Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και χαμηλή πρόσληψη βάρους


Recommended Posts

Γειά σας και πάλι..

 

 

η κόρη μου είναι 3μιση μηνών και τον τελευταίο μήνα πήρε πολύ λίγο βάρος , δηλ. 380 γρ. Γεννήθηκε 3740 και τώρα είναι 5600. Ήταν πολύ ανήσυχη τελευταία στο στήθος, το άφινε κλαίγοντας ή δεν το ήθελε καθόλου .. και ανακαλύψαμε ότι βγάζει τα πρώτα της δοντάκια! Έχει και διάροιες, Ο γιατρός μου συνέστησε να κόψω γαλακτοκομικά και να την ταϊζω καλύτερα και από τα 2 στήθη. Ενώ ακολούθησα τις οδηγίες του, την τελευταία εβδομάδα πήρε μόνο 20γρ. Δεν έχει ουρολόιμωξη και αύριο θα πάμε για εξέταση για ΓΟΠ.

Μπορεί αυτό να οφείλεται στα νέα δοντάκια? Ο γιατρός με ανησύχησε και μου είπε ότι δεν την ταϊζω σωστα΄και ότι πρέπει να της δίνω το γάλα από θήλαστρο ή να της δώσω ξένο γάλα. Το θέμα είναι ότι όσες φορές έχω δοκιμάσει το μπιμπερο, ακόμα και με τη θηλή της mendela, αυτή δεν τρώει, δεν το θέλει. Την ταϊζω όπως και πριν, δεν καταλαβαίνω γιατί πήρε μόνο 20γρ..

Τι να κάνω δεν ξέρω.. μήπως όντως δεν έχω αρκετό γάλα? Έχει καμία σας κάποια παρόμοια εμπειρία? Κάθε φορά που είναι να φάει τρέμω γιατί πάλι σκέφτομαι δε θα πιάνει το στήθος και θα φωνάζει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ποσες φορές τη μέρα την ταϊζεις; Πόση ώρα από κάθε στήθος; Καταπίνει ή απλά πιπιλά; Εχετε κάνει ζυγίσεις στο γιατρό, πριν και μετά το φαγητό να δείτε πόσο πίνει;

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε, μόνο, ότι οι ζυγίσεις πριν και μετά από φαγητό προϋποθέτουν την ύπαρξη ηλεκτρονικής ζυγαριάς με διαβάθμιση των 2 γραμμαρίων (οι παιδιατρικές ζυγαριές ακριβείας τέχουν διαβάθμιση των 5 γραμμαρίων) Είναι σχεδόν απίθανό να διαθέτει ο παιδίατρος τέτοια ζυγαριά (εκτός από δυσεύρετη, έχει και πολύ μεγάλο κόστος).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Scratée είπε:

Να πούμε, μόνο, ότι οι ζυγίσεις πριν και μετά από φαγητό προϋποθέτουν την ύπαρξη ηλεκτρονικής ζυγαριάς με διαβάθμιση των 2 γραμμαρίων (οι παιδιατρικές ζυγαριές ακριβείας τέχουν διαβάθμιση των 5 γραμμαρίων) Είναι σχεδόν απίθανό να διαθέτει ο παιδίατρος τέτοια ζυγαριά (εκτός από δυσεύρετη, έχει και πολύ μεγάλο κόστος).

Και με 5 γραμμαρια ακρίβεια, τουλάχιστον θα ξέρει ότι το παιδί πίνει π.χ.γύρω στα 60 γραμμάρια και όχι 20.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην μεγαλη μου κορη σε εκεινη την ηλικια από 3 προς 4 μηνων δεν είχαμε καλη προσληψη βαρους και η παιδίατρος μου ειπε να την θηλαζω περισσοτερο. Επειδή κοιμοταν πολύ καλα το βραδυ και δεν ηθελα να το χαλασω αυτό την ταιζα ανα δυο ωρες αυστηρα την ημερα και για να την κανω να κατσει περισσοτερο στο στηθος (γενικα ηταν ένα μωρο που απλα ετρωγε για 5 λεπτα το πολύ  και αφηνε την θηλη ) της εδειχνα ένα παιχνιδακι/κουδουνιστρα  κτλ οατν θηλαζε για να της τραβω την προσοχή και να θηλαζει παραπανω και οντως επιασε και το βαρος την επομενη φορα ηταν πολύ καλο.

 

Νομιζω παντως ότι δεν πολυκαθοταν στο στηθος και αργουσε να φαει  γιατι είναι μια ηλικια ανακάλυψης και ισως ξεχνιοταν με αποτέλεσμα  της μειωσης της ροης οποτε καθοταν ακομη πιο λιγο  και τη δημιουργια ενός φαυλου κυκλου.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν έχουμε κάνει ζυγίσεις πριν και μετά το φαγητό

Βρεγμένες πάνες έχει 5-6 τη μέρα, δεν έχει αλλάξει κάτι

τρώει ανά 2 ώρες με το ζόρι τώρα..

την ακούω να καταπίνει και κάθεται 10 λεπτά στο ένα στήθος και περίπου 3-4 στο άλλο, μετά κοιμάται.

στη διατροφή μου άλλαξαν πολλά μιας και λόγω της διάρροιας που είχε μου είπε η γιατρός να τρώω σα να έχω εγώ διάρροια και να κόψω τα γαλακτοκομικά. Έτσι έτρωγα πολύ λιγότερο.., όχι όλα τα φρούτα, όχι ψάρι, μόνο φιδέ, κοτόπουλο, σούπες κτλ..

 

Επίσης σήμερα πήγαμε στην παιδογαστρεντερολόγο, η οποία μου είπε να κάνω άλλες 10 μέρες υπομονή, να την ταιζω όσο μπορώ, να τρώω κανονικά εκτός μονο τα γαλακτοκομικά  και μετά από τον 4ο μήνα να εισάγω στερεές τροφές. Ήταν αρκετά καθυσηχαστική... Επίσης μου είπε να πίνω πολύ τσάι θηλασμού (γλυκάνισο-μαραθόσπορο και ένα άλλο συστατικό που δεν το θυμάμαι) . Οπότε από σήμερα θα τρώω πιο πολύ και θα πίνω πολύ τσάι. Δε θα την πιέζω σώνει και καλά κάθε 2 ώρες, όποτε θέλει και το ζητάει και υπομονή για 10 μέρες....

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Χριστίνα_Γεω είπε:

δεν έχουμε κάνει ζυγίσεις πριν και μετά το φαγητό

Βρεγμένες πάνες έχει 5-6 τη μέρα, δεν έχει αλλάξει κάτι

τρώει ανά 2 ώρες με το ζόρι τώρα..

την ακούω να καταπίνει και κάθεται 10 λεπτά στο ένα στήθος και περίπου 3-4 στο άλλο, μετά κοιμάται.

στη διατροφή μου άλλαξαν πολλά μιας και λόγω της διάρροιας που είχε μου είπε η γιατρός να τρώω σα να έχω εγώ διάρροια και να κόψω τα γαλακτοκομικά. Έτσι έτρωγα πολύ λιγότερο.., όχι όλα τα φρούτα, όχι ψάρι, μόνο φιδέ, κοτόπουλο, σούπες κτλ..

 

Επίσης σήμερα πήγαμε στην παιδογαστρεντερολόγο, η οποία μου είπε να κάνω άλλες 10 μέρες υπομονή, να την ταιζω όσο μπορώ, να τρώω κανονικά εκτός μονο τα γαλακτοκομικά  και μετά από τον 4ο μήνα να εισάγω στερεές τροφές. Ήταν αρκετά καθυσηχαστική... Επίσης μου είπε να πίνω πολύ τσάι θηλασμού (γλυκάνισο-μαραθόσπορο και ένα άλλο συστατικό που δεν το θυμάμαι) . Οπότε από σήμερα θα τρώω πιο πολύ και θα πίνω πολύ τσάι. Δε θα την πιέζω σώνει και καλά κάθε 2 ώρες, όποτε θέλει και το ζητάει και υπομονή για 10 μέρες....

 

 

Οι οδηγίες γενικά σε τέτοιες φάσεις είναι:

Πολύ νερό εσυ, καμιά μπύρα (και χωρίς αλκοόλ κατά προτίμηση, τη μαγιά χρειάζεσαι όχι το αλκοόλ), τάισμα ανά 2ωρο ή συχνότερα, ανά 3 ωρο το πολύ τη νύχτα, τουλάχιστον 10 λεπτά ανά στήθος, κατα προτόμηση περισσότερο. Κάνεις μαλάξεις όταν βλέπεις να χάνει ενδιαφέρον, ή το γδύνεις, του βάζεις δροσερό νερό στο μέτωπο, παίζεις με ποδαράκια και αυτάκια κλπ, κοινως το βασανίζεις να ξυπνήσει, κοβεις όλα τα γαλακτοκομικά, σόγια και μοσχάρι για τουλάχιστον μία βδομάδα και παράλληλα κρατά ημερολόγιο τι τρως, μήπως κάτι το πειράζει.

 

Link to comment
Share on other sites

,,, επίσης δοκίμασα να της αποσπάω την προσοχή όταν θηλάζει με παιχνιδάκια και κάπως λειτουργεί.. το άλλο που ξέχασα να πω πριν είναι ότι τρώει όταν είναι έτοιμη να κοιμηθεί, οπότε πολύ συχνά προσπαθώ να τη νανουρίσω και να φάει, μπορεί να μην τρώει το μέγιστο αλλά τουλάχιστον τρώει κάτι..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Χριστίνα_Γεω είπε:

,,, επίσης δοκίμασα να της αποσπάω την προσοχή όταν θηλάζει με παιχνιδάκια και κάπως λειτουργεί.. το άλλο που ξέχασα να πω πριν είναι ότι τρώει όταν είναι έτοιμη να κοιμηθεί, οπότε πολύ συχνά προσπαθώ να τη νανουρίσω και να φάει, μπορεί να μην τρώει το μέγιστο αλλά τουλάχιστον τρώει κάτι..

 

Το να κοιμάται όταν τρώει είναι φυσιολογικό. Ομως έτσι απλά "χαζοτρώει". Αν την παίρνει ο υπνος την ώρα που θηλάζει πρεπει να την ξυπνάς να φάει σωστα. Τα 2-3 λεπτά κάνουν κακό όχι καλό. Το γάλα σου οταν πρωτοβγαίνει είναι χαμηλό σε λιπος και θερμίδες. Μετά τα πρώτα λεπτά αρχίζει να βγαίνει το πιο παχυ γάλα. Αν ένα μωρό συστηματικά πίνει μόνο λίγες γουλιές, αφενός δε θα έχει όρεξη να φάει σωστά, αφετέρου θα σου κάνει διάρροιες λόγω της υφής του γάλακτος. Σε μωράκια με διάρροιες ή θέμα βάρους, πολλές φορές η σύσταση είναι να το βάλεις να θηλάσει, να το τραβήξεις, να πετάξεις το αρχικό γάλα και μετα να θηλάσεις κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

γειά σου - συστήνω να φάς μαυρομάτικα. τα σύστησε η παιδίατρος ibclc  και είχαν άμεσο αποτέλεσμα αύξησης παραγωγής ( αντλούσα κ το εβλεπα)  - αλλά μη βάλεις μαιντανο, κόβει το γάλα. 

κάνε μια αναζήτηση για γαλακταγωγές τροφές για να αποκλείσεις ότι έχεις φάει κάτι που μειώνει το γάλα. 

 

ναι και το δικο μου μωρό χαζότρωγε και νομιζα οτι ηταν καλοβολο στην πραγματικότητα όμως, απλώς δεν διαμαρτυρόταν και έπρεπε να κάνω αντλήσεις για να αυξήσω παραγωγή. 

εξέτασε και αυτό το ενδεχόμενο! είναι πολύ απλό, δεν είναι κάτι φοβερό, απλώς θέλεις ένα καλό θήλαστρο. 

προτιμότερο να δώσεις λεφτά σε θήλαστρο παρά να αγοράσεις σκόνη. 

για τον 4ο μήνα δεν ξέρεις αν θα το δεχτεί το μωρό.  εμένα το είχε δεχτεί ,και μένα μου το είχε προτείνει, και η πρώτη τροφή ήταν κολοκύθα πορτοκαλί βρασμένη, σκέτη. 

στο εξωτερικό γνωστη, εδώ ά γνω στη. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On Thursday, August 03, 2017 at 1:27 PM, ΑΡΓΚ said:

Και με 5 γραμμαρια ακρίβεια, τουλάχιστον θα ξέρει ότι το παιδί πίνει π.χ.γύρω στα 60 γραμμάρια και όχι 20.

Δεν ισχύει αυτό. Οι ζυγαριές με διαβάθμιση των 5 γρ. έχουν αποκλίσεις (της τάξεως των λίγων δεκάδων γραμμαρίων που, όμως, για τη χρήση που συζηταμε, είναι καθοριστικά). Κατηγορηματικά, το ζύγισμα πριν και μετά τη σίτιση δε συστήνεται για την παρακολούθηση του θηλασμού.

 

Επίσης, η μπύρα δε βοηθά. Χρειάζεται μεγάλη ποσότητα μαγιάς μπύρας, που μπορεί να προσληφθεί μόνο με τα αντίστοιχα χάπια.

 

ΥΓ: όλες οι άλλες συμβουλές που δίνεις είναι άριστες, εννοείται!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

προσπαθώ με κάθε τρόπο να την ταϊσω αλλά δε θέλει.. Εχθές το βράδυ όμως αφού ήταν 4-5 ώρες χωρίς να φάει γκρίνιαζε και κάθησε στο στήθος αλλά το άφηνε με κλάματα, δεν ηρεμούσε με τίποτα.. Τελικά έβαλα λίγο γάλα μου σε ένα ποτηράκη και έδειξε ενδιαφέρον για αυτό, το μπιμπερό δεν το ήθελε.. Δεν ξέρω τι να κάνω, να την ταϊζω με το ποτηράκι? Τρώει ελάχιστα το άλλο χύνεται.. τώρα ψάχνουμε για τα ποτηράκια σίτισης που είδα ότι υπάρχουν.. Τη νύχτα την έβαζα στο στήθος μου ανά 2 ώρες αλλά πάλι δεν έτρωγε, 2-3 ρουφιξιές και μετά κοιμόταν και δεν άνοιγε άλλο το στόμα της.. Εχω πιει λιτρο τσάι για θηλασμό και άρχισα να πινω και χαμομήλι και θα φάω και γαλακταγωγές τροφές σήμερα, αλλά νομίζω πως δεν είναι μόνο ότι ίσως δε φτάνει το γάλα μου... Ελπίζω να περάσει σε λίγο, έστω μέχρι να αρχίσει τις στερεες τροφές, αλλιως θα την ξαναπάω στο γιατρό, φοβάμαι τόσο πολύ μη μου πάθει τίποτα. Από διάθεση πάλι είναι μια χαρά η μικρή μου, με γκρίνια το μεσημέρι και το βράδυ, λόγω αυτής της κατάστασης..

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Scratée είπε:

Δεν ισχύει αυτό. Οι ζυγαριές με διαβάθμιση των 5 γρ. έχουν αποκλίσεις (της τάξεως των λίγων δεκάδων γραμμαρίων που, όμως, για τη χρήση που συζηταμε, είναι καθοριστικά). Κατηγορηματικά, το ζύγισμα πριν και μετά τη σίτιση δε συστήνεται για την παρακολούθηση του θηλασμού.

 

Επίσης, η μπύρα δε βοηθά. Χρειάζεται μεγάλη ποσότητα μαγιάς μπύρας, που μπορεί να προσληφθεί μόνο με τα αντίστοιχα χάπια.

 

ΥΓ: όλες οι άλλες συμβουλές που δίνεις είναι άριστες, εννοείται!

 

Για τη ζυγαριά πραγματικά δεν μπορώ να παρω όρκο.

Για την μπύρα θυμάμαι ότι έπινα 2 μπυρες ( συνήθως μία ελαφριά κανονική και μία χωρίς αλκοόλ) τις μερες που είχα πρόβλημα και μετά από 2-3 μέρες αυξανόταν η παραγωγή εντυπωσιακά. Οπότε πειραματικά τουλάχιστον, σε εμένα δούλεψε. Ηταν συμβουλή της γιαγιάς μου που είχε θηλάσει 3 παιδιά και την είχε επιβεβαιώσει και η παιδίατρός μου. Μπορεί βέβαια να παίζει και να βοηθά ως έξτρα υγρά και μόνο ή και απλά το ψυχολογικό κομμάτι της χαλάρωσης. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 39 λεπτά , Χριστίνα_Γεω είπε:

Καλημέρα,

προσπαθώ με κάθε τρόπο να την ταϊσω αλλά δε θέλει.. Εχθές το βράδυ όμως αφού ήταν 4-5 ώρες χωρίς να φάει γκρίνιαζε και κάθησε στο στήθος αλλά το άφηνε με κλάματα, δεν ηρεμούσε με τίποτα.. Τελικά έβαλα λίγο γάλα μου σε ένα ποτηράκη και έδειξε ενδιαφέρον για αυτό, το μπιμπερό δεν το ήθελε.. Δεν ξέρω τι να κάνω, να την ταϊζω με το ποτηράκι? Τρώει ελάχιστα το άλλο χύνεται.. τώρα ψάχνουμε για τα ποτηράκια σίτισης που είδα ότι υπάρχουν.. Τη νύχτα την έβαζα στο στήθος μου ανά 2 ώρες αλλά πάλι δεν έτρωγε, 2-3 ρουφιξιές και μετά κοιμόταν και δεν άνοιγε άλλο το στόμα της.. Εχω πιει λιτρο τσάι για θηλασμό και άρχισα να πινω και χαμομήλι και θα φάω και γαλακταγωγές τροφές σήμερα, αλλά νομίζω πως δεν είναι μόνο ότι ίσως δε φτάνει το γάλα μου... Ελπίζω να περάσει σε λίγο, έστω μέχρι να αρχίσει τις στερεες τροφές, αλλιως θα την ξαναπάω στο γιατρό, φοβάμαι τόσο πολύ μη μου πάθει τίποτα. Από διάθεση πάλι είναι μια χαρά η μικρή μου, με γκρίνια το μεσημέρι και το βράδυ, λόγω αυτής της κατάστασης..

 

Αν όντως ισχύουν αυτά που λές χωρίς υπερβολή, σε πρώτη φάση γδύσου από τη μέση κι επάνω, γδύσε το μωρό και προσπάθησε τάισμα συνεχώς. Αν πάλι δεν τρώει, πάρε άμεσα μία σύριγγα, βγάλε τη βελόνα, και δοκίμασε να δώσεις γάλα έτσι. Αν η κατάσταση συνεχίζεται και έχετε κλείσει 24ωρο που δεν τρώει, τα μαζεύετε και πάτε στο πλησιέστερο παιδιατρικό νοσοκομείο επιτόπου, το μωρό θα αφυδατωθεί.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν όντως ισχύουν αυτά που λές χωρίς υπερβολή, σε πρώτη φάση γδύσου από τη μέση κι επάνω, γδύσε το μωρό και προσπάθησε τάισμα συνεχώς. 

Συμφωνω και προτεινω να προσπαθησεις και κατω απ'το ντουζ (η ιδανικα γεμισε τη μπανιερα με νερο) να την θηλασεις. Εκτος του οτι εχει πολλη ζεστη και η επαφη δερμα με δερμα μπορει να σας κανει μουσκεμα, το νερο ειναι θεραπευτικο και εχει βρεθει οτι βοηθα τα μικρα μας να θηλασουν καλυτερα! Επισης, μιλα αμεσα με συμβουλο θηλασμου, οπως εκανες την προηγουμενη φορα για να σε καθοδηγησει καταλληλα!

 

Παντως, κι εγω εχω δει διαφορα οταν επινα μπυρα (χωρις αλκοολ), αλλα επειδη πιστευω στη δυναμη του μυαλου,μπορει να αυξανοταν η παραγωγη επειδη ημουν σιγουρη οτι θα αυξηθει...τι να πω..

 

Αν γκουγκλαρεις "Η χρήση γαλακταγωγών στη γαλουχία, Παπανικολάου Μαριάννα Μαία Msc" θα σου βγαλει μια παρουσιαση με λεπτομερειες για τα γαλακταγωγα (φαρμακευτικα και τροφες)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

έδωσα γαλα με τη συριγγα και με το ποτηρακι, μετα εκατσε λιγο στο στηθος μου και τωρα ξαναπροσπαθω... Ξερετε αν υπαρχει καποιος τροπος να δεχθει το μπιμπερό?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήπιε με το κουταλάκι γάλα που είχα βγάλει ~ 70 ml, μετά έκατσε στο στήθος μου και τώρα το βράδυ την ταιζω ανα 2 ωρες.. Τουλάχιστον ξέρω πως αν δεν πίνει με το μπιμπερο θα πιει με το κουταλάκι.. Συνεχίζω με συχνές αντλήσεις και γαλακταγωγές τροφές και είμαι πιο αισιόδοξη τώρα που υπάρχει τρόπος να φάει ότι και να γίνει.. Σας ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές, πραγματικά είναι πολύ ενθαρυντικό να έχεις ανταπόκριση σε τέτοιες στιγμές (δυστυχώς δεν έχω βρει τέτοια συμπαράσταση από το γιατρό, μόνο η παιδογαστρεντερολόγος ήταν πάρα πολύ καλή και δε με έκανε να νοιώσω τύψεις για το γάλα μου κτλ..)

 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου που επιμενεις! Αν εσυ δεν ησουν τοσο αποφασιστικη και σιγουρη για τον εαυτο σου δεν θα ειχαν τοση σημασια οι συμβουλες μας. Καλη συνεχεια και οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε παλι :wink: 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...