Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταγγελία σε εκπαιδευτικό;


Recommended Posts

Εκανα μία πρώτη κουβέντα με 2 μαμάδες που εμπιστεύομαι σχετικά. Η μία δηλώνει μεν σοκαρισμένη αλλά ότι δεν το ξέρει από πρώτο χέρι γιατί το παιδί της "είναι σε φάση που δεν της μιλάει για το σχολείο", η άλλη τα ξέρει μεν, αλλά δε θα προχωρούσε σε καταγγελία γιατί θα στιγματιστεί το παιδί της.

Θα το δω μέσα στη χρονιά μήπως υπάρχει και άλλος γονιός που όντως θέλει να κάνουμε καταγγελία μαζί, ή αν με παίρνει να αποτανθώ σε κάποιον καθηγητή από το σχολείο μήπως υπάρχει υποστήριξη από τοπική ΕΛΜΕ, τουλάχιστον μία εκπαιδευτικός από όσο έχω καταλάβει έχει επανειλημμένα αρπαχτεί από διάφορες αφορμές να μιλήσει κατά του ρατσισμού και των διακρίσεων στα παιδιά, οπότε ίσως από εκεί βγει πιο εύκολα άκρη. Δε νομίζω ότι αν είναι μόνο ο λόγος ενός παιδιού και κανείς άλλος δε θέλει να εκτεθεί μπορεί να προχωρήσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φαντάζομαι πως και άλλα παιδιά μεταφέρουν στους γονείς τους τα τεκταινόμενα στο σχολείο, αποκλείεται από μια τάξη 20 περίπου παιδιών μονάχα ένα να συζητά στο σπίτι. Οπότε τα όσα μεταφέρει το παιδί της Αργκ σίγουρα έχουν μεταφερθεί και από άλλους μαθητές.

 

Προσωπικά, πάντως, ακόμα και τη δυνατότητα να μην είχα να διερευνήσω το τι λέγεται επακριβώς, αν μου ανέφερε το παιδί μου τέτοια περιστατικά, θα αναλάμβανα άμεσα δράση, χωρίς περίσκεψη και ενδοιασμούς.

Επεξεργάστηκαν by Αννα 35

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Αννα 35 είπε:

Φαντάζομαι πως και άλλα παιδιά μεταφέρουν στους γονείς τους τα τεκταινόμενα στο σχολείο, αποκλείεται από μια τάξη 20 περίπου παιδιών μονάχα ένα να συζητά στο σπίτι. Οπότε τα όσα μεταφέρει το παιδί της Αργκ σίγουρα έχουν μεταφερθεί και από άλλους μαθητές.

 

Προσωπικά, πάντως, ακόμα και τη δυνατότητα να μην είχα να διερευνήσω το τι λέγεται επακριβώς, αν μου ανέφερε το παιδί μου τέτοια περιστατικά, θα αναλάμβανα άμεσα δράση, χωρίς περίσκεψη και ενδοιασμούς.

 

Η ταξη ειναι μικρη, κατω απο 20 παιδια, δε λεω αριθμο, νομιζω οτι θα φωτογραφησει το σχολειο ;)

Καποια παιδια ειναι παιδια μεταναστων, και ναι μεν κατα κυριο λογο προσωπικα θιγονται απο τις αηδιες που λεγονται, αλλα απο την αλλη, δεν ειναι πρωτογνωρο φαινομενο για τα παιδια αυτα ο ρατσισμος και οι οικογενειες τους για ευνοητους λογους αποφευγουν τις συγκρουσεις και το να μπλεξουν με τις αρχες.

Καποια παιδια ερχονται απο οικογενειες αντιστοιχων αποψεων με την καθηγητρια.

Τα υπολοιπα, που δεν νομιζω οτι τελικα ειναι πανω απο 10, σιγουρα καποια απλα δεν ασχολουνται γενικοτερα και καποια εχουν οικογενειες που ισως και να θελουν να κινητοποιηθουν. Προσπαθω να δω αν υπαρχει απο καποιους αλλους γονεις διαθεση συνεργασιας. Ενα παιδι ξερω οτι το ιδιο απαντα και μαλιστα εντονα, αλλα εκει δεν υπαρχει η διαθεση συνεργασιας απο την οικογενεια.

Μονη μου τι να κινηθω να λεω "το παιδι μου ειπε αυτο" και η καθηγητρια να λεει "οχι καλε, παρεξηγησε"; Το εχω ξαναζησει το εργο δυστυχως για αλλα θεματα, και με γραπτες καταγγελιες και το μονο που καταφερα ηταν να χασω το χρονο μου για να κανω μια τρυπα στο νερο, το δημοσιο προστατευει μεχρι αηδιας τους υπαλληλους του. Αν δεν υπαρχει οργανωμενη καταγγελια γονιων, η υποστηριξη απο καποιο μελος του συλλογου διδασκοντων, δε θελω να εκθεσω το παιδι μου σε μια ανευ λογου πιεση. 

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να κατανοήσω τη συλλογιστική σου, προκειμένου να βοηθήσω. Διερωτασαι στον τίτλο αν πρέπει να κάνεις καταγγελία. Πριν την ανάρτηση του θέματος είχες τα συγκεκριμένα δεδομένα που παραθέτεις παραπάνω ανά χείρας; Εάν ναι, τότε εκ προοιμίου έχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο μιας καταγγελίας. Όποτε έρχομαι και διερωταμαι, με ποιον τρόπο θα ήθελες να σε βοηθήσουμε επί του συγκεκριμένου θέματος; 

 

Συνεχίζω τη συζήτηση, καθώς θεωρώ τα συμβάντα, τα οποία περιγράφεις, μείζονος σημασίας και έχω την ειλικρινή διάθεση να βοηθήσω, έστω και με συμβουλές.

Επεξεργάστηκαν by Αννα 35

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Αννα 35 είπε:

Δυσκολεύομαι να κατανοήσω τη συλλογιστική σου, προκειμένου να βοηθήσω. Διερωτασαι στον τίτλο αν πρέπει να κάνεις καταγγελία. Πριν την ανάρτηση του θέματος είχες τα συγκεκριμένα δεδομένα που παραθέτεις παραπάνω ανά χείρας; Εάν ναι, τότε εκ προοιμίου έχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο μιας καταγγελίας. Όποτε έρχομαι και διερωταμαι, με ποιον τρόπο θα ήθελες να σε βοηθήσουμε επί του συγκεκριμένου θέματος; 

 

Συνεχίζω τη συζήτηση, καθώς θεωρώ τα συμβάντα, τα οποία περιγράφεις, μείζονος σημασίας και έχω την ειλικρινή διάθεση να βοηθήσω, έστω και με συμβουλές.

 

Να πω την αλήθεια, ήλπιζα ότι θα μου έλεγε κάποιος ότι υπάρχει δυνατότητα διερεύνησης τέτοιων περιστατικών από κάποια δομή εντός δημοσίου, τύπου συμβούλου κλπ. 

Από εκεί και πέρα, μετά την ιδέα για το παρατηρητήριο του Ελσίνκι , όντως μίλησα με 2 μαμάδες όπως ανέφερα πιο πριν, αλλά δεν βρήκα προθυμία να το προχωρήσουμε παραπέρα και από οσο αντιλαμβάνομαι μία καταγγελία μόνη της από ένα παιδί δεν αρκεί. Ελπίζω ότι σε κάποια επόμενη συζητηση μπορεί κάτι να αλλάξει, αλλά ως έχουν τα πράγματα, δεν...

Μία κοπέλα ανέφερε την ΕΛΜΕ, και επιβεβαίωσε το παιδί μου όταν συζητήσαμε ξανά,  ότι πράγματι άλλη καθηγήτρια στο σχολείο φαίνεται να αγωνίζεται να περάσει τις αντίθετες απόψεις, οπότε ίσως έχει νόημα να το κυνηγήσω από εκεί μόλις βρω ευκαιρία να την συναντήσω. Δυστυχώς ακόμη, τέλη Νοέμβρη, το σχολείο έχει κενά, οπότε το πρόγραμμα αλλάζει ανά εβδομαδα και δεν υπάρχει ακόμη ανακοίνωση σταθερών ωρών για να συναντήσει κανείς καθηγητές. Άλλο δράμα αυτό.

Το άλλο που σκέφτομαι, είναι ότι έχω αναπτύξει καλή σχέση με πρώην δασκάλα του δημοτικού της περιοχής, η οποία γνωρίζω ότι έχει έντονη συνδικαλιστική δράση, και σκέφτομαι να ρωτήσω μία γνώμη και από εκεί. Αλλά νομίζω ότι είναι εντελώς άλλα τα συνδικαλιστικά όργανα στην Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπική μου γνώμη είναι να προβείς σε όσες περισσότερες ενέργειες μπορέσεις. 

Να καλέσεις στο σχολείο και να μιλήσεις με την καθηγήτρια που αναφέρεις, ώστε να ορίσετε μια συνάντηση, να έρθεις σε επαφή με τη δασκάλα του δημοτικού, όσο διαφορετικές συνδικαλιστικές οργανώσεις και αν είναι, σε ορισμένα θέματα θα μπορέσει να σε κατευθύνει.

 

Ξέρεις, πέραν του ηθικού του πράγματος, θα αποτελέσει ένα σημαντικό μάθημα ζωής για τα παιδιά σου. Πασχίζουμε όλη μας τη ζωή να τους εμφυσήσουμε αξίες, τώρα λοιπόν είναι η ευκαιρία σου να δώσεις το παράδειγμα, κόντρα στη χαρακτηριστική ρήση: do as I say, not as I do.

 

 

Και μπορεί οι δικές σου ενέργειες να αποτελέσουν αφετηρία, προκειμένου να ευαισθητοποιηθουν και άλλοι γονείς. Μια σπίθα συχνά είναι αρκετή, ώστε να ανάψει η φωτιά.

Επεξεργάστηκαν by Αννα 35

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Το άλλο που σκέφτομαι, είναι ότι έχω αναπτύξει καλή σχέση με πρώην δασκάλα του δημοτικού της περιοχής, η οποία γνωρίζω ότι έχει έντονη συνδικαλιστική δράση, και σκέφτομαι να ρωτήσω μία γνώμη και από εκεί. Αλλά νομίζω ότι είναι εντελώς άλλα τα συνδικαλιστικά όργανα στην Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια.

 

Ναι διαφορετικα ειναι. Αλλα υποθετω επικοινωνούν ή τελος παντων θα εχουν καποιον κοινο γνωστο. Δεν ξερω τι έκταση εχει παρει το θεμα εξτος των εκπαιδευτικων σελίδων, τις τελευταιες μερες προέκυψαν υποκινούμενες καταλήψεις απο ακραιο κόμμα με αφορμη "εθνικά θέματα" κ υπαρχει μια ενταση κ αντιδραση σχετικα με την παρουσια ακραίων ιδεολογιών στα σχολεια. Αν η περιοχη σας εχει ευαισθητοποιημένους συνδικαλιστες, ισως μπορέσει να πλαισιωθεί καπως ετσι. Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα ελεγαν να στειλετε σχετικο κειμενο στο alfavita.gr για αρχη για να δημοσιοποιηθεί το θεμα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...