Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οριο απουσιων σε προνηπιο


Recommended Posts

Καλησπερα σας,θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει οριο απουσιων στο προνηπιο,η κατασατση εχει ως εξης,η κορη μου εχει παλλινδρομηση ουροποιητικου 4 βαθμου και ακομα δεν εχουμε ξεμπερδεψει,οταν πηγα να την γραψω μου ειπαν καλυτερα ιδιωτικο!!το παιδακι πρεπει να πινει αρκετο νερο,να κανει συχνα τσια του και οταν κανει "κακα"του να το πλενω καθαρα,αποφαφισαμε να με παιρνουν τηλεφωνο οποτε παει τουαλετα(που δεν το λεει παντα λεει θελω τσαι ενω εννοει κακα) και να πηγαινει ο πατερας μου να το παιρνει που μενει πολυ κοντα καθως εγω δεν οδηγω και εχω την πεθερα  μου με βαρυ εγγεφαλικο,πριν ενα μηνα μαθαμε οτι ο πατερας μου εχει καρκινο και τον τρεχουμε για χημειοθεραπεις,εξετασεις,δεν ειναι σε θεση να παιρνει ο παιδι,ο αντρας μου δουλευει μια πρωι μια απογευμα και θελουμε να κανονιζουμε ποτε θα δουλευει απογευμα για να τρεχουμε το πατερα μου,πειτε μου τι να κανω,θα το πηγαινω οποτε μπορω αλλα δεν γινεται συνεχεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, tzitzikaki mou είπε:

Καλησπερα σας,θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει οριο απουσιων στο προνηπιο,η κατασατση εχει ως εξης,η κορη μου εχει παλλινδρομηση ουροποιητικου 4 βαθμου και ακομα δεν εχουμε ξεμπερδεψει,οταν πηγα να την γραψω μου ειπαν καλυτερα ιδιωτικο!!το παιδακι πρεπει να πινει αρκετο νερο,να κανει συχνα τσια του και οταν κανει "κακα"του να το πλενω καθαρα,αποφαφισαμε να με παιρνουν τηλεφωνο οποτε παει τουαλετα(που δεν το λεει παντα λεει θελω τσαι ενω εννοει κακα) και να πηγαινει ο πατερας μου να το παιρνει που μενει πολυ κοντα καθως εγω δεν οδηγω και εχω την πεθερα  μου με βαρυ εγγεφαλικο,πριν ενα μηνα μαθαμε οτι ο πατερας μου εχει καρκινο και τον τρεχουμε για χημειοθεραπεις,εξετασεις,δεν ειναι σε θεση να παιρνει ο παιδι,ο αντρας μου δουλευει μια πρωι μια απογευμα και θελουμε να κανονιζουμε ποτε θα δουλευει απογευμα για να τρεχουμε το πατερα μου,πειτε μου τι να κανω,θα το πηγαινω οποτε μπορω αλλα δεν γινεται συνεχεια

Δεν ειναι καλυτερο να τον πηγαινεις καθημερινα και να πηγαινετε να τον παιρνετε αν προκυψει αναγκη,παρα να τον εχετε σπιτι; Με τοσα τρεχαματα,νομιζω το παιδι καλυτερα να ειναι στο σχολειο

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzitzikaki mou είπε:

και να χρειαστει να πλυθει ποιος θα παει να την παρει?καλυτερα στο σχολειο με παλινδρομηση??

Οχι,δεν εννοουσα αυτο! Εννοουσα οτι αν υπαρχει καποιος διαθεσιμος να κραταει συχνα το παιδι στο σπιτι, σιγουρα θα υπαρχει και καποιος να παει να την παρει. Μου φαινεται πιο ευκολο. Αλλα ετσι το καταλαβα εγω, εσεις ξερετε τα προγραμματα σας και το τι μπορειτε να καταφερετε. 

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με νοιαζει ειναι η μικρη πανω απο ολα και το παιδι καθεται με εμενα και ο αντρας μου πηγαινει στο νοσοκομειο εναλαξ με το αδερφο μου,εγω ομως δεν οδηγω και το σχολειο ειναι μακρια αν με παρουν τηλεφωνο οτι εκανε κακα του ποιος θα παει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, tzitzikaki mou είπε:

αυτο που με νοιαζει ειναι η μικρη πανω απο ολα και το παιδι καθεται με εμενα και ο αντρας μου πηγαινει στο νοσοκομειο εναλαξ με το αδερφο μου,εγω ομως δεν οδηγω και το σχολειο ειναι μακρια αν με παρουν τηλεφωνο οτι εκανε κακα του ποιος θα παει?

Οντως ναι, ακουγεται δυσκολο. 
Θα φανταζομουν οτι δεν υπαρχει οριο απουσιων, αν πχ πηγαινει το μισο καιρο. Αλλα καλυτερα να ρωτησεις για να εισαι σιγουρη

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzitzikaki mou said:

Καλησπερα σας,θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει οριο απουσιων στο προνηπιο,η κατασατση εχει ως εξης,η κορη μου εχει παλλινδρομηση ουροποιητικου 4 βαθμου και ακομα δεν εχουμε ξεμπερδεψει,οταν πηγα να την γραψω μου ειπαν καλυτερα ιδιωτικο!!το παιδακι πρεπει να πινει αρκετο νερο,να κανει συχνα τσια του και οταν κανει "κακα"του να το πλενω καθαρα,αποφαφισαμε να με παιρνουν τηλεφωνο οποτε παει τουαλετα(που δεν το λεει παντα λεει θελω τσαι ενω εννοει κακα) και να πηγαινει ο πατερας μου να το παιρνει που μενει πολυ κοντα καθως εγω δεν οδηγω και εχω την πεθερα  μου με βαρυ εγγεφαλικο,πριν ενα μηνα μαθαμε οτι ο πατερας μου εχει καρκινο και τον τρεχουμε για χημειοθεραπεις,εξετασεις,δεν ειναι σε θεση να παιρνει ο παιδι,ο αντρας μου δουλευει μια πρωι μια απογευμα και θελουμε να κανονιζουμε ποτε θα δουλευει απογευμα για να τρεχουμε το πατερα μου,πειτε μου τι να κανω,θα το πηγαινω οποτε μπορω αλλα δεν γινεται συνεχεια

Εκεί δεν μπορούν να το πλύνουν το παιδί αν κάνει κακά? Τι θα πει να σε παίρνουν τηλ? Ακόμη και αν οδηγούσες, αν δούλευες θα έφευγες από τη δουλειά για να πλύνεις το παιδί από τα κακά? Ένα λεπτό υπόθεση είναι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εκεί δεν μπορούν να το πλύνουν το παιδί αν κάνει κακά? Τι θα πει να σε παίρνουν τηλ? Ακόμη και αν οδηγούσες, αν δούλευες θα έφευγες από τη δουλειά για να πλύνεις το παιδί από τα κακά? Ένα λεπτό υπόθεση είναι!

Η αληθεια ειναι οτι σε ιδιωτικο θα το πλυνουν λογικα. Σε δημοσιο δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα την πηγαινω απλα εκ των πραγματων δεν γινεται συνεχεια και φοβαμαι μηπως το παιδι θελει να  παει τουαλετα τα κρατησει και στην περιπτωση της δεν κανει,γι΄αυτο ρωταω αν υπαρχει οριο απουσιων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι δεν το πλενουν ηταν ξεκαθαρες σε αυτο και το να παρουν τηλεφωνο ουτε σε αυτο ηταν συμφωνες με το ζορι ειπαν ναι,ασε που η μικρη μου ακομα λεει τσια της και για τα κακα της,μετα μου ελεγαν να την παμε αλλου και μαλιστα σε ιδιωτικο,ειμαι πανω καταπανω στο παιδι τριαμιση χρονια μονο 2 μηνων επαθε ουρολοιμωξη γιατι δεν το ξαραμε,απο τα δυο τη την εχω χωρις αντιβιωση γιατι δεν αντεχα να παιρνει αλλο φαρμακα το παιδι ειμαι συνεχεια απο πισω της να πιει νερο και να παει τουαλετα σιγα μην τα κανουν αυτα στο παιδι

αυτο φοβαμαι και εγω οτι υπαρχει οριο απουσιων

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzitzikaki mou said:

οχι δεν το πλενουν ηταν ξεκαθαρες σε αυτο και το να παρουν τηλεφωνο ουτε σε αυτο ηταν συμφωνες με το ζορι ειπαν ναι,ασε που η μικρη μου ακομα λεει τσια της και για τα κακα της,μετα μου ελεγαν να την παμε αλλου και μαλιστα σε ιδιωτικο,ειμαι πανω καταπανω στο παιδι τριαμιση χρονια μονο 2 μηνων επαθε ουρολοιμωξη γιατι δεν το ξαραμε,απο τα δυο τη την εχω χωρις αντιβιωση γιατι δεν αντεχα να παιρνει αλλο φαρμακα το παιδι ειμαι συνεχεια απο πισω της να πιει νερο και να παει τουαλετα σιγα μην τα κανουν αυτα στο παιδι

αυτο φοβαμαι και εγω οτι υπαρχει οριο απουσιων

Να σε ρωτήσω, σίγουρα έχει ακόμη θέμα το παιδί? Γιατί ξέρω από 2 ξαδέρφες μου που τα κοριτσάκια τους είχαν προβλήματα με ουρολοίμωξη, ότι περνάει μόνο του κάποια στιγμή. Και όντως τους πέρασε μετά από καμιά διετία. Κοιτά, δεν γίνεται να μην πηγαίνει σχολείο το παιδί. Πες στις δασκάλες το πρόβλημα γαι να υπενθυμίζουν στο παιδί να πίνει νερό και συζήτησε με τον γιατρό σας να σας πει προτείνει κάποιες λύσεις. Θα ξέρει εκείνος. Φαντάζομαι θα θα πηγαίνει κα΄θε μέρα για κακά στο σχολείο..

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzitzikaki mou said:

τι βαθμου παλλινδρομηση ειχαν τα παιδακια?

και κακα της κανει σιγουρα πρωι μια με δυο φορες

 

Δεν το γνωρίζω δυστυχώς. Όμως είχαν μπει αρκετές φορές νοσοκομείο. 

Link to comment
Share on other sites

στο δεξιο τον νεφρο που ηταν τεταρτου η παλλινδρομηση επιμενει ειναι τωρα δευτερου αυτο εδειξε η κυστεογραφια εκτος αν κανουν λαθος τι να πω  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε κανένα σχολείο δε θα το πλένουν το παιδί, δεν επιτρέπεται κανονικά ούτε να το ρωτήσουν τι έκανε στην τουαλέτα. Αν δηλαδή πει "πάω για τσίσα" δεν μπορώ να φανταστώ ότι επιτρέπεται να ερωτηθεί αν τελικά δεν έκανε μόνο αυτό. Καλό θα ήταν να μιλήσετε με γιατρό και να δείτε αν το παιδί μπορεί να μην πάει σχολείο αν είναι επικίνδυνο. Κατ οίκον διδασκαλία επιτρέπεται για λόγους υγείας σίγουρα και σε δημοτικό και σε λύκειο ακόμη, λογικά το προνήπιο δε θα είναι πρόβλημα, αλλά θα έχει μία σχετική γραφειοκρατία. Θα σας έλεγα να γράψετε το παιδί σε δημόσιο και να πάρετε λεπτομερή διάγνωση και οδηγίες από γιατρό, να καταθέσετε στην Πρωτοβάθμια Διεύθνυση (ή όπως λέγεται το αντίστοιχο για νήπια) να σας κατευθύνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω εδώ απάντηση που είχε δώσει σε παλιότερο αντίστοιχο ερώτημα η @Κάντι η οποία είναι νηπιαγωγός.

 

«Απολυτήριο προνηπίου δεν υπάρχει, όσες απουσίες κι αν εχει κανει πηγαίνει την επόμενη χρόνια στο νήπιο. Την επόμενη χρόνια ομως πρεπει να εχει ή επαρκή φοίτηση για να πάρει το απολυτήριο ή αν κριθεί απο την νηπιαγωγό παρόλου που εχει φοιτήσει οτι βλέπει ανωριμότητα στην συμπεριφορά του προτείνει να γίνει επαναφοιτηση του νηπίου».

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσατε επίσης να μάθετε αν τυχόν το παιδί δικαιούται ειδικό βοηθό. Δύσκολο μου φαίνεται αν δεν έχει γενικά θέματα αυτοεξυπηρέτησης αλλά ψάξτε το. Δυστυχώς όμως σπάνια παίρνουν όσους χρειάζονται κ πολλές οικογένειες πληρώνουν. 

Link to comment
Share on other sites

ναι το ρωτησα για τον βοηθο που λετε μου ειπαν να κανουμε χαρτια τα εχουμε κανει εννοειται αλλα μου ειπαν πως δεν προκειται να στειλουν γιατι και περυσι ειχαν ζητησει για αλλη περιπτωση και δεν εστειλαν,οταν με το καλο ειναι να παει νηπιο θα εχει φυγει σχεδον η παλλινδρομηση αν οχι θα χειρουργηθει τελικα,ειχα κανονισει με την νηπιαγωγο οταν λεει η μικρη να παει τουαλετα για κακα της να με παιρνουν τηλεφωνο να την παιρνει ο πατερας μου να την πλενουν αλλα τωρα δεν γινεται αυτο,,ασε που δεν το λεει παντα δεν ξερω στα κακα της πρεπει οπωσδηποτε να πλενεται δεν ειναι κατι που το λεω εγω εχω γυρισει σε τοσους παιδουρολογους ολοι μου ειπαν συχνα τσια και πλυσιμο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Αντιγράφω εδώ απάντηση που είχε δώσει σε παλιότερο αντίστοιχο ερώτημα η @Κάντι η οποία είναι νηπιαγωγός.

 

«Απολυτήριο προνηπίου δεν υπάρχει, όσες απουσίες κι αν εχει κανει πηγαίνει την επόμενη χρόνια στο νήπιο. Την επόμενη χρόνια ομως πρεπει να εχει ή επαρκή φοίτηση για να πάρει το απολυτήριο ή αν κριθεί απο την νηπιαγωγό παρόλου που εχει φοιτήσει οτι βλέπει ανωριμότητα στην συμπεριφορά του προτείνει να γίνει επαναφοιτηση του νηπίου».

 

2 ώρες πρίν, tzitzikaki mou είπε:

οχι δεν το πλενουν ηταν ξεκαθαρες σε αυτο και το να παρουν τηλεφωνο ουτε σε αυτο ηταν συμφωνες με το ζορι ειπαν ναι,ασε που η μικρη μου ακομα λεει τσια της και για τα κακα της,μετα μου ελεγαν να την παμε αλλου και μαλιστα σε ιδιωτικο,ειμαι πανω καταπανω στο παιδι τριαμιση χρονια μονο 2 μηνων επαθε ουρολοιμωξη γιατι δεν το ξαραμε,απο τα δυο τη την εχω χωρις αντιβιωση γιατι δεν αντεχα να παιρνει αλλο φαρμακα το παιδι ειμαι συνεχεια απο πισω της να πιει νερο και να παει τουαλετα σιγα μην τα κανουν αυτα στο παιδι

αυτο φοβαμαι και εγω οτι υπαρχει οριο απουσιων

 

Στα προνήπια δεν γινεται επαναφοιτηση, συνεχίζουν την επόμενη χρόνια κανονικά στο νήπιο. Οι απουσίες και γενικά όλο αυτο το θεσμικό πλαίσιο υπάρχει για να καλύπτεται και η δασκαλα οταν υποψιάζεται παραμέληση απο το σπίτι, ως μοχλός πίεσης να πηγαίνει το παιδί σχολειο για να υπάρχει και μια κανονικότητα στη ζωή του,

 πχ μια μανούλα γεννάει χειμωνα, ο παιδίατρος συστήνει το μεγάλο παιδακι καλυτερα να μην πάει για δυο μηνες στο σχολειο , προφανώς και δεν θα πιέσουμε εκεί την κατάσταση.

Τζίτζικακι στα νηπιαγωγεία πλεον υπάρχει ο θεσμός του ΕΒΠ ειδικό βοηθητικο προσωπικό. Θα πας τις διαγνώσεις που εχεις απο τον γιατρο σου που λέει ακριβως τι στήριξη χρειαζεται το παιδί και τι μπορει να πάθει αν πχ δεν πάει τουαλέτα την ώρα που πρεπει κλπ και θα τα καταθέσεις στο νηπιαγωγεία για να τα στείλουν στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση και να ζητήσουν άνθρωπο εβπ απο το Σεπτέμβριο. Αυτο θα  το κανεις άμεσα απο 1 Σεπτέμβρη που ανοίγουν τα σχολεία.Υπάρχουν παιδια που έχουν διαβήτη , υπάρχει νοσηλευτής στο σχολειο για αν και ποτε χρειαστεί κάθεται στο γραφείο δεν ειναι στην τάξη , δεν στιγματίζεται το παιδί.

 Τελος στα 3,5-4 που ειναι το παιδί δεν θα έπρεπε να λέει πιο ξεκάθαρα αν θελει τσίσα ή κακά; Σε σχέση με το αναπτυξιακό του στάδιο ο παιδίατρος σας εχει πει κατι αλλο ; Ή βρίσκει τυπική την ανάπτυξη του;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, tzitzikaki mou είπε:

οταν πηγα να την γραψω μου ειπαν καλυτερα ιδιωτικο!!

Κι εδώ συνοψίζεται μια από τις παθογένειες του εκπαιδευτικού συστήματος. Το θλιβερό είναι πως οι εκπαιδευτικοί που σας το είπαν, δεν το αντιλαμβάνονται καν αυτό. Είναι λάθος ένας μαθητής να αποκλείεται από το σχολείο επειδή το σχολείο νοσεί. (Την παρότρυνση-υπόδειξη από δημόσιο εκπαιδευτικό, να πάτε σε ιδιωτικό, δεν την σχολιάζω καν...)

Θα έλεγα η επιλογή του να απουσιάζει το παιδί από την τάξη του, να είναι η έσχατη λύση και μόνο σε έκτακτη ανάγκη. Δεν θα έπρεπε ο τίτλος του θέματος σας να είναι "Όριο απουσιών στο προνήπιο". Δεν αφορά το θέμα σας σε αυτό. Αφορά στο εάν και πως το σχολείο είναι ικανό να επιτελέσει το έργο του. Δυστυχώς δεν είναι. Θα πρέπει να κινηθείτε κατάλληλα και να του δείξετε τον τρόπο.

 

- Να συζητήσετε με τους θεράποντες ιατρούς του παιδιού (ουρολόγος, παιδίατρος). Να σας δώσουν αναλυτικές οδηγίες για το τι πρέπει να γίνεται και οδηγίες οι οποίες να είναι ρεαλιστικές εντός σχολικού πλαισίου. Δηλαδή, εάν δεν υπάρχει δυνατότητα στο σχολείο μετά την κένωση να πλένεται με σαπούνι και νερό το παιδί (δεν υπάρχει ο χώρος στην τουαλέτα για να γίνεται κάτι τέτοιο) ποια είναι η εναλλακτική (πχ ίσως μωρομάντηλα και ξέπλυμα μπροστά με αποστειρωμένη γάζα και φυσιολογικό ορό). Να σας δώσουν τις οδηγίες αυτές γραπτώς. Ίσως θα έπρεπε οι οδηγίες αυτές να συνοδεύουν το ΑΔΥΜ. Η παιδίατρος σας τι λέει; Τι έχετε κουβεντιάσει σχετικά;

 

πρίν από 53 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Θα σας έλεγα να γράψετε το παιδί σε δημόσιο και να πάρετε λεπτομερή διάγνωση και οδηγίες από γιατρό, να καταθέσετε στην Πρωτοβάθμια Διεύθνυση (ή όπως λέγεται το αντίστοιχο για νήπια) να σας κατευθύνουν.

Πολύ σωστό. Θα έπρεπε να το έχετε κάνει ήδη από τις εγγραφές (να το έχετε αναφέρει στην ηλεκτρονική αίτηση). Μην το αμελήσετε. Και να δείτε εάν δικαιούστε βοηθό όπως λέει @Έσπερος και @Κάντι. Κι εάν ναι, να το ζητήσετε (ασχέτως τι σας λένε ή εάν θα στείλουν ή όχι). Δεν πρόκειται για πρόβλημα σας και η αποκλειστική ευθύνη για την επίλυση του είναι δική σας. Αφόρα σε ένα ζήτημα υγείας μαθητή (το οποίο μάλιστα είναι προσωρινό και με στοχευμένους χειρισμούς εύκολα διαχειρίσιμο), ο οποίος δικαιούται δημόσιας παιδείας και το σχολείο έχει ευθύνη να διατηρεί την υγεία και την ευημερία του μαθητή αυτού για όσο βρίσκεται στον χώρο του.

 

- Θα πρέπει να επενδύσετε στην εκπαίδευση του παιδιού προκειμένου να αυτοεξυπηρετείται όσο το δυνατόν καλυτερα. Ο εκπαιδευτικός (εάν δεν έρθει βοηθός) να έχει ίσως μόνο στην αρχή βοηθητικό ρόλο και στη συνέχεια να μην χρειάζεται η παρουσία του. Τι συζήτηση έχετε κάνει με το παιδί εν όψει της έναρξης της σχολικής ζωής; Το παρακινείτε να φροντίζει για την υγιείνη του; Αρχικά με τη βοήθειά σας, σταδιακά όλο και πιο ανεξάρτητα. Πρέπει να επενδύσετε σε αυτό το κομμάτι. Το να είναι αυτοεξυπηρετούμενο είναι βασικό για την σωματική του υγεία και την ψυχική του ενδυνάμωση.

Επίσης μπορεί (χωρίς πίεση και βιάση εννοείται) να επιχειρήσετε να βάλετε ένα πρόγραμμα στις κενώσεις του παιδιού ώστε να είναι λιγότερο πιθανό να θέλει να πάει τις ώρες του σχολείου. Με ήπιες διατροφικές παρεμβάσεις και κάποιο χρόνο στην τουαλέτα με μασάζ στην κοιλιακή χώρα και αναπνοές. Ζητήστε απο τον παιδίατρο σας ή/και διαιτολόγο να σας ενημερώσουν.

 

Καλή έναρξη της σχολικής ζωής με υγεία και χαρά για το παιδί εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

λεει τσια και οταν παει τουαλετα κανει εκεινη την στιγμη και κακα της μετα μου λεει α εκανα και κακα μου με τσια,της εξηγω να τα ξεχωριζει αλλα καποιες φορες δεν τα ξεχωριζει,ναι εχω παει ολες τις εξετασεις  μου τις ειχε ζητησει αλλα μου ειπε να μην περιμενω και πολλα,,μια χαρα ειναι το παιδι ειναι τυπικοτατη η αναπτυξη της σε ολα

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzitzikaki mou είπε:

λεει τσια και οταν παει τουαλετα κανει εκεινη την στιγμη και κακα της μετα μου λεει α εκανα και κακα μου με τσια,της εξηγω να τα ξεχωριζει αλλα καποιες φορες δεν τα ξεχωριζει,ναι εχω παει ολες τις εξετασεις  μου τις ειχε ζητησει αλλα μου ειπε να μην περιμενω και πολλα,,μια χαρα ειναι το παιδι ειναι τυπικοτατη η αναπτυξη της σε ολα

τελεια άρα ξέρει τι εχει κανει. Λογικό ειναι να πηγαίνει ενα παιδί στην τουαλέτα για κατι και να του προκύπτει και το αλλο.

 Να περιμένεις γιατι να μην περιμένεις? Θα παιρνεις και στην διεύθυνση που ανήκετε τηλέφωνα να ρωτάς τι γινεται με την αίτηση σου. Έβαλες στα δικαιολογητικά και την κατάσταση υγείας του πατέρα σου, που δείχνει οτι αδυνατείς να πηγαίνεις και στο σχολειο;

 Η διαδικασία εχει ως εξής προσλαμβάνονται αναπληρωτές εβπ, πχ υπάρχουν 10 αιτήσεις , 5 άτομα σε πρώτη φαση, αυτα τα 5 άτομα θα τοποθετηθούν με σειρά ποια περιπτωση παιδιού κρίνεται πιο επείγουσα. Η αλήθεια ειναι οτι λόγω ηλικίας δεν εχετε άμεση προτεραιότητα ,αλλα εξαρτάται απο τα θέματα υγείας που έχουν τα υπόλοιπα. Θελει λιγο πίεση το πράγμα.

οσο υπάρχουν τα ΕΣΠΑ μια χαρα κοσμος θα προσλαμβάνεται.

 Επισης κι εμενα αυτη η πρόταση για το ιδιωτικό πολυ ασχημα μου χτύπησε, λες και δεν ηξερες εσυ αν ήθελες, να το στείλεις στο ιδιωτικό.

Επεξεργάστηκαν by Κάντι
Link to comment
Share on other sites

τα χαρτια αυτα εχουν ηδη γινει απο την εγγραφη του αλλα μας απογοητευσε η νηπιαγωγος αναφερομενη σε αλλο παιδακι δεν ξερω τι θεμα υπηρχε λεγοντας μας οτι δεν εστειλαν βοηθο.τα μωρομαντηλα απαγορευονται δεν εχει βαλει απο 2 μηνων ποτε ξανα,γαζα με ορο της εβαζα καποτε αλλα μου ειχε πει ο παιδοουρολογος δεν κανει συνεχεια αλλα και να εκανε ποιος θα το βοηθουσε το παιδι?μα παει μονο του τουαλετα σκουπιζεται  τα εχει μαθει ολα,μονο αυτο καποιες φορες μπερδευει και παλι οχι παντα,εκτος αυτου οσες φορες της εχω πει να κανει συχνα τσια οταν παιζει δεν δινει σημασια και τα κραταει αλλα φροντιζω να την πηγαινω, τι να της πω καθε 4 ωρες πρεπει να κανεις τσια?

οχι δεν την εβαλα οταν εκανα τα χαρτια δεν ειχε αρρωστησει ο πατερας μου

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzitzikaki mou είπε:

τα χαρτια αυτα εχουν ηδη γινει απο την εγγραφη του αλλα μας απογοητευσε η νηπιαγωγος αναφερομενη σε αλλο παιδακι δεν ξερω τι θεμα υπηρχε λεγοντας μας οτι δεν εστειλαν βοηθο.τα μωρομαντηλα απαγορευονται δεν εχει βαλει απο 2 μηνων ποτε ξανα,γαζα με ορο της εβαζα καποτε αλλα μου ειχε πει ο παιδοουρολογος δεν κανει συνεχεια αλλα και να εκανε ποιος θα το βοηθουσε το παιδι?μα παει μονο του τουαλετα σκουπιζεται  τα εχει μαθει ολα,μονο αυτο καποιες φορες μπερδευει και παλι οχι παντα,εκτος αυτου οσες φορες της εχω πει να κανει συχνα τσια οταν παιζει δεν δινει σημασια και τα κραταει αλλα φροντιζω να την πηγαινω, τι να της πω καθε 4 ωρες πρεπει να κανεις τσια?

οχι δεν την εβαλα οταν εκανα τα χαρτια δεν ειχε αρρωστησει ο πατερας μου

Μεχρι να βρεθεί ανθρωπος εσυ την εχεις την δυνατοτητα να κάθεσαι στο σχολειο, εκτος αίθουσας φυσικα για οποτε χρειαζεται;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...