Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΥΠΝΟΥ!! μπρούμυτα ή ανάσκελα;


sweety**

Recommended Posts

Just now, Mamaloulou είπε:

Καλημέρα,9 στα 10 μωρά βολεύονται μπρούμυτα,είναι απαγορευτικό όμως φαντάζομαι σου το έχει πει  και ο παιδίατρος Γιατί είναι μωράκι και υπάρχει πιθανότητα να μην μπορεί να γυρίσει το κεφαλάκι του για να πάρει αερα.αφηνε την να την παιρνει καλα ο υπνος μπρουμυτα και μετα γυριζε την ανασκελα για να εισαι σιγουρη.εγω προσωπικά δεν το έχω αφήσει το γιο μου ακόμη να κοιμηθεί μπρούμυτα είναι 5 μηνών.

Ναι αυτό θα προσπαθήσω να κάνω!!!

σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και μένα η μικρή μου μπρούμυτα βολεύονταν. Σε ορισμένες περιπτώσεις που αλλιώς δεν την έπαιρνε ο ύπνος με τπτ, την έβαζα πάνω στο μαξιλάρι του θηλασμού μπρούμυτα. Έτσι ήταν πιο εύκολο να γυρίσει το κεφάλι της στα πλάγια. Το είχε βέβαια καταφέρει το γύρισμα του κεφαλιού από πολύ νωρίς(γύρω στον 1,5 μήνα). Ήμουν πάντα και εγώ δίπλα ξύπνια εννοείται.  Ξέρω ότι είναι απαγορευτικό και δεν πρέπει  να το ενθαρρύνουμε αλλά ήταν πολύ δύσκολο να κοιμηθεί αλλιως όταν την έπιαναν οι κολικοί. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mummyof2 είπε:

να πω ότι τα ποδαράκια της είναι αρκετά διπλωμένα και η κοολιτσα δεν ακουμπάει κάτω.

γνωρίζω τις έρευνες για τη σωστή θέση ύπνου αλλά βρε κορίτσια κοιμάται ήρεμα έτσι...-_- 

κάποια πιο πάνω ανέφερε για μηχάνημα παρακολούθησης άπνοιας αν δε κάνω λάθος.

μπορει οποία ξέρει να μου προτείνει ;

Eφ'οσον την εχεις στο νου σου μπορεις να την βαζεις. Επισης, επιτρεπεται να την βαζεις μπρουμυτα επανω σου :wink:. Δοκιμασες να την βαλεις στο πλαι; με μια πετσετουλα ρολο στην κοιλιτσα και στη πλατη για να μην γυρναει. Eπισης, οταν τη ξαπλωνεις ανασκελα βαζε τα ποδια της επανω σε κατι (πχ πετσετουλα ρολο ή κουβερτα) που θα ακουμπαει και τον ποπο, καποια αισθανονονται περισσοτερη ασφαλεια οταν τα ποδαρακια ειναι λυγισμενα σε φωλιτσα.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Eφ'οσον την εχεις στο νου σου μπορεις να την βαζεις. Επισης, επιτρεπεται να την βαζεις μπρουμυτα επανω σου :wink:. Δοκιμασες να την βαλεις στο πλαι; με μια πετσετουλα ρολο στην κοιλιτσα και στη πλατη για να μην γυρναει. Eπισης, οταν τη ξαπλωνεις ανασκελα βαζε τα ποδια της επανω σε κατι (πχ πετσετουλα ρολο ή κουβερτα) που θα ακουμπαει και τον ποπο, καποια αισθανονονται περισσοτερη ασφαλεια οταν τα ποδαρακια ειναι λυγισμενα σε φωλιτσα.

Ναι ναι κοιμάται στο πλάι από αριστερά κυρίως!!απλ παρατήρησα σε κάποιους ημερήσιους την έβαλα μπρούμυτα γιατί έβλεπα ότι είχε πονάκια κ έτσι ο ύπνος της διήρκησε παραπάνω κι ήταν 100% πιο ήρεμος!

Εννοείται ήμουν εκεί, ενώ το βράδυ τη βάζω πντα πλάι 

μαύρο με το ανάσκελα κι τα πόδια της πάνω σε κάτι μου φαίνεται πολύ ωραία ιδέα!!!

ουτε που είχε περάσει από το μυαλό μου!

θα το δοκιμάσω κ θα σας πω ;)

ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2018 at 10:17 ΜΜ, sweety** είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΜΗΝΩΝ! ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ!! ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΟΜΩς ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ,ΤΟ ΓΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΝΑΣΚΕΛΑ.ΚΑΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΟΥΛΙΑ.ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΒΑΛΤΟ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΚΑΤΩ ΕΙΤΕ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΑ ΝΑ ΜΗ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ.ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ !!!Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ.ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΑΠΟ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΑΦΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΑΝΑΣΗΚΩΘΗΚΕ!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ . ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ Η ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΚΑΙ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???

 

5 ώρες πρίν, Mummyof2 είπε:

Καλημερα αγαπητη παρέα!

διαβαζα αυτό το θέμα κ ταυτίζομαι απόλυτα με την @sweety**

ειμαστε 40 ημερών κοριτσάκι και πραγματικα στο μπρούμυτα βολεύεται πολύ περισσότερο κ κοιμάται πιο ήρεμη 

Γενικε το φοβάμαι και δεν την βάζω μπρούμυτα μόνο λίγες φορές το έκανα κ ήμουν μαζί της όσο κοιμοταν

το πρώτο μ παιδί από το μαιευτηριο το φέρνανε μπρούμυτα κ εγώ στο σπίτι συνέχισα έτσι γιατί δε της άρεσε καθόλου σε άλλη στάση. 

Τωρα όμως βρε κορίτσια φοβάμαι το μπρούμυτα πολύ κ θέλω μα το αποφύγω στο δεύτερο παιδί αλλά βλέπω ότι βολεύεται κ ανακουφίζεται πολύ.

@sweety**παλιό τι θέμα αλλά τελικά τι ακολούθησες;και οποία μανούλα με διαβάσει ας μου πει παρόμοια εμπειρία 

ευχαριστω εκ των προτέρων!

Καλησπερα και από μένα...Η θέση ύπνου νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα μωρού.. Η παιδίατροι την μια λένε όχι μπρούμυτα,μόνο πλαι την άλλη λένε το αντίθετο...Στον πρώτο μου ήταν απαγορευτικό το μπρουμυτα, με είχαν θορυβήσει τόσο πολύ η γιατροί που εννοείτε δεν το επιχείρησα μόνο πλάι...Στον δεύτερο όμως πριν 1 χρόνο μου είπαν όχι πλάι, απαγορεύεται η ανάσκελα με πετσέτα κάτω από το στρωματακι του μωρου για να έχει λίγο κλήση η μπρούμυτα για γυμνάζει τον αυχένα του...Μέχρι 40 μερών των είχα ανάσκελα και πλάι από κει και έπειτα με τους κολικούς ηρεμουσε μόνο μπρούμυτα και έτσι κοιμάται ακόμα και σήμερα.. Δεν θα στο συνιστούσα καθαρά για τον λόγο ότι εμένα μαθαίνοντας το μπρουμυτα είχα τεράστιο πρόβλημα στο καθισματακι του αυτόκινητου, στο ριλαξ γενικά γιατί δεν συμβιβαζοταν με τίποτα να κοιμηθεί ανάσκελα η λίγο καθιστός έπρεπε υποχρεωτικά να τον γυρίσω...Μόνο αυτό.. Δεν αντιμετώπισα άλλο θεμα..  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η επιστήμη προχωράει παιδιά και τώρα πια μετά από έρευνες λέει πως το μπρούμυτα είναι επικίνδυνο για το μωρό, εκτός αν κοιμάται μπρούμυτα πάνω μας ή αν είμαστε ξύπνιοι δίπλα του και το παρακολουθούμε. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Η επιστήμη προχωράει παιδιά και τώρα πια μετά από έρευνες λέει πως το μπρούμυτα είναι επικίνδυνο για το μωρό, εκτός αν κοιμάται μπρούμυτα πάνω μας ή αν είμαστε ξύπνιοι δίπλα του και το παρακολουθούμε. 

Συμφωνώ μαζί σου,εχω δυο παιδίατρους συν άλλοι δύο που εξέταζαν το μωρό στο νοσοκομείο που γέννησαν όλοι μου είπαν ότι το μπρούμυτα απαγορεύεται 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Η επιστήμη προχωράει παιδιά και τώρα πια μετά από έρευνες λέει πως το μπρούμυτα είναι επικίνδυνο για το μωρό, εκτός αν κοιμάται μπρούμυτα πάνω μας ή αν είμαστε ξύπνιοι δίπλα του και το παρακολουθούμε. 

Ναι εντάξει το γνωρίζω και το έχω διαβάσει.

και αυτό κάνω εξάλλου, τηρώ τη σωστή θέση ύπνου.

ομως τα μωρά έτσι βολεύονται ως επι το πλείστον και ήθελα εμπειρικά να διαβάσω άλλες μαμάδες πως το διαχειρίζονται.

 

Επεξεργάστηκαν by Mummyof2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mummyof2 είπε:

Ναι εντάξει το γνωρίζω και το έχω διαβάσει.

και αυτό κάνω εξάλλου, τηρώ τη σωστή θέση ύπνου.

ομως τα μωρά έτσι βολεύονται ως επι το πλείστον και ήθελα εμπειρικά να διαβάσω άλλες μαμάδες πως το διαχειρίζονται.

 

Και πολύ καλά κάνεις και ρωτάς.  Επιμένω γιατί είναι γονεικο φόρουμ και θαρρώ πως πρέπει να είναι ξεκάθαρο πως όπως και να επιλεγει ο κάθε γονιός να το διαχειριστει, το να κοιμάται μπρουμυτα ένα μωρό που δεν μπορεί να γυρισει από μόνο του χωρίς επιβλεψη είναι επικίνδυνο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Η επιστήμη προχωράει παιδιά και τώρα πια μετά από έρευνες λέει πως το μπρούμυτα είναι επικίνδυνο για το μωρό, εκτός αν κοιμάται μπρούμυτα πάνω μας ή αν είμαστε ξύπνιοι δίπλα του και το παρακολουθούμε. 

Ακριβώς αυτός είναι ο σωστός τρόπος διαχειρισης

Ναι πολλά μωρακια προτιμανε μπρουμυτα, αλλα μεχρι να μάθουν να γυρνάνε η πανω μας ή εμεις δίπλα να τα ελεγχουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα!! Για όσες δεν ξέρετε έχω ένα μωράκι 5 μηνών και ξεκίνησε εδώ και 3 μέρες να γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα μόνος του. Το θέμα είναι ότι το κάνει κ πριν κοιμηθεί γυρνάει μπρούμυτα και Αποκοιμιέται σε Μπρουμυτη θέση. Είναι κακό τώρα αυτό ; Από μπρούμυτα όμως ανάσκελα δεν τοΝ έχω δει να γυρνάει ; Λέτε να υπάρχει θέμα ; Και να μην μπορεί να γυρίσει μέσα στην νύχτα και να μην το πάρω χαμπάρι ; Τον έχω σε λίκνο δίπλα μου η στο ίδιο κρεβάτι με εμάς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!! Για όσες δεν ξέρετε έχω ένα μωράκι 5 μηνών και ξεκίνησε εδώ και 3 μέρες να γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα μόνος του. Το θέμα είναι ότι το κάνει κ πριν κοιμηθεί γυρνάει μπρούμυτα και Αποκοιμιέται σε Μπρουμυτη θέση. Είναι κακό τώρα αυτό ; Από μπρούμυτα όμως ανάσκελα δεν τοΝ έχω δει να γυρνάει ; Λέτε να υπάρχει θέμα ; Και να μην μπορεί να γυρίσει μέσα στην νύχτα και να μην το πάρω χαμπάρι ; Τον έχω σε λίκνο δίπλα μου η στο ίδιο κρεβάτι με εμάς. 

Δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα, έχω ακούσει πολλά μωράκια ότι γυρνάνε κ αποκοιμιουνται έτσι... Αν τον γυρίσεις ανάσκελα ενώ κοιμάται θα ξυπνήσει? Αν ναι ας τον αφήνεις έτσι κ να τον ελεγχεις όσο περισσότερο μπορείς. Αφού έχει πάει ήδη 5 μηνών είναι αρκετά δυνατό ώστε αν χρειαστεί να σηκώσει το κεφαλάκι του. Μέσα στη μέρα να τον βάζεις αρκετά μπρούμυτα ώστε να προσπαθεί να γυρίσει για να μην αγχώνεσαι με τον ύπνο. (Αν κ πιστεύω ότι ήδη θα το κάνεις)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!! Για όσες δεν ξέρετε έχω ένα μωράκι 5 μηνών και ξεκίνησε εδώ και 3 μέρες να γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα μόνος του. Το θέμα είναι ότι το κάνει κ πριν κοιμηθεί γυρνάει μπρούμυτα και Αποκοιμιέται σε Μπρουμυτη θέση. Είναι κακό τώρα αυτό ; Από μπρούμυτα όμως ανάσκελα δεν τοΝ έχω δει να γυρνάει ; Λέτε να υπάρχει θέμα ; Και να μην μπορεί να γυρίσει μέσα στην νύχτα και να μην το πάρω χαμπάρι ; Τον έχω σε λίκνο δίπλα μου η στο ίδιο κρεβάτι με εμάς. 

 

Εφόσον κοιμάται δίπλα σου δύσκολο να μην τον πάρεις χαμπάρι.

Θεωρητικά βέβαια εφόσον δεν γυρνάει μόνος του ακόμα από μπρούμυτα ανάσκελα δεν κάνει να τον αφηνεις, εκτός κι αν είσαι δίπλα του να τον προσέχεις ΞΥΠΝΙΑ.
Εγώ δηλαδή δεν θα τον άφηνα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Εφόσον κοιμάται δίπλα σου δύσκολο να μην τον πάρεις χαμπάρι.

Θεωρητικά βέβαια εφόσον δεν γυρνάει μόνος του ακόμα από μπρούμυτα ανάσκελα δεν κάνει να τον αφηνεις, εκτός κι αν είσαι δίπλα του να τον προσέχεις ΞΥΠΝΙΑ.
Εγώ δηλαδή δεν θα τον άφηνα.

Ναι δίκιο έχεις ... από μπρούμυτα δεν γυρνάει ακόμα γιαυτο φοβόμουν. Χθες ας πούμε κάποια στιγμή ξύπνησα από το κλάμα του γιατί είχε γυρίσει μπρούμυτα Μέσα στην νύχτα και εκλεγε και δεν μπορούσε μάλλον να γυρίσει ξανά ανάσκελα. Πω πω τι πράγμα είναι κ αυτό .. με τρομάζει 

9 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα, έχω ακούσει πολλά μωράκια ότι γυρνάνε κ αποκοιμιουνται έτσι... Αν τον γυρίσεις ανάσκελα ενώ κοιμάται θα ξυπνήσει? Αν ναι ας τον αφήνεις έτσι κ να τον ελεγχεις όσο περισσότερο μπορείς. Αφού έχει πάει ήδη 5 μηνών είναι αρκετά δυνατό ώστε αν χρειαστεί να σηκώσει το κεφαλάκι του. Μέσα στη μέρα να τον βάζεις αρκετά μπρούμυτα ώστε να προσπαθεί να γυρίσει για να μην αγχώνεσαι με τον ύπνο. (Αν κ πιστεύω ότι ήδη θα το κάνεις)

Ναι το κάνω ήδη. Και φαντάσου ότι τώρα που έμαθε και γυρνάει μόνος του μπρούμυτα του αρέσει και κάθεται έτσι περισσότερη ώρα. Όταν ήταν πιο μικρό και τον γύρναγα εγώ όμως γκρίνιαζε χαχα δεν ήθελε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Ναι δίκιο έχεις ... από μπρούμυτα δεν γυρνάει ακόμα γιαυτο φοβόμουν. Χθες ας πούμε κάποια στιγμή ξύπνησα από το κλάμα του γιατί είχε γυρίσει μπρούμυτα Μέσα στην νύχτα και εκλεγε και δεν μπορούσε μάλλον να γυρίσει ξανά ανάσκελα. Πω πω τι πράγμα είναι κ αυτό .. με τρομάζει 

Ναι το κάνω ήδη. Και φαντάσου ότι τώρα που έμαθε και γυρνάει μόνος του μπρούμυτα του αρέσει και κάθεται έτσι περισσότερη ώρα. Όταν ήταν πιο μικρό και τον γύρναγα εγώ όμως γκρίνιαζε χαχα δεν ήθελε 

Χαχα μην το συζητάς κ εμένα το κάνει, πλέον δεν έχει θέμα να κάθεται μπρούμυτα! Πάντως είδα ότι στον ύπνο του που γυρίζει μετά κλαίει οπότε είναι καλό αυτό. Να έχεις τον νου σου πάντα σε αυτόν ακόμα κ αν κοιμάσαι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!! Για όσες δεν ξέρετε έχω ένα μωράκι 5 μηνών και ξεκίνησε εδώ και 3 μέρες να γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα μόνος του. Το θέμα είναι ότι το κάνει κ πριν κοιμηθεί γυρνάει μπρούμυτα και Αποκοιμιέται σε Μπρουμυτη θέση. Είναι κακό τώρα αυτό ; Από μπρούμυτα όμως ανάσκελα δεν τοΝ έχω δει να γυρνάει ; Λέτε να υπάρχει θέμα ; Και να μην μπορεί να γυρίσει μέσα στην νύχτα και να μην το πάρω χαμπάρι ; Τον έχω σε λίκνο δίπλα μου η στο ίδιο κρεβάτι με εμάς. 

To θεμα με το να κοιμουνται μπρουμυτα ειναι οσο ειναι νεογεννητα (εως περιπου 3 μηνων) γιατι ο αυχενας δεν ειναι τοσο δυναμωμενος ωστε να μπορουν να σηκωσουν τα μουτρα απο το στρωμα αν χρειαστει να παρουν ανασα και υπαρχει κινδυνος ασφυξιας. 5 μηνων δεν τιθεται τετοιο θεμα, ασ'τον να κοιμηθει οπως βολευεται κι αν θελει να γυρισει ξανα ανασκελα, θα στο πει κλαιγοντας :)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

To θεμα με το να κοιμουνται μπρουμυτα ειναι οσο ειναι νεογεννητα (εως περιπου 3 μηνων) γιατι ο αυχενας δεν ειναι τοσο δυναμωμενος ωστε να μπορουν να σηκωσουν τα μουτρα απο το στρωμα αν χρειαστει να παρουν ανασα και υπαρχει κινδυνος ασφυξιας. 5 μηνων δεν τιθεται τετοιο θεμα, ασ'τον να κοιμηθει οπως βολευεται κι αν θελει να γυρισει ξανα ανασκελα, θα στο πει κλαιγοντας :)

Είμαι πολύ φοβητσιάρα ξέρεις πρώτη φορά μαμά. Μόνο να τον ακούω , γιατί καμία φορά λέω μήπως δεν τον ακούσω ; Λες να βάζω ξυπνητήρια ανα μισή ώρα ; Θα δουλέψει αυτό ;  :/ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Είμαι πολύ φοβητσιάρα ξέρεις πρώτη φορά μαμά. Μόνο να τον ακούω , γιατί καμία φορά λέω μήπως δεν τον ακούσω ; Λες να βάζω ξυπνητήρια ανα μισή ώρα ; Θα δουλέψει αυτό ;  :/ 

Φανταζομαι κανεις πλακα :) Κοιμησου ηρεμη, διπλα σου ειναι, δεν γινεται να ωρυεται πανω απο 4-5 λεπτα και να μην το εχεις ακουσει. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Φανταζομαι κανεις πλακα :) Κοιμησου ηρεμη, διπλα σου ειναι, δεν γινεται να ωρυεται πανω απο 4-5 λεπτα και να μην το εχεις ακουσει. 

Ευχαριστώ χαχαχα κ όχι δεν έκανα πλάκα ..    :p

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σας,  γράφω για πρώτη φορά και έτσι δεν γνωρίζω αν το θέμα έχει ήδη ανοιχτει παλιότερα.  Εχω ενα μπεμπακο 4 μηνων και εδώ και μερικές μέρες έχει μάθε να γυρνάει απο ανασκελα - μπρουμυτα.  Έχει ενθουσιαστεί απ ότι φαίνεται αλλα το θέμα είναι ότι και στον ύπνο του ενώ μέχρι πριν βολευοταν ανασκελα και πλαγιως,  τώρα γυρνάει μπρουμυτα αλλα για την ώρα δεν μπορεί να γυρίσει παλι ανασκελα και γκρινιάζει μέχρι να τον γυρίσω εγώ. Ως αποτέλεσμα εκτός του ότι ξυπνάει τη νύχτα για να θηλασει τώρα ξυπνάει γκρινιαζοντας επειδή δεν μπορεί να γυρίσει. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός από υπομονή ;  δεν θέλω να βάλω σε καμμια περίπτωση σφηνακια κτλ. Σας ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Tzela_de_la_fraga said:

Καλησπέρα σας,  γράφω για πρώτη φορά και έτσι δεν γνωρίζω αν το θέμα έχει ήδη ανοιχτει παλιότερα.  Εχω ενα μπεμπακο 4 μηνων και εδώ και μερικές μέρες έχει μάθε να γυρνάει απο ανασκελα - μπρουμυτα.  Έχει ενθουσιαστεί απ ότι φαίνεται αλλα το θέμα είναι ότι και στον ύπνο του ενώ μέχρι πριν βολευοταν ανασκελα και πλαγιως,  τώρα γυρνάει μπρουμυτα αλλα για την ώρα δεν μπορεί να γυρίσει παλι ανασκελα και γκρινιάζει μέχρι να τον γυρίσω εγώ. Ως αποτέλεσμα εκτός του ότι ξυπνάει τη νύχτα για να θηλασει τώρα ξυπνάει γκρινιαζοντας επειδή δεν μπορεί να γυρίσει. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός από υπομονή ;  δεν θέλω να βάλω σε καμμια περίπτωση σφηνακια κτλ. Σας ευχαριστώ πολύ! 

 

 

Από τη στιγμή που μπορεί και γυρίζει εντελώς, διατρέχει και λιγότερο κίνδυνο ασφυξίας λόγω της θέσης. Υποθέτω μπορεί να σηκώνει το κεφάλι του κανονικά, σωστά;

 

Αλλά καλό είναι να τον γυρίζεις, όσο μπορείς, στο πλάι ή ανάσκελα. Και φυσικά να μην υπάρχει τίποτα μέσα στην κούνια από μαξιλάρια, σκεπάσματα κλπ. Αυτό μέχρι και πολύ αργότερα, βασικά...

Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2020 at 10:46 ΜΜ, Tzela_de_la_fraga είπε:

Καλησπέρα σας,  γράφω για πρώτη φορά και έτσι δεν γνωρίζω αν το θέμα έχει ήδη ανοιχτει παλιότερα.  Εχω ενα μπεμπακο 4 μηνων και εδώ και μερικές μέρες έχει μάθε να γυρνάει απο ανασκελα - μπρουμυτα.  Έχει ενθουσιαστεί απ ότι φαίνεται αλλα το θέμα είναι ότι και στον ύπνο του ενώ μέχρι πριν βολευοταν ανασκελα και πλαγιως,  τώρα γυρνάει μπρουμυτα αλλα για την ώρα δεν μπορεί να γυρίσει παλι ανασκελα και γκρινιάζει μέχρι να τον γυρίσω εγώ. Ως αποτέλεσμα εκτός του ότι ξυπνάει τη νύχτα για να θηλασει τώρα ξυπνάει γκρινιαζοντας επειδή δεν μπορεί να γυρίσει. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός από υπομονή ;  δεν θέλω να βάλω σε καμμια περίπτωση σφηνακια κτλ. Σας ευχαριστώ πολύ! 

Μάλλον η υπομονή είναι το μόνο σου απομένει:) Μέσα στη μέρα βάζε τον μπρούμυτα για να εξασκείται και όταν θα μάθει να γυρίζει λογικά δεν θα σε ξυπνάει. 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες,

 

είμαι νέα μητέρα με ένα κοριτσάκι 12 ημερών. Αφού περάσαμε ένα άγχος επειδή η μπουμπού μας έκανε αρκετούς εμετούς, μετά από υπέρηχο καταλήξαμε ότι έχει μικρού προς μεσαίου βαθμού ΓΟΠ. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι εδώ και 3 μέρες έχει να αρχίσει να  γυρνάει στο πλάι όταν κοιμάται ενώ εγώ την τοποθετώ ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι όπως μας παρότρυνε ο γιατρός. Μήπως δείχνει ότι έχει πονάκια; Κάνει σχετικά ανήσυχο ύπνο αλλά δεν κλαίει καθόλου και έτσι δεν μπορώ να καταλάβω αν απλώς βολεύεται εκεί ή αν την ανακουφίζει από κολικούς και δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές. Θα ήθελα να ακούσω και από άλλες μανούλες αν είχαν παρόμοια εμπειρία, γιατί η γιαγιά μας δεν το πίστευε όταν της το είχα πει. Έλεγε ότι είναι πολύ μικρή για να μπορεί να γυρίσει πλάι. Πληροφοριακά, έχουμε λικνάκι για τον ύπνο του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Elinita said:

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες,

 

είμαι νέα μητέρα με ένα κοριτσάκι 12 ημερών. Αφού περάσαμε ένα άγχος επειδή η μπουμπού μας έκανε αρκετούς εμετούς, μετά από υπέρηχο καταλήξαμε ότι έχει μικρού προς μεσαίου βαθμού ΓΟΠ. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι εδώ και 3 μέρες έχει να αρχίσει να  γυρνάει στο πλάι όταν κοιμάται ενώ εγώ την τοποθετώ ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι όπως μας παρότρυνε ο γιατρός. Μήπως δείχνει ότι έχει πονάκια; Κάνει σχετικά ανήσυχο ύπνο αλλά δεν κλαίει καθόλου και έτσι δεν μπορώ να καταλάβω αν απλώς βολεύεται εκεί ή αν την ανακουφίζει από κολικούς και δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές. Θα ήθελα να ακούσω και από άλλες μανούλες αν είχαν παρόμοια εμπειρία, γιατί η γιαγιά μας δεν το πίστευε όταν της το είχα πει. Έλεγε ότι είναι πολύ μικρή για να μπορεί να γυρίσει πλάι. Πληροφοριακά, έχουμε λικνάκι για τον ύπνο του μωρού.

Κ εμένα μου φαίνεται κάπως μικρή για να γυρνάει μπράβο της! Νομίζω είναι ασφαλής ο ύπνος στο πλάι πάντως και ναι ανακουφιζει από την γοπ. Θα της βάζεις το χεράκι μπροστά από την κοιλίτσα μην γίνει καμία βλακεια και γυρίσει μπρουμυτα γτ είναι πολύ μικρή και δεν είναι πολύ ασφαλές το μπρουμυτα. Κι εμένα στο πλάι κοιμόταν από πολύ μικρη δεν ξέρω αν ήταν 12 μέρες αλλά στους δύο μήνες σίγουρα . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maripoz said:

Κ εμένα μου φαίνεται κάπως μικρή για να γυρνάει μπράβο της! Νομίζω είναι ασφαλής ο ύπνος στο πλάι πάντως και ναι ανακουφιζει από την γοπ. Θα της βάζεις το χεράκι μπροστά από την κοιλίτσα μην γίνει καμία βλακεια και γυρίσει μπρουμυτα γτ είναι πολύ μικρή και δεν είναι πολύ ασφαλές το μπρουμυτα. Κι εμένα στο πλάι κοιμόταν από πολύ μικρη δεν ξέρω αν ήταν 12 μέρες αλλά στους δύο μήνες σίγουρα . 

Ναι και μένα αυτό μου κάνει εντύπωση και ο φόβος μου είναι μην γυρίσει μπρούμυτα. Βεβαια δεν νομίζω ότι έχει δυναμώσει ακομα τόσο πολύ αλλα ποτε δεν ξέρεις. Ευτυχως βάζει πάντα το χεράκι μόνη της μπροστά από το στήθος οποτε ηρεμώ λιγο. Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή πάντως :) ελπιζω με τον καιρό αυτο το άγχος του νεο γονιου λιγο να μετριασει, χαχα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...