Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρό σέρνεται και γκρινιαζει


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!! Έχω μια μικρούλα 6 μηνών που το τελευταίο διάστημα απασχολειται είτε στο γυμναστήριο αλλά κυρίως στα αφρωδη παζλ στο πάτωμα,το ρηλαξ κουνια έγινε επικίνδυνο και δεν το χρησιμοποιώ.Καθως παίζει στο παζλ με τα παιχνίδια ξαπλωμένη ,γυρίζει μπρούμυτα , σέρνεται λυγίζοντας τα πόδια ,φτάνει τα παιχνιδια και γκρινιαζει μετα.Θεωρώ ότι είναι ακόμη πολύ μικρή για μπουσουλημα οπότε το σενάριο αυτό δεν το σκέφτομαι.Προς τι όμως η έντονη γκρίνια? Γενικά είναι ένα πολύ καλοβολο μωρό από την γέννηση της.Νιωθω ότι κάτι θέλει να κάνει και δεν ξέρω τι για να την βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχω γινει μανα ακόμα για να μπορεσω να σε βοηθησω με το ένστικτο μιας μανας, ωστόσο τα τελευταία 6 χρόνια απο τα 18 μου προσέχω βρεφη. Θα σου μιλησω με αυτην την εμπειρια που έχω. Προσπάθησε να μην την αφηνεις συνέχεια ξαπλωμένη και να παίζει. Είναι μικρουλα ακομα και κουράζεται εύκολα. Στήριξε την στο πωπουδακι της και δωστης παιχνίδια, παιξε μαζι της. Τραγουδησε την παιδικά τραγουδακια. Λογικα προσπαθεί να σου τραβήξει την προσοχή. Για να μπουσουλησει ειναι ναι αρκετά νωρις. 

Link to comment
Share on other sites

Θελει να καθίσει ή να μπουσουλήσει και δεν ξέρει πώς, πιθανότατα είναι όμως κοντά. Δεν είναι μικρή, θα μπορούσε να τα κάνει και αργότερα αλλά το εξάμηνο δεν είναι πολύ νωρίς. 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εισαστε σε αλμα αυτο θα δηκαιολογουσε την γρηνια, καπου εκει στους 6 μηνες υπαρχει ενα αν θυμαμαι καλα. Οσο για το μπουσουλημα μπορει να ειναι λιγο νωρις αλλα σε κανα μηνα θα ειναι πιθανο να το δοκημασει. Σε εμας η μικρη στους 6 μηνες χτηπιοταν στο χαλι, μετα αρχισε να προχωραει σαν καμπια προς τα πισω και χτηπιοταν οταν δεν εφτανε το παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως περνάει κάποιο αλμα , συνήθως όταν περνάει έχει στάνταρ συμπεριφορά,τώρα μπορεί να άλλαξε.Και τα παιχνιδάκια της όταν τα φτάνει και πάλι γκρινιάζει και χτυπιέται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχωνεσαι είναι απόλυτα φυσιολογική η συμπεριφορά του.. Είναι σε στάδιο που θέλει να κάνει πράγματα κ ακόμα δεν τα καταφέρνει κ γι αυτό προσπαθεί. Ανάσκελα γυρνάει το μωρό σ ή όχι ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Dust pink said:

Λίγο πριν μπει στον 4ο γύρισε από ανάσκελα μπρούμυτα αλλά το αντίθετο δεν το κάνει

Μηπως η μικρη σου ειναι το κλουν μας;;; Και σε εμας 3,5 μηνων γυρισε μπρουμυτα αλλα το αντιθετο ακομα και τωρα δεν το κανει. Εκει στους 6 μηνες εμαθε να καθεται μονη της, τωρα στους 7,5 εμαθε να μπουσουλαει και να ανακαθησει μονη της, και ξεκηνησε να τραβιεται απο τα καγκελα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 43 λεπτά , Dust pink είπε:

Λίγο πριν μπει στον 4ο γύρισε από ανάσκελα μπρούμυτα αλλά το αντίθετο δεν το κάνει

Μπορεί τότε επειδή δεν γυρνάει ακόμα ανάσκελα να το προσπαθεί κ να νευριαζει, δεν έχει βρει τον τρόπο ακόμα. Εμένα η μικρούλα μ θυμάμαι λίγο πριν τον 5 που την εβαζα μπρούμυτα νευριαζε απίστευτα γιατί δεν μπορούσε να γυρίσει, στον 5° μήνα τα κατάφερε κ δεν ξανά γκρινιαξε, για να γυρίσει όμως από ανάσκελα μπρούμυτα το έκανε όταν ήταν 6,5 μηνών. Οπότε πιστεύω ότι γι αυτό γκρινιάζει. @Δωρα εσένα δεν γυρνάει από μπρούμυτα??? Κ μπουσουλαει παρόλα αυτά?? Περίεργο!! Μπορείς να την βάζεις μπρούμυτα για να γυρίσει, απ την στιγμή που μπουσουλαει θα το κάνει πολύ εύκολα γιατί για να γυρνάνε χρειάζεται να έχουν δύναμη στα χερακια που η μικρή σ έχει. Μπουσουλαει κανονικά ή σέρνεται?

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Liaki21 είπε:

Δεν εχω γινει μανα ακόμα για να μπορεσω να σε βοηθησω με το ένστικτο μιας μανας, ωστόσο τα τελευταία 6 χρόνια απο τα 18 μου προσέχω βρεφη. Θα σου μιλησω με αυτην την εμπειρια που έχω. Προσπάθησε να μην την αφηνεις συνέχεια ξαπλωμένη και να παίζει. Είναι μικρουλα ακομα και κουράζεται εύκολα. Στήριξε την στο πωπουδακι της και δωστης παιχνίδια, παιξε μαζι της. Τραγουδησε την παιδικά τραγουδακια. Λογικα προσπαθεί να σου τραβήξει την προσοχή. Για να μπουσουλησει ειναι ναι αρκετά νωρις. 

Ευχαριστώ!! Εύχομαι όταν με το καλό το αποφασίσεις όμορφα και υγιή μωράκια! Η αλήθεια είναι ότι γκρινιάζει και με μένα και με τον μπαμπά κ την μητέρα μου όταν παίζουμε μαζί της και είναι σε αυτή την στάση!@ΑΡΓΚ κάτι τέτοιο υποψιάζομαι γιατί είναι στη φάση που κάθεται με υποστήριξη...εκεί που σέρνεται τσιριζει ,παίζει , γελάει...ρίχνει και την γκρίνια...τι να πω... μεγαλώνουν!

5 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Μηπως η μικρη σου ειναι το κλουν μας;;; Και σε εμας 3,5 μηνων γυρισε μπρουμυτα αλλα το αντιθετο ακομα και τωρα δεν το κανει. Εκει στους 6 μηνες εμαθε να καθεται μονη της, τωρα στους 7,5 εμαθε να μπουσουλαει και να ανακαθησει μονη της, και ξεκηνησε να τραβιεται απο τα καγκελα.

Να τις γνωρίσουμε τις αδερφές ψυχές.ακριβως τόσο και μένα γύρισε μπρούμυτα!Να την χαίρεσαι την κούκλα!@mama16  να το χαίρεσαι το παιδάκι σου! Σήμερα γύρισε στα μισά για ανάσκελα , είμαι λίγο αγχωμενη με το θέμα αυτό να γυρίσει δηλαδή και πάλι ανάσκελα αν και το κάθε παιδάκι έχει τους ρυθμούς του!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Dust pink είπε:

Ευχαριστώ!! Εύχομαι όταν με το καλό το αποφασίσεις όμορφα και υγιή μωράκια! Η αλήθεια είναι ότι γκρινιάζει και με μένα και με τον μπαμπά κ την μητέρα μου όταν παίζουμε μαζί της και είναι σε αυτή την στάση!@ΑΡΓΚ κάτι τέτοιο υποψιάζομαι γιατί είναι στη φάση που κάθεται με υποστήριξη...εκεί που σέρνεται τσιριζει ,παίζει , γελάει...ρίχνει και την γκρίνια...τι να πω... μεγαλώνουν!

Να τις γνωρίσουμε τις αδερφές ψυχές.ακριβως τόσο και μένα γύρισε μπρούμυτα!Να την χαίρεσαι την κούκλα!@mama16  να το χαίρεσαι το παιδάκι σου! Σήμερα γύρισε στα μισά για ανάσκελα , είμαι λίγο αγχωμενη με το θέμα αυτό να γυρίσει δηλαδή και πάλι ανάσκελα αν και το κάθε παιδάκι έχει τους ρυθμούς του!

Η αλήθεια είναι ότι σαν γονείς πάντα θα αγχωνομαστε για όλα, την μία φορα γιατί δεν γυρνάει, μετά γιατί δεν μπουσουλαει, γιατί δεν κάνει βήματα κλπ.. Κάθε μήνα θα αγχωνεσαι κ για αλλά πράγματα όπως κάνω κ εγώ κ όπως κάνουν κ όλοι οι γονείς, αλλά μην αγχωνεσαι ακόμα είναι μικρούλα, εμένα 6,5 μηνών άρχισε να στριφογυρίζει κ 9 μηνών να κάθεται χωρίς στήριξη, εκεί να δεις άγχος!!! :-P ελπίζω στα δεύτερα παιδάκια όλοι να είμαστε πιο χαλαροί! Να σου ζησει κιόλας! :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , mama16 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι σαν γονείς πάντα θα αγχωνομαστε για όλα, την μία φορα γιατί δεν γυρνάει, μετά γιατί δεν μπουσουλαει, γιατί δεν κάνει βήματα κλπ.. Κάθε μήνα θα αγχωνεσαι κ για αλλά πράγματα όπως κάνω κ εγώ κ όπως κάνουν κ όλοι οι γονείς, αλλά μην αγχωνεσαι ακόμα είναι μικρούλα, εμένα 6,5 μηνών άρχισε να στριφογυρίζει κ 9 μηνών να κάθεται χωρίς στήριξη, εκεί να δεις άγχος!!! :-P ελπίζω στα δεύτερα παιδάκια όλοι να είμαστε πιο χαλαροί! Να σου ζησει κιόλας! :)

Πράγματι, πολλές φορές μας πιάνει άγχος για κάτι που μελλοντικά θα βαρεθουμε να βλέπουμε και να ακούμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Dust pink είπε:

Πράγματι, πολλές φορές μας πιάνει άγχος για κάτι που μελλοντικά θα βαρεθουμε να βλέπουμε και να ακούμε.

Χαχαχα ακριβώς!!!!! :-D:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχουν αυστηροι κανονες σε τετοια πραγματα, ειδικα το μπουσουλημα δεν ειναι οροσημο αναπτυξης. Εχω παιδι που πρωτα περπατησε (μετα το χρονο) και μετα καταλαβε οτι μπορει ο ανθρωπος να κινηθει στα 4, και αλλο που 4 μηνων μπουσουλουσε, 6-7 ανεβαινε μπουσουλωντας και σκαλες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,άλλωστε πολλά μωρά προσπέρασαν το στάδιο μπουσουληματος και περπατούν κατευθείαν.Το γύρισμα μπρούμυτα-ανασκελα αποτελεί ορόσημο και συνήθως οι παιδίατροι ρωτούν.Βεβαι το πότε θα το κατακτήσει το κάθε παιδάκι είναι καθαρά υποκειμενικό!

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, mama16 said:

Μπορεί τότε επειδή δεν γυρνάει ακόμα ανάσκελα να το προσπαθεί κ να νευριαζει, δεν έχει βρει τον τρόπο ακόμα. Εμένα η μικρούλα μ θυμάμαι λίγο πριν τον 5 που την εβαζα μπρούμυτα νευριαζε απίστευτα γιατί δεν μπορούσε να γυρίσει, στον 5° μήνα τα κατάφερε κ δεν ξανά γκρινιαξε, για να γυρίσει όμως από ανάσκελα μπρούμυτα το έκανε όταν ήταν 6,5 μηνών. Οπότε πιστεύω ότι γι αυτό γκρινιάζει. @Δωρα εσένα δεν γυρνάει από μπρούμυτα??? Κ μπουσουλαει παρόλα αυτά?? Περίεργο!! Μπορείς να την βάζεις μπρούμυτα για να γυρίσει, απ την στιγμή που μπουσουλαει θα το κάνει πολύ εύκολα γιατί για να γυρνάνε χρειάζεται να έχουν δύναμη στα χερακια που η μικρή σ έχει. Μπουσουλαει κανονικά ή σέρνεται?

Θα μπορουσε να γυρησει αλλα δεν θελει νομηζω. Και μποσουλαει κανονικα με το κλασικο τροπο, μπορει να κανει καμια 40 βηματακια πριν σταματαει για να ξεκουραστει, τοτε καθεταιι στον ποπο της παιζει λιγο η αλλαζει κατευθυνση και μετα συνεχηζει το μπουσουλημα. Καθεται στον ποπο της για πολυ ωρα πλεον. Κανει και πρσπαθειες να τραβιζτει απο τα επιπλα αλλα δεν την ενδιαφερει να γυρναει. Δεν βρισκω αλλη εξηγηση...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Θα μπορουσε να γυρησει αλλα δεν θελει νομηζω. Και μποσουλαει κανονικα με το κλασικο τροπο, μπορει να κανει καμια 40 βηματακια πριν σταματαει για να ξεκουραστει, τοτε καθεταιι στον ποπο της παιζει λιγο η αλλαζει κατευθυνση και μετα συνεχηζει το μπουσουλημα. Καθεται στον ποπο της για πολυ ωρα πλεον. Κανει και πρσπαθειες να τραβιζτει απο τα επιπλα αλλα δεν την ενδιαφερει να γυρναει. Δεν βρισκω αλλη εξηγηση...

Εσείς περάσατε στα δύσκολα κατευθείαν.Απο την στιγμή που μπουσουλαει και κάθεται έχει μεγαλύτερο εύρος κινήσεων και ενδιαφεροντων. Ίσως αν την βάζεις ανάσκελα με παιχνίδια τριγύρω κάνει κάποια κίνηση να γυρισει, το έκανε με αυτό τον τρόπο η δική μου χθες αλλά το βαρελάκι δεν ήταν συνειδητό...το βάρος του σώματος την ξαναεριξε ανάσκελα.Εμενα συνήθως κάνει το εξής: γυρνάει μπρούμυτα ,σέρνεται μέχρι την άλλη άκρη βρίσκει ένα πιανακι και βαράει τα πλήκτρα μπρούμυτα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dust pink said:

Εσείς περάσατε στα δύσκολα κατευθείαν.Απο την στιγμή που μπουσουλαει και κάθεται έχει μεγαλύτερο εύρος κινήσεων και ενδιαφεροντων. Ίσως αν την βάζεις ανάσκελα με παιχνίδια τριγύρω κάνει κάποια κίνηση να γυρισει, το έκανε με αυτό τον τρόπο η δική μου χθες αλλά το βαρελάκι δεν ήταν συνειδητό...το βάρος του σώματος την ξαναεριξε ανάσκελα.Εμενα συνήθως κάνει το εξής: γυρνάει μπρούμυτα ,σέρνεται μέχρι την άλλη άκρη βρίσκει ένα πιανακι και βαράει τα πλήκτρα μπρούμυτα.

οποτε την βαζω ανασκελα γυρναει αμεσα μπρουμητα και μετα ειτε ανακαθεται ειτε αρχηζει να μπουσουλαει...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Θα μπορουσε να γυρησει αλλα δεν θελει νομηζω. Και μποσουλαει κανονικα με το κλασικο τροπο, μπορει να κανει καμια 40 βηματακια πριν σταματαει για να ξεκουραστει, τοτε καθεταιι στον ποπο της παιζει λιγο η αλλαζει κατευθυνση και μετα συνεχηζει το μπουσουλημα. Καθεται στον ποπο της για πολυ ωρα πλεον. Κανει και πρσπαθειες να τραβιζτει απο τα επιπλα αλλα δεν την ενδιαφερει να γυρναει. Δεν βρισκω αλλη εξηγηση...

Ναι μην ανησυχείς αφού κάνει όλα αυτά απλα βλέπει ότι μπορεί να κάνει τα άλλα  που είναι πιο ενδιαφέροντα κ δεν την ενδιαφέρει να γυρίσει από μπρούμυτα ανάσκελα. Έχεις δοκιμάσει να την βάλεις ξάπλα μπρούμυτα να δεις μήπως γυρίσει??  Η σηκώνεται απλά στα τέσσερα κ μπουσουλαει?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mama16 said:

Ναι μην ανησυχείς αφού κάνει όλα αυτά απλα βλέπει ότι μπορεί να κάνει τα άλλα  που είναι πιο ενδιαφέροντα κ δεν την ενδιαφέρει να γυρίσει από μπρούμυτα ανάσκελα. Έχεις δοκιμάσει να την βάλεις ξάπλα μπρούμυτα να δεις μήπως γυρίσει??  Η σηκώνεται απλά στα τέσσερα κ μπουσουλαει?

η θα μπουσουλησει η θα ανακαθεται

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

η θα μπουσουλησει η θα ανακαθεται

 

Δεν πειράζει, μην σε αγχωνει καθόλου, απλά δεν βρίσκει ενδιαφέρον στο να γυρίσει ανάσκελα απ τη στιγμή που ξέρει κ να μπουσουλαει!

Link to comment
Share on other sites

Θα τα κάνει σε ανύποπτο χρόνο.Κοριτσια σήμερα το απόγευμα γύρισε η δικη μου από μπρούμυτα ανάσκελα πάλι.τωρα το έχει βρει παιχνιδι και κάνει βαρελάκια.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν χρειάζεται άγχος γιατί περνάει κ στο μωρό. Διαβάζοντας τα posts σας θυμήθηκα τα δικά μου. Συγκεκριμένα είχα έννοια ποτέ θα γυρίσει πλευρό κ αναρωτιομουν ποτέ θα έρθει ή ώρα. Τελικά το έκανε 5.5 μηνών κ μετά ξεκίνησε ένας αγώνας για να καταφέρω να αλλάξω την πάνα του. Έκανε συνέχεια βαρελάκια κ δεν έμενε στιγμή ανάσκελα. Κάθε φορά έδινα μάχη μέχρι που εκπαιδευτηκα στην αλλαγή στα μπρούμυτα!  

  Τελικά καθε ηλικία έχει την ομορφιά της και ειναι κρίμα το άγχος να μην μας αφήνει να την χαρουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...