Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωρις προσθετο voucher για παιδικο


Recommended Posts

Υπάρχουν άλλοι γονείς που δεν ενημερώθηκαν για τα πρόσθετα voucher  των παιδικών σταθμών 2017-2018 ;;;;;;;

Εγώ πηγαίνω το παιδί μου στο δημοτικό παιδικό σταθμό και πληρώνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από ποιον να ενημερωθείς; Αναφέρθηκε στις ειδήσεις, στα ενημερωτικά sites, αναρτήθηκε στη σελίδα της EETAA... Κάθε χρόνο τέτοια εποχή, παλαιότερα με δωρεά του Ιδρύματος Λάτση, τώρα με αύξηση προϋπολογισμού, δίνονται επιπλέον θέσεις. Αν εννοείς πως περίμενες απ τον παιδικό που πηγαίνετε, να σε ενημερώσει, νομίζω είσαι πολύ ρομαντική...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενημερώθηκα απο την ιστοσελίδα της ΕΕΤΑΑ που κοιταζα σχεδόν καθημερινά..Η αλήθεια είναι πως έγινε λίγο ''στη ζούλα' το όλο θέμα, αν δεν εβλεπα τη σελίδα τους δεν θα το μαθαινα απο καπου αλλου. Σε ειδησεις ιντερνετ κλπ που παρακολουθω τπτ δεν ακουσα εγω προσωπικα. Και περιπου σε μια βδομαδα μεσα ανακοινωθηκε, εγιναν οι αιτησειςκαι βγηκαν τα αποτελεσματα.. Εγώ πήρα τελικά ενώ είχα απορριφθεί στην πρώτη φάση αλλά είχα ήδη κάνει τα κουμάντα μου και τον ειχα γραψει σε ιδιωτικό σταθμο που δε συμμετεχει στο εσπα, πουθενά τώρα πια δεν υπαρχουν θέσεις ετσι κι αλλιως ( ειδικα για βρέφη που ενδιέφερε εμένα) οποτε σε γενικές γραμμές δώρον άδωρον είναι τα προσθετα voucher. Στην περίπτωση του δημοτικού σταθμου δε θα πληρώναμε τροφεία που ειναι 50/μήνα για εμας αλλά ο δημοτικός για λόγους πρακτικους (ωραριο κλπ) δε με εξυπηρετουσε ετσι κι αλλιως. Α για την ιστορια εμενα μου το ειπαν απο το σταθμο το δημοτικο, ασχετα που το ηξερα ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Ανατρέχω τώρα σε site και βλέπω πως σε κάποια λίγα το γράφει ...στις ειδήσεις δεν το άκουσα...

Στο site της εεταα δεν ξαναμπήκα αφού στην πρώτη διαδικασία συμμετείχα και η απόφαση ήταν αρνητική..

Δεν ήξερα ότι θα γίνει ξανά διαδικασία.Δεν το μάθαμε με τον άντρα μου που καθημερινά διαβάζουμε ειδήσεις από το ίντερνετ.

Και ο παιδικός δε μας ενημέρωσε ο οποίος είναι του δήμου,τι συμφέρον μπορει να έχει βρε κορίτσια;

Τι να τους δίνω εγώ τα χρήμστα 120 ευρώ,  τι να τα πάρει από το voucher...

Έχω ένα παιδάκι 2,5 χρονών,δεν ήξερα ότι κάθε χρόνο γίνεται έτσι,ήταν η πρώτη μου επαφή με παιδικούς.

 

Με την εεταα έχω θυμώσει που δεν ενημέρωσε με ένα  sms, ένα  email , με κάποιο τρόπο

ότι θα ξαναγίνει μοίρασμα voucher! 

 

Ψάχνω κι άλλες μαμάδες για να κάνω ένσταση μέσω του συνήγορου του πολίτη

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by mamamama
Link to comment
Share on other sites

Eγώ το διάβασα σε ειδήσεις στο ιντερνετ την ημέρα κιόλας που ξεκίνησαν οι αιτήσεις.

Παρακολουθούσα όμως και την σελίδα της ΕΕΤΑΑ γιατί ήξερα πως κάθε χρόνο τον Σεπτέμβριο δίνουν κάποιες χιλιάδες βαουτσερ επιπλέον.

Νομίζω πως είναι λίγο υπερβολικό το ότι ήθελες να ενημερωθείς μεσω sms ή με email προσωπικά, έβγαλαν ανακοίνωση στην σελίδα τους και δημοσιεύτηκε στα media, δεν έχουν την υποχρέωση να ενημερώσουν τον κάθε ένα ξεχωριστά.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κακώς περίμενες να ενημερωθείς προσωπικά. Όπως αναφέρθηκε ήδη, η ΕΕΤΑΑ και το υπουργείο που ενέκρινε το επιπλέον κονδύλι, έβγαλαν ανακοινώσεις, ως όφειλαν. 

Ο παιδικός σας, αφενός είναι δημόσιος με ότι αυτό συνεπάγεται για την πιθανή αδιαφορία των διοικητικών του υπαλλήλων. Βέβαια στην πόλη μου, και η υπηρεσία του δήμου στην οποία υπάγονται οι παιδικοί σταθμοί έβγαλαν σχετική ανακοίνωση και 2 απ τους ιδιωτικούς σταθμούς που έχω συνεργαστεί ως μαμά στο παρελθόν επίσης. Μπήκε και το δικό μου παιδί με αυτή τη 2η φάση. 

 

15 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Εγώ ενημερώθηκα απο την ιστοσελίδα της ΕΕΤΑΑ που κοιταζα σχεδόν καθημερινά..Η αλήθεια είναι πως έγινε λίγο ''στη ζούλα' το όλο θέμα, αν δεν εβλεπα τη σελίδα τους δεν θα το μαθαινα απο καπου αλλου. Σε ειδησεις ιντερνετ κλπ που παρακολουθω τπτ δεν ακουσα εγω προσωπικα. Και περιπου σε μια βδομαδα μεσα ανακοινωθηκε, εγιναν οι αιτησειςκαι βγηκαν τα αποτελεσματα.. Εγώ πήρα τελικά ενώ είχα απορριφθεί στην πρώτη φάση αλλά είχα ήδη κάνει τα κουμάντα μου και τον ειχα γραψει σε ιδιωτικό σταθμο που δε συμμετεχει στο εσπα, πουθενά τώρα πια δεν υπαρχουν θέσεις ετσι κι αλλιως ( ειδικα για βρέφη που ενδιέφερε εμένα) οποτε σε γενικές γραμμές δώρον άδωρον είναι τα προσθετα voucher. Στην περίπτωση του δημοτικού σταθμου δε θα πληρώναμε τροφεία που ειναι 50/μήνα για εμας αλλά ο δημοτικός για λόγους πρακτικους (ωραριο κλπ) δε με εξυπηρετουσε ετσι κι αλλιως. Α για την ιστορια εμενα μου το ειπαν απο το σταθμο το δημοτικο, ασχετα που το ηξερα ηδη.

 

Στη δεύτερη αυτή φάση, όφειλες κάνοντας νέα αίτηση να δηλώσεις από ποιον σταθμό έχεις λάβει έγγραφη βεβαίωση πως υπάρχει θέση για το παιδί σου ώστε αν με τη μοριοδότηση ήσουν επιλαχούσα να έμπαινες. Οι θέσεις βρεφών εξ αρχής του προγράμματος ήταν πολύ λίγες οπότε αν είχες επικοινωνήσει με τους παιδικούς πιθανότατα δε θα είχαν θέση να σου προσφέρουν. Απ ότι κατάλαβα, όλες όσες έκαναν νέα αίτηση, έλαβαν voucher. 

Επεξεργάστηκαν by ravT
pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Eγώ το διάβασα σε ειδήσεις στο ιντερνετ την ημέρα κιόλας που ξεκίνησαν οι αιτήσεις.

Παρακολουθούσα όμως και την σελίδα της ΕΕΤΑΑ γιατί ήξερα πως κάθε χρόνο τον Σεπτέμβριο δίνουν κάποιες χιλιάδες βαουτσερ επιπλέον.

Νομίζω πως είναι λίγο υπερβολικό το ότι ήθελες να ενημερωθείς μεσω sms ή με email προσωπικά, έβγαλαν ανακοίνωση στην σελίδα τους και δημοσιεύτηκε στα media, δεν έχουν την υποχρέωση να ενημερώσουν τον κάθε ένα ξεχωριστά.

 

 

Τι να πω...Απλά θεωρώ ότι αφού έβγαλαν μια απόφαση και υστερα την αλλάζουν θα έπρεπε να μας ενημερώσουν..Τώρα στα media δε θεωρώ οτι ηταν σωστη ενημέρωση γιατί ορισμένοι το έγραψαν..

Τώρα για το δικο τους site δεν ήξερα οτι κάθε μέρα έπρεπε να το διαβάζω απο τη στιγμη που έβγαλαν απόφαση.

Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις άδικο,  το μονο που ειδα ηταν στο in.Gr κ αυτο αφού είχαν βγει τα αποτελέσματα,  συγκεκριμένα ειχε τίτλο "σήμερα τα αποτελέσματα για τους παιδικούς σταθμούς", πριν δεν είδα κάτι,  απλα ετυχε να εχω το χρονο αυτο το διάστημα και να κοιτάζω καθε μερατη σελιδα τους. Και Σκέψου οτι κοιταω συνέχεια ειδήσεις στο ίντερνετ,  πουθενά δεν ειχε αναφερθεί,  οσες το είδαν απο περιέργεια που το είδαν? Συμφωνώ οτι θα πρεπε να υπαρχει εξατομικευμένη ενημέρωση,  απλα ειμαστε στην Ελλάδα κι έχουμε συνηθίσει δυστυχως να μη μας ενημερώνουν και να τα ψάχνουμε ολα μονοι μας. Απο τη στιγμή που σε βάζουν σε διαδικασία να μαζέψεις ενα σωρό δικαιολογητικά και να πληρώσεις κουριερ για να τους τα στείλεις έπρεπε να ενημερώνουν προσωπικά για τα πρόσθετα. Αλλα στην τελική όπως ειπα κ πριν δεν υπάρχουν θεσεις πλεον οπότε δεν ξερω κατα ποσο ειχε νοημα αυτη η εξτρα διαδικασια. Κι εγω που πηρα δεν μπορω να το χρησιμοποιήσω πλεον .εν πάσει περιπτώσει εχε το νου σου γ του χρόνου! 

Link to comment
Share on other sites

Sunshine λες πως έλαβες voucher αλλα δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις γιατί δεν υπάρχουν θέσεις. Πως γίνεται αυτό απ τη στιγμή που για τη 2η αίτηση ήταν ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ το να λάβεις έγγραφη δήλωση απ τον παιδικό που θες πως έχει θέση για το παιδί σου (άρα για την ηλικία του); 

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ravT οπως είπα και πριν, τη δηλωση την εκανα για το δημοτικό σταθμό που είχα υποβάλλει αίτηση και είχε θέσεις, αλλά τελικά δε με βολευει το ωράριο, κι ειδα και αλλα πράγματα που δε μου άρεσαν απο κοντά. Καποιοι ιδιωτικοι που με βολευε το ωραριο δεν εχουν πια θεση. Γενικά είναι πολυ λιγοι οι σταθμοί που εχουν τωρα πια θέσεις, και τέλος τη βεβαίωση θα πρεπε να τη δινει ο ιδιος ο σταθμός απευθείας στο ΕΣΠΑ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το τελευταίο σκέλος, συμφωνώ. Είναι πραγματικά αστείο το να πηγαίνεις στον σταθμό, να λαμβάνεις έγγραφη βεβαίωση και έπειτα να την ξαναδίνεις εκεί που την πήρες. Από τέτοια αστεία το δημόσιο, άλλο τίποτα...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...