Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΚΤΟΣ ΕΑΥΤΟΥ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΕΙ


vasilist

Recommended Posts

Καλημερα σας και καλως σας βρηκα.

 

Εχω μια κορουλα 19 μηνων και το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης: συχνα πυκνα οταν ξυπναει ειτε για πρωι ειτε για μεσημερι κλαιει και παραπονιεται εντονα αλλα δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι τοσο ανησυχητικο.

Το θεμα αρχιζει και γινεται περιπλοκο οταν μπουμε στο δωματιο της και προσπαθησουμε να την ηρεμησουμε.Τοτε αρχιζει μια απεριγραπτη γκρινια - κλαμα ειλικρινα δεν αναγνωριζω το παιδι μου.Οτι και να της πουμε οτι και να της δωσουμε το παιδι σπαρταραει στην κυριολεξια και δεν δεχεται ουτε την αγκαλια της μανας του.Μετα απο καποιο διαστημα 30 λεπτων περιπου επανερχεται σε φυσιολογικη κατασταση και ολα ειναι καλα.

Ο κοινωνικος μας περιγυρος,ο παιδιατρος αλλα και στον παιδικο μας εχουν λενε οτι το παιδι ειναι πιο μπροστα νοητικα για την ηλικια του.

Ειναι πολυ κοινωνικη,κανει αστεια,γελαει,παιζει,χορευει με καποια παιδικα τραγουδακια καιεχει την ικανοτητα αν της δειξεις τις εικονες σε ενα παραμυθι να αναγνωριζει τι ειναι τι.

Ηδη εχει πανω απο 15 λεξεις στο λεξιλογιο της,καποιες φορες μας ειδοποιει για κακα κτλ.

 

Ισως να μην εκανα ποτε αυτο το ποστ αλλα καπου διαβασα οτι αυτη η συμπεριφορα με το κλαμα ισως να ειναι σημαδι αυτισμου και ανησυχω...

 

Οποια βοηθεια - γνωμη δεκτη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλημερα σας και καλως σας βρηκα.

 

Εχω μια κορουλα 19 μηνων και το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης: συχνα πυκνα οταν ξυπναει ειτε για πρωι ειτε για μεσημερι κλαιει και παραπονιεται εντονα αλλα δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι τοσο ανησυχητικο.

Το θεμα αρχιζει και γινεται περιπλοκο οταν μπουμε στο δωματιο της και προσπαθησουμε να την ηρεμησουμε.Τοτε αρχιζει μια απεριγραπτη γκρινια - κλαμα ειλικρινα δεν αναγνωριζω το παιδι μου.Οτι και να της πουμε οτι και να της δωσουμε το παιδι σπαρταραει στην κυριολεξια και δεν δεχεται ουτε την αγκαλια της μανας του.Μετα απο καποιο διαστημα 30 λεπτων περιπου επανερχεται σε φυσιολογικη κατασταση και ολα ειναι καλα.

Ο κοινωνικος μας περιγυρος,ο παιδιατρος αλλα και στον παιδικο μας εχουν λενε οτι το παιδι ειναι πιο μπροστα νοητικα για την ηλικια του.

Ειναι πολυ κοινωνικη,κανει αστεια,γελαει,παιζει,χορευει με καποια παιδικα τραγουδακια καιεχει την ικανοτητα αν της δειξεις τις εικονες σε ενα παραμυθι να αναγνωριζει τι ειναι τι.

Ηδη εχει πανω απο 15 λεξεις στο λεξιλογιο της,καποιες φορες μας ειδοποιει για κακα κτλ.

 

Ισως να μην εκανα ποτε αυτο το ποστ αλλα καπου διαβασα οτι αυτη η συμπεριφορα με το κλαμα ισως να ειναι σημαδι αυτισμου και ανησυχω...

 

Οποια βοηθεια - γνωμη δεκτη...

 

Καλησπερα!

Τωρα ειδα το ποστ σου...

Οσον αφορα το θεμα αυτισμου θα πρεπει να συμβουλευτεις ειδικο γιατι ειναι πολυπλευρο ζητημα και ισως να μπερδευτεις με καποιες γνωμες εδω σχετικα με αυτο και ισως και να τρομοκρατηθεις αδικα. Στον ειδικο και παλι στον ειδικο, γιατι η κορουλα σου ειναι μια και μοναδικη και δεν συγκρινεται με αλλες περιπτωσεις (ιδιως σε ενα τοσο ειδικο και λεπτο θεμα).

(Παντως αν θες την ταπεινη μου γνωμη, δε νομιζω να εχει κατι τετοιο. ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ομως, ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΙΜΑΙ και εγω με 17 μηνων κορουλα, ΟΧΙ ΕΙΔΙΚΟΣ).

Τωρα οσον αφορα τον υπνο, το παιδι μπορει απλα να ζηταει την προσοχη σας, να ξυπναει και να συνειδητοποιει οτι ειναι μονη της και να παθαινει εκρηξεις θυμου, πραγμα πολυ φυσιολογικο για την ηλικια της. Επισης δεν αποκλειεται και να πισωγυριζει περιστασιακα...

Ομως αν θες δωσε λιγες παραπανω πληροφοριες για το πως την κοιμιζες απο οταν γεννηθηκε, αν την κοιμιζεις μονο εσυ, αν την θηλασες και ποσο, πως την επαιρνε ο υπνος (αν θηλαζες π.χ και την επαιρνε ο υπνος στο στηθος και ποτε σταματησε αυτο και με ποιον τροπο), αν εφαρμοσατε ελεγχομενο κλαμα και απο ποτε μεχρι ποτε και τι εντασης ηταν αυτο καθ'ολη την διαρκεια του, αν αποθηλασες πώς αποθηλασες, απο ποτε κοιμαται μονη της και ολα τα σχετικα....

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας και καλως σας βρηκα.

 

Εχω μια κορουλα 19 μηνων και το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης: συχνα πυκνα οταν ξυπναει ειτε για πρωι ειτε για μεσημερι κλαιει και παραπονιεται εντονα αλλα δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι τοσο ανησυχητικο.

Το θεμα αρχιζει και γινεται περιπλοκο οταν μπουμε στο δωματιο της και προσπαθησουμε να την ηρεμησουμε.Τοτε αρχιζει μια απεριγραπτη γκρινια - κλαμα ειλικρινα δεν αναγνωριζω το παιδι μου.Οτι και να της πουμε οτι και να της δωσουμε το παιδι σπαρταραει στην κυριολεξια και δεν δεχεται ουτε την αγκαλια της μανας του.Μετα απο καποιο διαστημα 30 λεπτων περιπου επανερχεται σε φυσιολογικη κατασταση και ολα ειναι καλα.

Ο κοινωνικος μας περιγυρος,ο παιδιατρος αλλα και στον παιδικο μας εχουν λενε οτι το παιδι ειναι πιο μπροστα νοητικα για την ηλικια του.

Ειναι πολυ κοινωνικη,κανει αστεια,γελαει,παιζει,χορευει με καποια παιδικα τραγουδακια καιεχει την ικανοτητα αν της δειξεις τις εικονες σε ενα παραμυθι να αναγνωριζει τι ειναι τι.

Ηδη εχει πανω απο 15 λεξεις στο λεξιλογιο της,καποιες φορες μας ειδοποιει για κακα κτλ.

 

Ισως να μην εκανα ποτε αυτο το ποστ αλλα καπου διαβασα οτι αυτη η συμπεριφορα με το κλαμα ισως να ειναι σημαδι αυτισμου και ανησυχω...

 

Οποια βοηθεια - γνωμη δεκτη...

 

Πολλα παιδακια το κανουν αυτό...και ο μικρος μου το εκανε μετα το μεσημεριανο υπνο.Ολα του φταιγανε και απλα γκρινιαζε με τα παντα...μεχρι να περασει λιγη ωρα να ξυπνησει καλα καλα και όλα μελι γαλα.Μην αγχωνεσαι και μη βαζεις διαφορα ασχημα με το μυαλο σου...αγουροξυπνημενο είναι...δεν εχει τπτ.οσο μεγαλωνει θα το κοψει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δε μας είπες: πώς γεννήθηκε; Με φυσιολογικό ή καισαρική; Πήρε καθόλου ξένο γάλα; Πιπίλα μήπως και έπαθε σύγχυση θηλών; Χαχα πλάκα κάνω! Μην ανησυχείς απλώς στραβοξυπναει και σου κάνει και ναζάκια.

Link to comment
Share on other sites

Η ηλικία είναι καλέεεε! όχι και αυτιστικό ένα παιδάκι που στραβοξυπνάει. :confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Μα ψάχνεστε;;;;;; - ώρες ώρες λέτε τόσο βαριές κουβέντες.. τι να πω;

 

Οταν δηλαδή θα έρθει η στιγμή να μετρήσετε πόσα γράμματα έχει μάθει στο νήπιο και να το συγκρίνετε με συμμαθητή που μπορεί να έχει μάθει 7 λέξεις παραπάνω, τι θα πείτε;;; :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Οτι έιναι διανοητικά καθυστερημένο;;;;;;

Ημαρτον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vasilist,καμία σημασία δεν έχουν όλα αυτά που αναφέρεις ..πόσες λέξεις λέει κλπ...τώρα είναι πιο μπροστά νοητικά δεν θα το σχολιάσω.

 

Αλίμονο ,αν όποιο παιδάκι κλαίει οταν ξυπνάει ειναι αυτιστικό. Ειλικρινά απορώ πως ζείτε με αυτό το άγχος κ την ανάλυση της παραμικρής κίνησης ή αντίδρασης του παιδιου.

 

Κι ο γιος μου , μπορεί να κοιμηθεί ένα μεσημέρι ,που δεν το συνηθίζει, κ κλαίει γιατί έχασε λέει τον χρόνο του!!!!!

 

Foteinina, ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως σχετίζονται όλα αυτά που ρωτάς....αν θήλασε,πώς, πότε. γιατί.....ααα.α..ξέχασα σε αυτό το φόρουμ ο θηλασμός κολλάει παντού!!!!!!!!!!!

 

Χαρείτε τα παιδάκια σας , κ αφήστε τις έρευνες, τις βιβλιογραφίες, τις διατριβές κ τις αμπελοφιλοσοφίες !!! Γιατί μεγαλώνουν γρήγορα!!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά το οτι δεν συνέρχεται εύκολα και παιρνει μισάωρο ειναι όντως ενα απο τα συμπτώματα του αυτισμού αλλα επειδή ειναι κοινωνική κυρίως και μιλάει δεν θα ανησυχούσα

Αν δεις σε κάποια στιγμή να εχει σταματήσει η ανάπτυξη αυτήν ομιλία η να μην θελει να παιξει με αλλα παιδια τότε καλο ειναι το πας σε αναπτυξιολογο.. Τωρα ειναι πολυ νωρις

Link to comment
Share on other sites

Vasilist,καμία σημασία δεν έχουν όλα αυτά που αναφέρεις ..πόσες λέξεις λέει κλπ...τώρα είναι πιο μπροστά νοητικά δεν θα το σχολιάσω.

 

Αλίμονο ,αν όποιο παιδάκι κλαίει οταν ξυπνάει ειναι αυτιστικό. Ειλικρινά απορώ πως ζείτε με αυτό το άγχος κ την ανάλυση της παραμικρής κίνησης ή αντίδρασης του παιδιου.

 

Κι ο γιος μου , μπορεί να κοιμηθεί ένα μεσημέρι ,που δεν το συνηθίζει, κ κλαίει γιατί έχασε λέει τον χρόνο του!!!!!

 

Foteinina, ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως σχετίζονται όλα αυτά που ρωτάς....αν θήλασε,πώς, πότε. γιατί.....ααα.α..ξέχασα σε αυτό το φόρουμ ο θηλασμός κολλάει παντού!!!!!!!!!!!

 

Χαρείτε τα παιδάκια σας , κ αφήστε τις έρευνες, τις βιβλιογραφίες, τις διατριβές κ τις αμπελοφιλοσοφίες !!! Γιατί μεγαλώνουν γρήγορα!!!!!!

 

 

Με κάλυψες απόλυτα!! Κ μένα ειδικά ο γιος μου περίπου στα 2 ξύπναγε με λιγμούς κ ανεξήγητη συμπεριφορά! Κ όχι δεν είναι αυτιστικός...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν.

 

Στο θέμα τώρα...

 

Μετα απο επίσκεψη σε παιδοψυχολογο μπορώ να πω οτι ησυχασα αρκετά και οφειλω να ομολογήσω οτι ναι ήμουν υπερβολικός σε αντίθεση με την σύζυγο μου.

Ο ψυχολόγος λοιπόν μας είπε οτι αν και σχετικά νωρίς το παιδί δεν έχει ούτε ένα ανησυχητικό σημάδι για αυτισμό. Διαπίστωσε οτι έχει κάνει κάποια αναπτυξιακή βηματα σχετικά πρόωρα χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι απαραίτητα.

Την χαρακτήρισε ως εξαιρετικά κοινωνική και συνεργασίμη.

Σχετικά με την ανεξηγητη για εμάς συμπεριφορά της μας είπε οτι τα παιδιά αντιλαμβανονται εντελώς διαφορετικά κάποιες καταστάσεις και καποιες φορές αντιδρούν με τρόπο που σε εμάς μοιάζει παράλογο αλλά δεν είναι.

 

Στο αρχικό μου ποστ ξέχασα να αναφέρω πως οσο η μικρή έκανε αυτά τα αναιτια επεισόδια μετά τον ύπνο δεν ανησυχουσα αλλά σε κάποια φάση, όταν έγραψα και το αρχικό ποστ, μας τα έκανε κάποιες φορές και σε άσχετα χρονικά σημεία. Αυτό ήταν που με ανησύχησε περισσότερο.

 

Η μικρή γεννήθηκε με καισαρική, θηλασε απο την πρώτη στιγμή και θηλαζει ακόμα, μόνο τα βράδια πλέον.

Δεν πήρε ποτέ πιπιλα, μέχρι πριν λίγο καιρό την κοιμιζε μόνο η μαμά αλλά τους τελευταίους μήνες ζητάει εμένα κάποιες φορές να την νανουρισω.

 

Ευχαριστώ ξανά όσους απαντησαν η και θα απαντήσουν πιο μετά στο θέμα και σας εύχομαι υγεία και να χαίρεστε τα μωρά σας...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vasilist ξέχασα να σου πω κι ολας πως τα μικρά παιδάκια σε αυτή την ηλικία κι ως τα 2-2,5 περίπου, ξεκινούν να βλέπουν "όνειρα". Δεν είναι όμως σε θέση να αντιληφθούν τι τους συμβαίνει, μπερδεύονται, δεν ξεχωρίζουν το όνειρο με την πραγματικότητα και συγχίζονται.

Το θυμήθηκα πριν λίγο. Είχε συμβεί και στο δικό μου παιδί, στο ένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ τι μου θυμήσατε!!! και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με τον γιό μου. Και δεν τον έκανε μόνο το βράδυ αλλά και το μεσημέρι. Πήγα και εγώ στην αρχή σε παιδοψυχίατρο (κακώς) γιατί χωρίς λόγο άρχισε να μου λέει χαζομάρες. Και τελικά πήγα σε παιδοψυχολόγο που και αυτός με ηρέμησε. Απλά είναι μια φάση που περνάει. Από ότι κατάλαβα παίζει ρόλο τα ερεθίσματα που έχει το παιδί. Εγώ καταλάβαινα ότι έπαιζε ρόλο το στρές και η πίεση ίσως που δέχονται και εμείς δεν το καταλαβαίνουμε. Μακάρι και εγώ να το είχα βρεί τότε εδώ στο φόρουμ και να μην αγχωνόμουν τότε άδικα.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...