Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογική σύλληψη με χαμηλή AMH


Recommended Posts

13 hours ago, Κάντι said:

 

 

 Η αμη δεν αλλάζει σε δυο μηνες μεσα, οπως ηταν ειναι. Μετα απο 1 χρόνο σίγουρα θα δεις αλλαγή.

 

Κάντι, τι είδους αλλαγή εννοείς; Προς τα κάτω; Γενικά, ξέρει καμία κοπέλα πόσο πέφτει η AMH αν έτος; Είναι τρομερά αγχωτικό ρε κορίτσια αυτο...

 

Εγώ πήγα σε 2 γυναικολόγους. Ο ένας μου έδωσε 2% πιθανότητες ανά κύκλο να συλλάβω ξανά με φυσικό τρόπο. Με εξωσωματική 5%. Αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε φυσιολογικά και ελπίζοντας ότι ίσως είμαστε τυχεροί.

 

 

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, rica είπε:

Κάντι, τι είδους αλλαγή εννοείς; Προς τα κάτω; Γενικά, ξέρει καμία κοπέλα πόσο πέφτει η AMH αν έτος; Είναι τρομερά αγχωτικό ρε κορίτσια αυτο...

 

Εγώ πήγα σε 2 γυναικολόγους. Ο ένας μου έδωσε 2% πιθανότητες ανά κύκλο να συλλάβω ξανά με φυσικό τρόπο. Με εξωσωματική 5%. Αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε φυσιολογικά και ελπίζοντας ότι ίσως είμαστε τυχεροί.

 

 

 

Μπορω να σου πω την δίκη μου τιμη, αν και δεν ξερω κατα ποσο ειναι ενδεικτικό για καθε γυναίκα .

5/2015.....29,7 pmol 

7/2017.....28,1

 Με χειρουργείο ενδιάμεσα που οσο να ειναι μειώθηκε η μια ωοθηκη και το απόθεμα.

Rica μου έχουμε σίγουρα ξαναμιλήσει αλλα δεν θυμάμαι την περιπτωση σου, σου ευχομαι σύντομα εγκυουλα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίπου ενδεικτικό για γυναίκες ίδιας ηλικίας αλλά εγώ πέφτω πολύ έξω από τον μέσο όρο: 5 pmol και σε λίγο κλείνω τα 37. Όλες οι άλλες τζάμι. Προσπάθειες περίπου 6 μήνες.

 

Μαζί δεν έχουμε ξαναμιλήσει αλλά εγώ έχω διαβάσει κάπου που έλεγες ότι ενώ έχεις πολύ καλή AMH πας για εξωσωματική. Έχεις ξεκινήσει;

 

Σ' ευχαριστώ για την ευχή σου αλλά αρχίζω να το παίρνω απόφαση ότι ίσως να μη μου ξανασυμβεί ποτέ. 

 

Σου εύχομαι κι εσένα ό,τι επιθυμείς και γρήγορα!

Επεξεργάστηκαν by rica

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, rica είπε:

Είναι περίπου ενδεικτικό για γυναίκες ίδιας ηλικίας αλλά εγώ πέφτω πολύ έξω από τον μέσο όρο: 5 pmol και σε λίγο κλείνω τα 37. Όλες οι άλλες τζάμι. Προσπάθειες περίπου 6 μήνες.

 

Μαζί δεν έχουμε ξαναμιλήσει αλλά εγώ έχω διαβάσει κάπου που έλεγες ότι ενώ έχεις πολύ καλή AMH πας για εξωσωματική. Έχεις ξεκινήσει;

 

Σ' ευχαριστώ για την ευχή σου αλλά αρχίζω να το παίρνω απόφαση ότι ίσως να μη μου ξανασυμβεί ποτέ. 

 

Σου εύχομαι κι εσένα ό,τι επιθυμείς και γρήγορα!

 

Α ωραία συνομιλικες ειμαστε! Εγω εχω κανει ήδη 4 έμβρυομεταφορες δυστυχώς με μηδενικές χοριακες. Επομενως η αμη δεν λέει και πολλα.

οπως ειδα στο τικεράκι σου εχεις ήδη ένα παιδάκι επομενως μια χαρα θα εμφυτευσεις το εμβρυακι αν ειναι έτοιμο. Εντελώς φιλικά και με όλο το θάρρος εγω στην θεση σου δεν θα έχανα χρόνο με φυσικές προσπαθειες. Γιατι να μην κανεις μια προσπαθεια  με υποβοηθούμενη να δεις τι ανταπόκριση θα εχεις και πως θα σου πάει?

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2017 at 7:41 AM, Κάντι said:

 

Εντελώς φιλικά και με όλο το θάρρος εγω στην θεση σου δεν θα έχανα χρόνο με φυσικές προσπαθειες. Γιατι να μην κανεις μια προσπαθεια  με υποβοηθούμενη να δεις τι ανταπόκριση θα εχεις και πως θα σου πάει?

 

Κάποια στιγμή πέρασε από το μυαλό μου. Όταν πήγα στη γιατρό και μου είπε τα μαντάτα. Όμως πολύ σύντομα το απέκλεισα, κι εγώ και ο άντρας μου. Αφενός, ζούμε στο εξωτερικό και οι εξωσωματικές εδώ, όσα κι αν σου καλύψει το κράτος, έχουν ένα κόστος. Όμως δεν ήταν αυτός ο βασικός λόγος. Βασικά, δεν θέλουμε να φτάσουμε εκεί. Δεν θέλω να μπω σ' αυτή τη διαδικασία. Φάρμακα, ενέσεις, εξετάσεις, πήγαινε - έλα, κάνε, περίμενε, αγωνία, και ξανά φτου κι απ' την αρχή. Εν τω μεταξύ, ακόμη και για εξωσωματική δεν μου έδωσαν πολλές πιθανότητες. Μίλησα και με εξωσωματικό στην Ελλάδα. Τα λόγια του ήταν ακριβώς τα ίδια: έχεις πιθανότητες για φυσική σύλληψη, πολύ μειωμένες αλλά βιάσου. Και φυσικά μου είπε το βασικό: ότι και το πιο γόνιμο ζευγάρι πάει με 25% πιθανότητες ανά κύκλο. Αποφασίσαμε να το παλέψουμε με φυσικό τρόπο. Βιταμίνες, διατροφή, άσκηση, ελαχιστοποίηση του στρες (που έχω άαααφθονο), πιο στοχευμένες επαφές κι όποτε γίνει. Είμαστε διατεθειμένοι να το παλεύουμε μέχρι να μπω στην εμμηνόπαυση! lol...

 

Φυσικά, είναι αυτονόητο ότι αν δεν είχα παιδί θα έκανα εξωσωματική. Όμως έχω ακούσει κι έχω δει με τα μάτια μου κάτι "καταδικασμένες" από τους γιατρούς περιπτώσεις να συλλαμβάνουν φυσικά και να γεννάνε και 2 και 3 παιδιά στο τέλος. Και να λες, ρε φίλε, μήπως τελικά τα 2% και τα 3% και τα 0,5% που μας δίνουν είναι τελικά 80% ;;; Μας δουλεύουν;;; Στην ξαδέρφη μου, ένα παράδειγμα μόνο σου λέω, της απέκλεισαν ΚΑΙ την εξωσωματική. Η κοπέλα υιοθέτησε. Ύστερα από 7 χρόνια μένει φυσιολογικά έγκυος (στα 37 της!), γεννάει και σε 2 χρόνια ξαναμένει!!! Τώρα έχει 3 παιδιά!!! Τι σου λέει αυτό; Θαύμα; Απίστευτο; Ό,τι και να'ναι, οι γιατροί πέσαν έξω. Άλλες δύο φίλες μου, μετά το πρώτο παιδί με εξωσωματική μένουν έγκυες φυσιολογικά. Η μία κάνει ένα παιδί, η άλλη δύο. Γι' αυτό κι εγώ ελπίζω και τα λόγια τους απλώς τα λαμβάνω υπόψη αλλά δεν τα παίρνω και κατάκαρδα. Φυσικά η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, όμως θέλω να καταλήξω ότι ό,τι και να μας πουν, μέσα στο σώμα μας δεν είναι.

 

Εσύ, αν κατάλαβα, έχεις θέμα στην εμφύτευση; 

Επεξεργάστηκαν by rica

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!Πριν από σχεδόν δύο χρόνια είχα κάνει την ΑΜΗ και είχε βγει 13.5 τώρα την ξαναέκανα και βγήκε 21.2 η ερώτηση μου είναι γίνεται να αυξηθεί η ΑΜΗ και πόσο αξιόπιστη είναι αυτή εξετάσει γιατί έχω μπερδευτεί τώρα ..

....

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, markela88 said:

Καλησπέρα!!Πριν από σχεδόν δύο χρόνια είχα κάνει την ΑΜΗ και είχε βγει 13.5 τώρα την ξαναέκανα και βγήκε 21.2 η ερώτηση μου είναι γίνεται να αυξηθεί η ΑΜΗ και πόσο αξιόπιστη είναι αυτή εξετάσει γιατί έχω μπερδευτεί τώρα ..

....

πολύ περίεργο μου φαίνεται αυτο. είσαι σίγουρη ότι και οι δύο εξετάσεις ήταν για ΑΜΗ? όχι, δεν γίνεται να αυξηθεί η ΑΜΗ αντιθέτως μειώνεται με την πάροδο του χρόνου. υπαρχουν 2 συστήματα μέτρησης της αλλα οι τιμές που δίνεις ειναι για το ενα και αυτό σύστημα, καθώς του δευτερου συστήματος οι τιμές ειναι πολύ κάτω απο το 10, δλδ από 5 και κάτω. γενικά η 21.2 είναι πολύ καλή ΑΜΗ, η 13.5 λίιιγο χαμηλή αν είσαι του '88 όπως καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, markela88 said:

Καλησπέρα!!Πριν από σχεδόν δύο χρόνια είχα κάνει την ΑΜΗ και είχε βγει 13.5 τώρα την ξαναέκανα και βγήκε 21.2 η ερώτηση μου είναι γίνεται να αυξηθεί η ΑΜΗ και πόσο αξιόπιστη είναι αυτή εξετάσει γιατί έχω μπερδευτεί τώρα ..

....

Συνήθως στις πολυκυστικές αυξάνεται η AMH. Έχεις τέτοιο θέμα;

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, maripoz είπε:

πολύ περίεργο μου φαίνεται αυτο. είσαι σίγουρη ότι και οι δύο εξετάσεις ήταν για ΑΜΗ? όχι, δεν γίνεται να αυξηθεί η ΑΜΗ αντιθέτως μειώνεται με την πάροδο του χρόνου. υπαρχουν 2 συστήματα μέτρησης της αλλα οι τιμές που δίνεις ειναι για το ενα και αυτό σύστημα, καθώς του δευτερου συστήματος οι τιμές ειναι πολύ κάτω απο το 10, δλδ από 5 και κάτω. γενικά η 21.2 είναι πολύ καλή ΑΜΗ, η 13.5 λίιιγο χαμηλή αν είσαι του '88 όπως καταλαβαίνω.

Έχουν γίνει στο ίδιο εργαστήριο και έχουν την ίδια μονάδα μέτρησης αυτό με ξαφνιάζει γιατί όσο αφορά στους γυναικολόγους η μισή λένε μια χαρά η υπόλοιποι χαμηλή έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι μια ψευδές εξετάσει

Επεξεργάστηκαν by markela88
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, markela88 said:

Έχουν γίνει στο ίδιο εργαστήριο και έχουν την ίδια μονάδα μέτρησης αυτό με ξαφνιάζει γιατί όσο αφορά στους γυναικολόγους η μισή λένε μια χαρά η υπόλοιποι χαμηλή έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι μια ψευδές εξετάσει

καλα χαμηλή δεν ειναι, εγω εμεινα ευκολα εγκυος με χαμηλότερη και ειμαι και καποια χρονια μεγαλύτερή σου! μην σκας πολύ με αυτή την εξέταση, μερικοί οντως δεν την παραδεχονται, οπως και να έχει δε νομίζω ότι καποια απο τις δυο τιμες σου εχει προβλημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 hours ago, rica said:

Συνήθως στις πολυκυστικές αυξάνεται η AMH. Έχεις τέτοιο θέμα;

Άκυρο. Πάνω από 48 ng/ml υποψιάζονται πολυκυστικές.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι είναι. Τα ποσοστά τα δίνουν βάσει εμπειρίας, ιατρικής πράξης και πιθανοτήτων. Όπως όμως σε τίποτα δεν ανήκουμε όλοι στο μέσο όρο, έτσι και τα ποσοστά αυτά δεν μας αντικατοπτρίζουν όλες. Εμείς απλώς, ελπίζουμε να τα καταρρίψουμε!

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2017 at 0:48 ΜΜ, rica είπε:

Κάντι, τι είδους αλλαγή εννοείς; Προς τα κάτω; Γενικά, ξέρει καμία κοπέλα πόσο πέφτει η AMH αν έτος; Είναι τρομερά αγχωτικό ρε κορίτσια αυτο...

 

Εγώ πήγα σε 2 γυναικολόγους. Ο ένας μου έδωσε 2% πιθανότητες ανά κύκλο να συλλάβω ξανά με φυσικό τρόπο. Με εξωσωματική 5%. Αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε φυσιολογικά και ελπίζοντας ότι ίσως είμαστε τυχεροί.

 

 

Καλημερα στη παρεουλα σας . . 

Νεο μελος και εγω και αγχωμενο , με πολλες ερωτησεις , αποριες, σκεψεις , φοβιες . . 

Η rica εκανε μια πολυ ωραια ερωτηση , ποσο πεφτει η αμη ανα ετος  . .Ξερει καποια κοπελα;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν πρέπει να είναι στάνταρ. Στην @Κάντι έπεσε περίπου 1,5 μονάδα μέσα σε δύο χρόνια. Ίσως πάει με την ηλικία, ίσως πολλά να παίζουν ρόλο. Ας κάνουμε εμείς τη δουλειά μας κι αυτή τη δική της, τι να κάνουμε... 

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, rica είπε:

Λογικά δεν πρέπει να είναι στάνταρ. Στην @Κάντι έπεσε περίπου 1,5 μονάδα μέσα σε δύο χρόνια. Ίσως πάει με την ηλικία, ίσως πολλά να παίζουν ρόλο. Ας κάνουμε εμείς τη δουλειά μας κι αυτή τη δική της, τι να κάνουμε... 

Είμαι 31 χρόνων . . .με ΑΜΗ 0,20 ng/ml με υψηλή FSH τους περισσότερους μήνες , άλλοτε 15 άλλοτε 20 . . .

Η γυναικολόγος μου με άγχωσε λέγοντας μου ότι μέσα σε 3 μήνες πρέπει να έχουμε προχωρήσει σε οποιαδήποτε διαδικασία....

Έχουμε ραντεβού με εξωσωματιστή.... αλλά είμαι λίγο χαμένη !!! Από που να ξεκινήσω δε ξέρω . . .

Είναι πολύ ψυχοφθόρο και αποθαρρυντικό χωρίς καλά καλά να έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες , να μας κόβουν τα φτερά :-(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

σε συνέχεια της αισιόδοξης ιστορίας της Zinov θα ήθελα να σας γράψω και εγώ τη δική μου σε σχέση με το θέμα.

εναμιση χρόνο ελεύθερης προσπάθειας μηδέν αποτέλεσμα με ορμονολογικές 2ης μέρας πολύ καλές για την ηλικία μου (35 στα 36 τότε) ,σπερμοδιάγραμμα άψογο, σαλπιγγογραφία 'άψογη' κατά την πρώτη μου γιατρό και ένα μεγάλο γιατί δεν μένω έγκυος αφού πηγαίναμε κάθε μήνα καραστοχευμένα με τεστάκια θερμοκρασίες κλπ κλπ.

απόφαση για αλλαγή γιατρού μετά από προτροπή από συμφορουμίτισες και όταν αντιλήφθηκα ότι ο κύκλος μου παραέκανε νερά παίζοντας από 24 έως 29 μέρες έστω για μια δεύτερη γνώμη.. 

μέσα σε μια ώρα και έναν υπέρηχο ανακοίνωση για άδειες και συρρικνωμένες ωοθήκες και σοβαρό θέμα στη σαλπιγγογραφία. το υγρό έβγαινε μεν από τις σάλπιγγες αλλά είχε περίεργη πορεία στη συνέχεια. αμέσως εξέταση για ΑΜΗ η οποία βγήκε το αναμενόμενο για την εμφάνιση των ωοθηκών μου 0.29ng/ml! πάτος!

πέρσυ το σεπτέμβρη υποβλήθηκα σε λαπαροσκόπηση μου ξεκόλλησαν τις σάλπιγγες από τα έντερα και πήρα για 21 μέρες αντιβίωση και εγώ και ο σύζυγός μου καθώς οι συμφήσεις είχαν δημιουργηθεί κατα την κρίση του χειρούργου από χλαμύδια. ποτέ σε κολπικό έλεγχο δεν τα είχα συναντήσει να όμως που υπήρχε εστία παλιάς φλεγμονής μέσα στη μήτρα και περιφεριακά. στη συνέχεια απόφαση για εξωσωματική ταχύτατα και ιαννουάριο ξεκινήσαμε την πρώτη φουλ διέγερση. αποτέλεσμα δύο ωάρια από τα οποία το ένα γονιμοποιήθηκε διαιρέθηκε σωστά και τρίτη μέρα μπήκε κατάψυξη να περιμένει τα υπόλοιπα για την εμβρυομεταφορά. επόμενη προσπάθεια με πολύ λιγότερες μονάδες καθώς ο βομβαρδισμός δεν είχε ανάλογα αποτελέσματα. δυστυχώς το ωάριο δεν ξεκόλλησε από το ωοθυλάκιο ήταν κενή η ωοληψία. τρίτη προσπάθεια σε εντελώς φυσικό κύκλο με ταυτόχρονη συνεχή μέτρηση των ορμονών. αποτέλεσμα μια lh να εκτοξέυεται πριν της ώρας της (10η μέρα) να ετοιμάζεται ο οργανισμός για ωορηξία στα 16mm ωοθυλάκιο και φυσικά τζίφος η υπόθεση ξανά! κενή ωοληψία.

εκεί κάπου πήραμε την απόφαση για ακόμα μια φουλ διέγερση μπας και πάρουμε έστω ακόμα ένα ωάριο τα κάνουμε δύο προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορά και έχει ο θεός. ταυτόχρονα συζητήσεις για δανεικά ωάρια σε περίπτωση που δεν ξαναπάρουμε ωάρια ώστε το ένα και μοναδικό που είχαμε κατάψυξη να του δίναμε μια ευκαιρία αργότερα σε μήτρα που θα είχε ήδη κυοφορήσει αν όλα πήγαιναν καλά με τα δανεικά. ετοιμάστηκα ψυχολογικά για όλα τα ενδεχόμενα και μάη πήρα τα δεύτερα φάρμακα από την επιτροπή και με την περίοδο του ιουνίου θα ξεκινούσαμε ξανα.

δεν προλάβαμε.. μας πρόλαβε μια φυσιολογική σύλληψη στον κύκλο του μαίου και αισίως συνεχίζεται η εγκυμοσύνη κοντεύοντας στις 21 εβδομάδες. όλα βαίνουν καλώς φαίνεται ένα υγιές κοριτσάκι και περιμένουμε την β' επιπέδου να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα!

θα σταθώ σε γιατρούς σκευάσματα και στην..τύχη ώστε να δώσω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

ενώ η άμη μου ήταν στα πατώματα και οι ωοθήκες δεύτερη μέρα το πολύ να είχαν από εάν ωάριο είχα την τύχη να έχω μια fsh πάντα κάτω από 9. συγκεκριμένα ποτέ δεν μετρήθηκε (σε 6 7 κύκλους) πάνω από 8,9. θεωρώ ότι συνέβαλλε πολύ στην φυσιολογική σύλληψη.

πήγα σε αιματολόγο ξεσκονίστηκα από αιματολογικά όχι με τη λογική να διορθώσω το απόθεμα αλλά να βρω και να προλάβω οτιδήποτε μπορεί να χαλούσε μια επικείμενη εγκυμοσύνη και να διορθώσω ότι ίσως πήγαινε στραβά στον οργανισμό μου γενικά.

έκανα όλες τις οδοντιατρικές εργασίες που με ταλαιπωρούσαν δημιουργώντας φλεγμονές στον οργανισμό μου κατα καιρούς.

έλεγξα το ζάχαρο και την ινσουλίνη μου με καμπύλες σε κατάλληλο γιατρό. πήγα σε διατροφολόγο ακολούθησα πρόγραμμα διαβητικού χωρίς να έχω το αντίστοιχο πρόβλημα απλά και μόνο για να ρίξω όσο το δυνατόν το ζάχαρο και την ινσουλίνη. μου δόθηκε γλουκοφάζ καθώς βρέθηκα με κρυφή αντίσταση στην ινσουλίνη κάτι που καίει τα ωάρια αν είναι ήδη μισοκαμμένα. (προσθέτει στο ήδη πρόβλημα δλδ)

έχοντας στο μυαλό μου ότι ο κύκλος του ωαρίου είναι γύρω στο τρίμηνο από το να ξυπνήσει μέσα στις ωοθήκες μέχρι να στρατολογηθεί για επικείμενη ωορηξία έκατσα και διάβασα τι θα μπορούσε να το βοηθήσει σε επίπεδο ενέργειας μιτοχονδρίων. αν ήταν θέμα ανευπλοειδίας εκεί δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι δυστυχώς.

έτσι ελλάτωσα το κάπνισμα στο σχεδόν μηδέν,ξεκίνησα με προφερτίλ γυναικεία (την παλιά σύνθεση) τα οποία αργότερα αντικατέστησα με πρεγκνακερ πλας για έγκυες (είχαν ω3 μέσα και πολλά άλλα χρήσιμα). έπαιρνα δύο φακελάκια ινοφέρτ για την ινοσιτόλη, βιταμίνη d γιατί βρέθηκα στο χαμηλό όριο, φυλλικό κάθε μέρα και σύμπλοκο βιταμινών Β,Β12 επίσης,ξεκίνησα και dhea ορμόνη 75mg και Q10 400mg τη μέρα. ταυτόχρονα ο σύζυγος προφερτίλ για ενίσχυση ακόμα παραπάνω του σπέρματος.

δεν ξέρω τι από ολα αυτά βοήθησε. ήταν ένα; ήταν δύο; ήταν απλά ένα καλό τυχερό ωάριο και ένα τυχερό σπερματοζωάριο στους 23 κύκλους προσπάθειας; ήταν όλα μαζί; ήταν οι ορμόνες που με βομβάρδισαν από την διέγερση; ήταν η διατροφή; θέλω να πιστεύω ότι ήταν όλα μαζί. καλοί γιατροί με σωστές συμβουλές,βελτίωση σωματικής υγείας,κάλυψη σε όλα τα επίπεδα βιταμινών ορμονών και ενέργειας,καλή διατροφή,επίμονες προσπάθειες να μην πάει ωάριο χαμένο,βελτίωση ψυχολογικής κατάστασης από το 'άδειασα μπαίνω σε εμμηνόπαυση' στο 'εγώ θα γίνω μαμά έστω και με δανεικά υπάρχει λύση όρεξη να υπάρχει'; ποτέ δεν θα μάθω. θέλω να πιστεύω όμως ότι όσο ρόλο έπαιξε η τύχη άλλο τόσο οι γιατροί άλλο τόσο η ψυχολογία και άλλο τόσο τα όσα έμαθα μέσα από το φόρουμ και τα κορίτσια εδώ και με προέτρεψαν να ψάξω πιο βαθιά το θέμα και με την αλλαγή γιατρού και με κάποιες εξετάσεις που μόνο καλό μου έκαναν!

 

μου υπολείπεται το μισό της εγκυμοσύνης και μέχρι να γεννηθεί η μπέμπα ξέρω ότι θα καρδιοχτυπώ και θα έχω πάντα στο μυαλό μου λέξεις όπως κλιμακτήριος εμμηνόπαυση κόπος χρόνος στεναχώρια και πάντα θα με πιάνει η γνωστή μελαγχολία, αλλά ξέρω ότι το πάλεψα με ότι μπορούσα με όποιον γιατρό μπορούσα και βρέθηκαν οι κατάλληλες κοπέλες μέσα από το φορουμ αυτό τις οποίες και υπερ ευχαριστώ να με συμβουλέψουν να μου ανοίξουν τα μάτια να μου προτείνουν γιατρούς και να με βοηθήσουν ψυχολογικά στο μέγιστο!

εύχομαι τα καλύτερα σε όλες μας και τώρα και στο μέλλον! αισιοδοξία και κουράγιο!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εντυπωσιακή η έκβαση λουκουμαδάκι! Συγχαρητήρια, σου εύχομαι τέτοια ευχάριστα να μας λες και για τις υπόλοιπες εβδομάδες μέχρι τη μεγάλη μέρα!

Λοιπόν, αυτό με το θέμα του γιατρού, κοπέλες, είναι τελικά μείζονος σημασίας. Εγώ αποφάσισα και επισκέφθηκα χθες και τρίτο γιατρό. Εντελώς αντίθετη άποψη για το θέμα. Είδε το υπερηχογράφημα, είδε τις ορμονικές, είδε και την ΑΜΗ και μου είπε ότι οι πιθανότητές μου είναι πολύ καλές. Το άλλο άκρο δηλ. Είπε πως η ΑΜΗ έχει σημασία μόνο αν πηγαίνεις για εξωσωματική και να μη με απασχολεί καθόλου αφού δεν το έχω σκοπό να ξεκινήσω κάτι τέτοιο. Σίγουρα είναι πεσμένη για την ηλικία μου αλλά σε καμία περίπτωση απαγορευτική. Στάθηκε στην fsh που είναι 9ράκι και στο υπερηχογράφημα που έδειξε 8 ωοθηλάκια και είπε πως όλα είναι εντάξει. Σχεδόν όλα, όμως, γιατί πρέπει να κάνω λαπαροσκόπηση λόγω βάσιμων υποψιών για ενδομητρίωση. Μετά τα λαπαροσκόπηση, λέει, αυξάνονται κατά πολύ οι πιθανότητες. Είδομεν...

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Rica , έχω αρχήσει πράγματι να πιστέυω με αυτά που πέρασα κ εγω και με αυτά που έγραψε το λουκουμαδάκι ότι τελικά οι  γιατροί δεν ξέρουν τι τους γίνεται με την ΑΜΗ. Ίσως βέβαια να μην έχουν γίνει επαρκείς μελέτες πάνω σε αυτό το θέμα, οπότε δικαιολογημένα. Θα αρχίσω μου φαίνεται να συμπαθώ τους γιατρούς που δεν την υπολογίζουν και πολύ... :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια βοήθεια...

 

Είμαι 33 χρονών και η ΑΜΗ είναι στο 0.35 ng/ml, ενώ η FSH μου κυμαίνεται στο 10-11. Η LH είναι στο 9,3....και η οιστραδιόλη την 2η μέρα το κύκλου 7... Τι σημαίνει αυτό;

Ψάχνω παντού στο ίντερνετ και δεν μπορώ να βρω τίποτα...

Έχω απελπιστεί.

Προσπαθούμε τους τελευταίους 6 μήνες με τον σύντροφο και είχα ένα εξωμήτριο και μία βιοχημική..

Αν μπορεί κάποια ας βοηθήσει.

Υπάρχει ελπίδα;

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, VeraPera είπε:

Κορίτσια βοήθεια...

 

Είμαι 33 χρονών και η ΑΜΗ είναι στο 0.35 ng/ml, ενώ η FSH μου κυμαίνεται στο 10-11. Η LH είναι στο 9,3....και η οιστραδιόλη την 2η μέρα το κύκλου 7... Τι σημαίνει αυτό;

Ψάχνω παντού στο ίντερνετ και δεν μπορώ να βρω τίποτα...

Έχω απελπιστεί.

Προσπαθούμε τους τελευταίους 6 μήνες με τον σύντροφο και είχα ένα εξωμήτριο και μία βιοχημική..

Αν μπορεί κάποια ας βοηθήσει.

Υπάρχει ελπίδα;

 

Γεια σου VeraPera! Η FSH και η LH σου -και κυρίως το κλάσμα τους που πρέπει να είναι 1- είναι εντός φυσιολογικών τιμών χωρίς να είναι τέλειες. Η ΑΜΗ σου δεν είναι καλή αλλά, από την άλλη, αυτή είναι μία ορμόνη που δεν την ζητάνε όλοι οι γυναικολόγοι γιατί δεν την θεωρούν όλοι ενδεικτική της γονιμοποιητικής ικανότητας της γυναίκας. Κανονικά στην ηλικία σου, διερεύνηση υπογονιμότητας κάνει ένα ζευγάρι μετά από έναν χρόνο ελεύθερων επαφών χωρίς εγκυμοσύνη. Στην περίπτωση σας όμως -λόγω εξωμήτριου και βιοχημικής- ίσως αν πηγαίνατε σε έναν ειδικό, να σας συμβούλευε να κάνατε έναν καρυότυπο ζεύγους και εξετάσεις για θρομβοφιλία. Δεν χάνετε τίποτα να κάνετε ένα διερευνητικό ραντεβού με κάποιον νομίζω. Όχι για να ξεκινήσετε τώρα εξωσωματική αλλά για να βρείτε τι πήγε στραβά τις προηγούμενες φορές ώστε να μην επαναληφθεί. Καλή επιτυχία!

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Indyla είπε:

Γεια σου VeraPera! Η FSH και η LH σου -και κυρίως το κλάσμα τους που πρέπει να είναι 1- είναι εντός φυσιολογικών τιμών χωρίς να είναι τέλειες. Η ΑΜΗ σου δεν είναι καλή αλλά, από την άλλη, αυτή είναι μία ορμόνη που δεν την ζητάνε όλοι οι γυναικολόγοι γιατί δεν την θεωρούν όλοι ενδεικτική της γονιμοποιητικής ικανότητας της γυναίκας. Κανονικά στην ηλικία σου, διερεύνηση υπογονιμότητας κάνει ένα ζευγάρι μετά από έναν χρόνο ελεύθερων επαφών χωρίς εγκυμοσύνη. Στην περίπτωση σας όμως -λόγω εξωμήτριου και βιοχημικής- ίσως αν πηγαίνατε σε έναν ειδικό, να σας συμβούλευε να κάνατε έναν καρυότυπο ζεύγους και εξετάσεις για θρομβοφιλία. Δεν χάνετε τίποτα να κάνετε ένα διερευνητικό ραντεβού με κάποιον νομίζω. Όχι για να ξεκινήσετε τώρα εξωσωματική αλλά για να βρείτε τι πήγε στραβά τις προηγούμενες φορές ώστε να μην επαναληφθεί. Καλή επιτυχία!

Indyla, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

Έχουμε κάνει από όλα και καρυότυπο και εξετάσεις για θρομβοφιλία και βγήκαν αρνητικές.

Χθες είχα πάρει τα αποτελέσματα στη δουλειά και είχα πανικοβληθεί. Το βράδυ βρέθηκα με τον γυναικολόγο μου και με καθησύχασε πολύ λέγοντάς μου πάνω κάτω αυτά που μου είπες και εσύ.

Μου συνέστησε υπομονή και επιμονή και όχι άγχος...! Τώρα αυτό το τελευταίο δεν ξέρω πως γίνεται αλλά θα το προσπαθήσουμε!

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2018 at 0:24 ΜΜ, VeraPera είπε:

Indyla, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

Έχουμε κάνει από όλα και καρυότυπο και εξετάσεις για θρομβοφιλία και βγήκαν αρνητικές.

Χθες είχα πάρει τα αποτελέσματα στη δουλειά και είχα πανικοβληθεί. Το βράδυ βρέθηκα με τον γυναικολόγο μου και με καθησύχασε πολύ λέγοντάς μου πάνω κάτω αυτά που μου είπες και εσύ.

Μου συνέστησε υπομονή και επιμονή και όχι άγχος...! Τώρα αυτό το τελευταίο δεν ξέρω πως γίνεται αλλά θα το προσπαθήσουμε!

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Να είσαι καλά και σύντομα με επιτυχημένη προσπάθεια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...