Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να παρατήσω τη δουλειά??


mama_3

Recommended Posts

τόσο χάλια είναι βρε κορίτσια να κάθεσαι αραχτός σπιτάκι σου?

Δεν είναι χάλια καλέ... Αλλά από ένα σημείο και πέρα θα βαρεθείς... Δεν βλέπεις τους συνταξιούχους που τρελαίνονται και δεν ξέρουν με τι να ασχοληθούν;

Τι να σου πω εγώ δεν θα μπορούσα. Νομίζεις τώρα ότι θα ασχοληθείς με τις κοινωνικές και οικολογικές σου ανησυχίες, αλλά τελικά θα αδρανήσεις.

Αλλά αν είσαι τόσο πια κουρασμένη με τη δουλειά και δεν έχεις οικονομικό θέμα και είσαι σίγουρη ότι δεν θα το μετανιώσεις σε 6 μήνες, κάντο. Αλλά είσαι σίγουρη; Μετά φοβάμαι ότι δεν θα υπάρχει επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 273
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ολα ειναι σχετικα:

 

-Χρειαζεσαι να χρηματα?

-Σε χρειαζονται τα παιδια?

-Σε γεμιζει η δουλεια σου?

-Εχεις σχεσεις με κοσμο εκτος δουλειας/ειναι ευκολο να αποκτησεις?

-Εχεις χομπυ, αλλες δραστηριοτητες?

 

 

Προσωπικα, αν δεν ειχα αναγκη τα χρηματα, και επισης ειχα αλλα πραγματα να με γεμιζουν (το πρωτο δυστυχως δεν το εχω, το δευτερο το εχω), και δεν μου αρεσε πλεον η δουλεια μου, θα σταματουσα, χθες.

 

Και εγώ για χτες το σκέφτομαι!!! αλλά με τρομάξανε τα κορίτσια που μου λένε ότι θα φλιπάρω σπιτι....

σχέσεις με κόσμο εκτός δουλειάς κυρίως έχω!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

μωρέ κι εγώ χθες θα σταματούσα αν είχα δικό μου μεγάλο σίγουρο εισόδημα γιατί και χόμπι έχω και ασχολίες πέραν του νοικοκυριού και σίγουρα θα έβρισκα και κάποια ημιαπασχόληση για να μην βαριέμαι και να καλύψω και το θέμα της κοινωνικότητας

 

τα παιδιά μας σήμερα είναι μαζί μας αύριο δεν θα είναι, θα μεγαλώσουν θα φύγουν για σπουδές θα παντρευτούν, θα έχουν την δική τους ζωή τέλος πάντων, δεν είναι παράμετρος που θα την σκεφτόμουνα εκτός από το να εξασφαλίσω πως θα μπορώ να τους παρέχω ότι χρειαστούν μέχρι να ανοίξουν τα δικά τους φτερά

 

η άλλη παράμετρος είναι ο σύζυγος, τι δουλειά κάνει, πόσο είναι το εισόδημά του, αλλά και πάλι βρε παιδιά, ζωή είναι, δεν ξέρεις ποτέ τι σου τυχαίνει, σόρυ κιόλας για το μακάβριο του πράγματος αλλά πολλά έχουν δει τα μάτια μου:? και δεν θα ήθελα να βρεθώ ποτέ σε θέση που θα αναγκάσω τα παιδιά μου να ζουν σε άσχημες οικονομικά συνθήκες

 

οπότε όλα καταλήγουν στο οικονομικό κομμάτι νομίζω... για μένα τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι χάλια καλέ... Αλλά από ένα σημείο και πέρα θα βαρεθείς... Δεν βλέπεις τους συνταξιούχους που τρελαίνονται και δεν ξέρουν με τι να ασχοληθούν;

Τι να σου πω εγώ δεν θα μπορούσα. Νομίζεις τώρα ότι θα ασχοληθείς με τις κοινωνικές και οικολογικές σου ανησυχίες, αλλά τελικά θα αδρανήσεις.

Αλλά αν είσαι τόσο πια κουρασμένη με τη δουλειά και δεν έχεις οικονομικό θέμα και είσαι σίγουρη ότι δεν θα το μετανιώσεις σε 6 μήνες, κάντο. Αλλά είσαι σίγουρη; Μετά φοβάμαι ότι δεν θα υπάρχει επιστροφή.

 

Δεν είναι τόσο η κούραση με την δουλειά όσο το να βλέπω ότι μπορώ και καλύτερα!! αλλά με αυτά που γράφετε βλέπω τελικά ότι και το "καλύτερα" είναι σχετικό... αυτό με την αδράνεια δεν παίζει σε εμένα.. είμαι non stop, ακόμη και στις διακοπές βαριέμαι θελω να κάνω πράγματα, π.χ. πάμε στο εξοχικό και όλοι κοιτάνε μπάνιο θάλλασα εγώ θέλω να βάλω και την ντοματούλα στον κήπο να την περιποιηθώ....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

μωρέ κι εγώ χθες θα σταματούσα αν είχα δικό μου μεγάλο σίγουρο εισόδημα γιατί και χόμπι έχω και ασχολίες πέραν του νοικοκυριού και σίγουρα θα έβρισκα και κάποια ημιαπασχόληση για να μην βαριέμαι και να καλύψω και το θέμα της κοινωνικότητας

 

τα παιδιά μας σήμερα είναι μαζί μας αύριο δεν θα είναι, θα μεγαλώσουν θα φύγουν για σπουδές θα παντρευτούν, θα έχουν την δική τους ζωή τέλος πάντων, δεν είναι παράμετρος που θα την σκεφτόμουνα εκτός από το να εξασφαλίσω πως θα μπορώ να τους παρέχω ότι χρειαστούν μέχρι να ανοίξουν τα δικά τους φτερά

 

η άλλη παράμετρος είναι ο σύζυγος, τι δουλειά κάνει, πόσο είναι το εισόδημά του, αλλά και πάλι βρε παιδιά, ζωή είναι, δεν ξέρεις ποτέ τι σου τυχαίνει, σόρυ κιόλας για το μακάβριο του πράγματος αλλά πολλά έχουν δει τα μάτια μου:? και δεν θα ήθελα να βρεθώ ποτέ σε θέση που θα αναγκάσω τα παιδιά μου να ζουν σε άσχημες οικονομικά συνθήκες

 

οπότε όλα καταλήγουν στο οικονομικό κομμάτι νομίζω... για μένα τουλάχιστον...

 

αν αφήσουμε το οικονομικό στην άκρη, πιστεύεις ότι το κοινωνικό επηρεάζεται? δηλ. εγώ έχω φίλες που δεν δουλεύουν και μια χαρά κοινωνικότατες είναι με τις παρέες τους και τις βόλτες τους...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι τόσο η κούραση με την δουλειά όσο το να βλέπω ότι μπορώ και καλύτερα!! αλλά με αυτά που γράφετε βλέπω τελικά ότι και το "καλύτερα" είναι σχετικό... αυτό με την αδράνεια δεν παίζει σε εμένα.. είμαι non stop, ακόμη και στις διακοπές βαριέμαι θελω να κάνω πράγματα, π.χ. πάμε στο εξοχικό και όλοι κοιτάνε μπάνιο θάλλασα εγώ θέλω να βάλω και την ντοματούλα στον κήπο να την περιποιηθώ....

 

Τι να σου πω. Από εκεί και πέρα είναι τελείως προσωπική υπόθεση... Απλώς να έχεις σκεφτεί καλά όλες τις παραμέτρους.

 

Βλέπεις κάποιες κάθονται σπίτι και βλέπουν όλη μέρα Μενεγάκη, άλλες ναι μεν δεν δουλεύουν αλλά κάνουν ένα σωρό άλλες δραστηριότητες και γεμίζουν το χρόνο τους δημιουργικά.

Πάντως ένα διάστημα που κάθισα στο σπίτι, ενώ ξεκίνησα δυναμικά, από ένα σημείο και πέρα άρχισα να τρομάζω με τον εαυτό μου, καθώς ασχολιόμουν με ένα σωρό λεπτομέρειες οικοκυρικών που τα ανήγαγα σε μέγα ζήτημα και δεν μου έφτανε και ο χρόνος... Αυτά που κοροιδεύω δηλαδή...Σιγά σιγά αδρανούσα, όλοι οι υπόλοιποι ήταν απασχολημένοι με τις δουλειές τους και ένιωθα αποκομένη. Είναι και στον άνθρωπο..

 

Ό,τι είναι να κάνεις να το κάνεις συνειδητά. Όχι βιαστικά. Άσε να περάσουν λίγοι μήνες και αν νιώθεις ακόμα έτσι πχ τον Σεπτέμβριο κάντο. Είναι μεγάλη απόφαση πάντως...

Link to comment
Share on other sites

αν αφήσουμε το οικονομικό στην άκρη, πιστεύεις ότι το κοινωνικό επηρεάζεται? δηλ. εγώ έχω φίλες που δεν δουλεύουν και μια χαρά κοινωνικότατες είναι με τις παρέες τους και τις βόλτες τους...

 

κοίτα...δεν έχω σταματήσει ποτέ τη δουλειά για να μιλήσω εκ πείρας...απλά φαντάζομαι ότι για μένα ας πούμε, που είμαι ένα άτομο που βγαίνω στην αγορά δίπλα στο σπίτι μου και πιάνω κουβέντα με όλους...πιστεύω ότι δεν θα μου έλειπαν οι παρέες και η κουβέντα...ούτως ή άλλως οι καλύτερες φίλες μου είναι εκτός δουλειάς οπότε και βρισκόμαστε στη χάση και στη φέξη λόγω υποχρεώσεων και των δύο πλευρών... και είπα και πιο πάνω ότι, λόγω ενδιαφερόντων, κάποια ημιαπασχόληση θα έκανα και αυτόματα αυτό θα με έφερνε σε επαφή με κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα ότι κάποιες έχετε την απορει τι κάνει μια μαμά σπίτι όταν δεν δουλεύει...θα σας πω....

 

Έχω 2 παιδιά 3 χρόνων ο ένας κ 20 μηνών ο άλλος...ΕΥΤΥΧΩΣ η ΔΥΣΤΗΧΩΣ δεν δουλευω..ευτυχως γιατι μεγαλωνω τα παιδια μονη μου δυστηχως γιατι τα χρήματα ΕΜΑΣ δεν μας φτάνουν μόνο με την μια δουλειά.Η μάλλον μας φτάνουν με πολύ οικονομία .Η μέρα είναι φουλ....το πρωί δουλειές μαγείρεμα κ παιχνίδι .... το απόγευμα λίγος δουλειά παλι..βόλτα έξω όλοι μαζι... αλλά πρωινά φτιάχνω κουλουράκια κ γενικά γλυκά για όλους...Η πάω μένω για καφε...Η πάω σου σούπερ-μάρκετ με την ησυχία μου...Γενικά έχω μια ήρεμη ζωή χωρίς το άγχος να προλάβω (εφοσων δεν δουλευω) αν με ρωτήσεις όμως θα ήθελα μια δουλεια έστω 4 ώρες να ξεφεύγω λίγο κ να παίρνω έστω λίγα χρηματα...δικά μ χρήματα...Τώρα ξέρετε πόσο καιρό θέλω να πάρω κάτι στα παιδιά το οποίο κάνει 10 ευρώ κα ακόμη δεν τότε χω πάρει... Τέλος πάντων

 

Εγώ στην θέση σου αν ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ότι λεφτά υπαρχουν (εδώ γελαμε) δεν θα δούλευα... Είναι όσο ωραίο να ξυπνάς το πρωί να κάνεις με την ησυχία σου τις δουλειες σου να κκάνεις τα ψώνια σου και ο μεσιμερι να ετοιμάζεις τραπέζι για τα παιδάκια σου κ τον άντρα σου..να τους περιμένεις σπίτι....

 

Από κει κ πέρα η απόφαση είναι δική σου..αν κ νομίζω πως θα πρέπει να το συζητήσεις παλι με τον άντρα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα ότι κάποιες έχετε την απορει τι κάνει μια μαμά σπίτι όταν δεν δουλεύει...θα σας πω....

 

Έχω 2 παιδιά 3 χρόνων ο ένας κ 20 μηνών ο άλλος...ΕΥΤΥΧΩΣ η ΔΥΣΤΗΧΩΣ δεν δουλευω..ευτυχως γιατι μεγαλωνω τα παιδια μονη μου δυστηχως γιατι τα χρήματα ΕΜΑΣ δεν μας φτάνουν μόνο με την μια δουλειά.Η μάλλον μας φτάνουν με πολύ οικονομία .Η μέρα είναι φουλ....το πρωί δουλειές μαγείρεμα κ παιχνίδι .... το απόγευμα λίγος δουλειά παλι..βόλτα έξω όλοι μαζι... αλλά πρωινά φτιάχνω κουλουράκια κ γενικά γλυκά για όλους...Η πάω μένω για καφε...Η πάω σου σούπερ-μάρκετ με την ησυχία μου...Γενικά έχω μια ήρεμη ζωή χωρίς το άγχος να προλάβω (εφοσων δεν δουλευω) αν με ρωτήσεις όμως θα ήθελα μια δουλεια έστω 4 ώρες να ξεφεύγω λίγο κ να παίρνω έστω λίγα χρηματα...δικά μ χρήματα...Τώρα ξέρετε πόσο καιρό θέλω να πάρω κάτι στα παιδιά το οποίο κάνει 10 ευρώ κα ακόμη δεν τότε χω πάρει... Τέλος πάντων

 

Εγώ στην θέση σου αν ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ότι λεφτά υπαρχουν (εδώ γελαμε) δεν θα δούλευα... Είναι όσο ωραίο να ξυπνάς το πρωί να κάνεις με την ησυχία σου τις δουλειες σου να κκάνεις τα ψώνια σου και ο μεσιμερι να ετοιμάζεις τραπέζι για τα παιδάκια σου κ τον άντρα σου..να τους περιμένεις σπίτι....

 

Από κει κ πέρα η απόφαση είναι δική σου..αν κ νομίζω πως θα πρέπει να το συζητήσεις παλι με τον άντρα σου!!

 

αχ αυτό λέω και εγώ.. αν αφήσουμε το οικονομικό στην άκρη είναι πολύ ωραίο να κανονίζεις τον χρόνο σου όπως θέλεις, να πίνεις και το καφεδάκι σου και να έχεις μία ήρεμη ζωή.. για το σούπερ μάρκετ τι να πω.. φίλη που δεν δουλεύει πάει πρωί καθημερινή χαλαρά ψωνίζει, είναι η καλύτερή της.. εγω Σάββατο πρωί, καταλαβαίνεις!!!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτό λέω και εγώ.. αν αφήσουμε το οικονομικό στην άκρη είναι πολύ ωραίο να κανονίζεις τον χρόνο σου όπως θέλεις, να πίνεις και το καφεδάκι σου και να έχεις μία ήρεμη ζωή.. για το σούπερ μάρκετ τι να πω.. φίλη που δεν δουλεύει πάει πρωί καθημερινή χαλαρά ψωνίζει, είναι η καλύτερή της.. εγω Σάββατο πρωί, καταλαβαίνεις!!!!

 

Ναι αλλά τελικά τι θέλεις; Μια ήρεμη ζωή όπου θα είσαι σπίτι και θα το ετοιμάζεις για τα παιδιά σου και τον άντρα σου ή θα ασχοληθείς με δραστηριότητες εκτός σπιτιού; Με έχεις μπερδέψει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμένα πάντως μου λείπει αυτή η ηρεμία και φανταστείτε ότι μου αρέσει αυτό που κάνω... θα ήθελα ρε παιδί μου να ξυπνάω το πρωί χωρίς άγχος, να μην χρειάζεται να σκεφτώ τι θα φοράω κάθε μέρα, να πίνω τον καφέ μου με την ησυχία μου και να κοιτάω τα πουλάκια, τα λουλουδάκια κλπ να οργανώνω την ημέρα μου ήρεμα κι ωραία...δεν θέλω να τρέχω σαν τον βέγγο άλλο...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννα , δεν έχουμε καμία απορία για το τι ακριβώς κάνει μια μαμά ή γυναίκα που δεν δουλευει στο σπίτι.

Ολες τουλάχιστον κάνουμε διακοπές , όλες γεννήσαμε και κάτσαμε κάποιο διάστημα μικρο μεγάλο , όλες αρρωστήσαμε και μείναμε κάποιες μέρες σπίτι κλπ κλπ

Ακριβώς αυτά που αναφέρεις κάνει.

Και ακριβώς γιαυτό κάποια στιγμή αν και δεν το καταλαβαίνουμε φλιπάρουμε και ασχολούμαστε με λεπτομέρειές άνευ λόγου και ουσίας ουσιαστικά με επαγγελματικό ζήλο!!!!!!

Η ατάκα πχ δεν προλαβαίνω , σηκώνει μεγάλη συζήτηση για το τι ακριβώς δεν προλαβαίνει αυτή η γυναίκα να κάνει! Αυτο που δεν προλαβαίνει για μένα είναι να βρεί πλέον την χαμένη εσωτερική ισορροπία της.

 

Το σπίτι μου , με το σπίτι της μη εγαζόμενης (παράδειγμα) σε καθαριότητα και τάξη με 2 παιδιά επίσης πίστεψε με δεν θα έχει διαφορά. Αρα γιατι κουράζεε κάθε μέρα με κάτι που δεν υπάρχει? Γιατι βλέπει ακόμη και την ανούσια σκόνη που μόλις έκατσε μετά απο μία ώρα που ξεσκόνισε?

Δεν είναι θέμα σωστού - λάθους.Είναι θέμα ισορροπίας.Οταν ακούω ότι δεν προλαβαίνει ή ότι είναι πιο δύσκολα δεν κριτικάρω αρνητικά απλά καταλαβαίνω ότι μια γυναίκα έχει χάσει τα όρια.

 

Εγω μια μέρα να μείνω σπίτι νιώθω πλέον χάλια , δεν έχω τι να κάνω , τρομάζω οτι πρέπει να ανοίξω TV να δω ανοησίες.Να βγω έξω ? Γιατί και τις άλλες μέρες μια χαρά θα βγω και επειδή είναι πιο πιεστικός ο χρόνος , δεν τον χαραμίζω σε βλακείες.

 

Αλλά αυτό είμαι εγώ , μπορεί σε άλλες να αρέσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τελικά τι θέλεις; Μια ήρεμη ζωή όπου θα είσαι σπίτι και θα το ετοιμάζεις για τα παιδιά σου και τον άντρα σου ή θα ασχοληθείς με δραστηριότητες εκτός σπιτιού; Με έχεις μπερδέψει.

 

Και τα δύο!!! όταν ασχολείσαι με πράγματα που αξίζουν μόνο ηρεμία λαμβάνεις!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα θα με κάλυπτε μια τετράωρη απασχόληση, να είμαι εγώ το αφεντικό και μια χαρά θα ήμουνα στο σπιτάκι μου αντί να τρέχω εδώ κάθε μέρα με τον κάθε μπιπ πάνω από το κεφάλι μου, να τρελαίνομαι από το άγχος κάθε φορά που αρρωσταίνουν τα παιδιά γιατί δεν έχω που να τα αφήσω, να έχω αφήσει στην άκρη καθετί που με γεμίζει και με κάνει ευτυχισμένη (την ζωγραφική και την συγγραφή για παράδειγμα) και τα απογεύματα να δίνω τα περισσεύματα της ενέργειάς μου - όση έχει απομείνει - στα παιδιά και στον άντρα μου

 

πάλι καλά που τουλάχιστον κάνω κάτι που με ενδιαφέρει στη δουλειά, αλλιώς θα είχα φρικάρει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Εγώ στην θέση σου αν ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ότι λεφτά υπαρχουν (εδώ γελαμε) δεν θα δούλευα... Είναι όσο ωραίο να ξυπνάς το πρωί να κάνεις με την ησυχία σου τις δουλειες σου να κκάνεις τα ψώνια σου και ο μεσιμερι να ετοιμάζεις τραπέζι για τα παιδάκια σου κ τον άντρα σου..να τους περιμένεις σπίτι....

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την γιαννα, μακάρι να είμασταν οικονομικά τόσο εύρωστοι ώστε να κάνω την ζωή που περιγράφει.

10 ώρες επιπλέον την ημέρα για τις δουλειές του σπιτιού μου, τα ψώνια μου, ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΕ!, να πάω έναν γιατρό που τα'χω αφήσει όλα, να κάνω δυο χόμπι, να πάω ένα κομμωτήριο που πρέπει να το κάνω ανατολικό ζήτημα και να γίνει ειδική αποστολή! Ισως ένα γυμναστήριο επιτέλους που το λαχταρώ τόσο, ένας καφές που και που με μια φίλη, ψώνια, λίγο να φτιάχνω κι εγώ για την οικογένεια μου κάτι καλύτερο απ'το φαγητό που μαγειρεύω όπως προλάβω στις 12 και τις 1 τη νύχτα... πωπωωω! μπορώ να γράφω για ώρα πόσα πράγματα θα ήθελα να κάνω!!!

Οσο και να θέλουμε να ξεφεύγουμε απ'την ρουτίνα, είναι μεγάλος άθλος καθημερινά να τρέχεις να προλάβεις και να καταφέρεις με την ψυχή στο στόμα να τα φέρεις βόλτα.

 

Πραγματι, αγαπώ την δουλειά μου, είμαι πολύ ενεργητικός άνθρωπος αλλά αν μπορούσα θα τα παρατούσα όλα χθες κι εγώ όπως είπε η άλλη κοπέλα!!!!! :D:D:D

 

Γιαννα είσαι η μόνη που έδωσες το στίγμα μίας μη εργαζόμενης μαμάς, προσωπικά ήθελα να δω κι αυτή την άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο!!! όταν ασχολείσαι με πράγματα που αξίζουν μόνο ηρεμία λαμβάνεις!!

 

Θα ξαναναφέρω το παράδειγμα των συνταξιούχων. Που ενώ ασχολούνται με πράγματα που αξίζουν (πχ εγγόνια, άλλου είδους δραστηριότητες κτλ), μετά από λίγο βλέπεις ότι τους ενοχλεί η κατάσταση και μόνο ήρεμοι δεν είναι. Το έχω ζήσει από κοντά σε διάφορες περιπτώσεις. Τον πρώτο καιρό φέρονται σαν να κάνουν διακοπές και ξεκουράζονται και είναι μέσα στην καλή χαρά που άφησαν τη δουλειά πίσω τους, μετά από λίγο καιρό, αρχίζει ο εκνευρισμός, περιφέρονται άσκοπα, εστιάζουν σε λεπτομέρειες όπου δίνουν μεγάλη βαρύτητα, δεν έχουν πως να γεμίσουν το χρόνο τους...

Και δεν μιλάω μόνο για ηλικιωμένους. Έχω παράδειγμα γυναίκας περίπου 50 χρονών που βγήκε σε πρόωρη σύνταξη και ενώ στην αρχή μας έλεγε πόσο καλά περνάει, τώρα κοντεύει να τρελαθεί.

Κάποιος που από την αρχή δεν έχει δουλέψει ποτέ, ίσως να έχει συνηθίσει την κατάσταση και τη συγκεκριμένη ρουτίνα και να είναι ευτυχισμένος. Κάποιος όμως που έχει μάθει να δουλεύει, και να κάνει 50 πράγματα ταυτόχρονα, δεν θα προσαρμοστεί εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες αποφάσεις. Σοβαρές με ακόμα σοβαρότερες συνέπειες εν καιρώ κρίσης.

Να παίρνονται σε 1 ημέρα;

 

πάρε άδεια ή περίμενε τις διακοπές σου και μετά ξανασκέψου το.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την γιαννα, μακάρι να είμασταν οικονομικά τόσο εύρωστοι ώστε να κάνω την ζωή που περιγράφει.

10 ώρες επιπλέον την ημέρα για τις δουλειές του σπιτιού μου, τα ψώνια μου, ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΕ!, να πάω έναν γιατρό που τα'χω αφήσει όλα, να κάνω δυο χόμπι, να πάω ένα κομμωτήριο που πρέπει να το κάνω ανατολικό ζήτημα και να γίνει ειδική αποστολή! Ισως ένα γυμναστήριο επιτέλους που το λαχταρώ τόσο, ένας καφές που και που με μια φίλη, ψώνια, λίγο να φτιάχνω κι εγώ για την οικογένεια μου κάτι καλύτερο απ'το φαγητό που μαγειρεύω όπως προλάβω στις 12 και τις 1 τη νύχτα...

 

Νόμιζα ότι έκανες πλάκα στην αρχή! 10 ώρες την ημέρα παραπάνω ελεύθερες, πόσες πια δουλειές σπιτιού θα κάνεις, πόσους γιατρούς θα επισκεφτείς, για πόσους καφέδες θα πας;;; Τα παιδάκια δεν θα τα βλέπεις πολύ παραπάνω αφού θα είναι στο σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

Aν υπάρχει μεγάλο σίγουρο εισόδημα δικό σου, τότε αυτό αλλάζει εντελώς τα δεδομένα. Προσωπικά, δεν είμαι fan της φάσης full time εργαζόμενη και μαμά κι έχω κανονίσει έτσι τη ζωή μου, με το ανάλογο χρηματικό κόστος, βέβαια. Θα μπορούσα κάλλιστα να δουλεύω με πιο εντατικούς ρυθμούς και να βγάζω τα διπλάσια, τουλάχιστον - ήταν επιλογή μου να μην αφιερώνω όλον το χρόνο και την ενέργειά μου στη δουλειά, αλλά σε πράγματα που με ευχαριστούν και με γεμίζουν.

 

Είναι πολύ καλό που έχεις χόμπι και είσαι βέβαιη πως θα μπορείς να γεμίζεις δημιουργικά το χρόνο σου. Το ίδιο κάνω κι εγώ. Ωστόσο, συνάντησα τη δυσκολία, σε πράγματα που θέλησα να ξεκινήσω, να μην λειτουργούν πρωινές ώρες. Βρήκα άλλα, βέβαια.

 

Σε κάθε περίπτωση, είναι πολύ μεγάλη απόφαση, στους αβέβαιους καιρούς που ζούμε. Όσο κι αν κινούμαι κι εγώ στην ίδια φιλοσοφία, το να μείνω χωρίς καθόλου δουλειά, μου ακούγεται κάπως παρακινδυνευμένο - εμένα προσωπικά. Νομίζω πως δε θα το ρίσκαρα, τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Οι δουλειες δεν τελειωνουν ΠΟΤΕ!

Αξιοποιηστε τον λιγο η πολυ χρονο που εχετε και μην αφηνετε την εργασια σας η οποια ειναι δυσευρετη την εποχη που ζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Η ατάκα πχ δεν προλαβαίνω , σηκώνει μεγάλη συζήτηση για το τι ακριβώς δεν προλαβαίνει αυτή η γυναίκα να κάνει! Αυτο που δεν προλαβαίνει για μένα είναι να βρεί πλέον την χαμένη εσωτερική ισορροπία της.

 

Το σπίτι μου , με το σπίτι της μη εγαζόμενης (παράδειγμα) σε καθαριότητα και τάξη με 2 παιδιά επίσης πίστεψε με δεν θα έχει διαφορά. Αρα γιατι κουράζεε κάθε μέρα με κάτι που δεν υπάρχει? Γιατι βλέπει ακόμη και την ανούσια σκόνη που μόλις έκατσε μετά απο μία ώρα που ξεσκόνισε?

Δεν είναι θέμα σωστού - λάθους.Είναι θέμα ισορροπίας.Οταν ακούω ότι δεν προλαβαίνει ή ότι είναι πιο δύσκολα δεν κριτικάρω αρνητικά απλά καταλαβαίνω ότι μια γυναίκα έχει χάσει τα όρια.

 

Ferby εγώ άλλο εννοώ όταν λέω πως δεν προλαβαίνω. Κάθε μία φυσικά οργανώνει την ζωή της διαφορετικά, αναλόγως με τις οικογενειακές απαιτήσεις, τον χαρακτήρα της και τις ώρες απασχόλησης. Και ασφαλώς και τα οικονομικά της.

Εγώ δεν προλαβαίνω να επισκεφθώ γιατρούς, οδοντίατρο, κομμωτήριο, να πάω για ψώνια, στη ζούλα με λίστα και τρέχοντας για να προλάβω να παραλάβω τα παιδιά! Εχω πολύ καιρό που παλεύω να βρω ένα 2ωρο να ψωνίσω ρούχα και παπούτσια για εμένα και τα παιδιά μου και δεν μπορώ να βρω.

Τα πρακτικά θέματα λοιπόν είναι για μένα κάτι μαγικό αν θα τα έλυνα! κι όχι αν έχει σκόνη που τώρα που διαφεύγει!! :cool:

 

Ένα άλλο ζήτημα είναι αυτό των οικογενειακών δεσμών. Λαχταράω τα παιδιά μου, τωρα μου τα μεγαλώνουν άλλοι που κάποιους τους πληρώνω για να μπορώ να συνεχίζω να εργάζομαι, με αποτέλεσμα να ξοδεύομαι, να ξεθεώνομαι και να μην τα ζω! Μεγάλο πράγμα αυτό που είπε η κοπέλα παραπάνω, να μπορείς να στρώνεις τραπέζι και να τρώει όλη η οικογένεια το μεσημέρι μαζί :rolleyes:

Αυτά τα μικρά, καθημερινά, πρακτικά ζητήματα λοιπόν για εμένα είναι σημαντικά! θα έδινα πολλά για να τα κατακτήσω!!

Link to comment
Share on other sites

Για την κοπέλα που άνοιξε το θέμα έχω να την συμβουλέψω να μην πάρει μία τόσο σοβαρή απόφαση εν μία νυκτί που έγραψε και η φίλη πιο πάνω, να κάτσει να δει τα κουράγια της και άμα δει ότι πια δεν θέλει να δουλέψει άλλο ας κάνει τις επιλογές της... είμαι σίγουρη όμως ότι θα της περάσει σε λίγες ημέρες γιατί δουλεύει πολλά χρόνια και με 3 παιδιά πιο λογικό θα ήταν να τα παρατήσει πολύ πριν...

από εκεί και πέρα, μην παρεξηγηθώ, αλλά κάνετε να μοιάζει καταναγκαστικό έργο να κάτσει μία μαμά σπίτι, να μεγαλώνει τα παιδιά της χωρίς να χρειάζεται να υποχρεώνεται σε γιαγιάδες - παππούδες ή νταντάδες.... είναι προτιμότερο δηλ. το παιδί να μεγαλώνει στον αυτόματα πιλότο με τους γονείς απόντες σε δουλειές!! επίσης, είναι και λίγο υποτιμητικό να λέτε ότι βλέπουν μόνο Μενεγάκη...

εγώ της λέω μπράβο που σκέφτεται σοβαρά να ασχοληθεί με τα παιδιά της στο σπίτι και με τόσα άλλα που σκέφτεται...

μου κάνει εντύπωση σε ένα φόρουμ που είναι για γονείς να λέμε ότι η μαμά θα φλιπάρει να κάθεται σπίτι να κάνει το αυτονόητο.. να μεγαλώσει τα παδιά της..

εγω δουλεύω, από ανάγκη, εάν είχα την δυνατότητα θα καθόμουν σπιτάκι μου!!

Link to comment
Share on other sites

η απόφαση έχει να κάνει με την προσωπικότητα και το χαρακτήρα του καθενός (και την οικονομική κατάσταση, βεβαίως).

δεν έχω δει ποτέ άτομο καριέρας, δηλαδή φιλόδοξο, να αφήνει δουλειά για να καθήσει σπίτι, όσο καλή οικονομική κατάσταση κι αν έχει. μπορεί να αφήσει τη δουλειά του για μια καλύτερη δουλειά.

 

οπότε ή δεν είσαι γυναίκα καριέρας, οπότε αράζεις σπίτι στην ηρεμία σου και τα χόμπυ σου, εφόσον οικονομικά τα βγάζετε πέρα ή δε σου αρέσει η δουλειά σου, οπότε ψάχνεις για άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Ferby εγώ άλλο εννοώ όταν λέω πως δεν προλαβαίνω. Κάθε μία φυσικά οργανώνει την ζωή της διαφορετικά, αναλόγως με τις οικογενειακές απαιτήσεις, τον χαρακτήρα της και τις ώρες απασχόλησης. Και ασφαλώς και τα οικονομικά της.

Εγώ δεν προλαβαίνω να επισκεφθώ γιατρούς, οδοντίατρο, κομμωτήριο, να πάω για ψώνια, στη ζούλα με λίστα και τρέχοντας για να προλάβω να παραλάβω τα παιδιά! Εχω πολύ καιρό που παλεύω να βρω ένα 2ωρο να ψωνίσω ρούχα και παπούτσια για εμένα και τα παιδιά μου και δεν μπορώ να βρω.

Τα πρακτικά θέματα λοιπόν είναι για μένα κάτι μαγικό αν θα τα έλυνα! κι όχι αν έχει σκόνη που τώρα που διαφεύγει!! :cool:

 

Ένα άλλο ζήτημα είναι αυτό των οικογενειακών δεσμών. Λαχταράω τα παιδιά μου, τωρα μου τα μεγαλώνουν άλλοι που κάποιους τους πληρώνω για να μπορώ να συνεχίζω να εργάζομαι, με αποτέλεσμα να ξοδεύομαι, να ξεθεώνομαι και να μην τα ζω! Μεγάλο πράγμα αυτό που είπε η κοπέλα παραπάνω, να μπορείς να στρώνεις τραπέζι και να τρώει όλη η οικογένεια το μεσημέρι μαζί :rolleyes:

Αυτά τα μικρά, καθημερινά, πρακτικά ζητήματα λοιπόν για εμένα είναι σημαντικά! θα έδινα πολλά για να τα κατακτήσω!!

 

Χαίρομαι γι' αυτά που γράφεις, γιατί με αυτά που γράφονται εδώ μέσα, θα τρελαθούμε.. αν κάποιος αισθάνεται χάλια να κάθεται σπίτι με τα παδιά του τι να πω.. εμένα με ξεπερνά!

είναι πολύ όμορφο αυτό που περιγράφεις με το μεσημεριανό τραπέζι.. διαβάστε εδώ να δείτε: http://www.nutriexperts.gr/home/%CF%84%CE%BF-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-%CE%B3%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85/

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...