Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξέταση του Νίκα.... (μικροβιολογική εξέταση βιοψία ενδομητρίου )


lenilena

Recommended Posts

Δες λίγο στο parentscafe υπάρχουν κορίτσια που την έκαναν. Την έχω κάνει και εγώ. Ο Νικας νομίζω βλέπει πιο πολύ τη βλάβη των ιστών από τη φλεγμονη ενώ το endometriome εντοπίζει το μικρόβιο και την παρουσία απουσια γαλακτοβακιλλων. Και οι δύο χρήσιμες είναι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 7/26/2020 at 3:20 AM, anoulious said:

Δες λίγο στο parentscafe υπάρχουν κορίτσια που την έκαναν. Την έχω κάνει και εγώ. Ο Νικας νομίζω βλέπει πιο πολύ τη βλάβη των ιστών από τη φλεγμονη ενώ το endometriome εντοπίζει το μικρόβιο και την παρουσία απουσια γαλακτοβακιλλων. Και οι δύο χρήσιμες είναι. 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση Θα το κοιταξω αμεσα

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας.Εχω διαβασει ολα  τα σχολια για την αυτη εξεταση του Νικα.Σας βοηθησε για την εγκυμοσυνη μετα? Συγνωμη για την ενοχληση.Εγω εχω κανει 6 εξωσωματικες με τα 0 αποτελεσματα,ο γιατρος μου εκανε υστεροσκοπηση στην αρχη του κυκλου και μετα στης 18 μερα του κυκλου εκανε βιοψια -μικροβιωμα του ενδομητριου  με την συγχρονη τεχνολογια και βγηκε αρνητικη.Χαρηκε.Εκανα ξανα εξωσωματικη και παλι 0.
Και ετσι εφτασα να κανω  αυτη τη εξεταση στον Νικα,εδειξε οτι εχω χρονιας λοιμωξης.Μου εγραψε πολλα φαρμακα,αλλα δεν θελει ο γιατρος μου να την  κανω την θεραπεια..Εξηγει οτι η μικροβιωμα εδειξε 100% καλα και αμα θα κανω την θεραπεια με τοσα αντιβιωση θα χαλασω την μικροφλορα του ενδομητριου,αλλα ο Νικας λεει οτι ειναι σαχλαμαρες.Για αυτο ψαχνω αμα καποια εγινε εγκυος μετα απο την θεραπεια.Ψαχνω σε ποια εξεταση να πιστεψω.Πολυ μπερδεμενη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Ειμαι ξενη, απλα παντρεμενη με τον ελληνα.Συγνωμη για τα λαθοι.Εχω διαβασει πολλα σχολια  για την εξεταση του Νικα.Εγινε καποια εγκυος μετα απο τοσες αντιβιωσεις?Μου εγραψε πολλα φαρμακα και ταυτοχρονα να πινω απο στομα και να κανω ενδοφλεβικα τα φαρμακα και κολπικες πλυσεις και τα φαρμακα με  τον καθετηρα .Σας βοηθησε για την εγκυμοσυνη μετα? .Εγω εχω κανει 6 εξωσωματικες με τα 0 αποτελεσματα,ο γιατρος μου εκανε υστεροσκοπηση στην αρχη του κυκλου και μετα στης 18 μερα του κυκλου εκανε βιοψια -μικροβιωμα του ενδομητριου  με την συγχρονη τεχνολογια και βγηκε αρνητικη.Χαρηκε ο γιατρος και χαρηκα και εγω.Εκανα ξανα εξωσωματικη και παλι 0.
Και ετσι εφτασα να κανω  αυτη τη εξεταση στον Νικα,περιμενα 20 μερες και εδειξε οτι εχω χρονιας λοιμωξης.Μου εγραψε πολλα φαρμακα,αλλα δεν θελει ο γιατρος μου να την  κανω την θεραπεια.Μου απαντησε οτι η μονη εξεταση διεθνως αναγνωρισμενη ειναι το Next Generation  Seqyencing (μικροβιωμα δηλαδη).  Και τωρα εξηγει οτι η μικροβιωμα εδειξε 100% καλα και αμα θα κανω την θεραπεια με τοσα αντιβιωση θα χαλασω την μικροχλωριδα του ενδομητριου.Για αυτο ψαχνω αμα καποια εγινε εγκυος μετα απο την θεραπεια.Ψαχνω σε ποια εξεταση να πιστεψω.Πολυ μπερδεμενη.

Επεξεργάστηκαν by fanin
Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2021 at 3:27 PM, fanin said:

Γεια σας.Ειμαι ξενη, απλα παντρεμενη με τον ελληνα.Συγνωμη για τα λαθοι.Εχω διαβασει πολλα σχολια  για την εξεταση του Νικα.Εγινε καποια εγκυος μετα απο τοσες αντιβιωσεις?Μου εγραψε πολλα φαρμακα και ταυτοχρονα να πινω απο στομα και να κανω ενδοφλεβικα τα φαρμακα και κολπικες πλυσεις και τα φαρμακα με  τον καθετηρα .Σας βοηθησε για την εγκυμοσυνη μετα? .Εγω εχω κανει 6 εξωσωματικες με τα 0 αποτελεσματα,ο γιατρος μου εκανε υστεροσκοπηση στην αρχη του κυκλου και μετα στης 18 μερα του κυκλου εκανε βιοψια -μικροβιωμα του ενδομητριου  με την συγχρονη τεχνολογια και βγηκε αρνητικη.Χαρηκε ο γιατρος και χαρηκα και εγω.Εκανα ξανα εξωσωματικη και παλι 0.
Και ετσι εφτασα να κανω  αυτη τη εξεταση στον Νικα,περιμενα 20 μερες και εδειξε οτι εχω χρονιας λοιμωξης.Μου εγραψε πολλα φαρμακα,αλλα δεν θελει ο γιατρος μου να την  κανω την θεραπεια.Μου απαντησε οτι η μονη εξεταση διεθνως αναγνωρισμενη ειναι το Next Generation  Seqyencing (μικροβιωμα δηλαδη).  Και τωρα εξηγει οτι η μικροβιωμα εδειξε 100% καλα και αμα θα κανω την θεραπεια με τοσα αντιβιωση θα χαλασω την μικροχλωριδα του ενδομητριου.Για αυτο ψαχνω αμα καποια εγινε εγκυος μετα απο την θεραπεια.Ψαχνω σε ποια εξεταση να πιστεψω.Πολυ μπερδεμενη.

Ναι,σε σελιδες στο facebook σχετικα με την υπογονιμοτητα και τις εξωσωματικες μια κοπελα εμεινε εγκυος μετα τη θεραπεια του Νικα και το ιδιο και μια αλλη κοπελα ομως αυτη ειχε θεμα με τον κατακερματισμο ο αντρας της και φτιαξανε και αυτο.Και οι 2 κοπελες εμειναν φυσιολογικα εγκυες μετα απο αποτυχημενες εξωσωματικες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 7/3/2021 at 11:36 ΜΜ, fenia1983 είπε:

Ναι,σε σελιδες στο facebook σχετικα με την υπογονιμοτητα και τις εξωσωματικες μια κοπελα εμεινε εγκυος μετα τη θεραπεια του Νικα και το ιδιο και μια αλλη κοπελα ομως αυτη ειχε θεμα με τον κατακερματισμο ο αντρας της και φτιαξανε και αυτο.Και οι 2 κοπελες εμειναν φυσιολογικα εγκυες μετα απο αποτυχημενες εξωσωματικες.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Τωρα εγω πιστευω στην εξεταση του Νικα. Και εγινε κατι αυτες τις μερες. Ο γιατρος μου μου ειπε ξανα οτι ειμαι καλα και πρεπει θα προχωρησω στην επομενη προσπαθεια και να μην πιστευω σε καμια λοιμοξη.Οκ και ετσι παλι μπερδευτηκαμε.Περιμενοντας την περιοδο για να ξεκινησουμε αρχισα να νιωθω εντονο πονο στην κοιλια  κατω,τσουξιμο και φαγουρα ταυτοχρονα.Ο γιατρος μου πηρε καλλιεργεια υγρου του  κολπου και βγηκε οτι εχω πολλα klebsiella.Σε ερωτηση αμα αυτο το μικροβιο μπορει να κανει την ενδομητριτιδα,απαντησε ναι,μπορει. Αρα ο γιατρος οταν επαιρνε βιοψια για την εξεταση του Νικα τραβηξε μικροβιο απο μεσα στον κολπο και ετσι πιστευω εφυγαν ολες οι αμφιβολιες μου.Ξεκινησα ηδη την θεραπεια του Νικα και ελπιζω να φτασουμε στον στοχο μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...