Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλη ΑΜΗ, και τώρα τι κάνουμε?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κοριτσια μου να σας πω και την δικη μου ιστορια. Στα 38 μετα απο 6 μηνες προσπαθειας και μια βιοχημικη κυηση αποφασισα να μην περιμενω αλλο και επισκεφτηκα το κεντρο εξωσωματικης.Μου προτειναν να κανω  αμη. Το αποτελεσμα 1.1 χαμ. γονιμοτητα.Εκλεισα ραντεβου για να περασω απο επιτροπη κ μετα απο 4 μηνες ξεκινησα το μακρυ προτοκολλο. Πρωτος υοερηχος 1 ωαριο... Και αυτο τζουφιο.... Κλαμμα κ κακο..δευτερη προσπαθεια 3 ωαρια κ εβαλα 2 εμβρυα στην καταψυξη... 3η προσπαθεια 2 ωαρια 1 εμβρυο στην καταψυξη.... 4η 2 ωαρια ενα εμβρυο και στην πεμπτη ενω μεγαλωναν 3 ωοθηλακια μονο το 1 ειχε αυγουλακι αλλα προχωρησε σε εμβρυο...Εκει ειπα στο γιατρο μου οτι εγω εχω τελειωσει..... Οτι ειχα να δωσω το εδωσα..... Βγαλαμε τα 5 εμβρυακια και τα 3 εγιναν βλαστοκυστες...."Φυτεψαμε" τα δυο κ αυτη τη στιγμη ο τριων μηνων γιος μου κοιμαται διπλα μου!Να σας πω οτι μεσα σε ολα ξαναεκανα αμη κ ειχε πεσει στο 0.80...οποτε φανταζομαι μεγαλη σημασια εχει η ποιοτητα! Ευχομαι σε ολες καλη επιτυχια! Αν κ θα την εχετε σιγουρα! Ο επιμενων νικα! 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε θα δοκιμάσουμε το βραχύ πρωτόκολλο αυτή τη φορά. Σ΄ ένα μήνα περνάω επιτροπή. Μετά αμέσως προσπάθεια. 

 

Στην επιτροπή δείξατε και την ΑΜΗ; επειδή δεν είναι στις υποχρεωτικές εξετάσεις. αλλά σκέφτομαι, όταν δουν την fsh μου που είναι ψηλή, μήπως ρωτήσουν. την προηγούμενη φορά η fsh ήταν τσιμπιμένη αλλά στα όρια κ δεν θεωρήθηκε ένδειξη για κάτι. Τώρα όμως υπάρχει περίπτωση η επιτροπή να τη δει και να θεωρήσει ότι υπάρχει πρόβλημα; και αυτό να επηρεάσει και την ποσότητα φαρμάκων που θα γράψουν; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εμένα μου είπε θα δοκιμάσουμε το βραχύ πρωτόκολλο αυτή τη φορά. Σ΄ ένα μήνα περνάω επιτροπή. Μετά αμέσως προσπάθεια. 

 

Στην επιτροπή δείξατε και την ΑΜΗ; επειδή δεν είναι στις υποχρεωτικές εξετάσεις. αλλά σκέφτομαι, όταν δουν την fsh μου που είναι ψηλή, μήπως ρωτήσουν. την προηγούμενη φορά η fsh ήταν τσιμπιμένη αλλά στα όρια κ δεν θεωρήθηκε ένδειξη για κάτι. Τώρα όμως υπάρχει περίπτωση η επιτροπή να τη δει και να θεωρήσει ότι υπάρχει πρόβλημα; και αυτό να επηρεάσει και την ποσότητα φαρμάκων που θα γράψουν; 

Οχι την αμη δεν την εδειξα...  με ρωτησαν μονο για ποιο λογο κανω εξωσωματικη κ γω τους απαντησα αυτο που μου ειπαν στο κεντρο... Ανεξηγητη υπογονιμοτητα....Και φυσικα οτι φαρμακα μου εγραψε το κεντρο αυτα εγκριθηκαν.... Αυτο που καταλαβα ειναι οτι οι περισσοτερες πηραν εγκριση εκτος απο κανα δυο που πηγαιναν για 5η 6η φορα κατι που φανταζομαι θεωρουν λιγο υποπτο! Γενικα παντως δε ρωτανε κ πολλα πραγματα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 hours ago, Έσπερος said:

Εμένα μου είπε θα δοκιμάσουμε το βραχύ πρωτόκολλο αυτή τη φορά. Σ΄ ένα μήνα περνάω επιτροπή. Μετά αμέσως προσπάθεια. 

 

Στην επιτροπή δείξατε και την ΑΜΗ; επειδή δεν είναι στις υποχρεωτικές εξετάσεις. αλλά σκέφτομαι, όταν δουν την fsh μου που είναι ψηλή, μήπως ρωτήσουν. την προηγούμενη φορά η fsh ήταν τσιμπιμένη αλλά στα όρια κ δεν θεωρήθηκε ένδειξη για κάτι. Τώρα όμως υπάρχει περίπτωση η επιτροπή να τη δει και να θεωρήσει ότι υπάρχει πρόβλημα; και αυτό να επηρεάσει και την ποσότητα φαρμάκων που θα γράψουν; 

Εκτός και αν η τιμή είναι ιδιαίτερα ανεβασμένα δεν νομίζω να σε απορρίψουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εκτός και αν η τιμή είναι ιδιαίτερα ανεβασμένα δεν νομίζω να σε απορρίψουν.

Δεν ξέρω, δεν έχω τις γνώσεις για να ξέρω τι θα θεωρήσουν εκείνοι ιδιαίτερα ανεβασμένο. Θα ρωτήσω την κοπέλα του κέντρου που φτιαχνει το παραπεμπτικό. Υποθέτω όμως ότι με μια επιτυχημένη προσπάθεια ηδη, έχουν δει ότι τα φάρμακα φέρνουν αποτέλεσμα, έστω και φτωχό, άρα λογικά δεν κινδυνεύω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 3/15/2019 at 9:40 PM, Nurse1985 said:

Εγώ να δεις πως είμαι σήμερα. Ο ακτινολόγος είπε ότι είναι πολύ χαμηλή η πιθανότητα να είναι κακοήθεια αλλά φοβάμαι... Και σοκαρίστηκα να πω την αλήθεια. 

Ευχομαι να ειναι ολα καλα κοπελα μου.

Καλη δυναμη ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα,

 

Με τον σύζυγό μου κάναμε εξετάσεις. Ηλικία 33.

Εκείνος σπερμοδιάγραμμα που βγήκε καλό λένε οι γιατροί που το είδαν. 

Εγώ αιμοτολογικές. Χαμηλή ΑΜΗ 1,22 (χαμηλά φυσιολογικά όρια) και ανεβασμένη προλακτίνη. Θυροειδής ο οποίος ελέγχεται. 

 

Μας πρότεινε ο γυναικολόγος πρόκληση ωορρηξίας με femara, ovitrelle & utrogestan. Μας είχε πει την πρώτη φορά ότι θα το δοκιμάσουμε έως 5 φορές αυτόν τον τρόπο και μετά θα πάμε σπερματέγχυση και μετά εξωσωματική. 

 

Την δεύτερη που πήγαμε κάνουμε υπέρηχο, όλα καλά, 3 ωάρια.  Ξαφνικά δέχεται τηλέφωνο από την γραμματέα και μας λέει για εξετάσεις να ετοιμαστούμε για εξωσωματική. 

Μπράβο, μου λέει, παράγεις ωάρια είσαι μια χαρά. Πρέπει να δει τώρα ο σύζυγος την τιμή DFI. Αν δεν είναι καλή πάμε κατευθείαν εξωσωματική... 

 

ΣΟΚ έτσι ξαφνικά. Μας έδωσε 10 σελίδες εξετάσεις.. 

Τηλεφώνησα και στο κέντρο υπογονιμότητας να δω πότε μπορούμε να κάνουμε τις εξετάσεις και με ρώτησε η κοπέλα ποιον γιατρό έχω. Κ όταν της απάντησα μου λέει "μπράβο, ξεκινάτε εξωσωματική" 

 

Η dfi είναι τόσο σημαντική και πρέπει να γίνει τώρα στη φάση που βρισκόμαστε; 

Γνωρίζει κάποιος; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sophiakous said:

Καλημέρα,

 

Με τον σύζυγό μου κάναμε εξετάσεις. Ηλικία 33.

Εκείνος σπερμοδιάγραμμα που βγήκε καλό λένε οι γιατροί που το είδαν. 

Εγώ αιμοτολογικές. Χαμηλή ΑΜΗ 1,22 (χαμηλά φυσιολογικά όρια) και ανεβασμένη προλακτίνη. Θυροειδής ο οποίος ελέγχεται. 

 

Μας πρότεινε ο γυναικολόγος πρόκληση ωορρηξίας με femara, ovitrelle & utrogestan. Μας είχε πει την πρώτη φορά ότι θα το δοκιμάσουμε έως 5 φορές αυτόν τον τρόπο και μετά θα πάμε σπερματέγχυση και μετά εξωσωματική. 

 

Την δεύτερη που πήγαμε κάνουμε υπέρηχο, όλα καλά, 3 ωάρια.  Ξαφνικά δέχεται τηλέφωνο από την γραμματέα και μας λέει για εξετάσεις να ετοιμαστούμε για εξωσωματική. 

Μπράβο, μου λέει, παράγεις ωάρια είσαι μια χαρά. Πρέπει να δει τώρα ο σύζυγος την τιμή DFI. Αν δεν είναι καλή πάμε κατευθείαν εξωσωματική... 

 

ΣΟΚ έτσι ξαφνικά. Μας έδωσε 10 σελίδες εξετάσεις.. 

Τηλεφώνησα και στο κέντρο υπογονιμότητας να δω πότε μπορούμε να κάνουμε τις εξετάσεις και με ρώτησε η κοπέλα ποιον γιατρό έχω. Κ όταν της απάντησα μου λέει "μπράβο, ξεκινάτε εξωσωματική" 

 

Η dfi είναι τόσο σημαντική και πρέπει να γίνει τώρα στη φάση που βρισκόμαστε; 

Γνωρίζει κάποιος; 

Να ρωτήσω κάτι για να καταλάβω, επειδή η amh σου δεν είναι και τόσο κακή, για ποιο λόγο απευθυνθηκατε σε εξωσωματικο? Έχετε προσπαθήσει καθόλου για φυσιολογικη σύλληψη ή όχι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz said:

Να ρωτήσω κάτι για να καταλάβω, επειδή η amh σου δεν είναι και τόσο κακή, για ποιο λόγο απευθυνθηκατε σε εξωσωματικο? Έχετε προσπαθήσει καθόλου για φυσιολογικη σύλληψη ή όχι?

Σε γυναικολόγο πήγαμε από συγγενή. Ο οποίος όμως ειδικευόταν κ στην υπογονιμότητα (δεν ήταν στόχος η εξωσωματική αλλά να μάθουμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μετά από 1,5 χρόνο προσπάθειας). Μας πρότεινε αιματολογικές (αμη κλπ), σαλπιγγογραφία. Είχε δει κ το σπερμοδιάγραμμα κ το θεώρησε καλό.

 Του είπαμε ότι χρησιμοποιήσαμε τέστ ωορρηξίας κ μας είπε ότι δεν είναι σύμφωνος και ότι προτείνει πρόκληση ωορρηξίας. 

Συμφωνήσαμε αλλά τη δεύτερη φορά μας είπε για εξετάσεις ώστε να είμαστε έτοιμοι για εξωσωματική την οποία δεν είχαμε στο μυαλό μας. Κ χωρίς να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα όπως μας εξήγησε.. αλλά μόνο αν βγει η dfi υψηλή ( που μόνο βεβαιότητα δεν μας το έκανε). 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, sophiakous said:

Καλημέρα,

 

Με τον σύζυγό μου κάναμε εξετάσεις. Ηλικία 33.

Εκείνος σπερμοδιάγραμμα που βγήκε καλό λένε οι γιατροί που το είδαν. 

Εγώ αιμοτολογικές. Χαμηλή ΑΜΗ 1,22 (χαμηλά φυσιολογικά όρια) και ανεβασμένη προλακτίνη. Θυροειδής ο οποίος ελέγχεται. 

 

Μας πρότεινε ο γυναικολόγος πρόκληση ωορρηξίας με femara, ovitrelle & utrogestan. Μας είχε πει την πρώτη φορά ότι θα το δοκιμάσουμε έως 5 φορές αυτόν τον τρόπο και μετά θα πάμε σπερματέγχυση και μετά εξωσωματική. 

 

Την δεύτερη που πήγαμε κάνουμε υπέρηχο, όλα καλά, 3 ωάρια.  Ξαφνικά δέχεται τηλέφωνο από την γραμματέα και μας λέει για εξετάσεις να ετοιμαστούμε για εξωσωματική. 

Μπράβο, μου λέει, παράγεις ωάρια είσαι μια χαρά. Πρέπει να δει τώρα ο σύζυγος την τιμή DFI. Αν δεν είναι καλή πάμε κατευθείαν εξωσωματική... 

 

ΣΟΚ έτσι ξαφνικά. Μας έδωσε 10 σελίδες εξετάσεις.. 

Τηλεφώνησα και στο κέντρο υπογονιμότητας να δω πότε μπορούμε να κάνουμε τις εξετάσεις και με ρώτησε η κοπέλα ποιον γιατρό έχω. Κ όταν της απάντησα μου λέει "μπράβο, ξεκινάτε εξωσωματική" 

 

Η dfi είναι τόσο σημαντική και πρέπει να γίνει τώρα στη φάση που βρισκόμαστε; 

Γνωρίζει κάποιος; 

Συγνώμη , δεν κατάλαβα. Εξωσωματική για ποιο λόγο? Σας εξήγησε? Έγιναν άλλες εξετάσεις? fsh? Σαλπιγγογραφία? Πώς κατέληξε στην εξωσωματική και χωρίς να έχει προηγηθεί κουβέντα? Εσύ τί είπες? Το δέχτηκες? 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Yovanna said:

Συγνώμη , δεν κατάλαβα. Εξωσωματική για ποιο λόγο? Σας εξήγησε? Έγιναν άλλες εξετάσεις? fsh? Σαλπιγγογραφία? Πώς κατέληξε στην εξωσωματική και χωρίς να έχει προηγηθεί κουβέντα? Εσύ τί είπες? Το δέχτηκες? 

 

 

Έγιναν όλες αυτές οι εξετάσεις που αναφέρεις κ είναι σχετικά καλές ΚΑΙ με τα λεγόμενα του.

 

Κατέληξε μόνος του μετά από ένα τηλεφώνημα από τη γραμματεία. Κ επέμενε στην dfi. Ότι αν δεν είναι καλή πάμε κατευθείαν εξωσωματική. Αφήνουμε όλα τα άλλα στάδια ,(πρόκληση ωορρηξίας κ σπερματέγχυση) Χωρίς να ρωτήσει, χωρίς να εξηγήσει κάτι ιδιαίτερο. (Αφού όλα ήταν καλά)

 

Αυτό μου εντυπωσίασε κ σας γράφω.

Η dfi είναι τόσο σημαντική τιμή;;; 

Αν ναι δεν θα έπρεπε να γίνει στην αρχή που κάναμε όλες αυτές τις εξετάσεις (σαλπιγγογραφία, σπερμοδιάγραμμα, αμη, fsh κλπ) για να γνωρίζουμε;;;

 

Δεν δεχτήκαμε την εξωσωματική. Μόνο τις εξετάσεις πήραμε κ αυτές θα δούμε αν θα τις κάνουμε.

 

Αυτό που να είπε είναι "να είμαστε έτοιμοι"

Για κάτι που δεν προτείναμε.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, sophiakous said:

Καλημέρα,

 

Με τον σύζυγό μου κάναμε εξετάσεις. Ηλικία 33.

Εκείνος σπερμοδιάγραμμα που βγήκε καλό λένε οι γιατροί που το είδαν. 

Εγώ αιμοτολογικές. Χαμηλή ΑΜΗ 1,22 (χαμηλά φυσιολογικά όρια) και ανεβασμένη προλακτίνη. Θυροειδής ο οποίος ελέγχεται. 

 

Μας πρότεινε ο γυναικολόγος πρόκληση ωορρηξίας με femara, ovitrelle & utrogestan. Μας είχε πει την πρώτη φορά ότι θα το δοκιμάσουμε έως 5 φορές αυτόν τον τρόπο και μετά θα πάμε σπερματέγχυση και μετά εξωσωματική. 

 

Την δεύτερη που πήγαμε κάνουμε υπέρηχο, όλα καλά, 3 ωάρια.  Ξαφνικά δέχεται τηλέφωνο από την γραμματέα και μας λέει για εξετάσεις να ετοιμαστούμε για εξωσωματική. 

Μπράβο, μου λέει, παράγεις ωάρια είσαι μια χαρά. Πρέπει να δει τώρα ο σύζυγος την τιμή DFI. Αν δεν είναι καλή πάμε κατευθείαν εξωσωματική... 

 

ΣΟΚ έτσι ξαφνικά. Μας έδωσε 10 σελίδες εξετάσεις.. 

Τηλεφώνησα και στο κέντρο υπογονιμότητας να δω πότε μπορούμε να κάνουμε τις εξετάσεις και με ρώτησε η κοπέλα ποιον γιατρό έχω. Κ όταν της απάντησα μου λέει "μπράβο, ξεκινάτε εξωσωματική" 

 

Η dfi είναι τόσο σημαντική και πρέπει να γίνει τώρα στη φάση που βρισκόμαστε; 

Γνωρίζει κάποιος; 

Φυσικά και έπαθες σοκ, με το καλημέρα εξωσωματική στα 33 σας !!Μήπως να κάνεις τις εξετάσεις και να πάτε και σε κάποιον άλλο γιατρό? εξωσωματική επειδή έχεις χαμηλή άμη πρώτη φορά ακούω και κυρίως με ένα σπερμοδιάγραμμα καλό. Επίσης κάτι πολυ σημαντικό είναι να κατεβάσει την προλακτίνη!! φυσικό αντισυλληπτικό η συγκεκριμένη ορμόνη ανεβασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Φυσικά και έπαθες σοκ, με το καλημέρα εξωσωματική στα 33 σας !!Μήπως να κάνεις τις εξετάσεις και να πάτε και σε κάποιον άλλο γιατρό? εξωσωματική επειδή έχεις χαμηλή άμη πρώτη φορά ακούω και κυρίως με ένα σπερμοδιάγραμμα καλό. Επίσης κάτι πολυ σημαντικό είναι να κατεβάσει την προλακτίνη!! φυσικό αντισυλληπτικό η συγκεκριμένη ορμόνη ανεβασμένη.

Η προλακτίνη είναι η τρίτη φορά μετά από ελέγχους που ανεβαίνει κ έτσι είπαμε μισό χάπι dostinex κάθε 15 μέρες ώστε να το ελέγχουμε. 

 

Έχω κλείσει ήδη ραντεβού τέλος Απριλίου, αφού τελειώσει η 2η πρόκληση ωορρηξίας, σε άλλον γιατρό.

 

Θα πάμε σε γιατρό στην πόλη μας. Αυτός που σας λέω είναι Θεσσαλονίκη κ εμείς Κατερίνη.

 

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να εμπιστευτώ γιατρό.. δυστυχώς.. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 hours ago, sophiakous said:

Σε γυναικολόγο πήγαμε από συγγενή. Ο οποίος όμως ειδικευόταν κ στην υπογονιμότητα (δεν ήταν στόχος η εξωσωματική αλλά να μάθουμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μετά από 1,5 χρόνο προσπάθειας). Μας πρότεινε αιματολογικές (αμη κλπ), σαλπιγγογραφία. Είχε δει κ το σπερμοδιάγραμμα κ το θεώρησε καλό.

 Του είπαμε ότι χρησιμοποιήσαμε τέστ ωορρηξίας κ μας είπε ότι δεν είναι σύμφωνος και ότι προτείνει πρόκληση ωορρηξίας. 

Συμφωνήσαμε αλλά τη δεύτερη φορά μας είπε για εξετάσεις ώστε να είμαστε έτοιμοι για εξωσωματική την οποία δεν είχαμε στο μυαλό μας. Κ χωρίς να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα όπως μας εξήγησε.. αλλά μόνο αν βγει η dfi υψηλή ( που μόνο βεβαιότητα δεν μας το έκανε). 

Έχεις μήνυμα 

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2021 at 6:27 ΜΜ, sophiakous είπε:

Σε γυναικολόγο πήγαμε από συγγενή. Ο οποίος όμως ειδικευόταν κ στην υπογονιμότητα (δεν ήταν στόχος η εξωσωματική αλλά να μάθουμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μετά από 1,5 χρόνο προσπάθειας). Μας πρότεινε αιματολογικές (αμη κλπ), σαλπιγγογραφία. Είχε δει κ το σπερμοδιάγραμμα κ το θεώρησε καλό.

 Του είπαμε ότι χρησιμοποιήσαμε τέστ ωορρηξίας κ μας είπε ότι δεν είναι σύμφωνος και ότι προτείνει πρόκληση ωορρηξίας. 

Συμφωνήσαμε αλλά τη δεύτερη φορά μας είπε για εξετάσεις ώστε να είμαστε έτοιμοι για εξωσωματική την οποία δεν είχαμε στο μυαλό μας. Κ χωρίς να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα όπως μας εξήγησε.. αλλά μόνο αν βγει η dfi υψηλή ( που μόνο βεβαιότητα δεν μας το έκανε). 

Καλησπέρα, και εγω εχω χαμηλή ΑΜΗ και προσπαθω πανω κάτω το ίδιο. Η εξωσωματική σου να ειναι η τελευταία λύση αφου πρωτα φτιάξεις όλα τα αλλα.

λογικά θα σου κανουν υστεροσκοπηση, λαπαροσκοπηση αν υποψιάζονται ενδομητρίωση και υπάρχει μια αμφιλεγομενη εξεταση που λεγεται natural killers που την κανει ο Οικονομου στην Αθηνα στο pharmagenetix κια σου δινει μια θεραπεια αν και εφοσον εχεις. εγω εχω και κάνω την θεραπεία αλλα δεν εχω τελειώσει ακόμα να πω εντυπώσεις και να δουλευει.

 

λογικά αν διορθωσεις οτι  εχεις , φτιάξεις και οτι αλλο διορθωνετε μπορεις να κανεις και 2-3 σπερματεγχυσεις και μετα ivf. μη σου πω πολυ πιο μετά. εισαι ακομα 33 έχεις ικανοποιητικό καιρό εστω και με χαμηλη ΑΜΗ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...