Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Native Speaker English Teacher (female) (ages 4-15 yo)


Recommended Posts

Native Speaker English Teacher (female) looking for students to help them love the English language!

 

 

Video CV and phone number can be provided to you upon communicating with me through a private message.

Θα σας αποσταλλεί βίντεο-βιογραφικό και τηλεφωνικός αριθμός, μετά την επικοινωνία σας μέσω μηνύματος. 

 

Where?

  • Agia Paraskevi
  • Chalandri
  • Cholargos
  • Papagos
  • Gerakas
  • Psichiko
  • Filothei

Education:

  • BEd in Early Childhood Education
  • MSc in ICT for Education
  • PhD student ICT in Special Education
  • Educational and Psychological Measurements in Special Education (George Washington University) Certificate
  • TESOL (Teaching English to speakers of other languages) Certificate (IO Academy)
  • SEN Certificate (The British Council)
  • Innovative Expert Educator title (Microsoft)

Teaching Experience:

  • US Elementary School Teacher (KG-5)  (4 years)
  • International School Teacher (1-12) (2 years)
  • Online EFL Teacher (1 year)
  • Greek School KG Aide (1 year)
  • SEN Teacher (2 years)
  • EFL/ESL Teacher (7 years)

Philosophy: 

  • Setting high expectations which inspire, motivate and challenge students 
  • Planning and teaching well structured lessons 
  • Adapting teaching to respond to the strengths and needs of student
  • Making accurate and productive use of assessment 
  • Providing learning experiences while creating an environment that is conducive to student learning and involvement 
  • Differentiating instruction
  • Helping students sustain motivation and persist through challenges and setbacks on different tasks/subjects 

 

Languages Spoken:

  • English
  • French
  • Greek

 

Video CV and phone number can be provided to you upon communicating with me through a private message.

Θα σας αποσταλλεί βίντεο-βιογραφικό και τηλεφωνικός αριθμός, μετά την επικοινωνία σας μέσω μηνύματος. 

Επεξεργάστηκαν by Christina87
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γνωρίζετε τους διάφορους τρόπους διδασκαλίας μιας ξένης γλώσσας;

Φυσικά πολλοί γνωρίζουν για τη μέθοδο που προτείνει κάποια σειρά βιβλίων και τα παιδιά μαθαίνουν κάποιο λεξιλόγιο σε κάθε ώρα διδασκαλίας και καλούνται να κάνουν κάποιες ασκήσεις. Υπάρχουν βιβλία γραμματικής, βιβλία μαθητών, βιβλία εργασιών, βιβλία λεξιλογίου κτλ 

Γνωρίζετε ανθρώπους που έμαθαν μια ξένη γλώσσα με την παραπάνω μέθοδο; Προσωπικά γνωρίζω αρκετούς. Το πιο συνηθισμένο φαινόμενο με αυτούς τους ανθρώπους είναι να νιώθουν μια ανασφάλεια στο να χρησιμοποιήσουν τη γλώσσα που έμαθαν. Είχα συνεργαστεί με πολλά παιδιά τα οποία μάθαιναν έτσι, γιατί συνήθως και οι γονείς τους έτσι είχαν μάθει και αυτό φαινόταν το "φυσιολογικό". Αυτά τα παιδιά, προτιμούσαν να γράψουν αυτό που ήθελαν, το οποίο μπορεί να τους έπαιρνε μισή ώρα για μία απλή παράγραφο, αντί να χρησιμοποιήσουν τον προφορικό λόγο. Ακόμα και όταν έγγραφαν, συνέχιζαν να διαβάζουν ξανά και ξανά το κείμενό τους, με στόχο να διορθώσουν κάτι από τα λάθη τους κάθε φορά και ποτέ δεν παρέδιδαν το γραπτό τους με σιγουριά.

Έχετε γνωρίσει παιδιά που ξεκίνησαν μαθήματα ξένης γλώσσας πριν αρχίσουν να διαβάζουν; Παιδιά που έμαθαν λέξεις και απλές προτάσεις μέσα από παιχνίδια; Παιδιά που έμαθαν να μιλούν την ξένη γλώσσα, με τον ίδιο τρόπο που έμαθαν και τη μητρική τους; Παιδιά στα οποία η προσέγγιση ήταν απλή και φιλική και αντί να πουν "Ωωωωχ, έχω να κάνω επανάληψη στον Present Perfect Simple" και να πρέπει να σκεφτούν κανόνες στο μυαλό τους για το πού και πώς θα τον χρησιμοποιήσουν, λένε "Έχω να βρεθώ με την δασκάλα μου και σήμερα μου έχει πει ότι θα διαβάσουμε ένα βιβλίο για την Αίγυπτο και θα μου φέρει φωτογραφίες και puzzle και θα μάθω να παραγγέλνω Αιγυπτιακό φαγητό";

Γενικότερα, σε κάθε μαθησιακό πλαίσιο, αυτοί που προωδεύουν περισσότερο είναι αυτοί που έχουν κίνητρο. Δεν υπάρχουν μαθητές "αδύναμοι" και "δυνατοί". Υπάρχουν μαθητές που έχουν κίνητρο (self-motivation) και πλαίσια τα οποία απευθύνονται σε κάθε τύπο μάθησης (learning styles). Και τι καλύτερο από το να μάθουν τα παιδιά, με τρόπους που ενδιαφέρουν τα ίδια! Μη φοβάστε τις νέες τεχνολογίες και μάθετε πώς θα κάνετε τα παιδιά σας να χαρούν χρησιμοποιώντας τες! 

 

Βάλτε στα παιδιά σας να δουν παιδικές ταινίες στα αγγλικά -ναι το καταλαβαίνω, την πρώτη φορά θα τους φανεί περίεργο και ίσως δυσανασχετήσουν!

Παίξτε με τα παιδιά σας ένα επιτραπέζιο που απαιτεί τη χρήση 4-5 λέξεων σε μία ξένη γλώσσα!

Πάρτε ένα ξενόγλωσσο βιβλίο και διαβάζετέ τους το συχνά. Αν δεν έχετε τη δυνατότητα, υπάρχουν τόσα ebooks!

Χρησιμοποιήστε την "παγκοσμιοποίηση" για να βοηθήσετε το παιδί σας να αποκτήσει ένα φίλο σε μία άλλη χώρα (κάποια οικογένεια που γνωρίσατε σε κάποιες διακοπές; ***ΠΡΟΣΟΧΗ*** μην εμπιστευτείτε απλά ένα προφίλ που παρουσιάζεται σαν γονιός σε κάποιο social media site)

Υπάρχουν ερεθίσματα στην καθημερινότητά σας που μπορούν να αποτελέσουν ισχυρή πηγή μάθησης! 

 

Έχετε σκεφτεί πόσες λέξεις/προτάσεις ξέρουν ήδη τα παιδιά σας σε μία ξένη γλώσσα και δεν τις έμαθαν ούτε από δάσκαλο, ούτε από εσάς τους ίδιους; Πιστέψτε με, είναι πολλές περισσότερες από 2-3 (Hot wheels, Angry Birds, Let's Go! κ.α.)

 

Δώστε τη δυνατότητα στα παιδιά σας να μάθουν κάτι και να το μάθουν σωστά! :wub:

 

app_1c07340e-1ebe-49d4-aa55-1fe67a21b33e

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους σας! 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Περισσότερες λεπτομέριες για εμένα και τη δουλειά μου, μπορείτε να βρείτε εδώ: http://christinamarstr.wixsite.com/steps

 

Καλή σχολική χρονιά! 

 

first-day-of-school_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,

Αν κάποιοι από εσάς έχουν παιδιά 4-6 ετών, που φοιτούν σε δημόσια σχολεία, θα μπορούσατε να μου στείλετε ένα μήνυμα για την εμπειρία σας με τη διδασκαλία των αγγλικών ως ξένη γλώσσα στα σχολεία; 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, ChristinaESL είπε:

Καλησπέρα,

Αν κάποιοι από εσάς έχουν παιδιά 4-6 ετών, που φοιτούν σε δημόσια σχολεία, θα μπορούσατε να μου στείλετε ένα μήνυμα για την εμπειρία σας με τη διδασκαλία των αγγλικών ως ξένη γλώσσα στα σχολεία; 

 

Εμένα η κόρη μου πάει νήπια. Μόνο θετικά μπορώ να δω την ένταξη των αγγλικών στην προσχολική αγωγή. Μου έκανε εντύπωση απ' την κόρη μου που όχι μόνο έμαθε κάποιες λεξουλες, πχ χρώματα αλλά κάνει κ την αγγλική προφορά όταν τις λέει, κάτι που όταν εγώ πήγαινα σχολείο δεν κάναμε προφορά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...