Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψωμί. Να δώσω;;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε με το ψωμί. 

Δηλαδή ο μικρός μου ενός έτους πλέον τρώει αρκετά φαγητά(λαχανικά κρέας όσπρια) κ είπα να δίνω κ λίγο ψωμι. Κ τον έδινα μισή φέτα μέρα παρά μέρα. Ετρωγε πρώτα το φαγητό του κ μετά έδινα ψωμι. Να τονίσω ότι κάποιες φορές τρώει το φαγητό του κ κάποιες άλλες όχι. Το ψωμί όμως όλο κ κλαίει να του δώσω και άλλο. 

Αυτό βέβαια άρχισε να γίνεται πιο έντονο. Δηλαδή να μην θέλει φαγητό κ να θέλει μόνο ψωμι. Κ όποιον έβλεπε να τρωει ψωμι έκλαιγε. Οπότε το έκοψα τελείως!!! Προτιμώ να φάει το φαγητό του πάρα ψωμι. 

Το θέμα μου;;; μου λένε ότι είμαι υπερβολική κ κακιά που δεν αφηνω το παιδί να φάει ψωμι. Τι να κανω;;; δεν τολμάω να βγάλω ψωμι μπροστά του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όλα τα μωράκια τρελαίνονται για ψωμί . Θα έλεγα ότι μια μέση λύση είναι το καλύτερο : ναι ψωμί αλλά με μέτρο και όχι μαζί με το βασικό γεύμα . Δηλαδή δεκατιανό : ψωμί με μέλι πχ , απογευματινό : τοστ (μισό) . 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε με το ψωμί. 

Δηλαδή ο μικρός μου ενός έτους πλέον τρώει αρκετά φαγητά(λαχανικά κρέας όσπρια) κ είπα να δίνω κ λίγο ψωμι. Κ τον έδινα μισή φέτα μέρα παρά μέρα. Ετρωγε πρώτα το φαγητό του κ μετά έδινα ψωμι. Να τονίσω ότι κάποιες φορές τρώει το φαγητό του κ κάποιες άλλες όχι. Το ψωμί όμως όλο κ κλαίει να του δώσω και άλλο. 

Αυτό βέβαια άρχισε να γίνεται πιο έντονο. Δηλαδή να μην θέλει φαγητό κ να θέλει μόνο ψωμι. Κ όποιον έβλεπε να τρωει ψωμι έκλαιγε. Οπότε το έκοψα τελείως!!! Προτιμώ να φάει το φαγητό του πάρα ψωμι. 

Το θέμα μου;;; μου λένε ότι είμαι υπερβολική κ κακιά που δεν αφηνω το παιδί να φάει ψωμι. Τι να κανω;;; δεν τολμάω να βγάλω ψωμι μπροστά του.

Ο δικός μου (14 μηνών) είναι ψωμας! :-D 

  Συνήθως ψωμάκι του δίνω σαν κολατσιό. Ευτυχώς δεν του κόβεται ή όρεξη αλλά ποτέ δεν το δίνω πριν τα κυρίως γεύματα. Το πρωί ή το απογευμα με τυρακι κίτρινο ή φέτα.

 

Υπάρχει και ή άλλη άποψη πως όσο στερείς από το παιδί αγαπημένο φαγώσιμο τόσο το ζητάει και μετέπειτα στην ζωή του. Οπότε δως του με μέτρο και συνδύασε το με ωφέλιμες τροφές.

 

Να σου πω στην αρχή είχα κι εγώ τους ενδοιασμούς μου για τέτοια τσιμπολογηματα αλλά παρατήρησα πως ο μικρός τελικά τρώει όσο θέλει χωρίς να πιέζεται κ πλέον τις περισσότερες φορές τα αρνείται.

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε με το ψωμί. 

Δηλαδή ο μικρός μου ενός έτους πλέον τρώει αρκετά φαγητά(λαχανικά κρέας όσπρια) κ είπα να δίνω κ λίγο ψωμι. Κ τον έδινα μισή φέτα μέρα παρά μέρα. Ετρωγε πρώτα το φαγητό του κ μετά έδινα ψωμι. Να τονίσω ότι κάποιες φορές τρώει το φαγητό του κ κάποιες άλλες όχι. Το ψωμί όμως όλο κ κλαίει να του δώσω και άλλο. 

Αυτό βέβαια άρχισε να γίνεται πιο έντονο. Δηλαδή να μην θέλει φαγητό κ να θέλει μόνο ψωμι. Κ όποιον έβλεπε να τρωει ψωμι έκλαιγε. Οπότε το έκοψα τελείως!!! Προτιμώ να φάει το φαγητό του πάρα ψωμι. 

Το θέμα μου;;; μου λένε ότι είμαι υπερβολική κ κακιά που δεν αφηνω το παιδί να φάει ψωμι. Τι να κανω;;; δεν τολμάω να βγάλω ψωμι μπροστά του.

μεχρι να χρονισει ο γιος μου απο επιλογη δε του ειχα δωσει καθολου ψωμι.... οταν χρονισε σιγα σιγα ξεκινησα να του δινω και εγω ψωμακι ειτε σαν τοστ ειτε λιγο σκετο... εννοειτε πως και ο γιος μου οπως τα περισσοτερα νυπια τρελενετε για ψωμι αν και εχω παρατηρησει πως ορισμενες φορες το ζηταει οταν το φαγουριζουν τα ουλα του γιατι δε το τρωει απλα το δαγκωνει το μαλακωνει και το αφηνει...!! μπορεις να του δινεις λιγο οπως ανεφεραν και τα κοριτσια  ειτε ως κολατσιο η με τυρακι η με μελι στον γιο μου δινω και καμια φρυγανια η κρακερ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας.

Τον έδινα μετά το φαγητό του το μεσημέρι. Αλλά είχε αρχίσει να σταματάει να τρώει το μεσημεριανό κ να θέλει μόνο ψωμι. Κ εκεί ανησύχησα! 

Ίσως το προσθέσω στο απογευνατινο. Το απόγευμα δίνω γιαούρτι ή τραχανά ή κρεμα δημητριακών. Τώρα θα προσθέσω κ αυτό. Λίγο ψωμι με τυράκι. Ίσως έτσι μπορέσουμε να φάμε κ εμείς. Δεν τολμάω να βγάλω ψωμι μπροστά του!

Κάτι ακόμη πόσο να του δίνω;;; μισή φέτα;; ότι κ να φάει το απόγευμα (από αυτά που ειπα) εάν είναι πάνω από 140-150 γραμμάρια δεν πίνει το βράδυ το γάλα. Δηλαδή δε πίνει πάνω από 40-50μλ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον μικρο μου ευτυχως ακομη δεν τον ενδιαφερει ιδιαιτερα, μπορει να φαει 2 μπουκιες, αλλα γενικως ποτε δεν ετρωγε, ισως επειδη δεν τρωω κι εγω και δεν υπηρχε σαν επιλογη στο τραπεζι. Νομιζω μιση φετουλα ειναι μια χαρα. Μπορεις να δεις και εδω https://parents.org.gr/forum/topic/87519-ti-psomi-dinete-sta-mikra-sas/

 

 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας.

Τον έδινα μετά το φαγητό του το μεσημέρι. Αλλά είχε αρχίσει να σταματάει να τρώει το μεσημεριανό κ να θέλει μόνο ψωμι. Κ εκεί ανησύχησα! 

Ίσως το προσθέσω στο απογευνατινο. Το απόγευμα δίνω γιαούρτι ή τραχανά ή κρεμα δημητριακών. Τώρα θα προσθέσω κ αυτό. Λίγο ψωμι με τυράκι. Ίσως έτσι μπορέσουμε να φάμε κ εμείς. Δεν τολμάω να βγάλω ψωμι μπροστά του!

Κάτι ακόμη πόσο να του δίνω;;; μισή φέτα;; ότι κ να φάει το απόγευμα (από αυτά που ειπα) εάν είναι πάνω από 140-150 γραμμάρια δεν πίνει το βράδυ το γάλα. Δηλαδή δε πίνει πάνω από 40-50μλ 

Ή ποσότητα έχει να κάνει με το παιδί. Εγώ πχ δίνω μία φέτα. Άλλες φορές την τρώει όλη κ άλλες όχι. Πόσες ώρες έχει διαφορά το απογευματινό με το γάλα? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , λιλουμ είπε:

16:30-17:00 τρώει απογευματινό ανάλογα την ώρα που θα ξυπνήσει. Κ 20:45-21:00 πίνουμε γαλα. 

Δίνεται στο παιδί φέτα ή κασέρι;; 

Να σου πω εγώ εκτός από κασέρι που είναι αλμυρουτσικο του έχω δώσει από όλα τα τυριά και σε όλες τις μορφες δηλαδή και κρέμα και κίτρινα και λευκά. Δεν έχει αγαπημενο. Ανάλογα με τις ορέξεις του άλλες φορές τα τρώει και άλλες όχι!

Link to comment
Share on other sites

Τον έδωσα εχθές τοστ με κασέρι. Το έφαγε αλλά δεν μπορώ να πω ότι τον ενθουσίασε. Σκέτο τον αρέσει πιο πολύ. Θα δοκιμάσω άλλη μέρα με τυρί. 

Έφαγε μισό τοστ με ψωμί κανονικό όχι του τοστ κ μετά του έδωσα γιαούρτι γιατί ο άντρας μου είπε ότι είναι πολύ λίγο το τοστ. Αλλά δεν έφαγε καθόλου γιαούρτι. 

Μάλλον χόρτασε. 

Εδώ που τα λέμε κ εγώ που δεν είμαι πολύ του ψωμιού με ένα τοστ από ψωμί κανονικό χορταίνω κ εγώ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 hours ago, λιλουμ said:

Τον έδωσα εχθές τοστ με κασέρι. Το έφαγε αλλά δεν μπορώ να πω ότι τον ενθουσίασε. Σκέτο τον αρέσει πιο πολύ. Θα δοκιμάσω άλλη μέρα με τυρί. 

Έφαγε μισό τοστ με ψωμί κανονικό όχι του τοστ κ μετά του έδωσα γιαούρτι γιατί ο άντρας μου είπε ότι είναι πολύ λίγο το τοστ. Αλλά δεν έφαγε καθόλου γιαούρτι. 

Μάλλον χόρτασε. 

Εδώ που τα λέμε κ εγώ που δεν είμαι πολύ του ψωμιού με ένα τοστ από ψωμί κανονικό χορταίνω κ εγώ! 

 

Καλησπέρα σας,

θα σας συμβούλευα να μην στερείτε / απαγορεύετε κάποια τροφή στο παιδί (εφόσον φυσικά δεν υπόκειται σε κάποια αλλεργία) καθότι μπορεί να είναι πολύ σημαντικό για την ψυχολογία του. Πολλές φορές η στέρηση / απαγόρευση έχει το αντίθετο αποτέλεσμα, είναι πολύ κρίσιμη η παιδική ηλικία για την εδραίωση της καλής ψυχοσύνθεσης και ως εκ τούτου θα πρέπει να μην είμαστε αυστηροί σε πράγματα που δεν πρέπει. Από την πλευρά μου θα σας πρότεινα να του δίνετε το ψωμάκι π.χ. 1-2 φετούλες και από εκεί και πέρα δεν θα πρέπει να τρώτε εσείς οι ίδιοι μπροστά του ψωμί σε άλλες στιγμές, πέραν της στιγμής που θα τρώει και το παιδί. Και αυτό γιατί όταν σε ένα παιδί "στερείται" κάτι που ο ενήλικας το γεύεται, τότε το παιδί μπερδεύεται.

Μην το ξεγελάτε το παιδί με το τυρί, άλλο το ένα άλλο το άλλο, κίτρινο τυράκι μπορείτε να του δίνετε αλλά να του το δίνετε ως τυράκι όχι ως υποκατάστατο του ψωμιού!

Προσωπικά ζυμώνω εδώ και χρόνια το δικό μας ψωμί, θα σας το συνιστούσα για να έχετε και πλήρη έλεγχο τι ψωμί τρώει το παιδί σας!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ponemeni είπε:

 

Καλησπέρα σας,

θα σας συμβούλευα να μην στερείτε / απαγορεύετε κάποια τροφή στο παιδί (εφόσον φυσικά δεν υπόκειται σε κάποια αλλεργία) καθότι μπορεί να είναι πολύ σημαντικό για την ψυχολογία του. Πολλές φορές η στέρηση / απαγόρευση έχει το αντίθετο αποτέλεσμα, είναι πολύ κρίσιμη η παιδική ηλικία για την εδραίωση της καλής ψυχοσύνθεσης και ως εκ τούτου θα πρέπει να μην είμαστε αυστηροί σε πράγματα που δεν πρέπει. Από την πλευρά μου θα σας πρότεινα να του δίνετε το ψωμάκι π.χ. 1-2 φετούλες και από εκεί και πέρα δεν θα πρέπει να τρώτε εσείς οι ίδιοι μπροστά του ψωμί σε άλλες στιγμές, πέραν της στιγμής που θα τρώει και το παιδί. Και αυτό γιατί όταν σε ένα παιδί "στερείται" κάτι που ο ενήλικας το γεύεται, τότε το παιδί μπερδεύεται.

Μην το ξεγελάτε το παιδί με το τυρί, άλλο το ένα άλλο το άλλο, κίτρινο τυράκι μπορείτε να του δίνετε αλλά να του το δίνετε ως τυράκι όχι ως υποκατάστατο του ψωμιού!

Προσωπικά ζυμώνω εδώ και χρόνια το δικό μας ψωμί, θα σας το συνιστούσα για να έχετε και πλήρη έλεγχο τι ψωμί τρώει το παιδί σας!

 

Ψωμι τον έδινα. Το σταμάτησα γιατί σταμάτησε να τρωει φαγητο γιατί περίμενε το ψωμί!

Κ φυσικά τον δίνω ξανά. Ούτε εμένα θα μου άρεσε να μου στερεισουν κάτι που αγαπώ πολύ.  Απλά δεν θελω να μην τρώει τίποτα άλλο εκτός από ψωμί. Αυτό ήταν το πρόβλημα μου. 

Κ γενικά αποφεύγω να τρωω το οτιδήποτε μπροστά του γιατί βλέπω πως θέλει να τρωει από το δικό μου πιάτο. Κ δυστυχώς κόβεται πολύ εύκολα η όρεξη του. Δηλαδή χθες έφαγα μπανάνα το απόγευμα κ του έδωσα μισή ενώ είδη είχε φάει γιαούρτι. Το αποτέλεσμα.. το βράδυ δεν έφαγε όλο το γάλα του.

Ούτε του δίνω κασέρι αντί για ψωμί. 

Θα μπορούσες να μου δώσεις την συνταγή για το ψωμί;;

Ψάχνω κ συνταγή για ολικης.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

 

Ψωμι τον έδινα. Το σταμάτησα γιατί σταμάτησε να τρωει φαγητο γιατί περίμενε το ψωμί!

Κ φυσικά τον δίνω ξανά. Ούτε εμένα θα μου άρεσε να μου στερεισουν κάτι που αγαπώ πολύ.  Απλά δεν θελω να μην τρώει τίποτα άλλο εκτός από ψωμί. Αυτό ήταν το πρόβλημα μου. 

Κ γενικά αποφεύγω να τρωω το οτιδήποτε μπροστά του γιατί βλέπω πως θέλει να τρωει από το δικό μου πιάτο. Κ δυστυχώς κόβεται πολύ εύκολα η όρεξη του. Δηλαδή χθες έφαγα μπανάνα το απόγευμα κ του έδωσα μισή ενώ είδη είχε φάει γιαούρτι. Το αποτέλεσμα.. το βράδυ δεν έφαγε όλο το γάλα του.

Ούτε του δίνω κασέρι αντί για ψωμί. 

Θα μπορούσες να μου δώσεις την συνταγή για το ψωμί;;

Ψάχνω κ συνταγή για ολικης.

καλα εφοσων εχει χρονισει ο μικρος σου αν φαει λιγο παραπανω το απογευμα και ειναι υγειηνο αν δε πιει καποιο βραδυ και ολο του το γαλα δεν ειναι κακο.... μετα που θα χρονσει το παιδι το ασβεστιο το περνει και απο αλλες τροφες...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Του δίνω με μέτρο, εφόσον χρόνισε και μετά, είτε με τυρί, είτε με μέλι, ποτέ σκέτο. Για μένα καλά έκανες που το σταμάτησες εφόσον σταμάτησε να τρώει άλλες τροφές πολύ πιο σημαντικές. Αλλά σωστά, δεν γίνεται να τρώμε μπροστά του και να μην του δίνουμε εφόσον δεν μπορούμε να το ελέγξουμε είτε την ποσότητα είτε το να μην τρώει το φαγητό του τελικά. Εμένα όταν ζητάει όταν τρώμε στο τραπέζι του εξηγώ πως δεν τρώμε ψωμί σκέτο, τρώμε φαγητό με λίγο ψωμί και περιέργως το δέχεται και τρώει το φαγητό του. Ίσως επειδή δεν του το στερώ εντελώς. Αν δεν το δεχόταν θα το έβγαζα για λίγο καιρό από το τραπέζι και δεν θα τρώγαμε ούτε εμείς.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, λιλουμ said:

 

Ψωμι τον έδινα. Το σταμάτησα γιατί σταμάτησε να τρωει φαγητο γιατί περίμενε το ψωμί!

Κ φυσικά τον δίνω ξανά. Ούτε εμένα θα μου άρεσε να μου στερεισουν κάτι που αγαπώ πολύ.  Απλά δεν θελω να μην τρώει τίποτα άλλο εκτός από ψωμί. Αυτό ήταν το πρόβλημα μου. 

Κ γενικά αποφεύγω να τρωω το οτιδήποτε μπροστά του γιατί βλέπω πως θέλει να τρωει από το δικό μου πιάτο. Κ δυστυχώς κόβεται πολύ εύκολα η όρεξη του. Δηλαδή χθες έφαγα μπανάνα το απόγευμα κ του έδωσα μισή ενώ είδη είχε φάει γιαούρτι. Το αποτέλεσμα.. το βράδυ δεν έφαγε όλο το γάλα του.

Ούτε του δίνω κασέρι αντί για ψωμί. 

Θα μπορούσες να μου δώσεις την συνταγή για το ψωμί;;

Ψάχνω κ συνταγή για ολικης.

 

Καλησπέρα, κατ' αρχάς εγώ κρατάω προζύμι κάθε φορά για την επόμενη, έμαθα να ζυμώνω ψωμί από την μητέρα μου και αυτή από την δική της  Οπότε η δοσολογία πολλές φορές είναι με το μάτι. Λάβετε υπόψη σας ότι για ένα κιλό αλεύρι βάζω 2 ποτήρια χλιαρό νερό για αρχή, μετά όμως "πιάνοντας" το ψωμί βάζω με το μάτι, αν θέλει παραπάνω νερό ρίχνω αν θέλει παραπάνω αλεύρι ομοίως.

Δεν ξέρω αν έχετε ξαναφτιάξει ψωμί ζυμωτό με τον παραδοσιακό τρόπο, την πρώτη φορά θα σας συμβούλευα να σας έδειχνε κάποιος που ξέρει. Επί της ουσίας έχετε το προζύμι ως πρώτη ύλη (άλλοι το φτιάχνουν με μαγιά κλπ) εν συνεχεία κοσκινίζετε το αλεύρι (εμένα μου φέρνουν από το χωριό αλεύρι χύμα) και προσθέτε το νερό και λίγο αλάτι. Ζυμώνετε πολύ καλά και για αρκετή ώρα και εν συνεχεία φτιάχνετε τα καρβελάκια σας και τα σκεπάζετε με κουβέρτα σε ζεστό μέρος να φουσκώσουν οπωσδήποτε για 2 -3 ώρες. Εγώ προσωπικά τα πηγαίνω στο φούρνο της γειτονιάς σε πινακωτή, στον φούρνο της κουζίνας μου το έχω δοκιμάσει και δεν ψήθηκε καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, ponemeni είπε:

 

Καλησπέρα, κατ' αρχάς εγώ κρατάω προζύμι κάθε φορά για την επόμενη, έμαθα να ζυμώνω ψωμί από την μητέρα μου και αυτή από την δική της  Οπότε η δοσολογία πολλές φορές είναι με το μάτι. Λάβετε υπόψη σας ότι για ένα κιλό αλεύρι βάζω 2 ποτήρια χλιαρό νερό για αρχή, μετά όμως "πιάνοντας" το ψωμί βάζω με το μάτι, αν θέλει παραπάνω νερό ρίχνω αν θέλει παραπάνω αλεύρι ομοίως.

Δεν ξέρω αν έχετε ξαναφτιάξει ψωμί ζυμωτό με τον παραδοσιακό τρόπο, την πρώτη φορά θα σας συμβούλευα να σας έδειχνε κάποιος που ξέρει. Επί της ουσίας έχετε το προζύμι ως πρώτη ύλη (άλλοι το φτιάχνουν με μαγιά κλπ) εν συνεχεία κοσκινίζετε το αλεύρι (εμένα μου φέρνουν από το χωριό αλεύρι χύμα) και προσθέτε το νερό και λίγο αλάτι. Ζυμώνετε πολύ καλά και για αρκετή ώρα και εν συνεχεία φτιάχνετε τα καρβελάκια σας και τα σκεπάζετε με κουβέρτα σε ζεστό μέρος να φουσκώσουν οπωσδήποτε για 2 -3 ώρες. Εγώ προσωπικά τα πηγαίνω στο φούρνο της γειτονιάς σε πινακωτή, στον φούρνο της κουζίνας μου το έχω δοκιμάσει και δεν ψήθηκε καλά.

Έχω κάνει με φρέσκια κ ξερή μαγιά γίνεται νόστιμο αλλά τρίβετε εύκολα. Δεν μπορείς να το κόψεις! Γίνεται πάρα πολύ μαλακό.

Κάτι κάνω λάθος.

Θα προσπαθήσω ξανά. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, λιλουμ said:

Έχω κάνει με φρέσκια κ ξερή μαγιά γίνεται νόστιμο αλλά τρίβετε εύκολα. Δεν μπορείς να το κόψεις! Γίνεται πάρα πολύ μαλακό.

Κάτι κάνω λάθος.

Θα προσπαθήσω ξανά. 

 

Tρίβεται εύκολα και δεν διατηρείται και αρκετές μέρες, το απολύτως παραδοσιακό ζυμωτό κρατάει την φρεσκάδα του για αρκετές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...