Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογική σύλληψη με χαμηλή AMH


Recommended Posts

Ξανακανε ομως τωρα που θα αδιαθετησεις τις εξετασεις παλι. Fsh e2 lh οπως σου ειπε κ το λουκουμαδακι οπωσδηποτε τριτη μερα περιοδου.

 

ninaki80 αυτές τις τρεις μόνο; Θα τις κάνω, εννοείται! Πάλι καλά που μίλησα και μαζί σας κορίτσια και θα κάνω ότι είναι δυνατόν. Ο γιατρός δεν μου είπε τίποτα και θα έχανα μία περίοδο έτσι, και μέχρι την επόμενη θα είχα ακόμα περισσότερο άγχος. Στο να τις επαναλάβω και σε αυτόν τον κύκλο μου, τι θέλουμε να δούμε; Μήπως να κάνω και την AMH πάλι, αλλά σε άλλο μικροβιολογικό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ninaki80 αυτές τις τρεις μόνο; Θα τις κάνω, εννοείται! Πάλι καλά που μίλησα και μαζί σας κορίτσια και θα κάνω ότι είναι δυνατόν. Ο γιατρός δεν μου είπε τίποτα και θα έχανα μία περίοδο έτσι, και μέχρι την επόμενη θα είχα ακόμα περισσότερο άγχος. Στο να τις επαναλάβω και σε αυτόν τον κύκλο μου, τι θέλουμε να δούμε; Μήπως να κάνω και την AMH πάλι, αλλά σε άλλο μικροβιολογικό;

 

Ναι αυτες κ εννοειτε ξανακανε την αμη. Κ εγω σκεφτομαι να παω στο ρεα να την ξανακανω απο περιεργεια. Αυτες οι τρεις fsh lh e2 ειναι πολυ σημαντικες κ σε καθε κυκλο αλλαζουν γιαυτο κ σε βαζουν να τις επαναλλαβεις εγω κ σε ενδοκρινολογο που πηγα με εβαλε κ τις ξαναεκανα για να σιγουρευτει. Ναι το φορουμ δινει πολλες πληροφοριες κ δεν πας τελειως ασχετος στους γιατρους εχεις κ κατι να ρωτησεις εστω μια ιδεα τι σε περιμενει.

Link to comment
Share on other sites

ninaki80 αυτές τις τρεις μόνο; Θα τις κάνω, εννοείται! Πάλι καλά που μίλησα και μαζί σας κορίτσια και θα κάνω ότι είναι δυνατόν. Ο γιατρός δεν μου είπε τίποτα και θα έχανα μία περίοδο έτσι, και μέχρι την επόμενη θα είχα ακόμα περισσότερο άγχος. Στο να τις επαναλάβω και σε αυτόν τον κύκλο μου, τι θέλουμε να δούμε; Μήπως να κάνω και την AMH πάλι, αλλά σε άλλο μικροβιολογικό;

 

Αριστέα την ΑΜΗ δεν εχεις λόγο να την επαναλάβεις. Οι άλλες ορμόνες ειναι που ανεβοκατεβαίνουν! Επίσης, πρόσεξε πολύ σε ποιόν γιατρό θα καταλήξεις! να νιωθεις άνετα και να ειναι σωστός! Ο,τι θες στη διάθεση σου ολες μας!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

ninaki80 αυτές τις τρεις μόνο; Θα τις κάνω, εννοείται! Πάλι καλά που μίλησα και μαζί σας κορίτσια και θα κάνω ότι είναι δυνατόν. Ο γιατρός δεν μου είπε τίποτα και θα έχανα μία περίοδο έτσι, και μέχρι την επόμενη θα είχα ακόμα περισσότερο άγχος. Στο να τις επαναλάβω και σε αυτόν τον κύκλο μου, τι θέλουμε να δούμε; Μήπως να κάνω και την AMH πάλι, αλλά σε άλλο μικροβιολογικό;

την άμη ξανά δεν έχει νόημα! η υπερηχογραφική εικόνα και οι άλλες ορμόνες όπως είπε και η χαρά είναι τα σημαντικά τώρα! επέλεξε δυό τρεις γιατρούς και κάνε από μια επίσκεψη να δεις ποιός θα σου εμπνεύσει εμπιστοσύνη και δεν θα σε δει σαν μια άλλη κοπέλα στην γραμμή 'παραγωγής'! πάρε το χρόνο σου με το γιατρό είναι από τα πιο σημαντικά κομμάτια μαζί με το κέντρο (εμβρυολόγους κλπ)

αυτό που θες να δεις με την επανάληψη των ορμονών είναι αν είσαι σταθερή από κύκλο σε κύκλο ή έχεις αποκλίσεις και τι αποκλίσεις. θα βοηθήσει αργότερα για το πως θα προχωρήσετε, αν πρέπει κάτι να ρυθμίσετε, την επιλογή φαρμάκων κλπ κλπ.

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δυστηχως ο αντρας μου λειπει κ δεν μπορω ουτε καν να προσπαθησω ομως μου ειπε ο γιατρος μολις γυρισει να κανω σαλπιγγογραφια μηπως γινει τιποτα τοτε κ εννοητε σπερμοδιαγραμμα που δεν εχει γινει κ μενα μη φανταστεις δεν μου εδωσε πολλες προσπαθειες αφου γυρισει γιατι μετραει κ αυτος ο χρονος για μενα.

αααα είναι μακριά εσένα! πότε επιστρέφει; να φανταστώ μιλάμε για μήνες όχι για λίγο διάστημα ε;

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αααα είναι μακριά εσένα! πότε επιστρέφει; να φανταστώ μιλάμε για μήνες όχι για λίγο διάστημα ε;

 

Ναι κοριτσι ναυτικος. Ενα 6μηνο θα λειπει οποτε μολις γυρισει πρεπει να γινουν ολες οι εξετασεις αν ειναι ολα καλα μου εδωσε 2 μηνες προσπαθεια αλλιως αμεσως εξωσωματικη. Την μια ωοθηκη την βρηκε πολυ καλη την αλλη ετσι κ ετσι!! Βλεποντας κ κανοντας εχω συμβιβαστει με την ιδεα της εξωσωματικης απλα αυτη η αναμονη με τις εξετασεις ειναι εκνευριστικη...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Πραγματικά κάτι δεν πάει καλά με την υπόθεσή μου και αρχίζω να ανησυχώ και να αγχώνομαι πολύ. Πήρα χθες τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού για τον υπέρηχο και μίλησα με τη γραμματέα του. Της εξέφρασα και την επιθυμία μου να κάνω και τεστ ΠΑΠ (γιατί πάνε δυο χρόνια, ίσως και παραπάνω, από το τελευταίο μου), αλλά της είπα ότι ΔΕΝ είναι απαραίτητο αν ο γιατρός κρίνει πως θα ήταν κάποια συγκεκριμένη μέρα του κύκλου μου πιο ιδανική. Μου είπε ότι θα έθετε το ερώτημα στο γιατρό και ότι θα με ενημέρωνε. Τελικά μου είπε να πάω την 8-10η ημέρα του κύκλου μου. Διαβάζω όμως που λέτε πως καλύτερη είναι η 2η μέρα. Θα δει την 8η-10η ημέρα αυτό που πρέπει; Αφήστε και το άλλο, που έχω στεναχωρηθεί τόσο πολύ που δεν μου έρχεται η περίοδος, και αντί να σκέφτομαι οτιδήποτε άλλο, ακόμα και εγκυμοσύνη, το μυαλό μου πάει πως μπήκα στην κλιμακτήριο. :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Πραγματικά κάτι δεν πάει καλά με την υπόθεσή μου και αρχίζω να ανησυχώ και να αγχώνομαι πολύ. Πήρα χθες τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού για τον υπέρηχο και μίλησα με τη γραμματέα του. Της εξέφρασα και την επιθυμία μου να κάνω και τεστ ΠΑΠ (γιατί πάνε δυο χρόνια, ίσως και παραπάνω, από το τελευταίο μου), αλλά της είπα ότι ΔΕΝ είναι απαραίτητο αν ο γιατρός κρίνει πως θα ήταν κάποια συγκεκριμένη μέρα του κύκλου μου πιο ιδανική. Μου είπε ότι θα έθετε το ερώτημα στο γιατρό και ότι θα με ενημέρωνε. Τελικά μου είπε να πάω την 8-10η ημέρα του κύκλου μου. Διαβάζω όμως που λέτε πως καλύτερη είναι η 2η μέρα. Θα δει την 8η-10η ημέρα αυτό που πρέπει; Αφήστε και το άλλο, που έχω στεναχωρηθεί τόσο πολύ που δεν μου έρχεται η περίοδος, και αντί να σκέφτομαι οτιδήποτε άλλο, ακόμα και εγκυμοσύνη, το μυαλό μου πάει πως μπήκα στην κλιμακτήριο. :cry::cry::cry:

 

Λοιπον 8-10 μερα ειναι πολυ καταλληλη για το τεστ παπ. Αν εχεις κυκλο 28 ημερων ειναι πολυ καλη κ για υπερηχο γιατι δεν εχει γινει η ωορηξια ακομα οποτε βλεπουν ποσα ωοθηλακια αναπτησονται σε καθε ωοθηκη.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τον υπερηχο θελουν να τον κανουν εκει κοντα στην περιοδο για να μην εχει γινει η ωορηξια κ να βλεπουν ποσα ωοθηλακια εμφανιζονται γιατι αν τον κανεις μετα απο την ωορηξια δεν θα φαινεται τιποτα. Η κλιμακτηριος δεν ερχετε απο την μια στιγμη στην αλλη. Η περιοδος ισως εχει καθηστερηση απο το ανχος σου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν ξέρετε πόσο κουράγιο μου δίνετε! Ο κύκλος μου είναι κατ' ελάχιστο 35 μέρες, οπότε θα δει αυτό που θέλει, ε; Η αλήθεια είναι ότι είμαι τόσο αγχωμένη και στεναχωρημένη, που πιστεύω ότι θα ξαναδώ περίοδο του χρόνου. :P Είμαι πρησμένη βέβαια, μέρες τώρα, αλλά μόνο στην κοιλιά (από στήθος τίποτα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δεν ξέρετε πόσο κουράγιο μου δίνετε! Ο κύκλος μου είναι κατ' ελάχιστο 35 μέρες, οπότε θα δει αυτό που θέλει, ε; Η αλήθεια είναι ότι είμαι τόσο αγχωμένη και στεναχωρημένη, που πιστεύω ότι θα ξαναδώ περίοδο του χρόνου. :P Είμαι πρησμένη βέβαια, μέρες τώρα, αλλά μόνο στην κοιλιά (από στήθος τίποτα).

 

Ναι μην φοβασαι θα δει αυτο που θελει. Μετρανε κ τις ωοθηκες με τον υπερηχο κ καταλαβαινουν. Μην ανχωνεσε ποσες μερες καθηστερηση εχεις? Κανε κ κανενα τεστ ποτε δεν ξερεις!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μην φοβασαι θα δει αυτο που θελει. Μετρανε κ τις ωοθηκες με τον υπερηχο κ καταλαβαινουν. Μην ανχωνεσε ποσες μερες καθηστερηση εχεις? Κανε κ κανενα τεστ ποτε δεν ξερεις!!

 

ninaki80 μακάρι! Όταν έχω νέα θα σας πω! Ελπίζω να είναι καλύτερα από την AMH μου. Τελευταία περίοδο είχα στις 16/10 :shock:. Έκανα τεστ το Σ/Κ που μας πέρασε και ήταν πιο κενό και απ' το κενό αέρος.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τον υπερηχο θελουν να τον κανουν εκει κοντα στην περιοδο για να μην εχει γινει η ωορηξια κ να βλεπουν ποσα ωοθηλακια εμφανιζονται γιατι αν τον κανεις μετα απο την ωορηξια δεν θα φαινεται τιποτα. Η κλιμακτηριος δεν ερχετε απο την μια στιγμη στην αλλη. Η περιοδος ισως εχει καθηστερηση απο το ανχος σου.

 

ninaki80 βλέποντας την AMH μου μου είπε ότι οι κύκλοι μου είναι μετρημένοι και ότι μπορεί να έχω μπει ήδη στην κλιμακτήριο και να μην το ξέρω. :shock::cry:

Link to comment
Share on other sites

ninaki80 βλέποντας την AMH μου μου είπε ότι οι κύκλοι μου είναι μετρημένοι και ότι μπορεί να έχω μπει ήδη στην κλιμακτήριο και να μην το ξέρω. :shock::cry:

 

Μην σκεφτεσε το χειροτερο βλεποντας κ κανοντας. ομως βρε κοριτσι μου επειδη εχω κ φιλη με αρκετα χαμηλη αμη δεν σταματαει ετσι μια μερα η περιοδος εχεις αρκετες διαταραχες στον κυκλο σου απο πριν. Καλο ειναι παντος αν εχεις μεγαλη καθηστερηση να πας ετσι κ αλλιως στο γιατρο μην περιμενεις δηλαδη πανω απο μια εβδομαδα 10 μερες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην σκεφτεσε το χειροτερο βλεποντας κ κανοντας. ομως βρε κοριτσι μου επειδη εχω κ φιλη με αρκετα χαμηλη αμη δεν σταματαει ετσι μια μερα η περιοδος εχεις αρκετες διαταραχες στον κυκλο σου απο πριν. Καλο ειναι παντος αν εχεις μεγαλη καθηστερηση να πας ετσι κ αλλιως στο γιατρο μην περιμενεις δηλαδη πανω απο μια εβδομαδα 10 μερες.

 

Τα τελευταία 2 χρόνια, που θυμάμαι, η περίοδός μου είναι καλύτερη από άλλοτε πάντως. Κι εγώ έτσι ξέρω για την κλιμακτήριο. Αυτές τις μέρες ήταν να αδιαθετήσω, και είχα όλα τα συμπτώματα, αλλά μάλλον φταίει το σοκ που πέρασα. Αν δω ότι καθυστερεί κι άλλο, θα τον πάρω τηλέφωνο να πάω νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ωορηξια εχεις τσεκαρει αν κανεις οσο καιρο προσπαθεις? Εννοω με τεστακια η παρακολουθηση απο τον γυναικολογο σου?

 

Μετά το καλοκαίρι ξεκίνησα με τεστάκια να παρακολουθώ την ωορρηξία μου. Δείχνουν θετικά! Μέχρι τότε το καταλάβαινα από τα συμπτώματα που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το καλοκαίρι ξεκίνησα με τεστάκια να παρακολουθώ την ωορρηξία μου. Δείχνουν θετικά! Μέχρι τότε το καταλάβαινα από τα συμπτώματα που είχα.

 

Αυτο ειναι καλο! Γενικα παντως να ξερεις οτι ουτε οι γιατροι ξερουν ακριβως ποτε θα σταματηση η περιοδος. Εμενα της φιλης μου που εχει αμη 0,3 της ειχαν πει οτι μεχρι τα 35 δεν θα εχει ωαρια. Κ ομως εχει κ τα μαζευει ενα ενα με φυσικους κυκλους κ τα γονιμοποιει. Βεβαια δεν εχει καθε μηνα ωορηξια κ πολλες φορες περνει φαρμακα για να της ερθει περιοδος. Πρεπει να πας στο γιατρο για να ηρεμησεις γιατι με το ανχος η περιοδος διαταρασετε αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαλλου να ξερεις οτι ενα καλο ωαριο χρειαζετε για να κανεις παιδακι. Γιαυτο πρεπει να κινηθεις γρηγορα χωρις ανχος κ δευτερες σκεψεις. Λυσεις υπαρχουν απλα πρεπει να βιαστεις να τις βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι καλο! Γενικα παντως να ξερεις οτι ουτε οι γιατροι ξερουν ακριβως ποτε θα σταματηση η περιοδος. Εμενα της φιλης μου που εχει αμη 0,3 της ειχαν πει οτι μεχρι τα 35 δεν θα εχει ωαρια. Κ ομως εχει κ τα μαζευει ενα ενα με φυσικους κυκλους κ τα γονιμοποιει. Βεβαια δεν εχει καθε μηνα ωορηξια κ πολλες φορες περνει φαρμακα για να της ερθει περιοδος. Πρεπει να πας στο γιατρο για να ηρεμησεις γιατι με το ανχος η περιοδος διαταρασετε αρκετα.

 

Το ξέρω, και ειδικά μετά το σοκ που πέρασα με τα νέα που έμαθα, είναι λογικό αυτό που μου συμβαίνει. Γενικά το παρατηρώ ότι παίζει τον κυρίαρχο ρόλο, σε μένα τουλάχιστον, η ψυχολογία.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τις απαντήσεις σου! :-)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, και ειδικά μετά το σοκ που πέρασα με τα νέα που έμαθα, είναι λογικό αυτό που μου συμβαίνει. Γενικά το παρατηρώ ότι παίζει τον κυρίαρχο ρόλο, σε μένα τουλάχιστον, η ψυχολογία.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τις απαντήσεις σου! :-)

 

Τιποτα ετσι κ εγω εψαχνα καποιον να εχει μια ιδεα για το τι θα κανω!! Ασε αγωνας!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα. Συγνώμη που παρεμβαίνω στη συζήτηση αλλά το 9 ΑΜΗ που έχει η ninaki80 δεν είναι χαμηλό. Εγώ είχα 8.8 (στα 34), πήγα σε 2-3 γιατρούς και όλοι μου έλεγαν ότι δεν είναι χαμηλό, ότι η ΑΜΗ δεν έχει σημασία για τη φυσιολογικη σύλληψη και ότι μπορώ να μείνω μόνη μου έγκυος (παρόλο που και το σπερμοδιάγραμμα δεν ήταν και πολύ καλό). Συμφωνώ πάντως με όλα όσα λέει το λουκουμαδάκι για τις ωοθήκες κλπ.

Τελικά όντως αυτό συνέβη και έμεινα έγκυος φυσιολογικά στο 2ο παιδί μου και μάλιστα μετά από λίγους μήνες προσπάθειας.

Τώρα αν ο σύζυγος είναι ναυτικός και λείπει, οπότε χάνονται κύκλοι τσάμπα, εκεί ίσως χρειάζεται άλλη αντιμετώπιση, γιατί ο χρόνος δεν παύει να κυλάει εναντίον μας.

Αριστέα, εγώ στη θέση σου μάλλον θα ψαχνόμουν για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Πιστεύω ότι θα βρουν ποιοτικά ωάρια (δεν είσαι μεγάλη σε ηλικία) και θα πετύχει. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να πάρεις φάρμακα για να κάνεις πολλά ωάρια, τα οποία τις περισσότερες φορές δεν είναι ποιοτικά.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Πραγματικά κάτι δεν πάει καλά με την υπόθεσή μου και αρχίζω να ανησυχώ και να αγχώνομαι πολύ. Πήρα χθες τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού για τον υπέρηχο και μίλησα με τη γραμματέα του. Της εξέφρασα και την επιθυμία μου να κάνω και τεστ ΠΑΠ (γιατί πάνε δυο χρόνια, ίσως και παραπάνω, από το τελευταίο μου), αλλά της είπα ότι ΔΕΝ είναι απαραίτητο αν ο γιατρός κρίνει πως θα ήταν κάποια συγκεκριμένη μέρα του κύκλου μου πιο ιδανική. Μου είπε ότι θα έθετε το ερώτημα στο γιατρό και ότι θα με ενημέρωνε. Τελικά μου είπε να πάω την 8-10η ημέρα του κύκλου μου. Διαβάζω όμως που λέτε πως καλύτερη είναι η 2η μέρα. Θα δει την 8η-10η ημέρα αυτό που πρέπει; Αφήστε και το άλλο, που έχω στεναχωρηθεί τόσο πολύ που δεν μου έρχεται η περίοδος, και αντί να σκέφτομαι οτιδήποτε άλλο, ακόμα και εγκυμοσύνη, το μυαλό μου πάει πως μπήκα στην κλιμακτήριο. :cry::cry::cry:

καλημέρα αριστέα! το καλύτερο όταν θέλεις να μετρήσεις ωοθυλάκια είναι 2η μέρα κακά τα ψέματα. σε κύκλο σαν τον δικό σου όμως που λες ότι είναι από 35 και πάνω μπορεί να μην έχουν υποχωρήσει τα ωοθυλάκια 8η μέρα δεν ξέρω τι ισχύει αν έχουν άλλο ρυθμό δλδ οι ορμόνες! δεν ξέρω αν είναι θέμα ημερών ή αν ισχύει ότι και σε κάθε άλλο κύκλο ότι από την 4η 5η ένα ωοθυλάκιο παίρνει προβάδισμα και τα υπόλοιπα αρχίζουν τη συρρίκνωση! πας,βλέπεις και ρωτάς και τις απορίες σου πάνω σε αυτό και όπως σε κατευθύνει! ωοθήκες μπορεί να δει με άνεση πάντως και 8η μέρα είναι μια πολύ καλή μέρα για παπ!

Κράτα το

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Chara καλημέρα! Είμαι 34. Έκανα πολλές εξετάσεις αίματος και πριν αδιαθετήσω και την 3η ημέρα του κύκλου μου. FSH: 5.4 iu/l (3.5-12.5), LH: 7.3 iu/l (2.4-12.6), E2: 41.0 pg/ml (25-156). Έκανα επίσης FT4, PRL, TESTO, S-DHEA, 17-OH PRG, Δ4, SHBG, INHIBIN B, και πριν αδιαθετήσω έκανα την PRG. Για όλες τις υπόλοιπες δεν μου είπε κάτι, παρά στάθηκε στην AMH, παρόλο που είπε πως ο συνδυασμός με τις υπόλοιπες εξετάσεις δεν δικαιολογεί την τιμή της AMH. Ελπίζω να καταλαβαίνεις, γιατί εγώ δεν πολυκατάλαβα, αν τα λέω και σωστά όσα είπε. Αν θέλεις κάποια τιμή, πες μου.

 

Αριστεα καποιο λαθος πρεπει να εχει γινει με την ΑΜΗ.

 

Η αμη κατω απο το 0.30ng/ml ειναι πολυ χαμηλη . Η 0,10 pmol/mL =0,0001ng/ml ειναι σχεδον μηδενικη. Δεν νομιζω οτι υπαρχει τετοια τιμη. Δεν θα επρεπε να ειχες εδω και πολυ καιρο περιοδο η να ειχες ελαχιστες φορες το χρονο. H FSH θα επρεπε να ηταν ανω των 30 η Ε2 στα υψη.

Μηπως μας εχεις γραψει κατι λαθος?

 

Η τιμη της fsh σε συνδυασμο με την Ε2(παντα κοιταμε αυτα τα δυο μαζι)

ειναι πολυ καλη. Επισης ο λογος fsh/lh πρεπει να ειναι κοντα στην μοναδα και σε εσενα ειναι 0.74 αρκετα κοντα. Ο λογος αυτος ειναι που δειχνει το αποθεμα. Τις αλλες δεν τις γνωριζω . Εννοειται οτι αυτες δεν δικαιολογουν την τιμη της ΑΜΗ.

 

Πρωτον.

Παρε το εργαστηριο τηλεφωνο να τους πεις οτι ο γιατρος σου ειπε οτι οι υπολοιπες δεν δικαιολογουν την τιμη της ΑΜΗ και να εξετασουν παλι το ενδεχομενο πιθανου λαθους ισως και στο περασμα των στοιχειων. Μου εχει τυχει φοβερο λαθος σε μικροβιολογικο αφαιρωντας κατι μηδενικα απο λαθος του γραμματεα .

 

Δευτερον

Κανε παλι την δευτερη ημερα του κυκλου σου τις ορμονικες . Κανε και την ΑΜΗ σε αλλο εργαστηριο. Καποτε ειχα διαβασει οτι λιγα εργαστηρια δινουν αξιοπιστα αποτελεσματα της ΑΜΗ, δεν ξερω εαν ισχυει βεβαια.

 

 

 

 

 

 

υ.γ. Δεν ειμαι γιατρος, απο οτι θυμαμαι απο αυτα που εχω ακουσει απο γιατρο γραφω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα. Συγνώμη που παρεμβαίνω στη συζήτηση αλλά το 9 ΑΜΗ που έχει η ninaki80 δεν είναι χαμηλό. Εγώ είχα 8.8 (στα 34), πήγα σε 2-3 γιατρούς και όλοι μου έλεγαν ότι δεν είναι χαμηλό, ότι η ΑΜΗ δεν έχει σημασία για τη φυσιολογικη σύλληψη και ότι μπορώ να μείνω μόνη μου έγκυος (παρόλο που και το σπερμοδιάγραμμα δεν ήταν και πολύ καλό). Συμφωνώ πάντως με όλα όσα λέει το λουκουμαδάκι για τις ωοθήκες κλπ.

Τελικά όντως αυτό συνέβη και έμεινα έγκυος φυσιολογικά στο 2ο παιδί μου και μάλιστα μετά από λίγους μήνες προσπάθειας.

Τώρα αν ο σύζυγος είναι ναυτικός και λείπει, οπότε χάνονται κύκλοι τσάμπα, εκεί ίσως χρειάζεται άλλη αντιμετώπιση, γιατί ο χρόνος δεν παύει να κυλάει εναντίον μας.

Αριστέα, εγώ στη θέση σου μάλλον θα ψαχνόμουν για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Πιστεύω ότι θα βρουν ποιοτικά ωάρια (δεν είσαι μεγάλη σε ηλικία) και θα πετύχει. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να πάρεις φάρμακα για να κάνεις πολλά ωάρια, τα οποία τις περισσότερες φορές δεν είναι ποιοτικά.

 

Κοριτσι καλα κανεις κ παρεμβαινεις θελουμε πολλες εμπειριες!! Λοιπον το 9 pmol ειναι στη χαμηλη γονιμοτητα αν δεις την κλιμακα που σου δινει το εργαστηριο ειναι απο 3,5-66 απο 3,5-15 ειναι χαμηλη γονιμοτητα βεβαια υπαρχει κ πιο χαμηλα 0-3,5 πολυ χαμηλη γονημοτητα. Εμενα μου ειπαν να περιμενω χωρις ανχος τωρα που θα λειπει ο αντρας μου κ να προσπαθησω κ 2 μηνες αφου κανω σαλπιγγογραφια δεδομενου οτι εχω προσπαθησει ειδη 5 μηνες πριν φυγει. Εσενα πολυ καλα καναν κ δεν σε ανησυχησαν δεδομενου οτι προσπαθουσες κ αν καταλαβα καλα ειχες ειδη ενα παιδακι πραγμα πολυ σημαντικο γιατι το σωμα θυμαται μια εγκυμοσυνη. Στη θεση τωρα της αριστεας εγω θα ξαναεκανα τις εξετασεις γιατι παντα υπαρχει κ η πιθανοτητα λαθους. Κ υπερηχο αποτι θυμαμαι απο προηγουμενους που εκανα πριν την ωορηξια παντα βλεπαν κ αλλα ωοθηλακια κ μου τα δειχναν οποτε κατι θα καταλαβει ο γιατρος 8-10 μερα τωρα ισως για καλητερη εικονα ισως της ξαναζητησουν υπερηχο οπως λεει κ το λουκουμαδακι πιο νωρις αλλα μια εικονα θα εχει για να ηρεμησει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...