Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξέταση του Νίκα.... (μικροβιολογική εξέταση βιοψία ενδομητρίου )


lenilena

Recommended Posts

On Sunday, October 07, 2018 at 10:31 ΠΜ, astrogea είπε:

Κοριτσι μου  χιλια ευχαριστω για τα καλα σου λογια,

ειμαι σιγουρη οτι θα τα  καταφερεις και εσυ,αλλωστε βρισκεσαι σε καλα χερια!!

Την επιτυχια μου τη χρωσταω επισης σε εσας που μεσα απο  τις δικες σας περιπετειες  πραγματοποιησα εξετασεις που δεν ειχα κανει.

Αλλα και στο νικα  ο οποιος εκτος απο την βιοψια ,πολυ χρησιμη ειναι και η πληροφορια που σου δινει για τα πινοποδια δηλαδη ποια μερα ειναι καταλληλη για καθε γυναικα ωστε γινει η εμβρυομεταφορα.

Περισυ τον ιουνιο μου εδωσαν 10 μερες πριν προγεστερονη ενω επρεπε μονο 4.

Φυσικα ,εκτος των αλλων , απετυχε η εξωσωματικη αφου το ενδομητριο δεν ηταν ετοιμο ωστε να δεχτει το εμβρυο.

Δεν ειναι βεβαια σιγουρο οτι οποια κανει την εξεταση θα μεινει και εγκυος αμεσως μετα γιατι υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που μπορει να μη δινουν θετικη χοριακη οπως η ποιοτητα των εμβρυων που ειναι πολυ  σημαντικη.

Ενας ενας παραγοντας καλο ειναι ομως να αποκλειεται!

Καλησπερα.Ειχα γραψει ενα μηνυμα που μαλλον δεν το εστειλα.Τι να πω για μενα..Εχω και εγω πολλα χρονια και αρχισα να κουραζομαι...Πρωτη φορα..Ολοι απορουσαν με τισ αντοχεσ μου.Ειμαι στα προθυρα δανεικων απλα εχω καποια δικα μου ακομη..Να ρωτησω λιγο κατι γιατι δεν θυμαμαι?Ειχεσ βαλει σπιραλ?Τι ειδουσ?Σε βοηθησε πιστευεισ?Τι να κανω..Ψαχνω τα παντα.Ειναι το μονο που δεν εχω κανει..Ευχαριστω

Φιλια πολλα και να προσεχεισ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα!υπαρχει καμμια που θα κανει εξωσωματικη στο εμβριολαμπ?θα κανουμε τον φεβαρη(δευτερη προσπαθεια) και θα ηθελα να μοιραστω γνωμες.επισης μας προταθηκε να κανουμε ξανα υστεροσκοπηση  γιατι την πρωτη φορα που καναμε ο προηγουμενος γιατρος δεν πηρε δειγμα.μας ειπαν βιοψια για ιστολογικες εξετασεις ενδομητριου!επισης θα ηθελα γνωμες και εμπειριες για την κυρια μαρινα δημητρακη!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

On 12/17/2018 at 7:41 AM, poulaki21 said:

καλημερα!υπαρχει καμμια που θα κανει εξωσωματικη στο εμβριολαμπ?θα κανουμε τον φεβαρη(δευτερη προσπαθεια) και θα ηθελα να μοιραστω γνωμες.επισης μας προταθηκε να κανουμε ξανα υστεροσκοπηση  γιατι την πρωτη φορα που καναμε ο προηγουμενος γιατρος δεν πηρε δειγμα.μας ειπαν βιοψια για ιστολογικες εξετασεις ενδομητριου!επισης θα ηθελα γνωμες και εμπειριες για την κυρια μαρινα δημητρακη!ευχαριστω!

Καλησπέρα κορίτσι.Εγώ είμαι στο κέντρο που αναφέρεις έχω κάνει 5 ετ,δυστυχώς αποτυχημένες.Συνεχίζω και έχω γιατρό τον Χριστ.Η γιατρός που αναφέρεις είναι συνεργάτης του,είναι πολύ καλή,μου κάνει τους υπερηχους όταν δε μπορεί ο γιατρός μου.Ότι θέλεις ρωτα μη διστάσεις.Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

κα

On 18/12/2018 at 9:24 ΜΜ, oly75 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι.Εγώ είμαι στο κέντρο που αναφέρεις έχω κάνει 5 ετ,δυστυχώς αποτυχημένες.Συνεχίζω και έχω γιατρό τον Χριστ.Η γιατρός που αναφέρεις είναι συνεργάτης του,είναι πολύ καλή,μου κάνει τους υπερηχους όταν δε μπορεί ο γιατρός μου.Ότι θέλεις ρωτα μη διστάσεις.Καλή επιτυχία.

καλημερα!5 αποτυχημενες ε!λυπαμαι πολυ!καλο κουραγιο για την συνεχεια.δε σκεφτηκες ποτε ν αλλαξεις κετρο?και εαν εχεις να μου πεις κατι αρνητικο-περιεργο γι αυτο το κεντρο θα το εκτιμουσα πολυ!τα θετικα του πανω κατω τα καταλαβα.υπαρχει ενδεχομενο σκοπιμης αποτυχιας?

Link to comment
Share on other sites

On 12/20/2018 at 7:51 AM, poulaki21 said:

κα

καλημερα!5 αποτυχημενες ε!λυπαμαι πολυ!καλο κουραγιο για την συνεχεια.δε σκεφτηκες ποτε ν αλλαξεις κετρο?και εαν εχεις να μου πεις κατι αρνητικο-περιεργο γι αυτο το κεντρο θα το εκτιμουσα πολυ!τα θετικα του πανω κατω τα καταλαβα.υπαρχει ενδεχομενο σκοπιμης αποτυχιας?

Καλησπέρα.Ενδεχόμενο σκόπιμης αποτυχίας σίγουρα δεν υπάρχει.Απλά υποστηρίζουν πολύ τα δανεικά ωάρια και αυτό μου τη δίνει στα νεύρα.Εμένα με ζαλίσανε από την πρώτη εξωσωματική που έκανα σ¨αυτούς.Όταν πήγα στο κέντρο είχα άλλο γιατρό,μετά από δύο αποτυχίες ζήτησα το γιατρό που έχω τώρα.Να σου πω έχω κουραστεί τόσο πολύ που δεν είχα το κουράγιο να αλλάξω κέντρο.Βέβαια έχουμε και οικονομικό πρόβλημα,κάθε φορά μας κάνουν και έκπτωση σε κάθε προσπάθεια.Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πληρώνω 3000αρα κάθε φορά.Βέβαια με το γιατρό διαφωνούσαμε πολλές φορές,αν έχεις κάνει τόσες πολλές προσπάθειες και τα έχεις ψάξει όπως εγώ δε σηκώνεις και πολλά.Ιδίως μετά από λάθη που μου έχουν κάνει σε άλλα κέντρα πριν πάω σ¨αυτούς.Κατά τ¨άλλα είναι πάρα πολύ καλό κέντρο,πρέπει όμως να γνωρίζεις γενικά και εσύ κάποια πράγματα,να τους ρωτάς να λες τις απορίες σου,για να δουν ότι έχεις άποψη.Αν έχεις καμιά απορία μη διστάσεις να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 12/10/2018 at 10:45 ΜΜ, anoulious είπε:

Καλησπερα.Ειχα γραψει ενα μηνυμα που μαλλον δεν το εστειλα.Τι να πω για μενα..Εχω και εγω πολλα χρονια και αρχισα να κουραζομαι...Πρωτη φορα..Ολοι απορουσαν με τισ αντοχεσ μου.Ειμαι στα προθυρα δανεικων απλα εχω καποια δικα μου ακομη..Να ρωτησω λιγο κατι γιατι δεν θυμαμαι?Ειχεσ βαλει σπιραλ?Τι ειδουσ?Σε βοηθησε πιστευεισ?Τι να κανω..Ψαχνω τα παντα.Ειναι το μονο που δεν εχω κανει..Ευχαριστω

Φιλια πολλα και να προσεχεισ.

Τωρα το ειδα!

Καλη χρονια σε ολα τα κοριτσια και ευχομαι το 2019 να σας δωσει αυτο που περιμενουμε τοσο υπομονετικα!ενα παιδακι....

Ναι καλα θυμασαι το  περασμενο σεπτεμβριο ,το 2017, στην υστεροσκοπηση που μου εκανε ο γιατρος μας μου εβαλε και σπιραλ το οποιο το βγαλαμε μετα απο 1 μηνα.Μου ειπε οτι το βαλαμε περισσοτερο για να επανελθει η μητρα στη θεση της μετα απο τον καθαρισμο των  συμφυσεών που ειχα.

Εκανα τη θεραπεια που μου προτεινε ο νικας και παρολο που δεν ημουν 100%καθαρη απο φλεγμονες αποφασισαμε να προχωρησουμε και τα καταφεραμε!

Βρισκομαι στον 7ο μηνα και  δεν θυμαμαι αν σου το εχω πει αλλα δεν εκανα εξ... στο κεντρο μας αλλα σε αλλο  κεντρο με το οποιο ο γιατρος μας συνεργαζεται!

Θελω να πω σε οσες κοπελες το σκεφτονται να πανε με δανεικα (εγω ειμαι 46 βεβαια και δε γινοταν αλλιως) οτι ουτε μια φορα δεν ενιωσα πως  δεν ειναι δικο μου!οταν κλωτσαει δε,το απολαμβανω.....

Παλεψτε το  με καθε τροπο και μη το βαζεται κατω......

Η ζωη παντα μα παντα μας δινει αυτο που θελουμε,αλλωστε

Το συμπαν συνωμοτει οπως λεει και στον αλχημηστη ο  paulo coelho!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να πω και εγω κατι πανω σε αυτο το θεμα που διαβαζω και μου σηκωνεται η τριχα. Οποιος κοροιδευει το νικα ειναι ανίδεος!!! Εγω τουλαχιστον που εχω δυο μωρα απο φυσιολογικη συλληψη μετα απο αυτη την εξεταση δικαιουμαι να μιλαω. Και δευτερον αλλο η εξεταση του νικα και αλλο η βιοψια απο υστεροσκοπηση....ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ανοίγω αυτό το θέμα για να πάρω γνώμες και εμπειρίες από κοπέλες που έχουν κάνει το era test και τις βοήθησε. Είναι η εξέταση που στέλνουν το δείγμα στην Ισπανία ..

έχω στο ιστορικό μου 3 έμβρυο μεταφορές , οι δύο δώσανε εγκυμοσύνη αλλά παλινδρόμησαν στην 8-10 εβδομάδα. Μου προτείνουν οι γιατροί μου να κάνω era test, δεδομένου ότι όλες οι εξετασεις που έχω κανει ήταν καλές και δεν δείξανε κάποιο πρόβλημα. Η υστεροσκόπηση ήταν καλή , θρόμβοφιλία, κατάτμηση σπέρματος επίσης δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα, καρυότυπο ζεύγους κλπ. Πολλές εξετασεις...

 

επίσης οι γιατροί μου δεν δέχονται την εξέταση του Νίκα, θεωρούν ότι αν υπήρχε κάποια μόλυνση ή λοίμωξη θα φαινόταν στην υστεροσκοπηση. Θα ήθελα όμως τις εμπειρίες και για την εξέταση του Νίκα και αν τελικά σας βοήθησε , ειδικά σε περιπτώσεις παλινδρομων κυήσεων όπως σε εμένα

 

βοηθήστε με κορίτσια να να καταλάβω σας παρακαλώ, είμαι πολυ μπερδεμένη

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας δείτε και εδώ θέματα που βγαίνουν στην αναζήτηση

https://parents.org.gr/forum/search/?q=εξεταση νίκα&search_and_or=and

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2020 at 12:49 ΜΜ, thalasa είπε:

Ανοίγω αυτό το θέμα για να πάρω γνώμες και εμπειρίες από κοπέλες που έχουν κάνει το era test και τις βοήθησε. Είναι η εξέταση που στέλνουν το δείγμα στην Ισπανία ..

έχω στο ιστορικό μου 3 έμβρυο μεταφορές , οι δύο δώσανε εγκυμοσύνη αλλά παλινδρόμησαν στην 8-10 εβδομάδα. Μου προτείνουν οι γιατροί μου να κάνω era test, δεδομένου ότι όλες οι εξετασεις που έχω κανει ήταν καλές και δεν δείξανε κάποιο πρόβλημα. Η υστεροσκόπηση ήταν καλή , θρόμβοφιλία, κατάτμηση σπέρματος επίσης δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα, καρυότυπο ζεύγους κλπ. Πολλές εξετασεις...

 

επίσης οι γιατροί μου δεν δέχονται την εξέταση του Νίκα, θεωρούν ότι αν υπήρχε κάποια μόλυνση ή λοίμωξη θα φαινόταν στην υστεροσκοπηση. Θα ήθελα όμως τις εμπειρίες και για την εξέταση του Νίκα και αν τελικά σας βοήθησε , ειδικά σε περιπτώσεις παλινδρομων κυήσεων όπως σε εμένα

 

βοηθήστε με κορίτσια να να καταλάβω σας παρακαλώ, είμαι πολυ μπερδεμένη

Το ΕΡΑ τεστ βρίσκει το παράθυρο εμφύτευσης ώστε να γίνει καλος συγχρονισμός προγεστερονης και ετ. Εσεις με τις δυο εγκυμοσύνες που είχατε το βρήκατε. Δεν καταλάβαινω ποια αλλη πληροφορία θα σας δώσει. Το εμα που στέλνουν επισης Ισπανία ψάχνει για φλεγμονές που κατα την άποψη μου προς τα εκεί θα πρεπει να κοιτάξεις, εφ οσον την εξέταση του Νικα δεν την επιθυμεί  ο γιατρος σου.

 Στις  εγκυμοσύνες έπαιρνες καθόλου αντιβιωση; Επισης τι ηλικία εχεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Το ΕΡΑ τεστ βρίσκει το παράθυρο εμφύτευσης ώστε να γίνει καλος συγχρονισμός προγεστερονης και ετ. Εσεις με τις δυο εγκυμοσύνες που είχατε το βρήκατε. Δεν καταλάβαινω ποια αλλη πληροφορία θα σας δώσει. Το εμα που στέλνουν επισης Ισπανία ψάχνει για φλεγμονές που κατα την άποψη μου προς τα εκεί θα πρεπει να κοιτάξεις, εφ οσον την εξέταση του Νικα δεν την επιθυμεί  ο γιατρος σου.

 Στις  εγκυμοσύνες έπαιρνες καθόλου αντιβιωση; Επισης τι ηλικία εχεις;

Ο γιατρος μου μόνο για παράθυρο εμφύτευσης μου είπε , όχι για φλεγμονές , για αυτό μπερδεύτηκα ... Δείχνει και φλεγμονές δηλαδή το δείγμα που στέλνουν στην Ισπανια ; Εσυ κάντι έχεις κανει era  test και έδειξε και φλεγμονή ; 

Δεν έχω πάρει ποτε αντιβιωση

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Ο γιατρος μου μόνο για παράθυρο εμφύτευσης μου είπε , όχι για φλεγμονές , για αυτό μπερδεύτηκα ... Δείχνει και φλεγμονές δηλαδή το δείγμα που στέλνουν στην Ισπανια ; Εσυ κάντι έχεις κανει era  test και έδειξε και φλεγμονή ; 

Δεν έχω πάρει ποτε αντιβιωση

Δεν δείχνει το ΕΡΑ φλεγμονές το Emma  δείχνει. Αυτό σου εγραψα και παραπανω η εταιρία ειναι η ίδια που κανει και το era η igenomix

Το παράθυρο εμφύτευσης δεν καταλαβαινω γιατι να το ψάξετε; Ειχες δυο εγκυμοσύνες το βρήκατε το παράθυρο την ίδια μερα θα τα ξαναβάλεις. Τα μωρά δεν παλινδρομούν επειδη τα έβαλες μια μερα πιο νωρίς ή πιο αργά. Θεωρω ή το περιβάλλον της μήτρας δεν τα βοηθάει γι αυτο λέω να ψάξετε για φλεγμονές ή το το ίδιο το έμβρυο εχει χρωμοσωμικες ανωμαλίες που ειναι καθαρά θεμα τύχης και αν εισαι άνω των 35 αυξάνονται τα ποσοστά. Στείλατε για κάρυοτυπο κανένα;

 Εγω δείγμα δεν εχω στείλει στην Ισπανία για καθαρά οικονομικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι είπε:

Δεν δείχνει το ΕΡΑ φλεγμονές το Emma  δείχνει. Αυτό σου εγραψα και παραπανω η εταιρία ειναι η ίδια που κανει και το era η igenomix

Το παράθυρο εμφύτευσης δεν καταλαβαινω γιατι να το ψάξετε; Ειχες δυο εγκυμοσύνες το βρήκατε το παράθυρο την ίδια μερα θα τα ξαναβάλεις. Τα μωρά δεν παλινδρομούν επειδη τα έβαλες μια μερα πιο νωρίς ή πιο αργά. Θεωρω ή το περιβάλλον της μήτρας δεν τα βοηθάει γι αυτο λέω να ψάξετε για φλεγμονές ή το το ίδιο το έμβρυο εχει χρωμοσωμικες ανωμαλίες που ειναι καθαρά θεμα τύχης και αν εισαι άνω των 35 αυξάνονται τα ποσοστά. Στείλατε για κάρυοτυπο κανένα;

 Εγω δείγμα δεν εχω στείλει στην Ισπανία για καθαρά οικονομικούς λόγους.

Τώρα κατάλαβα κάντι μου τι μου έλεγες... πρωτη φορα ακούω για το έμα.. Ναι αυτό που λες είναι λογικό !! Θα το συζητήσω με τον γιατρό μου, όταν μπορέσω λόγω της κατάστασης αυτόν τον καιρο

απλά καταλαβαίνω οτι το κόστος ειναι μεγάλο ε;....

τελος πάντων θα το σκεφτώ. Δεν καταλαβαίνω γιατι κάποιοι γιατροί δεν δέχονται τον νίκα, που νομίζω οτι ειναι πιο οικονομικός ...

 

Σε ευχαριστώ  πολύ για τις πληροφορίες κάντι μου!

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Τώρα κατάλαβα κάντι μου τι μου έλεγες... πρωτη φορα ακούω για το έμα.. Ναι αυτό που λες είναι λογικό !! Θα το συζητήσω με τον γιατρό μου, όταν μπορέσω λόγω της κατάστασης αυτόν τον καιρο

απλά καταλαβαίνω οτι το κόστος ειναι μεγάλο ε;....

τελος πάντων θα το σκεφτώ. Δεν καταλαβαίνω γιατι κάποιοι γιατροί δεν δέχονται τον νίκα, που νομίζω οτι ειναι πιο οικονομικός ...

 

Σε ευχαριστώ  πολύ για τις πληροφορίες κάντι μου!

Καλημέρα. Εφόσον είχες 2 παλινδρομες καλύτερα θα ήταν να απευθυνθείς σε ένα τμήμα καθεξιν αποβολων για να σε κατατοπισουν σχετικά με τις εξετάσεις.βεβαια μπορεί οι αποβολές σου να ήταν τυχαίες και να μην βρεθεί κάτι.οσο για την εξέταση του Νικα νομίζω ότι εφόσον έχεις κάνει υστεροσκοπηση είναι περιττή.. εμένα μου είχε πει ο γιατρός μου να κάνω ή  υστεροσκοπηση ή  εξέταση του Νικα..Και μου είχε πει για την περίπτωση μου καλύτερα υστεροσκοπηση..Εκεί βρέθηκε φλεγμονή και έκανα θεραπεία μετα..Αυτό όμως καμία σχέση δεν είχε με τις αποβολές που είχα κι εγώ..

Link to comment
Share on other sites

@thalasa καλημέρα. Θεωρητικά οι βασικοί λόγοι που οι βιοχημικές και παλίνδρομες είναι τόσο συχνές στην εξωσωματική είναι α) η ηλικία μας που σημαίνει χειρότερης ποιότητας ωάρια αν ξεκινάμε μεγάλες την εξωσωματική ή έχουμε κάποιο νόσημα που επηρεάζει τα ωάρια και β) ότι δεν υπάρχει η φυσική επιλογή των (καλύτερων) ωαρίων αλλά και των σπερματοζωαρίων που θα υπήρχε στη φυσιολογική σύλληψη. Συνεπώς είναι πολύ συνηθισμένο να έχει μία γυναίκα που κάνει εξωσωματική τέτοιες περιπέτειες. Δυστυχώς οι γιατροί εξωσωματικής δεν μας προετοιμάζουν ποτέ γι’ αυτό για ευνόητους λόγους... Σκέψου μόνο ότι εγώ είχα δύο βιοχημικές και δύο ανεμβρυικές κυήσεις χωρίς να έχουμε προβλήματα υπογονιμότητας. Οπότε όσο μου συνέβαιναν αυτά δεν ήξερα από που μου ερχόντουσαν!! Δεν βρέθηκε ένας γιατρός να μου πει «κορίτσι μου, αυτά στην εξωσωματική τα βλέπουμε κάθε μέρα». Επίσης ένας μόνος εμβρυολόγος βρέθηκε να μου πει (βλέποντας με εντελώς σαστισμένη) ότι ακόμη και τα ίδια τα φάρμακα χαλάνε την ποιότητα των ωαρίων. Αλλά φυσικά όσο νεότερη είναι μία γυναίκα τόσο πιο προστατευμένη από την όποια αρνητική επίδραση των φαρμάκων γιατί έχει περισσότερα ωάρια καλής ποιότητας. Και το σπέρμα του άντρα θεωρητικά μπορεί να επηρεάζει αλλά μάλλον σε μικρότερο ποσοστό.
Η γνώμη μου λοιπόν είναι να κάνετε κατ’ αρχάς μία κουβέντα με τον γιατρό σου και μαζί τον εμβρυολόγο του κέντρου για την ποιότητα των εμβρύων σας. Παρ’ όλο που τα έμβρυα που είναι καλά μορφολογικά μπορεί να έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες οι οποίες προκαλούν συχνά μία παλίνδρομη κύηση, θα έχετε τουλάχιστον μία πρώτη εικόνα για το πως αξιολογεί ο πλέον ειδικός (εμβρυολόγος) τα έμβρυα που παράγετε. Το θέμα του ενδομητρίου κατά την άποψη μου είναι δευτερεύουσας σημασίας και -όπως είπε και η φίλη παραπάνω- λύνεται με μία υστεροσκόπηση. 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Καλημέρα. Εφόσον είχες 2 παλινδρομες καλύτερα θα ήταν να απευθυνθείς σε ένα τμήμα καθεξιν αποβολων για να σε κατατοπισουν σχετικά με τις εξετάσεις.βεβαια μπορεί οι αποβολές σου να ήταν τυχαίες και να μην βρεθεί κάτι.οσο για την εξέταση του Νικα νομίζω ότι εφόσον έχεις κάνει υστεροσκοπηση είναι περιττή.. εμένα μου είχε πει ο γιατρός μου να κάνω ή  υστεροσκοπηση ή  εξέταση του Νικα..Και μου είχε πει για την περίπτωση μου καλύτερα υστεροσκοπηση..Εκεί βρέθηκε φλεγμονή και έκανα θεραπεία μετα..Αυτό όμως καμία σχέση δεν είχε με τις αποβολές που είχα κι εγώ..

Έχουμε κάνει πολλες εξετασεις που δεν έχουν δείξει κάτι.. Δυστυχώς είμαι στη θεσσαλονικη και δεν ειναι εύκολο να κατέβω στην Αθήνα που έχει καλα τμήματα καθ´έξιν αποβολών . Έχω κανει τις περισσότερες εξεταςεις απο αυτές που κάνουν στο Έλενα , από ότι μου έχουν πει κάποιες κοπελες .

εσενα τελικα ποιο ήταν το πρόβλημα ; Το βρήκατε τι έφταιγε αν κατάλαβα καλά

Link to comment
Share on other sites

Just now, Indyla είπε:

@thalasa καλημέρα. Θεωρητικά οι βασικοί λόγοι που οι βιοχημικές και παλίνδρομες είναι τόσο συχνές στην εξωσωματική είναι α) η ηλικία μας που σημαίνει χειρότερης ποιότητας ωάρια αν ξεκινάμε μεγάλες την εξωσωματική ή έχουμε κάποιο νόσημα που επηρεάζει τα ωάρια και β) ότι δεν υπάρχει η φυσική επιλογή των (καλύτερων) ωαρίων αλλά και των σπερματοζωαρίων που θα υπήρχε στη φυσιολογική σύλληψη. Συνεπώς είναι πολύ συνηθισμένο να έχει μία γυναίκα που κάνει εξωσωματική τέτοιες περιπέτειες. Δυστυχώς οι γιατροί εξωσωματικής δεν μας προετοιμάζουν ποτέ γι’ αυτό για ευνόητους λόγους... Σκέψου μόνο ότι εγώ είχα δύο βιοχημικές και δύο ανεμβρυικές κυήσεις χωρίς να έχουμε προβλήματα υπογονιμότητας. Οπότε όσο μου συνέβαιναν αυτά δεν ήξερα από που μου ερχόντουσαν!! Δεν βρέθηκε ένας γιατρός να μου πει «κορίτσι μου, αυτά στην εξωσωματική τα βλέπουμε κάθε μέρα». Επίσης ένας μόνος εμβρυολόγος βρέθηκε να μου πει (βλέποντας με εντελώς σαστισμένη) ότι ακόμη και τα ίδια τα φάρμακα χαλάνε την ποιότητα των ωαρίων. Αλλά φυσικά όσο νεότερη είναι μία γυναίκα τόσο πιο προστατευμένη από την όποια αρνητική επίδραση των φαρμάκων γιατί έχει περισσότερα ωάρια καλής ποιότητας. Και το σπέρμα του άντρα θεωρητικά μπορεί να επηρεάζει αλλά μάλλον σε μικρότερο ποσοστό.
Η γνώμη μου λοιπόν είναι να κάνετε κατ’ αρχάς μία κουβέντα με τον γιατρό σου και μαζί τον εμβρυολόγο του κέντρου για την ποιότητα των εμβρύων σας. Παρ’ όλο που τα έμβρυα που είναι καλά μορφολογικά μπορεί να έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες οι οποίες προκαλούν συχνά μία παλίνδρομη κύηση, θα έχετε τουλάχιστον μία πρώτη εικόνα για το πως αξιολογεί ο πλέον ειδικός (εμβρυολόγος) τα έμβρυα που παράγετε. Το θέμα του ενδομητρίου κατά την άποψη μου είναι δευτερεύουσας σημασίας και -όπως είπε και η φίλη παραπάνω- λύνεται με μία υστεροσκόπηση. 

Καλή επιτυχία!

Έχεις δίκιο... Στην δεύτερη παλίνδρομη κύηση βέβαια κάναμε καρυότυπο εμβρύου που ήταν φυσιολογικος, δεν έδειξε κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Έχεις δίκιο... Στην δεύτερη παλίνδρομη κύηση βέβαια κάναμε καρυότυπο εμβρύου που ήταν φυσιολογικος, δεν έδειξε κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία 


Ελέγχθηκαν και τα 23 ζεύγη χρωμοσωμάτων ή μόνο τα βασικά; Το πιθανότερο είναι ότι θα ελέγχθηκαν όλα αλλά καλό είναι να το γνωρίζει κανείς. Εκτός από τις πιθανές χρωμοσωμικές ανωμαλίες και το ενδομήτριο, υπάρχουν και θεωρίες που αναφέρονται σε ανοσολογικούς μηχανισμούς (NK, HLA κλπ) ως πιθανή αιτία αποβολών, που άλλοι γιατροί εξωσωματικής τις αποδέχονται και άλλοι όχι. Ίσως να έπαιρνες και καμία ακόμα γνώμη; Γιατροί δεν είμαστε εδώ αλλά αυτό που σου έγραψε η @Κάντι για το «παράθυρο» εμφύτευσης, το ακούω...

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Έχουμε κάνει πολλες εξετασεις που δεν έχουν δείξει κάτι.. Δυστυχώς είμαι στη θεσσαλονικη και δεν ειναι εύκολο να κατέβω στην Αθήνα που έχει καλα τμήματα καθ´έξιν αποβολών . Έχω κανει τις περισσότερες εξεταςεις απο αυτές που κάνουν στο Έλενα , από ότι μου έχουν πει κάποιες κοπελες .

εσενα τελικα ποιο ήταν το πρόβλημα ; Το βρήκατε τι έφταιγε αν κατάλαβα καλά

Εμένα το πρόβλημα ήταν χρωμοσωμιακο και βρέθηκε στον μοριακό μου καρυοτυπο..Όχι στον απλο. Ο καρυοτυπος που κάνατε στα εμβρυα και σε εσάς απλός η μοριακός ήταν; είναι πιθανό παντως αν έχεις κάνει αρκετές εξετάσεις και δεν έχει βρεθεί κάτι να είναι θέμα ηλικίας, φαρμάκων όπως λέει και η Indyla οπότε και δεν θα βρεθεί ποτέ τίποτα. Καλό είναι να έχεις αποκλείσει κάποιούς παράγοντες αλλά μπορεί απλά η επόμενη εμβρυομεταφορα να δώσει μια τέλειομηνη εγκυμοσύνη.στο ευχομαι !

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Indyla είπε:


Ελέγχθηκαν και τα 23 ζεύγη χρωμοσωμάτων ή μόνο τα βασικά; Το πιθανότερο είναι ότι θα ελέγχθηκαν όλα αλλά καλό είναι να το γνωρίζει κανείς. Εκτός από τις πιθανές χρωμοσωμικές ανωμαλίες και το ενδομήτριο, υπάρχουν και θεωρίες που αναφέρονται σε ανοσολογικούς μηχανισμούς (NK, HLA κλπ) ως πιθανή αιτία αποβολών, που άλλοι γιατροί εξωσωματικής τις αποδέχονται και άλλοι όχι. Ίσως να έπαιρνες και καμία ακόμα γνώμη; Γιατροί δεν είμαστε εδώ αλλά αυτό που σου έγραψε η @Κάντι για το «παράθυρο» εμφύτευσης, το ακούω...

Δεν ξέρω αν ελέγχθηκαν και τα 23...πως μπορώ να το καταλάβω αυτο;.

το παράθυρο εμφύτευσης το σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω. Να στείλω δείγμα στην Ιςπανία. Η κάντυ μου είπε ότι είναι μεγάλο το κοςτος..     έχω μπερδευτεί με την εξέταση του Νίκα που φαίνεται να είναι οικονομικότερη εξέταση, αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη, ο γιατρός μου δεν τη δέχεται

 

αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία από την εξέταση του Νίκα, ας μοιραστεί μαζί μας τη γνώμη της

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Δεν ξέρω αν ελέγχθηκαν και τα 23...πως μπορώ να το καταλάβω αυτο;.

το παράθυρο εμφύτευσης το σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω. Να στείλω δείγμα στην Ιςπανία. Η κάντυ μου είπε ότι είναι μεγάλο το κοςτος..     έχω μπερδευτεί με την εξέταση του Νίκα που φαίνεται να είναι οικονομικότερη εξέταση, αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη, ο γιατρός μου δεν τη δέχεται

 

αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία από την εξέταση του Νίκα, ας μοιραστεί μαζί μας τη γνώμη της


Δεν θα το καταλάβεις κάπως. Θα ρωτήσεις τον γιατρό σου. Το βασικό είναι αυτό. Είναι σημαντικό να ξέρεις αν το έμβρυο που δυστυχώς χάθηκε ήταν φυσιολογικό ώστε μετά να ψάξεις άλλες παραμέτρους. Όπως προανέφερα no1 αιτία αποβολών/παλινδρομών κλπ είναι οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες του εμβρύου (εσείς μπορεί να έχετε φυσιολογικό καρυότυπο αλλά ένα από τα έμβρυα που δημιουργήθηκε από εσάς να έχει παθολογικό ακόμη και αν εμφυτεύτηκε). Μπορεί φυσικά να υπάρχουν άλλοι παράγοντες (ενδομήτριο, ανοσολογικά κλπ) αλλά θεωρώ ότι κανείς πρέπει να πηγαίνει κλιμακωτά σε όποια διερεύνηση κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 4/8/2020 at 10:22 AM, Nansy29 said:

Εμένα το πρόβλημα ήταν χρωμοσωμιακο και βρέθηκε στον μοριακό μου καρυοτυπο..Όχι στον απλο. Ο καρυοτυπος που κάνατε στα εμβρυα και σε εσάς απλός η μοριακός ήταν; είναι πιθανό παντως αν έχεις κάνει αρκετές εξετάσεις και δεν έχει βρεθεί κάτι να είναι θέμα ηλικίας, φαρμάκων όπως λέει και η Indyla οπότε και δεν θα βρεθεί ποτέ τίποτα. Καλό είναι να έχεις αποκλείσει κάποιούς παράγοντες αλλά μπορεί απλά η επόμενη εμβρυομεταφορα να δώσει μια τέλειομηνη εγκυμοσύνη.στο ευχομαι !

 

Δηλαδη Νανσυ ειχες προβλημα που ο απλος καρυοτυπος δεν βρηκε και βρηκε ο μοριακος?Πώς σκεφτηκες να την κανεις την εξεταση αυτη?Και τι σου βρηκε?Που την εκανες και ποσο κοστισε αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, fenia1983 είπε:

 

Δηλαδη Νανσυ ειχες προβλημα που ο απλος καρυοτυπος δεν βρηκε και βρηκε ο μοριακος?Πώς σκεφτηκες να την κανεις την εξεταση αυτη?Και τι σου βρηκε?Που την εκανες και ποσο κοστισε αν επιτρεπεται?

Ακριβώς ο άπλος καρυοτυπος ήταν φυσιολογικός..Όταν χάσαμε το τελευταίο εμβρυο κάναμε πρώτα στο εμβρυο μοριακο καρυοτυπο να δούμε τι είχε και βρεθηκε ότι είχε μία μικροελλειψη στο χρωμόσωμα 18..Έτσι μας ζητήθηκε να πάρουν αίμα και από εμάς να δούμε από ποιόν το κληρονόμησε.βρεθηκε ότι το πήρε από μένα.ετσι εγινε και κάναμε μοριακο καρυοτυπο. Κόστισε γύρω στα 300 ευρώ αν θυμάμαι καλά Τώρα μαζί με του εμβρυου Αλλά νομιζω ότι αν κάνεις απευθείας στο ζευγάρι είναι πολύ πιο ακριβός ..Και γενικά δεν τον κάνουν τον μοριακο οπως κατάλαβα χωρίς να υπάρχει κάποια ένδειξη.την έκανα στο access to genome. Παντως εμείς χωρίς τον μοριακο καρυοτυπο ακόμα πιστεύω θα χαναμε έμβρυα..ήταν πολύ σημαντικό που το βρήκαμε αυτό και κάναμε προεμφυτευτικη διάγνωση..

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Nansy29 said:

Ακριβώς ο άπλος καρυοτυπος ήταν φυσιολογικός..Όταν χάσαμε το τελευταίο εμβρυο κάναμε πρώτα στο εμβρυο μοριακο καρυοτυπο να δούμε τι είχε και βρεθηκε ότι είχε μία μικροελλειψη στο χρωμόσωμα 18..Έτσι μας ζητήθηκε να πάρουν αίμα και από εμάς να δούμε από ποιόν το κληρονόμησε.βρεθηκε ότι το πήρε από μένα.ετσι εγινε και κάναμε μοριακο καρυοτυπο. Κόστισε γύρω στα 300 ευρώ αν θυμάμαι καλά Τώρα μαζί με του εμβρυου Αλλά νομιζω ότι αν κάνεις απευθείας στο ζευγάρι είναι πολύ πιο ακριβός ..Και γενικά δεν τον κάνουν τον μοριακο οπως κατάλαβα χωρίς να υπάρχει κάποια ένδειξη.την έκανα στο access to genome. Παντως εμείς χωρίς τον μοριακο καρυοτυπο ακόμα πιστεύω θα χαναμε έμβρυα..ήταν πολύ σημαντικό που το βρήκαμε αυτό και κάναμε προεμφυτευτικη διάγνωση..

 

Καταλαβα.Ευχομαι τα καλυτερα απο δω και περα..για ατσαλινα νευρα ειναι η φαση,δεν το συζητω.Αντε να δω και εγω τι θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ηθελα να ρωτησω κατι που δε βλεπω καθολου να υπαρχει μεσα στο φορουμ, αν δεν κανω λαθος, σχετικα με τη βιοψια του ενδομητριου πάντα.

Εγω ζητησα να κανω εξεταση του Νικα μπας και εχω καποια φλεγμονη που δε φανηκε στην υστεροσκοποση.

 

Θελησα την εξεταση αυτη, του Νικα, γιατι μια φιλη  μου την εκανε στην κλινικη Γενεσις μετα απο 2 αποτυχημενες εξωσωματικες στο ιδιο κεντρο με τον γιατρο υπευθυνο του κεντρου, βρηκαν φλεγμονη, εκανε ενδομητριες εκχυσεις αντιβιωσης και χωρις να το καταλαβει κατα τη θεραπεια εμεινε εγκυος φυσιολογικα.

 

Ζητησα λοιπον να κανω την εξεταση του Νικα. Ο γιατρος μου (οπως και ο προηγουμενος γιατρος μου) δεν την πιστευει δυστυχως  και του αρκουσε μονο η υστεροσκοπηση και βιοψια ενδομητριου ιστολογικη. Ομως διαβασα οτι η απλη βιοψια ενδομητριου κατα την υστεροσκοπηση δεν φανερωνει παντα τυχον φλεγμονες. Οποτε αποφασισα να το ψαξω μονη μου.

 

Πηγα στην κλινικη Γενεσις λοιπον στο Χαλανδρι όπου ηξερα οτι κανουν την εξεταση του Νικα. Όμως, μού προτειναν την εξεταση NGS/GG που γινεται εκει στο εργαστηριο τους. Αναμενω τωρα τα αποτελεσματα αλλά προβληματιζομαι εν τέλει αν ειναι το ιδιο καλη με του Νικα.

 

Εχει κανει καμια την NGS/GG εξεταση*** - βιοψια ενδομητρίου (μού γραφει για "ελεγχο βακτηριακων λοιμωξεων ενδομητριου", 15η-20η ημερα κυκλου)?

Ειναι σαν την εξεταση του Νικα αραγε? Ρωτησα τον γιατρο-υπευθυνο της κλινικης εκεινη την ωρα που μου την εγραφε αλλα δεν απαντησε (ειπε κατι σιγα σαν 'αυτη αυτη θα κανεις εσυ').

Αναρωτιεμαι λοιπον αν εχει κανει καμια κοπελα την εξεταση NGS για πιθανη φλεγμονη ενδομητριου.

 

***Μου την εγραψαν ως NGS/GG αλλα στο χαρτι πληρωμης γραφει "Διευρυμενος Μοριακος Ελεγχος Ενδομητριου"    αλλα δεν εχω βρει καθολου κριτικες/σχολια για αυτην την εξεταση εντος του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...