Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξέταση του Νίκα.... (μικροβιολογική εξέταση βιοψία ενδομητρίου )


lenilena

Recommended Posts

On 23/9/2018 at 9:00 ΠΜ, DimitraS είπε:

Δεν είχα πάει σε εξειδικευμένο έκανα τσεκ ενδοκρινολογικό κ υπέρηχο οι τιμές όλες όσον αφορά τον θυρεοειδή ήταν κομπλέ μόνο ο ΝΙΚΑΣ εχει μείνει η αντισταση στην ινσουλίνη κ η καμπυλη ζαχάρου να κάνω ε μέχρι τα 42 που θα κάνω την επόμενη εξωσωματική θα τα εχω κάνει κ αυτα σιγα μη τα αφήσω

Δημητρούλα την καμπύλη ζαχαρου πρέπει να την κάνεις οπωσδήποτε, το ζάχαρο είναι πολύ ύπουλο κ μέσα στα Διάφορα γνωστά που προκαλεί είναι κ αποβολές. Μπορεί η απλή μέτρηση να είναι μέσα στα όρια, η καμπύλη θα σου δείξει όμως το τι πραγματικά παίζει. Εύχομαι η επόμενη φορά σου να είναι κ η τυχερή!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Dimitroulaa είπε:

Δημητρούλα την καμπύλη ζαχαρου πρέπει να την κάνεις οπωσδήποτε, το ζάχαρο είναι πολύ ύπουλο κ μέσα στα Διάφορα γνωστά που προκαλεί είναι κ αποβολές. Μπορεί η απλή μέτρηση να είναι μέσα στα όρια, η καμπύλη θα σου δείξει όμως το τι πραγματικά παίζει. Εύχομαι η επόμενη φορά σου να είναι κ η τυχερή!!!!

Ελπίζω να είναι καμάρι μου γιατι τα εχω χάσει πια ειδικα όταν διαβάζω για κοριτσια που έχουν αντιστοιχο ορμονικο προφιλ με εμενα ή κορίτσια που τα εχουν ψαξει ολα κ δεν τους καθετε ουτε θετικό πεφτω στα πατωματα λεω θα τα καταφέρουμε θα γίνουμε γονείς δεν ειμαι αχαριστη δεν εχω ταλαιωρηθει πολύ πιο πολύ ίσως ψυχολογικά παρά με εξετάσεις γονιμοποιησεις κλπ το αγχος μου πάντα είναι η απόψυξη κ η αναμονη μετά την πρώτη χοριακή πάνε όλα τέλεια υπέροχα μεχρι κ καταλαβαινω ότι είμαι έγκυος (γκρινιαζω..νυσταζω..θέλω ηρεμία)..μετά την πρωτη χοριακή είμαι στη τσίτα στην επομενη προσπάθεια θέλω να ξυπνήσω στον υπέρηχο καρδιας 

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Dimitroulaa είπε:

Δημητρούλα την καμπύλη ζαχαρου πρέπει να την κάνεις οπωσδήποτε, το ζάχαρο είναι πολύ ύπουλο κ μέσα στα Διάφορα γνωστά που προκαλεί είναι κ αποβολές. Μπορεί η απλή μέτρηση να είναι μέσα στα όρια, η καμπύλη θα σου δείξει όμως το τι πραγματικά παίζει. Εύχομαι η επόμενη φορά σου να είναι κ η τυχερή!!!!

 

Κορίτσι καλησπέρα.  Απορία/προβληματισμός: Τα χω ψάξει όλα κι εγώ και ο ενδοκρινολόγος που πήγα (τον οποίο μου σύστησε η πιο γνωστή αιματολόγος της χώρας) με έβαλε να κάνω απλές εξετάσεις (δε θυμάμαι ποιες ακριβώς, τα έχω στο σπίτι) κι αυτές θα έκριναν αν θα με έστελνε για καμπύλη ζαχάρου/ινσουλίνη κλπ. και γενικά προς άλλες εξετάσεις.  Τις έκανα, τις έστειλα με mail και μου απάντησε ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι περαιτέρω, δεν έχω κανένα απολύτως τέτοιο θέμα.  Τώρα αυτό που είπες με προβλημάτισε.... Ξέρει καμία κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Daphne259 είπε:

 

Κορίτσι καλησπέρα.  Απορία/προβληματισμός: Τα χω ψάξει όλα κι εγώ και ο ενδοκρινολόγος που πήγα (τον οποίο μου σύστησε η πιο γνωστή αιματολόγος της χώρας) με έβαλε να κάνω απλές εξετάσεις (δε θυμάμαι ποιες ακριβώς, τα έχω στο σπίτι) κι αυτές θα έκριναν αν θα με έστελνε για καμπύλη ζαχάρου/ινσουλίνη κλπ. και γενικά προς άλλες εξετάσεις.  Τις έκανα, τις έστειλα με mail και μου απάντησε ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι περαιτέρω, δεν έχω κανένα απολύτως τέτοιο θέμα.  Τώρα αυτό που είπες με προβλημάτισε.... Ξέρει καμία κάτι διαφορετικό?

Εμενα η πιο γνωστη αιματολοσ τησ χωρασ δυστυχωσ ειδε η ιδια την καμπυλη τοτε και τη βρηκε μια χαρα!Στη συνεχεια βεβαια σταματησε να το κανει αυτο.Εσενα ευτυχωσ σε εστειλε αλλου..Εμενα βρεθηκε αρκετα σοβαρο προβλημα.Να ζητησεισ να κανεισ καμπυλη σακχαρου καθ ινσουλινησ.Εμενα οι απλεσ μετρησεισ μου μια χαρα ητανε.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anoulious είπε:

Εμενα η πιο γνωστη αιματολοσ τησ χωρασ δυστυχωσ ειδε η ιδια την καμπυλη τοτε και τη βρηκε μια χαρα!Στη συνεχεια βεβαια σταματησε να το κανει αυτο.Εσενα ευτυχωσ σε εστειλε αλλου..Εμενα βρεθηκε αρκετα σοβαρο προβλημα.Να ζητησεισ να κανεισ καμπυλη σακχαρου καθ ινσουλινησ.Εμενα οι απλεσ μετρησεισ μου μια χαρα ητανε.

 

 

Αλήθεια τώρα? Αρα να πάω σε άλλον ουσιαστικά ε? Γράφεται από ό,τι ξέρω. Εσύ είδες βελτίωση στα ωάρια μετά την θεραπεία? Γιατί εγώ ό,τι και να κάνω δεν αλλάζει κάτι και ο τελευταίος γιατρος μου είπε ότι η ποιότητα δεν θα αλλάξει που να χτυπιέμαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Daphne259 είπε:

 

Κορίτσι καλησπέρα.  Απορία/προβληματισμός: Τα χω ψάξει όλα κι εγώ και ο ενδοκρινολόγος που πήγα (τον οποίο μου σύστησε η πιο γνωστή αιματολόγος της χώρας) με έβαλε να κάνω απλές εξετάσεις (δε θυμάμαι ποιες ακριβώς, τα έχω στο σπίτι) κι αυτές θα έκριναν αν θα με έστελνε για καμπύλη ζαχάρου/ινσουλίνη κλπ. και γενικά προς άλλες εξετάσεις.  Τις έκανα, τις έστειλα με mail και μου απάντησε ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι περαιτέρω, δεν έχω κανένα απολύτως τέτοιο θέμα.  Τώρα αυτό που είπες με προβλημάτισε.... Ξέρει καμία κάτι διαφορετικό?

Από την στιγμή που υπάρχει θέμα υπογονιμότητας στο ζευγάρι κ ιδιαίτερα όταν υπαρχουν κ αποβολές στο ιστορικό η καμπύλη ζαχαρου επιβάλλεται. Εμένα ενώ η τιμή του είναι μεσα στα όρια η καμπύλη βγήκε πειραγμενη. Σοβαρή υπογλυκαιμία κ υπερεκριση ινσουλίνης. Θεραπεία με glucophase κ σχετική διατροφή. Όταν τα έκανα αυτά (κ συνεχίζω να κανω) είδα κ το πρώτο θετικό στην 4η εξωσωματική, άσχετα αν κατέληξε σε βιοχημικη μετά. Θεωρώ ότι έπαιξε ρόλο η όλη προετοιμασία. Γράφεται από τον γιατρό, οπότε ζήτησε να την κάνεις!!!! Καλή τύχη σε ότι κ αν κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Daphne259 είπε:

 

Αλήθεια τώρα? Αρα να πάω σε άλλον ουσιαστικά ε? Γράφεται από ό,τι ξέρω. Εσύ είδες βελτίωση στα ωάρια μετά την θεραπεία? Γιατί εγώ ό,τι και να κάνω δεν αλλάζει κάτι και ο τελευταίος γιατρος μου είπε ότι η ποιότητα δεν θα αλλάξει που να χτυπιέμαι!

Την καμπυλη σακχαρου και ινσουλινησ να τισ κανεισ οπωσδηποτε και να τα δει καποιοσ ειδικοσ ενδοκρινολογοσ..Τωρα εγω ακομη θετικη χοριακη δεν εχω δει .Βεβαια ειχα προβλημα με το ενδομητριο το οποιο και αντιμετωπισα..Θεωρω ομωσ οτι ειμαι προφανωσ πολυ δυσκολη και ατυχη περιπτωση οποτε δεν ειμαι παραδειγμα..Εσυ θα κανεισ αυτο που πρεπει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Επέστρεψα με τα αποτελέσματα της ιστολογικής τα οποία ήταν φυσιολογικά. Και όπως πολύ καλά ξέρετε κάποιες, δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή αν πρέπει να προβληματιστώ. Στο σημείο αυτό, αφού εχω γίνει ΚΟΣΚΙΝΟ δυστυχώς καταλήγω στα λόγια γνωστής αιματολόγου στη Θεσσαλονίκη που μου είπε επι λέξη, εμένα δεν με προβληματίζουν τόσο οι αποτυχίες εμφύτευσης όσο η αποβολή, που αν τα αθροίσεις όλα μαζί και εφόσον δεν έχει βρεθεί κάτι άλλο καταλήγει ότι ίσως τα έμβρυα έχουν θέμα. Αυτό είναι και ο μεγαλύτερος μου φόβος άλλωστε. Μας είπε πως πρέπει να κάνουμε κατακερματισμο dna σπέρματος γιατί μπορεί να υπάρχει υψηλός κατακερματισμός ακόμα και αν το σπερμοδιάγραμμα είναι τέλειο! Και όταν υπάρχει υψηλός κατακερματισμός DNA των σπερματοζωαρίων μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την ανάπτυξη του εμβρύου και κατ επέκταση την επακόλουθη ανάπτυξη της βλαστοκύστης. Με στεναχωρεί αυτό αν τελικά ισχύει στην περίπτωσή μας. Γιατί ξεκινάω προετοιμασία για τις δύο μου τελευταίες βλαστοκύστες και είναι σαν να πηγαίνω απο τώρα με την ψυχολογία του χαμένου. Συγνώμη που άλλαξα θέμα και είναι ασχετο αυτή τη στιγμή με το ενδομήτριο, αλλά αν υπάρχει κάποια άποψη κάποια εμπειρία παρακαλώ στείλτε μου ένα μήνυμα, θα καταφύγω και σε άλλες συζητήσεις που αφορούν το θέμα. Καλή σας μέρα και καλή δύναμη σε όλες!!! 

On 24/9/2018 at 8:33 ΜΜ, Κάντι είπε:

Ο Νικας θα σου κοστίσει 400-500 ευρώ αν δώσεις δυο δείγματα στον ίδιο κύκλο για να δει και το παράθυρο εμφύτευσης. Αν δώσεις ενα μόνο για να δει αν υπάρχει λοίμωξη ειναι τα μισά. Πιστεύω οτι αξίζει να δώσεις δυο για να σου πει αν υπάρχουν πινοποδια για να γαντζωθεί το έμβρυο.

Σε σκεφτόμουν,. Τι εκανες με τον γιατρο;

Καλημέρα! Μέσα στην εβδομάδα κανονίσαμε να καταθέσουμε τα έγγραφα που χρειάζονται για την μεταφορά των παιδιών μας :D (έτσι μ'αρέσει να τα λέω) Ο γιατρός κάτι πρέπει να ψιλιάστηκε γιατί κάθε μήνα ήμουν εκεί έτοιμη για όλα και τώρα έχει να με δει δυο μήνες. Δεν ήμουν ξεκάθαρη, με ρώτησε αν έχω κάποιο θέμα μαζί του σε επόμενο μήνυμα που έστειλε, του είπα κανένα θέμα μαζί σας γιατρέ, είναι δικό μας το θέμα σας ευχαριστώ για όλα.... Ε δεν το ψιλιάστηκε;;; Την ημέρα που θα πάμε  στο κέντρο για τα διαδικαστικά θα το μάθει κιόλας, και τότε, αν θελήσει να μάθει παραπάνω πράγματα για την απόφαση μας τότε θα μιλήσουμε. Αν όχι, προσωπικά με βολεύει περισσότερο. Τον ευχαρίστησα για όλα, και πάμε παρακάτω. Έκανα όχι μια, αλλά τρείς εμβρυομεταφορές μαζί τους και 2 επεμβάσεις, νομίζω πως έχω το δικαίωμα τα κάνω μια αλλαγή, αν δεν είναι ουσιαστική και δεν έχει βάση θα φανεί, αλλά τουλάχιστον ψυχολογικά μπορεί να με βοηθήσει. Δεν ξέρω μπορεί και να κάνω λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2018 at 7:28 ΜΜ, Dimitroulaa είπε:

Από την στιγμή που υπάρχει θέμα υπογονιμότητας στο ζευγάρι κ ιδιαίτερα όταν υπαρχουν κ αποβολές στο ιστορικό η καμπύλη ζαχαρου επιβάλλεται. Εμένα ενώ η τιμή του είναι μεσα στα όρια η καμπύλη βγήκε πειραγμενη. Σοβαρή υπογλυκαιμία κ υπερεκριση ινσουλίνης. Θεραπεία με glucophase κ σχετική διατροφή. Όταν τα έκανα αυτά (κ συνεχίζω να κανω) είδα κ το πρώτο θετικό στην 4η εξωσωματική, άσχετα αν κατέληξε σε βιοχημικη μετά. Θεωρώ ότι έπαιξε ρόλο η όλη προετοιμασία. Γράφεται από τον γιατρό, οπότε ζήτησε να την κάνεις!!!! Καλή τύχη σε ότι κ αν κάνεις!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν υπάρχουν αποβολές, ούτε θετικό τεστ ποτέ. Τίποτα. Δεν ξέρω τι θα κάνω. Και οι 2 γιατροί ως τώρα που είχα είναι στο 'κακή ποιότητα ωαρίων' στο οποίο τείνω να συμφωνήσω. Δεν έχω και χρονικά περιθώρια ούτε και υπομονή πλέον. Κι εσύ κοριτσάκι μου καλή τύχη, σύντομα να πετύχεις!!!

21 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Την καμπυλη σακχαρου και ινσουλινησ να τισ κανεισ οπωσδηποτε και να τα δει καποιοσ ειδικοσ ενδοκρινολογοσ..Τωρα εγω ακομη θετικη χοριακη δεν εχω δει .Βεβαια ειχα προβλημα με το ενδομητριο το οποιο και αντιμετωπισα..Θεωρω ομωσ οτι ειμαι προφανωσ πολυ δυσκολη και ατυχη περιπτωση οποτε δεν ειμαι παραδειγμα..Εσυ θα κανεισ αυτο που πρεπει..

 

Ρε συ κορίτσι όλα δηλαδή πρέπει να είναι κάπως? Και οι καμπύλες και τα ωάρια και το ενδομήτριο? Και για αυτό εντωμεταξύ μου έχουν πει ότι δεν ευθύνεται για τις μη εμφυτεύσεις, δεν υπάρχει περίπτωση (όπως μου πε ο ενδοκρινολόγος ότι δεν παίζει να έχω θέμα με σάκχαρο). Αν τα πιάσω τώρα κι αυτά και τρέχω, θα πάθω νευρικό κλονισμό.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Daphne259 είπε:

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν υπάρχουν αποβολές, ούτε θετικό τεστ ποτέ. Τίποτα. Δεν ξέρω τι θα κάνω. Και οι 2 γιατροί ως τώρα που είχα είναι στο 'κακή ποιότητα ωαρίων' στο οποίο τείνω να συμφωνήσω. Δεν έχω και χρονικά περιθώρια ούτε και υπομονή πλέον. Κι εσύ κοριτσάκι μου καλή τύχη, σύντομα να πετύχεις!!!

 

Ρε συ κορίτσι όλα δηλαδή πρέπει να είναι κάπως? Και οι καμπύλες και τα ωάρια και το ενδομήτριο? Και για αυτό εντωμεταξύ μου έχουν πει ότι δεν ευθύνεται για τις μη εμφυτεύσεις, δεν υπάρχει περίπτωση (όπως μου πε ο ενδοκρινολόγος ότι δεν παίζει να έχω θέμα με σάκχαρο). Αν τα πιάσω τώρα κι αυτά και τρέχω, θα πάθω νευρικό κλονισμό.

Εγω στη θεση σου θα απεκλειακ αυτα τωρα που εχω τρεχαματα δεν τα κανω ουτε κ γω αφησα τους γιατρους επιασα τους δικηγορους για θεματα της οικογενειας του αντρα μου που εαν δεν ξεμπλεξουν αφηστε τα...βγαζε ιδεες απο το μυαλο σου εγω σε αυτο στοχευω να ειναι καθαρο το μυαλο ειμαι σε αδιεξοδο κ εγω κ ο αντρας μου 

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 24/9/2018 at 8:33 ΜΜ, Κάντι είπε:

Ο Νικας θα σου κοστίσει 400-500 ευρώ αν δώσεις δυο δείγματα στον ίδιο κύκλο για να δει και το παράθυρο εμφύτευσης. Αν δώσεις ενα μόνο για να δει αν υπάρχει λοίμωξη ειναι τα μισά. Πιστεύω οτι αξίζει να δώσεις δυο για να σου πει αν υπάρχουν πινοποδια για να γαντζωθεί το έμβρυο.

Σε σκεφτόμουν,. Τι εκανες με τον γιατρο;

Σε ευχαριστω πολυ!!!

Θα δω τι θα κανω... δεν θελω να υποδεικνυω στν γιατρο μου τι να κανει οποτε πρεπει να δω πως θα του το συζητησω..... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Αυτή η εξέταση πρέπει να γίνει στο κύκλο που ξεκινάς τα φάρμακα για την διέγερση?  ή μπορεί να γίνει 2-3 μήνες πριν μιας και από τι διάβασα αργούν τα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, olivi2015 said:

Καλησπέρα σας. Αυτή η εξέταση πρέπει να γίνει στο κύκλο που ξεκινάς τα φάρμακα για την διέγερση?  ή μπορεί να γίνει 2-3 μήνες πριν μιας και από τι διάβασα αργούν τα αποτελέσματα?

Καλησπέρα.Την εξέταση του Νίκα μπορείς να τη κάνεις είτε είσαι σε διέγερση είτε όχι.Εγώ που είχα ρωτήσει τον κ.Νίκα μου είπε ότι καλύτερα μετά την ωοληψία ξέρουμε σίγουρα τις μέρες μετά την ωορρηξία.Τώρα βέβαια εγώ έπαιρνα μόνο 150 μονάδες φάρμακα,κάνω ήπια διέγερση δε ξέρω αν παίζει ρόλο.Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο τον ίδιο και να τον ρωτήσεις πότε είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

δεν ξερω να σου πω γιατι δεν την εχω κανει!! φανταζομαι ομως πως ναι, γτ αν βρεθει και καποιο μικροβιο θα πρεπει να θεραπευτει πριν την εμβρυομεταφορα. εκτος και αν το καταψυξεις για επομενο φυσικο κυκλο.

Link to comment
Share on other sites

επειδή γίνεται μια συγκεκριμένη προετοιμασία πριν τη λήψη δειγματος με οιστρογόνα και προγεστερόνη από την πρωτη μέρα περιοδου,δεν γινεται ωορηξια στον συγκεκριμενο κύκλο...οποτε δεν γινεται να γινει διέγερση...το μόνο που δεν ξέρω είναι αν μπορεί να γίνει λήψη σε φυσικό κύκλο...μπορείς να ρωτήσεις τον κύριο Νικα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 54 λεπτά , RoSeV είπε:

επειδή γίνεται μια συγκεκριμένη προετοιμασία πριν τη λήψη δειγματος με οιστρογόνα και προγεστερόνη από την πρωτη μέρα περιοδου,δεν γινεται ωορηξια στον συγκεκριμενο κύκλο...οποτε δεν γινεται να γινει διέγερση...το μόνο που δεν ξέρω είναι αν μπορεί να γίνει λήψη σε φυσικό κύκλο...μπορείς να ρωτήσεις τον κύριο Νικα. 

Καλησπερα κοριτσι!Πωσ εισαι?Τα νεα σου?Εγω νομιζω οτι η εξεταση του Νικα γινεται και σε φυσικο και σε διεγερτικο κυκλο.Αφου μετραμε μερεσ για την εξεταση μετα την ωορρηξια..Εγω ειχα κανει νομιζω και pregnyl σε μια απο τισ φορεσ..Αρα ωορρηξια γινεται .Παντωσ ο Νικασ οντωσ θα  τησ εξηγησει τα παντα..Κατι σχετικο.Σημερα η παθολογοσ που πηγα για να μου γραψει κατι για το σακχαρο οταν τησ ειπα οτι παιρνω παλι αντιβιωση και οτι ο γιατροσ μου ειπε το μισο βαλτρεξ να το παιρνω συνεχεια μεχρι την επομενη προσπαθεια ..μου ειπε να προσεξω μη παθω καμμια υπατικη ανεπαρκεια..Μηπωσ το παρακανουμε?!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , anoulious είπε:

Καλησπερα κοριτσι!Πωσ εισαι?Τα νεα σου?Εγω νομιζω οτι η εξεταση του Νικα γινεται και σε φυσικο και σε διεγερτικο κυκλο.Αφου μετραμε μερεσ για την εξεταση μετα την ωορρηξια..Εγω ειχα κανει νομιζω και pregnyl σε μια απο τισ φορεσ..Αρα ωορρηξια γινεται .Παντωσ ο Νικασ οντωσ θα  τησ εξηγησει τα παντα..Κατι σχετικο.Σημερα η παθολογοσ που πηγα για να μου γραψει κατι για το σακχαρο οταν τησ ειπα οτι παιρνω παλι αντιβιωση και οτι ο γιατροσ μου ειπε το μισο βαλτρεξ να το παιρνω συνεχεια μεχρι την επομενη προσπαθεια ..μου ειπε να προσεξω μη παθω καμμια υπατικη ανεπαρκεια..Μηπωσ το παρακανουμε?!

Καλησπέρα Αννιω μου...εδώ ταλαιπωρουμαι ακόμα με τον δικό μας...έκανα λήψη αρχές Αυγούστου και βάση αποτελέσματος έχει περάσει κατά ένα μεγάλο μέρος η φλεγμονή αλλά πρέπει να συνεχίσω λίγο ακόμα...ξανά λοιπόν οι αντιβιωσεις, ξανά  οι εγχυσεις κλπ κλπ κλπ...Έχω κουραστεί...Εγώ έχω κάνει λήψη μόνο σε τεχνητό κύκλο και μου είχαν πει πως δεν γίνεται διέγερση αφού λαμβάνω οιστρογόνα..το βαλτρεξ  το παίρνω 15 μέρες το μήνα όχι συνέχεια....Όλες αυτές οι αντιβιωσεις με τρομάζουν να πω την αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , RoSeV είπε:

Καλησπέρα Αννιω μου...εδώ ταλαιπωρουμαι ακόμα με τον δικό μας...έκανα λήψη αρχές Αυγούστου και βάση αποτελέσματος έχει περάσει κατά ένα μεγάλο μέρος η φλεγμονή αλλά πρέπει να συνεχίσω λίγο ακόμα...ξανά λοιπόν οι αντιβιωσεις, ξανά  οι εγχυσεις κλπ κλπ κλπ...Έχω κουραστεί...Εγώ έχω κάνει λήψη μόνο σε τεχνητό κύκλο και μου είχαν πει πως δεν γίνεται διέγερση αφού λαμβάνω οιστρογόνα..το βαλτρεξ  το παίρνω 15 μέρες το μήνα όχι συνέχεια....Όλες αυτές οι αντιβιωσεις με τρομάζουν να πω την αλήθεια...

Μου ειπε χαρακτηριστικα  απορει πωσ αντεχει το συκωτι μου..Και ειπαμε αν κοψω την αντιβιωση για 10 ημερεσ να παω να κανω ενα πληρη ελεγχο συκωτιου..Ταλαιπωρεισαι και εσυ κοριτσι οπωσ ολεσ μασ..Πωσ μπλεξαμε ετσι. .Τεσπα..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το VALTREX είναι αντι-ιικό φάρμακο κι όχι αντιβίωση. 

Φυσικά δεν είνα αθώο .

Εγώ έδωσα δείγμα σε φυσικό κύκλο με 7ημερη λήψη προγεστερόνης μετά την ωοληψία 

Σε λίγες μέρες ξεκινώ κι εγώ εγχύσεις γιατί η φλεγμονή είναι ακόμα εκεί.

Εύχομαι σύντομα όλες μας να απαλλαγούμε.

Καλή δύναμη και καλές υπομονές.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , anoulious είπε:

Μου ειπε χαρακτηριστικα  απορει πωσ αντεχει το συκωτι μου..Και ειπαμε αν κοψω την αντιβιωση για 10 ημερεσ να παω να κανω ενα πληρη ελεγχο συκωτιου..Ταλαιπωρεισαι και εσυ κοριτσι οπωσ ολεσ μασ..Πωσ μπλεξαμε ετσι. .Τεσπα..

Κι εγώ θα κάνω έλεγχο..ας μας δικαιώσει το αποτέλεσμα τουλάχιστον και χαλάλι η ταλαιπωρία Μας!!! Πάντως είναι και χρονοβόρο όλο αυτό και δεν έχω καθόλου υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια!

Εμενα μου πηραν 2 δειγματα γαι την εξεταση του νικα.

Το πρωτο σε φυσικο κυκλο και το δευτερο με φαρμακα.

Το 2ο του οποιου τα αποτελεσματα βγηκαν το φεβρουαριο δεν ηταν τελεια αλλα δεν ηθελα να ταλαιπωρηθω αλλο με τις αντιβιωσεις μιας και αναγκαστηκα να παω σε γαστρεντερολογο γιατι εχω ακομη και τωρα σοβαρο προβλημα με το στομαχι μου!Επισης  προβιωτικα απαραιτητααααα!

Επισης θα  ηθελα να αναφερω οτι μετα απο 10 αρνητικες  εξωσωματικες και μετα απο θεραπεια ενδομητριου, επιτελους διανυω την 14 η εβδομαδα κυησης!

Το ενδοδμητριο δεν χρειαζεται πιστευω να ειναι τελειο για να δωσει θετικη χοριακη οποτε μην αγχωνεστε με τα αποτελεσματα.

Ευχομαι σε ολα τα κοριτσια η επομενη εμβρυομεταφορα να δωσει μια μεγαλη χοριακη και να μην παραιτηθειτε απο την προσπαθεια σας σε καμια περιπτωση.

 

 

Συγχαρητήρια πολλά για την εγκυμοσύνη σου, όλα να πανε κατ'ευχην κ με το καλό να κρατήσεις το θαυματακι σου στα χέρια σου!!!! Θυμάμαι τον αγώνα σου από εδώ μέσα αν κ δεν νομίζω να είχαμε μιλήσει.

Έκανες κάτι διαφορετικό σε σχέση με τις προηγούμενες φορές που πιστεύεις ότι μπορεί κ να βοήθησε? 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2018 at 3:33 ΜΜ, Dimitroulaa είπε:

Συγχαρητήρια πολλά για την εγκυμοσύνη σου, όλα να πανε κατ'ευχην κ με το καλό να κρατήσεις το θαυματακι σου στα χέρια σου!!!! Θυμάμαι τον αγώνα σου από εδώ μέσα αν κ δεν νομίζω να είχαμε μιλήσει.

Έκανες κάτι διαφορετικό σε σχέση με τις προηγούμενες φορές που πιστεύεις ότι μπορεί κ να βοήθησε? 

 

Χιλια ευχαριστω για τις ευχες σου!

Ευχομαι ολα τα κοριτσια συντομα με θετικες χοριακες.

Εκτος απο την εξεταση του Νικα ,εκανα αντιπηκτικες και μετρουσα ,ευτυχως, το ζαχαρο καθημερινα.

Λεω ευτυχως γιατι επεφτα κατω απο το 65 και  τωρα κανω ενεσεις ινσουλινης.

Α  και glucophage!

Επισης εκανα την υστεροσκοπηση τον προυγουμενο σεπτεμβριο οπου με καθαρησε απο τις φλεγμονες και τις συμφυσεις που ειχα,πολυ σημαντικο!Ηταν ο μονος που σκεφτηκε οτι μπορει να εχω!

Μετα απο 10 χρονια προσπαθειων σιγουρα κατι επρεπε  να βρεθει και ευτυχως το συμπαν συνομοτησε επιτελους υπερ μου!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Χιλια ευχαριστω για τις ευχες σου!

Ευχομαι ολα τα κοριτσια συντομα με θετικες χοριακες.

Εκτος απο την εξεταση του Νικα ,εκανα αντιπηκτικες και μετρουσα ,ευτυχως, το ζαχαρο καθημερινα.

Λεω ευτυχως γιατι επεφτα κατω απο το 65 και  τωρα κανω ενεσεις ινσουλινης.

Α  και glucophage!

Επισης εκανα την υστεροσκοπηση τον προυγουμενο σεπτεμβριο οπου με καθαρησε απο τις φλεγμονες και τις συμφυσεις που ειχα,πολυ σημαντικο!Ηταν ο μονος που σκεφτηκε οτι μπορει να εχω!

Μετα απο 10 χρονια προσπαθειων σιγουρα κατι επρεπε  να βρεθει και ευτυχως το συμπαν συνομοτησε επιτελους υπερ μου!

ΖΗΤΩ!ΜΠΡΑΒΟ!Επιτελουσ να ακουσουμε ενα καλο νεο.Σου ευχομαι ολοψυχα ολα να πανε τελεια.Ειναι πολυ παρηγορο που μετα απο τοσα αρνητικα ηρθε εγκυμοσυνη.."Καποιοσ"..σου το χρωστουσε..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, anoulious είπε:

ΖΗΤΩ!ΜΠΡΑΒΟ!Επιτελουσ να ακουσουμε ενα καλο νεο.Σου ευχομαι ολοψυχα ολα να πανε τελεια.Ειναι πολυ παρηγορο που μετα απο τοσα αρνητικα ηρθε εγκυμοσυνη.."Καποιοσ"..σου το χρωστουσε..

Κοριτσι μου  χιλια ευχαριστω για τα καλα σου λογια,

ειμαι σιγουρη οτι θα τα  καταφερεις και εσυ,αλλωστε βρισκεσαι σε καλα χερια!!

Την επιτυχια μου τη χρωσταω επισης σε εσας που μεσα απο  τις δικες σας περιπετειες  πραγματοποιησα εξετασεις που δεν ειχα κανει.

Αλλα και στο νικα  ο οποιος εκτος απο την βιοψια ,πολυ χρησιμη ειναι και η πληροφορια που σου δινει για τα πινοποδια δηλαδη ποια μερα ειναι καταλληλη για καθε γυναικα ωστε γινει η εμβρυομεταφορα.

Περισυ τον ιουνιο μου εδωσαν 10 μερες πριν προγεστερονη ενω επρεπε μονο 4.

Φυσικα ,εκτος των αλλων , απετυχε η εξωσωματικη αφου το ενδομητριο δεν ηταν ετοιμο ωστε να δεχτει το εμβρυο.

Δεν ειναι βεβαια σιγουρο οτι οποια κανει την εξεταση θα μεινει και εγκυος αμεσως μετα γιατι υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που μπορει να μη δινουν θετικη χοριακη οπως η ποιοτητα των εμβρυων που ειναι πολυ  σημαντικη.

Ενας ενας παραγοντας καλο ειναι ομως να αποκλειεται!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...