Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαφτιστικος σταυρος- ποιός αποφασίζει, νονός ή γονείς;


Recommended Posts

Γεια σας.εχω εναν προβληματισμο κ θα ηθελα να δω κ αλλες αποψεις.ειμαι παντρεμενη κ εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων.σε λιγους μηνες θα την βαφτισουμε κ αποφασισαμε την νονα.το θεμα ειναι οτι δεν συμφωνουμε πολυ στο θεμα του βαφτιστικου σταυρου.λεει πως ειναι επιλογη της νονας ξεκαθαρα το τι θα παρει κ οτι η γνωμη των γονιων δεν μετραει κ τοσο.θελει να παρει λευκοχρυσο σταυρο,εγω θα ηθελα να εχει κ λιγο χρυσο πανω να φαινεται οτι ειναι λιγο πιο ιδιαιτερος.πιο πολυ δεν ειναι η επιλογη του σταυρου αλλα νιωθω οτι με ακυρωνει κ δεν σεβεται κ αυτο που θελουμε με τον αντρα μου για το παιδι μας.επειδη δεν ξερω απο αυτα πως γινεται τελικα??αποφασιζει η νονα κ τελος ή βρισκεται μια μεση λυση με τους γονεις??εγω αν γινομουν νονα θα ακολουθουσα αυτο που θα ηθελαν κ οι γονεις γιατι στην τελικη προκειται για το παιδι τους.το εθιμο πως ειναι??εσεις τι θα κανατε στην θεση μου??ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Βασουλα123 είπε:

Γεια σας.εχω εναν προβληματισμο κ θα ηθελα να δω κ αλλες αποψεις.ειμαι παντρεμενη κ εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων.σε λιγους μηνες θα την βαφτισουμε κ αποφασισαμε την νονα.το θεμα ειναι οτι δεν συμφωνουμε πολυ στο θεμα του βαφτιστικου σταυρου.λεει πως ειναι επιλογη της νονας ξεκαθαρα το τι θα παρει κ οτι η γνωμη των γονιων δεν μετραει κ τοσο.θελει να παρει λευκοχρυσο σταυρο,εγω θα ηθελα να εχει κ λιγο χρυσο πανω να φαινεται οτι ειναι λιγο πιο ιδιαιτερος.πιο πολυ δεν ειναι η επιλογη του σταυρου αλλα νιωθω οτι με ακυρωνει κ δεν σεβεται κ αυτο που θελουμε με τον αντρα μου για το παιδι μας.επειδη δεν ξερω απο αυτα πως γινεται τελικα??αποφασιζει η νονα κ τελος ή βρισκεται μια μεση λυση με τους γονεις??εγω αν γινομουν νονα θα ακολουθουσα αυτο που θα ηθελαν κ οι γονεις γιατι στην τελικη προκειται για το παιδι τους.το εθιμο πως ειναι??εσεις τι θα κανατε στην θεση μου??ευχαριστω πολυ!!!

Το έθιμο και το λογικό/φυσιολογικό είναι να διαλέγει ο νονός ότι θέλει.  Στην θέση σας θα άφηνα τη νονά να αποφασίσει και να αγοράσει αυτό που της αρέσει και να μην την ακυρώνετε εσείς από την πλευρά σας. 

Μια χαρά ιδιαίτερος θα είναι ο σταυρός γιατί θα τον έχει διαλέξει με φροντίδα για ένα τόσο σημαντικό γεγονός για ένα μωρό που αγαπάει.  

Μπορείτε σαν γονείς να αγοράσετε με το γούστο σας ότι θέλετε για το παιδί σας σε δεύτερο χρόνο! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Ο νονός αποφασίζει τι σταυρό θα πάρει. Η αλήθεια είναι πως δεν είναι και τόσο ωραίο το "δεν σου πέφτει λόγος". Έτσι στο είπε? 
Για την ιστορία όταν με είχε ρωτήσει τι θα ήθελα η κουμπάρα μου της είχα πει πως προτιμώ λευκόχρυσο αλλά δεν με πειράζει ότι κι αν πάρεις. Τελικά πήρε χρυσό και κανένα πρόβλημα δεν είχα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βάσω. Δεν είμαι σίγουρη για το πως είναι το έθιμο αλλά επειδή έχω δύο παιδάκια βαφτισμένα θα σου πω την δική μου εμπειρία.

Με την νονά των παιδιών μου (τα παιδιά μου έχουν ίδια νονά) είχαμε πολύ καλή συνεννόηση και συνεργασία. Λόγω απόστασης (δεν ζούμε στην ίδια πόλη) καταλαβαίνεις ότι σε καμία αγορά δεν ήμασταν μαζί. Τις πραγματοποίησε όλες μόνη της και οι επιλογές δικές της. ΑΛΛΑ.... πάντα ρωτούσε την γνώμη μου πριν προβεί σε οποιαδήποτε κίνηση αγοράς, αν μου αρέσει, αν μου κάνει, αν μου ταιριάζει κλπ. Έτσι και με τον σταυρό, τον διάλεξε αυτή απλά εγώ είχα πει ότι δεν θα ήθελα να είναι πολύ μεγάλος και πολύ φορτωμένος. Με βάση αυτά τα δύο κριτήρια τα οποία τα σεβάστηκε διάλεξε πάρα πολύ ωραίους σταυρούς και ελπίζω να αρέσουν και στα παιδιά μου όταν μεγαλώσουν.

Πιστεύω ότι χρειάζεται μια ισορροπία σε όλο αυτό. Να δίνεται το ελεύθερο στη νονά απλά να υπάρχουν και κάποια στάνταρ από σένα που η νονά θα τα σέβεται.

 

Υ.Γ. ο σταυρός της κόρης μου έχει δυο όψεις, απ' τη μια είναι λευκόχρυσος και απ' την άλλη χρυσός. Ήταν ιδέα της νονάς της και με είχε ρωτήσει αν θα μου άρεσε κάτι τέτοιο πριν προβεί σε αγορά.

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σημαντικο για μενα ειναι να ειναι σωστη νονα κ να ειναι διπλα στο παιδι οσο περναν τα χρονια.δεν μου αρεσε το οτι ηταν τοσο απολυτη σε αυτο.της λεω αν εγω βαφτιζα το παιδι σου κ του επαιρνα χρυσο που ξερω οτι δεν σου αρεσει,τι θα εκανες??κ μου ειπε δεν θα τον φοραγα στο παιδι μου!!!κ της λεω δεν ειναι ετσι αλλα οκ.εγω ειπα κ παραπανω τι θα εκανα σαν νονα οτι θα ακουγα κ την γνωμη των γονιων.απο κει κ περα ενταξει μετραμε φιλια δεκα χρονων δεν θα τσακωθουμε για τον σταυρο

Link to comment
Share on other sites

τον σταυρο οπως κ τα βαπτιστικα τα παιρνει ο νονος/η νονα.αυτος πληρωνει,αυτος επιλεγει

καπως ετσι παει κ μετα δωρα στο μελλον,κ αν παιρνει

(κ οι δυο νονες μας με ρωτουσαν,αυτο θα εκανα κ εγω σαν νονα,αλλα δ ηταν υποχρεωμενες)

Link to comment
Share on other sites

Η παράδοση λέει ότι τα διαλέγει η νονά. Παρόλα αυτά, όταν έγινα νονά ζήτησα απο την κουμπάρα μου να έρθει μαζί μου στις αγορές, έτσι ώστε η επιλογή των βαφτιστικών να αρέσει και στις δυο μας. Μετά τα μαγαζιά πηγαίναμε πίναμε και κάτι ωραίους καφέδες στον ήλιο, ήμασταν και οι δύο χαλαρές 8)

Link to comment
Share on other sites

Οταν βάφτισε ο άντρας μου το κοριτσάκι φίλων μας επιλέξαμε εμείς το σταυρό, αλλά και οι γονείς μας είχαν εξηγήσει περίπου το στυλ που προτιμούνε. Οταν βαφτίσαμε εμεις το αγοράκι μας, δείξαμε στο νονό το στυλ του σταυρού που προτιμούσαμε  (και ο ίδιος μας ρώτησε τι θέλουμε) και επέλεξε εκείνος τον σταυρό. Το βασικό είναι να υπάρχει συνεννόηση και ειλικρίνεια ανάμεσα σε γονείς και νονούς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Βασουλα123 είπε:

Το σημαντικο για μενα ειναι να ειναι σωστη νονα κ να ειναι διπλα στο παιδι οσο περναν τα χρονια.δεν μου αρεσε το οτι ηταν τοσο απολυτη σε αυτο.της λεω αν εγω βαφτιζα το παιδι σου κ του επαιρνα χρυσο που ξερω οτι δεν σου αρεσει,τι θα εκανες??κ μου ειπε δεν θα τον φοραγα στο παιδι μου!!!κ της λεω δεν ειναι ετσι αλλα οκ.εγω ειπα κ παραπανω τι θα εκανα σαν νονα οτι θα ακουγα κ την γνωμη των γονιων.απο κει κ περα ενταξει μετραμε φιλια δεκα χρονων δεν θα τσακωθουμε για τον σταυρο

Δεν θέλω να σου "ανοίξω" πολύ το θέμα, αλλά έτσι όπως διαβάζω αυτή τη μικρή παράγραφο ,  ειλικρινά αμφιβάλλω κατά πόσον αξίζει να κάνετε τέτοια κουμπαριά. Οι αληθινές φίλες "δεν μιλάνε έτσι" κατ'εμέ. Εύχομαι ό,τι καλύτερο !

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα του νονου ο βαπτιστικος σταυρός αλλά το να δημιουργειται τέτοιο θέμα είναι άσχημο.εννοω προς τον τρόπο που μίλησατε η μία στην άλλη.εγω άφησα τη νονά να διαλέξει ότι θέλει μόνη της γιατί δεν ήθελα να επέμβω,έτσι κ αλλιώς τη διαλέξαμε γιατί την αγαπάμε κ τη θέλαμε για νονά.

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2019 at 11:30 ΜΜ, Βασουλα123 είπε:

Γεια σας.εχω εναν προβληματισμο κ θα ηθελα να δω κ αλλες αποψεις.ειμαι παντρεμενη κ εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων.σε λιγους μηνες θα την βαφτισουμε κ αποφασισαμε την νονα.το θεμα ειναι οτι δεν συμφωνουμε πολυ στο θεμα του βαφτιστικου σταυρου.λεει πως ειναι επιλογη της νονας ξεκαθαρα το τι θα παρει κ οτι η γνωμη των γονιων δεν μετραει κ τοσο.θελει να παρει λευκοχρυσο σταυρο,εγω θα ηθελα να εχει κ λιγο χρυσο πανω να φαινεται οτι ειναι λιγο πιο ιδιαιτερος.πιο πολυ δεν ειναι η επιλογη του σταυρου αλλα νιωθω οτι με ακυρωνει κ δεν σεβεται κ αυτο που θελουμε με τον αντρα μου για το παιδι μας.επειδη δεν ξερω απο αυτα πως γινεται τελικα??αποφασιζει η νονα κ τελος ή βρισκεται μια μεση λυση με τους γονεις??εγω αν γινομουν νονα θα ακολουθουσα αυτο που θα ηθελαν κ οι γονεις γιατι στην τελικη προκειται για το παιδι τους.το εθιμο πως ειναι??εσεις τι θα κανατε στην θεση μου??ευχαριστω πολυ!!!

 

Τον σταυρό τον παίρνει η νονά στο βαφτιστήρι της. Προφανώς και θα τον διαλέξει η ίδια όπως θέλει. Για ποιο λόγο να επέμβεις στην επιλογή του σταυρού; Το ίδιο ισχύει και για τα βαφτιστικά ρούχα. Θα τα διαλέξει η νονά όπως της αρέσουν... Δεν το βρίσκω σωστό να διαλέγει η μαμά ό,τι θέλει και απλώς η νονά να πληρώνει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφοροποιηθώ λίγο γιατί θεωρώ ότι η βάφτιση προϋποθέτει συνεργασία μεταξύ γονέων και νονών. Όχι απαραίτητα να τα διαλέξουν μαζί, αλλά να υπάρχει συνεννόηση για το ύφος. Δεν μπορώ να φανταστώ να θέλουν οι γονείς εναλλακτική βάφτιση και η νονά να φέρει κυριλέ βαφτιστικά πχ ή το ανάποδο. Η δική μας νονά ήταν στενή συγγενής και είχαμε εξαρχής συνεννόηση. Για τον σταυρό δεν επιμέιναμε πολύ, εγώ ειδικά δεν είχα άποψη, πιο πολύ ο άντρας μου, δώσαμε έναν γενικό τόνο πχ να είναι χρυσό και να έχει τα αρχικά του παιδιού και να μην είναι κάτι τεράστιο, αλλά από κει και πέρα τους αφήσαμε να διαλέξουν και το είδαμε σε φωτογραφία αφού το παράγγειλαν. Για τα ρούχα ήμουν κάπως φορτική γιατί ήθελα να είναι κάτι πρακτικό που θα φορεθεί, οπότε εκτός από το χρώμα, έδωσα και άλλες προτιμήσεις. Ήμουν φορτική βέβαια γιατί είχα θάρρος. Αν η νονά ήταν συγγενής αντίστοιχου βαθμού από την οικογένεια του άντρα μου, δεν θα έλεγα τίποτα. Αν ήθελε ας έλεγε εκέινος. Αλλά θα θεωρούσα αυτονόητο ότι η νονά θα ρωτούσε τι στιλ θέλουμε ή θα διάλεγε 4-5 κ θα μας τα έδειχνε για να πάρει μια ιδέα για το πώς το φανταζόμαστε. Εγώ δηλαδή αν μου τύχει να βαφτίσω παιδάκι, έτσι θα έκανα. 

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό είναι να υπάρχει συνεργασία. Όμως από τη στιγμή που επιλέγεις κάποιον για νονό, υποτίθεται ταιριάζετε κάπως ή υπάρχει μια κάποια συνεννόηση. Εγώ σαν μαμά έδωσα το ελεύθερο στους νονούς πάντως να επιλέξουν ό,τι θέλουν. Από την πλευρά της νονάς, ρώτησα γενικά αν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη προτίμηση, αλλά αν εκείνη την ώρα μου έβγαζαν λίστα ή ήθελαν να έρθουν μαζί μου να "διαλέξουμε" ή μου είχαν ήδη βρει καταστήματα ή ρούχα, σίγουρα θα στράβωνα...

Στο ένα παιδί τα ρούχα ήταν οντως πρακτικά και κάπως εναλλακτικά και φορέθηκαν. Στο άλλο μου παιδί ήταν καθαρά ρούχα βάπτισης και δεν ξαναφορέθηκαν... Δεν πειράζει. Είναι δώρα του εκάστοτε νονού-νονάς. Ας αποφασίσουν εκείνοι στην τελική... Αν δεν μπορούν να αποφασίσουν και θέλουν τη γνώμη μου, θα τη δώσω. Εάν δεν μου τη ζητήσουν θα τους αφήσω να πάρουν ό,τι νομίζουν χωρίς να επέμβω.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως εντελώς χαζή ερώτηση, αλλά δεν πιστεύω, δεν βαφτισα το παιδί μου κι ούτε πρόκειται να βαφτίσω και το επόμενο, οπότε δεν γνωρίζω προφανώς την σημασία που κάποια πράγματα μπορεί να έχουν για κάποιους: αλλά, αν δεν συμφωνείς με την επιλογή σταύρου γιατί δεν ευχαριστείς την νονά (που θα τον πληρώσει κιόλας), δέχεσαι τον σταυρό, κανετε την βάφτιση σε ωραίο και ειρηνικό κλίμα και να πάρεις μετά κάποιον άλλον στο παιδί σου; αυτόν που θα σου αρέσει. Παίζει ρόλο για παράδειγμα ότι δεν θα "έχει διαβαστεί" οπότε και δεν θα είναι το ίδιο αν τον φοράει; Για εμένα αυτές οι παραδόσεις, όπως και με τον γάμο όπου κάποιος άλλος πληρώνει για την δική σου ουσιαστικα στιγμή είναι λίγο περίεργες και δημιουργούν συγκρούσεις. Αν λοιπόν βαφτίζα τα παιδιά μου θα τα πλήρωνα όλα μόνη μου, θα εξηγούσα στον νονο ότι δεν θέλω να πληρώσει κάτι μιας και η ουσία σ' αυτή τη σχέση είναι να είναι παρών/ούσα στην ζωή του παιδιού μου, να το αγαπά και να το καθοδηγεί και θα έπαιρνα ότι ήθελα εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erin0000 είπε:

Το ιδανικό είναι να υπάρχει συνεργασία. Όμως από τη στιγμή που επιλέγεις κάποιον για νονό, υποτίθεται ταιριάζετε κάπως ή υπάρχει μια κάποια συνεννόηση.

 

ειναι αλλο το να ταιριαζεις με τον νονο του παιδιου σου και να κανεις παρεα και να κουβεντιαζεις και να τον θεωρεις φιλο σου κτλ και αλλο με το να "ταιριαζεις" να εννοεις οτι πρεπει ο νονος να ρωτησει τις επιθυμιες της μαμας και να τις δεχτει κιολας!! ο νονος που βαπτιζει αποφασιζει και για τα ρουχα και για τον σταυρο...αν θελει να ρωτησει την γνωμη των γονεων,καλως...αν παλι δεν θελει,παλι καλως...απο που προκυπτει οτι πρεπει οι  νονοι να ερχονται σε συννεονοηση με τους γονεις για το τι θα διαλεξουν ?? και οι γονεις να στραβωνουν κιολας επειδη με τον νονο δεν εχουν τα ιδια γουστα ή ο νονος δεν ανταποκρινεται στα γουστα τους??μηπως ξεφευγουμε απο την ουσια της βαπτισης??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , magdoulini είπε:

 

ειναι αλλο το να ταιριαζεις με τον νονο του παιδιου σου και να κανεις παρεα και να κουβεντιαζεις και να τον θεωρεις φιλο σου κτλ και αλλο με το να "ταιριαζεις" να εννοεις οτι πρεπει ο νονος να ρωτησει τις επιθυμιες της μαμας και να τις δεχτει κιολας!! ο νονος που βαπτιζει αποφασιζει και για τα ρουχα και για τον σταυρο...αν θελει να ρωτησει την γνωμη των γονεων,καλως...αν παλι δεν θελει,παλι καλως...απο που προκυπτει οτι πρεπει οι  νονοι να ερχονται σε συννεονοηση με τους γονεις για το τι θα διαλεξουν ?? και οι γονεις να στραβωνουν κιολας επειδη με τον νονο δεν εχουν τα ιδια γουστα ή ο νονος δεν ανταποκρινεται στα γουστα τους??μηπως ξεφευγουμε απο την ουσια της βαπτισης??

 

Δεν είπα κάτι τέτοιο... Αυτό που λες και εσύ υποστηρίζω. Ότι ο νονός αποφασίζει... Αν θέλει να ρωτήσει και τη γνώμη των γονέων, οκ. Αν δεν θέλει, θα πρέπει να το δεχτούν οι γονείς. 

 

Το να ταιριάζουν το είπα σε περίπτωση που η μαμά πχ θέλει οπωσδήποτε κυριλέ βάπτιση, θα πρέπει να επιλέξει και κυριλέ νονά . Ή κάποια με την οποία έχει πιο πολύ θάρρος.

 

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιέφερε καθόλου το πως θα είναι τα βαπτιστικά ή ο σταυρός...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Βασούλα 123, αλήθεια είστε δέκα χρόνια φίλες, επικυρώνετε την φιλία σας με το να γίνει η νονά του παιδιού σου και τσακώνεστε για τον σταυρό;

Και μετά θα αρχίσετε τον καυγά για τα βαφτιστικά, για την λαμπάδα το Πάσχα, για τα δώρα της Πρωτοχρονιάς κλπ. 

Στην κανονική ζωή, ναι το δώρο του αγοράζει ο κουμπάρος, ναι, ρωτά ή ξέρει εκ των προτέρων το γούστο των γονιών. Ε, εσένα σου βγήκε η κουμπάρα λίγο πιο εγωκεντρική. Δεν μπορεί να το εμφάνισε τώρα, θα το ήξερες. Άστην να πάρει ό,τι θέλει. Μία ζωή θα παίρνει δώρα στο παιδί σου, μην την στεναχωρείς καλά καλά δεν ξεκινήσατε. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Για εμένα αυτές οι παραδόσεις, όπως και με τον γάμο όπου κάποιος άλλος πληρώνει για την δική σου ουσιαστικα στιγμή είναι λίγο περίεργες και δημιουργούν συγκρούσεις

 

Επειδή βάφτισα πρόσφατα, τα βαφτιστικά γενικά είναι στάνταρ τιμή το πακέτο, ό,τι κι αν πάρεις. Δεν σου αφαιρούν ούτε ευρώ αν δεν τα πάρεις όλα. πχ αν δεν θες το παπιγιόν ή το γιλέκο, σου λένε είναι μέσα στο πακέτο οπότε γιατί να μην το πάρεις... (εντωμεταξύ στα αγόρια δεν έχουν κάτι άλλο, είναι όλα ίδια (πουκάμισο, γιλέκο, παπιγιόν, τιράντες) και απλά αλλάζουν τα χρώματα. Ενώ θυμάμαι πριν κάποια χρόνια είχαν και σαλοπέτες κ.α.) Οπότε το στυλ διαφοροποιείται μόνο από το πανωφόρι (σακάκι/μπουφάν) και το καπέλο (τζόκευ/καβουράκι). Αλλά όποιο κι αν είναι το στυλ, τα ίδια πληρώνει ο νονός. Εκτός αν δεν πάρει από μαγαζί βαφτιστικών και τα ψάξει μεμονωμένα. Στα δε κορίτσια νομίζω είναι κυριλέ ούτως ή άλλως... Προσωπικά πιο μεγάλη δυσκολία είχα στον γάμο μου που πήγαμε με τους κουμπάρους να διαλέξουμε στέφανα-καράφα-ποτήρι, επειδή βλέπαμε διάφορα, μας άρεσαν, αλλά δεν ξέραμε τιμές και φοβόμασταν μην επιλέξουμε τα πιο ακριβά ή κάτι που να είναι παραπάνω από ό,τι είχαν υπολογίσει.

 

Όταν βαφτιστεί το παιδί που περιμένω και αν με ρωτήσει ο/η νονός/ά, νομίζω θα πω απλά τι δεν θέλω καθόλου (π.χ. δεν θέλω all star ή πέδιλο). Από εκεί και πέρα νομίζω δεν θα με πείραζε ό,τι κι αν ήταν. Θα ρωτούσα απλά τι χρώμα θα πάρουν για να ταιριάξω τις μπομπονιέρες. Έτσι κι αλλιώς δεν μου αρέσουν τα "θέματα" στις βαφτίσεις, θα ταίριαζα μόνο χρώμα. Αλλά ίσως είμαι χαλαρή επειδή δεν με νοιάζει τόσο το στυλ (π.χ. αν ήταν πολύ κυριλέ μπορεί να μην τα φορούσα στο παιδί συχνά σαν σύνολο αλλά λογικά ως μεμονωμένα κομμάτια θα αξιοποιούνταν). Γενικά όμως μου αρέσει να έχω σαν ενθύμιο το προσωπικό γούστο όποιου κάνει δώρο, γι'αυτό και στον γάμο μας ας πούμε δεν κάναμε λίστα γάμου σε μαγαζί και σε όσους ρωτούσαν αν προτιμάμε λεφτά ή δώρο ενθάρρυνα τα δώρα (οι περισσότεροι μου είπαν ότι δεν τους είχε ξανατύχει) και μου αρέσει πολύ και το στοιχείο της έκπληξης και που όταν τα βλέπω λέω "αυτό ήταν από τον τάδε". (Στα δώρα εξάλλου υπάρχει και η λύση της αλλαγής αν κάτι είναι τόσο μα τόσο πολύ έξω από τα γούστα)

 

Το θέμα βέβαια ήταν ο σταυρός και ξέφυγα. Εκεί σίγουρα υπάρχουν διαφορές, π.χ. μπορείς να πάρεις έναν απλό και όχι αυτούς που έχουν στην κατηγορία "βαφτιστικοί". Αν πάρεις από την κατηγορία βαφτιστικών, πάλι σχεδόν ίδιες είναι οι τιμές, απειροελάχιστες διαφορές. Και χρυσό με λευκόχρυσο ίδιες τιμές έχουν. Οπότε και πάλι δεν ισχύει το "άλλος πληρώνει άλλος διαλέγει". 

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, magdoulini είπε:

 

ειναι αλλο το να ταιριαζεις με τον νονο του παιδιου σου και να κανεις παρεα και να κουβεντιαζεις και να τον θεωρεις φιλο σου κτλ και αλλο με το να "ταιριαζεις" να εννοεις οτι πρεπει ο νονος να ρωτησει τις επιθυμιες της μαμας και να τις δεχτει κιολας!! ο νονος που βαπτιζει αποφασιζει και για τα ρουχα και για τον σταυρο...αν θελει να ρωτησει την γνωμη των γονεων,καλως...αν παλι δεν θελει,παλι καλως...απο που προκυπτει οτι πρεπει οι  νονοι να ερχονται σε συννεονοηση με τους γονεις για το τι θα διαλεξουν ?? και οι γονεις να στραβωνουν κιολας επειδη με τον νονο δεν εχουν τα ιδια γουστα ή ο νονος δεν ανταποκρινεται στα γουστα τους??μηπως ξεφευγουμε απο την ουσια της βαπτισης??

Από την ουσία της βάφτισης ξεφεύγουμε μόνο και μόνο που έχει γίνει φιέστα και υπάρχουν σετ βαφτιστικών κλπ. Δεν θεωρώ τα ρούχα και τον σταυρό -ειδικά τον σταυρό- θέμα για συζήτηση ή για τσακωμό. Το πολύ πολύ τα φυλάς ως ενθύμιο και τελειώνει η υπόθεση. Έτισ κι αλλιώς ποιος φοράει τον βαφτιστικό σταυρό του; Αλλά εγώ προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος γίνεται νονός και ξοδεύει μια περιουσία χωρίς να σκέφτεται τον αποδέκτη. Όχι μόνο για το γούστο, αλλά και για πρακτικά θέματα. Αν προσφέρεις κάτι σε κάποιον, δεν θες να τον ευχαριστήσεις κιόλας, και ειδικά σε τόσο δύσκολες εποχές, να ικανοποιήσεις και μια ανάγκη του; Εγώ έτσι το σκέφτομαι, ότι αν γίνω νονά θα ήθελα να πάρω ρούχα και σταυρό που θα φορεθούν, όσο αυτό είναι εφικτό. Δηλαδή αν η οικογένεια μου έλεγε ότι θέλει το πιο μικρό και διακριτικό σταυρουδάκι που υπάρχει, κι ας μην μοιάζει βαφτιστικό, μόνο και μόνο γιατί πιστεύει ότι έτσι θα φορεθεί, θα το έπαιρνα. Εγώ τέτοιο ήθελα για τον μικρό, ο άντρας μου ήθελε κάτι πιο μεγάλο, δεν το θεώρησα θέμα συζήτησης και δεν ασχολήθηκα, τους είπα τι περίπου ήθελε ο άντρας μου. Ή δεν θα έπαιρνα ρούχα κυριλέ μόνο και μόνο για τη δική μου φιγούρα. Θα ρωτούσα αν θέλουν κάτι χρηστικό, να είναι πιο μεγάλο ίσως για το μέλλον κλπ. Ή αντίστροφα δεν θα έπαιρνα κάτι απλό αν ήξερα ότι η οικογένεια θέλει κάτι πιο επίσημο. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Επειδή βάφτισα πρόσφατα, τα βαφτιστικά γενικά είναι στάνταρ τιμή το πακέτο, ό,τι κι αν πάρεις. Δεν σου αφαιρούν ούτε ευρώ αν δεν τα πάρεις όλα. πχ αν δεν θες το παπιγιόν ή το γιλέκο, σου λένε είναι μέσα στο πακέτο οπότε γιατί να μην το πάρεις... (εντωμεταξύ στα αγόρια δεν έχουν κάτι άλλο, είναι όλα ίδια (πουκάμισο, γιλέκο, παπιγιόν, τιράντες) και απλά αλλάζουν τα χρώματα. Ενώ θυμάμαι πριν κάποια χρόνια είχαν και σαλοπέτες κ.α.) Οπότε το στυλ διαφοροποιείται μόνο από το πανωφόρι (σακάκι/μπουφάν) και το καπέλο (τζόκευ/καβουράκι). Αλλά όποιο κι αν είναι το στυλ, τα ίδια πληρώνει ο νονός. Εκτός αν δεν πάρει από μαγαζί βαφτιστικών και τα ψάξει μεμονωμένα. Στα δε κορίτσια νομίζω είναι κυριλέ ούτως ή άλλως... Προσωπικά πιο μεγάλη δυσκολία είχα στον γάμο μου που πήγαμε με τους κουμπάρους να διαλέξουμε στέφανα-καράφα-ποτήρι, επειδή βλέπαμε διάφορα, μας άρεσαν, αλλά δεν ξέραμε τιμές και φοβόμασταν μην επιλέξουμε τα πιο ακριβά ή κάτι που να είναι παραπάνω από ό,τι είχαν υπολογίσει.

 

Όταν βαφτιστεί το παιδί που περιμένω και αν με ρωτήσει ο/η νονός/ά, νομίζω θα πω απλά τι δεν θέλω καθόλου (π.χ. δεν θέλω all star ή πέδιλο). Από εκεί και πέρα νομίζω δεν θα με πείραζε ό,τι κι αν ήταν. Θα ρωτούσα απλά τι χρώμα θα πάρουν για να ταιριάξω τις μπομπονιέρες. Έτσι κι αλλιώς δεν μου αρέσουν τα "θέματα" στις βαφτίσεις, θα ταίριαζα μόνο χρώμα. Αλλά ίσως είμαι χαλαρή επειδή δεν με νοιάζει τόσο το στυλ (π.χ. αν ήταν πολύ κυριλέ μπορεί να μην τα φορούσα στο παιδί συχνά σαν σύνολο αλλά λογικά ως μεμονωμένα κομμάτια θα αξιοποιούνταν). Γενικά όμως μου αρέσει να έχω σαν ενθύμιο το προσωπικό γούστο όποιου κάνει δώρο, γι'αυτό και στον γάμο μας ας πούμε δεν κάναμε λίστα γάμου σε μαγαζί και σε όσους ρωτούσαν αν προτιμάμε λεφτά ή δώρο ενθάρρυνα τα δώρα (οι περισσότεροι μου είπαν ότι δεν τους είχε ξανατύχει) και μου αρέσει πολύ και το στοιχείο της έκπληξης και που όταν τα βλέπω λέω "αυτό ήταν από τον τάδε". (Στα δώρα εξάλλου υπάρχει και η λύση της αλλαγής αν κάτι είναι τόσο μα τόσο πολύ έξω από τα γούστα)

 

Το θέμα βέβαια ήταν ο σταυρός και ξέφυγα. Εκεί σίγουρα υπάρχουν διαφορές, π.χ. μπορείς να πάρεις έναν απλό και όχι αυτούς που έχουν στην κατηγορία "βαφτιστικοί". Αν πάρεις από την κατηγορία βαφτιστικών, πάλι σχεδόν ίδιες είναι οι τιμές, απειροελάχιστες διαφορές. Και χρυσό με λευκόχρυσο ίδιες τιμές έχουν. Οπότε και πάλι δεν ισχύει το "άλλος πληρώνει άλλος διαλέγει". 

 

Μια ένσταση μόνο... Δεν είναι καθόλου ίδιες οι τιμές για τα βαφτιστικά, πόσο μάλλον για τον σταυρό.

 

Υπάρχουν πολλές διαφορετικές ποιότητες στα ρούχα και μεγάλες αποκλίσεις στις τιμές για σταυρούς. Η τιμή καθορίζεται από τα καράτια, τους πολύτιμους λίθους, τυχόν σχέδια που μπορεί να έχει πάνω κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , erin0000 είπε:

 

Μια ένσταση μόνο... Δεν είναι καθόλου ίδιες οι τιμές για τα βαφτιστικά, πόσο μάλλον για τον σταυρό.

 

Υπάρχουν πολλές διαφορετικές ποιότητες στα ρούχα και μεγάλες αποκλίσεις στις τιμές για σταυρούς. Η τιμή καθορίζεται από τα καράτια, τους πολύτιμους λίθους, τυχόν σχέδια που μπορεί να έχει πάνω κτλ. 

Για τα ρούχα καταλαβαίνω ότι εννοεί πως σε οποίο κατάστημα καταληξεις, τα πακέτα έχουν την ίδια τιμή. Το ξέρω γιατί κι εγω ζητησα απο την νονα να μην παρει ουτε γιλέκο ούτε παπιγιόν ουτε καπέλο ούτε παπούτσια, αλλα μου ειπε οτι δεν αλλαζε η τιμη αν αφαιρούσε καποια ειδη. Για τα παπούτσια ειδικά ήθελα να μην τα χρεωθεί γιατί το παιδί τοτε δεν περπατούσε κ ηθελα να τα αφησουμε κ να τα παρει μετα, οταν θα περπατούσε κ θα ξεραμε νουμερο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Έσπερος είπε:

Για τα ρούχα καταλαβαίνω ότι εννοεί πως σε οποίο κατάστημα καταληξεις, τα πακέτα έχουν την ίδια τιμή. Το ξέρω γιατί κι εγω ζητησα απο την νονα να μην παρει ουτε γιλέκο ούτε παπιγιόν ουτε καπέλο ούτε παπούτσια, αλλα μου ειπε οτι δεν αλλαζε η τιμη αν αφαιρούσε καποια ειδη. Για τα παπούτσια ειδικά ήθελα να μην τα χρεωθεί γιατί το παιδί τοτε δεν περπατούσε κ ηθελα να τα αφησουμε κ να τα παρει μετα, οταν θα περπατούσε κ θα ξεραμε νουμερο. 

 

 

Όχι δεν έχουν την ίδια τιμή... Έχω γίνει νονά και στο κατάστημα που πήγα μπορούσες να διαλέξεις ρούχα είτε επώνυμα, είτε από πιο μικρές βιοτεχνίες.  Υπήρχαν πολλές διαβαθμίσεις. Ίσως τα πιο οικονομικά πακέτα να ξεκινάνε με μια στάνταρ τιμή. 

 

Ανεξάρτητα όμως από την τιμή, εγώ σαν νονά θέλω να πάρω κάτι που μου αρέσει... Δεν θα μου άρεσε η μαμά να επιμένει σε κάτι άλλο.  Γι΄αυτό και άφησα στους νονούς το ελεύθερο να πάρουν ό,τι θέλουν. Και μάλιστα ο ένας βρήκε κατάστημα και βαπτιστικά που ούτε είχα φανταστεί ότι υπάρχουν. Εντελώς διαφορετικά από τα συνηθισμένα. Και χάρηκα που δεν τον περιόρισα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , erin0000 είπε:

 

 

Όχι δεν έχουν την ίδια τιμή... Έχω γίνει νονά και στο κατάστημα που πήγα μπορούσες να διαλέξεις ρούχα είτε επώνυμα, είτε από πιο μικρές βιοτεχνίες.  Υπήρχαν πολλές διαβαθμίσεις. Ίσως τα πιο οικονομικά πακέτα να ξεκινάνε με μια στάνταρ τιμή. 

 

Ανεξάρτητα όμως από την τιμή, εγώ σαν νονά θέλω να πάρω κάτι που μου αρέσει... Δεν θα μου άρεσε η μαμά να επιμένει σε κάτι άλλο.  Γι΄αυτό και άφησα στους νονούς το ελεύθερο να πάρουν ό,τι θέλουν. Και μάλιστα ο ένας βρήκε κατάστημα και βαπτιστικά που ούτε είχα φανταστεί ότι υπάρχουν. Εντελώς διαφορετικά από τα συνηθισμένα. Και χάρηκα που δεν τον περιόρισα...

Μάλλον τότε θα έτυχε το κατάστημα. Εμάς η νονά δεν είχε χρόνο να ψάξει. Της είχα πει μάλιστα να μη μας πάρει καν βαφτιστικά αλλά ένα ωραίο σετ ρούχων καλών μεν αλλά χρηστικών, όμως κατάλαβα ότι δεν της ήταν εύκολο και δεν επέμεινα. 

 

Απόψεις είναι αυτές.. Εγώ τα βαφτιστικά τα βλέπω σαν δώρο, όχι σαν κάτι που γίνεται για να εκφραστεί ο νονός. Και τα δώρα θέλω να είναι χρήσιμα και να εξυπηρετούν τις ανάγκες αυτού που θα τα πάρει. ΕΙδικά σε εποχές τόσο δύσκολες, που η κάθε οικογένεια έχει τόσους περιορισμούς, είναι που είναι ΄πολλά τα χρήματα που πρέπει να δίνεις για την γκαρνταρόμπα του παιδιού, μου φαίνεται χαζό να ξοδεύονται χρήματα για ρούχα που θα φωτογραφηθούν ωραία και δεν θα φορεθούν ποτέ επειδή ο νονός δεν νοιάστηκε για το τι έχουν ανάγκη οι γονείς. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...