Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θα μεταναστεύατε;


ΑΡΓΚ

Recommended Posts

Την επιλογή να διοριστούμε στο Δημόσιο την είχαμε, και δεν μας κάλυπτε ούτε όταν τα πράγματα ήταν καλά (και υπήρχαν και διορισμοί ακόμη). Τώρα, όπως είναι τα πράγματα, αν μιλάμε για "απλές' κανονικές δουλειές (δάσκαλος, γιατρός, γραμματέας ή οτιδήποτε άλλο όπου είσαι ένας τυπικός υπάλληλος δημοσίου), δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς θα ζούσαμε με 3 παιδιά με 2 τέτοιους μισθούς. Θα έλεγα θα πουλάγαμε το σπίτι μας και θα πηγαίναμε σε 30 τετραγωνικά, αλλά και ποιος το αγοράζει πια; Ξέρω ουκ ολίγους που άφησαν ελληνικά νοσοκομεία, πανεπιστήμια, εφορίες κλπ και αναζήτησαν την τύχη τους στο εξωτερικό. Αν βέβαια μιλάμε για υπάλληλο αποσπασμένο σε ουσιαστικά ανύπαρκτη υπηρεσία, που εν ώρα εργασίας τρέχει π.χ. και το e-shop του και παίρνει και 2-3 επιδόματα (υπάρχουν ακόμη και τέτοια) τότε που θα βρεις καλύτερα;

Σε λίγο ο δημόσιος υπάλληλος που δεν είναι κλέφτης, θα πληρώνει για να δουλεύει όπως πάει

 

 

 

Ε οχι δεν ειναι τοσο δραματικα τα πραγματα. Μην υπερβαλλουμε. Γιατι 2 διορισμενοι ΠΕ, μπορει να φτασουν τις 2500 ΚΑΘΑΡΑ. Και μαλιστα υπαρχει η δυνατοτητα απο το 2007 να εξασκεις και δευτερη εργασια με αμοιβη συμπληρωματικα μετα απο αδεια του υπηρεσιακου συμβουλιου , εαν εχεις ορεξη για δουλεια. Σημερα τετοια χρηματα ΚΑΘΑΡΑ για τους ελευθερους επαγγελματιες-αυταπασχολουμενους δεν υπαρχουν. Πρεπει να κανεις τζιρο 30-40 χιλιαδες ετησιως για να φτασεις στα ποσα αυτα.

 

Κατα τα αλλα και σε εμενα δεν ηταν η επιλογη μου ποτε το Δημοσιο οπως και δεν θα ηθελα να δουλευω και υπαλληλος σε καποια εταιρεια . Γιατι ηξερα οτι αυτο θα εχει περιορισμο χρονο. Προτιμησα να κανω το δικο μου επαγγελμα. Να δουλευω για τον εαυτο μου. Και γιαυτο επεστρεψα στην επαρχια. Αλλα ξεκινησα τα χρονια τα καλα, με πολυ ορεξη και η γενικη κατασταση της οικονομιας μου εδωσε ωθηση. Επενδυα σε εξοπλισμους με μηδεν χρηματα, χωρις βοηθεια απο το σπιτι, αλλα ηξερα οτι θα κανω αποσβεση συντομα, κατι που δεν τολμας να το κανεις σημερα.

Τωρα το Δημοσιο μου προεκυψε προσφατα καπως ουρανοκατεβατα και δεν αρνηθηκα δεδομενης της καταστασης. Αντιθετα το θεωρω δωρο, για να μην ειμαι και αχαριστη, εχοντας βιωσει την κριση των τελευταιων χρονων για τους ελευθερους επαγγελματιες. Αλλα δεν υπαρχει εξελιξη και αναγνωριση, δεν σου δινει κινητρα και δεν ξερω ποσο θα το αντεξω. Εκτος και εαν αλλαξει η φιλοσοφια του και η αποδοτικοτητα αμοιβεται εξτρα. Η επιβραβευση ακομα και μονο ηθικη ειναι το πιο βασικο κινητρο για την αυξηση της παραγωγικοτητας. Αν συνοδευεται και με χρηματα ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίταξε να δεις δεν είναι για όλους απαγορευτική η ηλικία. Η Babycute είπε στην Αννα24 να μεταναστεύσει τώρα, που νομίζω ότι κάπου είχε αναφέρει ότι είναι γύρω στα 55.

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Γελαω μονη μου και με κοιτανε, τρελο

 

Ε οχι δεν ειναι τοσα δραματικα τα πραγματα. Μην υπερβαλλουμε. Γιατι 2 διορισμενοι ΠΕ, μπορει να φτασουν τις 2500 ΚΑΘΑΡΑ. Και μαλιστα υπαρχει η δυνατοτητα απο το 2007 να εξασκεις και δευτερη εργασια με αμοιβη συμπληρωματικα μετα απο αδεια του υπερησιακου συμβουλιου , εαν εχεις ορεξη για δουλεια. Σημερα τετοια χρηματα ΚΑΘΑΡΑ για τους ελευθερους επαγγελματιες-αυταπασχολουμενους δεν υπαρχουν. Πρεπει να κανεις τζιρο 30-40 χιλιαδες για να φτασεις στα ποσα αυτα.

 

Κατα τα αλλα και σε εμενα δεν ηταν η επιλογη μου ποτε το Δημοσιο οπως και δεν θα ηθελα να δουλευω και υπαλληλος σε καποια εταιρεια . Γιατι ηξερα οτι αυτο θα εχει περιορισμο χρονο. Προτιμησα να ειμαι αυταπασχολουμενη και να κανω το δικο μου επαγγελμα. Να δουλευω για τον εαυτο μου. Αλλα ξεκινησα τα χρονια τα καλα, με πολυ ορεξη και η γενικη κατασταση της οικονομιας μου εδωσε ωθηση. Επενδυα σε εξοπλισμους με μηδεν χρηματα, χωρις βοηθεια απο το σπιτι, αλλα ηξερα οτι θα κανω αποσβεση συντομα, κατι που δεν τολμας να το κανεις σημερα. Ακομα και 250 ευρω για αναβαθμιση προγραμματος δεν τα δινω.

Τωρα το Δημοσιο μου προεκυψε προσφατα καπως ουρανοκατεβατα, κατα καποιο τροπο, και δεν αρνηθηκα δεδομενης της καταστασης. Αντιθετα το θεωρω ειναι δωρο, για να μην ειμαι και αχαριστη, εχοντας βιωσει την κριση των τελευταιων χρονων για τους ελευθερους επαγγελματιες. Αλλα και παλι το θεωρω μια προσωρινη λυση γιατι δεν υπαρχει εξελιξη και αναγνωριση .

 

Γενικα μιλωντας, δεν ξερω αν αισθανομαι το ιδιο. Ναι υπαρχουν και χειροτερα. Ομως υπαρχουν και καλυτερα...και πολυ καλυτερα. Το "ενταξει, μη γκρινιαζουμε, καλα ειμαστε, τη βγαζουμε", δεν μου ταιριαζει και πολυ. Ιδιως αν υπαρχει η πιθανοτητα, να βελτιωσω την ποιοτητα ζωης μου και ειναι απλα μια αποφαση να δουλεψω σκληρα και να το πετυχω αυτο. Πιστευω οτι μας εχουν βαλει επιτηδες στο τρυπακι να σκεπτομαστε ετσι. Και να ηταν τουλαχιστον στασιμη η κατασταση, να το συζητουσα.

 

Τωρα για την επιλογη που εχουμε παρει σημερα, η καθεμια μας που παραμενει στη θεση της κι ας μην ειναι αυτη που θα ηθελε, ειναι η ορθη απο την αποψη οτι πρεπει να προσπαθεις παντα με υπευθυνοτητα να ανταπεξερχεσαι στις υποχρεωσεις σου. Οποτε μεχρι να βρεθει κατι καλυτερο οπως λες, ειναι η σωστη αποφαση. Ευχομαι να βρεις αυτο που ψαχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι δεν ειναι τοσο δραματικα τα πραγματα. Μην υπερβαλλουμε. Γιατι 2 διορισμενοι ΠΕ, μπορει να φτασουν τις 2500 ΚΑΘΑΡΑ. Και μαλιστα υπαρχει η δυνατοτητα απο το 2007 να εξασκεις και δευτερη εργασια με αμοιβη συμπληρωματικα μετα απο αδεια του υπερησιακου συμβουλιου , εαν εχεις ορεξη για δουλεια. Σημερα τετοια χρηματα ΚΑΘΑΡΑ για τους ελευθερους επαγγελματιες-αυταπασχολουμενους δεν υπαρχουν. Πρεπει να κανεις τζιρο 30-40 χιλιαδες για να φτασεις στα ποσα αυτα.

 

Κατα τα αλλα και σε εμενα δεν ηταν η επιλογη μου ποτε το Δημοσιο οπως και δεν θα ηθελα να δουλευω και υπαλληλος σε καποια εταιρεια . Γιατι ηξερα οτι αυτο θα εχει περιορισμο χρονο. Προτιμησα να ειμαι αυταπασχολουμενη και να κανω το δικο μου επαγγελμα. Να δουλευω για τον εαυτο μου. Και γιαυτο επεστρεψα στην επαρχια. Αλλα ξεκινησα τα χρονια τα καλα, με πολυ ορεξη και η γενικη κατασταση της οικονομιας μου εδωσε ωθηση. Επενδυα σε εξοπλισμους με μηδεν χρηματα, χωρις βοηθεια απο το σπιτι, αλλα ηξερα οτι θα κανω αποσβεση συντομα, κατι που δεν τολμας να το κανεις σημερα.

Τωρα το Δημοσιο μου προεκυψε προσφατα καπως ουρανοκατεβατα, κατα καποιο τροπο, και δεν αρνηθηκα δεδομενης της καταστασης. Αντιθετα το θεωρω δωρο, για να μην ειμαι και αχαριστη, εχοντας βιωσει την κριση των τελευταιων χρονων για τους ελευθερους επαγγελματιες. Αλλα δεν υπαρχει εξελιξη και αναγνωριση, δεν σου δινει κινητρα και δεν ξερω ποσο θα το αντεξω. Εκτος και εαν αλλαξει η φιλοσοφια του και η αποδοτικοτητα αμοιβεται εξτρα. Η επιβραβευση ακομα και μονο ηθικη ειναι το πιο βασικο κινητρο για την αυξηση της παραγωγικοτητας. Αν συνοδευεται και με χρηματα ακομα καλυτερα.

 

Summer wine, όπως τα λες.. πιο παλιά ανθούσαν τα ελεύθερα επαγγέλματα, μπορούσες να ρίξεις δικά σου χρήματα και να κάνεις μία δική σου δουλειά με καλά χρήματα. Τώρα είναι δραματικά τα πράγματα για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Θεωρώ ότι είσαι πολύ τυχερή που σου παρουσιάστηκε η ευκαιρία του Δημοσίου, ειδικά και σε επαρχία που από ότι κατάλαβα μένεις και εκεί είναι ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα. Μπορεί τα χρήματα να μην είναι καλά αλλά η σταθερότητα είναι ειδικά όταν έχεις την οικογένειά σου!

 

Σημ. Η Χαρά - Μαρία γιατί γελάει? λες να έκανα λάθος στην ηλικία της Αννας24? είμαι σίγουρη ότι κάπου είχε πει ότι είναι γύρω στα 55 ελπίζω να μην κάνω λάθος!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ιδιως αν ειναι καποιος επαρχια ειναι ακομα καλυτερα. Πχ Φιλος εχει ιδιο σπιτι με το δικο μας στην Αθηνα (και ειχαμε ψαξει παρα μα παρα πολυ, 5 περιοχες ειχαμε οργωσει) στο Βολο και πληρωνει 2,5 φορες κατω σε ενοικιο.

Link to comment
Share on other sites

Summerwine, Άγια έκανες. Θέλω κι εγώ ένα τέτοιο ουρανοκατέβατο.

 

Αγγεκ, κοίτα παιδί μου τι θα κάνεις τώρα, γιατί κι εγώ το 2012 που το σκεφτόμουν ήμουν 39 και τώρα είδες τι έπαθα, έγινα 55 κι ακόμα άκρη δεν έβγαλα!!!!:mrgreen:

 

Πάντως αυτά τα πράγματα δεν προυπολογίζονται. Είναι βιώματα είναι οι συγκυρίες είναι η ζωή και η μοίρα μας. Τελικά κάνεις αυτό που σου λέει το από μέσα σου και φροντίζεις να μην κοιτάξεις πίσω.

Α, Αγγεκ, σημαντικό. Θα συμφωνήσεις μόνο αν είσαι σίγουρη ότι και δυσκολίες να έρθουν δε θα πεις στο σύζυγο "ορίστε που λύσσαξες να φύγουμε".

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν το εξωτερικό έχει λεφτά για ανωτέρα κι ανώτατα στελέχη και για μια κατηγορία εξειδικευμένων επιστημόνων.

Δεν πρόκειται για τη γη της επαγγελίας... Το αντίθετο θα έλεγα.

Αν λοιπόν ανήκετε σε μια απ' αυτές τις κατηγορίες με το καλό να πάτε, αν είστε απο μεσαίο στέλεχος και κάτω καλύτερα να μείνετε εδώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Mkcm...νομίζω παραείσαι απόλυτη! Το αποτελείωσες:o!

Δεν είναι καθόλου ετσι βρε κορίτσι...Ασπρο ή μαυρο.

 

Υγ. Το "καλύτερα να μείνετε εδώ" σαν απειλή μου ακούστηκε...:mrgreen:

 

Τεσπα, ας δει ο καθένας για τον εαυτό του,αλλωστε εχουμε διαφορετικά κριτήρια και δεδομενα ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Που το βασιζεις αυτο mkcm? Και για ποια ξενη χωρα μιλας απ ολες στον κοσμο? Δεν ειναι ολες ιδιες φυσικα.

 

Σε προηγμενες χωρες, κατ αναλογια παει. Και τα μεσαια στελεχη καλυτερο επιπεδο διαβιωσης εχουν απ ο,τι στην ελλαδα σημερα.

 

Δεν ξερω βεβαια αν μιλας για το θεμα της αλλαγης, αν την αντεχουν ολοι κι αν αρεσει σε ολους να αλλαζουν χωρα. Αλλο αυτο.

 

Ο καθενας ας επιλεξει το καλυτερο για τον εαυτο του, βεβαια. Με πραγματικα δεδομενα και στοιχεια ομως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως που δεν ανήκω σε καμιά απο τις "τυχερές "κατηγορίες της οποιες αναφέρει η mkcm ...εχω να τη διαβεβαιώσω πως αυτό που εγραψε δεν ισχύει 1000% !

Εκτός κι αν η φίλη εχει κάποια συγκεκριμένη χώρα στο μυαλό ( που δε νομίζω,για να λέει εξωτερικο)...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι συγκεκριμένες δουλειές που πιάνουν πολλα ειδικα finance, IT, πιστοποιημένοι λογιστές ... Όντως ειναι άλλες θέσεις τουλαχιςτον εδω που δεν βγάζουν οχι πολλα μονο, αλλα ειναι δύσκολο και για να ζήσουν ειδικα αν λάβετε υπόψη σας το κόστος ζωής - για να παρεις πια σπιτι Λονδίνο θελει για average σπιτι σε average περιοχή γύρω στις 800,000-1εκ ευρω. Όντως δεν ειναι ολα τα ίδιο καθολου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Λονδινο ίσως,εδω που είμαι εγώ πχ δεν είναι έτσι.Εντελώς το αντίθετο.

Και δε νομίζω πως ο στόχος του νεομετανάστη είναι η αγορά σπιτιού του 1 εκ.

Φευγεις απο την μια χώρα που δεν έχει στον ήλιο μοίρα...ε μην πάμε και στο αλλο άκρο.

Τοτε καλύτερα να μιλάμε για συγκεκριμένες χώρες κι οχι γενικα για το εξωτερικο.

Πχ αυτό που ανεφερε η mkch θα μπορουσε να το πει μονο για το Λονδινο κι οχι γενικα...γιατί γενικα δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Τα όσα λέω βασίζονται σε μαρτυρίες φίλων που βρίσκονται Λονδίνο, Εδιμβούργο, Παρίσι, Μοναχο, Βρυξέλλες. Παράλληλα επειδή δουλεύω σε πολυεθνική έχω άμεση εικόνα για τους μισθούς του εξωτερικού.

Με βάση αυτά έχω διαμορφώσει μια άποψη. Και εννοείται ότι δεν παίρνω το μισθό μόνο με την ονομαστική του αξια, αλλά σε συνάρτηση με κόστος διαβίωσης, φορολογία, έξοδα για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και συνταξιοδοτικη ασφάλιση, έξοδα για εκπαίδευση. Αυτά. Τη γνώμη μου είπα κι εγώ η ερμη με βάση τα όσα ξέρω.

Α, μια πόλη όπου πραγματικά τα πράγματα είναι σούπερ είναι το Βερολίνο. Δεν είναι ακριβή καθόλου, ούτε τα ενοίκια, καλοί μισθοί, έχει δουλειές, μικρή εγκληματικότητα, καλή ποιότητα ζωής, αλλά πολύ μικρή προσφορά σε σπίτια.

Link to comment
Share on other sites

Στο Λονδινο ίσως,εδω που είμαι εγώ πχ δεν είναι έτσι.Εντελώς το αντίθετο.

Και δε νομίζω πως ο στόχος του νεομετανάστη είναι η αγορά σπιτιού του 1 εκ.

Φευγεις απο την μια χώρα που δεν έχει στον ήλιο μοίρα...ε μην πάμε και στο αλλο άκρο.

Τοτε καλύτερα να μιλάμε για συγκεκριμένες χώρες κι οχι γενικα για το εξωτερικο.

Πχ αυτό που ανεφερε η mkch θα μπορουσε να το πει μονο για το Λονδινο κι οχι γενικα...γιατί γενικα δεν ισχύει.

 

Εγω Λονδίνο ξερω για Λονδίνο μιλάω. Η θεματοθετρια για Αγγλία μιλάει οποτε και εγω για άγγλια μιλάω :-)

Για να διευκρινίσω δεν παιρνεις παλάτι με 1εκ εδω, παιρνεις το βασικό που μπορει να θελει δουλειά απο πανω! Δεν μιλάω για πολυτέλεια μιλάω για τα βασικα προς επιβίωση δυστυχως εξου και αυτοί που μπορούν αυτόν τον καιρό να αγοράσουν σπιτι ειναι αυτοί με συγκεκριμένες δουλειές όπως προανέφερα

 

Επιςης ο στόχος του μπορει να μην ειναι να αγοράσει σπιτι αλλα πολλες φορές ειναι καλύτερη επιλογή απο το να πληρώνεις 3χιλ ευρο το μήνα για μια τρύπα οταν εχεις παιδια και ουσιαστικά να πληρώνεις το δάνειο του νοικάρη σου :-(

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λεω βρε κοριτσια,τωρα μάλιστα...

Καλυτερα να μιλάμε για συγκεκριμένες χώρες που ξέρουμε ωστε να μπορεί να βοηθηθεί και κάποιος που σκεφτεται τη μετανάστευση.

Ακομη κι αυτό που λέει η mkch ειναι αληθινό...απο πόλη σε πολη τα δεδομένα είναι τελείως διαφορετικά. Πχ Μοναχο- Βερολίνο.

Γι'αυτο δεν μπορουμε να τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβάλι.

Εκεί ηταν η ενσταση μου στο μηνυμα της φιλης.

Ουσιαστικά είπε "εσύ,εσύ κι εσύ πάτε,οι υπόλοιποι μείνετε εδω"...

Ε αυτό δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

hara86

Τα ανοικια στην Γερμανια σε τι τιμες παιζουν? πχ για ενα τεσσαρι (3 υπνοδωματια+σαλονι+κουζινα) ?

Γιατι 3000 ευρω που λεει η Βabycute ειναι εξωφρενικα υψηλο. Οπως και Ελβετια παιζουν σε τετοια μεγεθη. Στην πολη μου, τεσσαρι σε νεα οικοδομη και σε πολυ καλη περιοχη , αραιοδομημενη με πρασινο , μπορεις να το βρες και 400 ευρω. Και καμια σχεση και η περιοχη και οι οικοδομες με αυτες της Αγγλιας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται... Τα τελευταια δυο χρόνια εχουν αυξηθει τα ενοικια . Για ενα 4 αρι που λες περιλαμβ. κοινόχρηστων,νερό,θέρμανση θα θες στην καλυτερη 750ευρω. Μπορεί και 1000 αν ειναι καινουριο ...

Με βάση ομως τους μισθούς εδώ δεν θεωρώ τα ενοίκια ακριβα. Αν σκεφτεις οτι ο κατώτατος μισθος ειναι στα περ. 1500...

Link to comment
Share on other sites

Επισης,δεν ειναι μόνο το ενοικιο που πρεπει να σκεφτεις...

Κατ'αρχας τα 400 ειναι χωρις τη θερμανση και το νερό σωστα? Τα κοινοχρηστα?

Τελος,μπορει εκει να δίνεις τα μισά λεφτά για νοίκι,πληρώνεις όμως σουπερμαρκετ στη διπλασια ή ακόμα και τριπλάσια τιμή απ'οτι εδώ.

Αρα...ερχεσαι στα ισα σχεδον ...

Μιλώ μονο για Γερμανια ε!

Link to comment
Share on other sites

hara86

Τα ανοικια στην Γερμανια σε τι τιμες παιζουν? πχ για ενα τεσσαρι (3 υπνοδωματια+σαλονι+κουζινα) ?

Γιατι 3000 ευρω που λεει η Βabycute ειναι εξωφρενικα υψηλο. Οπως και Ελβετια παιζουν σε τετοια μεγεθη. Στην πολη μου, τεσσαρι σε νεα οικοδομη και σε πολυ καλη περιοχη , αραιοδομημενη με πρασινο , μπορεις να το βρες και 400 ευρω. Και καμια σχεση και η περιοχη και οι οικοδομες με αυτες της Αγγλιας.

 

Και λαβέ υπόψη οτι παρα πολλοί εδω ελεύθεροι που δεν μπορούν να συνδυάσουν 2 μισθούς συγκατοικούν με άλλους γιατι δεν βγαίνει (ειδικα αν δεν ειναι σε συγκεκριμενο τομέα που βγαζει λεφτά! ) Και μόνος του να ειναι κάποιος αν θελει να μην συγκατοικεί θα πρεπει να να βρει κατι πολυ μικρο στα γύρω 1600 που γινεται. Αλλα σκέψου ποσα πρεπει να βγάζεις με ενα μισθό για να δινεις τόσα ατο νοίκι

Και μιλάμε για περιοχές που δεν θα έρθει κανένας να σε σουβλισει όπως ανοιγεις την πόρτα σου...

Παιζουν τόσα πολλα σε μια απόφαση Οταν πας σε χώρα που δεν την εχεις ζήσει...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται... Τα τελευταια δυο χρόνια εχουν αυξηθει τα ενοικια . Για ενα 4 αρι που λες περιλαμβ. κοινόχρηστων,νερό,θέρμανση θα θες στην καλυτερη 750ευρω. Μπορεί και 1000 αν ειναι καινουριο ...

Με βάση ομως τους μισθούς εδώ δεν θεωρώ τα ενοίκια ακριβα. Αν σκεφτεις οτι ο κατώτατος μισθος ειναι στα περ. 1500...

 

Σε ποια πόλη αυτό; γιατί μοναχο π.χ. 750€ τα δίνεις για 50m2. Βερολίνο βρίσκεις τέτοιες τιμές ΑΝ βρεις σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια πόλη αυτό; γιατί μοναχο π.χ. 750? τα δίνεις για 50m2. Βερολίνο βρίσκεις τέτοιες τιμές ΑΝ βρεις σπίτι.

 

Και εδω μπορεις να βρεις με 750... Στο Brixton που περιμένει μια απο τις 15 συμμορίες απο κατω να σε απαγάγει.... Η στο southall που συγκατοικείς με 27 ινδους! :P

Link to comment
Share on other sites

Ωχ με αυτα που ακουω , μια χαρα ειμαστε και εδω. Εχω το δικο μου σπιτι, μεγαλο , σε πολυ καλη περιοχη με φοβερη θεα και πολυ πρασινο.

Tην Αγγλια δεν την συζητω με τοση εγκληματικοτητα.

Λεμε για μια καλυτερη ζωη , οχι για μια ζωη με προβληματα.

 

hara αληθεια ειναι τοσο φθηνα τα σουπερμαρκετ ? Στην μιση τιμη? Μου κανει εντυπωση, περιμενα παρομοιες τιμες στην ΕΕ. Ετσι οπως τα περιγραφετε στην Γερμανια μαλλον ειναι καλυτερα.

Παντως χρησιμες ολες οι πληροφοριες κοριτσια.

Link to comment
Share on other sites

Στη Βοννη...

Και οχι καμιά σχεση με Brixton:lol:

Πολυ πιο family friendly ,ησυχα και πεντακάθαρα!

Υπαρχουν και γειτονιες πιο επικυνδινες,αλλα εκεί δε με ενδιαφέρει πόσο έχουν τα νοικια:lol:

Τα σουπερμαρκετ ναι summer wine εδω εχουν τεραστια διαφορα. Παράδοξο αλλα ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

2 γνωστές μου που φυγανε πάντως τα τελευταία 2 χρονια απο Γερμανία για Λονδίνο γυρίσανε πίσω μετα απο λίγους μήνες...

Προφανώς για ολους τους λόγους που αναφέρει η babycute...

Link to comment
Share on other sites

Στη Βρετανία μπορείς να βρεις πιο λογικες τιμές σε προάστια έξω από το Λονδίνο που είναι πρώην χωριά ουσιαστικά; Αλλά εκεί έχεις μετακίνηση με μέσα μαζικής μεταφοράς, για να πας στη δουλειά, που συνήθως θα τα έχεις έτσι και αλλιώς. Δηλαδή αν έχεις φτάσει να στεγνώσεις από αποταμιεύσεις στην Ελλάδα, θα πρεπει κάποιος να σε τσοντάρει για τα πρώτα έξοδα, την προκαταβολή για το σπίτι, αν θέλεις και αυτοκίνητο, πάει πολύ. Δηλαδή θα πρέπει να συνηθίσεις τη ζωή χωρίς αυτοκίνητο και με παιδιά να πηγαίνεις στο σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια πόλη αυτό; γιατί μοναχο π.χ. 750? τα δίνεις για 50m2. Βερολίνο βρίσκεις τέτοιες τιμές ΑΝ βρεις σπίτι.

 

 

Ούτε γκαρσονιέρα δεν βρίσκεις στο Μόναχο με αυτά τα λεφτά. Ηara86 μου φαίνεται ότι είναι πολύ λίγα τα λεφτά που λες για 4άρι ,αν μιλάς τουλάχιστον για μεγάλη ή μεσαία πόλη. Η εύρεση αξιοπρεπούς και οικονομικής κατοικίας είναι το δύσκολο κομμάτι όσον αφορά τη μετανάστευση.

 

Όσον αφορά τα σούπερμάρκετ είθισται οι μετανάστες στη Γερμανία να αγοράζουν σε discount σούπερμάρκετ. Όταν λες λοιπόν ότι ειναι 3πλάσιες οι τιμές συγκρίνεις το ίδιο πράγμα ή πχ τα Lidl/Aldi της Γερμανίας με το Βασιλόπουλο?

Βέβαια, όντως κάποια πράγματα εμείς οι Έλληνες τα πληρώνουμε παραπάνω! Όχι όμως τα είδη μεσογειακής διατροφής. Στη Γερμανία , τα φρέσκα προιόντα, πχ φασολάκια ή ντομάτες είναι πολύ πιο ακριβά . Αν θες να φας τυποποιημένα τρόφιμα, πιθανόν να είναι η Γερμανία πιο φτηνή , αν θες όμως να φας αυτά που συνήθως τρώει η ελληνική οικογένεια , τα φρούτα και τα λαχανικά σου, θα πληρώσεις πιο ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...