Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπορεί η επισκληρίδιος να προκαλέσει παραλυσία;


Recommended Posts

Καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω τι επιπτωσεις εχει η επισκληριδιος σε φυσιολογικο τοκετο?Εχω ακουσει και διαβασει οτι μπορει σε ορισμενες περιπτωσεις να προκαλεσει παραλυσια.Αληθευει κατι τετοιo? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Κλειωω είπε:

Καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω τι επιπτωσεις εχει η επισκληριδιος σε φυσιολογικο τοκετο?Εχω ακουσει και διαβασει οτι μπορει σε ορισμενες περιπτωσεις να προκαλεσει παραλυσια.Αληθευει κατι τετοιo? 

 

Δες εδώ: https://www.sciencedaily.com/releases/2009/01/090113074445.htm

 

" The risk for women requiring pain relief for labour or Caesarean section is lower still, the most pessimistic estimate of permanent harm is 1 in 80,000 and it may be much lower. "

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, η παραλυση ειναι στις πολυ σπανιες ανεπιθυμητες ενεργειες, 1 στις 20000, συμφωνα με τη βιβλιογραφια σε κειμενο του birthchoices. Σου βαζω μια παλαιοτερη αναρτηση μου που συμπεριελαβα το συγκεκριμενο αρχειο για να το διαβασεις

 

 
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Καλησπερα, η παραλυση ειναι στις πολυ σπανιες ανεπιθυμητες ενεργειες, 1 στις 20000, συμφωνα με τη βιβλιογραφια σε κειμενο του birthchoices. Σου βαζω μια παλαιοτερη αναρτηση μου που συμπεριελαβα το συγκεκριμενο αρχειο για να το διαβασεις

 

Το σχολιο της @ΑΡΓΚ οσον αφορα το ποσοστο (1:80000) ειναι πιο εγκυρο απο το 1:20000, γιατι ειναι νεοτερα δεδομενα απο αυτα που σου παραθεσα εγω:)

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 26/6/2017 at 7:52 ΜΜ, Κλειωω είπε:

Καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω τι επιπτωσεις εχει η επισκληριδιος σε φυσιολογικο τοκετο?Εχω ακουσει και διαβασει οτι μπορει σε ορισμενες περιπτωσεις να προκαλεσει παραλυσια.Αληθευει κατι τετοιo? 

Καλημέρα!!! Μια ξαδέφδη του πατέρα μου έκανε επισκληρίδιο. Μαζί με εκείνη κάνανε και άλλες 2 γυναίκες, που βρίσκονταν στο ίδιο δωμάτιο. Σε αυτές όλα πήγαν καλά, η θεία μου όμως δε μπορούσε να περπατήσει. Στους πρώτους μήνες δε μπορούσε ούτε να σκύψει να πάρει αγκαλιά τα μωρά της (δίδυμα). Αργότερα την κρατούσαν για να περπατήσει γιατί μόνη της με δυσκολία πήγαινε. Είχα πολλά χρόνια να τη δω, ώσπου την είδα 6 χρόνια μετά και ακόμα κούτσαινε. Βέβαια το περιστατικό έγινε πριν από πολλά χρόνια (νομίζω το 2007 γέννησε), αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Τουλάχιστον πριν 3 χρόνια που την ξαναείδα περπατάει κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...