Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιδεες για μονοημερες


Recommended Posts

Λοιπόν, κατόπιν ωρίμου σκέψεως, κατέληξα ότι το να πάμε φέτος ολιγοήμερες διακοπές σε νησί και να είμαστε συνεχώς με το φόβο ότι κάτι κολλήσαμε στο καράβι, ή να έχει πολυκοσμία και περιορισμένες επιλογές, δεν αξίζει. Μένουμε για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια Αθήνα. Θέλω ιδέες για μονοήμερες, σε περιοχές μέχρι 2 ώρες απόσταση, εννοείται χωρίς καράβι, ούτε σούπερ ντούπερ τουριστικά μέρη. Είτε παραλία είτε και βουνό, δεν έχουμε θέμα. Αλλά να φύγουμε λίγο από τις κοντινές μας παραλίες και βόλτες, να νιώσουμε λίγο ότι είναι διακοπές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 Έχω πάει, καλή πρόταση είναι, όπως και ο Λιμνιώνας Εύβοιας με καθαρή

παραλία και όμορφο τοπίο ακριβώς δύο ώρες από Αθήνα. Ωραίες παραλίες και σχετικά ήσυχες. Ο δρόμος προς το τέλος έχει λίγες στροφές αλλά είναι παντού άσφαλτος.

 

Κάποια μέρη κοντά στο Ναύπλιο λίγο πιο ήσυχα και παραθαλάσσια η Κάντια και το Βιβάρι. Μετά για ακόμα πιο κοντά πας λίγο μετά την Κόρινθο επάνω στην παλαιά εθνική για Πάτρα Βραχάτι κοκκώνι κλπ. Συμπαθώ πιο πολύ την Πελοπόννησο νομίζω έχει καλύτερο οδικό δικτυο σε σχέση με Εύβοια.Τέλος εμένα μου αρέσει πολύ η Ψάθα , η παραλία του Αλεποχωρίου, αυτό είναι λιγότερο από ώρα 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το adventure park πολυ καλη ιδεα, το ειχα ξεχασει τελειως και τα παιδια θα το λατρεψουνε! Ο Θεολόγος είναι τόσο κοντά; Αν σου πω ότι δεν έχω πάει ποτέ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν, το adventure park πολυ καλη ιδεα, το ειχα ξεχασει τελειως και τα παιδια θα το λατρεψουνε! Ο Θεολόγος είναι τόσο κοντά; Αν σου πω ότι δεν έχω πάει ποτέ..

Ναι είναι κοντά. ...εμείς βγαίνουμε κατευθείαν εθνική από βόρεια προάστια και παμε με 140 μέσο όρο ίσως για αυτό κάνουμε 1 ωρίτσα..Πάνω από 1.30 ώρα φανταζομαι δύσκολα να κάνεις αλλά εξαρτάται από που ξεκινάς και πόσο το πατάς....

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν, το adventure park πολυ καλη ιδεα, το ειχα ξεχασει τελειως και τα παιδια θα το λατρεψουνε! Ο Θεολόγος είναι τόσο κοντά; Αν σου πω ότι δεν έχω πάει ποτέ..

Ναι είναι κοντά. ...εμείς βγαίνουμε κατευθείαν εθνική από βόρεια προάστια και παμε με 140 μέσο όρο ίσως για αυτό κάνουμε 1 ωρίτσα..Πάνω από 1.30 ώρα φανταζομαι δύσκολα να κάνεις αλλά εξαρτάται από που ξεκινάς και πόσο το πατάς....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

Ναι είναι κοντά. ...εμείς βγαίνουμε κατευθείαν εθνική από βόρεια προάστια και παμε με 140 μέσο όρο ίσως για αυτό κάνουμε 1 ωρίτσα..Πάνω από 1.30 ώρα φανταζομαι δύσκολα να κάνεις αλλά εξαρτάται από που ξεκινάς και πόσο το πατάς.

Οι περισσότεροι μου έχουν πει ο τι κάνουν μιαμισυ με δύο ώρες, ούτε εγώ έχω πάει βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Οι περισσότεροι μου έχουν πει ο τι κάνουν μιαμισυ με δύο ώρες, ούτε εγώ έχω πάει βέβαια

Εμείς μια ώρα κάνουμε αλλά βγαίνουμε πολύ κοντά στα πρώτα διόδια... Είναι 125 χιλιόμετρα περίπου από το σπίτι μου...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Και λογικά είναι μια ευθεία; Συνολικά ποσά διόδια πληρώνεις για να πάς;

Νομίζω δύο....Ναι μια ευθεία είναι και παίρνεις την έξοδο για μαλεσίνα μετά το Μαρτινο...Έχει μετά ταμπέλα που κατεβαίνεις θεολογο  (για μπάνιο προτείνω άλλες παραλίες όπως Βουγιουκλάκη βλυχαδα και λεκουνα είναι ήσυχα αλλά χωρίς ξαπλώστρες. ..) (ο θεολόγος βέβαια έχει πολυ όμορφο ηλιοβασίλεμα...και πιο οργανωμένη "παραλία" με ξαπλώστρες όταν τα νερά δεν είναι φουσκωμένα γιατί ουσιαστικα την παραλία χρονια τώρα την έχουν τσιμεντωσει...Εμείς καθόμαστε συνηθως για φαγητό μετά το μπάνιο και τελευταία βουτιά) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίγο πιο κάτω από τα Λουτρά Ωραίας Ελένης, είναι η παραλία Σιδερώνας με ένα ταβερνάκι ακριβώς πάνω από την παραλία. Βέβαια έχει μεγάλα βότσαλα και το μπες βγες στη θάλασσα είναι λίγο δύσκολο, αλλά είναι καθαρά, με δέντρα και ήσυχα (τουλάχιστον ένα Σάββατο Ιουλίου που είχαμε πάει εμείς). 

Απόσταση από Αθήνα περίπου 1 ώρα και κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...