Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χοληστεκτομη ποσο καιρο μετα τον τοκετο;


Recommended Posts

Καλησπερα σας! Ειμαι νεα στο forum και παρακολουθωντας ως μελλουσα μητερα τις συζητησεις θα ηθελα τις εμπειριες σας πανω στο θεμα. Εχω διαγνωσθει με χολολιθιαση ( >10 μικρες πετρες) απο τον 5ο μηνα της εγκυμοσυνης μου. Φυσικα με τους επακολουθους κολικους και αυστηρη διατροφη την οποια συνεχιζω. Ευτυχως εως τωρα δεν υπηρξε καποια επιπλοκη. Θα γεννησω, ελπιζω με φυσιολογικο τοκετο μεσα στις επομενες 15 μερες. Ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιος χρονικος περιορισμος ως προς το ποτε μπορω να κανω και την επεμβαση χολης. Σκεφτομουν στον μηνα μετα να το κανω γιατι δεν την παλευω αλλο με την διατροφη και τον φοβο ενος νεου επεισοδιου. Επισης θα ηθελα να ρωτησω εαν παιζει ρολο το χρονικο διαστημα σε περιπτωση που κανω καισαρικη.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σας! Ειμαι νεα στο forum και παρακολουθωντας ως μελλουσα μητερα τις συζητησεις θα ηθελα τις εμπειριες σας πανω στο θεμα. Εχω διαγνωσθει με χολολιθιαση ( >10 μικρες πετρες) απο τον 5ο μηνα της εγκυμοσυνης μου. Φυσικα με τους επακολουθους κολικους και αυστηρη διατροφη την οποια συνεχιζω. Ευτυχως εως τωρα δεν υπηρξε καποια επιπλοκη. Θα γεννησω, ελπιζω με φυσιολογικο τοκετο μεσα στις επομενες 15 μερες. Ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιος χρονικος περιορισμος ως προς το ποτε μπορω να κανω και την επεμβαση χολης. Σκεφτομουν στον μηνα μετα να το κανω γιατι δεν την παλευω αλλο με την διατροφη και τον φοβο ενος νεου επεισοδιου. Επισης θα ηθελα να ρωτησω εαν παιζει ρολο το χρονικο διαστημα σε περιπτωση που κανω καισαρικη.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Καλησπερα.απαντησεις στις ερωτησεις σου δεν εχω.θα πρεπει να ρωτησεις γιατρο.απλα θα σου πω τη δικη μου εμπειρια.οταν ημουν λεχωνα ενος μηνα στο πρωτο παιδακι μου ανακαλυψα προβλημα στη χολη μετα απο 2-3κρισεις.θυμαμαι οτι ο υπερηχογραφιστης μου ειπε οτι εχω πολλες μικρες πετρες κ οτι οι τρανσαμινασες μου ηταν πολυ ανβασμενες.πηγα σε χειρουργο κ μου ειπε οτι θα πρεπει να κανω αφαιρεση σε 5-6μηνες.οχι λογω γεννας(κ μαλιστα καισαρικη για ασχετο λογο)αλλα γιατι πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο κ αυτο απαιτει χρονο.τον ρωτησα τι γινεται σε περιπτωση θηλασμου κ μου ειπε οτι θα πρεπει να μη θηλαζω χωρις να μου εξηγησει γιατι.απλα οτι μπορω να το αφησω για αργοτερα.τηλεφωνο για το χειρουργιο δε με πηραν ποτε.λογω θηλασμου δεν το κυνηγησα παραπανω.περασε ενας χρονος και με 4-5κρισεις,χωρις να προσεχω ομως τη διατροφη μου.μου γραψανε κ καποια φαρμακα που μπορουσα να παιρνω,κατι που εκανα σπανια.ηρθε μια δευτερη εγκυμοσυνη οπου φοβομουν πολυ μην εχω συχνα θεμα κ κατα ποσο αυτο θα επηρεασει την εξελιξη της κυησης.τελευταια κριση ειχα ενα μηνα πριν μεινω εγκυος.πλεον ειμαι στον ογδοο κ δεν παρουσιαστηκε κανενα προβλημα.δεν παιρνω φαρμακο.δεν κανω διατροφη.

Γενικα η χολη επιβαρυνεται με τα φαρμακα της εγκυμοσυνης αλλα κ μονοε την εγκυμοσυνη.εγω θα σου προτεινα να γεννησεις με το καλο,να αναρρωσεις κ μετα να επαναλαβεις τις εξετασεις.μπορει το προβλημα να ειναι πιο ηπιο.να παρεις γνωμες απο παραπανω απο ενα γιατρο.

Για αλλο λογο εκανα προσφατα εξετασεις.οι τρανσαμινασες μου ηταν εντος οριων κ στον υπερηχο η χολη φαινοταν φυσιολογικη.(μες στην εβδομαδα ειχα εμετους κ φυσικα αγχωθηκα.αλλα τελικα ηταν γαστρεντεριτιδα)

Με το καλο το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Συγγενικό μου πρόσωπο πέρασε όλη την (ετσι κι αλλιώς δύσκολη) εγκυμοσύνη, με κολικούς και συγκεκριμένη διατροφή. Νοσηλεύτηκε κι όλας λόγω της χολής. Γέννησε με καισαρική (το λέω για να μη νομίζεις ότι έχει κάποια διαφορά) και σε έναν μήνα ακριβώς έκανε την επέμβαση στη χολή. ΔΕΝ διέκοψε τον θηλασμό. Τις ημέρες πριν μπει για χειρουργείο, έκανε μια καλή τράπεζα μητρικού γάλακτος ώστε να πίνει το μωρό της τις 2-3 μέρες που ήταν στο νοσοκομείο. Παράλληλα, έβγαζε και πετούσε το γάλα τις ημέρες εκείνες. Έτσι, το μωρό είχε γάλα για όσο τα φάρμακα ήταν στον οργανισμό της μαμάς και η γαλουχία διατηρήθηκε εξαιρετικά. Ο σωστός γιατρός οφείλει να σε ενημερώσει τι φάρμακα θα χρησιμοποιήσουν στην αναισθησία αλλά και μετά την επέμβαση ώστε να δείτε αν είναι συμβατά με τον θηλασμό.

Με το καλό σου εύχομαι και σύντομα περαστικά

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...