπανελες και βρηκα την υγεια μου. Απλα το κατεβαζω ή ανεβαζω λιγο και μια χαρα θηλαζω, ουτως ή αλλως τωρα πια δεν θηλαζω σχεδον ποτε εκτος σπιτιου. Και τελος, ενω ελεγε οτι πουλιεται μονο εκει, το ειδα και στο φυλλαδιο καταστηματος αλλου μαιευτηριου που γεννησε η αδερφη μου (ειναι αλυσιδα τελικα αυτα τα μαγαζακια) και δεν θα εκπλαγω αν δω ποτε οτι πουλιεται και σε μαγαζια εξω και μας πουλουσαν φουμαρα. Θυμαμαι μια σουπερ "επειδειξη" που εκανε η συγκεκριμενη για θερμαντηρα μπιμπερο και το πώς φτιαχνεις 6 μπιμπερο με αποστειρωμενο νερο για ολο το 24ωρο και τα φυλας μεσα σε ενα ταπερ στο ψυγειο και βγαζεις ενα για καθε γευμα και το θερμαινεις με τον θερμαντηρα και κατι τετοια που τα ελεγε με τοσο στομφο και τοσο ταχυδακτυλουργικες κινησεις που την κοιτουσαμε ψαρωμενοι σαν να ηταν επιστημη. Τελικα οποιον γονεα ρωτησα για ολη αυτη τη διαδικασια γελαγε.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Και εγώ βαμμένα νύχια είχα, δεν μου είπαν τίποτα!

Δεν έπρεπε να αφήσεις τη μαμά να τα πάρει, αλλά να τα διαλέξεις μόνη σου. Εγώ είχα πάρει 2 νυχτικά θηλασμού με ασορτί ρομπάκια , πολύ βολικά και όμορφα και 2 φανελάκια θηλασμού από mothercare με άνετα πυτζαμάκια από κάτω. Τα  μόνα που δεν βολεύτηκα καθόλου, και πήρα και 3 , ήταν τα σουτιέν θηλασμού. Δεν τα φόρεσα ποτέ και πουθενά.

Δεν τα διάλεξε εκείνη, μόνο τα πλήρωσε. Εγω τα διάλεξα στο Λητω, όμως τελικά δεν ήταν θηλασμού, απλώς είχαν μεγάλο άνοιγμα στη λαιμοκοψη, πιθανότατα ήταν κανονικές πιτζάμες που απλώς τις παρουσίαζαν έτσι. Τα σουτιέν θηλασμού δεν μου έκαναν το ίδιο σε όλες τις φάσεις, στην αρχή στο μαιευτήριο δεν τα φόρεσα καθολου, μου πήρε καιρό να τα συνηθίσω, μετα από τρεις μηνες που γύρισα σχολείο έβαλα ξανά τα κανονικά σουτιέν κ δεν έπαθα τίποτα από τις μπανέλες κι έτσι παρέμεινα μ αυτά, αφού ήταν συγκεκριμένες οι ώρες που έβαζα το θηλαστρο. Και φανελάκια με βόλεψαν τα βαμβακερά που έπαιρνα τότε στο tezenis, απλώς τα κατέβαζα λίγο κι ενώ νόμιζα ότι θα ξεχειλωναν, δεν έπαθαν τίποτα και τα έχω ακόμα! 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ουτε ρουχα θηλασμου πηρα ποτε. Απλα σηκωνω τις μπλουζες. Μονο τα φορεματα που δεν εχουν κουμπακια ή μεγαλο ανοιγμα δεν μπορω να φορεσω, εχω να τα φορεσω 2μισι χρονια τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , little lamb είπε:

Εγω ουτε ρουχα θηλασμου πηρα ποτε. Απλα σηκωνω τις μπλουζες. Μονο τα φορεματα που δεν εχουν κουμπακια ή μεγαλο ανοιγμα δεν μπορω να φορεσω, εχω να τα φορεσω 2μισι χρονια τουλαχιστον.

Αυτο με τα ρομπακια το εχουν ολες οι μαμαδες λοιπον! Λετε να γινουμε κι εμεις ετσι στο μελλον;; Σερβιτσιο στο γαμο και ρομπακια στη γεννα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , irin είπε:

Αυτο με τα ρομπακια το εχουν ολες οι μαμαδες λοιπον! Λετε να γινουμε κι εμεις ετσι στο μελλον;; Σερβιτσιο στο γαμο και ρομπακια στη γεννα

Εμένα ήθελε κ ρομπακι για τον γάμο για όταν θα με έβαφαν κ θα με χτένιζαν, ρομπακι κ πασουμακια πάλι, γιατί δεν θα ήταν αξιοπρεπές αλλιώς. Ενώ δεν είχα φωτογράφο στην ετοιμασία ούτε είχα καλέσει κόσμο, μεταξύ μας ήμασταν. Η όλη φάση βάψιμο κ χτένισμα είναι το χειρότερο μου γιατί δεν μπορώ την αναμονή, κι είχα κ την γκρίνια τι θα φοράω. Τελικά πήρα ένα νυχτικό κι ένα ζευγάρι χλιδάτες σαγιονάρες που επίσης φοράω ακόμα. Ο γάμος μου εντωμεταξύ έγινε μέσα στα capital controls, κοντά στο δημοψήφισμα, που γενικώς δεν ξέραμε τι θα ξημερώσει και εμένα με έτρεχε στα καταστήματα ανέμελα να κάνουμε ηλιθια ψώνια… Ο άντρας μου πάλι που ακόμα δεν είχε πάρει κουστουμ, ελεγε στην πεθερά μου για να την φρικάρει ότι θα περιμένει μήπως μας πετάξουν από την ΕΕ για να εμφανιστεί με αμπεχωνο στον γάμο! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...