Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογική σύλληψη με χαμηλή AMH


Recommended Posts

Αριστέα για σπερμοδιαγραμμα κ καλλιέργεια κορυφή θεωρείται ο Λυμπερόπουλος! Είναι εξειδικευμένο εργαστήριο που κάνει μόνο τέτοιου είδους "ανδρικές" εξετάσεις!

 

Μια μικρή παρατήρηση στις τιμές που μου είχε κανει κι εμένα ο εξωσωματικός στο πρώτο ρβ: Ε2 πάνω από 50 μας δίνει ψευδώς χαμηλότερη τιμή fsh στο συγκεκριμένο κύκλο. Στη προκειμένη η τσιμπημένη Ε2 οφείλεται προφανώς στο κυστικό ωοθηλάκιο που αναφέρεις ότι εχει ξεμείνει. Γνωρίζω κι εγώ αυτό που αναφέρει το νινάκι ότι για να λειτουργούν όλα ρολόι ο λόγος fsh/LH στην αρχή του κύκλου πρεπει να ισούται με 1. Αν εχεις πολυκυστικές πάντως μην αγχωνεσαι ιδιαιτερα! Θα τα ρυθμίσεις σχετικά ευκολα! Εμενα ο λόγος fsh/LH ήταν πάντα πάνω από 1 γεγονός που έδειχνε ότι έχω περιορισμένο ωοθηκικό απόθεμα.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, το 21,3 είναι σε pmol / l, όχι ml. Έχει διαφορά; Γιατί βλέπω που γράφετε pmol / ml.

 

Αριστεα το σωστο ειναι pmol/l οχι ml. Το εγραψα λαθος , η ΑΜΗ μετριεται σε pmol/l η ng/ml . Το 21 ειναι αριστο, μην αγχωνεσαι. Το 0,10pmol/l οπως σου εγραψα ειναι μηδεν, αλλo το 0,10ng/ml υπαρχει αυτη η τιμη και ειναι και αυτη κοντα στην εμμηνοπαυση. Τι να σου πω εγω δεν θα εμπιστευομουν ουτε το μικροβιολογικο ουτε το γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Αριστεα το σωστο ειναι pmol/l οχι ml. Το εγραψα λαθος , η ΑΜΗ μετριεται σε pmol/l η ng/ml . Το 21 ειναι αριστο, μην αγχωνεσαι. Το 0,10pmol/l οπως σου εγραψα ειναι μηδεν, αλλo το 0,10ng/ml υπαρχει αυτη η τιμη και ειναι και αυτη κοντα στην εμμηνοπαυση. Τι να σου πω εγω δεν θα εμπιστευομουν ουτε το μικροβιολογικο ουτε το γιατρο.

 

Συμφωνώ απολύτως. Κι εγώ νομίζω ότι πρέπει να τις ξανακάνεις αλλού για να έχεις τη σωστή εικόνα.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

ninaki80 όταν λες ότι για να γινει φυσικη συλληψη οι γιατροι θελουν την lh κατω απο την fsh με διαφορα 1:1, μπορείς να μου το εξηγήσεις; Και αυτό που λες ότι στις πολυκυστικες η lh ειναι πανω απο την fsh; Εμένα είδε στο υπερηχογράφημα πως έχει ξεμείνει ωοθυλάκιο (κύστη) από τον προηγούμενο κύκλο μου και μου είπε πως αυτό ίσως παράγει ορμόνες. Υπάρχει περίπτωση να είναι η υψηλή LH που έβγαλα;

 

Πήγα και ρώτησα και ενδοκρινολόγο και μου είπε πως γιατί να θεωρήσω ότι είναι σωστό το 21,3 κι όχι το 0,1 της AMH και μου είπε να τις ξανακάνω. Όσο για την LH είπε ότι ίσως να φταίει και η μη φυσιολογική περίοδος λόγω στρες.

 

Προσπαθούμε περίπου χρόνο, αλλά όχι συστηματικά, και χωρίς να ξέρω πότε ακριβώς κάνω ωορρηξία και κάποιες φορές την είχα χάσει κιόλας και δεν είχαμε κάνει τίποτα. Άρα δεν μπορώ να σου πω ότι προσπαθούμε όπως θα έπρεπε.

 

Θα ξεκινήσουμε να πάμε και σε ανδρολόγο για το σπέρμα να δούμε τι θα μας πούνε κι από εκεί, γιατί δεν έχουμε ιδέα τι συμβαίνει και με αυτό. Αν έχετε κάποιον να μου προτείνετε, είμαι όλη αφτιά.

 

συγγνώμη αλλά στα έχουν κάνει λίγο κουλουβάχατα. έκανες μια εξέταση βγήκε σχεδόν μηδέν. την επανέλαβες και ταυτόχρονα έκανες υπέρηχο και σου είπε ο γιατρός έχεις πολυκυστικές. το είδε ο άνθρωπος με τα μάτια του.

η δεύτερη άμη η 21 ταιριάζει και με την εμφάνιση. πολυκυστικές και μηδενική άμη δεν ταιριάζουν! ρώτησες ενδοκρινολόγο τι ακριβώς; του είπες έχω δυό τιμές τι να κάνω και σου είπε επανέλαβε ή του είπες έχω δυό τιμές και εικόνα πολυκυστικών και σου είπε επανέλαβε; στην πρώτη περίπτωση οκ. στην δεύτερη αντί να προτείνει έλα να διορθώσουμε τον κύκλο να κάνεις ωορηξίες να κάνουμε καμιά καμπύλη καμιά αντίσταση στην ινσουλίνη να βοηθήσει την κατάσταση πρότεινε επανάληψη της άμη γιατί είναι σκεπτικός; :confused:

επίσης τιμές τέταρτης ημέρας με λίγο αίμα και ωχρό σωμάτιο από άλλο κύκλο βγαίνουν λίγο ότι να'ναι.

για σπέρμα ναι στον λυμπεροπουλο να πας και να σου κάνει και καλλιέργεια και κατάτμηση. επίσης να βρείτε έναν καλό ανδρολόγο να βρει την αιτία να κάνει καναν υπέρηχο στους όρχεις στις κήλες κλπ κλπ να δείτε αν παίρνει βελτίωση το πράγμα! σπερμοδιάγραμμα να μη ξανακάνεις σε απλό μικροβιολογικό ούτε σε κέντρο εξωσωματικής.

βρείτε τι συμβαίνει επ'ακριβώς δλδ τι έχεις εσύ τι έχει ο σύντροφος τι μπορείτε να διορθώσετε και να γλιτώσεις από υποβοηθούμενη ή να σας δείξει κάποιος το δρόμο για να μη παιδεύεστε άδικα μόνοι σας και περνάνε και τα χρόνια! είναι κρίμα να σε ξεκινάνε από το ''αααα μπήκες στην εμμηνόπαυση'' μέχρι το ''αααα έχεις ωάρια για άλλα είκοσι χρόνια'' και ''α το σπέρμα είναι και δεν είναι'' και εξετάσεις και κόντρα εξετάσεις! φαντάζομαι πως είναι η ψυχολογία σου μια πάνω μια κάτω! :? ψυχραιμία,βρες καλούς γιατρούς και όλα θα γίνουν!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Το λουκουμαδάκι έχει σχεδόν πάρει πτυχίο ιατρικής με ειδικότητα γυναικολογία! Τα ξέρει καλύτερα από όλους!

Ξανακάντα όπως σου λέει για να ξέρεις τι σου γίνεται!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ninaki80 όταν λες ότι για να γινει φυσικη συλληψη οι γιατροι θελουν την lh κατω απο την fsh με διαφορα 1:1, μπορείς να μου το εξηγήσεις; Και αυτό που λες ότι στις πολυκυστικες η lh ειναι πανω απο την fsh; Εμένα είδε στο υπερηχογράφημα πως έχει ξεμείνει ωοθυλάκιο (κύστη) από τον προηγούμενο κύκλο μου και μου είπε πως αυτό ίσως παράγει ορμόνες. Υπάρχει περίπτωση να είναι η υψηλή LH που έβγαλα;

 

Πήγα και ρώτησα και ενδοκρινολόγο και μου είπε πως γιατί να θεωρήσω ότι είναι σωστό το 21,3 κι όχι το 0,1 της AMH και μου είπε να τις ξανακάνω. Όσο για την LH είπε ότι ίσως να φταίει και η μη φυσιολογική περίοδος λόγω στρες.

 

Προσπαθούμε περίπου χρόνο, αλλά όχι συστηματικά, και χωρίς να ξέρω πότε ακριβώς κάνω ωορρηξία και κάποιες φορές την είχα χάσει κιόλας και δεν είχαμε κάνει τίποτα. Άρα δεν μπορώ να σου πω ότι προσπαθούμε όπως θα έπρεπε.

 

Θα ξεκινήσουμε να πάμε και σε ανδρολόγο για το σπέρμα να δούμε τι θα μας πούνε κι από εκεί, γιατί δεν έχουμε ιδέα τι συμβαίνει και με αυτό. Αν έχετε κάποιον να μου προτείνετε, είμαι όλη αφτιά.

 

Αριστεα η κυστη ειναι παρα πολυ πιθανο να εχει επιρεασει τις ορμονες σιγουρα επιρεαζει την e2

Οπως γραφει η charra. για την lh δεν ξερω αλλα να ρωτησεις μην διστασεις τον γιατρο σου για αυτην την τιμη που βγηκε αν επιρεαζει. Τωρα κ το ανχος επιρεαζει αλλα δεν ξερω αν τις εκτοξευει τοσο πολυ τις τιμες. Η fsh με την lh πρεπει να εχουν μια μοναδα διαφορα πχ fsh 5 lh 4 ή 4,5 κτλ. Με τετοια διαφορα κανεις τελεια ωορηξια εισαι σουπερ γονιμος. Αν ειναι παραπανω η διαφορα δεν πειραζει αρκει να μην ξεπερναει τις 3 μοναδες διαφορα εκει ειναι μια ενδειξει οτι κατι δεν παει καλα με την ωορηξια. Τωρα στις πολυκυστικες συνηθως η lh ειναι ψηλοτερη απο την fsh αυτο δεν σημαινει κατι απο μονο του. Δεν ειναι ολες οι πολυκιστικες ιδιες καποιοι ανθρωποι δεν εχουν κανενα προβλημα για φυσιολογικη συλληψη με πολυκυστικες καποιοι αλλοι χρειαζονται θεραπεια κ καποιοι αλλοι καταφευγουν σε εξωσωματικη εξαρταται το τι πολυκιστικες εχει ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

Κ για αλλη μια φορα δες κ καποιον αλλο γιατρο κ επελεξε καποιον που να τον εμπιστευεσαι κ να σου εξηγει τι πρεπει να κανεις. Επαναληψεις στις εξετασεις πρεπει να γινονται αλλα να βγαινει κ ενα συμπερασμα. Μην σς τρελανουν χωρις λογο. Δεν ειμαι υπερ της εξωσωματικης αλλα οταν βρεθει καποιο προβλημα σε αυτη την ηλικια καλο ειναι να αποφυγεις να χασεις χρονο αν δεν υπαρχει σιγουρη λυση. Καλητερα εξωσωματικη στα 35 παρα να φτασεις 38 χρονων κ να τρεχεις να προλαβεις. Κ για να μην παρεξηθω να εχεις βρει το προβλημα που υπαρχει κ να μην σου δωσουν αλλες εγγυημενες λυσεις. Αλλο ειναι να εισαι 25 κ να δοκιμασεις ολες τις αλλες βοηθειες ο χρονος ειναι δυστηχως το μεγαλο προβλημα για ολες.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω να καταλαβεις εκανα 3 επαναληψεις στις ορμονικες. Κ με αυτες τις εξετασεις επισκευτικα 2 καλους γυναικολογους εναν εξωσωματικο κ εναν καλο ενδοκρινολογο. Κ ολοι μου ειπαν το ιδιο πραγμα κ μονο τοτε εβγαλα συμπερεσμα κ ηρεμησα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Έχω καιρό να γράψω και να μπω εδώ, γιατί τρέχω και άκρη δε βγάζω.

Λοιπόν, μετά τη 2η εξέταση της AMH πήγα σε ενδοκρινολόγο και έδειξα τις δύο πρώτες και δεν ήξερε να μου πει τίποτα για την AMH, παρά μόνο μου είπε γιατί να θεωρήσω σωστή την 21.3 και όχι την 0.1 και πως δεν είναι λογικό να πιστεύουμε πάντα και μόνο αυτό που μας κάνει να νιώθουμε καλύτερα.

Οπότε πήγα και στο μικροβιολογικό και τους μίλησα και ούτε κι εκείνοι ήξεραν τι να μου πουν, απλά μου έκαναν άλλη μια επανάληψη χωρίς να με χρεώσουν. Οπότε:

11/10 0.1

05/12 21.3

12/12 16.9 (φ.τ. 3,4-66,7 pmol/l).

Όταν πήρα στα χέρια μου και την 3η εξέταση ξαναμίλησα μαζί τους για τη διαφορά στις τιμές μου είπαν πως αυτές οι 4.4 μονάδες είναι αποδεκτές και να μην ανησυχώ εφόσον είμαι εντός ορίων. Αλλά όταν τους ρώτησα αν η 2η ήταν 10.3 και η επόμενη έβγαινε 5.9 αν θα μου έλεγαν το ίδιο, απλά με κοιτούσαν. Ξέρω ότι δεν είναι αρμόδιοι, οπότε δεν το συνέχισα.

Ραντεβού με τον γυναικολόγο (στο κέντρο εξωσωματικής) έχω από βδομάδα. Μέχρι τότε θέλω να πάω σε γυναικολόγο ή/και ενδοκρινολόγο για τα δικά μου, και να επισκεφτούμε κι έναν ανδρολόγο-ουρολόγο για τα του συζύγου. Έχετε να μου προτείνετε κάποιους;

Δεν σας κρύβω ότι έχω στεναχωρεθεί, κουραστεί, αγχωθεί, τρελαθεί κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.... :-(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Έχω καιρό να γράψω και να μπω εδώ, γιατί τρέχω και άκρη δε βγάζω.

Λοιπόν, μετά τη 2η εξέταση της AMH πήγα σε ενδοκρινολόγο και έδειξα τις δύο πρώτες και δεν ήξερε να μου πει τίποτα για την AMH, παρά μόνο μου είπε γιατί να θεωρήσω σωστή την 21.3 και όχι την 0.1 και πως δεν είναι λογικό να πιστεύουμε πάντα και μόνο αυτό που μας κάνει να νιώθουμε καλύτερα.

Οπότε πήγα και στο μικροβιολογικό και τους μίλησα και ούτε κι εκείνοι ήξεραν τι να μου πουν, απλά μου έκαναν άλλη μια επανάληψη χωρίς να με χρεώσουν. Οπότε:

11/10 0.1

05/12 21.3

12/12 16.9 (φ.τ. 3,4-66,7 pmol/l).

Όταν πήρα στα χέρια μου και την 3η εξέταση ξαναμίλησα μαζί τους για τη διαφορά στις τιμές μου είπαν πως αυτές οι 4.4 μονάδες είναι αποδεκτές και να μην ανησυχώ εφόσον είμαι εντός ορίων. Αλλά όταν τους ρώτησα αν η 2η ήταν 10.3 και η επόμενη έβγαινε 5.9 αν θα μου έλεγαν το ίδιο, απλά με κοιτούσαν. Ξέρω ότι δεν είναι αρμόδιοι, οπότε δεν το συνέχισα.

Ραντεβού με τον γυναικολόγο (στο κέντρο εξωσωματικής) έχω από βδομάδα. Μέχρι τότε θέλω να πάω σε γυναικολόγο ή/και ενδοκρινολόγο για τα δικά μου, και να επισκεφτούμε κι έναν ανδρολόγο-ουρολόγο για τα του συζύγου. Έχετε να μου προτείνετε κάποιους;

Δεν σας κρύβω ότι έχω στεναχωρεθεί, κουραστεί, αγχωθεί, τρελαθεί κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.... :-(

 

Κοριτσι μου ολα καλα ολα ενα ενα μπαινουν στη σειρα τους. Μην ανησυχεις γιατι πιστεψε με οσο βουνο κ να φαινονται οι εξετασεις θα βρεις ακρη κ θα φτασεις στο στοχο σου. Ανδρολογο δεν ξερω αλλα μπορεις να ρωτησεις τον εξωσωματικο σου κοριτσι μου αυτος σιγουρα θα σου πει τον καλητερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσι μου ολα καλα ολα ενα ενα μπαινουν στη σειρα τους. Μην ανησυχεις γιατι πιστεψε με οσο βουνο κ να φαινονται οι εξετασεις θα βρεις ακρη κ θα φτασεις στο στοχο σου. Ανδρολογο δεν ξερω αλλα μπορεις να ρωτησεις τον εξωσωματικο σου κοριτσι μου αυτος σιγουρα θα σου πει τον καλητερο.

 

ninaki80 μακάρι! Μακάρι να βγει μια άκρη, αλλά προς το παρόν πηγαίνω απο εδώ κι από εκεί και σκάω λεφτά και άκρη δεν βγάζω ακόμα. Θα κάνω επανάληψη των ορμονών και τους επόμενους μήνες και μέχρι τότε, θα κλείνω ραντεβού με γιατρούς και βλέπουμε.

Μακάρι να πάψουμε όλοι να ταλαιπωρούμαστε με τέτοια θέματα και να έχουμε αυτό που θέλουμε, παιδάκια δηλαδή, χωρίς κόπο!!!

Link to comment
Share on other sites

ninaki80 μακάρι! Μακάρι να βγει μια άκρη, αλλά προς το παρόν πηγαίνω απο εδώ κι από εκεί και σκάω λεφτά και άκρη δεν βγάζω ακόμα. Θα κάνω επανάληψη των ορμονών και τους επόμενους μήνες και μέχρι τότε, θα κλείνω ραντεβού με γιατρούς και βλέπουμε.

Μακάρι να πάψουμε όλοι να ταλαιπωρούμαστε με τέτοια θέματα και να έχουμε αυτό που θέλουμε, παιδάκια δηλαδή, χωρίς κόπο!!!

 

Μακαρι βρε αριστεα ειναι δυστηχως ενας αγωνας να μην τυχαινει σε καμια κοπελα τετοιο μαρτυριο για το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο. Δυστηχως αν ξεκινησεις το μονο που πρεπει εχεις ειναι υπομονη κ πολλα λεφτα!! Αλλα αξιζει τον κοπο το αποτελεσμα ολες θα τα καταφερουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Έχω καιρό να γράψω και να μπω εδώ, γιατί τρέχω και άκρη δε βγάζω.

Λοιπόν, μετά τη 2η εξέταση της AMH πήγα σε ενδοκρινολόγο και έδειξα τις δύο πρώτες και δεν ήξερε να μου πει τίποτα για την AMH, παρά μόνο μου είπε γιατί να θεωρήσω σωστή την 21.3 και όχι την 0.1 και πως δεν είναι λογικό να πιστεύουμε πάντα και μόνο αυτό που μας κάνει να νιώθουμε καλύτερα.

Οπότε πήγα και στο μικροβιολογικό και τους μίλησα και ούτε κι εκείνοι ήξεραν τι να μου πουν, απλά μου έκαναν άλλη μια επανάληψη χωρίς να με χρεώσουν. Οπότε:

11/10 0.1

05/12 21.3

12/12 16.9 (φ.τ. 3,4-66,7 pmol/l).

Όταν πήρα στα χέρια μου και την 3η εξέταση ξαναμίλησα μαζί τους για τη διαφορά στις τιμές μου είπαν πως αυτές οι 4.4 μονάδες είναι αποδεκτές και να μην ανησυχώ εφόσον είμαι εντός ορίων. Αλλά όταν τους ρώτησα αν η 2η ήταν 10.3 και η επόμενη έβγαινε 5.9 αν θα μου έλεγαν το ίδιο, απλά με κοιτούσαν. Ξέρω ότι δεν είναι αρμόδιοι, οπότε δεν το συνέχισα.

Ραντεβού με τον γυναικολόγο (στο κέντρο εξωσωματικής) έχω από βδομάδα. Μέχρι τότε θέλω να πάω σε γυναικολόγο ή/και ενδοκρινολόγο για τα δικά μου, και να επισκεφτούμε κι έναν ανδρολόγο-ουρολόγο για τα του συζύγου. Έχετε να μου προτείνετε κάποιους;

Δεν σας κρύβω ότι έχω στεναχωρεθεί, κουραστεί, αγχωθεί, τρελαθεί κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.... :-(

 

Γιατί πήγες και την έκανες πάλι στο ίδιο μικροβιολογικό; Μπορεί να τα έχει παίξει το μηχάνημά τους. Πήγαινε να την κάνεις αλλού, σε κάποια μαιευτική κλινική ή σε άλλο εξειδικευμένο κέντρο, ώστε να έχεις την πραγματική τιμή της ΑΜΗ. 4.4 μονάδες, κατά τη γνώμη μου, είναι μεγάλη διαφορά. Αυτοί κάθε φορά σου βγάζουν άλλη τιμή. Ό,τι νά'ναι δηλαδή.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πήγες και την έκανες πάλι στο ίδιο μικροβιολογικό; Μπορεί να τα έχει παίξει το μηχάνημά τους. Πήγαινε να την κάνεις αλλού, σε κάποια μαιευτική κλινική ή σε άλλο εξειδικευμένο κέντρο, ώστε να έχεις την πραγματική τιμή της ΑΜΗ. 4.4 μονάδες, κατά τη γνώμη μου, είναι μεγάλη διαφορά. Αυτοί κάθε φορά σου βγάζουν άλλη τιμή. Ό,τι νά'ναι δηλαδή.

 

Rosali έχεις δίκιο! Απλά και εκείνοι κι εγώ είχαμε περιέργεια για το τι συμβαίνει. Έγινα εν μέρει το πειραματόζωό τους. Και εκτός αυτού, την έκανα και δωρεάν αυτή τη φορά! Δεν θα μείνω εκεί όμως! Θα πάω να την κάνω και αλλού!

Όσο για την απόκλιση, κι εμένα μου φάνηκε πολύ, και μου είπαν ότι είναι αποδεκτό και να μην ανησυχώ εφόσον είναι εντός ορίων. Τους ρώτησα αν θα μου έλεγαν τα ίδια αν ήταν από το 10 να πήγανε στο 5 και απάντηση δεν πήρα.

Θα παιδεύομαι για πολύ ακόμα μου φαίνεται με όλα αυτά και σκέψου ότι δεν έχουμε βάλει μπρος ακόμα και τα του συζύγου.

Link to comment
Share on other sites

Rosali έχεις δίκιο! Απλά και εκείνοι κι εγώ είχαμε περιέργεια για το τι συμβαίνει. Έγινα εν μέρει το πειραματόζωό τους. Και εκτός αυτού, την έκανα και δωρεάν αυτή τη φορά! Δεν θα μείνω εκεί όμως! Θα πάω να την κάνω και αλλού!

Όσο για την απόκλιση, κι εμένα μου φάνηκε πολύ, και μου είπαν ότι είναι αποδεκτό και να μην ανησυχώ εφόσον είναι εντός ορίων. Τους ρώτησα αν θα μου έλεγαν τα ίδια αν ήταν από το 10 να πήγανε στο 5 και απάντηση δεν πήρα.

Θα παιδεύομαι για πολύ ακόμα μου φαίνεται με όλα αυτά και σκέψου ότι δεν έχουμε βάλει μπρος ακόμα και τα του συζύγου.

 

Πήγαινε αλλού και ψάξου όσο το δυνατόν συντομότερα. Σαν φιλική συμβουλή σου το λέω. Όταν υπάρχει υποψία χαμηλής ΑΜΗ, ο χρόνος μετράει εναντίον μας. Ξεκίνα μπαμ μπαμ και κλείσε τα ραντεβού και τα δικά σου και του συζύγου για να δείτε πού βρίσκεστε.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγαινε αλλού και ψάξου όσο το δυνατόν συντομότερα. Σαν φιλική συμβουλή σου το λέω. Όταν υπάρχει υποψία χαμηλής ΑΜΗ, ο χρόνος μετράει εναντίον μας. Ξεκίνα μπαμ μπαμ και κλείσε τα ραντεβού και τα δικά σου και του συζύγου για να δείτε πού βρίσκεστε.

 

Rosali αυτό θα κάνω! Θα συνεχίσω να ψάχνω εγώ και για τους δυο μας! Ο σύζυγος έχει μία τάση άρνησης μετά τα μαντάτα και βρίσκει δικαιολογίες για να αποφύγει την αναζήτηση! Καταλαβαίνετε τι ζω! Ευτυχώς προς το παρόν, κι ελπίζω να κρατήσει, ότι πληροφορία μαθαίνω και του τη λέω, δεν αρνείται να το κάνει! Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αμη 13.4 mpol, fsh 8.9, ε2 41.    36 χρονων μετα απο παλινδρομη κυηση στη 7η εβδομαδα και πολυ ευκολη συλληψη. Πριν δυο χρονια ειχα fsh 5.7 και ε2 38. Σαφως φθινουσα πορεια. Ποσο να ανησυχησω;? εχω χασει τον υπνο μου 

Link to comment
Share on other sites

Αμη 13.4 mpol, fsh 8.9, ε2 41.    36 χρονων μετα απο παλινδρομη κυηση στη 7η εβδομαδα και πολυ ευκολη συλληψη. Πριν δυο χρονια ειχα fsh 5.7 και ε2 38. Σαφως φθινουσα πορεια. Ποσο να ανησυχησω;? εχω χασει τον υπνο μου 

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2017 at 1:57 ΜΜ, Broxoula είπε:

Αμη 13.4 mpol, fsh 8.9, ε2 41.    36 χρονων μετα απο παλινδρομη κυηση στη 7η εβδομαδα και πολυ ευκολη συλληψη. Πριν δυο χρονια ειχα fsh 5.7 και ε2 38. Σαφως φθινουσα πορεια. Ποσο να ανησυχησω;? εχω χασει τον υπνο μου 

Εχουμε την ιδια ηλικια και σε μερικες μερες που θα αδιαθετησω θα κανω αυτες τις εξετασεις για να δω που βρισκομαι. Παντως ο γυναικολος μου ειπε οτι ετσι κι αλλιως λογω ηλικιας θα δω χαμηλη την ΑΜΗ και να μην με ανησυχησει γιατι εχει περιπτωσεις που με χαμηλη ΑΜΗ ειχαν φυσιολογικες συλληψεις. Τωρα για FSΗ και Ε2 δεν ξερω να σου απαντησω. Ο γιατρος σου τι λεει;

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2017 at 1:57 ΜΜ, Broxoula είπε:

Αμη 13.4 mpol, fsh 8.9, ε2 41.    36 χρονων μετα απο παλινδρομη κυηση στη 7η εβδομαδα και πολυ ευκολη συλληψη. Πριν δυο χρονια ειχα fsh 5.7 και ε2 38. Σαφως φθινουσα πορεια. Ποσο να ανησυχησω;? εχω χασει τον υπνο μου 

να μη χάσεις τον ύπνο σου! η άμη για την ηλικία σου είναι φυσιολογική και οκ η fsh είναι λίγο τσιμπημένη αλλά πάλι είναι από την ηλικία,θα έχεις και κύκλους με χαμηλότερη! όπως είχες μια σύλληψη θα έρθει και η επόμενη θα πετύχεις τον καλό κύκλο και θα έχεις τις πιθανότητες για μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με το μέρος σου! ορμονικά είσαι στα φυσιολογικά και ψιλοαναμενόμενα για τα 36 χρόνια και έχεις και αρκετό απόθεμα και αρκετά ωάρια θα έχουν και την καλή ποιότητα που θέλουμε! εύχομαι τα καλύτερα!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

να μη χάσεις τον ύπνο σου! η άμη για την ηλικία σου είναι φυσιολογική και οκ η fsh είναι λίγο τσιμπημένη αλλά πάλι είναι από την ηλικία,θα έχεις και κύκλους με χαμηλότερη! όπως είχες μια σύλληψη θα έρθει και η επόμενη θα πετύχεις τον καλό κύκλο και θα έχεις τις πιθανότητες για μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με το μέρος σου! ορμονικά είσαι στα φυσιολογικά και ψιλοαναμενόμενα για τα 36 χρόνια και έχεις και αρκετό απόθεμα και αρκετά ωάρια θα έχουν και την καλή ποιότητα που θέλουμε! εύχομαι τα καλύτερα!

Aυτο που με ενδιαφερει ειναι αν τα αποτελεσματα ειναι αναλογα με την ηλικια μου γιατι εχω την εντυπωση οτι πχ η αμη ειναι λιγο χαμηλη για τα 36.. για την fsh δεν ξερω.. τις εξετασεις τις εκανα στο δευτερο κυκλο μετα την παλινδρομη και δεν ξερω αν επηρεαζει. Σε ευχαριστω για την απαντηση σου ηταν πολυ ενθαρρυντικη

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, b.hope είπε:

Εχουμε την ιδια ηλικια και σε μερικες μερες που θα αδιαθετησω θα κανω αυτες τις εξετασεις για να δω που βρισκομαι. Παντως ο γυναικολος μου ειπε οτι ετσι κι αλλιως λογω ηλικιας θα δω χαμηλη την ΑΜΗ και να μην με ανησυχησει γιατι εχει περιπτωσεις που με χαμηλη ΑΜΗ ειχαν φυσιολογικες συλληψεις. Τωρα για FSΗ και Ε2 δεν ξερω να σου απαντησω. Ο γιατρος σου τι λεει;

Δεν εχω παει ακομα να του δειξω τις εξετασεις γιατι περιμενω να κανω και την προγεστερονη την 21η μερα και μεχρι τοτε θα εχω χασει τα μισα μου χρονια.. Δεν εχω καταλαβει αν παιζει η παλινδρομη να προεκυψε επειδη το ωαριο δεν ηταν καλο :( Παντως αυτες τις εξετασεις μου τις εγραψε γιατι κατι ειδε στον υπερηχο :/

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Broxoula είπε:

Aυτο με ενδιαφερει αν τα αποτελεσματα ειναι αναλογα με την ηλικια μου γιατι εχω την εντυπωση οτι πχ η αμη ειναι λιγο χαμηλη για τα 36.. για την fsh δεν ξερω.. τις εξετασεις τις εκανα στο δευτερο κυκλο μετα την παλινδρομη και δεν ξερω αν επηρεαζει. Σε ευχαριστω για την απαντηση σου ηταν πολυ ενθαρρυντικη

καλώς ή κακώς κορίτσι η γονιμότητά μας πέφτει μετά τα 30 και μετά τα 34 35 κάνει βουτιά. εσύ τώρα στα 36 με αυτές τις τιμές είσαι στον μέσο όρο. ούτε η βέλτιστη γονιμότητα ούτε η κάκιστη. η αιτία για την παλίνδρομη ,την οποία πολλές γυναίκες βιώνουν και φέρνουν στον κόσμο μετά υγιή μωρά, βρίσκεται μόνο αν εξετάσεις το έμβρυο που και πάλι αν βρεθεί 'κακής ποιότητας' (ας το πούμε έτσι) δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για το αν φταίει το ωάριο. δεν ξέρω τι είδε ο γιατρός και πως/αν μπορεί να συσχετιστεί με τον χρόνο μετά από την παλίνδρομη αυτά θα στα πει όταν τελειώσεις τον κύκλο των εξετάσεων. μάζεψέ τες όλες πήγαινε και θα στα πει αναλυτικά! μη στεναχωριέσαι για το τι θα γίνει μελλοντικά με βάση το παρελθόν,έχεις στα συν την γρήγορη εύκολη σύλληψη και θα ξαναέρθει! όσο για την άμη είμαστε σχεδόν στην ίδια ηλικία και η γιατρός μου είπε ότι το αναμενόμενο στατιστικά είναι από 2 έως 3. το είχαμε συζητήσει γιατί το δικό μου είναι κοντά στο 0.  εσύ αν αλλάξουμε τις μονάδες είσαι στο 2. έχουμε παραδείγματα εδώ μέσα με κοπέλες γύρω στο 1 και fsh εκεί γύρω με τη δική σου που την φετινή χρονιά γέννησαν τα υγιέστατα παιδιά τους ή είναι τώρα έγκυες! δεν είναι οι τιμές σου για να χάσεις τη μισή ζωή σου όπως γράφεις! αλήθεια!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

καλώς ή κακώς κορίτσι η γονιμότητά μας πέφτει μετά τα 30 και μετά τα 34 35 κάνει βουτιά. εσύ τώρα στα 36 με αυτές τις τιμές είσαι στον μέσο όρο. ούτε η βέλτιστη γονιμότητα ούτε η κάκιστη. η αιτία για την παλίνδρομη ,την οποία πολλές γυναίκες βιώνουν και φέρνουν στον κόσμο μετά υγιή μωρά, βρίσκεται μόνο αν εξετάσεις το έμβρυο που και πάλι αν βρεθεί 'κακής ποιότητας' (ας το πούμε έτσι) δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για το αν φταίει το ωάριο. δεν ξέρω τι είδε ο γιατρός και πως/αν μπορεί να συσχετιστεί με τον χρόνο μετά από την παλίνδρομη αυτά θα στα πει όταν τελειώσεις τον κύκλο των εξετάσεων. μάζεψέ τες όλες πήγαινε και θα στα πει αναλυτικά! μη στεναχωριέσαι για το τι θα γίνει μελλοντικά με βάση το παρελθόν,έχεις στα συν την γρήγορη εύκολη σύλληψη και θα ξαναέρθει! όσο για την άμη είμαστε σχεδόν στην ίδια ηλικία και η γιατρός μου είπε ότι το αναμενόμενο στατιστικά είναι από 2 έως 3. το είχαμε συζητήσει γιατί το δικό μου είναι κοντά στο 0.  εσύ αν αλλάξουμε τις μονάδες είσαι στο 2. έχουμε παραδείγματα εδώ μέσα με κοπέλες γύρω στο 1 και fsh εκεί γύρω με τη δική σου που την φετινή χρονιά γέννησαν τα υγιέστατα παιδιά τους ή είναι τώρα έγκυες! δεν είναι οι τιμές σου για να χάσεις τη μισή ζωή σου όπως γράφεις! αλήθεια!

Σ'ευχαριστω και παλι για την απαντηση σου! Ελπιζω να ειναι ετσι οπως τα λες.. Σιγουρα η ηλικια μετα τα 35 ειναι επιβαρυντικος παραγοντας, αυτο το ξερω. Αντε να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

 Κοριτσια τις εκανα κι εγω τις εξετασεις, 3η μερα περιοδου.

ΑΜΗ: 9.3 (κλαψ!)

FSH: 6.0

LH: 4.0

E2: 66 

Μου ειχε γραψει κι αλλες ομως μια που ειναι εκτος οριων με προβληματισε.

SHBG ( Δεσμευτικη σφαιρινη φυλετικων ορμονων): 168 με φ.τ. 20-130.

Δεν εχω προλαβει να παω στον γιατρο για αυτο οποιο κοριτσι γνωριζει κατι σχετικα με την συγκεκριμενη θα ηθελα την γνωμη της.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...