Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρούχα second hand για παιδια


Recommended Posts

12 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Χα χα χα!!! Εγώ τα κράτησα για το δεύτερο (τρομάρα μου) αλλά δεύτερο δεν έρχεται!!! Εσένα γεμίζουν τη μισή ντουλάπα κι εμένα μισό δωμάτιο!!! Παρόλα αυτά δε χαμπαριαζω... Τα κρατάω με την ελπίδα... Ίσως κάποια στιγμή το πάρω απόφαση και τα δώσω... :)

Εύχομαι να σου χρειαστούν σύντομα! Και αν τα πράγματα έρθουν διαφορετικά, είμαι σίγουρη πως θα τα δώσεις σε άλλο παιδάκι με την ίδια αγάπη που θα τα εδινες και στο δεύτερο σου. Εχω φιλη που μου δίνει τα ρουχαλακια του γιου της με αυτό το σκεπτικό και είναι πολύ τρυφερό. Πάντως κι εγώ με αυτή την ελπίδα τα κραταω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, erin0000 said:

Οκ, δεν γνωρίζω οπότε δεν αντιλέγω.

 

Τα ρούχα όμως δεν σου καταστρέφονται σε τόσο υψηλές-χαμηλές θερμοκρασίες;

Σε χαμηλές όχι, απλά είναι παγωμένα και ξεπαγωνουν. Σε υψηλές ναι, στους 90 για παραδειγμα πλένω μόνο όσα ειναι λευκά. Τα μπουφάν που δεν μπορώ να τα πλύνω σε τόσο υψηλές θερμοκρασίες τα αγοράζω από την γνωστή μου, που την εμπιστεύομαι περισσότερο. Μάλλινα που καταστρεφονται παίρνω μόνο καινούργια! 

14 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Έχω κι εγώ κάποια κομμάτια δεύτερο χερι  από ξαδέλφια και από μία πολύ στενή μου φίλη. Από κατάστημα όμως δεν θα αγόραζα, προτιμώ το καινούργιο και ας είναι λίγο ακριβότερο απ το second hand.

 

Πάντως έχω διαπιστώσει κι εγώ πως όσο το παιδί μεγαλώνει και κυλιεται παντού τόσο μεγαλύτερη φθορά υπάρχει στα ρούχα.  

 

Επίσης εχω κρατήσει τα περισσότερα βρεφικα, σετ σεντόνια κούνιας, πανες αγκαλιά, κουβέρτες για πορτ μπεμπε κ κούνια κ ένα σωρό άλλα που γεμίζουν την μισή ντουλαπα. Εσείς τα κρατήσετε για το δεύτερο ή τα χαρισατε?

Εχω κρατησει τα παντα απο την πρωτη γιατι προγραμματιζαμε να κανουμε το δευτερο συντομα. Ημασταν επισης και τυχεροι απο αυτη την αποψη γιατι ειναι και αυτο κοριτσι. Τωρα βεβαια που θα αρχισει να μεγαλωνει και η μικρη θα δωσω τα παντα, ακομη κι αν δεν ειναι φθαρμενα. Δεν εχουμε σκοπο για τριτο, αλλα ακομη κι αν προκυψει τοτε νομιζω οτι θα ειναι μετα απο αρκετα χρονια οποτε θα παρουμε καινουργια (ή μαλλον καινουργια second hand! για να ακριβολογω!).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι απλά γκαντεμω γιατί από τον κύκλο μου είμαι η πρώτη που έκανε παιδί όποτε όλα από ρούχα έως παιχνίδια κλπ τα αγοράζω κανονικότατα :) 

στα ρούχα θα ήμουν θετική να είναι από δεύτερο χέρι . 

Στα παπούτσια για κανένα λόγο :) 

στα παιχνίδια : ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ! 

Εγω προς το παρόν τα φυλάω όλα για τυχόν δεύτερο .

Διαφορετικα εννοείται θα τα δώσω , αλλά θα τα δώσω με προσοχή ώστε να μην μου μείνει καμία φίλη παραπονεμένη :) :) :) ααααχ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εύχομαι να σου χρειαστούν σύντομα! Και αν τα πράγματα έρθουν διαφορετικά, είμαι σίγουρη πως θα τα δώσεις σε άλλο παιδάκι με την ίδια αγάπη που θα τα εδινες και στο δεύτερο σου. Εχω φιλη που μου δίνει τα ρουχαλακια του γιου της με αυτό το σκεπτικό και είναι πολύ τρυφερό. Πάντως κι εγώ με αυτή την ελπίδα τα κραταω...

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Είσαι πολύ γλυκιά!!! Σίγουρα όταν τα δώσω θα τα δώσω με αγάπη είτε αυτό είναι χωρίς άλλο παιδί είτε μετα τη γέννηση δεύτερου... Όπως με όλη μου την καρδιά έδωσα κάποια φάρμακα εξωσωματικής που μου είχαν περισσέψει και ευχηθηκα να φέρουν μωράκι στη γυναίκα που θα τα πάρει. Δεν ξέρω τι έγινε τελικά γιατί τα έδωσα στο μαιευτηρα του νοσοκομείου να τα δώσει εκείνος σε κάποια κοπέλα που έχει ανάγκη. Να είσαι καλά κοπέλα μου, να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με το καλό να έρθει ένα δεύτερο όταν το αποφασίσετε!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις αγοράζουμε για τη μικρή πολύ συχνά ρούχα, παπούτσια, παιχνίδια ακόμα και επιπλα μεταχειρισμενα.  Να σας πω την αλήθεια ποτέ δε σκέφτηκα τόσο πολύ τα μικρόβια. Όσον αφορά τα ρούχα, όταν τα αγοράζω τα πλένω στους 60 με ένα ειδικό καθαριστικό που εγγυαται οτι σκοτώνει το 99% των βακτηρίων και τέλος! Όταν ήταν πιο μικρή τα έπλενα 2 φορές και μετά τα σιδερωνα από τη μέσα μεριά. Εδώ στη Γερμανία είναι πάρα πολύ συνηθισμένο να αγοράζεις πράγματα από τα μεταχειρισμενα. Το Ebay έχει ειδική εφαρμογή μόνο για μεταχειρισμενα πράγματα κάθε ειδους. Από εκεί παίρνω συχνά καθώς και από άλλη μια εφαρμογή πού έχει δημιουργηθεί αποκλειστικά για αγοραπωλησίες μεταχειρισμένων παιδικών ρούχων,παπουτσιών, παιχνιδιών, επίπλων κτλ. Σε αυτή τη σελίδα μάλιστα βρήκα πολλές φορές ρούχα και παπούτσια αφόρετα  με ετικετες που απλά ξέμειναν στο ντουλάπι ή δεν πρόλαβαν να φορεθούν γτ τα έφερε κάποιος δώρο και δεν ταιριαζαν, σε μισή τιμη απο ιδιώτες. Έτσι φοράει η μικρή ρούχα καλής ποιότητας αλλά όχι ακριβά. Βέβαια έχω και αρκετά από τη βάφτιση ακόμα και από δώρα από τις γιαγιάδες και εγώ απλά συμπληρώνω. Από του χρόνου σίγουρα θα αγοράσω και καινούρια. Γενικά ομως σε τέτοιες ηλικίες που τα παιδιά αλλάζουν νούμερο κάθε 6μηνο ή και λιγότερο δε θεωρώ οτι αξιζει να δίνει κάνεις τόσα πολλά λεφτά για ρούχα και παπούτσια. Άλλο όταν το παιδί θα έχει φτάσει 12-13 που θα θέλει και το καλό του το ρουχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς φοράμε στη μικρή ρούχα από τον ανηψιό μου και για αργότερα μας έχουν δώσει φίλοι ρούχα μεγαλύτερα. Και υπνόσακους, 3 (!) μαρσίπους, παιχνίδια, γυμναστήριο, 2 ριλάξ, κάθισμα φαγητού, αποστειρωτή... Και η κούνια μας θα είναι μεταχειρισμένη και το λίκνο που κοιμάται τώρα, και 2 πάρκα μεταχειρισμένα! Και δύο καρότσια τριλογίες, το ένα σε άριστη κατάσταση, κι ένα καρότσι μπαστούνι! Γενικά τα μόνα που έχουμε καινούργια τώρα που το σκέφτομαι (είτε αγοράσαμε είτε δώρα) ήταν ρούχα, μπανάκι, κάποια παιχνίδια και λευκά είδη. Δεν το επιδιώξαμε, αρχικά μάλιστα κοιτούσαμε να αγοράσουμε καρότσι και κούνια αλλά αφού μας έδωσαν και μάλιστα πολλά είδη εις διπλούν, μας φαινόταν χαζό να πάμε να αγοράσουμε. Τα ρούχα και τα παιχνίδια όμως για να πω την αλήθεια μου αρέσει να τα διαλέγω γι'αυτό έχουμε αρκετά αγορασμένα, αλλά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσουμε και μεταχειρισμένα. Και εγώ έχω πάρει ρούχα από φίλες (όχι μόνο ρούχα εγκυμοσύνης, κανονικά ρούχα). Το μόνο που μπορεί να ήμουν επιφυλακτική θα ήταν τα παπούτσια επειδή λένε ότι μπορεί να μην κάνει και επειδή και σε εμένα την ίδια μου φαίνεται σιχαμερό να φορέσω παπούτσι άλλου, αν και πολλές φοράνε πχ της μαμάς τους ή της αδερφής τους, οπότε καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι δική μου υπερβολή αυτό. Αλλά όλα μας τα μεταχειρισμένα είναι από φίλους και συγγενείς, όχι αγορασμένα. Και όταν κάνει κάποιος φίλος ή συγγενής μωρό θα τα δώσουμε και απλά σκέφτομαι να πω να μας τα δώσουν ξανά μετά για το πιθανό επόμενο. Κι εμείς εξάλλου τους ρωτήσαμε όλους τι θέλουν πίσω από ό,τι έδωσαν, γιατί είναι κι αυτό ένα θέμα. Η μαμά μου είχε δανείσει την κούνια μας που ήταν ξύλινη σκαλιστή άλλης εποχής και μια αποκριάτικη στολή βελούδινη και δεν της τα επέστρεψαν ποτέ, οπότε και το φοβάμαι αυτό το θέμα μη μας το κάνουν και δεν θέλω να το κάνω σε κάποιον.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Κι εμείς φοράμε στη μικρή ρούχα από τον ανηψιό μου και για αργότερα μας έχουν δώσει φίλοι ρούχα μεγαλύτερα. Και υπνόσακους, 3 (!) μαρσίπους, παιχνίδια, γυμναστήριο, 2 ριλάξ, κάθισμα φαγητού, αποστειρωτή... Και η κούνια μας θα είναι μεταχειρισμένη και το λίκνο που κοιμάται τώρα, και 2 πάρκα μεταχειρισμένα! Και δύο καρότσια τριλογίες, το ένα σε άριστη κατάσταση, κι ένα καρότσι μπαστούνι! Γενικά τα μόνα που έχουμε καινούργια τώρα που το σκέφτομαι (είτε αγοράσαμε είτε δώρα) ήταν ρούχα, μπανάκι, κάποια παιχνίδια και λευκά είδη. Δεν το επιδιώξαμε, αρχικά μάλιστα κοιτούσαμε να αγοράσουμε καρότσι και κούνια αλλά αφού μας έδωσαν και μάλιστα πολλά είδη εις διπλούν, μας φαινόταν χαζό να πάμε να αγοράσουμε. Τα ρούχα και τα παιχνίδια όμως για να πω την αλήθεια μου αρέσει να τα διαλέγω γι'αυτό έχουμε αρκετά αγορασμένα, αλλά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσουμε και μεταχειρισμένα. Και εγώ έχω πάρει ρούχα από φίλες (όχι μόνο ρούχα εγκυμοσύνης, κανονικά ρούχα). Το μόνο που μπορεί να ήμουν επιφυλακτική θα ήταν τα παπούτσια επειδή λένε ότι μπορεί να μην κάνει και επειδή και σε εμένα την ίδια μου φαίνεται σιχαμερό να φορέσω παπούτσι άλλου, αν και πολλές φοράνε πχ της μαμάς τους ή της αδερφής τους, οπότε καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι δική μου υπερβολή αυτό. Αλλά όλα μας τα μεταχειρισμένα είναι από φίλους και συγγενείς, όχι αγορασμένα. Και όταν κάνει κάποιος φίλος ή συγγενής μωρό θα τα δώσουμε και απλά σκέφτομαι να πω να μας τα δώσουν ξανά μετά για το πιθανό επόμενο. Κι εμείς εξάλλου τους ρωτήσαμε όλους τι θέλουν πίσω από ό,τι έδωσαν, γιατί είναι κι αυτό ένα θέμα. Η μαμά μου είχε δανείσει την κούνια μας που ήταν ξύλινη σκαλιστή άλλης εποχής και μια αποκριάτικη στολή βελούδινη και δεν της τα επέστρεψαν ποτέ, οπότε και το φοβάμαι αυτό το θέμα μη μας το κάνουν και δεν θέλω να το κάνω σε κάποιον.

Εγώ σε θα τα έδινα στη θέση σου εύκολα.. Μόνο το καρεκλάκι φαγητού που γιβεται κρεβατάκι κουνιέται τραγουδάει και δεν ξέρω γω τι.. Κάνει μόνο αυτό 170 ευρώ οπότε δε θα τα έδινα εύκολα εγώ.. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Βασικά έγραψα κάτι λάθος πάνω στη βιασύνη, δεν εννοώ ότι θα έδινα αλλού πράγματα αλλωνών (εκτός από όσα μας είπαν ότι δεν τα θέλουν πίσω). Για τα δικά μας πράγματα εννοούσα ότι θα τα έδινα και θα ζητούσα να επιστραφούν για το επόμενο. Το έγραψα κατ'ευθειαν μετά από εκεί που λέω για τα μεταχειρισμένα, έπρεπε να είχα αλλάξει παράγραφο! Εσυ τι εννοεις δεν θα εδινες;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Κι εμείς φοράμε στη μικρή ρούχα από τον ανηψιό μου και για αργότερα μας έχουν δώσει φίλοι ρούχα μεγαλύτερα. Και υπνόσακους, 3 (!) μαρσίπους, παιχνίδια, γυμναστήριο, 2 ριλάξ, κάθισμα φαγητού, αποστειρωτή... Και η κούνια μας θα είναι μεταχειρισμένη και το λίκνο που κοιμάται τώρα, και 2 πάρκα μεταχειρισμένα! Και δύο καρότσια τριλογίες, το ένα σε άριστη κατάσταση, κι ένα καρότσι μπαστούνι! Γενικά τα μόνα που έχουμε καινούργια τώρα που το σκέφτομαι (είτε αγοράσαμε είτε δώρα) ήταν ρούχα, μπανάκι, κάποια παιχνίδια και λευκά είδη. Δεν το επιδιώξαμε, αρχικά μάλιστα κοιτούσαμε να αγοράσουμε καρότσι και κούνια αλλά αφού μας έδωσαν και μάλιστα πολλά είδη εις διπλούν, μας φαινόταν χαζό να πάμε να αγοράσουμε. Τα ρούχα και τα παιχνίδια όμως για να πω την αλήθεια μου αρέσει να τα διαλέγω γι'αυτό έχουμε αρκετά αγορασμένα, αλλά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσουμε και μεταχειρισμένα. Και εγώ έχω πάρει ρούχα από φίλες (όχι μόνο ρούχα εγκυμοσύνης, κανονικά ρούχα). Το μόνο που μπορεί να ήμουν επιφυλακτική θα ήταν τα παπούτσια επειδή λένε ότι μπορεί να μην κάνει και επειδή και σε εμένα την ίδια μου φαίνεται σιχαμερό να φορέσω παπούτσι άλλου, αν και πολλές φοράνε πχ της μαμάς τους ή της αδερφής τους, οπότε καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι δική μου υπερβολή αυτό. Αλλά όλα μας τα μεταχειρισμένα είναι από φίλους και συγγενείς, όχι αγορασμένα. Και όταν κάνει κάποιος φίλος ή συγγενής μωρό θα τα δώσουμε και απλά σκέφτομαι να πω να μας τα δώσουν ξανά μετά για το πιθανό επόμενο. Κι εμείς εξάλλου τους ρωτήσαμε όλους τι θέλουν πίσω από ό,τι έδωσαν, γιατί είναι κι αυτό ένα θέμα. Η μαμά μου είχε δανείσει την κούνια μας που ήταν ξύλινη σκαλιστή άλλης εποχής και μια αποκριάτικη στολή βελούδινη και δεν της τα επέστρεψαν ποτέ, οπότε και το φοβάμαι αυτό το θέμα μη μας το κάνουν και δεν θέλω να το κάνω σε κάποιον.

Έχεις δίκιο να φοβάσαι ότι δεν θα σου τα επιστρέψουν γιατί συνήθως έτσι γίνεται.Και η δική μου η μαμά είχε δώσει όλα μας τα πράγματα δανεικά αλλά έγιναν δανεικά κι αγύριστα.

Πάντως κι εγώ της φοράω μεταχειρισμένα χωρίς κανένα πρόβλημα εκτός από παπούτσια γιατί δεν κάνει για το ποδαράκι τους.

Παρεμπιπτόντως έχουμε τα πρώτα μας γενέθλια σήμερα και είμαι πολύ συγκινημένη και περήφανη ταυτόχρονα που έχω καταφέρει έναν ολόκληρο χρόνο να μεγαλώνω ένα μωρο,να του μαθαίνω τον κόσμο και να μου τον μαθαίνει κι αυτό από τη δική του οπτική γωνία.Συγνωμη για την κατάχρηση του post,παρασύρθηκα από τη χαρά μου!

Link to comment
Share on other sites

Όσο ακόμα θεωρούμε οτι ειναι πιθανο να κανουμε κι αλλο παιδακι, δεν δανείζω πραγματα παρα μονο για τα ανιψια μου, γιατι ξερω οτι θα μας τα επιστρέψουν. Σε μια συναδελφο μονο που θα γεννησει χριστουγεννα θελω να δωσω κατι βελουτε φορμακια που ειναι πολυ "εξειδικευμένα": αγοριστικα χειμωνιάτικα για νεογεννητο. Δηλαδη δεν ειναι στανταρ οτι θα φορεθουν ξανα. Αυτα κ να μπερδεψει κανενα κ να μη μου το γυρισει, δεν με νοιαζει. Δεν εχω κ κατι αλλο να δανεισω τωρα που το σκεφτομαι γιατι ριλαξ κ γυμναστηριο τα πηραμε απο φιλους. Καροτσι κ κουνια χρησιμοποιουμε ακομα αλλα ετσι κ αλλιως αυτα μονο σε συγγενεις θα τα εδινα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Βασικά έγραψα κάτι λάθος πάνω στη βιασύνη, δεν εννοώ ότι θα έδινα αλλού πράγματα αλλωνών (εκτός από όσα μας είπαν ότι δεν τα θέλουν πίσω). Για τα δικά μας πράγματα εννοούσα ότι θα τα έδινα και θα ζητούσα να επιστραφούν για το επόμενο. Το έγραψα κατ'ευθειαν μετά από εκεί που λέω για τα μεταχειρισμένα, έπρεπε να είχα αλλάξει παράγραφο! Εσυ τι εννοεις δεν θα εδινες;

Τώρα καταλαβα.. Εγώ εννοώ γενικά δε θα έδινα εύκολα το έχω γράψει και πιο πίσω επειδή τα έχω αγοράσει γενικά όλα μου τα πράγματα.. Μόνο αν ήταν κάποιος πολύ δικός μου και ήξερα σίγουρα θα τα επιστρέψει η αν δεν είχα σκοπό να κάνω μελλοντικά άλλο μωράκι.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όσο ακόμα θεωρούμε οτι ειναι πιθανο να κανουμε κι αλλο παιδακι, δεν δανείζω πραγματα παρα μονο για τα ανιψια μου, γιατι ξερω οτι θα μας τα επιστρέψουν. Σε μια συναδελφο μονο που θα γεννησει χριστουγεννα θελω να δωσω κατι βελουτε φορμακια που ειναι πολυ "εξειδικευμένα": αγοριστικα χειμωνιάτικα για νεογεννητο. Δηλαδη δεν ειναι στανταρ οτι θα φορεθουν ξανα. Αυτα κ να μπερδεψει κανενα κ να μη μου το γυρισει, δεν με νοιαζει. Δεν εχω κ κατι αλλο να δανεισω τωρα που το σκεφτομαι γιατι ριλαξ κ γυμναστηριο τα πηραμε απο φιλους. Καροτσι κ κουνια χρησιμοποιουμε ακομα αλλα ετσι κ αλλιως αυτα μονο σε συγγενεις θα τα εδινα. 

Το ίδιο κι εγώ... 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vanessaki4 είπε:

Έχεις δίκιο να φοβάσαι ότι δεν θα σου τα επιστρέψουν γιατί συνήθως έτσι γίνεται.Και η δική μου η μαμά είχε δώσει όλα μας τα πράγματα δανεικά αλλά έγιναν δανεικά κι αγύριστα.

Πάντως κι εγώ της φοράω μεταχειρισμένα χωρίς κανένα πρόβλημα εκτός από παπούτσια γιατί δεν κάνει για το ποδαράκι τους.

Παρεμπιπτόντως έχουμε τα πρώτα μας γενέθλια σήμερα και είμαι πολύ συγκινημένη και περήφανη ταυτόχρονα που έχω καταφέρει έναν ολόκληρο χρόνο να μεγαλώνω ένα μωρο,να του μαθαίνω τον κόσμο και να μου τον μαθαίνει κι αυτό από τη δική του οπτική γωνία.Συγνωμη για την κατάχρηση του post,παρασύρθηκα από τη χαρά μου!

Να σου ζήσει το μωράκι... Ότι επιθυμείτε!! 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, vanessaki4 είπε:

έχουμε τα πρώτα μας γενέθλια σήμερα και είμαι πολύ συγκινημένη και περήφανη ταυτόχρονα που έχω καταφέρει έναν ολόκληρο χρόνο να μεγαλώνω ένα μωρο,να του μαθαίνω τον κόσμο και να μου τον μαθαίνει κι αυτό από τη δική του οπτική γωνία.Συγνωμη για την κατάχρηση του post,παρασύρθηκα από τη χαρά μου!

Χρόνια πολλα! Να τα εκατοστησει! Να ναι γερή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...