Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαφτιστικος σταυρος- ποιός αποφασίζει, νονός ή γονείς;


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μάλλον τότε θα έτυχε το κατάστημα. Εμάς η νονά δεν είχε χρόνο να ψάξει. Της είχα πει μάλιστα να μη μας πάρει καν βαφτιστικά αλλά ένα ωραίο σετ ρούχων καλών μεν αλλά χρηστικών, όμως κατάλαβα ότι δεν της ήταν εύκολο και δεν επέμεινα. 

 

Απόψεις είναι αυτές.. Εγώ τα βαφτιστικά τα βλέπω σαν δώρο, όχι σαν κάτι που γίνεται για να εκφραστεί ο νονός. Και τα δώρα θέλω να είναι χρήσιμα και να εξυπηρετούν τις ανάγκες αυτού που θα τα πάρει. ΕΙδικά σε εποχές τόσο δύσκολες, που η κάθε οικογένεια έχει τόσους περιορισμούς, είναι που είναι ΄πολλά τα χρήματα που πρέπει να δίνεις για την γκαρνταρόμπα του παιδιού, μου φαίνεται χαζό να ξοδεύονται χρήματα για ρούχα που θα φωτογραφηθούν ωραία και δεν θα φορεθούν ποτέ επειδή ο νονός δεν νοιάστηκε για το τι έχουν ανάγκη οι γονείς. 

Πόσο καιρό και πόσες φορές θα φορέσει βρε Έσπερος τα βαφτιστικά ώστε να είναι ανάγκη και μεγίστης σημασίας για την γκαρνταρόμπα ενός παιδιού ακόμα και σε γονείς που δυσκολεύονται τόσο πολύ; Τρεις μήνες; 5; 

Μεγαλώνει το παιδί αλλάζουν και οι εποχές! Πόσες φορές θα φορέσει το καλό φόρεμα το μη βαφτιστικό ένα κοριτσάκι και πόσες το καλό σετ παντελόνι πουκάμισο ένα αγοράκι; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 59 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Πόσο καιρό και πόσες φορές θα φορέσει βρε Έσπερος τα βαφτιστικά ώστε να είναι ανάγκη και μεγίστης σημασίας για την γκαρνταρόμπα ενός παιδιού ακόμα και σε γονείς που δυσκολεύονται τόσο πολύ; Τρεις μήνες; 5; 

Μεγαλώνει το παιδί αλλάζουν και οι εποχές! Πόσες φορές θα φορέσει το καλό φόρεμα το μη βαφτιστικό ένα κοριτσάκι και πόσες το καλό σετ παντελόνι πουκάμισο ένα αγοράκι; 

Μα ακριβώς επειδή τα καλά ρούχα δεν φοριούνται, πιστεύω ότι ο νονός πρέπει να τα πάρει σε συνεννόηση με την οικογένεια. Γιατί δίνεις που δίνεις χρήματα για να πάρεις ένα καλό σετ για τη σαιζόν, που θα φορεθεί 4-5 φορές το πολύ. Και αν σου φέρουν και κάτι δώρο, θα φορεθεί ακόμα λιγότερο. Να μείνουν και τα βαφτιστικά αχρησιμοποίητα; Εμάς πχ βαφτίστηκε τέλος Σεπτεμβρίου. Όταν αγόραραζαν τα βαφτιστικά, τα καταστήματα είχαν ακόμη καλοκαιρινά παντελόνια. Τους ζήτησα όμως να πάρουν χειμωνιάτικο, για να το φορέσει έστω τα Χριστούγεννα στην εκκλησία, στα γενέθλιά του, το Πάσχα, άντε και σε κανένα άλλο γεγονός αν προκύψει, που δεν νομίζω. Παλτουδάκι όμως που υπήρχε η δυνατότητα να βάλουν στο σετ, δεν ήθελα γιατί ήξερα ότι δεν θα χρειαζόταν, παρόλο που ήταν πολύ κομψά αυτά που είχαν δει. Έτσι έβαλαν ένα πιο λεπτό μπουφάν που ελπίζω να του κάνει την Άνοιξη. Το πουκάμισο ήταν λεπτό επίσης αλλά φορέθηκε ήδη στις γιορτές με μια ζακετούλα και το βαφτιστικό παντελόνι και ήταν πολύ ωραίο σετ. 

 

Για τέτοια συνεννόηση μιλάω, δεν λέω να επιβάλει ο γονιός από ποιο κατάστημα θα αγοραστούν, τι μάρκα θα είναι και πόσο θα κάνουν! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

 

Μια ένσταση μόνο... Δεν είναι καθόλου ίδιες οι τιμές για τα βαφτιστικά, πόσο μάλλον για τον σταυρό.

 

Υπάρχουν πολλές διαφορετικές ποιότητες στα ρούχα και μεγάλες αποκλίσεις στις τιμές για σταυρούς. Η τιμή καθορίζεται από τα καράτια, τους πολύτιμους λίθους, τυχόν σχέδια που μπορεί να έχει πάνω κτλ. 

 

4 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

 

 

Όχι δεν έχουν την ίδια τιμή... Έχω γίνει νονά και στο κατάστημα που πήγα μπορούσες να διαλέξεις ρούχα είτε επώνυμα, είτε από πιο μικρές βιοτεχνίες.  Υπήρχαν πολλές διαβαθμίσεις. Ίσως τα πιο οικονομικά πακέτα να ξεκινάνε με μια στάνταρ τιμή. 

 

Ανεξάρτητα όμως από την τιμή, εγώ σαν νονά θέλω να πάρω κάτι που μου αρέσει... Δεν θα μου άρεσε η μαμά να επιμένει σε κάτι άλλο.  Γι΄αυτό και άφησα στους νονούς το ελεύθερο να πάρουν ό,τι θέλουν. Και μάλιστα ο ένας βρήκε κατάστημα και βαπτιστικά που ούτε είχα φανταστεί ότι υπάρχουν. Εντελώς διαφορετικά από τα συνηθισμένα. Και χάρηκα που δεν τον περιόρισα...

 

Τα είπα αυτά για τις τιμές επειδή όταν βάφτισα όλα τα μαγαζιά που είχα δει για βαφτιστικά είχαν ίδιες τιμές, με πιθανή απόκλιση π.χ. ένα πενηντάρικο. Ή σε κάποια μπορεί να υπήρχε απόκλιση άλλο ένα πενηντάρικο αναλόγως αν έπαιρνες κουτί ή βαλίτσα (οι βαλίτσες πιο φτηνές). Ομολογουμένως όμως ήταν όλα στο κέντρο της Αθήνας -τα περισσότερα στην Αγίου Μάρκου που έχει καμιά δεκαριά το ένα δίπλα στο άλλο, οπότε ίσως για αυτό διατηρούσαν ίδιες τιμές για λόγους ανταγωνισμού. Θυμάμαι ότι συζητούσα όμως για συμβουλές και με μια φίλη μου που είχε γίνει πρόσφατα νονά και είχε πάρει από μαγαζί άλλης γειτονιάς, και πάλι ήταν ίδια τιμή με αυτά που βρήκα εγώ. Εκτός όμως από το ότι δεν είχαν διαφορά το ένα μαγαζί με το άλλο, δεν είχε ούτε και το ένα ρούχο με το άλλο μέσα στο κάθε μαγαζί. Ρωτούσα ας πούμε για σακάκι, ή μπουφάν, ή παλτό/μοντγκόμερυ (κάπως έτσι δεν λέγεται; ) και ήταν το ίδιο. Και το να λείπει κάποιο κομμάτι πχ παπιγιόν. Ή ας πούμε η οικογένεια ήθελε χειμωνιάτικο παντελόνι ενώ το δείγμα που είχα δει ήταν από λεπτό ύφασμα και μου έβαλαν χειμωνιάτικο ύφασμα χωρίς καμία διαφορά. Ή στη λαμπάδα και στο κουτί ζητούσες όσα υφάσματα, κορδέλες και "στολίδια" ήθελες και δεν άλλαζε κάτι είτε ήταν πολλά είτε λίγα.  Παπούτσι είτε all star, είτε επίσημο, είτε εσπαντρίγια, είτε οτιδήποτε, πάλι το ίδιο. Δηλαδή "το πακέτο έχει τόσο, ό,τι κι αν έχει μέσα" (από τα είδη που είχαν τα μαγαζιά εννοείται)

 

Σε κάτι τέτοια εννοούσα λοιπόν πως ό,τι και να ζητήσει ο γονιός, δεν επιβαρύνει τον νονό. Τώρα αν ζητήσει φόρεμα κεντημένο με σβαρόφσκυ αλλάζει το πράγμα! Ή αν τα πάρεις μεμονωμένα από άλλα μαγαζιά μπορεί να έρχεται πιο χαμηλά το συνολικό ποσό (γι'αυτό είπα πως αυτά ισχύουν για μαγαζιά βαφτιστικών -και λέω τώρα πως τουλάχιστον έτσι ήταν στο κέντρο της Αθήνας)

 

Για τους σταυρούς μπορεί να κάνω λάθος επειδή κοιτάζαμε την κατηγορία "για αγόρι" που είχε ούτως ή άλλως πιο απλά σχέδια. Στων κοριτσιών όντως είχε με πολλά στολίδια. Για αγόρι που κοιτάζαμε εμείς θυμάμαι μόνο το βάρος ότι ανέφεραν ως διαφοροποιητικό παράγοντα -και πάλι όμως μικρές αποκλίσεις είχαν, της τάξεως του πενηντάρικου, μπορεί όμως να έτυχε έτσι στα σχέδια που ρωτούσαμε οπότε δεν επιμένω. Τα καράτια σίγουρα θα παίζουν ρόλο αλλά στην κατηγορία "βαφτιστικών" σταυρών ήταν συγκεκριμένα καράτια (νομίζω 14 δεν θυμάμαι σίγουρα). Στην αλυσίδα διάλεγες καράτια. Γι'αυτό και πριν ανέφερα την κατηγορία "βαφτιστικών" σταυρών -τουλάχιστον έτσι όπως τα παρουσιάζουν όταν πας να ψωνίσεις.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μάλλον τότε θα έτυχε το κατάστημα. Εμάς η νονά δεν είχε χρόνο να ψάξει. Της είχα πει μάλιστα να μη μας πάρει καν βαφτιστικά αλλά ένα ωραίο σετ ρούχων καλών μεν αλλά χρηστικών, όμως κατάλαβα ότι δεν της ήταν εύκολο και δεν επέμεινα. 

 

Απόψεις είναι αυτές.. Εγώ τα βαφτιστικά τα βλέπω σαν δώρο, όχι σαν κάτι που γίνεται για να εκφραστεί ο νονός. Και τα δώρα θέλω να είναι χρήσιμα και να εξυπηρετούν τις ανάγκες αυτού που θα τα πάρει. ΕΙδικά σε εποχές τόσο δύσκολες, που η κάθε οικογένεια έχει τόσους περιορισμούς, είναι που είναι ΄πολλά τα χρήματα που πρέπει να δίνεις για την γκαρνταρόμπα του παιδιού, μου φαίνεται χαζό να ξοδεύονται χρήματα για ρούχα που θα φωτογραφηθούν ωραία και δεν θα φορεθούν ποτέ επειδή ο νονός δεν νοιάστηκε για το τι έχουν ανάγκη οι γονείς. 

αν ηταν ετσι,ολοι θα πρεπει να μας ρωτανε πριν μας φερουν δωρο:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , vicky86 είπε:

ακομη κ αν εμεις ρωταμε,δ σημαινει οτι εχουμε την απαιτηση να το κανουν κ οι αλλοι σε μας

Δεν το λέω σαν απαίτηση, ούτε θα παρεξηγιόμουν γι' αυτό. Απλώς θεωρώ ότι είναι κάτι που τους διευκολύνει όλους -αν δεν μιλάμε για παραλογες απαιτήσεις από τη μία ή την άλλη πλευρά. Κι εγώ δεν θα έδινα παραγγελίες αν δεν ήταν συγγενής η νονά. Ή σε συγγενή από τη μεριά του άντρα μου θα έλεγα γενικόλογα ότι θέλουμε κάτι οικονομικό και πρακτικό, με τρόπο που να μην προσβληθεί  ή το νιώσει σαν παρέμβαση, και έτσι θα άφηνα χώρο για δική τους προσέγγιση για συνεργασία αν το επιθυμούσαν. Σίγουρα όμως θα ήθελα να ξέρω χρώμα και στιλ για να συνδυάσω τις μπομπονιέρες. Εκτός από την ψύχωση με τα αφόρετα ρούχα, έχω ψύχωση και με τους συνδυασμούς. Για σταυρό, που είναι το θέμα, δεν θα επέμενα πάντως. Οϋτε για υλικό ούτε για σχέδιο ή διακόσμηση, γιατί στο κάτω κάτω ο σταυρός είναι το βασικ΄ο χριστιανικό σύμβολο, όχι τα ρούχα. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χειρότερο μου φαίνεται το να λένε οι γονείς στους νονούς θέμα στρουμφάκι, θέμα γουίνυ, θέμα γοργόνα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, παρά το να ζητήσουν π.χ. να είναι κάτι πρακτικό αντί επίσημου. Μπορεί και στα "θέματα" να μην έχει διαφορά σε τιμή, αλλά εκεί μου φαίνεται καθαρά παρέμβαση σε θέμα γούστου, σαν να διαλέγει δηλαδή ο γονιός τα πάντα. Είναι άλλο να πεις μια προτίμηση σε χρώματα και άλλο τα πάντα. Με τα θέματα βέβαια έχω μια αλλεργία γενικώς, και ειδικά αν πρόκειται για καρτούν γιατί δεν θεωρώ ότι κολλάνε με την περίσταση, δεν είναι πάρτυ (και το λέω χωρίς να είμαι ιδιαίτερα ευαίσθηση σε θέματα θρησκείας. Αλλά αν το κάνεις ή το κάνεις σωστά ή καθόλου!) Είναι απλά η άποψή μου όμως και βεβαίως αν μου ζητούσε η οικογένεια θέμα εννοείται ότι θα το έκανα, δεν θα τους έλεγα διαφωνώ και δεν το κάνω. Απλά το θεωρώ πιο χοντρό και εντελώς διαφορετικό σε σχέση με το να πεις "δεν θέλω σακάκι γιατί θα πάει χαμένο, θέλω μπουφάν". Παρόλα αυτά απ'ό,τι βλέπω αυτό με τα θέματα γίνεται παντού και δεν το θεωρεί κανένας παρέμβαση!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

αν ηταν ετσι,ολοι θα πρεπει να μας ρωτανε πριν μας φερουν δωρο:confused:

Εγω παντως εχω κανει μια λιστα με τις προτιμησεις μας ;-)  (πχ παιχνιδια ξυλινα, εκπαιδευτικα, οχι πολεμικα, στερεοτυπων κλπ, τι να προσεχουν αν αγοραζουν βιβλιο, προτιμησεις σε ρουχα πχ φορμες) και το εχω μοιρασει απο τον πρωτο χρονο σε ολους τους κοντινους μου και τους συγγενεις. Επισης, αν με ρωτησουν φυσικα και θα πω τις προτιμησεις μου, κι αν οχι αν μπορω θα το αλλαξω. Δεν θεωρω περιεργο αυτο που λεει η @Έσπερος, οχι μονο για τα βαφτιστικα (μιας που δεν το ζησαμε αυτο, το παιδι δεν το βαφτισαμε) αλλα γενικως αν θελει καποιος να αγορασει κατι για ενα παιδακι πιστευω οτι το πιο σωστο ειναι να ρωτησει την οικογενεια τι εχει αναγκη, τι προτιμαει κλπ για να μην παει κατι χαμενο και περιμενω να το κανουν και οι αλλοι σε μενα. Εννοειται οτι δεν θα παρεξηγηθω αν δεν ρωτησουν, αλλα θα με πειραξει αν ξερει καποιος δικος μου οτι δεν θελω να αγορασουν παιχνιδι οπλο στον μικρο και παει και φερει την απομιμηση καλασνικοφ. Γι'αυτο ξεκαθαρισα απο την αρχη τις προτιμησεις μας για να μην βρεθουμε οσο γινεται προ εκπληξεων (οχι οτι δεν εχει γινει κι αυτο).

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Εγω παντως εχω κανει μια λιστα με τις προτιμησεις μας ;-)  (πχ παιχνιδια ξυλινα, εκπαιδευτικα, οχι πολεμικα, στερεοτυπων κλπ, τι να προσεχουν αν αγοραζουν βιβλιο, προτιμησεις σε ρουχα πχ φορμες) και το εχω μοιρασει απο τον πρωτο χρονο σε ολους τους κοντινους μου και τους συγγενεις. Επισης, αν με ρωτησουν φυσικα και θα πω τις προτιμησεις μου, κι αν οχι αν μπορω θα το αλλαξω. Δεν θεωρω περιεργο αυτο που λεει η @Έσπερος, οχι μονο για τα βαφτιστικα (μιας που δεν το ζησαμε αυτο, το παιδι δεν το βαφτισαμε) αλλα γενικως αν θελει καποιος να αγορασει κατι για ενα παιδακι πιστευω οτι το πιο σωστο ειναι να ρωτησει την οικογενεια τι εχει αναγκη, τι προτιμαει κλπ για να μην παει κατι χαμενο και περιμενω να το κανουν και οι αλλοι σε μενα. Εννοειται οτι δεν θα παρεξηγηθω αν δεν ρωτησουν, αλλα θα με πειραξει αν ξερει καποιος δικος μου οτι δεν θελω να αγορασουν παιχνιδι οπλο στον μικρο και παει και φερει την απομιμηση καλασνικοφ. Γι'αυτο ξεκαθαρισα απο την αρχη τις προτιμησεις μας για να μην βρεθουμε οσο γινεται προ εκπληξεων (οχι οτι δεν εχει γινει κι αυτο).

στο περιβαλλον μου οσες λιστες κ να κανεις,δυστυχως δ γινονται σεβαστες.οποτε δ σκεφτηκα να κανω κτ τετοιο

απλα δ θεωρω οτι ειναι υποχρεωμενος να το κανει ο αλλος

αλλο που με τους περισσοτερους,η τουλ με αυτους που με νοιαζει,εχουμε μια καλη επικοινωνια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως σκέφτομαι ότι κάποια πράγματα εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες. Σκέφτομαι ας πούμε ότι όταν βαφτιστεί το παιδί μου, είναι πιθανό να έχουμε κάποιον νονό/νονά που δεν έχει ιδέα από παιδιά, καθώς οι περισσότεροι φίλοι μας δεν έχουν δικά τους. Οπότε λογικό θα ήταν να μην τους περάσει από το μυαλό αν κάτι είναι πρακτικό ή όχι και να πάρουν απλώς κάτι που τους εντυπωσίασε. Αν αντιθέτως έχεις νονό/νονά που είναι γονιός, είναι μάλλον σχεδόν σίγουρο ότι θα το σκεφτεί, επειδή ξέρει και από τα παιδιά του.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Το δώρο είναι δώρο. Το αγοράζεις με δικά σου κριτήρια για να το προσφέρεις σε κάποιον. Μπορεί να είναι κάτι που νομίζεις ότι ο άλλος έχει ανάγκη, κάτι που πιστεύεις ότι δεν θα έμπαινε στη διαδικασία να το πάρει από μόνος του ή δεν το έχει σκεφτεί, κάτι που σου αρέσει πάρα πολύ και πιστεύεις ότι θα αρέσει/ταιριάζει και σε εκείνον για τον οποίον προορίζεται κτλ. Το παίρνεις όμως με δικά σου κριτήρια. Και αν τελικά δεν του αρέσει, ας πάει να το αλλάξει... Αλλιώς ας δίναμε ο ένας στον άλλον δωροεπιταγές ή χρήματα να παίρνει ο καθένας ό,τι θέλει. 

 

 

11 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εγω παντως εχω κανει μια λιστα με τις προτιμησεις μας ;-)  (πχ παιχνιδια ξυλινα, εκπαιδευτικα, οχι πολεμικα, στερεοτυπων κλπ, τι να προσεχουν αν αγοραζουν βιβλιο, προτιμησεις σε ρουχα πχ φορμες) και το εχω μοιρασει απο τον πρωτο χρονο σε ολους τους κοντινους μου και τους συγγενεις. Επισης, αν με ρωτησουν φυσικα και θα πω τις προτιμησεις μου, κι αν οχι αν μπορω θα το αλλαξω. Δεν θεωρω περιεργο αυτο που λεει η @Έσπερος, οχι μονο για τα βαφτιστικα (μιας που δεν το ζησαμε αυτο, το παιδι δεν το βαφτισαμε) αλλα γενικως αν θελει καποιος να αγορασει κατι για ενα παιδακι πιστευω οτι το πιο σωστο ειναι να ρωτησει την οικογενεια τι εχει αναγκη, τι προτιμαει κλπ για να μην παει κατι χαμενο και περιμενω να το κανουν και οι αλλοι σε μενα. Εννοειται οτι δεν θα παρεξηγηθω αν δεν ρωτησουν, αλλα θα με πειραξει αν ξερει καποιος δικος μου οτι δεν θελω να αγορασουν παιχνιδι οπλο στον μικρο και παει και φερει την απομιμηση καλασνικοφ. Γι'αυτο ξεκαθαρισα απο την αρχη τις προτιμησεις μας για να μην βρεθουμε οσο γινεται προ εκπληξεων (οχι οτι δεν εχει γινει κι αυτο).

 

Συγγνώμη αλλά μου φαίνεται τραβηγμένο να κάνεις ολόκληρη λίστα και να την μοιράσεις σε φίλους και συγγενείς για το τι δώρο επιτρέπεται να κάνουν στο παιδί σου... Ασκείς πίεση έτσι στους άλλους.  

17 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Πάντως χειρότερο μου φαίνεται το να λένε οι γονείς στους νονούς θέμα στρουμφάκι, θέμα γουίνυ, θέμα γοργόνα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, παρά το να ζητήσουν π.χ. να είναι κάτι πρακτικό αντί επίσημου. Μπορεί και στα "θέματα" να μην έχει διαφορά σε τιμή, αλλά εκεί μου φαίνεται καθαρά παρέμβαση σε θέμα γούστου, σαν να διαλέγει δηλαδή ο γονιός τα πάντα. Είναι άλλο να πεις μια προτίμηση σε χρώματα και άλλο τα πάντα. Με τα θέματα βέβαια έχω μια αλλεργία γενικώς, και ειδικά αν πρόκειται για καρτούν γιατί δεν θεωρώ ότι κολλάνε με την περίσταση, δεν είναι πάρτυ (και το λέω χωρίς να είμαι ιδιαίτερα ευαίσθηση σε θέματα θρησκείας. Αλλά αν το κάνεις ή το κάνεις σωστά ή καθόλου!) Είναι απλά η άποψή μου όμως και βεβαίως αν μου ζητούσε η οικογένεια θέμα εννοείται ότι θα το έκανα, δεν θα τους έλεγα διαφωνώ και δεν το κάνω. Απλά το θεωρώ πιο χοντρό και εντελώς διαφορετικό σε σχέση με το να πεις "δεν θέλω σακάκι γιατί θα πάει χαμένο, θέλω μπουφάν". Παρόλα αυτά απ'ό,τι βλέπω αυτό με τα θέματα γίνεται παντού και δεν το θεωρεί κανένας παρέμβαση!

Συμφωνώ και με πιάνει και εμένα αλλεργία με τα θέματα και με τα σεταρίσματα... Ειδικά αν πάει η μαμά να ντυθεί σαν την κόρη... Γιατί το έχω δει και αυτό... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , erin0000 είπε:

Αλλιώς ας δίναμε ο ένας στον άλλον δωροεπιταγές ή χρήματα να παίρνει ο καθένας ό,τι θέλει. 

 

Δεν είναι τυχαίο ότι ειδικά για δώρα μωρών και για γάμους συνηθίζονται τα χρήματα. Άλλο πράγμα να πάρεις κάτι σε μια φίλη σου στη γιορτή της βασιζόμενος στο τι πιστεύεις ότι θα της αρέσει, άλλο να κάνεις ένα μεγάλο δώρο σε μια περίοδο ανάγκης, που θέλεις να πιάσει τόπο και να διευκολύνεις.

11 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εγω παντως εχω κανει μια λιστα με τις προτιμησεις μας ;-)  (πχ παιχνιδια ξυλινα, εκπαιδευτικα, οχι πολεμικα, στερεοτυπων κλπ, τι να προσεχουν αν αγοραζουν βιβλιο, προτιμησεις σε ρουχα πχ φορμες) και το εχω μοιρασει απο τον πρωτο χρονο σε ολους τους κοντινους μου και τους συγγενεις. Επισης, αν με ρωτησουν φυσικα και θα πω τις προτιμησεις μου, κι αν οχι αν μπορω θα το αλλαξω. Δεν θεωρω περιεργο αυτο που λεει η @Έσπερος, οχι μονο για τα βαφτιστικα (μιας που δεν το ζησαμε αυτο, το παιδι δεν το βαφτισαμε) αλλα γενικως αν θελει καποιος να αγορασει κατι για ενα παιδακι πιστευω οτι το πιο σωστο ειναι να ρωτησει την οικογενεια τι εχει αναγκη, τι προτιμαει κλπ για να μην παει κατι χαμενο και περιμενω να το κανουν και οι αλλοι σε μενα. Εννοειται οτι δεν θα παρεξηγηθω αν δεν ρωτησουν, αλλα θα με πειραξει αν ξερει καποιος δικος μου οτι δεν θελω να αγορασουν παιχνιδι οπλο στον μικρο και παει και φερει την απομιμηση καλασνικοφ. Γι'αυτο ξεκαθαρισα απο την αρχη τις προτιμησεις μας για να μην βρεθουμε οσο γινεται προ εκπληξεων (οχι οτι δεν εχει γινει κι αυτο).

Λίστα κι εγώ δεν θα έδινα αλλα στους συγγενείς λέω ξεκάθαρα τι χρειαζόμαστε και τι δεν χρειαζόμαστε. Για παιχνίδι με το οποίο δεν συμφωνώ ιδεολογικά, πιστεύω ότι απλά δεν θα το χρησιμοποιούσα. Αν ήταν όμως από πρόσωπο με οικειότητα, θα το εξηγούσα. Από την άλλη όμως, εγώ έχω και κάποια "κολλήματα", δεν μου αρέσουν ούτε τα πολεμικά παιχνίδια, ούτε όμως οι σουπερ ήρωες, ούτε στα κορίτσια οι κούκλες και οτιδήποτε είναι απομίμηση μητρικού ρόλου, ούτε τα κουζινικά. Αν είχα κορίτσι δεν θα είχα θέμα να μαγειρεύει μαζί μου, αλλά παιχνίδι κουζίνα δεν θα ήθελα να έχει. Όμως όλο αυτό καταλαβαίνω ότι είναι περιοριστικό για τους άλλους, γι αυτό νομίζω ότι αντί για περιορισμούς, απλώς θα τονίζω τι μας αρέσει, πχ παιχνίδια δεξιοτήτων. 

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινησω οτι δεν δινω λιστα με συγκεκριμενα παιχνιδια, αλλα καποιες κατευθυντηριες γραμμες, πχ

Προτιμηστε παιχνιδια ουδετερα, οχι τα λεγομενα "αγοριστικα"  που εχουν σχεση με οπλα, πολεμο και οτι αλλο οδηγει σε βιαιη συμπεριφορα 

Προτιμηστε ξυλινα παιχνιδια και οχι πλαστικα 

προτιμηστε ψυχαγωγικα παιχνιδια που προαγουν την κριτικη σκεψη, την ομαδικοτητα, την αναπτυξη δεξιοτητων

προτιμηστε βιβλια που προαγουν την φαντασια, που περνανε διαφορες αξιες οπως αλληλεγγυη, ισοτητα, φιλια, κατανοηση και αποδοχη του διαφορετικου...κοκ

και προτεινω καποια ηλεκτρονικα καταστηματα οπου μπορουν να βρουν παιχνιδια που καλυπτουν τις προτιμησεις μας (περισσοτερο σαν διευκολυνση, παρα σαν παροτρυνση).

Δεν θα δωσω τη λιστα στην γιαγια μου που ειναι 90 χρονων, ουτε εχω απαιτηση απο καποιον γνωστο-αγνωστο να μαντεψει τις ιδεολογιες μας, αλλα δεν θεωρω υπερβολη το να μπορω να εχω καποιο λογο στην διαπαιδαγωγηση μεσω των παιχνιδιων (που πιστευω παιζουν βασικο ρολο στην διαμορφωση της προσωπικοτητας) και πιστευω οτι οι κοντινοι μου (φιλοι και συγγενεις) σεβονται την οικογενεια μου, τις επιλογες μας και αυτα που δεν θεωρουμε αποδεκτα. Φυσικα, δεν θα στησω καποιον στον τοιχο αν αγνοησει αυτα που προτεινω, αλλα οπως ειπα αν μια φιλη μου φερει πχ ενα οπλο απομιμηση, ε θα σκεφτω τι δεν παει καλα στην επικοινωνια μας, μιας που απ'ότι φαινεται δεν με ξερει καθολου. 

Ηθελα απλα να το διευκρινησω και ζητω συγγνωμη απο την θεματοθετρια για το εκτος του θεματος.

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν είναι τυχαίο ότι ειδικά για δώρα μωρών και για γάμους συνηθίζονται τα χρήματα. Άλλο πράγμα να πάρεις κάτι σε μια φίλη σου στη γιορτή της βασιζόμενος στο τι πιστεύεις ότι θα της αρέσει, άλλο να κάνεις ένα μεγάλο δώρο σε μια περίοδο ανάγκης, που θέλεις να πιάσει τόπο και να διευκολύνεις.

Λίστα κι εγώ δεν θα έδινα αλλα στους συγγενείς λέω ξεκάθαρα τι χρειαζόμαστε και τι δεν χρειαζόμαστε. Για παιχνίδι με το οποίο δεν συμφωνώ ιδεολογικά, πιστεύω ότι απλά δεν θα το χρησιμοποιούσα. Αν ήταν όμως από πρόσωπο με οικειότητα, θα το εξηγούσα. Από την άλλη όμως, εγώ έχω και κάποια "κολλήματα", δεν μου αρέσουν ούτε τα πολεμικά παιχνίδια, ούτε όμως οι σουπερ ήρωες, ούτε στα κορίτσια οι κούκλες και οτιδήποτε είναι απομίμηση μητρικού ρόλου, ούτε τα κουζινικά. Αν είχα κορίτσι δεν θα είχα θέμα να μαγειρεύει μαζί μου, αλλά παιχνίδι κουζίνα δεν θα ήθελα να έχει. Όμως όλο αυτό καταλαβαίνω ότι είναι περιοριστικό για τους άλλους, γι αυτό νομίζω ότι αντί για περιορισμούς, απλώς θα τονίζω τι μας αρέσει, πχ παιχνίδια δεξιοτήτων. 

 

Εμένα δεν μου έδωσε ποτέ κανείς χρήματα για δώρα των μωρών-παιδιών... αν χρειαζόταν κάτι αλλαγή για τον οποιοδήποτε λόγο, το άλλαζα...

 

Με φιλική διάθεση, σου λέω ότι δεν θα αποφύγεις αργότερα  κούκλες, κουζινικά, τυχόν ήρωες, ή παιχνίδια στερεοτύπων. Θα είναι πολύ δύσκολο  να απομονώσεις το παιδί από όλα αυτά και να του υπαγορεύεις με το τι θα παίξει... Αυτό όμως που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι από κοντά και να εξηγείς γιατί πχ δεν χρειάζεται μόνο τα κορίτσια να μαγειρεύουν, αλλά και τα αγόρια...

πρίν από 9 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Να διευκρινησω οτι δεν δινω λιστα με συγκεκριμενα παιχνιδια, αλλα καποιες κατευθυντηριες γραμμες, πχ

Προτιμηστε παιχνιδια ουδετερα, οχι τα λεγομενα "αγοριστικα"  που εχουν σχεση με οπλα, πολεμο και οτι αλλο οδηγει σε βιαιη συμπεριφορα 

Προτιμηστε ξυλινα παιχνιδια και οχι πλαστικα 

προτιμηστε ψυχαγωγικα παιχνιδια που προαγουν την κριτικη σκεψη, την ομαδικοτητα, την αναπτυξη δεξιοτητων

προτιμηστε βιβλια που προαγουν την φαντασια, που περνανε διαφορες αξιες οπως αλληλεγγυη, ισοτητα, φιλια, κατανοηση και αποδοχη του διαφορετικου...κοκ

και προτεινω καποια ηλεκτρονικα καταστηματα οπου μπορουν να βρουν παιχνιδια που καλυπτουν τις προτιμησεις μας (περισσοτερο σαν διευκολυνση, παρα σαν παροτρυνση).

Δεν θα δωσω τη λιστα στην γιαγια μου που ειναι 90 χρονων, ουτε εχω απαιτηση απο καποιον γνωστο-αγνωστο να μαντεψει τις ιδεολογιες μας, αλλα δεν θεωρω υπερβολη το να μπορω να εχω καποιο λογο στην διαπαιδαγωγηση μεσω των παιχνιδιων (που πιστευω παιζουν βασικο ρολο στην διαμορφωση της προσωπικοτητας) και πιστευω οτι οι κοντινοι μου (φιλοι και συγγενεις) σεβονται την οικογενεια μου, τις επιλογες μας και αυτα που δεν θεωρουμε αποδεκτα. Φυσικα, δεν θα στησω καποιον στον τοιχο αν αγνοησει αυτα που προτεινω, αλλα οπως ειπα αν μια φιλη μου φερει πχ ενα οπλο απομιμηση, ε θα σκεφτω τι δεν παει καλα στην επικοινωνια μας, μιας που απ'ότι φαινεται δεν με ξερει καθολου. 

Ηθελα απλα να το διευκρινησω και ζητω συγγνωμη απο την θεματοθετρια για το εκτος του θεματος.

 

Το κατάλαβα ότι δεν δίνεις λίστα με συγκεκριμένα παιχνίδια. Αλλά τις κατευθυντήριες γραμμές γιατί δεν τις λες προφορικά; Το να δώσεις γραπτή λίστα μου φαίνεται σαν άσκηση πίεσης...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , erin0000 είπε:

 

Εμένα δεν μου έδωσε ποτέ κανείς χρήματα για δώρα των μωρών-παιδιών... αν χρειαζόταν κάτι αλλαγή για τον οποιοδήποτε λόγο, το άλλαζα...

 

Με φιλική διάθεση, σου λέω ότι δεν θα αποφύγεις αργότερα  κούκλες, κουζινικά, τυχόν ήρωες, ή παιχνίδια στερεοτύπων. Θα είναι πολύ δύσκολο  να απομονώσεις το παιδί από όλα αυτά και να του υπαγορεύεις με το τι θα παίξει... Αυτό όμως που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι από κοντά και να εξηγείς γιατί πχ δεν χρειάζεται μόνο τα κορίτσια να μαγειρεύουν, αλλά και τα αγόρια...

 

 

Εμάς αρκετοί μας έδωσαν χρήματα στη γέννηση, συγγενείς προφανώς, αλλά και στη βάφτιση, και στα γενέθλια. Για πιο μεγάλο παιδί δεν ξέρω. Κι εμείς το έχουμε κάνει στον ανιψιό μου 1-2 φορές. 

 

Για τα παιχνίδια -και συγγνώμη για το εκτός θέματος- έχω προβληματιστεί κάποιες φορές κι εγώ, μήπως με το υπερβολικό φιλτράρισμα ασκούμε κάποιου άλλου είδους καταπίεση και δεν αφήνουμε τα παιδιά να χειριστούν ελεύθερα το παιχνίδι, και βέβαια μήπως ενοχοποιούμε κάτι που ένα παιδί μπορεί να το βλέπει τελείως διαφορετικά.  Προσπαθώ να θυμηθώ, όταν έπαιζα με τον ξάδερφό μου με την μπάρμπι και το GI Joe, τι ακριβώς παίζαμε. Γιατί σίγουρα είχαμε υπερβεί τη στερεοτυπική χρήση και των δύο παιχνιδιών. Τέλος πάντων, ξεφύγαμε από το θέμα. Η θεματοθέτρια εντωμεταξύ δεν απαντάει, μάλλον έχει καλυφθεί και μας βαρέθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μπει ποτέ στη διαδικασία να κατευθύνω φίλους σχετικά με τα δώρα που θα πάρουν είτε σε εμένα (γενέθλια, γιορτή) είτε στο παιδί μου. Αν ερωτηθώ δίνω μια γενική κατεύθυνση του τύπου "η μικρή παίζει με εκπαιδευτικά παιχνιδάκια ή της αρέσουν πολύ τα βιβλία κτλ". Δε θέλω να περιορίσω τις επιλογές του άλλου ούτε να επιβάλλω το γούστο μου. Με χαρά ωστόσο βλέπω ότι οι προτιμήσεις μου πάνω κάτω συμπίπτουν με αυτές των φίλων που μας παίρνουν δώρα. Έχω κάνει ελάχιστες αλλαγές, κυρίως σε μεγέθη ρούχων. 

Από την άλλη, εγώ επιλέγω τα δώρα για τα παιδιά των φίλων βάσει της αντίληψης που έχω για τις προτιμήσεις τους. Ξέρω πχ ότι μια φίλη λατρεύει τα ξύλινα παιχνίδια για την κόρη της οπότε προσανατολίζομαι εκεί ή γνωρίζω ότι ο γιός μιας άλλης τρελαίνεται για αυτοκινητάκια μιας συγκεκριμένης σειράς, παίρνω αυτοκινητάκι τσεκάροντας με τη μαμά αν ήδη το έχει. Σε γενικές γραμμές επιλέγω να ψωνίζω από γνωστές αλυσίδες καταστημάτων για να μπορεί εύκολα ο γονιός να αλλάξει το δώρο εφόσον επιθυμεί.

Σχετικά με το στερεοτυπικό παιχνίδι, γενικώς δεν το επιλέγω, ξέρω όμως ότι όταν η μικρή αποκτήσει προτιμήσεις πιθανό να μην το αποφύγω, όπως είπε όμως και η @erin0000θα είμαι κοντά και θα εξηγώ.

Στο θέμα μας τώρα... βαπτιστικός σταυρός. Δεν ασχολήθηκα καν όταν βάφτισα τη μικρή. Δίνω λίγες πιθανότητες να τον φορέσει στο μέλλον. Εκτίμησα ωστόσο το γεγονός ότι ο νονός με ρώτησε τι χρώμα επιθυμώ. Όσο για τα βαπτιστικά, θεώρησα εκ των προτέρων δεδομένο ότι δε θα ξαναφορεθούν. Βαπτίσαμε την κόρη μας Σεπτέμβρη. Πόσο πιθανό είναι να της ξαναφορέσω καλοκαιρινό καλό φορεματάκι και σε ποιά ακριβώς περίσταση; Στις κούνιες ή στην καροτσάδα;

 

Link to comment
Share on other sites

Η νονα αποφασιζει τι σταυρο θα παρει στο βαπτιστηρι της. Δεν ειναι υποχρεωτικο να ρωτησει. Εχω βαφτισει κ μου εχουν βαφτισει. Η απαντηση της μπορει να ηταν μετα απο γκρινια η πρηξιμο. Ας αφησουμε τις νονες να κανουν αυτο που θελουν. Δεν τις εχουμε επιλεξει ως χορηγους ;) .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από βαφτίσεις, έχω όμως τη γνώμη, πως το δώρο πρέπει να αφορά εκείνον που το προσφέρει.

 

Εμείς ως οικογένεια έχουμε την ιδιαιτερότητα να είμαστε vegan, με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Οι περισσότεροι φίλοι και συγγενείς μας το αντιλαμβάνονται και προσαρμόζουν και τα δώρα που θα μας κάνουν στον τρόπο ζωής μας.

 

Υπάρχουν όμως ορισμένοι, οι οποίοι θεωρούν πως η επιλογή μας αυτή ξεκινά και σταματά στη διατροφή. Πότε δεν σχολίασα δώρο τους, ώστε να μην τους φέρω σε δυσκολη θέση, ούτε και προσπάθησα να εμβαθύνω στον τρόπο ζωής μας, προκειμένου να "περάσω το μήνυμα διακριτικά", καθότι θεωρώ πως αν τους ενδιέφερε θα είχαν ρωτήσει. Δεν είναι η θέση μου να κάνω τον ινστρουκτορα.

Τα εν λόγο δωρα, λοιπόν, τα παραλαμβάνουμε με χαμόγελο γνήσιο, καθώς εκτιμούμε την κίνηση τους βαθιά και στη συνέχεια τα δωριζουμε με τη σειρά μας κάπου, όπου ξέρουμε πως θα χρειαστούν.

Επεξεργάστηκαν by Αννα 35

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως τον σταυρό αποφασίζει η νονα/νονός και κανένας άλλος. Εξάλλου ο σταυρός είναι του παιδιού, αυτό θα  το φοράει οπότε δεν έχουν λόγο οι γονείς. Ποιος λέει ότι το δικό μου γούστο θα είναι ίδιο με το παιδί μου όταν μεγαλώσει; αν ζητηθεί η γνώμη των γονιών ας την πούνε και πάλι δεν είναι απαραίτητο η νονά να την ακολουθήσει. 

Εγώ όταν έγινα νονά διάλεξα το σταυρό με το δικό μου γούστο και με πολύ αγάπη! Όταν βαφτιστηκε το παιδί μου έδωσα το ελεύθερο στο νονο να πάρει ότι θέλει. Με ρώτησε αν μας πειράζει να είναι λευκοχρυσος και είπα να διαλέξουν ότι θέλουν. Έτυχε να έχουμε το ίδιο γούστο γιατί ούτε σε μένα ούτε στον άντρα μου αρέσει ο κίτρινος χρυσός αλλά πραγματικά και κίτρινο να διάλεγε δεν θα έλεγα τίποτα γιατί θεωρώ πως είναι καθαρά επιλογή του νονου. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...