Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 40 λεπτά , love kids είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Μάλλον θα δρομολογήσω την αγορά της. Για σφουγγάρισμα δε με νοιάζει τόσο, μου αρέσει να το κάνω εγώ και να βάζω και καθαριστικό.

Σφπυγγαρισμα ειναο η αληθεια ακομα δεν εχω δοκιμασει. Αλλα με τον παλιο παραδοσιακο τροπο πλεον οταν ασφουγγαριζω το νερο παραμενει καθαρο! Επισης, στο σπιτι περπαταω με καλτσες οι οποιεσνπαραμενουν ασπρες. Αρα ειναι καθαρο το πατωμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, emmaki είπε:

Σφπυγγαρισμα ειναο η αληθεια ακομα δεν εχω δοκιμασει. Αλλα με τον παλιο παραδοσιακο τροπο πλεον οταν ασφουγγαριζω το νερο παραμενει καθαρο! Επισης, στο σπιτι περπαταω με καλτσες οι οποιεσνπαραμενουν ασπρες. Αρα ειναι καθαρο το πατωμα

Πολυ χρήσιμα τα τεστ που έκανες.Καμια μας δεν δοκίμασε το σφουγγαρισμα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά! Έχω την s5 περίπου ένα χρόνο τώρα! Την προηγούμενη σχολική χρονιά ημουν σε νησιωτικο σπίτι με το μισό πάτωμα με πέτρα. Ημουν αρκετά ευχαριστημενη αν και στην πέτρα που δεν ηταν λεία η επιφάνεια δεν εκανε τοσο καλη δουλειά. Από το Σεπτέμβρη είμαι σε άλλο σπίτι, όλο πλακάκι. Τέλειο σκούπισμα, αρκετά καλό σφουγγαρισμα πριν βάλω τα χαλιά. Εδω να πω ότι βάζω και λίγο υγρό για σφουγγαρισμα στο δοχείο εκτος από νερο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ανεβαίνει στα χαλιά. Ενώ στο προηγούμενο σπιτι, με άλλα χαλιά δεν ειχε πρόβλημα, σε αυτο το σπίτι επειδή τα χαλιά είναι αρκετά ψηλά δεν ανεβαίνει και δε μπορω να την χρησιμοποιήσω. Την αποθήκευσα για την άνοιξη... Περιττό να σας πω τη στενοχώρια μου οταν το διαπίστωσα. 

Link to comment
Share on other sites

@μαγιοπουλας πόσα τετραγωνικά μέτρα συμπληρώνει η σκούπα για όλο το σπίτι? Την έβαλα να κάνει χαρτογράφηση από την αρχή , μην τυχόν και καθυστέρησε την πρώτη φορά και για αυτό δεν φτάνει η μπαταρία και στα 72 τετραγωνικά ήταν στο 13% η μπαταρία και γύρισε πίσω χωρίς να έχει τελειώσει πάλι. Εκνευρίζομαι γιατί θέλω να τακτοποιήσω το σπίτι και πρέπει να περιμένω να φορτίσει η σκούπα και να ξαναρχίσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

@μαγιοπουλας πόσα τετραγωνικά μέτρα συμπληρώνει η σκούπα για όλο το σπίτι? Την έβαλα να κάνει χαρτογράφηση από την αρχή , μην τυχόν και καθυστέρησε την πρώτη φορά και για αυτό δεν φτάνει η μπαταρία και στα 72 τετραγωνικά ήταν στο 13% η μπαταρία και γύρισε πίσω χωρίς να έχει τελειώσει πάλι. Εκνευρίζομαι γιατί θέλω να τακτοποιήσω το σπίτι και πρέπει να περιμένω να φορτίσει η σκούπα και να ξαναρχίσει.

Κανει 68βτετραγωνοκα κ γυρίζει περιπου στο 50% πισω.ειναι παντως μεγαλύτερο μοντέλο από το δικό σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Κανει 68βτετραγωνοκα κ γυρίζει περιπου στο 50% πισω.ειναι παντως μεγαλύτερο μοντέλο από το δικό σου

Έβγαλα άκρη. Έκανα λάθος. Με την νέα χαρτογράφηση, γύρισε πίσω ενω είχε τελειώσει. έγραψε μετά cleaning completed. Καθάρισε 72 τετραγωνικά σε 110 λεπτά στο πιό αργό. Γύρισε στο 13% μπαταρίας. 

Έβγαλα έξω τις καρέκλες τις τραπεζαρίας που την ενοχλούσαν πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Έβγαλα άκρη. Έκανα λάθος. Με την νέα χαρτογράφηση, γύρισε πίσω ενω είχε τελειώσει. έγραψε μετά cleaning completed. Καθάρισε 72 τετραγωνικά σε 110 λεπτά στο πιό αργό. Γύρισε στο 13% μπαταρίας. 

Έβγαλα έξω τις καρέκλες τις τραπεζαρίας που την ενοχλούσαν πολύ!

Ωραια τοτε

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2021 at 1:33 ΜΜ, Yovanna είπε:

Την xiaomi mi Robot που είναι σκούπα και σφουγγαριστρα. Εμας κάνει τα 2/3 και μετά πηγαίνει και φορτίζει και συνεχίζει όταν είναι στο 50% με αποτέλεσμα με το ζόρι να της φτάνει η μπαταρία και για το υπόλοιπο.

 Την πήρα κι εγώ, μπορεί κάποιος που ξέρει να με κατατοπίσει για την χαρτογράφηση? Την κάνει την πρώτη φορά που θα λειτουργήσει? Για παράδειγμα, αν την βάλω να λειτουργήσει στον όροφο με τα υπνοδωμάτια με ανοιχτές πόρτες, όταν τελειώσει όλο τον όροφο, θα έχει "καταγράψει" κάπως κάθε δωμάτιο, ώστε να μπορώ τις επόμενες φορές να επιλέγω μεμονωμένα δωμάτια για καθάρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

 Την πήρα κι εγώ, μπορεί κάποιος που ξέρει να με κατατοπίσει για την χαρτογράφηση? Την κάνει την πρώτη φορά που θα λειτουργήσει? Για παράδειγμα, αν την βάλω να λειτουργήσει στον όροφο με τα υπνοδωμάτια με ανοιχτές πόρτες, όταν τελειώσει όλο τον όροφο, θα έχει "καταγράψει" κάπως κάθε δωμάτιο, ώστε να μπορώ τις επόμενες φορές να επιλέγω μεμονωμένα δωμάτια για καθάρισμα?

Ναι, την βάζεις την πρώτη φορά, αλλά πριν πας στις ρυθμίσεις και βάζεις την επιλογή remember map. Χωρίζει τα δωμάτια και μετά μπορέις να επιλέγεις ποιό θέλεις να σκουπίσει. Εγώ ακόμη δεν το έχω κάνει αυτό. Κατέβασε το app βεβαια πριν κάνεις οτιδήποτε. Θυμάται εντυπωσιακά την χαρτογράφηση. Μάζεψε οπωσδήποτε καλώδια και μπιρμπιλόνια, αλλιώς θα μπλέκεται και θα βγάζει device error. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ναι, την βάζεις την πρώτη φορά, αλλά πριν πας στις ρυθμίσεις και βάζεις την επιλογή remember map. Χωρίζει τα δωμάτια και μετά μπορέις να επιλέγεις ποιό θέλεις να σκουπίσει. Εγώ ακόμη δεν το έχω κάνει αυτό. Κατέβασε το app βεβαια πριν κάνεις οτιδήποτε. Θυμάται εντυπωσιακά την χαρτογράφηση. Μάζεψε οπωσδήποτε καλώδια και μπιρμπιλόνια, αλλιώς θα μπλέκεται και θα βγάζει device error. 

Ρε συ δεν βρίσκω πουθενά στα settings το remember map.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena said:

Ρε συ δεν βρίσκω πουθενά στα settings το remember map.

Όπως έχεις το app ανοιχτό, δεν έχει κάτι τελίτσες κάθετες πάνω δεξιά? πατάς εκεί και σου βγάζει τις επιλογές. Εκτός αν έχεις άλλο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 Την πήρα κι εγώ, μπορεί κάποιος που ξέρει να με κατατοπίσει για την χαρτογράφηση? Την κάνει την πρώτη φορά που θα λειτουργήσει? Για παράδειγμα, αν την βάλω να λειτουργήσει στον όροφο με τα υπνοδωμάτια με ανοιχτές πόρτες, όταν τελειώσει όλο τον όροφο, θα έχει "καταγράψει" κάπως κάθε δωμάτιο, ώστε να μπορώ τις επόμενες φορές να επιλέγω μεμονωμένα δωμάτια για καθάρισμα?

Πες μας οτι σε εμπνευσαμε...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Όπως έχεις το app ανοιχτό, δεν έχει κάτι τελίτσες κάθετες πάνω δεξιά? πατάς εκεί και σου βγάζει τις επιλογές. Εκτός αν έχεις άλλο μοντέλο.

Εντάξει, λύθηκε το μυστήριο, έχω άλλο μοντέλο, το ίδιο με την @vtgian που δεν έχει χαρτογράφηση και επιλογή δωματίων.

 

Οποτε την βάζω όπου θέλω με κλειστές πόρτες ή με εμπόδια στους ενιαίους χώρους αν θέλω να κάνω ένα μέρος του χώρου μόνο.

 

Την πήρα λίγο βιαστικά και παρορμητικά, επέμενε ο άντρας μου για να την χρησιμοποιούμε κυρίως σε κάποιους βοηθητικούς χώρους του σπιτιού (το καθάρισμα των οποίων έχει αναλάβει ο ίδιος, εξ ου και η πρεμούρα :rolleyes:) αλλά μια χαρά έκανα σήμερα κουζίνα και σαλόνι, μπήκε κάτω από τους καναπέδες και έκανε και τα χάλια σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Εντάξει, λύθηκε το μυστήριο, έχω άλλο μοντέλο, το ίδιο με την @vtgian που δεν έχει χαρτογράφηση και επιλογή δωματίων.

 

Οποτε την βάζω όπου θέλω με κλειστές πόρτες ή με εμπόδια στους ενιαίους χώρους αν θέλω να κάνω ένα μέρος του χώρου μόνο.

 

Την πήρα λίγο βιαστικά και παρορμητικά, επέμενε ο άντρας μου για να την χρησιμοποιούμε κυρίως σε κάποιους βοηθητικούς χώρους του σπιτιού (το καθάρισμα των οποίων έχει αναλάβει ο ίδιος, εξ ου και η πρεμούρα :rolleyes:) αλλά μια χαρά έκανα σήμερα κουζίνα και σαλόνι, μπήκε κάτω από τους καναπέδες και έκανε και τα χάλια σούπερ!

Με γεια! Δεν πειράζει που δεν έχει χαρτογράφηση. Αν είσαι εκεί όταν τη βάζεις, δεν χρειάζεται! Όντως τα χαλιά τα κάνει πολύ ωραία! Εγώ που είμαι ακαμάτρα και περιμένω πότε θα έρθει η γυναίκα για να βάλει σκούπα, έχω σωθεί!

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2021 at 11:33 ΜΜ, Yovanna είπε:

Έβγαλα άκρη. Έκανα λάθος. Με την νέα χαρτογράφηση, γύρισε πίσω ενω είχε τελειώσει. έγραψε μετά cleaning completed. Καθάρισε 72 τετραγωνικά σε 110 λεπτά στο πιό αργό. Γύρισε στο 13% μπαταρίας. 

Έβγαλα έξω τις καρέκλες τις τραπεζαρίας που την ενοχλούσαν πολύ!

72 τ.μ. σε 110'; Πολύ μου ακούγεται! 

Πάντως και μόνο να γλυτώνεις το βάρος και το τράβηγμα καλωδίων δεν είναι και λίγο! Αυτό που με κρατάει και δεν την έχω παραγγείλει είναι ότι υπάρχουν πολλά πράγματα στο σπίτι, έπιπλα, παιχνίδια κλπ. και φοβάμαι μήπως δε μας βολέψει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, love kids είπε:

72 τ.μ. σε 110'; Πολύ μου ακούγεται! 

Πάντως και μόνο να γλυτώνεις το βάρος και το τράβηγμα καλωδίων δεν είναι και λίγο! Αυτό που με κρατάει και δεν την έχω παραγγείλει είναι ότι υπάρχουν πολλά πράγματα στο σπίτι, έπιπλα, παιχνίδια κλπ. και φοβάμαι μήπως δε μας βολέψει. 

Κοιτα, εμενα το σπιτι μου ειναι 65 τετραγωνικα. Δεν τη βαζω σε ενα δωματιο (γραφειο με πολλα χαρτια στο πατωμα που αν τα μαζεψω θα μπερδευτω), και το μπανιο τονκανει ουσιαστικα μισο γιατι οπως ανοιγει η πορτα «τρωγεται» ο χωρος. Τα υπολοιπα δωματια συνολικα ειναι περιπου 30 τετραγωνικα ο χωρος που απομενει (βαλε επιπλα και γωνιες οπου δεν μπορει να παει). Τελευταια φορα εκανε 72 λεπτα για 30 τετραγωνικα....

Οποτε, δεν θεωρω πολυ χρονο τα 110 λεπτα για 72 τετραγωνικα.....

Γενικα παιρνει πολλη ωρα. Προσωπικα δεν με πειραζει γιατι κανω αλλα πραγματα εκεινη την ωρα

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, love kids said:

72 τ.μ. σε 110'; Πολύ μου ακούγεται! 

Πάντως και μόνο να γλυτώνεις το βάρος και το τράβηγμα καλωδίων δεν είναι και λίγο! Αυτό που με κρατάει και δεν την έχω παραγγείλει είναι ότι υπάρχουν πολλά πράγματα στο σπίτι, έπιπλα, παιχνίδια κλπ. και φοβάμαι μήπως δε μας βολέψει. 

Εξαρτάται τον χώρο βασικά. Εγώ την βάζω μόνο σε δωμάτια που δεν έχουν πολλά έπιπλα, παιχνίδια, καλωδια, εμπόδια γενικά στο πάτωμα και κάνει πολύ πιο γρήγορα. Σήμερα έκανε 50 λεπτά για 41 τετραγωνικά. Ο χώρος όμως έχει πραγματικά ελάχιστα πράγματα. Οπότε εάν έχεις πολλά πράγματα στο σπίτι θα κάνει ώρα ναι :)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, emmaki είπε:

Κοιτα, εμενα το σπιτι μου ειναι 65 τετραγωνικα. Δεν τη βαζω σε ενα δωματιο (γραφειο με πολλα χαρτια στο πατωμα που αν τα μαζεψω θα μπερδευτω), και το μπανιο τονκανει ουσιαστικα μισο γιατι οπως ανοιγει η πορτα «τρωγεται» ο χωρος. Τα υπολοιπα δωματια συνολικα ειναι περιπου 30 τετραγωνικα ο χωρος που απομενει (βαλε επιπλα και γωνιες οπου δεν μπορει να παει). Τελευταια φορα εκανε 72 λεπτα για 30 τετραγωνικα....

Οποτε, δεν θεωρω πολυ χρονο τα 110 λεπτα για 72 τετραγωνικα.....

Γενικα παιρνει πολλη ωρα. Προσωπικα δεν με πειραζει γιατι κανω αλλα πραγματα εκεινη την ωρα

Έχω κι εγώ στο γραφείο πολλά χαρτιά κάτω, βιβλία κλπ. Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη, χαχα. Βασικά, δεν έχω πια πού να βάλω τόσο υλικό της δουλειάς και των σπουδών που δεν βλέπω να σταματώ ποτέ. Σε περιόδους με μεγάλο φόρτο εργασίας υπάρχουν ενίοτε και δίπλα στο κρεβάτι. :roll:

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, love kids said:

72 τ.μ. σε 110'; Πολύ μου ακούγεται! 

Πάντως και μόνο να γλυτώνεις το βάρος και το τράβηγμα καλωδίων δεν είναι και λίγο! Αυτό που με κρατάει και δεν την έχω παραγγείλει είναι ότι υπάρχουν πολλά πράγματα στο σπίτι, έπιπλα, παιχνίδια κλπ. και φοβάμαι μήπως δε μας βολέψει. 

Ήταν στο πιο αργό και έκανε χαρτογράφηση, οπότε άργησε περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...