Zoi Geo

Ο παιδίατρος θέλει να παχύνει μωρό 5μηνών που θηλάζει

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Γράφω πρώτη φορά στη σελίδα σας ..ήθελα την άποψη σας. Έχω ένα κοριτσάκι 5 μηνών. Το θηλάζω αποκλειστικά από τη μέρα που γεννήθηκε και δεν έχω δώσει ούτε μια φορά ξενο γάλα. Πολλοί γιατροί στην κλινική προσπάθησαν να με αποτρέψουν Αλλά επέμεινα και τελικά τα κατάφερα. Το θέμα μου τώρα είναι πως κάθε φορά που επισκεπτόμαστε τον παιδίατρο διακρίνω μια ειρωνεία μια καχυποψία ως προς τον θηλασμό. Το μωρό γεννήθηκε 3260. Και κάθε μήνα μέχρι τώρα βάζει μισό κιλό σταθερά. Ο γιατρός από τον 3ο μήνα μου λέει πως πρέπει να έχει διπλασιάσει το βάρος του και όταν ήταν 3 μηνών μου έδωσε και ένα γάλα σκόνη δώρο για να δοκιμάσω και να παχύνει το μωρό. Μέσα μου ένιωθα πως δε θέλω να το δώσω εφόσον το μωρό βάζει σταθερά μισό κιλό το μήνα. Την τελευταία φορά που πήγαμε στον 4ο μήνα μας είπε μόλις μπει στον 5ο και ξανά πάμε θα μας πει πως να ξεκινήσουμε κρέμες και καλά θα κάνω να βάζω μέσα αντί για νερό γάλα σε σκόνη για να παχύνει το μωρό. Εγώ έχω απορία..  όταν ένα μωρό παίρνει σταθερά μισό κιλό το μήνα .. Και φτάνει να είναι στον 5ο μήνα σχεδόν το διπλάσιο βάρος.. Τώρα στον 5ο είναι 6 κιλά. ,πρέπει εγώ να επιμείνω να το παχυνω? Πρώτου ψάξω για άλλο παιδίατρο θα ήθελα και τη δική σας άποψη ως πιο έμπειρες μαμάδες . Ευχαριστώ 

Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Zoi Geo είπε:

Καλησπέρα σας, 

Γράφω πρώτη φορά στη σελίδα σας ..ήθελα την άποψη σας. Έχω ένα κοριτσάκι 5 μηνών. Το θηλάζω αποκλειστικά από τη μέρα που γεννήθηκε και δεν έχω δώσει ούτε μια φορά ξενο γάλα. Πολλοί γιατροί στην κλινική προσπάθησαν να με αποτρέψουν Αλλά επέμεινα και τελικά τα κατάφερα. Το θέμα μου τώρα είναι πως κάθε φορά που επισκεπτόμαστε τον παιδίατρο διακρίνω μια ειρωνεία μια καχυποψία ως προς τον θηλασμό. Το μωρό γεννήθηκε 3260. Και κάθε μήνα μέχρι τώρα βάζει μισό κιλό σταθερά. Ο γιατρός από τον 3ο μήνα μου λέει πως πρέπει να έχει διπλασιάσει το βάρος του και όταν ήταν 3 μηνών μου έδωσε και ένα γάλα σκόνη δώρο για να δοκιμάσω και να παχύνει το μωρό. Μέσα μου ένιωθα πως δε θέλω να το δώσω εφόσον το μωρό βάζει σταθερά μισό κιλό το μήνα. Την τελευταία φορά που πήγαμε στον 4ο μήνα μας είπε μόλις μπει στον 5ο και ξανά πάμε θα μας πει πως να ξεκινήσουμε κρέμες και καλά θα κάνω να βάζω μέσα αντί για νερό γάλα σε σκόνη για να παχύνει το μωρό. Εγώ έχω απορία..  όταν ένα μωρό παίρνει σταθερά μισό κιλό το μήνα .. Και φτάνει να είναι στον 5ο μήνα σχεδόν το διπλάσιο βάρος.. Τώρα στον 5ο είναι 6 κιλά. ,πρέπει εγώ να επιμείνω να το παχυνω? Πρώτου ψάξω για άλλο παιδίατρο θα ήθελα και τη δική σας άποψη ως πιο έμπειρες μαμάδες . Ευχαριστώ 

Άλλαξε παιδίατρο άμεσα.Η πρώτη μου κόρη δεν κατάφερε να θηλάσει λόγω λάθος οδηγιών του παιδιάτρου.Οταν ήταν τριών μηνών είχε βάλει 100 γραμμάρια λιγότερο βάρος από οτι περίμενε και 4 μηνών μου είπε να ξεκινήσω κρέμες και να τις φτιάχνω με γάλα για να παχύνει το μωρό.Δυστυχως τον εμπιστευτηκα και το μωρό από 12 μηνών και μετά κατέληξε υπέρβαρο.Στη συνέχεια στη δεύτερη κόρη μου,όταν έγινε 5 μηνών μου ξεκίνησε όλες τις τροφές κατευθειαν.Μου είπε δεν χρειάζεται σταδιακή εισαγωγή γιατί το μωρό ήταν παχουλό,με αποτέλεσμα το μωρό να τρελαθεί στη διάρροια.Οπως καταλαβαινεις τον άλλαξα αμέσως χωρίς δεύτερη σκέψη.Τελικα κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά μόνο την τρίτη μου κόρη ,την οποία και θηλάζω 20 μήνες τώρα.Επειδη και μένα δεν έπαιρνε στη αρχή ικανοποιητικό βάρος έδωσα συμπλήρωμα δικού μου γάλακτος.Αυτο το έκανα ένα μήνα περίπου και μετά το έκοψα και αυτό.Ο παιδίατρος είναι τοΑ και το Ω για να σε καθοδηγεί σωστά η όχι οπότε σκέψου καλά πως θα συνεχίσεις.Παντως 500 γραμμάρια το μήνα μια χαρά μου φαίνονται εμένα.

Αυτό που θυμάμαι εγώ από τον παιδίατρο ήταν πως το βρέφος πρέπει κάθε εβδομάδα να παίρνει περίπου στα 140 γραμμάρια,  θα σου συνιστούσα να πάρεις και άλλη άποψη, γιατρός δεν είμαι να σε συμβουλεύσω όμως μισό κιλό τον μήνα δεν είναι άσχημα, ισα ίσα, λογικό μου ακούγεται, δεν χάνεις κάτι να πάρει και άλλη μία άποψη πάντως .

Εγώ ξέρω πως στους έξι μήνες λένε χοντρικα ότι πρέπει να έχει διπλασιάσει βάρος και στο χρονο να έχει τριπλασιάσει, στο τρίμηνο πρώτη φορά ακούω πως πρέπει να έχει διπλασιάσει! Σε κάποιες περιπτώσεις πράγματι χρειάζεται η χορήγηση ξένου, στην δική σου περίπτωση δεν μου μοιάζει από αυταπου λες. Τις περισσότερες φορές είναι λανθασμένες οδηγίες . Το πρώτο εξάμηνο πρέπει να βάζει 600 γρ με κιλό ανά μήνα, ίσως επειδή είσαι στο κάτω όριο το είπε , θα έπαιρνα σίγουρα δεύτερη γνώμη στη θέση σου .

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

21 hours ago, Zoi Geo said:

Καλησπέρα σας, 

Ψάξε να βρεις παιδίατρο που να υποστηρίζει το θηλασμό. Μια χαρά είναι τα 500 γρ το μήνα. 

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)

Βασικά απ'οσο ξέρω πρέπει να παραμένει στην ίδια καμπύλη που γεννήθηκε, να μην πέφτει. Αν δεν πέφτει δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Εκτός αν ήταν στην κάτω κάτω καμπύλη (που δεν είναι απ'ο,τι κατάλαβα) που ίσως σας έλεγε λίγο συμπλήρωμα μέχρι να ανέβει στην προτελευταία. Έτσι είπε σε εμάς που γεννήθηκε 2700 και για πολύ καιρο δεν είχε ανακτήσει το βάρος γέννησης αλλά ήταν σύμβουλος θηλασμού κ μας είπε να δίνουμε συμπλήρωμα δικό μου με θηλαστρο και πολύ λίγο ξένο αν κάποιες μέρες στην άντληση δεν έφτανα τα μλ που έπρεπε.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
    • Μου αρέσει 1

Κι εγώ για τις καμπύλες ξέρω, ότι το ζητούμενο είναι να μην έχει απότομες αυξομειώσεις (να μην πηδάει από τη μια στην άλλη και τούμπαλιν). Ό,τι και να σου πούμε όμως εμείς, εφόσον θέλεις να θηλάσεις, γιατί συνεχίζεις να πηγαίνεις σ' έναν άνθρωπο που νιώθεις πως σε ειρωνεύεται γι' αυτή σου την επιλογή; Οι γιατροί πρέπει να είναι μια σχέση εμπιστοσύνης, όχι υφάκι και ειρωνεία. 

Για το γάλα δώρο δεν το συζητώ, απλά τραγικός.

• Ευχαριστώ! 1

Κι εγω θα αλλαζα παιδιατρο με τοση υπομονομευση του θηλασμου. Το βαρος ειναι μια χαρα, ακομη κι αν ειστε σε κατωτερη καμπυλη σημασια εχει να μην χανει βαρος ακομη κι αν ακολουθει την δικη της καμπυλη οπως ειπωθηκε. Οι πιο πολλοι παιδιατροι δεν το εχουν με τον θηλασμο αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση συμπεριφερεται απαραδεκτα και προωθει ξεκαθαρα την μαρκα του γαλακτος με οποιον τροπο μπορει, κατι που εκτος των αλλων ειναι και παρανομο οπως ειπωθηκε. Αν για καποιο λογο το μωρο φαινεται να βαζει λιγοτερο βαρος απο το προβλεπομενο τοτε απλα αυξανουμε τους θηλασμους.

• Μου αρέσει 2

Να πάρεις και δεύτερη γνώμη παιδιάτρου , όντως απαράδεκτος . Σύμφωνα με όσα γράφεις κι αν δεν πέφτει στις καμπύλες μια χαρά βάρος έχει . Δες κάποιον άλλο παιδίατρο . Θήλασα και εγώ αποκλειστικά περίπου 9 μήνες , τους πρώτους 1-2 μήνες είχε πάρει αρκετά αλλά μετά περίπου 500 γρ το μήνα η Παιδιατρος το έβρισκε μια χαρά . Ακολουθούσε τις καμπύλες και όλα καλά . Επίσης δεν θυμάμαι να πρέπει στο τρίμηνο μα έχει διπλασιάσει αλλά στο εξάμηνο κάτι τέτοιο . 

• Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

Και μένα η μπέμπα μου , έξι μηνών,μισό κιλό το μήνα παίρνει σταθερά, εκτός από τους δύο πρώτους που πήρε ένα κιλό. Ποτέ δεν το συζητήσαμε με τη παιδίατρο. Όπως σου λένε και τα άλλα κορίτσια , δεν είναι κακό να πάρεις μια δεύτερη γνώμη. 

• Ευχαριστώ! 1

Σας Ευχαριστώ πολύ όλους που μου απαντήσατε..  Ο λόγος πάντως που δεν πήγα σε παιδίατρο άλλο ακόμα είναι ότι είμαστε στην επαρχία και δεν υπάρχει εύκολα άλλη επιλογή. Έχω προγραμματίσει ραντεβού με αλλο γιατρό στη Θεσσαλονίκη. Σας ευχαριστώ πολύ. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα