Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χολολιθίαση / Πέτρες στην εγκυμοσύνη


doetoula

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια και αγόρια

Είμαι έγκυος στην 31η εβδομάδα και από την 16η μετά από έναν απίστευτο πόνο μου διεγνώσθη πέτρες στη χολή.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν είχε κάποια από εσάς παρόμοιο πρόβλημα και πότε μπορώ να απαλλαγώ από την χολή μου μετά τον τοκετό φυσικά.Θέλω να απαλλαγώ από αυτό το βάσανο όσο πιο γρήγορα γίνεται....:? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


Καλημέρα doetoula! Ειναι παλιο το μηνυμα σου και προφανώς θα εχεις γεννησει :) αλλα ειπα να σου γραψω γιατι εχω και εγω το ιδιο προβλημα! Τελικά τι έκανες? εγχειριστηκες?

VtHbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια και από εμένα. Είχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Στην εγκυμοσύνη μ έπιασε πρώτη φορά γύρω στον 3ο μήνα. Μέχρι και που γέννησα μ επιαναν τρελές κρίσεις. Δεν μπορούσα ούτε ν αναπνεύσω από τον πόνο, τους εμετούς και έτρεμα την στιγμή που θα με ξαναπιάσει. Νομίζαμε ότι είναι πρόβλημα από το στομάχι μου διότι έχω θέμα με αυτό. Ακόμη κ μια εβδομάδα πριν γεννήσω με είχε πιάσει κρίση. Ούτε να το θυμάμαι δεν θέλω. Τελικά γέννησα τον Ιουλιο του 2010 τα διδυμάκια μου και ησύχασα ...............αλλά ένα χρόνο μετά μ έπιασε μια κρίση πάλι που κράτησε 3ώρες με εμετούς, δύσπνοια και αφόρητο πόνο όπου πήγα και στο νοσοκομείο. Εκεί επιτέλους ανακάλυψαν ότι ήταν από την χολή το όλο πρόβλημα και ένα μήνα μετά από αυτό κανόνισα και εκανρα το χειρουργείο λαπαροσκοπικά και τελικά ησυχασα μια κι έξω. Ούτε και με ξανάπιασε τίποτα και ούτε είμαι πια με τον φόβο μήπως με ξαναπιάσει. Μεγάλο πρόβλημα πάντως και αφόρητος ο πόνος. Μου είπαν μάλιστα ότι από την εγκυμοσύνη προκλήθηκε. Τέλος πάντων ..............τέλος καλό όλα καλά.

Οποια θέλει να με ρωτήσει κάτι ευχαρίστως ν απαντήσω...........:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου Glor! και μενα μου ειπαν οτι μπορει να προκληθηκαν απο την εγκυμοσυνη! Κατα την εγκυμοσύνη ειδαμε πως εχω πετρες και τωρα 6 μηνες μετα τη γεννα ειδαμε πως εχω μια πετρα...και ειμαι σε διλημμα αν πρεπει να εγχειριστω ή να περιμενω να δω μηπως διασπαστει και αυτη η πετρα...Προς το παρον το εχω αναβαλλει γιατι θηλαζω τη μπεμπα μου. Να σε ρωτησω...ποναγες μετα την εγχειρηση? ποσες μερες εμεινες μεσα? ποσες μερες επαιρνες αντιβιωση?

 

Γεια σας κοριτσια και από εμένα. Είχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Στην εγκυμοσύνη μ έπιασε πρώτη φορά γύρω στον 3ο μήνα. Μέχρι και που γέννησα μ επιαναν τρελές κρίσεις. Δεν μπορούσα ούτε ν αναπνεύσω από τον πόνο, τους εμετούς και έτρεμα την στιγμή που θα με ξαναπιάσει. Νομίζαμε ότι είναι πρόβλημα από το στομάχι μου διότι έχω θέμα με αυτό. Ακόμη κ μια εβδομάδα πριν γεννήσω με είχε πιάσει κρίση. Ούτε να το θυμάμαι δεν θέλω. Τελικά γέννησα τον Ιουλιο του 2010 τα διδυμάκια μου και ησύχασα ...............αλλά ένα χρόνο μετά μ έπιασε μια κρίση πάλι που κράτησε 3ώρες με εμετούς, δύσπνοια και αφόρητο πόνο όπου πήγα και στο νοσοκομείο. Εκεί επιτέλους ανακάλυψαν ότι ήταν από την χολή το όλο πρόβλημα και ένα μήνα μετά από αυτό κανόνισα και εκανρα το χειρουργείο λαπαροσκοπικά και τελικά ησυχασα μια κι έξω. Ούτε και με ξανάπιασε τίποτα και ούτε είμαι πια με τον φόβο μήπως με ξαναπιάσει. Μεγάλο πρόβλημα πάντως και αφόρητος ο πόνος. Μου είπαν μάλιστα ότι από την εγκυμοσύνη προκλήθηκε. Τέλος πάντων ..............τέλος καλό όλα καλά.

Οποια θέλει να με ρωτήσει κάτι ευχαρίστως ν απαντήσω...........:P

VtHbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Glor! και μενα μου ειπαν οτι μπορει να προκληθηκαν απο την εγκυμοσυνη! Κατα την εγκυμοσύνη ειδαμε πως εχω πετρες και τωρα 6 μηνες μετα τη γεννα ειδαμε πως εχω μια πετρα...και ειμαι σε διλημμα αν πρεπει να εγχειριστω ή να περιμενω να δω μηπως διασπαστει και αυτη η πετρα...Προς το παρον το εχω αναβαλλει γιατι θηλαζω τη μπεμπα μου. Να σε ρωτησω...ποναγες μετα την εγχειρηση? ποσες μερες εμεινες μεσα? ποσες μερες επαιρνες αντιβιωση?

Γεια σου και σένα. Εγώ προχώρησα σε χειρουργέιο γιατί είχα πάρα πολλές και όχι μόνο μία. Μετά την εγχείριση πόναγα πολύ λίγο. Πήρα κάτι χαπάκια και όχι αντιβίωση και αμέσως ο πόνος υποχώρησε.Δεν έμεινα μέρες. Μπήκα Παρασκευή και βγήκα Σάββατο. Τσακ μπαμ. Ησύχασα όμως πραγματικά. Ότι άλλο θες να με ρωτήσεις εδώ είμαστε...............ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια γεια σας,

 

Γέννησα πριν 19 μέρες την δεύτερη κορούλα μου, και σήμερα μου βρήκαν οτι έχω πέτρες στη χολή και κατα πάσα πιθανότητα θα πρέπει να γίνει χειρουργείο.

 

Με ανυσηχεί πάρα πολύ το θέμα του θηλασμού γιατί αυτή τη στιγμή θηλάζω αποκλειστικά.

 

Υπάρχει κάποια που μπορεί να με συμβουλέψει για το πως μπορώ να αποφύγω τον αποθηλασμό λόγω του χειρουργείου? Ξέρω οτι είναι επέμβαση ρουτίνας και θα είμαι στο νοσοκομείο 1 μέρα, αλλά με το θηλασμό τι θα γίνει? Ακόμα και να έχω αφήσει αρκετό γάλα για το μωρό, εγώ με το στήθος τι θα κάνω? Επίσης, δίνονται φάρμακα μετά (π.χ. αντιβίωση) τα οποία δεν επιτρέπονται στο θηλασμό?

 

Περιμένω τις συμβουλές σας και τις εμπειρίες σας αν έχετε περάσει κάτι αντίστοιχο.

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας,

 

Γέννησα πριν 19 μέρες την δεύτερη κορούλα μου, και σήμερα μου βρήκαν οτι έχω πέτρες στη χολή και κατα πάσα πιθανότητα θα πρέπει να γίνει χειρουργείο.

 

Με ανυσηχεί πάρα πολύ το θέμα του θηλασμού γιατί αυτή τη στιγμή θηλάζω αποκλειστικά.

 

Υπάρχει κάποια που μπορεί να με συμβουλέψει για το πως μπορώ να αποφύγω τον αποθηλασμό λόγω του χειρουργείου? Ξέρω οτι είναι επέμβαση ρουτίνας και θα είμαι στο νοσοκομείο 1 μέρα, αλλά με το θηλασμό τι θα γίνει? Ακόμα και να έχω αφήσει αρκετό γάλα για το μωρό, εγώ με το στήθος τι θα κάνω? Επίσης, δίνονται φάρμακα μετά (π.χ. αντιβίωση) τα οποία δεν επιτρέπονται στο θηλασμό?

 

Περιμένω τις συμβουλές σας και τις εμπειρίες σας αν έχετε περάσει κάτι αντίστοιχο.

 

Καλημέρα. Εγώ έκανα επέμβαση χολής 2 μήνες μετά τον τοκετό, έχοντας σταματήσει τον θηλασμό βέβαια, οπότε δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία, αυτά όμως που μπορώ να σου πω είναι τα εξής :

 

α) Λογικά δεν πας για άμεση επέμβαση, επειδή είσαι ακόμη στη λοχεία και δύσκολα θα σε βάλουν χειρουργείο. Κάτι σχετικό με την πηκτικότητα του αίματος είναι αυτό. Στην δική μου περίπτωση να φανταστείς, παρά το γεγονός ότι θεωρητικά η λοχεία είχε λήξει (δεν είχα αίμα από τις 30 ημέρες και μετά), ο γιατρός είχε ζητήσει και μου έκαναν αντιπηκτικές ενέσεις πριν την επέμβαση, γιατί -όπως είπε και αν τα θυμάμαι και καλά- κατά την λοχεία υπάρχει η τάση για δημιουργία θρόμβων, κάτι που φυσικά δεν θέλουμε σε ένα χειρουργείο.

 

β) Από ό,τι καταλαβαίνω η περίπτωσή σου δεν απαιτεί και επείγουσα επέμβαση, οπότε θα μπορούσες να περιμένεις ενδεχομένως 4-5 μήνες με ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ διατροφή και να την κάνεις μετά. Εγώ μπήκα μεν άμεσα για επέμβαση, γιατί δεν θήλαζα και είχα μεγάλη υποστήριξη και βοήθεια από τις γιαγιάδες για το μωρό για όσες ημέρες έμεινα νοσοκομείο. Μην ανησυχείς που λέω "μέρες", κανονικά η νοσηλεία για την επέμβαση κρατά 2 ημέρες (μπαίνεις, εγχειρίζεσαι, βγαίνεις την επόμενη), αλλά εγώ ήμουν και ειδική περίπτωση, μπήκα 2η μέρα Χριστουγέννων με αφόρητους πόνους και τελικά έκανα 2 νοσηλείες, 1 για να υποχωρήσει η κρίση με ενδοφλέβια αντιβίωση γιατί είχα κάνει υψηλό ίκτερο (3 μέρες) και άλλη 1 για την επέμβαση, γιατί στο ενδιάμεσο μου έδωσαν εξιτήριο με τα χίλια ζόρια για να κάνω αλλαγή χρόνου με το μωρό. Anyway, εάν η κατάσταση είναι ελεγχόμενη, περίμενε κάποιους μήνες, ωστε να εδραιωθεί καλά ο θηλασμός και κάνε την επέμβαση μετά. Εννοείται ότι στο διάστημα αυτό πρέπει να προσέχεις πάρα πολύ την διατροφή σου (καθόλου λιπαρά, γαλακτοκομικά κλπ), το καλό είναι ότι τα κιλά της εγκυμοσύνης θα φύγουν αμέσως!!!!

 

γ) Η διαδικασία της επέμβασης είναι απλή, πας νηστική, σου κάνουν εξετάσεις, μπαίνεις για την επέμβαση, μένεις το βράδυ μέσα με ορό, την επόμενη ημέρα είσαι σπίτι σου. Τις πρώτες 10-15 μέρες έχεις προσεγμένο διαιτολόγιο, αλλά μετά τρως σχεδόν ό,τι θέλεις. Για 2-3 μήνες δεν πρέπει να σηκώνεις βάρη πάνω από 10 κιλά. Από πόνο δεν έχεις τίποτα ιδιαίτερο, λίγο πόνο στην κοιλιά σαν να έχουν πιαστεί οι μύες σου από γυμναστική και τις πρώτες μέρες θα πονάς λίγο στις ωμοπλάτες μέχρι να αποβληθεί ο αέρας που σου βάζουν για την λαπαροσκόπηση. Υπό αυτές τις συνθήκες νομίζω ότι δεν θα έχεις θέμα με τον πόνο για να θηλάζεις. Χωρίς να έχω άμεση άποψη, δεν νομίζω επίσης ότι 1,5 ημέρα στο νοσοκομείο θα έχει επίδραση στην παραγωγή σου. Μπορείς να ζητήσεις νοσοκομειακό θήλαστρο ώστε να κάνεις αντλήσεις όσο είσαι μέσα. Εφόσον αφήσεις και γάλα για το μωρό για αυτό το μικρό διάστημα ή ακόμα κι αν για 1,5 ημέρα πάρει φόρμουλα, κρίνω ότι μπορείς να συνεχίσεις μετά τον θηλασμό χωρίς πρόβλημα.

 

δ) Η αντιβίωση που έπαιρνα μετά την επέμβαση είναι η zinadol αν θυμάμαι καλά. Κάπου έχω διαβάσει ότι είναι συμβατή με τον θηλασμό, αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Από εκεί και πέρα για όσο πόνο αισθάνεσαι, μπορείς να επιλέξεις παυσίπονο συμβατό με τον θηλασμό ή να μην πάρεις και καθόλου...πραγματικά δεν είναι πολύς ο πόνος.

 

Προς το παρόν θα σε συμβούλευα να χαλαρώσεις, να χαρείς το μωρό σου και τον θηλασμό και να αφήσεις την επέμβαση για λίγο αργότερα, εφόσον βεβαίως η περίπτωσή σου δεν απαιτεί ειδική επείγουσα αντιμετώπιση και δεν σε έχει συμβουλεύσει διαφορετικά ο γιατρός σου. Έχει κάνει επέμβαση χολής και ο πατέρας μου....μπήκε στο νοσοκομείο στα πρόθυρα παγκρεατίτιδας και όμως τον εγχείρισαν 3 μήνες μετά γιατί έπρεπε να χάσει βάρος. Επίσης η κυρία που με βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού έχει και αυτή πέτρες στη χολή, το έχει διαπιστώσει εδώ και 4-5 μήνες και ακόμα και δεν έχει κάνει την επέμβαση. Ακόμα κι εγώ να σκεφθείς, μέχρι τον Ιανουάριο του 2013 που διαπιστώσαμε το πρόβλημα και έκανα την επέμβαση, είχα 1-2 κρίσεις το χρόνο επί 2-3 χρόνια και τις απέδιδα σε στομάχι, χωρίς να έχω πάει στον γιατρό και χωρίς προσοχή στην διατροφή μου. Εσύ είσαι τυχερή γιατί ξέρεις το πρόβλημα, οπότε νομίζω ότι μπορείς προς το παρόν να το αντιμετωπίσεις για λίγο διάστημα συντηρητικά , ώστε να ξεπετάξεις το μωρό σου.

 

Ό,τι άλλο θες να ρωτήσεις για την επέμβαση, ευχαρίστως να σου πω, τα έχω πολύ πρόσφατα!

 

Να σου ζήσουν και τα δύο παιδάκια σου και καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τελικά η εγκυμοσύνη επηρρεάζει πάρα πολύ το θέμα αυτό. Εγώ απέβαλα στην 23 εβδομάδα τον Απρίλιο και τον Ιούνιο ξεκίνησα να έχω πρόβλημα με τη χολή! Δύο φορές πήγα στα επείγοντα με κολικό και τη Δευτέρα έχω ραντεβού να κανονίσω την επέμβαση. Οι πόνοι πάντως είναι απίστευτοι νιώθεις ότι παθαίνεις ανακοπή.

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά!

Είμαι 25 εβδομάδων έγκυος και πριν δύο εβδομάδες είχα έναν έντονο κολικό στη χολή και από ότι αποδείχθηκε έχω πέτρες στη χολή. Η γιατρός μου μου πρότεινε αυστηρή δίαιτα χωρίς καθόλου λίπη όπου κι αν κρύβονται αυτά, που σημαίνει καθόλου λάδι,βούτυρο αλλά και γαλακτοκομικά.

 

Η διατροφή μου είναι πολύ περιορισμένη και ήδη έχω αρχίσει να κουράζομαι από τους περιορισμούς.

 

Έχει τύχει σε κάποια άλλη; καμία συμβουλή;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κ με το καλο το μωρακι σου.εγω βρηκα πολλα μικρα χαλικακια οταν ημουν λεχωνα ενος μηνα.ακομη περιμενω να με παρουν απο το νοσοκομειο για αφαιρεση χολης.υποτιθεται προσεχω.με πιανουν σπανια κρισεις κ παιρνω μαλοξ η σπασμοαποτελ κανω κ κανενα εμετο(σορρυ)κ συνερχομαι.σου ειπε αν επιτρεπεται να παρεις κανενα φαρμακο;παντως να ξερεις οτι τα παραπανω κιλα,τα συμπληρωματα-φαρμακα(μαγνησιο κλπ)κ η εγκυμοσυνη απο μονη της μπορει να προκαλεσουν προβλημα στη χολη.σου ειπε αν θα φυγουν μετα τη γεννα η θα πρεπει να κανεις εγχειρηση(κ αν μπορει να γινει κατα τη διαρκεια της κυησης αν κριθει απαραιτητο);δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο γιατι εγω το βρηκα μετα αλλα με ενδιαφερει γιατι θελω να προσπαθησουμε για δευτερο.το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι κ γω προσεχα παρα πολυ τη διατροφη μου γιατι ξεκινησα με πολλα κιλα κ επρεπε να μην παρω πολλα κ ειχα κ διαβητη κυησης κ ημουν ξαπλα σε ολη την εγγυμοσυνη λογω διαφορων προβληματων(μεχρι κ σπασμενο ποδι το κατακαλοκαιρο!) κ επαιρνα 8χαπια τη μερα κ τρυπιομουν 10φορες.σκεψου οτι το κανεις για το μωρακι σου κ θα παιρνεις δυναμη.γενικα κ σε μια τελεια εγκυμοσυνη πιστευω οτι η διατροφη ειναι σημαντικη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά!

Είμαι 25 εβδομάδων έγκυος και πριν δύο εβδομάδες είχα έναν έντονο κολικό στη χολή και από ότι αποδείχθηκε έχω πέτρες στη χολή. Η γιατρός μου μου πρότεινε αυστηρή δίαιτα χωρίς καθόλου λίπη όπου κι αν κρύβονται αυτά, που σημαίνει καθόλου λάδι,βούτυρο αλλά και γαλακτοκομικά.

 

Η διατροφή μου είναι πολύ περιορισμένη και ήδη έχω αρχίσει να κουράζομαι από τους περιορισμούς.

 

Έχει τύχει σε κάποια άλλη; καμία συμβουλή;;;

 

Η μονη συμβουλή ειναι υπομονή και πίστη τήρηση των κανόνων των γιατρών. Ειχα κι εγω πέτρες στην χολή μου οταν ήμουν έγκυος το πρώτο μου παιδι αλλα δεν το ήξερα και δεν το πήρα χαμπάρι. Έκανα μια γερή κρίση βέβαια στις αρχές του 8ου μήνα αλλα στο επαρχιακό νοσοκομειο που πήγα (ήμουν διακοπές) δεν διέγνωσαν τιποτα, παρά μόνος έντονο στομαχικό άλγος!!!

 

Τελικα το διαπίστωσα λίγες μερες αφου σαραντησα, έφυγα ενα απόγευμα απο το σπιτι για να με κοιτάξουν στο νοσοκομειο επειδή πονούσα 2 μερες και επέστρεψα σπιτι μετα απο 4 μερες μόνο και μόνο για να κάνω αλλαγή χρόνου με τη μωρο και στα καπάκι μπήκα για επεμβαση. Τρεις πέτρες και πολλή λάσπη στην χολή, αλλα το πιο επικίνδυνο ηταν οτι μια πέτρα είδε φύγει από την χολή και ταξίδευε προς το πάγκρεας, χρειάστηκε να την αφαιρέσω με ξεχωριστή επεμβαση μια μέρα πριν την λαπαροσκόπηση. Μεγάλη ταλαιπωρία γενικά, περιςςοτερο ψυχολογικά γιατι χρειάστηκε απρόσμενα να αποχωριστώ το μωρο και εγχειρηστηκα χωρίς καλά-καλά να εχω βγει απο την λοχεία.

 

Στα θετικά συγκαταλέγω οτι την έβγαλα και ησύχασα (μου είχε κανει 3-4 κρίσεις και στο παρελθόν αλλα τις περνούσα για στομάχι) αλλά και οτι έχασα γρήγορα τα κιλά της εγκυμοσύνης!

 

Θα σε συμβούλευα να εισαι πολυ προσεκτική με την διατροφή σου για να αποφύγεις άλλη κρίση και αφου με το καλό γεννήσεις και τελειώσεις με την λοχεία να προγραμματίσεις επεμβαση, η οποία από μονη της ειναι πολυ απλή, σε 1 μέρα είσαι σπιτι σου μαχιμοτατη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ με το καλο το μωρακι σου.εγω βρηκα πολλα μικρα χαλικακια οταν ημουν λεχωνα ενος μηνα.ακομη περιμενω να με παρουν απο το νοσοκομειο για αφαιρεση χολης.υποτιθεται προσεχω.με πιανουν σπανια κρισεις κ παιρνω μαλοξ η σπασμοαποτελ κανω κ κανενα εμετο(σορρυ)κ συνερχομαι.σου ειπε αν επιτρεπεται να παρεις κανενα φαρμακο;παντως να ξερεις οτι τα παραπανω κιλα,τα συμπληρωματα-φαρμακα(μαγνησιο κλπ)κ η εγκυμοσυνη απο μονη της μπορει να προκαλεσουν προβλημα στη χολη.σου ειπε αν θα φυγουν μετα τη γεννα η θα πρεπει να κανεις εγχειρηση(κ αν μπορει να γινει κατα τη διαρκεια της κυησης αν κριθει απαραιτητο);δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο γιατι εγω το βρηκα μετα αλλα με ενδιαφερει γιατι θελω να προσπαθησουμε για δευτερο.το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι κ γω προσεχα παρα πολυ τη διατροφη μου γιατι ξεκινησα με πολλα κιλα κ επρεπε να μην παρω πολλα κ ειχα κ διαβητη κυησης κ ημουν ξαπλα σε ολη την εγγυμοσυνη λογω διαφορων προβληματων(μεχρι κ σπασμενο ποδι το κατακαλοκαιρο!) κ επαιρνα 8χαπια τη μερα κ τρυπιομουν 10φορες.σκεψου οτι το κανεις για το μωρακι σου κ θα παιρνεις δυναμη.γενικα κ σε μια τελεια εγκυμοσυνη πιστευω οτι η διατροφη ειναι σημαντικη

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τις πρώτες μέρες μετά τον κολικό μου είχαν δώσει αντιβίωση, αλλά κατά τα άλλα δε μου είπαν να πάρω κάποιο άλλο φάρμακο.

Ο γιατρός στην ιδιωτική κλινική που εισήχθηκα επέμενε να κάνω την επέμβαση εκείνη την ώρα, βέβαια η γυναικολόγος και ο παθολόγος μου ήταν εντελώς αντίθετοι. Μου είπαν μετά τη γέννα να κάνω την επέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου γραψανε spasmoapotel.τι αντιβιωση επαιρνες;εχει παρακεταμολη σαν το depon κ κατι ακομη.εχε το υποψιν σου κ συζητα το με το γιατρο σου αν (που απευχομαι)ξαναπονεσεις.εμενα στα επειγοντα μου δε μου διναν τιποτα λογω θηλασμου(ακυρο).κ μου ειχαν πει οτι πρεπει να αποθηλασω για να εγχειριστω(λεχωνα ενος μηνα κ η εγχειρηση σε ενα εξαμηνο).απο τον απριλη ακομη με παιρνουν.κ επειδη δεν εχω αποθηλασει κ θα χρειαστει να μεινω 2βραδυα(δημοσιο νοσοκομειο)αν με παρουν δε θα παω ουτε επιδιωκω να παω εκτακτα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μια συμβουλη, με καθε καλη διαθεση. Δεν παιζουμε με την υγεια μας! Η χολη ειναι υπουλο πραγμα, εγω πριν 10 χρονια περιπου κοντεψα να χασω τον πατερα μου απο κριση στην χολη γιατι δεν εδωσε την δεουσα προσοχη και τελικα μπηκε νοσοκομειο αρον αρον με παγκρεατιτιδα.

 

Η επεμβαση ειναι απλη, μενεις μέσα 1-2 νυχτες το πολυ, σε εδραιωμενο θηλαςμο νηπιου οπως το δικο σου Βικυ κρινω οτι δεν υπαρχει ο παραμικρος φοβος. Αλλά και στην περιπτωςη της θεματοθετριας αν παει 2-3 μηνες μετα την γεννα (ετςι κι αλλιως πρεπει να σταματηςουν τα λοχεια) παλι δεν θα εχει θεμα για 2 μερες, τιποτα που δεν αντιμετωπιζεται με αντληςεις. Εξαλλου, η αντιβιωση που χορηγειται για μετα την επεμβαςη ειναι το zinadol, δηλαδη η ουσια Cefuroxime axetil, η οποια ειναι απολυτως συμβατη με τον θηλασμο, δειτε κι εδω: http://www.e-lactancia.org/sinonimo/1318.

 

Η συμβουλη μου ειναι να μην αμελησετε να κανετε την επεμβαση με την πρωτη ευκαιρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 χρόνια μετά...

Σε αυτό το θέμα συζητείται επίσης και η λαπαροσκοπική επέμβαση κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης: 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...